Het voórloopig bestuer der Fransch Republiek betoond geen- zins hetinzigt van met Engeland te willen oorlogen. Er onlstacn nog somtyds onlusten in de departementen. M. Arago is lot minister van oorlog benoemd. Het gouvernement gaet de voór- naemste vzere wegen vóór eygene rekening bestueren. M. Bel- locq, oud-minister in Toscanen, is afgeveèrdigdcn te Brussel benoemd. Geheel het land juychtdeéze benoeming toe. Er is ecne proclamatie te voórdeele der vremde werklieden uvtge- veérdigd welke men thans nimmer wechjaegt. Re oneenigheyd begint in de klubsen te werken. De publieke fondsen zyn iels of wal verbeterd. In 'l algemeen begint alles naer herstelling en verbetering te hellen. Dus dat de hervorming deéze week weynig voortgang heeft gedaen 't is dacrom dat wy onzen 7'1®" oogslag hebben uytgesteld. Maer wy hoópen welhaest eene poól- sche overwinning te mogen aenkondigen die regl het hert zal kwetsen van den tyran die op.Siberiên drukt. Op 15 deézer moeten de kiezerslvsten in al de ste den en gemeenten van Belgiën worden aengeplakt. Wy neémen deéze gelegenheyd te baet om onze landgenoóten aen te porren deéze lysten te onderzoeken, en degeéne die-recht ltebben tot de kiezing mede te werken, 'tis Ie zeggen die 42 fr. 32 fr. schattingen betaelen, en die hunne naemen op de lysten niet ueritreffen, luinne re- klanten by de gemeentebestueren te doen gelden. ]>e wetgeévende kamers, de provinciaele-en gemeenteraeden zullen in den loop van dit jucr worden ontbonden en moeten geheel herkoózen worden dat dus de nieuwe kiezers niet verwaerloozen hun burgerrecht te onder zoeken op dat zy van't zelve zouden konnen gebruyk maeken wanneer den oogenblik gekomen zal zyn. In het bureel der Gazette van Aelst ligt cene petitie Ie teekenen strekkende om tegen de ontbinding dei- kamers, provinciaele- en gemeenteraeden te protesteéren en liet bestuer aen te porren den statu quo te behouden, Wy zyn nieuwsgierig te weéten of het bladje de petitie met de naemen der teekenaers zal afkondigen. Elkeen gevoelt van waer den wind komt en denkt dat er véél volk zal komen naer kyken. Bcrigt acn de liefhebbers. Gisteren hebben de graenpryzen zich te Brussel min of meer staende gehouden. De merkt was buytenge- woon wel bevoórraed. Den prys der tarwe was van 4 guld st. tot 5 gold. 8 st. par 4/2 heet. De rogge wierd verkogt van 2 guld 14 st. tot 3 guld den 1/2 heet.; de haver van 2 guld. tot 2 guld. 4 st. De aerdappelen waren ten pryzc van 6 fr. 50 c. de 100 kilogr. verkrygbaer. Versclieydc gespaerzaemheden worden iu de bureelen van hel {ranselt ministerie van handel en landbouw bewerkt. Deéze bezuynigingen zullen jaerlyks by de twee honderd duy- zend franken uytmaeken. Berigt aen de Belgische regeêrhig die van gelyke zou konnen doen, zy zal dan de gedwougene geldleentngen niet noodig hebben. Dit moest niet alleenelyk in de minisleriën maer in alle administratiën bewerkt worden, want meermaels ziet men die hooge amhlenaeren treifelyke burgers over de schouders zien ofschoon deéze eerste met 'liet zweel deézer helste den bonjour speélen. Eergisten zyn in verscheyde kwartieren van Parys belangrykc inbeslagneémingen'van wapens gedaen. Den Paryschen Moniteur kondigde gisteren een dekreét van 't gouvernement af waerby de tentoonstelling op het schavot, word afgeschaft. Lord Brougham komt in dc engelschc lordskamer eene zeer aen de Fransche Republiek vyandige rede voering uyt te spreéken. Deéze redevoering is van aerd om onder de republiekaenen gevoelens van wantrouwen te doen ontstaen die den vrede van Europa zouden konnen stooren. De laetsle tydingén uyt Duytsehland vóórspellen ernstige voorvallen in de oude Poólsche provinciën van Pt-uyssen en Oostenryk. Het zal aen de vorsten deézer respectieve ryken allermoevclykst zoo niet onmogelyk zyn deéze uytbersting te beletten. Den intrede van het 6P regement iinietroepen te Parys, komt dóór een aerdig voorval gekenmerkt te worden. Talryke volkslioopen sebeénen zich tegen den intrede te verzetten en schaerdën zich rond den kolonel die hun koeltjes vroeg citoyens, is het voórloopig be stuer omver geworpen V Zekcrlyk neen, was het ant woord he wel laet mv dan doórgaen, zie hier zvne heveélcn. De volkshoopen bttygende vóór 't populaire gezag des gouvernemenls opende den weg aen de troe pen en riep leéve den Kolonel. De republiek hééft reeds vóór 30 millioenen frs. munt geslacgen. Hel geen wy liier verder over de deelncéming van den bisschop van Tulle aen den dienst der Nationale garde afkon digen, word heden geleugenslraft. Eene soort van opstand is onderdo leerlingen van het Lyceum Monge, oud collegie van Lodewvk-den-Grooten uylge- borsten. De wanorders gingen er zoo vérre dat de leerlingen eenen der professors hebben door de venster geworpen. De vestingen, te Audeuaerde, zyn overal bezet met kanon nen; woensdag hééft men een van die gelaedde moordtu ven bespeurd dat vernageld was. Gedtierig komen er te Brussel talryke Polakken aen die zich naer het hertogdom Posen begeéven. Zyn benoemd: tot onderpastor te Temsche, M. H. E. van Besicn, coadjutor te Calloo, waer hy vervangen word dóór Al. Waelraet, priester in het seminarie te Gend. Tot onderpastor te Erlvclde, M. C. L. Buysse, geweézen onderpastor van St.-Jacobs te Gend.M. Van de Walle, priester in het seminarie te Gend, is tot on derpastor te St.-Gillis-by-Dendprmonde, benoemd.M. Van der Straetep, pastor te Nazareth, is pastor-deken te Deynze benoemd. M. Otte, coadjutor te Berleghem, is benoemd, in vervanging van SE Philippert. -Slen meld dat er op eene gemeente, in de omstreé- ken van Gend gelegen, eenen gemeente-onderwyzer te vinden is die zich veroórloft, geduerende den schoóllyd, in dc herbergen de matrassen te vernieuwen. Wy roepen dc aendagt van den schoolopziener op dit misbruyk in. Voorleden zondag, om vyf ueren des morgens, boorde men den trommel appel slaen te Kortryk, en elkeen meende dal cèn nieuw legioen zoogezeyde ver lossers was aengekonieb. Blaer, het was slegts eenen valschen alarm. Om zeven ueren waren de troepen reeds in de kazernen, en zyn er gecousigneérd gebleéven. De volkomendste rust heerscht te Kortryk, en de tydingén van de grenzen zyn volkomen geruststellend. In het Audenaërdsch weekblad treft men de volgende nieuwstyding acn a Dynsdag hééft eenen schildwagt, eene gehecle gebuert in rep en roer gehragt, dóór het aflossen van zyn schietgeweer in het midden van den nagt. Hy zeyde dit gedaen te hebben om dal twee manschappen tot hem waren gekomen om hem te ont wapenen. Vedel-C omstandigheden worden zeer geheym gehou den. Volgens de Organc, zouden die twee mannen tot doel ge had hebben den advokaet M. Spiltlmorn uyt het gevang te ver lossen. Den schildwagt, volgens hel gensch blad, slond op de vest, agter de militaire infirmery, en in de nabyheyd van het gevang io welk M. Spilthoorn vast zit. Den aengehouden ad vokaet bevind zich in een groot cn openluglig appartement, maer is nog aflyd in het geheymhy is kalm en neerslachtig, maer is ook gelaelen in zyn lot. De nieuwe biljetten van twintig franks der Bank van Brus sel zyn gisteren in omloop gehragt. Den Koning komt nog 10,000 frs. legeéven, om gevoegd te worden hy de 45,000 dóór het bestuer der godshuyzen vóór dc armen ingezameld. Te Brussel cn te Luyk is eene vaderlandsche en hroeder- lyke inschryving geopend, om de minvermogende persoonen, welke by dc aenslaende leening zullen worden aengeslaegen, ter hulp te komen, dóór het verschieten der gelden op kwiltancie. De wapenschouwing, zondag dóór den Koning over de burgerwagt en het garnizoen van Brussel gehouden, was zeer schoon cn wierd door het fraeyste weder begunstigd. Den Koning, in uniform van generael der burgerwagt, hebbende aen zyne regter zydc den hertog van Braband, in uniform van luytenant der grenadiers, aen zyne linker baron Chazal, minis ter van oorlog, cn gevolgd door eenen talryken en glinstereuden staf, hééft agtervolgens in oogenschoaw genomen dc vier legioenen der burgerwagt, de linie-infanlerie, kavallerie, en artillerie, welke zich uytstrekten langs de Konings-, Wel- en Uerlogstrael, de boulevards van den Regent en Waterloo tot hoven de Louisapoort. De burgerwagt te voet en te peèrd, wier kompagiiiên alle voltallig waren, slond onder bevel van den generael Nypels; de linietroepen onder dat van den generael Frisse. Het gedrang was ontzettend. Verscheydenemalen is den Koning van zynen staf gescheyden geweest, en stond alleen te midden van hel volk, dat onder het vvuyven met hoeden, klak ken en neusdoeken, dc lucht van duyzende vivat den Koning vivat dc Koningin! dééd weergalmen. Zoo ook deden de bur- gerwagten en troepen, toen zy hel paleys voórbytrokkenvolk, burgerwagt cn leger betuygdeu aldus te samen hunne ver- kleéfheyd aen de Constitutie. Den koning was zondag zienelyk getroffen over het ont boei welk hy onlmoettede, en dééd aen zyn gevolg aenmerken dat hy deéze demonstratie aenzag als eene protestalie des volks vóór de beigische nationaliteyt. Spreékende lot eenen dei- kolonels van de burgerwagt, zeyde den koningDeézen dag agle ik vóór den gelukkigsten van myn leven, Tiy vvaerbórgt de beigische nationaliteyt.» Deéze wóórden deéden den besten indruk op de menigte. Het eommunael bestuer van Brussel hééft de kiezerslys- ten reeds doen uytplakken. M. den gra'ef Ilompescb, le Brussel, had het gouverne ment in regte betrokken, en eysehte eene somme van I mil- lioen 205 duyzcnd franken schadeloosstelling belrekkelyk de kolonie van Santo-Thomas. De rechtbank te Brussel heeft be slist dat M. Hompesch in zyne vraeg niet gegrond was, en hééft hem tot de proees-onkosten verweézen. liet blad van het ministerie hééft afgekondigd dat de overeenkomst tussehen Holland en Belgiën nog zoo verre niet gevoórderd was, als eenige dagbladeren het hadden te verstaen gegeévcn. De onderhandelingen tussehen de twee gouverne menten worden noglans werkzaem voordgezet, cn vóórspellen een spoedig en gunstig eynde. Van alle kanten worden by het ministerie aeubiedingen omvangen lot het vrywillig deelneémen aen de geopende gèld- leening, hel zv hy wvzevan algeheele schenking, het zyals lee rlingen zonder intrest gedaen. Onder de 3' lyst, welke den Mo niteur van die aeubiedingen bekend maekt, is vooral de volgen de merkvveéi-dig. Den luytenant Dulhy, van het2e regement jae gers te voet, hééft naemelyk aengehoóden, een schatkist-biljet groot 1000 frs., ecne som van 500 frs, en voorts, zoolang de fi- naneieéle crisis dneren zal, maendelyks eene som van 100 frs. De i' lyst, dóór den Moniteur afgekondigd, behelst onder anderen hel aenbod van den eerw. lieer Huart, pastor te IIoudeng-Aime- ries (Henegauw), om vóór het loopende jaer 15°/0 van zyne jaer- wedde zou dor intrest te leencn. Men verneemt, dat het pauselyk Hof aen onze régeéring hééft doen te kennen geéven, dat het de keuze van den heer Leclercq, als buytengewoonen gezant en gevolmagtigden mi nister van Belgiën, goedkeurde, iletschynt, dat deéze kennis- geéving in bewoordingen gedaen is, welke vóór het ministerie, zoowel als vóór den benoemden gezant, zeer welwillend luyden. Te Mechelen hebben de kweekelingen van het kleyn seminarie hst voorbeeld der Leuvensche studenten willen vol gen. Daer het plan egter ontdekt was, vóór dat liet tot uytvoe- ring kwant, wierden acht kweekelingen, die de leyders der kleyne omwenteling waren, op staenden voet weggezonden, en daermede had de geheele zaek een eynde. Deézer dagen wierp eenen welgekleeden persoon zich by de nadering van den uyt Parys komenden treyn tussehen Ber gen en Jemmapes op liet spoór. Zoodra den machinist hem ont- waerde, gaf hy het waerschouwingsteeken, doch tevergeefs: den ongelukkigen bewoog zich niet en wierd binnen eenige seconden op cene vreeselyke wyze verpletterd. Aen de grenzen blyven steeds maetregelen van voorzorg worden genomen. Men spréékt altyd le Moescroen van den aen- staenden inval ecner nieuwe bende; maer men wéét desaen- gaende niets stelligs. Behalve den burger Blervacq is den ad vokaet Jaspin door de Fransche overheyd insgelyks in hegtenis genomen. Een vlaemscli blad van Brugge, meldde zondag het vol gende Donderdag namiddag, omtrent 5 ueren is hier in de her berg dc Tassche, eene grouwelvke moord bedreéven. Den ge- naemden Pype, eenen gepensionneérdeu soldaet van het 6' was daer fr. 35 schuldig, voor welke hy eenige keeren was vermaend geweest. In het begin der wéék had hy de vrouw beloófd van donderdag zyne schuld le komen betaelën. Den booswigt kwam inderdaed dien dag in de herberg, en vroeg een glas bier; de- vrouw bediende hem en ging zich aen het eynde der ta'fel, nevens liaere dogier, een meysje van 14 jaeren, zetten om haeren naed voord te doen. Zy was nauwclyks gezeten of Pype trok eene pistool uyt den zat- en brandde die op het hoofd van de vrouw los. De scheut was zoo by, dat de muts aen brand ging, welke de dogter poog de uyt te doen, roepende: «Moeder, uwe muts brand.» De ongelukkige was in de hersens getroffen en hééft maer wevnige oogenblikken meer geleefd! Den moordenaer verliet daerop hethuys; maer, eenen burger die mede inde herberg was, kwam buyten moord roepen, en liep zelf om hem aen te hou den maer, was er geene hulp toegekomen, den laegbertigen schurk zou nog een tweede offer gemaekt hebbenwant hy had reeds de hand aen eene tweede pistoól geslaegen.» Den stoomboot Princess Victoria, eergisteren naer Londen vertrokken, had aen boord elf schoone peêrden uyt 's Konings stallen, bestemd vóór het gebruyk van Lodewyk-Ppilips te Cla- remont. Er bevonden zich bovendien op dien stoomboot zes peêrden van zwaer inlandsch ras. Den Nouvellisle des Flandres zegt, dat het getal des langs Ronsbrugge teruggekomen werklieden merkelyk overdreéven is geweest; in plaets van vyf-honderd, zoo als gemeld was, waren er maer zestien, alle ongewapend, en zonder kwaedwiiligc in- zigten. Alle zyn vreédzaem te buys gekomen. Te Luyk word de burgerwagt vlytig ingerigt. Het puyk der Luyksche jeugd laet zich inschryvcn hy jaegers-kompagniên welke reeds 400 mannen tellen. De komp.ignie artillerie word insgelyks hei ingerigt en zal weldra voltallig weézen. Den lieer Eduard De Lescluze, koopman en oud super-cargo te Brugge, komt eene brochuer uyt te geé ven over het ontwerp ter daerstelling van eene uytvoer- maetscliappv en van handelskantooren in het buylenland. Noch het eene noch het andere lid van dit ontwerp kan de goedkeuring des scbryvers wegdraegen, wanneer hy het lot der voórige handels-mactschappyën in acnmer- king néémt. Maer hy raed aen, te Antwerpen een Ilctn- dcls-Instituet op te rigteu. Daer zouden de jonge lieden by het aenleeren der theorie ook de praktyk kunnen voegen. In afwagting wilt den agtbaeren schryver, dat eenige der bekwaemste jonge lieden, met, ondersteuning en aenmoediging der regeéring, naer die landen gezon den worden, met welke Belgiën handels-betrekkingen onderhoud en waer eenen Belgischen consul verblvft, ten eynde zy aldaer, in een handelshuys opgenomen," dé noodige kennissen zouden kunnen verkrygen, cn aldus hunne opvoeding volmaeken, om de vrugten derzelve op hun vaderland toe te passen. Wy oórdeelen dat het werkje van den heer De Lcscluze de aendagt des gou vernemenls verdient en hoópen dat het rypelyk zal ovei- woógen worden. FRANSCHE REPUBLIEK. parts, 11 april. Gisteren wierd den boekwinkel Paulin als bestormd. Het tweede nummer der Revue Retrospective kwam daer te verschynen, en verscheydene duyzende cxemplaeren zyn in den dag verkogt. Dit nummer behelst eenen langen brief van Lodewyk-Pfiilips aen zyne dogter de koningin der Belgen belrekkelyk de Spaensclie houwelyken. Den geweézen Konin- zegt daerin, dat de Koningin Christina hem ten sterkste «e- praemd had, om zynen zoon, den hertog van Aumale met Koningin Isabella le doen trouwen, en dat hy daerin 'uooyt heeft willen toestemmen; dat hy den hertog van Montpensier aen de infante Luisa maer gegeévcn had, toen hel hem bleek dat deézen geene kans had, om op den troon te geraeken De Koningin der Belgen moest deéze en andere argumenten bv de Koningin Victoria doen gelden. De Revue Retrospective behelst wyders eene opneémin" der geheyme fondsen, geduerende de laelste jaeren dóór het depar tement van oorlog uytgedeeldmaer daer zyn zeer weynigc uit gaven, welke niet zouden kunnen verreglveêrdigd worden. Hel pikantste van liet geheel stuk is ecne toelaege van 1200 frs! aen Pauwke Musset, romanschryvcr en medehelper van den Nati onal; hy gevolg oenen regtgèaerden republikaen. Pauwke Mus set had die 1200 frs. gekreégen voor Studiën op den koophandeli van Venetian met Noord Afrika, eenen boek die noovt gedrukt is. De republikaenen zyn niet konings, maer toch geldgezind.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2