By een dekreet der voórloopige regeéring word de belasting op het zout, te rekenen van I January 1849, afgeschaft, en alle yremd zout zal mits een maetig regt mogen binnen komen. Het is zeker, dat den zoutaccyns hier te lande onmaetig hoog is maer het is ook zeker, dat de armen by deszelfs afschaffing weynig baet zullen vinden, en dat de Schatkist vyftig of zestig miliioenen zal verliezen. Is dit nu wyzelyk gehandeld, eene in komst ta vernietigen, als het aengeld mangelt? Te Saint-Etienne, by Lyon, moet het erg toegegaen zvn. De nationale garde is daer met liet gepeupel handgemeen ge weest, hetwelk een klooster had in brand gestoken cn tot den gronde toe verwoest, en vervolgens op het platte land hetzelfde heeft gedaen. parvs 18 april. De oorzaek en deft regten aerd der beweé- ging van zondag was in den eersten moeyelyk te bcpae- len geweest. De gansche bevolking van Parys zonder te weeten hoe en waerom, was in die heweéging gewikkeld. De gansche nationale garde was te been, en wist evenweynig waerom. Behalve den generael Courlais en eenige oversten was het ieder onbewust, dat het bevel om de alarmtrom te roeren, uyt het Stadhuys was gekomen. Twee zaeken gaen thans vast! de eerste dat de voórloopige regeéring dermaele is bedreygd .geweest dat niet te vreden met de nationale garde byeen te roe pen, zy al de toegangen tot het Stadhuys dóór kanons had doen afzetten; de tweede daedzaekis, dat Blanqui junior enzynen aenliang werkelyk eene pooging hebben gedaen bv de werklie den op liet Marspleyn, om hen tegen hel Stadhuys op te levden. Deeze pooging is mislukt; het werkvolk is rustig naer het Stad huys getrokken; de bende van Blanqui heeft zich insgeiyks derwaerts willen begeévenmaer is op het pleyn der Concorde ■door een legioen tegengehouden en verstrooyd. Dit zyn egte daedzaeken, en het is even egt, dat Ledru-Rollin zeer laet op het Stadhuys is aengekomen, en dal liy langen tvd IC nlvvnn nmiwlnlnn on I.e.» I 1 zV, zyde verwerkte, zyn agtervolgens dóór het gepeupel inge- slormd en verbrand. Er is véél gefetoólen geweestmaer toch is er veel behouden, cn onder anderen de gewyde zilveren Vaten en de heylige beelden, welke met eerbied naer het Stad huys zyn gedraegen. Vier vrouwen en een kind zyn doodge- schooten. Eenige nationale garden en soldaeten zyn ook gedood of gekwetst. uii uui nj langen iyc is blyven wandelen op het pleyn der Concorde en in de Champ Elysées, dat is ter plaetse waer de beweéging van Blanqui moes •ihPfinnMl Tlvl iIaiWa aanvrm«J:iiA A ^1,1. 1. ~--j~p.ucoA, rviivA uu ucwcugijjg van maiiqui moest ibeginnen. Uyt deeze zeer eenvoudige daedzaek schynt het ge- rugt onlstaen te zyn, dat Ledru-Rollin en Louis Blanc heyme- lyk met Blanqui en consoórten aenspanden. De gemaetigde leden der voórloopige regeéring zyn over den uytslag van zondag ten uylerste voldaen geweest. Den heer de Lamartine te huys komende, zeyde tegen eenen zynen vrienden* Hel is den schoomlcn dag, sedert 24 februaryWaeraclitig eenen schoonen dag; want er is geen druppel bi'ocds gestort geweest, en den heer de Lamartine hééft in zyne redevoering vry duyde- lyk te versta en gegeéven, welk gevaer de regeéring hééft be. ■dreygd. paris 19 april. Gisteren avond hééft eene tweede en moge- lyk nog plegtigere demonstratie dan eergisteren plaets gehad De trommel wierd weder omgeslagen al de legioenen zyn ver gaderd en andermael naer het Stadhuys getrokken. De defiled- ring heeft langs de kaeyén plaets gehad, en onophoudelvk hoor de men roepen: Weg de Communisten! WegCabcl! Weg de luge rikken! Vivat Lamartine! Vivat de Republiek! Vivat de regeé ring! Den generael Cqurtais, dóór zynen staf omringd, stond op het pleyn vóór het Stadhuys en wenschte de legioenen geluk, naer inaete zy voórhytrokken. Ten negen ueren kwam de voór loopige regeéring lot de nationale garde eene aensprak houden Gausch Parys is van zelf in een oogenblik verlicht gewéést. Heden morgend om zeven ueren hééft er een nieuw iëvendffi alarm plaets gehad en men hééft een oogenblik eene botsing mogen vreezen lusschert de vrienden der orde en de oproerniae- kers der clubsen. Van vyf ueren 's morgens roerde de trom in al de wyken, en in minder dan eene uer waren al do legioenen te heen en bezetleden al de posten. Ten zeven ueren waren er 520,000 man onder de wapens, onder welke 50 a 60,000 kielen. Een voorval dat met de ontwerpen der oproeringen in ver hand schynt te slaen, hééft acn het harreel der Vil lette plaets gehad. De nationale garde hééft daer een ryluvg in beslag ge nomen, gelaeden met 800 gewééren, welke meu'heymelyk wilde m de stad brengen. liet ryluvg is naer het Stadhuys gebrast en den voerman aengehouden. Zie hier welke de oorzaek deézer beweégingen schynt. Ver- scheydene clubsen onder andere den geéneu van Blanqui, hadden deézen nagt zeer omstuvmige vergaderingen gehouden m welke de geweldigste voorstellen waren gedaen, en onder andere van eene gewapende demonstratie. Maer daertoe moest men het werkvolk op zyne zyde hebben, en er waren overal op- stoókers rondgezonden, doch het werkvolk blééf onverzettelyk. Dit weet geheel Parys en men verwondert zich, dat Blanqui nog los loopt; want het is zeker dat indien het hem zondag ware medegegaen, hy de voórloopige regeéring zoude hebhé omverre gesmeéten. VERSCHILLENDE TYDIGNEN. De kommissie vóór de vrymaeking der zwarte ingesteld vraegt de afschaffing der slavcrny. De Prcsse rekent, dat al de renten, aktiën, obligation enz. sedert 25 february, vnór eene totale som van 4 duvzend 749 mil lioencn frs. in weérde zyn verminderd. Te Ourvillc is den vloer eener cluhzael ingestort; vier honderd elubisten zyn onder malkander getuymeld, en meer dan dertig hebben armen cn beenen gebroken." Den burger Menessou spéélt proconsul en bisschop in hel departement der Aisne; hy heeft den pastor van Pierrepont op geschort, om dat hy geweygerd had eenen zelfmoorder met de kerkelyke plegtigheden te begraeven. De speculatie zoekt zich overal in te dringen. Men verze kert, dat eenen bekenden nyverhcyd-baes de voorloopige regeé ring honderd duyzend-franks geboóden hééft om het regt te heb ben, Abd-el-Kader rodr geld te laeten zien, als ware' het eene vremde beest. De voórloopige regeéring, onder voorwendsel dat den stal van het leger te talryk is, komt, 56 divizie generaels, 26 brigade-generaels en 50 kolonels op pensioen te stellen. Den 15 en 14 april hebben te Saint-Etienne, by Lvon zwaere ongeregeldheden plaets gehad. Dezelve waren hierdoor veroorzaekt, dat in sommige kloosters even als in fabrieken rouwe zyde verwerkt word. Het volk wilde daeraen de vermin dering van het werk toeschryven, en eene samenrotting, welke slegts uyt vyflien vrouwen bestond, groeyde welliaest tot bonderde menschen aen. Vier vrouwenkloosters, in welke men 1TALIËN OOSTENRYSCII-ITALIAENSCIIEN OORLOG. van de grenzen, 10 april. De Piëmonlesche troepen hebben den 8 april, na den oierlogtder Mincio, eene eerste zege be- vogten, de Oostenrykers vóór zich heen dryvende, welke op Mantua zyn geweéken. Deéze tyding is den 9 te Milanen ontvan gen en by estafette aen de Sardinische regeéring overgebriefd welke dezelve in deCaccla Piemonlese hééft doen afkondigen! Hetgevegt heeft twee ueren geduerd. De artillerie hééft veel geschoóten. Wy hebben twee duyzend gevangenen gemaekt, vier stukken kanon genomen, en de standplaets overweldigd De wonden van twee onzer kolonels zyn gelukkig niet zeer ge- vaerlyk. b Ilel gevegt van Goito is des anderendaegs dóór een ander gevolgd geweést. Eene Piëmonlesche divisie, aengevoerd dóór den generael Broglia, 11a de vyandelyke batteryën op den lin ker oever der Mincio te hebben gedemonteérd, is de rivier over getrokken, hééft den vyand vervolgd en te Mozembano en te Borghetto andermael geslaegen. Het Piëmontesche leger, in eenen dryhoek gesphaerd, is thans in aentogt tegen de vestingen Pescbiera, Verona cn Mantua. By dekreet der voórloopige regeéring van Milanen zyn in Lombardien vyflien Jesuicten-kloosters gesloóteu cn derzelver goederen zyn verzegeld. Den groothertog van Toskanen heél't vóór 100,000 frs. in de door hem uylgeschreévene leening willen bydraegen, en daer hy zooveel geld niet hyeen had, hééft hy een gedeelte van zyn zil verwerk doen vermunten. Hy heél't ook den Oostenrykschen ge zant te Florenciën zyne passen doen geéven, en den Toskaen- sclien uyt \Y eenen teruggeroepen. VAN DEN 12 april. Te Trente (Italiaensch-Tyrol) schynt eenen opstand onvermydelyk. De Oostenrykers, welke die vesting nog bezet houden, hebben ze in staet van beleg gesteld en bedreigen de stad te bombardeéren, hy het minste teeken van opstand. De Ilaliaensche Tyrollancn, welke men heél't wil.en ontwapenen, hebben ondertusschen ronduyt geweygerd hunne karabvnen af te leveren. fe Milanen had men dóór eenen koerier vernomen, dat de Oostenrykers, onder de bevelen van Radetzky, de standplaets van Dezenzano hadden veriaeten en naer Tyrol weéken zonder te Pesclnera en te Verona stil te houden. Vyftien-duvzend Italiaenen volgden hen naer Tyrol, om hun de passen'in de gebergten af te snyden. De voórloopige regeéring van Milanen hééft dry belangryke proclamation laeten uytgaen. Dóór de eerste worden ontbonden al üe plaetselyke voórloopige regeéringen, welke bier en daer waren tot stand gekomen; maer om geene misnoegdheyd te verwekken, zullen die regeéringen bv bet voórloopig cehtracl bestuer van Lombardien een, twee of dry afgevcèrdigden zen den. De tweede berigl, dat Vrankryk zynen degen aen de Ila liaensche onofhanglykheyd heeft aengèboóden. De derde eyn- delyk benoemt eene kommissie gelast met de kiezingen vóór de Nationale Vergadering vóór te bereyden. OOSTENRYK.—OPSTAND DER DONAU-VORSTENDOMMEN. weenen, 11 april. Luydens brieven uyt Pesth van den 8 schynt het zich te bevestigen, dat prins Bibesco dóór het volk verjaegd geworden is. Ook zegt men, dat de Turken nvt Bel grado verjaegd zyn. Degeheele benedenstreék van den Donau moet in openbaeren opstand verkeeren, zy wilt zich, naer het schynt, aen de Turksche opperheerschappy en het Russische voogdyschap onttrekken. Zal dit gelukken? Dit zal den tyd meren. Ondertusschen herigt eenen parlikulieren brief uyt Ischernowitz, dat de Russen ai spoedig zyn by de hand geweést en met dertig duyzend man in Moldavian en Walaeliicn ge vallen zyn. Den vorst van Walachiën zou met vecle edellieden naer Gallicicn zyn geweéken. Het Russisch leger zou reeds Jassy, de hoofdstad van Moldaviën, bezet hebben. Met nieuws- tydikg Verwagt nlen de bevestiging deézer belangryke SPANIËN. MADRID, 11 april. Ingevolge eene koninglyke ordonnancie zal er eerlang lot eene verkooping van de geestelyke goederen worden overgegaen, welke tol dusverre nog niet zyn verkoet geworden. De Heraldo merkt deswege aen, dat alhoewel de som, tan de verknopingen dier goederen reeds voortgekomen, over groot zy, hetgeen er nog to verkoopen blyfl, ruym zoovéél zal opbrengen. Nogtans stelt de regeéring slegts de goederen te koop, over welke zy, zonder eene byzondere vergunning der Lortez, mag beschikken. De weerde dier goederen word op 500 millioen frs. geschat. (Dit is zeer welmaer zal men dit geld hetaeleu?) teeden, om de schuldeyschers van Spaniën te DUYTSCHLAND. hehwTn' 13aP':il*r:VolSens berigten uyt Conslantinopelen hebben de Russen in Circassien eene totale nedcrlaeg geleden waerby den veldmaerschalk graef Romanzow, van het peérd' stortte en een oog verloor. De Gazeta Polska van 11 april verkondigt eene proclama tie van den prins Adam Czartoryski, waerby de karweyën en leendiensten op zyne domeynen in Galliciën geheel afgeschaft grom^goedwen^chenkL V°liCn e>'geWl°m hen bewoonde DENEMERKEN. OORLOG MET DE HERTOGDOMMEN. hamburg, 8 april De Denen zyn te Hollis melde troepen handgemeen geweést. Deéze laetste wielden aengevoerd door den prins van Moer, broeder des lier- f'-p.™" Augustenhurg. Den slag hoéft van 7 ueren 's morgens middag geduerd. Aen weerskanten zouden acht tien honderd dooden en gekwetste gevallen zyn. Het 10' batal- Kiè'l hehh»nr||S 1Holste5'n8C1h,; vryjaegers en de studenten van ?«l!2 t lTSt gdeden. Den graef van Bunnissennd is gesneuveld. Het schynt dat de Sleeswyk Ilolsteynschc troepen by hunnen aflogt uyt Flensburg door de hurgei'y dier stad deér- lyk mishandeld zyn geweést, terwyl de Denen met opene armen wierden ontvangen. De gevangene zyn op Kopenhagen gesluerd uytgenomen de officieren, die voor eenen krygsraed zullen versehynen. RENDSDURG, 15 april. Gisteren kwamen uyt Flensburg den justicieraed Caliisen en de hurgerafgevèerdigden Schwennsen en Damelsen eerst by den Pruyssischen oversten Benin, die hen alwees en daerna hy de voórloopig regeéring, om vredes- voorstellingen te doen. Deéze hadden de strekking, om te be- paelen, dat Denetnerken behouden zou wat het thans van het hertogdom in bezit heél't genomen. De geheele zending wierd reeds daer zy met genóegzacm gewettigd was, dóór de voór loopige regeering afgeweézeninlusschen wierd verklaerd, dat er met eer onderhandeld zou worden, dan nadat de Denen het geheel hertogdom Sleeswyk, en hunne schepen uyt onze wateren ontruyind zouden hebben. Uyt deéze zending blykt dat de magthebbende in Denemerken, reeds minder vertrou wen in hunne zaek hebben. Een tweede doel der zending was, om de berigten tegen te spreéken van het verraed, dóór de flensburgers tegen onze troepen gepleegd. POLEN. posen, 11 april. Er is eenen zeer belangryken stap gedaen, om den gordiaenschen knoop onzer regeérinsloosheyd op te lossen en wel door het zweérd. Terwyl reeds troepen tegen de oproerlingen gezonden zyn, heél't den kominandeérenden generael Colomb eene bekendmaeking uytgeveérdigd, waerby liy verklaert, van nu af aen algeheel gebruvk te zullen maeken van de hem toebetrouwde magi; want ook gemaetigheyd en toe- geevendheyd hebben haere grenzen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 15 Het ontwerp van ontbinding der eommu- naele raeden is met eenpaerige stemmen aengenomen. Nu bicé ven er nog veertig artikels der wet op de borgerwagt te beraed- slaegen, maer deéze zyn in galop aengenomen en'de zitting is tot maendag verschoóven. B Zitting van 17. Deéze zitting die overigens zeer kort is ge weest, is besteéd in het voórdraegen van eenige aenmerkingen over zoinmige artikels van liet ontwerp van wet op de borger wagt het welk eyndelyk in zyn geheel, met eenparige stem men, definitievelyk aengenomen, en naer den senaet gezonden is. Zitting van 18 Het order van den dag was de heraedsiae- gmg over het ontwerp van wet op de gedwongene leening De centraele sektie had voorgesteld de Bons der schatkist niet in geldspeciën af te lossen, maer nieuwe biljetten uyt te geéven en dit papier, met welk men de Bons zou beladen, door den staet te doen waerborgen. M. Rousselle, den versiaggeéver der centraele sektie, heél't dit stelsel heden op nieuw verdedigd Eenige redenaers, zoo als MM. Orban, Lvs en David, heblieinii den zeiven zin gesproken. M. David hééft ook gevraegd dat men daedelyke gespaerzaemheden invoere, en onder andere wilt den redenaer de onmiddelyke afdanking van 10,000 mannen van het leger; en, nadat de burgerwagten voórnaemelyk iu de groo- te steden, wel ingerigt zyn, eene tweede afdanking van andere 10,000 mannen. M. David zegt dal 25,000 mannen artillerie kuvallerie en voetgangers ruym genoeg zyn om onze grenzen legen de aenvallen der verlossersbendcn te heveyligen.M Frère minister van openbaere werken, hééft dit stelsel beslreéden' en doen zien dat liet gouvernement, om eer aen zyne zaeken ié doen, in staet moet gesteld worden om de Bons der schatkist te konnen in geld betaelen. M. Van Ilutfel hééft noch vóór noch tegen de leening gesproken, maer heél't aengedrongen op de uoodzaekelykheyd van gespaerzaemheden in voegen te Brengen Den redenaer hééft verscheyde middelen van gespaerzaemheyd aengeduyd, onder anderen: Het afschaffen der militaire ma rine, en het verminderen der jaerwedden van de diplomatieke agenten. Deéze twee middelen zouden eene gespaerzaemheyd van hy het millioen konnen te wege brengen. M. Rousselle gééft zyn spy I. te' kenncii van te zien dat het gouvernement de den kwyzc van de centraele sektie niet hééft goedgekeurd. Den redenaer spréékt ten voórdeele van het in omloop brengen van eene groote hoeveélheyd papieren geld M. Frère treéd in lange aenmerkingen om te doen begrypen hoé naedeelig het zou zyn papieren geld in menigte in omloop te brengen, en eyndigl met te zeggen dat dc ministers de ieeinin' als noodzaekeiyk aenzien 0111 de onafhangelvkheyd, de rust en en het order te handhaeveii, cn dat zy verpligt zuilen zyn hun ontslag te geéven, wanneer zy in staet niet meer zullen weézen om aen hunne pligten Ie volkomen. Zitting van 19. in deéze zitting is de beraedslaeging over het ontwerp van gedwongene leening voordgezet. Geene hoegc- uaemde beslissing is genomen. Al de redenaers hebben be kend dal de leening noodig is, en dat er fondsen ter beschik king van liet gouvernement moeten gesteld worden, maer de redenaers zyn het niet eens over de middelen, M. Malou wilt niet anders dan papieren geld, cn stryd om papieren geld in voegen te brengen, al moest het vóór 50, ja 50 miliioenen zyn Den minister van het inwendig hééft hel ontwerp van het «om vernement verdedigd, en de zitting is tot morgen verschoóven om in dezelve de beraedslaegingcii voord te zetten. Zittingen van 20 en 21. Heden en gisteren hcéftde kamer de beraedslaegingen over de gedwongene leening voortgezet en verse,heydene artikels aengenomen. Verder is eenen voórslel van MM. Delfosse en Lys met 68 tegen 29 stemmen goedge keurd. Deézen voorstel bepaelt eene vermindering van 4 par honderd tot 25 op de jaerwedden van 2,000 fr. tot 24 000 fr en daer boven. M. Delfosse wilde deéze afhouding doen plaets hebben niet ten titel van leening, maer wel van impost. Deézen voorstel is egter verworpen hoe hillyk en rechtveêrdig hy ook zy. De kamer zal zich deézen avond om 7 1/2 uere vereenigen om de beraedslaeging te eyudigen. Alles vóórspelt dat de leening zal doórgaen. K De Brusselsche en Gcndsche merktpryzen zyn gisteren nagenoeg de zelve gebleéven dan die van over 8 dagen.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3