De boeren der dorpen tusschen Gcnd, Kortryk en Aude- naerde zyn in eenigervoege onder de wapens, cn.bereyden een ruw onthael te doen aen hetgeén zy de bandieten en slruykroo- vers noemen, en welke, luydens berigten uyl Ryssel de Vlaem- sche grenzen wederom scbynen te bedreygen. Zy hebben eene boeren wagt te peêrd ingerigt, om de bende des noods op het lyf te vallen. Eenige wanorden hebben deéze week in de omstreéken van Bergen plaets gehad 2 a 5000 koólengraevers, wier werk- tyd verminderd was, zyn in opstand geraekt, en hebben te Cuer- mes, Wasmes en Quaregnon de andere werklieden willen be letten voort te arbeyden. Eene botsing is daruyt ontstaen: eene vrouw en twee manspersoonen moeten dóór liet schieten ge dood zyn. Den genaemden Blervacq, eenen der opperhoofden van het zoogezeyd verlossers-legioen, is te Ryssel aengehouden. Op de grenzen is eenen individu aengehouden die vóór 300,000 fr. diamanten op zich droeg. Men gelooft dat het eenen der plun- deraers van de Tuileryén is. Den zeer eerweérden Vader Marie-Joseph de Geramb, abt procureur generael der trappisten is op 15 Meêrt 11. in den ge- zegenden ouderdom van 77 jaeren, te Roomen overleden. Er zyn maendag ernstige onlusten te Duynkerke uylge- borsten. Het buys van den belgischen konsul is geplunderd, en de fabriek van M. Brouwere, van Oostende, in brand gestoken. Er is grootelyks spraek eene nieuwe overeenkomst met Holland te sluyten. Ten gevolge van dit nieuw traktaet, zou er veel gemak aen de bclgische kaloenfabriekanten verleend wor den, om hunne katoenen naer Batavia te zenden. Men verzekert dat de overeenkomst of het koopliandel- traktaet tusschen Belgiën en Holland geteekend is. Uyt Roomen word van den 25 meêrt geschreéven, dat twaelf duyzend soldaelen naer den hcyligen oorlog vertrokken zyn, na dat den Paus ze gezegend had, met de volgende wóór den: Als hoofd van de Kerk ben ik in vrede met geheel de wereldmaer als Italiaenschen vorst heb ik het regt, om het Italiaensch Vaderland te verdedigen. Ik zegen U. Dezaek, wel ke gy verdedigt, is heylig; God zal haer doen zegevieren. Ik zegen u andermaels. Slrydt en overwint in den naem des Hee- reDe vroeger uyt Roomen medegedeelde tyding, dat men op den20aldaer het wapenschild van het paleys des Oostenrykschen gezant afgerukt had, word niet alleen bevestigd, maer dien ge zant hééft zelfs dien ten gevolge alle diplomatieke betrekkingen met het Pauselyk hof afgebroken, terwyl de overige gezanten geprotesteerd hebben tegen deéze schending van hel volkenregt. FRANSCHE REPUBLIEK. Den National en andere dagbladen hebben alle gevraegd, dat er een onderzoek wierd ingesteld, omtrent het gebeurde aen de Belgische grenzen. Den Monileur gaf da ere ver eenige uyileggin- gen en lereglwyzingen, ten behoeve van het Fransche publiek. Uyt dezelve blykt, dal de Fransche, te Quièvrain onderschept, zyn mogen naer huys keeren, zonder een oogenblik te hebben gevangen gezetendat te Mouscroen de worsteling op Belgi schen bodem geschied is, en dat men de vlugtelingen op onzen bodem niet hééft vervolgd. Den Monileur zegt niet wie te Ryssel bevel gegeéven hééft, om de revolutionairen wapens uyt hel ar- senael af te leverenmaer laet hooren, dat er règterlyke ver volgingen tegen twee belhamels der bende zyn begonnen. Denwensch, omditnoodlooltige provisoire te zien ophouden, is onbeschryfelyk; maer toch begrypelyk. Alle dagen verzwakt het openbaer krediet, in tegen wóórd ighevd der allerwege ont- staende wanorden. De krvgs- en regeftugl, de policie en het vertrouwen, alles verslapt,"alles schokt uyt elkander. Men aen- schouwe slegts wat te Lyon, te Lorienl, te St-Omer, te Duyn kerke en hier te Parys met de vrcmdelingen gebeurt. Berigten uyl het Noorder-departement gcéven onderlus- schen te verstaen, dat de benden, te Risquons-Tout verslaegen, poogden zich weder te verzamelen, onder leyding der zelfde belhamels. Hét-gerugt was algemeen verspreyd, dat zy aen de Belgische grenzen zouden verschynen, ten getalle van 4 a 5000 man en vóórzien van tien stukken kanon. Men beschuldigt eenen Franschen opperbeambien deéze nieuwe wapening be gunstigd te hebben. VERSCHILLENDE TYDINGEN. Luydens de lot dusverre ingezamelde berigten, zyn 52 departementen voórneémens den heer de Lamarline hunnen vertegenwoordiger by de Nalionale Vergadering te benoemen. Men beschouw t dit als den voorbode der benoeming van deézen staetsman tot president der Republiek. Den club van den Berg hééft ecu voorstel ontvangen, om het aendenken van den bloedhond Robespierre rcgterlyk in eere te doen herstellen By vonnis der regtbank van eersten aenleg van 25 mae»- is meester Ledru-Rollin, minister, van binneulandsche zaeken, op verzoek zyner vrouw, in goederen van deéze gescheyden. Woensdag der voórledene wéék is in den Club der Voor zieners eene grap gebeurd. Eenen redenaer legen den voorzit ter het wóórd genomen hebbende, is deézen opgeslaen en hééft dien redenaer eene ongenadige muylpeêr gegeéven. Vóór dit feyt is den burger-voórzitleraende deur gestoken. Den voorzitter der Voorzieners had dit niet vóórzien. Den liedjeszanger Béranger hééft van de kandidaluer vóór de Nationale Vergadering afgezien. Men wilde hem daer maer tusschensleéken, om volksliedjes te maéken. In geen ministerie zyn er meer persoonen afgesteld dan in dat van binnenlandschè zaeken beambten die 10, 15 en 20 jaeren trouwe diensten telden, zyn dóór meester Ledru-Rollin doorgezonden. Een brocderlyk banket hééft op het Chatelelpleyn plaets gehad: maer weynige persoonen hebben er deel aengenomen, eensdeels om dat men betaelde, en andersdeels, om dat alles niet welgemanierd was. De tafels waren ongedekt, en er stonden ook geen stoelen by. De maeltyd begon met eenen roefel der tambours en het zingen der Marseillaise. Degeregten bestonden in brood, hesp, everen, wyu en bier. De toekykers hebben her- tclvk gelachen. Generael de Chabanncs, oud aide-de-camp van Lodewyk- Philips, hééft eenen brief aen den Journal des Débals geschreé ven, waerin hy verklaert, dal den ex-Koning onmogelyk voór neémens kan zyn, eenig landgoed in Engeland te koopen, daer hy zyiie geheele fortuyn in Vrankryk had gevestigd, en hy thans met zyne familie geheel dóór Koning Leopold word onderhouden. Den National van Parys begint een artikel met deéze wóórden Polen gaet in opstand komen Dit is zeker. Het blad eyndigt zyn artikel als volgtEerst moet Duytschland en vervolgens Vrankryk ter hulp snellen. Het kasteel van Pau is aen Abdel-Kader en zyn familie tot verblyfplaets aengeweézeu. Het garnizoen van Lyon komt hoogst ernstige voórbeélden van lugieloosheyd te geéven. Eenen onderofficier der artillerie is aengehouden en dóór de gendarmerie naer Grenoble gebragt. Hierop hebben de soldaeten van het 15e linie en het 22e ligt voetvolk hunne kazernen veriaeten, en zyn de samenrotten op het pleyn van Bellecour gaen vervoegen. Volk en soldaeten trokken naer de artillerie-kazerne, sloegen derzei ver poorten in, drongen tot by den generael dóór, en dwongen hem op staenden voet het bevel te leekenen tot in vryheyd stelling des gevangenen. De clubsen eyschten al verder, dat den ontslaegen onderofficier zegevierend zou worden ingehaelddit wierd almede toegestaen. Den onderofficier in post van Grenoble ge bragt, verscheén te Lyon op den balkon van hetstadhuys, hield eene aenspraek tol de samenrotting, welke vervolgens uyteen- ging. Des anderendaags wierd het garnizoen van Lyon verwit tigd, dal het geroepen was, om de le divisie van het leger der Alpen te vormen. PRUYSSEN. berlyn, 51 maert. In het anders rustig hertogdom Wespha len heerscht thans volkomene regeéringloosheyd. De magt der overheden is verbroken en in de plaets daervan is het volk getreéden. Aen byzondere vraek is thans vry veld gelaeten. Ryk gewordene Joódèn, adelyke en gchaette ambtenaeren vallen als ott'ers der volkswoede. In At'.endorn hebben treurige buy- lensporigheden plaets gehad. In de streék van Elspe hééft h'et leven van den Kreits-landsraed groot gevaer geloopen. Overal in het hertogdom heerscht ontsteltenis en verwarring. Ook in het vorstendom Paderborn is het volk aen het woedenvolgens ontvangen berigt zou het kasteel van den hier algemeen bemin den graef van Weslphalen geheel verwoest zyn. Berlyn, 2 april. Gisteren is hier van wege Rusland eenen koerier aengekomen, depêches van zeer geruslellenden aerd vóór onze regeéring medebrengende. Onder anderen moet den Keyzer daerin de verzekering gegeéven hebben, dal hy zich in de zaeken van het buytenland in het geheel niet mengen wilt, zoo lang zyn ryk daerby ongeschonden blyven zal. Alleen wan neer het Russisch gebied dóór buylenlandsclie vyanden geschon den mogt worden, zou hy den oorlog willen. Volgens nauwkeurig ingewonnen berigten, noópens het aen tal der in den stryd van den 18 en 19 hier gevallenen, blykt dat tot den 26,242 burgers en 4105 militairen, waeronder 74 officieren, dood en vermist waren. Dit getal zal nog vermeer derd worden, aengezien veéie gekwetsten acn de gevolgen hun ner wonden zullen sterven. In brieven uyt Berlyn word medegedeeld, dat dc party in het groothertogdom Posen, welke eenen Pruyssisclien Priu's wenscht geplaetst te zien op den troon van het nieuw te schep pen koningryk Poolen, haere oogen op prins Waldemar hééft. Te Stutlgardt is de verbittering over de proclamatie, waerby den koning van Pruyssen verklaert zich aen het hoofd der Duytsche beweéging te stellen, zoo groot, dat men Frede- rik-Willem IV in becldtenis hééft opgehangen. OOSTENRYK. OORLOGSTOEBEREYDSELEN. WF.ENF.N, 50 meêrt. Eergisteren is eenen keyzerlykenluytenanl als koerrier uyt Verona en gisteren zyn nog twee koerriers, eeuen uyt Milanen, den anderen uyt Venetiën met depêches aen graef von Fiquelmont hier aengekomen. Hoewel hier tol nu toe niets met zekerhevd noópens den inhoud dier depêches bekend is geworden, ziel men toch aen de toebereyselen, die sedert gisteren gemaekt zyn, dat den toestand tot groote be- zorgheyd aenleyding geél't, en men eenen verderen oorlog in het verschiet ziel. Gisteren nog is in den ministerraed besloe ten, om geheel T keyzerlyk leger in alle landen, met inbegrip van al de eerste landweer-bataljons der 55 Duyisebe infanterie regementen, op den voet van oorlog te brengen, en de beschik- baere troepen, zoo spoedig mogeiyk, naer Italiën te zenden. Dien ten gevolge is reeds een regemenl per spoórtreyn ver trokken, en zal spoedig dóór andere gevolgd worden, aen wie daertoe bevel is gezonden. Men is verneémens het leger in Ita liën tot op 80,000 man te versterken. Van de oprigting der tweede landweér-bataljons verneémt men nog niets. AVeenen, 1 April Het lol der Ooslenryksche-Italiaensche staelen schynt beslist te zvn den veldmarschalk Radetzky is op den teruglegt van Milanen naer Verona, onder welks inue- •en et tweede legerkorps onder den luytenant-veldmarschalk d'Asprc verzameld word. Beyde legerkorpsen bedraegen, na den alval van de Ilaliacusche roepen en de geledene verliezen, nog nagenoeg 60,000 man. Den keyzer hoéft aen alle Duytsche elistaeten een rescript gezonden," waerin hy aeufcaadiaL d hy zich tot den oorlog gaet be; Op den avond van 25 zyn 115 gevangenen, zoo Polakken als Italiaenen, uyt den Spielberg ontslaegen. Het tooneel van het vertrek uyt de stadsgevangenis was roerend in de hoogste maete; aen het omhelzen en traeuen storten schéén geen eynde te komen. Eene lalryke deputatie uyt Croatiën, Slavoniën en Dal mat iën is alhier aengekomen onder anderen verzoeken zy afscheyding der koningryken van Ilongariën met eene zelfstan dige welgcéving. ITALIËN. OOSTENRYKSCII-ITALIAENSCHEN OORLOG. Volgens nadere berigten is het tooneel te Milanen by de uyt- dryvingder Ooslenrykers van den 18 tot den 25 vreeselyk ge weest. De Oostenrykcrs tellen 700 dooden, de xMilanezen 250. Ruim 1,000 Oostenrykers zouden gevangen zyn genomen. De eerste daeden van het voórloopig bewind te Milanen, waren aenzienlyke vermindering van den prys van het zout, algeheele kwytschelding van alle staetkundige misdryven, kwytschelding van alle boeten en vnórloopige handhaeving van al het administratie personeël, niet uytzondering der vremde ambtenaeren. Dit zelfde voórloopig gouvernement heeft in maert een belangryk staetsstuk uytgeveêrdigd waerin het ver klaert met den koning van Sardiniën geerut ley vereen komst aengegaen le hebben. Aen de Milanesche afgeveêrdigd n»<»e deézen koning geantwoord hebben Ik zal Milanen slegts binnenrukken, nadat ik de; Oosten rykers in het open veld zal hebben overwonnen want ik wit my aen zulk eene dappere bevolking, slegts na eene overwin ning behaeld te hebben, vertoonen.» Ingenieurs, uyt Milanen naer het bovenland gezonden, hebben de dyken der Oglio en Serio doorgestoken, en ddus de gansche vlakte tusschen Crema en Soncino onder water gezet, zoo dat de Oostenryksche kolommen zich met bat re artillerie eu legerwagens te midden van een afzienbaer wacr zy veéle gevangenen hebben verloóren. Wy hebben ei reeds zes duyzend byeen. Koning Karel-Albrecht was eergisteren h«hoofd-kwar- tierte Voghera, van waer hy tot de volkeren ie nieuwe pro clamatie hééft gerigt. Dienzelfden dag rukte hy aen et hoofd van 50,000 man in Pisa. Heden moest op martelt gaen nar: Lodi, waer de Oostenrykers, vóór hun ver-rek. eene brandschat ting hebben geligt. ENGELAND. londen, 5 april Een in de jaerboeken der Engelsche Bank voórbeéldeloose daedzaek is, dat de kapitalen, welke de woelin gen van het vasteland onlwyken, en naer Londen gevoerd wor den, zoo talryk zyn, dat de reserve der Bank in geld, zilver en baergoud het gedrag der circuleérende biljetten overfreft. Groot- Brittaniën wane zich egter niet buy ten bereyk van allen schok. Ierland dreygt en grolt vast. Eenen oorlog tegen Engeland word daer opentlyk gepredikt, en ieder bereyd er zich op. Kwam er ecn Europeesch conflict uyt le bersten, acn hetwelk Groot-Brit- taniën moest deel neémen, geenen twyfel, of Ierland zou deéze gelegenheyd waerneémen, om Engeland te dwingen, zyne wen- schen in te willigen, en de vereeniging der beyde benden te verbreéken; wie wéét zelfs, of den schok niet buyten allen oor log op het vastland zal uytbreéken. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 1 April. By het openen dezer zitting, hééft de kamer een supplementaire krediet van 50,165 fr. gestemd, om eenen deficit in den budget van den geweézen minister van oor log te betaelen. De kamer hééft dan de beraeslaegingen over de artikels des ontwerps van wet op de borgerwagl voordgezet. Eene taemelyke hevige woordenwisseling is ontstaen belrekke- lyk de ontbinding der borgerwagl, en diesaengaende is er gee- ne beslissing genomen. De zitting is lot maendag verschoven. Zitting van 5. Een krediet van twee miiliocnen franken, bestemd om werk en bezigheyd aen de werkende klas te ver- schaffen, en om den uytvoer der belgische voordbrenselen te vergemakkelyken, is dóór de kamer met 68 stemmen legen 1 (die van M. David) aengenomen. M. Orban hééft tegen het kre diet gesproken, en zich onthouden van stemmen. Zitting van 4. Het dagorder is de beraedslaeging over een wetsontwerp waerby er een supplementaire krediet vanOmilli- oenen fr. vóór het departement van oorlog gevraegd word. M. Casliau eerst het wóórd neéinende zegt dat hy tegen dit krediet zal stemmen om dat hy óórdeelt dat het waere geldver spilling is; den redenaer zegt dal een leger in een ouzyiïig land onnoodig is, dat onze nalionaliteyl dóór de traklaelen gewaer- borgd is en dat gcene mogendheyd "denkt om op de zelve inbreuk te maeken; vervolgens hééft M. Casliau aen de kamer ronduyt verklaerd dat hy eene republiekaensche gezindheyd belydende en weétende dat zulks de gezindheyd niet is van de geéne die hem met het mandaet van volksvertegenwoordiger hebben ver eerd, en dat hy in de kamér le weynig bytreéders lol zyne ge zindheyd vindende, hem slegts overbleef zyn ontslag te geéven. Den afgeveêrdigd en van Doornyk hééft er egter bvgevoegd dat hy lieveraen zyne gezindheyd zou verzaeken, moest de republiek in Belgiën met geweld of bloedvergieting worden ingedrongen. Verscheydene redenaers hebben hun spyt geloond over de ver- wydèring van M. Casliau en hem de leévendigste blyken hunner agting beweézen. Vervolgens hebben zy meestal vóór hel ge vraegd krediet gesproken tevens aendringende op dat de boi- gerwagt overal zou w orden ingevoerd. Het wetsontwerp is dan aengenomen. Zitting van 5.In deéze zitting heeft de kamer verscheyde kredieten toegestaen vóór het voltrekken van openbaere wer ken; er is ook leézing gegeéven van eenen brief van M. Casliau, in welken deézeu afgeveêrdigd en te kennen gééft dat hy zich verwydert. Zie hier den inhoud Mynheer den Voorzitter, In de zitting van gisteren heb ik doen kennen dat ik bcsioó- ten had van aen myne zending een eynde le stellen; de beweég- redenen deézer beslissing zyn u bekend. Er blyflmy dus niets anders meer over dan deéze beslissing te verweézenlyken met u le verzoeken van aen de kamer over te leveren het ontslag welk ik dc eer heb haer toe te stueren. Aenvcêrd, Mynhe. r, enz. A. Cast.au. Den minister van het imy ne'"K t\yee_ontw ei pen van wet voórgx-draegen, he «drekkelyk den vry én invoer van dt machien en fedé betrekkelvk hel optiunden der pro- viaciaele en jinmunaele racden. hiuncu rfc dry maenden wel ke afkondiging der kiezerslysten zullen volgen. Zittingen van 6 en 7.-De kamer hééft in deéze zit tingen de beraedslaeging betrekkelyk deherinrigting der der burgerwagt hernomen en eenige artikels van dit ont werp aengenomen. M. Rodenbach heeft ook voorgesteld de inagt van den exaem-jury van 1847 vóór de eerste sessie van 1848 te verlengen. De sectiën zullen morgen beslissen of dit voorstel in openbaere zitting zal mogen geleézen worden. Alle oogenblikken verwagt men te Napels gebeurtenis sen van den ernstigsten aerd. Men hééft reeds de wapens van den russischcn autokrael in liet ambassade hotel wil len verbranden. Den Oostenrykschen arend is insgelyks afgerukt.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3