ZONDAG 1 MEY 1848. TWEEDEN JAERGANG.Nr 86. AELST, den 6 Mcy. STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr.' 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige kiagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuerco, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. - De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. DENDER-BODE De fransche kieziugen hebben alle verwagting overtroffen; de eenige kans om eenen burgeroorlog te vermyden, is gelukt. En. nogtans zyn er barrikaJen opgeworpen te Rouanen, te Elboeuf, te Limoges; den oproer is in verscheydene andere localileyten losgebroken. Buyien twyffel zouden de heethoof dige republiekaenen zich onder bel rood vaendel gesehaerd hebben, bad de gemaeiigde party cenen meer uylgebreydden zegeprael behapld. Hel resultaet der kiezingen bied een ver ward mengelmoe; vu nersoonen en gezindheden aen vóór do nationaele vertegenwoordiging die niets A'iievïi'iï?. vóórspel i; evenwel zal er elke party haere denkwyze vertegenwoordig» zien; dit alleen kan de tegenwoordige gisting doen invallen. f is noodig dal op d'eene of andere wyze de zugt naer opstand gekoeld worde. Dat voórlaen de nfeerderheyd die de gemae- tigbeyd en 't voóruytzigt in haer midden zal hebben, leere'loe- geéven aen de wettige eyschen der minderheyd; zy zal aldus veéle onheylen voorkomen. Want deéze of geéne inbreuk benogen, is den opstand voórbereyden. Zie daer onze manier van zien; zie daer waerom wy zeggen dat, ingezien de alge- meene crisisp de kiezingen allerbest zyn nytgevallen. Als wy deés gedagt uyten, wenschen wy naer den vrede, en doordien zelfs, verklaeren wy, in onze hoedaenigheyd van Delgen, den tegenwoórdigen slaet van zaeken in ons land te willen behou den. Iets anders vraegen, ware 't onzeker vóór 't zeker willen, ware zich blootstellen aen 't verlies onzer agling, eerbied en bewondering van wege gansch Europa en dit nog ten koste onzer nalionaliteyt. Vóór het overige, konnen eenige kwaedwillige die met een angstig en nydig oog den voorspoed van ons blad zien, onze wóórden verdraeyén zoo véél zy willen; wy begeêren regtzin- niglyk den voóruytgaug doch deézen moet op de regtveêrdig- heyd en goede reden gegrond zyn.' Met den voóruytgaug willen wy ook bet koningdom vóór 'l welk wy zullen stryden, des te meer, omdat bet onze eenige redplank is. Wy weéten wel dat de Fransche die zich zelve vlanin<pde roode mutsen noemen, geduerig twist bv ons zullen zoeken te zaeyên, by ons, die vrienden van tugt en trolsch over onze vryheden zyn, maer wy zullen hun zeggen dat wy hunslegts eene vrienden-band heb ben gercykl onder voórwaerde dat wy onze onafhankelykheyd en nalionaliteyt willen behouden. Nu, willen zy geen geloof hegten aen onze edelinoedighevdwy zullen hun eerst hewyzen dat de groolmoedigheyd in de verdraegzaemheyd en in 'tver- geéten des ongelyks bestaet, en vervolgens dat wy des noods ons leven durven te pande stellen ter verdediging onzer ge- heyligste rechten. Het Siciliaensch parlement wilt eenen llaliaenschen prins op den troon stellen.—Wy zien met spyt de Italiaenen zich van de eendragt v.rwyderen die zy thans zoonoodig hebben. Zy ver deden zich in conlitulionnc'éle koningsgezinde, in afzonderlijke en bondgenootschappelijke republieleacnscligezinde. De oórlogswet gaet in Ierland afgekondigd worden. Den oorlog is te water en te lande tusschen de Denen en de Pruyssen begonnen. De laetste zyn te Sleeswyk en te Flensburg; de eerste leggen de hand op al de Pruyssische schepen die onder hun bereyk komen. In 't hertogdom Bade is er nog geduerig oneenigheyd tus schen de republiekaenen en de conslitutionneéle. In Oostenryk is de grondwet afgekondigd; zy gelyk zeer wel aen de fransche charte van 1830. In het groot hertogdom Posen heerscht regeéringslooslteyd. Pruyssen en Oostenryk dwarshoomen de Poóhsche zaek. In Moldavian en Wallachiën (Turksch grondgebied) is op stand uylgeborsten. P. S. Het voórloopig bestuer van Vrankryk hééft de afschaf fing der slaeverny in de fransche koloniën besloeten. Men vreest vóór nieuwe ruststooringen te Parys. Te Limoges duert den opstand voort. Den staet van het Piemonteésch leger is voldoende; het ontvangt véél versterkingen en hereyd zich tot den aenval. EEN STRAFBAER FEYT. Voorleden zondag reklameérden wy tegen de onbetaemelyke handelwyzo van zekeren stadhuysbedienden legens eenen per soon do kwant onderzoeken of hy kiezer was; thans is er kwestie va'., andere daedzaek die even zoo haelelyk als Onuyllegbaer twrWzw' en die een acimrp onderzoek zou dienen teondergaeu. Wy zullen ie zaek eenvoudiglyk uyt.eggci; en elkeen zal gevoelen voer wy he. a willen Toen wy ons voorleden zondag naer oc^laets licgaveu wan de kiezerslyslen deézer stad aengeplakl worden, vm»,,, supplementaire lyst die nauwelyks. eenige neren aeugej. was, teenemael doorkerfd, doórsueéden en afgerukt, zoodaénig, dat geeneu enkelen naern van nieuwe kiezers lcésbuer of kennelyk was. Is dit uyt straelsehcndery of met opzet ge daen Wat schuylt daer onder? Wy weéten het niet. Nogtans i géén wy weéten, is dat de sledelyke overheyd zou dienen ver scheydene exemplaeren van kiezers lysten op verschillige piael- sen der stad of te doen aenplakken, of wel, wilt zy zich hy eene enkele plaets bepaelcn, er zou dienen eenen politic-agent ter bewaeriug der lysten te worden bygeplaelst. De kiezers die on langs met hunne bewystukken ten sladhuyse geweest hebben om zich op de kiesrol te doen stellen, konnen nu niet weéten ol hun recht is gedaen, laeter zouden hunne reklamen vrug- teloos zyn en aldus zouden zy den kiestol betaeld hebben zon der het voorrecht dal er aen vast is te hebben konnen genieten. Wy willen hier niemand beschuldigen, maer vcrgeéiendhcyd en naelaeligheyd beslaen ook in de wereld en deéze brengen meermaels te wcég dat den eenen of anderen trell'elyken bur ger in zyne rechten gekwetst word. Wy schryven deéze regelen op dat zy in bet toekomende tot narigl zouden dienen van wien liet aengaet. gelyk de Senlinelle beweerd, hoogst benadeeligd zyn?—Ja zoo zeer benadeeligd dat wy zonder aerzelen durven zeggen dat zy niet meer benadeeligd kunnen worden. Dóór de gelykstelling van den kiestol der steden met den geen in der óuytengementens, zal het getal kieziers in de steden voórnaemelyk in de groote, dry en misschien vier dobbel zyn, terwyl dit der gemeentens op verre na niet zal verdobbeld worden; indervoege dal, indien de buytengemeentens eenigzins verdeeld zyn, bet géén dikwils gebeurt, de steden de kiezingen naer haer welbehaegen zullen regelen en afgeveérdigde naer de kamers zenden die haer best zullen bevallen, zonder de be langen der landbouwers te raedpleégen of te zien wat er billyk en recblveérdig is. In de steden voor zoo veel zy een weynig handeldryvend zyn, zullen er op 100 zielen meer kiezers zyn dan in buytengemeenten op vier honderdhoe wilt men dan dat de landbouwers dóór den verleegdcn kiestol bevoórdeeligd zyn V Kan er wel eene grootere ongeryrndheyd uytgedagt worden? Kan men de buytenkiezers meer beschimpen, kan men ze meer 1 - .ileeligeu Men benierke er i,y dat de fortuyn der nieuwe buytenkiezers dikwils zoo gering is, dat zy geene reys vau 4 a I 5 neren komens en even zoo véél terugkeerens kan uytstaen. ImfiS: wy ó'.Abeinerl ogen voórbrengen, 'tis geenzins om biiyteoUi'ier# a.T; tc ti.wiu oï vui ie iwacihéyiTan zommige scbryveh zich voórstaenders der landbou wers zeggen, in t licht Ie brengen, maer wel-om deéze iaetsïf. zoo veel mogelyk tot onderlinge eensgezindheyd aen te porren, om ben te vermannen hunne stemmen zoodaenig te regelen dat zy vertegen wóórd igers in de kamer krvgeu die do belangen kennen van den landbouw en onafhaukelyk genoeg zyn om deéze werkelyk toegedaen te zyn. 'T is reeds de tweede mael dat de Senlinelle des Campagnes terugkomt op een vraegsluk dat zy zou beter gedaen hebben stilzwygend over te gaen, om dat de wyze op welke liet blad dit vraegstuk behandeld, niels min dan eene bittere beschimping is vóór de buytenkiezers lot welke de artikels van 'i brusselscli blad gerigt zyn. En inderdaed, wie zou geiooven dal de opstel lers van een schrift dat zich uytslaytelyk ter verdediging des akkerbouws en deszelfs rechten toegedaen zegt, zoo niet de belediging ten minsten de dwaesheyd zoo verre durven of kon nen diyven van uyt te kraemen dat de landbouwers thaus vóór de eerste mael geroepen zyn om den doorslag in dé staetkundige balans te geéven dóór hunnen beslissende» invloed op de nati onaele vertegenwoordiging YVaerlyk zulke, ongerymdheden zouden geene wederlegging verdienen was liet niet dat de scluyvers de zelve door ronkende zinsneden en fraeye opgepronkt» wóórden zoo wei weéten te verbloemen, dat zy de oppervlakkige leézers hierdoor zouden vcrleydcn. Wel is er iets eenvoudiger dan dat de buytenkiezers dóór de vermindering van den kiestol, verre van bevoórdeeligd te zyn, De herstelling van citoyen Delecluze is dóór crue nieu we vervolging tegen de vlaemsche werklieden gekenmerkt. Den 2 deézer, om negen ueren des morgends, is eene bende van 600 kwaede fransche kerels meteenen trommel aen haer hoofd, naer de grenzen gekomen, en hééft te Neuvilla, Rnnaj en lourcoing, 20 a 30 beigische werklieden van hun werk ge- haeld, en, na kun geknord en gebonden te hebben, hééft het fransch gespuys van Ryssel die Belgen in processie geleyd, en rondom den boom van vryheyd doen deiileéren. Alsdan zyn de bclgische werklieden mishandeld en weggejaegd, Deéze ongelukkige Belgen zyn met een speciaal konvoy naer Moesereen gebragt, alwaer zy in eenen ellendigen toestand zyn aengekomen. Nadere bescheeden bevestigen het hierboven arngekaelde, erbyvöegende dat dit fransch gespuys de beigische werklieden met stokken geslaegen en gestampt hééft even ais of zy onre- delyke dieren waren. Immers de handelwyze op welke de Fransckmans tegen de Delgen te werk gaen, kan niet genoeg geschandvlekt worden en zou ernstige repressaillés verwekken ware'Belgian geen land van edeimoedigheyd, ware Bolgièn niet te groot om zich aen een handvol kunaillevolk te vervuy Ion. Nogtans, dat die fransche L.zen die van Belgiëns vryheden en voórrechten nydig zyn, die op niets min dan op plunderen en roovén uyl. zyn, oppassen; ja, dat zy zich zwigten nog den voet op onzen bodem te stellen om er onrust aen te sloóken, want zy mogen verzekerd zyn dat de beigische krygsmagl het land tegen dergelyke baenstroopers en schelmen zal weéten te beveyligen, al kwmnc meester Delesciuze met geheel zynen aeifbang aen 't hoofd, 'tis te hoópen dat de belgisek. vuer- muylen eerst tegen hun zullen losbersten. Nu, eene tweede vraeg. Zal ons gouvernement by dat van Vrankryk over deéze schanddaeden geene uyllegging vraegen Zullen de Uliyke fransche die hi r in ons land de eerste

De Denderbode | 1848 | | pagina 1