wflcrin Europa en u w gouvernement zelf de grondgebieden zou wecgen die het nieuw Europasch evenwigt zouden daerstellen.n Wy geéven deéze allezins veélbeduydende woorden ter ovcr- weéging aen onze geagie Ieézers; zy bewaerheden in voórneé- inens en zouden in feyt betoonen T geen wy in onze voórgaemle blikken op de Fransche slaetkundige inzigten hebben aen- gehaeld. RUSLAND.KE^e ERLYKE PROCLAMATIE. petersburg, 26 mêert. De Gazelle van Petersburg behelst het volgend slaetssluk. Wy, Nikolaes i door de gratie Gods, Keyzer en aulokraet aller Russische landen enz., doen te weéten Na eenen bloeyënden vrede van verscheydene jaeren, valt het westen van Europa eensklaps ten prooy aen onlusten, die drey- gen de wettelvke magt en alle inaetschappelyke orde om 'te werpen. Eerst in Vrankryk uytberslende, zyn oproer en regeérings- loosheyd welhaest lot het nabuerige Duytschland overgeslaegen, met eene hevigheyd welke aengroeyde naer maete de regeérin- gen toegaven. Dit verwoestende onweder, zich allerzyds uyt- breydende, hééft zich over de staelen van IIII. MM. den Keyzer van Ooslenryk en den Koning van Pruvssen, onze bondgenoó- ten, verspi'evd. Deéze misdaed, thans geenc paclen meer kennende, dreygl in zynen waenzin Rusland, hetwelk God aen onze zorgen heeft toebelrouwd. Maer hel zal zoo niet gaenHet heylig voorbeeld onzer reglgeloovige voorvaderen involgende, zyn wy gereed, de hulp van den Almagligen inroepende, onze vyanden te gemoet te snellen, van waer zv ook mogen komen, en vóór geene op offeringen terugwykende, zullen wy met ons heylig1 Rusland vereenigd, de eere van den Russischen naem en de onschend- baerheyd onzer grenzen onvrikbaer beschermen. Wy hebben de overtuyging, dal iederen Rus, iederen onzer getrouwe onderdaenen, de oproeping zyns Keyzers met vreugde zal beantwoorden, en dat onze kenspreukVoorden Godsdienst, den Czacr en het Vaderland! ons dilmael wederom de baen dei- overwinning zal aenwyzen. Alsdan zullen wy, met het gevoel ecner godvrugtige herkenlenis en van een heylig vertrouwen in den Heere, alle uytroepen. God is met ons. Helden, herkent Hem en buygl voor Ilcm, want God is met ons.» Ja, trotschen dwingeland, onmenschelykcn alleenheerscher, God is met u geweest van over lange jaeren, maer valt te weéten of hy in 't vervolg nog lang met u zyn zalUwe grouwelen die uyt Siberiën aenhoudend naer den Hemel om vraek roepen en zelfs uwe gedaglenis vóór eeuwig zullen schandmerken, hebben Gods langmoedigheyd te zeer getergdGod is met u, zegt gy, maer weet dat, gelyk Hy voeten van wolle heeft, Hy zoo ook ar men van yzer heeft; Ily gaet zoet en zagt in al zyn doen, en ge lyk eene bermhertige moeder bied Hy ons de borst als wy tol Hem weenen. Maer wanneer wy zyne langmoedigheyd blyven beschimpen en halstarriglyk onze grouweldaeden voortzetten, geene zwaerdere hand, geene schrikkelykere roede. Wee hem die daervan geslaegen wordhoe maglig, hoe groot en verheven hyin de wereld ook zy, toch zal hy onder 't gewigt dier verbol- gendheyd verpletterd en vernietigd worden. En gelykerwys in de hitte van den zomer, als de vergulde koornhalmcn vol en wel gegraend, gereed zyn om onder de zikkel te vallen en zoo de hóóp des landsmans te vervullen, cr somtvds eenen misligen vuylen dauw komt neerzakken die zich op 't koorn zet en't graen tot hel herte toe verbrand, waerdoór het onder den molen ko mende niet anders als zwart stof en vuyle assche geeft, zoo gaet het met die gevloekte tvrannen, die, als denOpperheerscher eens vermoeydvan hunne wandaeden en gehoorgeévendeaen destcm des bedrukten, zich legen hun ontsteekt, dóór een geschikt toe val vermorzeld worden, in slof en vuyligheyd vliegen en 't aes der vraek worden. LÉÉST! De Aelslersche jongheyd is verzogl zich le bcgeévcn naer de Vier Winden, Zondag 9 April, ten 5 ueren, om over een werk van vaderlandsliefde te bcracden. LISEZ La jeunesse Alosloise est price de vouloir se rendrc I)i- manche 9 Avrila 3 heuresau local des Qualre Vents, pour dclibcrcr sur une oeuvre pa triot i que. Uyt Borgt-Lombeek is ons eene klagt tocgestuerd over de groole benauwdheyd en schrik die den ecrw. heer pastor be letten dedoórden typhus aengedaene parochianen le bezoeken, hielende geheel den dienst aen den eenv. lieer onderpastor, die denzelven met de meeste vlvt en onbeschrnomdheyd nvloefcnt. Voor wat den schrik van den heer pastor aengaet, zullen wy aen de klaegers zeggen dat hy nog al nalucrlyk is, elkeen hééft de onverschrokkenheyd niet om die gevaeren te trotseéren noglans, kwaine er den dienst in de gemeente dóór le Ivden, zuilen wy er byvoegen dat zv zich niet tot de dagbladschryvers maer regtstreéks lot hoogere geeslelyke overheyd mogen wenden. Geduerende den l*le" trimester van het loopend jaer zyn er in de apotheek van den armen en hospitaelen deézer stad 5,201 recepten besteld. Dit verbaezend getal plagt ineen geheel jaer niet bereykt te worden. Deéze week is alhier na eene langduerige kwynende ziekte in den ouderdom van (15 jaeren overleden denbeer .1. Van den Broeke, die zich dóór zyn zoelaerdig gedrag en andere goede hoedaeiiigheden des herte tallooze vrienden ge- maekt had. Als lid van verscheydene genootschappen deézer stad, is den overledenen met de grootste plegligheyd ter aerde besteld. Eene zielroerende lykrede is op hel graf uvtgesproken. Een koninglyk besluyt van 24 Meert keurt de'beslissing goed van den gemeenteraed van Erembodegcin welke steur Cautaert magtigt eenen voctweg over zynen grond liggende te supprimeéren mits 100 fr. in de kas van het weldaedigheyds- bureel te storten. Een ander besluyt magtigt den stedelyken raed van Gee- raerdsbergen eene som van 5000 fr. le ligten aen 5 wederuyt- keerbacr na dry jaeren te beginnen met 1851 zullende deéze soin dienen 0111 in de ontoereikend lieyd der stadsinkomsten le vóórzien. Dy zekeren Van Doorn, le Brugge, hééft men een koflérken met juweelen ontdekt welk deézen quidam zeyde te Parys in den voorhof der Tuileryën gevonden te hebben. Het koiferken ver vatte veéle diamanten der kroon en andere gesteenten van eene groole weerde. Den man is agler de grendels gezet, op het oogenblik dal hy eenige gesteenten te koop boód. In het noord-departement van Vrankryk worden de vyan- dclykeden legen de belgische werklieden voortgezet. Al de Bel gische arbeiders worden met geiveld van daer verdreéven. lil liet atheneum van Doornvk zyn onder de studen ten onlusten uytgeborstenen hebben zeer ernstig geweest. Verscheydene leerlingen die moesten verschooning vrae- gen aen den onder prineipael hebben liever het gestigt vcrlaeten. Gisteren zyn 52 Polakken dóór Brussel getrokken die zich naer Posen begeéven. VOORVALLEN TE GEND. Zaterdag 11. luidden er zich in de nabyheyd der statie van den yzeren weg talryke volkshoopen blyven ophouden. De overheyd met reden, liet vernieuwen van de wanorden der voórige dagen vreezehde, had bevolen, dat al de merktzitterS, om twee ueren, bunne kracmen van de Vrydagmerkt moesten wegdroegen. De policie bewaekte ten zeilden tyde, op eene zeer icverige wyze, de samenrottingen, die zich op den lvauter en hy de statie bevonden. Om 6 ueren 's avonds, begon den genaeaiden Victor Van den Wyngaert, die reeds verscheydene inael dóór de correctionneélc regtbank vóór mishandelingen is veroordeeld gewééstomtrent de Walpoortbrug te roepen Vivat de Republiek! en hy begaf zich van daer naer de statie. Den policie-brigadier Wesemael volgde hem met twee pom piers en hield hein aen, op hel oogenblik dat hy zyne ge- schreeuwen herhaelde. Van den AVyngaert riep om hulpen vroeg aen het volk om hem te bevryden. De policie was aenslonds omringd dóór eenen grooten volkshoop, die poogingen dééd, om den gevan genen te verlossen. Den brigadier Wesemael evschte alsdan den bystand van de soldaelen, die aen de statie 'de wagt hiel den; den officier zond vyf mannen en eenen sergeant. Dóór de militairen geholpen, gelukte het de policie van uyt de slalie- placts te geraeken; maer in liet beluyk, genaemd Polka, wierd de volksmenigte bovenniaete talryk en begon men melsteenen te werpen. De soldaetcn sloóten zich nauwer om hunnen ge vangenen; maer de steenen bleéven als hagel nedervallen, en met hunne gcweêren opliet volk mikkende, riepen zy dal zy zouden vuer geéven, indien den wederstand niet ophield. Deéze bedreyging verschrikte een oogenblik de ruststoor- ders; maer als de wagt uyt het Polka-beluyk kwam, wierd zy op nieuw met steenen geworpen. Alsdan dééd den Serjeant de wapenen bereyden. Op den brabanddam kwam er eene andere menigte by de muyters, en de steenen vloógen met meerdere hevigheyd van alle kanten. Nu gaf den Serjeant en eenen sol- daet vuer, en de kogels troffen twee persoonen, den eenen boven den mond en den anderen in het opperste gedeelte van het lioolil. Den eersten viel dood, den tweeden was zeer zwaer ge- kwelst. Aenslonds verspreydde zich het volk, in een oogwenk was de slraet ontruymd, en Van den Wyngaerd wierd zonder verdere hindernis naer de permanencie geleyd; doch er vorm den zich talryke volkshoopen op den Kauter en in verscheydene slraeteu. De overheyd nam aenslonds al de maetregelcn. welke de om standighedeu vereyschten, en eene halve uer nadien doorliep den policiekommissaris Lacroix, gevolgd doórde pompiers en de gendarmen te peèrd, onderscheyde straelen en plaetsen, en deed overal op eene kragldaedige wyze de samenrottingen uyteen gaen. Op den Kauter wierden er twee persoonen, die wederstand boóden, aengehouden en naer het gevangenhuys geleyd. Ganscli den nagt is zeer rustig voórbygegaen. Men zegt, dal d'en gekwelslen persoon in het hospiiae! overleden is. Indien men een brusselscb blad mag gelooven, word er nog een zoogezeyd verlossers-legioen ingerigl; het is rondom Bysscl dat men werft. Men zegt dat de verlossers dit mael ka nonnen met zich zullen hebben, liet fransch gouvernement is van dit alles onderligt, en begunstigt gedeeltelyk het vormen van die legioenen. Zoo men beweert, hééft dén rneyer van Roubaix die wervingen eerst verboóden, maer den kommissa- is van hel fransch gouvernement heeft aen den meyer le kennen gegeëven dal die wervingen moeten gedoogd worden. Den minister van oorlog lieéft de korpsoversten ook bv uytzondering gemagtigd, om vrywilligers vóór den tyd van twee jaeren aen le werven. Volgens de reglementen is den vrywilli- gcu diensttyd op acht jaeren bepaejdmaer deézen tyd is véél te lang voor persoonen oogenblikkelyk zonder werk en welke genegen zyn inden krygsdienst te treéden.Deéze zwaerigheydis nu opgeheven, en den ministerieélen maelregel zal twee voór- deelcu hebben: delediggevalleu werklieden' tot den dienst te lokken; en naer maete er vrywilligers by de korpsenaenkomen, de miliciens, welke voor het onderhoud hunner familiën hel minst kunnen gemist worden, naer huvs te laeten koeren. liet blykl uyt de labellen gevoegd by de aenvraeg van hel krediet van 9 millioenen vóór het departement van oorlog, dal het effectief van het leger met 25,740 mannen eu 2000 peerden zal worden vermeerderd. De mannen zyn verdeeld als volgt 19,200 by de iufanlerie, 1100 by de kavalerie, 2860 by de artillerie en 580 by de genie; van de 2000 peérden zyn er 200 bestemd vóór de ligle ruylery, 100 vóór de gidsen, 200 voor de kurassiers en 1500 vóór de artillerie. Eene som van 1,500,000 frs. zal besteed worden aen het materieél der artil lerie en genie. Verscheydene Polakken, die als officieren in het belgiseh leger dienen, hebben hun ontslag gevraegd, en gaen naer hun vaderland terug keeren. Hel belgiseh gouvernement zal die de- nussicn acnveérden, en deéze officieren eene schadeloos stel ling verlecnen. 1847. 1848. Verschil. kiezers, 2,584 7,084 4,500 id. 1,486 2,584 898 id. 1,110 1,702 592 id. 557 910 555 id. 1,399 2,608 1,209 id. 1,081 1,957 856 WEST-VLAENDEREN. kiezers, 920 2,117 1,197 id. 415 791 576 id. 522 806 284 id. 435 678 245 id. 1,060 1,977 917 id. 1,151 2,555 1,404 id. 550 863 555 id. 740 1,064 224 Ten gevolge der nieuwe wel die dóór de kamers is aenge- nomen, en welke het gouvernement hééft afgekondigd, is het getal der kiezers groolelyks vermeerderd. Men wéét dat men om kiezer te zyn, nu maer 20 guldens, (42 fr. 52 cent.) belastingen aen den staet moet betaelen, en volgens eene opnecming welke hel gouvernement hééft doen verrigten, is het verschil van het getal kiezers van 1847 met 1848 vergeleéken, in de distriklen der beyde Vlaenderen, het volgende OOST-VLAENDEREN. Gend, Aelst, Audenaerde, Eecloo, Sint-Nikolaes, Dendermonde, Brugge, Oostende, Dixmude, Veurne, Yperen, Kortryk, Thielt, Rousselaere, De Belgische uryuiuamaiK ixuuensKupneyn jviever, die maendag van Antwerpen naer Singapore vertrokken is, had aen boord acht priesters-missionarissen in bestemming naer China en twee andere reyzigers die vóór hun vermaek de Oost-Indien gaen bezoeken, en na jaer en dag met den Rubens zullen terug komen. Over dry jaeren liep men te Antwerpen legen hel eynde van maerl op de buytenveslen op schaelsen. In het tegenwoor dig jaer was men er zondag reeds aen het zwemmen. Naer het zeggen der liefhebbers, was hel water reeds behoorlyk warm. Voórledene wéék zyn twee studenten dóór deii raed der katholyke universiteyt van Loven weggezonden, om datzy een adres van gelukwensching aen de studenten der Duytsche universiteylen hadden doen teekenen, ter gelegenheyd van de jongste politieke gebeurtenissen in dat land. De twee uytge- bannene studenten hebben van hunne medegezellen eene serenade ontvangen. Vervolgens hebben omtrent vier honderd studenten een adres aen den rector der universiteyt getcekend, waerby zy onder anderen vroegen 'eene verzagting in de buy- tenmaetige strengheydvan het reglement, de wedéraenneeminc hunner twee uytgesloótene medegezellenvoorts dat de stu denten de vryheyd worde gegund, om ten allen tyde ten tien uere 's avonds t' huys te komen, en aldus de vertooningen op den schouwburg te kunnen bywoonen; eyndelyk dat de bepae- ling worde opgeheven, ingevolge welke, alwie verbod krygt de leergangen by te woonen, uyt zyn buys niet mag komen. Den akademisclicn raed hoéft op deéze petitie vóór beslissing genomen al de studenten in vacanlie le zenden. De studenten hebben bier tegen een protest opgemaekt en verklaerd, dat zy de leergangen zullen blyven volgen, al konten er ook geene professors lessen geéven. Tevens hebben zy aen den burgemeester van Loven geschreéven, om hem te verze keren van hunne verknogtbeyd aen de openbaere orde en van hunnen eerbied vóór de burgerlyke overheden, zich wyders bereyd verklaercnde, de rust in de stad persoonlik te helpen handhaeven. Deézer dagen is te Brugge eenen ouderling overleden, die op zyn doodsbed verklaerd lieéft, dat er ten huyze van Pic- ler Neyt, herbergier in den Roodcn Leeuw, eene groole hoovcél- heyd zilverwerk onder het hondenkot verborgen lag, als ook eene groole som zilveren geld in den kelder. Men lieéft daede- iyk graevingen begonnen, en men lieéft inderdaed verscheydene stukken zilverwerk gevonden, die in de herberg door elkeen konnen gezien worden. Deéze bovenstaende tyding, dóór al de gazelten medegedeeld was enkelyk eenen puff die ter gelegenheyd van den 1 april, was uytgedagl. Den pull' lieéft fortuyn gemaekl te Brugge, en den baes uyt den Rooden Leeuw is cr best mede gevaeren. De Brug gelingen hebben den pulf vóór eene cgte waerheyd aenzien, en op verzenderkensdag heeft men talryke dupen naer de estami- net van baes Neyt zien stroomen. lien baes lieéft eenen brief van bedanking aen den gazettier geschreéven. Zekere dagbladen hebben sedert eenige dagen niet op gehouden le zeggen, dat de Fransche Republiek aen Bclgiè'n 47 millioenen eyscht, als schadeloosstelling vóór de onkosten van den veldtogt van 1831, en de inneéming van het kasteel van Antwerpen in 1852. De Indépendance verzekert, dat dit geheel valsch is en dóór eene opzcllelyke kwaedwilligheyd verzonnen. In een dagblad van Brugge las men eergisteren de vol gende regelen Een groot getal der opstandelingen te Moes- croen, hadden zich in paters en monikken verkleed; zy mevn- den aldus de landbewooners langs hunnen kant te lokken, Ongelukkiglyk vóór die mannen, weéten de bewooners der Vlaendereii tegenwoordig dat het liabyt den monik niet maekt, en hebben die valsche paters en priesters niet wel aenveêrd. Men meld uyt Kortryk dat den kapiteyn van het zoogezevd belgiseh legioen, alias bende van «verlossers» welken woens dag is aengehouden, Careil is genaemd. Careil is eeneu Parisien droeg epauletten en eenen steekvo gel. Den kerel toen hy wierd aengehouden, nam het kwalyk dat men hem bond, en vroeg of men, in het baerbaersch Belgién, de beleefde Franschmans aldus handelde, er byvoegende dal hy krygsgevangenen was. De gendarmen die met geene pary- sclie komplimentcn tepaeyen waren, hebben den zoo genoemden kapiteyn hielen klappen, en hem als eenen die van eene baen- stroopers-bende deel maekte, behandeld. Men verzekert, zoo schryft men uyt Mouscroen, dat Ernest Gregoire op de grenzen rondzwerft, en poogt volk te werven voor den zamenstel van eene nieuwe bende. Den heer Adolf Dartels, den Franschman Pellagot en den ex-officier Herode, protesteéren tegen de voórgeéving van eenen korrespondent der Indépendance, dat zy te Parvs aen het hoofd van eenen Belgischen club zouden staen.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2