ZONDAG 23 APRIL 1848. TWEEDEN JAERGANG. Nr 84. AELST, den 22 April. Dit blad verscliynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 73 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag óp onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehuofen, schriften, boeken, prin ten, etc. waoj-van ecu afdruksel aen deszei Is opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cénige stukken zouden begeéren mede te declcn, zullen gelmyrn ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezblve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzoet alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUU SLUM. DEN DENDER-BODE De beperkte vryheyd die het hoofdig bewind van Lodewvk- Philips aen de fransche natie toekende, vergenoegde decze niet; deéze vryheyd stak liaer als eenen doorn in 't herle en was eene geduerige oorzaek van inwendige onlsteéking. Eyndelyk ryp geworden, is dit gezwel eensklaps losgebroken, en zie, eene voórbeéldeiooze omwenteling berst er uyt die koning en koningdom te samen doel verdwenen. Vreesselyke les voor Ui. alle die aen 't hoofd eener natie zytnéémt ze wel te baet verheugt u overden slaep des volks niet hel welk gy onderdrukt want deézen slaep is kort en wee deéze die het bestieren wan neer liet eerst onlwaekt. Nu, Fransche, dat gy uwe rechten terug genomen hebt, en volkomen vry zyt, weést kalm en voórzigtigmaekt goed ge- bruyk van de vryheydwerpt ze naer 't hoofd niet van eenige verraedcrs die dezelve in 't bloed uwer broeders zouden smag- leuDergelyke verraedcrs hebt gy in uw midden, zy hebben zulks door menigvuldige akien getoond, zommige hunner neigingen bewyzen het nog dagelyks. Dus weést op uife hoede, waekt en dat het verledene u leere wat gy lieden vóór iiet toekomende te doen hebtbesproeyt uwe herriomene Vryheyd gelyk eene teedere plant met het vogl der gemaetighcyd opregte vaderlandsliefde en verdraegzaemheydop dat zy diepe wortels schiele en eenen dikken boom worde welkers beschuttende takken zich tot aen het noorden konneii uvt- spreyden en ons verlossen van het tooneel dat het lierle grieft van allen menschenvriend. Wy mikken op den russischen dwin geland. OMogthy eens onder het gewigl eener vraekneémendc volkswoeile verpletterd worden.... Ondertussclieu fransche naüe, waekt op die heylige ark; ver- wyder er alle lieyligschendende hand af; verwyder degeéne die eenen ring der vrylieydsketen willen afrukken,'want de vryheyd is slegts eene keten aeneengeschakeld dóór de rechten die dén mensclr bekomt wanneer hy 't licht ontfangt. Doet gy dit, gy zult gelukkig z,yn, doch nooyl zoo gelukkig dan wanneer de slaet- kundige vryheyd de hand zal reyken aen de godsuicnslige gelyk Belgian gedaeu hééft. Dit waren eenige gedaglcn die by ons do ieézing deéden ont- staen der geloofsbelydenis die wv liier laste# volgen. M. De Montalembert is cenen'diêr heiden die onophoudelvk vóór de vryheyd en tegen de onderdrukking gcslreéden hebben. Onvergelykelyken minnaer der vryheyd, lieéft hy geduerende 17 jaeren derzelver schenders en 'verdrukkers aengelast die doof aen zyne stem, hem vóór imnne viérschaeren daegden om dat hy kosteloos de arme kinderen onderweesDoch men ketent den volksgeest'niet voor ultyd vroeg of lael moeten des- zelfs rechten erkend worden.—Mogt Vi ankrvk nu eens vóór goed «e vryheydsbaen inslaen, mogt het goed /.acd dal deézen onver- moeyelykeu en ervaren akkerman tvd us zvne stactkundigc loopiiaen in den franschen akker g .-yéiirper hééft, eens wortel vatten, dit land zou zoo niet zyne gnusdienstige gevoelens ten minsten zyne oprechte vaderlands-en vryheydsliemein alles en vóór alle deeten en Volgen. Dat onze landgenoóten over dege- doofshelydenis van M. de Montalembert oórdeelen en zfch eens vïacgen of de kaïididaeten die hn bv de aenslaende kiezingen zuilen worden voórgedraegen, met dergeltke gevoelens bezield zyn;zy bevatten volgens ons, de waere grondstellingen van vry heyd en regeltugt die alleen de volkeren konnen gelukkig ma'e- ken. Zie hier het stuk De eer van in de Nationale vergadering te zitten wensclr ik noch zal ik najaegen. Ik deel nog al liet gevoelen van deéze die vinden dat, vóór nieuwe tvden nieuwe mannen uoodig zyn. Macr verscbeydene onder UI. in verschillige departementen, willen my wel uytcygene beweéging hunne stemmen aenbiede^. Ik neém ze aen even. gelyk ik het inandaet van vertegen woór- diger zal acnvccrdcn' indien ik er mede bekleed worde. Het zelve weygerenwareden post van eere ehgévaerontvlugteu. Van uwen kant hebt gy recht tot eene t^loofsbelydenis van inj ncn 't vvegc. Zy is my des tegemakkclykertedoen, 0111 dat ikze by de herrin- uering van myn voórgaende gedrag zal bepacien. Ik heb er niets van te wederroepen, ik versla zelfs er niets aen te veranderen. Ik heb altyd de nationaele souvereynelevt op de eerste t;y myner stactkundigc grondstellingen geplactsl. Ik heb bacr recht in de charte van 1850 erkend. Ik kan noch wil lieer werk be- j twisten in de republiek Tan 1818. Ik heb met reehtzinnigheyd en volkomenebel.ingloosheyd aen hel grondwettig koningdom geloofd. Ik geloof nog dat het ver tegenwoordigend bestuer aen 'l land 54 jaeren vrede, voorspoed en wel is waer onvolmaakte vryheyd lieéft verleend, macr toch zonder weerga in onze geschiedenis. Noglans God heeft dit gouvernement veriaeten, en Vrankryk heeft liet niet verde digd. ik onderwerp my aen Gods en Vrankryks óórdeel, om mv niets ten zy myne pligten jegens het vaderland en de waerheyd te errinneren. De 17 jaeren van myn openbaer leven heb ik aen een enkel gedagt toegewyd, aen de vereeniging des godsdienst met de vryheyd. Niemand, geloof ik, hoéft met aenhoudendcr en kragt- dacdigere zelfsopoffering vóór deéze zaek gestreéden. !k heb haer myn hert geschonken toen zelfs wanneer zy teenemael miskend en impopulaire was, wanneer de voorbeelden van O'Connell en Pius IX de voóroórdeelen en driften der godde- looze onverdraegzaemheyd nog niet gedempt'hadden. Heden is deéze vereenig, zoo wel dóór het zegevieiend parysch volk ver- staen, onvvedérroepelyk gezegeld, ten minsten in de Catholvke henen. Er blyft nog over de zelve in onze openbaere zeden, in yinzc wetten, in onze toekomende constitutie te doen gelden. Ik heber.gehecl myn leven aen gevrogt en wil er altyd aenarbeyden. in het order ceniglyk staelkundig, heb ik slegts eenen stan- dacrd, de vryheyd in alles en vóór alle. Ik heb liet met alle reehtzinnigheyd op den dag waer ik vóór de laetsle inael liet spreekgestoelte in de pairs-kamer beklommen heb mogen zeggen en ik het herSSel het, na dat eene ongeiioorde omwenteling myne wóórden is opgevolgd: De vryheyd hééft den afgod my ner ziel geweést. 1 Ik beroep stoulmoediglyk wie het ook zy van eenige daed myns levens, eenig woord uyt myne pen gevloeyd of van. myne lippen gevallen dat dóór de vryhcydsliefde niet was ingegeéveu, aen te haeleu. Vóór het buytenland heb ik altyd de wettiglieyd der volkeren uytgerocpcn, en op de eerste lyn het goddelvk recht der nalio- naliteylen géplaetst. Ik. heb nOoyt opgehouden tegen de -soli dariteit te protesteéren die men lusschèn het liberael Vrankryk en 't werk van 't Weensch congres zogt daer te stellen. Niemand, biiinen noch buylen de kamers, hééft met meer kragt en aenhoudendheyd dan ik de zaek van het helden Poólen gepleélen; niemand heeft met meer geestdrift deszelfs opstand van 1850 gegroet; niemand heeft sterker de moorderyën van Galliciën geschandmerkt; niemand hééft iuyder aen Gods en 's menschens reehtveèrdigheyd aengeklaegd die overweldiging van Krakau laetste voltrekking van 't Europasch vrackroepènd schelmstuk, hét geen de alvoórzienigheyd reeds begint te kas- tyden. 'T is die vryhcydsliefde, 't is het vertrou wen in de goddelyke reehtveèrdigheyd, 't is den teederen eerbied voor het leven der onderdrukte natiën, die thy ontvlamd lieéft dan.voór Ierland, welks rechten en ellenden ik den eersten in Vrankryk heb uyt- geroependan vóór Bclgicn, welks zoo lang dóór Europa bc- dreygde nationaliteyl gegrondvest'is geweest op den eerbied der .rechten van alle; dan wederom vóór de catholvke van den Li» banusherg, ten prooy, aijp de Oostersche harbaersehheyd-; dan .eyndclvk, voor de.republieken vaii'Zwitserland. Ja, iu deéze laetste redevoering, dieeenen överwinnaer van heden-niet gevreesd hééft by de volksvyoede aen te klacgen van het Ifoogste zelfs des gestoelte dat ik nimmer kon beklimmen om my te verdedigen; in deéze prplestatie myns Verontweêrdig l berts tegep Het zwitscrsch radiealismus en de oniangsehe ver- rechlveérdigingen des sciirikbewinds, ben ik getrouw aen myne voórgaende iiandelwyie aebleéven; Ik heb slegts het misbruik der magt, de dwingelandy der mcerderlieyd, het ongelyk der overweldiging, de verdrukking der geweéteus, de verbeuring der byzoudere fortuinen, het muilbanden der drukpers, de schending der tempels en 't rooven der kloosters aengetast; al deéze geweldenaeryën, waer van, God zy dank, niet eene in Vrankryk den zegeprael der republiek lieéft besmeurd, llaerc. eeuwige eere zal zyn van op het oogenblik haerer overwinning, edelmoedig te hebben geweést jegens de mensehen en oodmoe- dig vóór God. De myne.zal bcstaen in de ontmaskering van schynhcylige verdrukkers. Vóór ons inwendig heb ik altyd geëyscht een liberaelder stelsel van staetkunde, een meer tivereensteminend stelsel met den geest van Vrankryk dan het geen er in voege was onder de verschillige ministeriën die ik heleéfd heb. Ik heb de septemberwetlen bestreéden toen zy wierden voór gedraegen; ik heb gclykelyk verslooten al de voorbehoudende of willekeurige maetrcgels die sedert dien tot aen de wel op de werkbpekskeus in de kamers zyn voórgedraegen gewpést. Ik heb uyt al myne kragten.de godsdienstvryheyd gevergd, maer dit vóór elkeen, zoo wel de geénc der protestanten als der catholyke, zonder voórreeht,-.zonder gunst teil profyte myns ei gen geloofs en ten nadeele van dat eens anders. Ik heb de vryheyd van 't onderwys gevraegdik iieb den al leenhandel der univcrsilevd aengelast dien M. Ledru-Rollin in 184-1, de conscriptie der kindshcyd noemde, met geweld naer een vyandelyk camp gesleurd om er den vyand te dienen. Macr ter zeiver lyd heb ik vwklaerd en beweézen dat noeh ik noeii myne vrienden dien alleenhandel aen de geestelykbeyd wilden toestaeri,enik heb kragtdaediglyk alle toégeéving verstopten die 'l erfdeel van allé schooien en gezindheden niet zyn mogt. Ik heb de vryheyd van vcrepniging geëyscht als den grond steen van al de andere vryheden, zonder' egter ooyt aen te neé- men dat zy aen de staetkunde mogt toegekend en aen den gods dienst geweigerd Wórden. Ik heb my misschien te ycrwyten van gedeeld te hebben, niet inde onversehilligbeyd, maer in de Onweétendlieyd van het meestendeel der staetkundigc noópens verschillige maetscliap.- pelykeen huyshoudkuudige vraegstiikken die hedfen fcene zöo billyke plaets in de aemlagt des lamls hckleeden. Nogtans, van I in 1840 nam ik werkelyk deel acu de heraedsiaeging der'aen de werkende klas voórdeeligste wet, deéze op den arbeid der bin ders in de manufacturen. Eji»aisdan zander ophouden de vrve onderhouding der rust op de zoiidagen afeysclienile, geloof ik meer vóór ziel en lieitaem des wefkmans gedaen te hébben dan al de Utopisten van dieit tvd. Ik heb dus tvdens gelieei myne'staetkundigc loopbaen in op positie geweést. Ik heb nooyl van bet voórmaelig gouvernement de minste gunst gevraegd of bekomen zoo min vöór my zeiveii als voor de myne. Evegvvel beu ik verre zulks al^: eenen titel by het nieuw bestuer te wiilerrdoen geiden. Want ik heb rechl- zinniglyk liet behoud 'vandit voórmaelig bewind begeerd; ik heb liet willen waerseliouwèn, verlichten en niet vernielmen ik heb altyd gereed geweést het zelve te ondersteunen en toe te juyehen, als in zyne raejlpleégingen liet goed de óverhaml had op het kwacdik heb ed'eimoediglykgewenscht-van het den weg des voorlgangs en redding te zien inslaen. Ik gevoel juyst de zelfde genegen beden jegens liet repobli- kaensch gouvenienieiit. Indien de stactkundigc loopbaen mv weder door de.steinmcn myner medeborgers geopend wierd, ik zou reclilzinnigfyï weder werken aen d'opvoriniug der repu- bliekaensche grondwet. Verzekerd dat de gouvernementen in 'Vrankryk slegts. met eene zoo bewecnelyke snelheyd neérstonen by.-belrék aen reehtzinnigheyd, en door toegeévend'ievd voc uytsluyteiykê driften, zou ik my vóóraf toeleggen bin .en ■repabiikaensclt bestuer de eerste voórwaerdé van alle -

De Denderbode | 1848 | | pagina 1