ZONDAG 9 APRIL 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N'82. AELST, den 8 April. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft,' hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaels in onze kolon- uen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwong wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SLUM. DENDER-BODE MILLIOENEN, NOG MILLIOENEN EN GEDUERIG MILLIOENEN. Ingezien de netelige tydsomstandigheden zouden wy ons volgeérne onthouden van alle beknibbelingen tegen de akten van het ministerie, maer 't is als ware liet ziekte geworden dat de ministers byna geene zitting der kamer konnen bywoonen zonder millioenen te vraegen, even als of Belgiën ergens eene piantery had waer het zoo gemakkelyk millioenen kan plukken als meloenen. By de eerste vrees, dóór de gebeurtenissen van Vrankryk in ons land ontstaen, gelukte er het ministerie in eene leening van 12 millioenen in galop dóór de Kamer te doen stemmen; nu, dit ging allerbest; doch nauwelyks waren de 12 millioenen in de schatkist gestort, of zie het ministerie had het op eene tweede leening gemunt doch wat grover dan de eerste wyl zy 40 millioenen bedroeg. Maer deéze ontworpene leening ont moette wederstand, hy zoo verre, dat er nog geduerig moet op gestudeerd worden omze gemakkelyk te krygen. Onderlusschen worden onze grenzen door eene bende baenstroopers en plun- deraers aengetast welke dooreen paer honderd onzer soldaeten met zoo véél kragl als vaderlandsliefde word verslaegen en op de vlugt gedreéven, en krak, M. Chazal, minister van oorlog, komt in de volkskamer al wederom van zwaerighevd spreéken naemelyk van een krediet van 9 millioenen om tot in Septem ber de onkosten te dekken die de vermeerdering van 't leger sedert January lest, zullen veroorzaeken Ten duyvelzal den armen Belg zeggen, in 't begin der sessie is ereenen budjet Van by de 50 millioenen vóór 't depar tement van oorlog gestemd; hel effectief van 't gewoonelyk leger is met een achtste verminderd terwyl er slegts met groote moeyle 5 a 4 honderd fr. van den sedert etlelyke jaeren verslindenden budjet is afgenipperd, en den minister is al wederom daer om 9 millioenen te vraegen De onbeduydende vermindering van 5 a 4 honderd duyzend fr. in vergelyking met de vermindering van liet effectief des legers, het welk van een achtste deel was, is ons toch vremd voorgekomen; wy dagten ten minsten dat den budjet zou geëvenredigd ge wéést zvn met de vermindering des legers, maer, wy moeten het bekennen, wy hebben in onze meyning bedroógen gewéést. Indien een effectief van 80 duyzend mannen 50 millioenen kostte, moest er dan niet eene vermindering van 5 1/2 millioe nen zvn, als men er 10 duyzend mannen afdoetWy, wy reke nen aldus en gelooven dat er vcéle met ons op de zelfde wyze zouden rekenen 't is mogelyk dat wy de cyferkunde niet wel verstaen, derhalve zouden wy willen dat deryk betaelde schry- vers der Indépendance en van den Obscmateur die alles wat de ministers doen, vraegen of laeten toejuyehen, ons hier over een lesje of onderrigting gaven, Het zou egter eene beter beredeneérde onderrigting dienen te zvn dan die welke de IndépcnJance aen den National van Parys in antwoord gééft opzigtens onze krygstoeruslingen. liet belgisch ministerieél blad drukt zich aldus uytBelgiën wapent zich slegts om Vrankryk tegen hel Noorden te bcveyligen 'Tis te zeggen, tegen een gespan dat nimmer bestaet. Wy hebben ons dus tegeneanehersenschim gewapend; ook is de vraeg de volgende: Moet Belgiën tegen eene hersenschim G8 millioenen in de oorlogskas storten Het schynt dat ja, maer niettemin zullen al die nuttclooze geldverspillingen kleyn voórdeél aen 't land byzetlen; kroeghouders en slemphuyzen zullen ei' een voór- riaem deel van opslrykcn en de conlribuabele zullen er enke- lvk plaets in hunne kas mede gewonnen hebben. STAETKUNDiG OVERZIGT. 6d™ OOGSLAG. 'Sanderdags der Fransche omwenteling waren wy ongerust en beangst vóór ons nationael bestaen. Sinds zyn er om zoo te zeggen eeuwen verloopen agter zich laelcnde den stempel dei- geschiedenis van tallooze zaeken die alle verwagting hebben overtroffen. Wel nu, zeggen vvy bet zonder omwegen, alle hebben op eene zeldzacme wyze medegewerkt om ons gerust te stellen. Niet dat wy willen zeggen dat er geene zeer be- dreygende werkingen bestaen, zulks ware het licht loochenen, integendeel worden zy eiken dag ernstiger, by zoo verre dat eene algemeene uytbersting die wy dugten, ons nimmer zou moeten verwonderen; onderlusschen, indien zy by den eersten oogslag onrustbaerend voorkomen, worden zy van naby be schouwd, min bedreygend vóór ons. En inderdacd, indien de vryheyd het duytsch dcspolismus niet onttroond had, had het wel ooyl de Fransche Republiek erkend en vice-versa Neen, voorzeker neen. Nu hééft het herboóren Duylschland meer als bezigheyd om zich zeiven wettig te maeken, van daer dan is er geenen Europaschcn oorlog meer te vreezen; de oorzaek die den zeiven van dien kant zou doen uytberslen, is nog onbe kend. Indien Duytschland niet opgestaen was, zou Lombar- diën ooyl dóór zich zeiven het jok van Ooslenryk hebben konnen afschudden Thans is schier geheel Ilaliën vry, het neemt maetregelen om de Oostenrykers tot over de grenspaelen te verdryven. Eene fransche tusschenkomst is er min noodzaekelyk dan vóór den 24 febry; er in deéze tydsomstandigheden tusschenkomen, ware onvoórzigtigheyd, 't ware het dictatorschap weder invoeren, 't ware Napoleon nagevolgd.—Egter blyft er nog Rusland over. Ja, Rusland zeggen wy, in overvloed van goud en soldaeten ging deéze op het republikaensch Vrankryk doen afstormen, en reeds riep den keyzer in'1 midden van een bal bv het verneémen des zegepraels van 't Fransche volk De Fransche zyn dóór geestverbyslcring aengedaen; Mynheeren, maeklugereed om-te peérd te stygen.» Maer den vinger Gods toonde hem het neder- gedrukt Siberiën. De peêrden des allenheerschers zullen zich tegen het van hóóp schitterende Poolen moetengaeti afmatten... en indien het zich niet heropregt, het zal ten minsten vóór eenigen lyd de oórlogs'ziigt van keyzer Nikolaes wederhouden. Reeds zyn duyzende Polakken te Posen byeengerukt, andere zyn op reys naer de algemeene verzamelplaels. Een schrikver wekkend conllict is drcygend. Volgen wy met onze vuerige wen- schen die' helden kinderen van een zoo lang onderdrukt vader land; dat zy optrekken, en mogtenzy het geluk hebben dien hoogmoed néér te vellen die hel menschdom bespot, den hoog moed van den noordschen Autokraet, zy zouden als ondoór- dringbaeren schild verstrekken aen de edelmoedige natiën die hun, in den lyd van tegenspoed, de herbergzaeraheyd verleend hebben. Integendeel behoede den hemel hun van de nederlaeg, want deéze ware eene ramp vóór gansch Europa. Thans komen wy tot ons overzigl. Den Americaenschen Senaet lméft hel vredetraktaet met Mexico aengenomen. I11 Engeland heerscht er eene groote republikaensehe gisting onder de werkende klas. Den zelfden geest breyd zich uvt dóór geheel Ierland. De poogingen van verzoening tusschen Napels en Siciliën zyn vrugteloos. Siciliën wilt met kragten geweld de republiek. De Romeynsche Stapten zenden 12,000 mannen, naer Lom- bardiën. Den Groot-hertog van Toseanen volgt het voór- beéld des konings van Sardiniën, naemelyk mei in de zaeken van Lomhardiën legen Ooslenryk tusschen te komen. De stad Milanen heeft geenzins de tusschenkcmst van hel Piemonteésch leger noodig gehad gelyk er eerst gezeyd was. Eer dal Karel- j Albrecht er aengekomen was, waren de Oostenrykers reeds op de vlugt. liet overwonnen leger is tcenemael ontmoedigd. De j Dusting zet zich voort tot Trieste en in Dalmatiën. Weenen is in de grootste verslagenheyd. In Madrid (Spaniën) hebben de rcpublickaenen het hoofd opgesteéken; den oproer is gedempt, en de stad in staet van beleg gesteld. Het kongres der duylsche souvereynen dal den 25 te Dresde moest plaels hébben, isten gevolge der gebeurtenissen opgeschorst. 40,000 Polakken gaen zich in 't groot Hertogdom Posen by- cenverzameld vinden. Men denkt dat den koning van Zweden de provincie die Rusland over 00 jaeren aen dit ryk hééft afgenomen, gaet poogen leveroveren. Rusland bereyd de ontzagwekkendste krygstocrustingen. Een deel van het Kaukasiscli leger word naer Poolen gestuerd. De hertogdommen van Sleeswyck-IIoIsteyn villen zich vau Denemerkeii afscheyden; Pruyssen ondersteunt die en ver- klaert den oorlog aen Denemerken in geval van tussehenkomsl. Den koning van Pruyssen doet vrugtelooze poogingen om de rol van insteller der duytsche nationaliteyt te speélen. Men lieéft geen vertrouwen in de reglzinnighcyd zyner nieuwe grondstelsels van politieke en godsdienstige vryheyd. De opening van den Ryksdag hééft den 2 dcézer te Berlyn plaets gehad. Het ministerie zal er de meerderheyd hebben. Eene kieswet geschoeyd op die der Belgen is voórgedraegen. De gisting blyft in 't Groot-Hertogdom Luxemburg voort- dueren. 'T is omvaer dat de miliciens van Vriesland en Groe ningen geweygerd hebben hunne corpsen te vervoegen. De mactregels van strengheyd die de Fransche kommissaris- sen in de departementen neémen, veroorzaeken groote onte- vredenheyd. Den geldelyken toestand der republiek is aller- slegtst. Den pennenlwist tegen het bestucr is groot. M. E. de Girardio is den voórnaemsten kampioen; zyne persqg hebben op het punt geweest van verbryzeld te worden overal ja eel men de vrentde werklieden wech tot spot der broederlykheyd. De geltjkhcyd, wóórd der Utopisten, word nog ydclder. De republiek vermeerdert liaere krygstoeruslingen. De opvoi- ming van een leger vóór de Alpen, is oflicieélvk afgekondigd. Er heerscht geene tugt in de rcgeinenten. Dóór de verscbillig- heydder akten dan vredelievend dan oóglogzuglig kan men oórdeelen over de oneenigheyd die onder hetvoórloopig bestuei heerscht. P. S. het voórioopig bestuer zegt zich met vredelie vende inziglcn jegens Belgiën bezield. Ierland bereyd zich tot eenen schrikkelyken wederstand. Het Piemonteésch leger hééft overwinningen over 't Oostenrysch bekomen. Geheel Italiën snelt naer de verdediging van Lomhardiën. Savoyën hééft de republiek uytgeroepen. Het voórloopige veroorzaekt in Vrankryk een algemeen ongemak. —Engeland hééft aen Vrank ryk uytleggingen gevraegd noópens de zaeken van Mouskroen. De Savoyards hebben een adres aen het voórioopig bestuer der Fransche Republiek gestuerd waerby zy hunne bytrcédin" aen de zelve laelert kennen. M. De Lamartine Op dit adres antwoordende, eyndigde in de volgende bewoordingen Wy zullen den vrede van de wereld niet verbreéken. Maer indien onafhankelijk van onzen teil, dien vrede kicanie verbroken Ir worden dóór cene inbreuk op de onafhankelykhcyd van Italiën, wy zouden ter uwer hulp snellen, wy souden Italiën verlossen, wy zouden onzen standaard by den meen voegen, en indien ver volgens de kacrt van Europa zonder ons en legen ons kwant e verscheurd te worden, weést verzekerd, burgers van Savoyën dat een deel dier kacrt in uwe,en in onze handen zou bh/ven dat wy het geungt onzer herten in de balans zouden stellen ,X

De Denderbode | 1848 | | pagina 1