STAATKUNDIG OVERZIGT. ie overleggen wat hy léést, dan /al hy geene ongerymdlieden in 't midden brengen die ons onaengenacm zyn. Als liet noodig is eene herroeping te doen, mag hy ons hier loe opwekken, wy zullen er hem dankbaer over zyn; macr als daervan geene kwestie is, is het eene dwaesheyd ol' kwaedwilligheyd er over te scliryven of te doen klappen. In ons voórig nummer gewaegden wy van een strafbaer feyi waerop wy de aendagt der bevoegde overheyd inriepen, naeinc- lyk over een stuk der kieslysten dat doorkerfd en afgerukt was, indervoege dat geéne naemen meer leéshaer waren. Men hoéft ons daedelyk dóór ceneu stadliuysbedicndcn laeten weéten dat den bepaelden tyd geduerende welken dit stuk moest acn plakt hlyven, verscheénen was. Nu, dit is wel, wy neémen zeer geerne deéze verrechtvcêrdiging acu en verhaeslcn ons de teregtwyzing aen onze leézers te doen. Evenwel zullen wy op merken dat als wy de grootste misbruyken aenstippcii, als wv willekeurigheden en laekbaere akten berispen, dat de sladhuy: hoeren zoo haeslig niet zyn om deéze Ie doen vcrdwynen of uit houden. Wy zullen van deéze bereydveérdigheyd nota houden en er een beélje over klappen op tyd en stond. "--'-VCeS-S UU Het géén ons voor het oogenblik meest acnbelangt, is den weg dien de Nationale Vergadering van Vrankryk bewandelt. Dan, vóór zoo véél Vrankryk beda rd hlyfl en, slaetkundi gesproken, op eenen goeden weg zy, zyn wy gerust. Nu, al de akten der vergadering draegen lol dusverre den stempel der gemaeligheyd en verzoening; zy verleent aen de minderheyd alles wat zy kan toeslaeu zonder haere weèrdighcyd te he vlekken. Nogtans laet deéze toegeévendheyd klaerlyk eenen vastberaden wil doórschynen 0111 de eysseheu der roode repu- bliekaenen af te bakenen. Dat de roode mutsen die den bur geroorlog aenblaezen en Parys ten vuer en ten bloede stellen nog minuaers vinden is begrypelyk; doch zoo lang hel parle ment op de Nationale garde vcrcenigd met het leger zal steunen zullen zy niet zegevieren. Men mag zich wel aen nieuwe wan orders verwaglen, macr deéze zullen van korten duerzyn. Den dag der waere verbroedering die het herhoren'Europa zal uytnoodigennadert allcngskens; er zullen welligt nog verschrikkelyke schokken ontstaen; maer eyndelyk zal dien dag toch acnbreéken 0111 aen Belgién de uylgeleézcnheyd over alle bcschaefde natiën loe te kennen. Geestdriftige miunaersonz.es roemryk vaderlamls, konnen wy ons niet wagten er allyd op terug te korren. De geéne die weéten hoe zeer ons gedrag by den vremden bewonderd word, zullen ons palriotismus doelen m met ons zeggen llelgen zoekt uwe magt in d'eendragt. II 1 jong en oud Ierland is verdeeld; de partyën zyn hand gemeen geworden. Men begint kragtdaediglyk tegen de staet- kunde van Lord Palmerston te protesteéren. Het Piemouleeseh leger hééft wederom eenige overwinnin gen behaeld. Wy aenzien altyd als een ongeluk de lusschen- komsl van Vrankryk in de zaeken van Italics. Doornen heeft den Heyligeu Vader gedwongen den oor log aen Oosleuryk te verklaereu. De vcrklacring is werkelyk gedaen. Het Groothertogdom Bade hééft de stad Manheim in stact van beleg verklaerd.Te Trier zyn onlusten uytgeborsten maer seffens gedempt. De zack van Sleeswyk zal dóór de lussehenkoinsl van Engeland vereffend worden. Zie overigens de buytenlandsche beriglen. De biet voórenstaende regelen noópens de borgtogt yzeren wx>g etc. waren gesehreéven eu gezet als wy copie ontvingen eener petitie die onzen gemeenleraed gisteren mierde volks- kauier hééft gezonden, welke petitie met veel grond tegen de vervrcinding der borgtogt protesteert. Dit stuk drukt eenige der gevoelens uyt welke wy heden hebben aengehaeldhel strekt tot eer aen de geéne welke het jfedagt verzonnen heb ben zich tol de Kamer te wenden. Wy, van onzen kant, 'zyn hoogst voldaen dat onzen sledelykcn raed begreépen hebbc wat wy in ons laclslc .V over dit ontwerp hebben gezegd en verhoópen dal de petitie een goed uylwerksel zal hebben. Wv verzoeken ernstiglyk onze afgevcêrdigde op hunnen post te zyn en geene moeyte te spaeren om dit aen ons dislrikt zoo noodlottig ontwerp te doen van de hand wvzeu. Als erover de petitie verslag zal worden gegeéven. zullen zy daerin overvloe dige stof aenlreffcn 0111 de Kamer te overluygen van de billvk- heyd der vraeg en de reehtveérdigheyd der prolestatie; zy mogen ook overtuigd zyn dal geheel ons arrondissement bui ten eenige die belang hebben in de aenncéming van het voor gedroegen ontwerp, op hun de oogen gevestigd houd, en deéze gclegenheyd afwagl om zich te overluygen ofzy 011s dislrikt dal zy vertegenwoordigen, werkelyk willen ondersteunen. Onzen regeéringsraed toont zieli by deéze gelegenheid defti" opzynen post; zyn petitionnement verdient allen lof, en, lieélt het geene goede uytwerkseis, de schuld zal op hem niet te leggen zyn. BELANGRYKE TYDINGEN. De tydingen nil Ilalicn kondigen veel verdeeldheyd en beslitylelooshcyd aen. liet gezag van den Heyligèn ader, is le Roomen miskend geworden. Ily word in zvn Paleys benacht en nagespeurd. Er zyn aen de hotels der knrdinaelen wagten geplaelst. Den volksleyderCieer- vacchiu lieétt heden het bestuer over de stad Roomen. Uyt eenen brief' uyt Roomen aen den Journal des Debats gesehreéven, blykt dat de gebeurtenissen te Roomen aen eene weézenlyke omwenteling geiyken waervan den nytslag zyn zou den Paus van zyn tydelyk gezag (e beroovcn. Roomen is 0111 zoo te zeggen in staet van beleg verklaerd; gecnen geestelyken mag uyt de stad gaen; alle vryheden in tydelyke zaeken zyn aen een hervormd ministerie gegeéven zonder dat den Paus des- zell's akten moete onderteekenen. Den brief hóópt egter dut deczen stact van zaeken van korten duer zyn zal.De oorzaek van dit alles zou, volgens gemelden brief, de hapering zyn van den Paus in het verklaereu des oórlogs aen Oosten 11 k. De vet klaeriiig is egler gedaen, maer 't schyul dat den Paus er niet in toestemt. Het ministerie is in Vrankryk opgevormd. De mannen van den National en der Réforme zyn erin meerderheid. Degemaetigde party telt geenen enkelen vertegenwoordiger in 't cabinet. Eene bclangrykc pelilic dóór de deftigste inwooner: van Keulen geteekend, is naer de 17 mannen van ver trouwen van Ditylsehland gezonden om van liet Duvtsch verbond le verzoeken de Belgische onzydigheyd le erken nen ol liever te waterborgen. Deéze petitie drukt haere bewondering nvt over den tegenwoórdigen toestand van Belgién dat met eene kalmte en weêrdigheyd zonder voorbeeld wederstaet aen het leinpeest datgansch Europa slingert. MERKT-RERIGTEN. De Bnissclsche merktpryzen hebben op de twee merkl- dagen deézer week iveynige verandering ondergaen; te Gctnl zyn de graenpryzen eenen halven gulden ver min. lerd. Onze merkt van heden was wel bevoórraed; de acrdappelen behouden hunne pryzen, de boter is een iveynig in prys gedaeld. Voor de graenpryzen zie de merkten. Voorleden woensdag is boven llekelgom by het afryden van den berg een ongeval aen de diligenlie der onder- ncemers, MM. Gheeraerds en Everaerl, gebeurd dat ernstige gevolgen zou konnen gehad hebben. Den dissel waeraeu de peérdeu met geheel de heweéginsvoórnerpen vast zyn, is een- klaps los geraekt zoo dal de peérden met den dissel voordrend- den en de koels zonder beslier lieten welke dan ook van den iveg is gel nopen en in eenen gragt omgestort. Eene dame lieélt liet sleutelbeen van de schouder gebroken gchad-ccue tweede de schouder vcrstuyktde andere andere persoenen zyn er met min of meer zuaere kneuzingen of met den schrik afgekomen. Hel genootschap der oude wapenbroeders gezeyd Napen- Iconisten deézer stad, hebben zondag den sterfdag van hunnen beid gevierd dóór bet bywoonen eener mis. Des avonds hebben de leden zich aen een iriendeumael vercciiigd alwaer de beste eend ragt en vrolykhcyd niet ecu oogeublik opgehouden hebben te hcerschcn. Ter gclegenheyd derMey-maend heeft bet mttziek- genootschap Les Amis Constant's deézer stad, met geheel zyn comité deszclfs agtbaeren voórzilterM. E. Van Lau- geuhoie acn t hoofd, eene luvslerryke serenade gegeé ven aen d'heer Burgemeester deézer 'stad; de koninglvke maetschappy Al Groeijend llloeijend zal morgen, zondag d zelfde eerbewyzing doen. Eaetstgemelde tnaelsehappy hééft voorleden woensdag- luieren geagten voórzitler, den heer Van Santen-Van de Wiel, ter zelfde gclegenheyd ook met eene dergelvke serenade vereerd. De 11. Bloed-proccssic hééft maendag met allen luysler te Brugge plaets gehad. Den toevloed van vrem- deltngen was groot, zoodanig dal men gelooide dat de bevolking der slad Brugge viermael meerder was dan go- ivoonelyk. Hoogw. den bisschop van Gend, in zvn lontifieael gewaed, woonde de processie bv. Er hebben juylengcwoone konvoys vóór liet aenbrengen der vrem- dehngen plaets gehad, maer men klaegt 0111 dat er geene bnytengewoone konvoys vóór het afreizen waren. Den genaemden V. Bfoglia, die te Brussel te regt had geslaen, kwam te Antwerpen eergisteren per spoor trein acnivaerschynelyk had hy gedagt, dal hv onmid- delyk naer de gevangenis van S. Bernaerds zonde worden g 'bragl; want onder het ryden van de statie naer het Fresthuys, luid hy gepoogd le ontsnappen, boorende een gat 111 don vloei' van hot celi vtnyg, en eene der planken jervolgcns doórzaegendc. Toen'dit bv de aenkomst van het rylnygin de gevangenis bemerkt wierd, winrd Broglia doorzogt, en vond men opzynen persoon eene boor, twee kleine zaegen en eene yzere tang, welke ter grelbe der regtbank zyn ncdcrgelegd geworden. Eenen graenhoppee toebehoorende aen den land- bouwer Boone, te Sint-Andries, by Brugge, is in brand gesleeken en verslonden. 1 wee bedelaers, die den nagt 111 de schuer van den landbouwer hadden doórgebragt en lerdagt zyn van brandstigting, zyn aengebotiden en naer Lnigge opgebragt. Men begint in Belgién het leger te verminderen. Zes honderd mannen onzer regimenten van ruylery zyn naer hunne haerdsleden gezonden. Men gaet insgelyks honderd voetgan gers par regiment naer buys zenden. Indien alles rustig blyft zal hel leger nog meer verminderd ivorden. Met genoegen ziet men dal den minister van oorlog begint te begrypen dat ons overtollig leger zoo niet belachelyk ten minsten geldver slindend is.'T ivare meer te wenschen dat het persouneél der officieren van Imogen en leegen rang wal meer vermin derd wierde. Men vcrneéml dat de vyf direkteurs welke den bestuc- ringsraed van de Algemeene Maetschappy, of Oude-Bank uyt- maekenhun ontslag hebben gegeéven. Den Monituer heéi't de nieuwe wet op de burgerwagt af gekondigd welke door den Koning bekragligd en aldus vau nu af vóór iedcren Belg verpligtend is geworden. Zondag is eene tweede scliaer van Antwerpsche zangge- nootsshappen de Union lyrique nationale naer Brussel geweest, om Z. M. eene serenade le brengen, als blyk haerer verkleéfd- heyd aen onze instellingen en omifhaiiglykheyd. Even als de Association lyrique wierd. zy te Brussel dóór een detachement pompiers en liet muziek der Groole Harmonie ingehaéld. Om iialf acht uere 's avonds hadden de zangers, ten getalle van 250 gehoor in het paleys, en den heer Alpli. Belpaire hield in aller naem lol den Koning en de Koningin eene warme en nadruk- kelyke redevoering, op welke Z. M. hoofdzaekelyk antwoordde, dal hel Belgisch volk dóór zyne bedaerde, weéi;dige en moedige houding aen allé volkeren ten voórheéldc mogt strekken; dat hy trotsch was aen het hoofd van zulke edele natie léslaen- dat zy op hem mogt rekenen, gelyk hy op liaer rekende, eii vooral op de hem omringende jeugd. Op dit oogenblik aldus eyudigde den Koning, hebben alle volkeren dè oogen naer dit land van orde en veyligheyd geves- i' ligd, en over eenige dagen heb ik een adres van de profes- sors en studenlen der Duylsche universileyten ontvangen ter gelukwensoJiing over liet schoon voorbeeld, hetwelk gv a aen de vrye volkeren gééft. Ik hen ook verzekerd, Mynh'ee- ren, dat indien onze oiuifhanglykhcyd eens hedreygd wierd, gy met verrukking de oproeping zoud beantwoorden, welke ik zou doen, om onze natijnaliteyt en onze Constitutie le verdedigen. Deéze wóórden wierden leverdig loegejuveht. De koninglvke familie vervolgens vertrekkende, wierd'zy dóór een drymael herhaeld Vivat begroet. Den eêrew vii wierd de leden der Lmon lyrique nationale aengehoóden. Na 'deéze plegtighevd begaven zich de leden naer het lokael der Croote Harmonie waer zy nog eens hebben gezongen. Op den Grooten-Zavel te Brussel hééft eenen liewecnelvken voorval plaets geliad. Eene jonge vrouw, nauwelyks 22 jaeren oud, Josephina Leroy genaemd, en sedert acht dagen met zeke ren Dehedts getrouwd, was bezig met op haere kamer op de tweede stagte, water te koóken. Zy bukte zich om den assenbak van den kachel uyt le trekken, wanneer een brandend stuk hout uvt den kachel viel op haere klcederen, en de kleedercn in brand slak. Op eenen oogenblik slond de jonge vrouw in vollen laey. Eenen kleermaekersgast welken juyst inde kamer was poogde het vuer te blusschen, en wierp al het water dat hy in de plaets vond op de ongelukkige vrouw. Macr dit alles kon met helpen. De jonge vrouw schreeuwde uyt alle haere krasten, en vlugtle op straet; maer de beweéging hitste liet vuer uo'g meer aen: en de ellendige kwam geheel dóór de vlammen omringd, op de slr.iel, alwaer de gebueren de vlammen uyldoofden. De kleedc- ren waren geheel dóór hel vuer verleérd, en het lichacm der vrouw W-as op alle plaetsen verbrand en verkoold geworden. De ongelukkige is naer Sl-Jans-gasthuys gédraegen, alwaer zy 111 de schi'ikkelykste pyncn is overleden. Betlens, nu pastor te Erweteghem, is lot pastor te Nazareth benoemd. Den typhus woed nog by aenhoudendheyd te Cruyshau- tem. Eenen der onderpastors, M. de Lombarde, komt aen do gevolgen van deéze besmetlelykc ziekte te overlyden. M. den advokacl Spillhoorn bevind zich in het gevang te Leuven, en zit „og in hel geheym. Men zegt dal de instruktie teii zyiien laste geeymiigd is, en dat er, deézer dagen, eene beslissing zal genomen worden. Ben genoemden Jaspin, die met Blervacq was aenuehou- den, en lot nu toe in liet gevang van llyssel was gehouden, komt 111 vryheyd te worden gesteld. Jaspin beweert ten oi.regle le zyn acngchondcn, en gaet schade en intrest vraegen voor ge vangen te zyn geweest. Men lieélt Jaspin moeten loslaeten om dat hy hedreygde eiloyen Delecluze en andere persoonèn te zullen beklappen. Een Brugseh dagblad herigl, dat dc gezondheyd van den heei Devaux merkelyk is te beleid, en dal hv zyne talenten én ervarems wederom aen 's lands belangen zal "konnen wyden Lenen Hollander heeft, om een blyk te geévcn van z'yne bewondering voor de houding van België., sedlrt de gebeurte nissen van 2-r february, door tusschenkomsl van den direkteur van liet museum van oudheden, den heer Schayes aen den minister van liiiancjéu eene vry acnzienlyke som doen toeko men, voor de bnytengewoone behoefte van den Staet Zvnen naem heeft hy niet willen bekend maeken. 1 Te Cliénée, by Luyk, is eenen uyt Parys teruggekeerden werkman aengehouden, onder beschuldiging van wer vier of vyf jaeren eenen lieer vermoord te hebben, wiens lyk in de Ourthe wierd wedergevonden, zonder dat men de daetiers Ind konnen ontdekken. De vrouw des werkmans moet doezen dit hebben00"6 Va" =n""S€'KI'J Cl' minnennyd aengeleégen Uyt hel departement van liet Noorden verneemt men dat men nog dagelyks naer belgische werklieden op jagt gaet No' eenige Maem.ugen zyn ontdekt, en, na beledigd en mishandeld te zyn geweest, naer Vlaenderen gejaegd. Den fameuzer. Ernest Gregoire, zoo als de franschc dag bladeren melden, bevind zich nu le Strasbourg en is aldifr den kommissarisvan hel provisoir gouvernement. Men ziet hier door dat bet gouvernement aerdige kerels kiest oni zich'in Z departementen le doen vertegenwoordigen. Men v-erneéint uyt Bonsse dal den typhus in die stad ..00 steeds blyft woeden. In liet hospiiael bevinden zich voél no? sooncu welken met die ziekte zyu aeugedaen. p

De Denderbode | 1848 | | pagina 2