ZONDAG 16 .A AIL i848* x 4» «IAi^liGfAjXG. ]V 85. AELST, den 15 April. STAETKUNDIG 0VERZIGT. Du blad versehynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persooneii die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dn' maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige, klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, ete. w a er van een afdruksel aen dëszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukkeu zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doïli kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQliH; SUL'M. DEN DENDER-BODE Over dry weéken klacgden wy dat het krediet van Belgiën zoo zeer geschokt was dat de staetsrenten een derde in weerde verloóren hadden; thans moeten wy met hertzeer bestatigen dat dit derde op de helft is gekomen, in zoo verre, dat de renten die vóór de gebeurtenissen van Vrankryk 100 en zelfj 104 fr. weerde hadden, heden voor 50 en 51 fr. verkogl worden. Wy zegden alsdan dat den geest van verkwisting wa'crdoór ons bestucr is aengedacn, hiérvan de oorzack was; Wy, vcr- zetteden ons tegen die geldverslindende wapening; wy be toonden derzelver nutteloosheyd wy drongen aen op het in voeren van daedclyke gespaerzaemhedenandere onbctaelde dagbladen verhieven met ons hunne stem en blyven ze ver heffen, macr het gouvernement blyfl doof, het zet zyne wape ningen voort, dringt op zyne gcldleEningen aen en spant alles in om van de Kamers die reeds geen recht meer hebben om wetten te maeken of kredieten te stemmen, te bekomen het géén de 9/to van Belgiën zouden van de hand wvzen. De overtollige vreesagtigheyd die het gouvernement en de Kamer., taeten uytsehyncn dóór liet behouden en vermeerderen des legers, de aenltcmlende militaire beweégingen waervan het land alle dagen getuyge is, het geduerig alarm kleppen der ministerieéle dagbladen beletten niet alleen het opbeuren van het vertrouwen, maer wakkeren zelfs dermaete den oórlogzug- ligen geest aen dat ten laetsten de krvgsoverheden zich zeiven en de gansche natie by den vremden belachelyk maeken. Men oórdeele uyt het volgende ofwy waerheyd sprcéken Uyl Marienbourg, (provincie Namen) sehryft men dat, over eenige dagen den scliildwagl die langs den kant van Vrankryk waekte, des avonds om 9 ueren dry lanteèrnen onlwaerde die tot de stad naderden; den kommandant hiervan onderrigt, dééd de trommel slaen en schielyk was elk op zynen post onze kloekmoedige officieren bczetteden de vestingen met soldaeten.Ondertusschen waren de dry lanteèrnen zoo na by genaderd, dal men van liet bovenste der vestingen de draégers kon toespreéken en van hun gehoord worden. De antwoorden der lanteêrndraegers wierden tot in de stad verstaen, maer gelyk zy een bedrog van aenval konden verduykenliet den kommandant zich geenzins by den neus levden; er wierd hun hevel gegeéven zich .te verwyderen, zoo niet dat mcu hun ging beschieten, en, zonder hun den tyd te geéven van zich te erkennen, deed den kommandant de vucrmuvLen openen Het kanon en de gcweêren begonnen te bulderen, en bv tus- scheupoozen wat opgehouden hebbende, herbegon de kanoneé- ring 'met meerder geweld; dc gansche stad scheen eenen vuer- gloed te zyn; men zou gedagt hebben dat zy van alle kanten te gelyk dóór 10,000 mannen bestormd wierd, want den kom mandant zag de lanteèrnen op eene verbaezende wyze ver menigvuldigen; de eene beweerden dat het overblyfsels der bende van Moeskroen waren, andere zcyden dat het verschevde kolonnen waren die als eenen stroom op Marienbourg kwamen afgestormd etc. In deéze omstandigheid boóddcn borgeineester ten peloton der burgerwagt aen; dit wierd met alle kragt geweygerd; liy boód aen alleen te gaen naspoóren wat ér omging C11 stapte in een bootje. Tydens de korte afweézig- heyd des burgemeesters was den angstten hóogsten geklom men; welhaest was hy terug wóórden van vrede medebren gende. Het bestormend leger was samengesteld uyl twee mannen, dry vrouwen en een kind, alle boterkutsen uyt de gemeente Olloy, welke zich van lanteèrnen vóórzien hadden era den weg te verlichten aen dry »zeis met vóórreed "claeden vóór de merkt van Charleroy Den horgemeester vond dccze arme duyvels geheel verschrikt op hunne kniên agter eenen muer biddende; de ezels hadden hunnen voórraed afgeworpen om beter te konnen loopen, de boter en den kaes lagen in liet stof op de groole b'aen, en den kommandant had zynen kop uy (gewerkt. Spreéken wy thans ronduyt.— Dunkt M. Cliazal dat liet volk nóg lang zal konnen verdroegen bet géén er omgaet? naemelyk zyne millioenen zien verspillen om de krygszugt van den minis ter te voldoen?Dunkt hy dat de vaders des huysgezins zoo geêrn hnnne kinderen aen 't dringend werk van het veld ont rukken, en bovendien hunne zakken zien uytkloppen dóór lee- niiigen en zwaere oórlogsbudj.etlen?'T word boog tyd dat er aen deéze slegte stactkunde eene eyude gesteld worde en dal onze ministers den pynelyken indruk nimmer vernieuwen dien de lacste benoeming van officieren op het volk te weeg gebragt hebben. Inderdaed, de burgerwagt gééft voorleden zondag aen den koning de kbiersle bewyzen van Verknogtheyd, vaderlands liefde en gunsti'gsten geestdrieft, in Zoo verre, dat er Z. M. zie- nelyk door getroffen was, en onmtddelvk versehynl eene me nigte benoemingen van officieren in liet staetsblad'T is als wilde men de burgerwagt lioónen en haer zeggen dal er op haer niet gerekend word. De studie van het verledene en de kennis van hel tegen woordige doen ons het toekomende vóórzien. Indien wy regt mikken en dat onze wóórden verweézenlykl worden, zoo zyn wy voorzeggers, maer slegls dóór de rede en geenzins dóór welk- daenige visioenen. Indien men dit wilt acnneémen, wy vergeé- vcn geêrne aen de waerzeggers van alle slach zoo geestdryvers als spotvogels. Ondertusschen moeten wy bekennen dat het ons onmogelvk is te zeggen welke hand er eene gramme te Veel in de balans van Europa leggen zal.—T' is liet zeggen dat eenen algemeenen oórlog nipt onvermydclyk is geworden?Ja, de groote mogendheden verklaeren zich zeiven nog niet. Is i et zeggen dat wy welgedaen hebben, wy Belgen, om aen de groote crisis te ontsnappen?Ja, zeer wel, en zelfs dat wy niet beter zouden hebben konnen doen, hadden wy enkelyk wat meer ge- spaerd. Maer den staetkundigen gezigteyndcr verduistert da- gelyks, zal men zeggenliet zy, de heldere dagen spruiten uyl den schoot des onweders, en vóór ons zal er geenen schoo- neren aenbreéken indien wy aen de algemeene opschudding 'ontsnappen. Maer hoe er aen ontsnapt? Ganscb Europa is-on- deimynd?— Ja, lieve leézers, alles is rond ons poeder en vlam, en 't is dacrom dat wy dóór eene wyze en voörziglige staatkun de aennaedering van die twee vernielende elementen moeten traglcn te vóórkomen.—Maer wy zullen onvermydclyk de proov van Vrankryk of van deszelfs overwinners worden, indien den oórlog uytberst? Oh! Oh! 'tis nog verre van daer, en tiog moet gy weéten dat het in de gouvernementen gelyk in de huis houdens gaet; als er inwendige krakeclen te dempen zyn, is men nietzeer haeslig om zich by anderen te gaen bemoevèn. Nu, de gouvernementen zyn zeer verw ard, dus mogen wy hoópen de rust te behouden; 't is waer, doen wy gelyk wy lot nog toe ge- daen hebben, maer lact ons gespaerzaem zyn, en wagten wy dus met kalmte den uitslag af. Nog lans volgen wy aendagliglyk de staetkunde op, om de omstandigheden te baet te ueémen. En wat zegt het overzigt deézer wéék? Zie hier het verslag: De groote processie der Charlistcn die ih de slraeteu van Lon den moest plaets hebben is verbonden geweést. Nogtans hééft eene groole vólksbetpouing plaets gehad. Honderd duyzend rac- schen hebben een verzoekschrift naer dc Eügelsche kamers ge- draegen. De omwentelingen beginnen niet anders; zy zyn eerst in de herten der vo eren gesmeed eer zy uytbersten. Dóór' geheel Ierland word den oórlog gepredikt. Dc Jesuieten hebben, eenstemmig met den Paus,' Hoornen veriaeten. Men berigl dat den Italiaenschen post hoogst belangryke bv- zonderlieden heeftmedegebragt, omtrent de voórgenomene her- inrigting van het ïtaliaensch schiereyland, gesloóten tusschen den Dans, den Koning van Sardinién en den Groothertog van Toskanen, Alhoewel de andere byzondeilieden, van welke de sluyting deézer hoofdvoórvvaerden vergezeld gingen; tot dusver niet bekend zyn, verdienen de grondslagen, waerop die herin- rigting gevestigd zal zyn, het volste geloof. Zy zyn de volgende; Het ïtaliaensch schiereyland zal in zes groote staeten verdeeld worden, namclyk: 1» Napels, 2» Siciliën, 5 Kerkelyke Staeten, 4" koningryk Etrenriën, daer te stellen ten voórdeele van den Groothertog van Toskanen, door middel van het tegenwoordig groothertogdom en de naburige landen (Pontremoli, Modem" Pielra-Sauta, Lunigiana, enz.); 5° Lombaidiëu, welke den re- gcéringsvorm ook zy, door de Lombardiers aen te aeémen, en G" Sardiuiën, zullende Koning Karel-Albrecht eene vergoe ding worden gewaerborgd. ingeval Savoyën tot Vranknk zou terugkceren. Tusschen die zes staeten zal een offensief en defensief verbond gesloóten en het ïtaliaensch eedgenootschap zal naer buyten dóór een goed stelsel van versterking verdedigd worden, Voorts eenbeyd van gewigten, rnaelen en muntstelsel; afschaffing der binnenlandsche regten van in- en nytvoer, en eenen bondsdag, zitting houdende te Roomen met den Paus tot voórzitter. Napels heeft een meer gévöorderd ministerie. Het zend hulp troepen naer Lombaerdiëu. Duyzende vrywilligers stroomen naer het oórlngstooneel. Verona en Mantua zyn weder onder de magt der Oostenrykers alwaer deéze zich versterken. Eenen be- slissendcn veldslag word vericagt. Dc verwarring en duisterheid, welke in de berigtonuyt Sa voyën heerschten, zyn eyndelyk opgeklaerd. De brieven uytCbani- bery van den 4 april, geéven ons den sleutel van het raedsel De Republiek, welke in die hoofdstad van Savoyën, yvas uitge roepen, hééft vier-en-twintig uerengeleéfd, en is dan gesmaat. Zie hier hoe de zaek zich toedroeg. De uyt Lyon weggezonden Savoyaerds waren 14 a 1500 man sterk, als zy naer Savoyën terugkeerden. Hunne wederkomst in hun vaderland kenmerkten zy dóór het verwoesten van tolkan- tooren, wagthuyzen, een klooster en een gemeente buys. Eor zy nog te Chambery waren aengekomen, was den schrik hen voót- uytgesncldmen zeyde dat zy 15,000 man sterk waren, en by hunne nadering legde de nationale gardede wapens neder. Den intendent en den gouverneur, geene kragt genoeg hebbende, om te wederstaen, namen de vlugt. Guiilcrme, leertouwer te Lyon was aen liet hoofd deézer bende. Te Chambery binnenrukkende en door de afwezigheyd van allen wederstand verstout, hééft z\ het pa leys van den gouverneur- geplunderd en andere baldae- digheden begacn; Pessard had zich eygenmagiig maireaenge- .steld en de Republiek uitgeroepen. Maer weldra zyn de inwoo- ners van den eersten schrik bekomen. De burgers met de land lieden verecnigd, hebben den muften hoop aengetast; twimi-. republiekanen zyn gesneuveld, achthonderd gekwetst, de overi ge zyn onder liet geroep van leévc dm Koning! op de vln n iaegd. In Weenen word alles op oórlogsvoet gesteld. De zaeken van Slees wyk hebben weynig voortgang gedaen; Beycren ondersteunt de inzigten van Pruyssen. De Zwitsers hebben zich onzydig verklaerd in het duytsch conflict.

De Denderbode | 1848 | | pagina 1