Den typhus begint wederom op véél plaetsen der provincie AVest-Vlaendcren met nieuw geweld te woeden. Te Pilliiem, .onder andere, zyn er buytengewoon veel zieken. FRANSCHE REPUBLIEK. Zaterdag is de Nationale Vergadering, onder voorzitting van den heer liuchez, met het onderzoek der kiezingen voortgevae- ren. Degeéne van den lieer Schmidt, dóór het departement der seine gekoózeu, is, wegens redens van twyfel, vernietigd ge worden, en er is dóór 414 stemmen tegen 298 in beginsel be slist, dat er eene nieuwe kiezing zou worden ingesteld. Vervolgens wierd het wóórd gegeéven aeu den voorzitter der voórloopige regcéring, en den heer De Lamarline heeft namens den lieer Duponl de l'Eure, eene inleyding op de rapporten der onderscheydene ministers afgeleézen. Deéze inleyding is baerblykelyk liet werk van dien edelhertigen en diepdenkenden staetsman; ook w ierd de leézing meermalen dóór luyde loe- juycliingeu onderbroken. Hy hééft onder anderen gezegd, dat de voórloopige regcé ring de Republiek niet heeft uytgeroepen; deéze had zich zelf geproclameerd dóór den mond van twee honderd duyzend burgers. De eerste gedachte zoowel als de eerste behoefte des lands was hel herstel der orde en de vcylighevd in Parys, en hierin was liet volk de regeériug behulpzaoni. Hel Paryschc volk gaf liaer ook het dekreet in van de afschaffing der dood straf in politieke zaeken, en onderleekendc hetzelve dóór eene toejuyehing van 200,000 stemmen, i Deroode vlag was oogenblikkelyk als liet zinnebeeld der j overwinning opgestokenwy hebben ze weldra vervangen dooi de drykleurige vlag, zinnebeéld der vrylicyd. i Wy hebben tegen de Lraktaetcn van 1815 geprotesteérd, zy zyn in daed en in regie afgeschaft. Vrankryk, in zyn mani fest, ontwapende zyne heersebzugt, macr geenszins zVu denk- beeld. «4\ y hebben het regt der burgers geopend, vóór hen het regt der kiezing openende. Wy hebben het volk gew apend, geévende wapens aen de nationale garde; het volk hééft ons geantwoórd, beschermende de eygendommeu en verdedigende de openbaere orde. <i Wy hebben meer dan twee maenden zielsangst en woeling doórgestaeu, zonder dat eenen eygendom geschonden, een leven bedreygd, een druppel bloed gestort is geworden. Wy inogen op slraet komen, zonder te vreezen, dat eene slem uyl den hoop ons toerocpe: Wat hebt gy gedaen Wy hebben de geheele natie vereenigd. Alvorens de Natio nale Vergadering te Parys te brengen, hebben wy haerc ouaf- lianglykheyd verzekerd; geene wederwerkingis meer mogolyk; ieder hééft zyn regt; ieder hééft zyn wapen; den opstand kan thans geen regt meer zyn, maer word eene misdaed; dengeéiien die zich van het volk afseheyd, behoort lot het volk niet. O Ziet daer onze gedaglenj" verecnigt u met dezelve; zy is het gemeen geluk. o Ons werk is voltrokken; het uwe begint: Wy zullen u geen ontwerp van Constitutie voórdraegen; zou dit geene vcrinetel- heyd zyn; zou dit geene inbreuk op uwe souvereyneteyl weézcu? a Wy zullen ons cnkelyk eenen raed en ceiïen weiisch ver- oórlpvcn. tt Dien wensch, ganseh Vrankryk uyl hem met ons; het is den kreél der onistandighcyd Verliest geenen lyd a Vang zonder loeven liet werk aeu van eene eenvoudige volks-coiislitutie. Inafwagling bidden wy u, u de omstandigheden te herin neren. welke wy zyn doórgegaen; ons geweélen verw it ons niets; wat u betreft, schelt ons kwvt ons onvrywillig dictator schap. it Nog eenen bietsten wensch: In den gevel van hel monu ment, hetwelk gy gael opbouwen, sehryft slegts tweenaemen: dien van het. volk, 'twelk alles gedaen heeften dien van God, die alles gezegend hééft. De Nationale Vergadering had deéze wcék aen de orde van den dag de voortzetting der rapporten van de ministers der voórloopige regeériug. Men beeft dus achlervolgens de liecren Garniers-Pagcs, F. Arago, Maire en Lamarline gehoord. Den eersten in zyne lioedanigheyd van minister van financiën, hééft gesproken over de spaarbanken welke, zoo men weet, nu 5 intrest geéven; doch de kapitalen in papier uylkeeren, behalve eene som van 100 frs. lly beweert, dat deéze maelregels geno men zyn, om dal de oude regeériug de gelden der spaerbankou had aangeroerd. Hy hééft aengekondigd eene hervorming in hel postweézen; eene belasting op de slaclsrcitlcn; den afkoop der assuranciën dóór den Stael; erne belasting op de erfenissen, in verhouding met den graed van maegschap en hel bedrag van de nalaetcnschap, deimiogelyken verkoop der kroon-domeynen en diamanten, en den afkoop der spoorwegen, mits biilyke schadeloosstelling vóór de kompngniën, welke, zeyde hy, met het republiekaenseh beginsel niet beslaeubacr zyn. Op'deéze voórwaerden alleen, zoo eyndigde den minister, zal men de Republiek kunnen redden èn stigten, en kunnen zeggen: De Republiek hééft Vrankryk van het bankeroct gered Den heer de Lamarline, minister van buytenlandsche zaeken, hééft in deéze boedanigheyd een tw eede verslag gedaen, betrekkelyk de onderhandelingen sedert 24 february lusseheti de regeériug en de vertegenwoordigers der vremdc mogend heden gevoerd. Hy rnaelde het tafereel der Fransche diplomatie sedert 1815 tot 1848. Namens de regeéring der Republiek ver nieuwde liyde verklaeringvan Vran'kryks ontzag vóór de reglen van alle volkeren, en liel liooren, dal Italicn desnoods op eenen regtstreékschcn bysland van onze zyde mogt hoópen. Omtrent Poolen was hv minder mill ruk kel.y k. Ilel rapport van den heer Arago, minister van oórlog en •Ier marine, lierigl ons, dat het Frausch leger thans 500,000 mannen onder de vacndels telt, van welke zich 70,000 in Algerién bevinden. Hel leger is ook vóórzien van 80,000 peêr- den. De bezuinigingen waermede men'zich onder het goed koopste gouvernement gevleyd had, zyn bepaeldelyk naer den Grieksclten almanak verzonden. De Vergadering hééft een systeem aengenomen, bcstaende is hol henoemeu cener uytvoereiido kommissie, Directorium of Bewind, samengesteld uyl vyf leden; men denkt algemeen, dat Lamarline, Arago, Marie, Dupontde l'Eure en Ledru-Rollin zullen gekoózeu worden. Deéze uytkomst zou vóór de geniae- tigde zeer aenneémelyk zyn: want dry heethoofden Elocon, Albert en Louis Rhine gaeu uyl de regeériug trcéden, en in dien Ledru-Rollin er in blyft, liy zal ten minsten liet departe ment van buytenlandsche zaeken moeten veriaeten. VERSCHILLENDE TïDINGEN. Onder de goedgekeurde kiezingen bemerkt men degeéne van den prins Peeter Bonaparte, zóón van Lucicn Bonaparte, en by gevolg neéf van Keyzer Napoleon. Den lieerde Lamarline, die te Parys en ineen dozyn andere steden is verkoózen geweésl, hééft 5,548,201 stemmen op zynen persoon vereenigd. Deézeu wereld beroemden man, die lot dusverre afgeveérdigden van Macoti was, hééft be- tuygd voor ditdepartcmenlte willen blyven. Zie hier de hestanddeelen, uyl welke de Nationale Ver gadering beslaet: Leden der oude Kamer 129; regtersen advo- kaelen 111geeslelyken 11geneesheeren 17; werklieden 54; fabriekanten 58; niillitairen 58gemeenlc-raedsledeii 59; kom en on- plaets van 900; maer de koloniën hebben luiere vertegenwoordigers nog niet benoemd. Den Mnnih in logenstraft de dóór verscheidene dagbladen gcgcévene Lyding dat bel Alpenleger bevel had ontvangen, in Piomont Ie vallen. Den Message r voegt daerby, dat zulks maer kan plaets hebben, op verzoek der smeten wiër onafhanglyk- heytl zou bedreygd zyn, en dat er lol dusverre zulk een verzoek nog niet is ingekomen. Men hoéft alleeulyk wapens gevraegd, en 45 a 50,000 geweéren zouden legen belaeling aeu de Lom barden geleverd worden. Men verzekert, zegt den Univers dal het Engelsch kabi net aen de Fransche regeéring beeft laelcu weéleu, dat bet als een geval van oórlog zou beschouwen den intogl der Fransche troepen in Italiën. De postulanten, sollicitanten en amblbejaegers zyn lal- ryker dan men sedert vyftig jacren zag. Zaterdag avond hebben al de republiekaensche clubsen liy toejuyehing in aeninerking genomen eenen voorstel ten doel hebbende de Nationale Vergadering uyl te noodigen Vrankryk in de zaeken van Poolen en italicn werkelyk te doen lusschcn komen. Eenen brief uyl Posen, zegt de Hé for me, de vroedheden vcrhaeleude door de Ooslenrykers te Krukau gepleegd hééft verscheydeue maeleu van veront- weérdigiug doen sidderen. In de yzersmelteryën van Cometilry, departement van dep Allier, is eenen toeval gebeurd, hetwelk de vreeselyksle gevolgen gehad hééft, Eenen der smeltovens is geborsten; liet gloeiend metaei hééft dertien persoonen bercykt, van welke vyl daedelyk gedood wierden, twee zyn aen hunne wonden be- zweéken, en de overlcévende zyn zwaer gewond. Een deerlik onlteyl is in de wvk Popincourt gebeurd, wtier 2(100 vrouwen in een zoo genaemd Nalionael werkhuis eenen dagloon winnen. Het valseh gerugl had zich verspreyil, dat in liet nevensslaende fabriek brand was outstacn, en dae delyk w ilden al die vrouwen zich redden, doch daer den trap te eng was, wacgden er voélen dóór de hoog verhevene venster te springen; twee zyn op de plaets dood gebleéveu, en een twintigtal anderen hebben arm of been gebroken. POLEN BLOEDIGE ONLUSTEN. posen, 2 mcy In een buytengewoon nummer van de Po- scniscltc Zeiluny vind men officieel lierigl van den gcnerael van Colomb, waerin hy zegt, dat de steeds loeneémende wapening der Poólsehe bevolking en den openbóeren gewapend™ tegen stand legen de vreédzaem inrukkende tróepen hein hééft genood- zaekt, om met geweld van wapens lusschcn beyde te treéden. Dien ten gevolge wierd den 29 het hy M ui verzameld korps opstandelingen opgeêysehl, om de wapens neder te leggen en uyleen te gaen. Zy beantwoordden deéze soriimatie dóór geweér- I voer, waerop zy dóór de troepen w ierden aeilgetast. De opslnu- deiingen hadden de sterk gebarrikadeérdc stad bezet, die inge nomen wierd dóór de inianlerie, welke hier een dugtig gevegt van 2 neren uythieid, goducrende hetwelk dc opstandelingen uyl huizen schueren, kerken en van den toren op de troepen vuerden. Ilel verlies der troepen is 50 man dooden en 40 ge kwetsten, wacronder 5 officieren. liet aenzienlyk verlies der oproerlingen is niet met juistheid te bepaelen. "Benevens den hoofdaenvoerder, Leo Dotnbrowsky, zyn alle overige lieden gedood gewond of gevangen; de overige verdedigers der stad, ten gelalle van nagenoeg 000, die op het merklpleyn waren teruggetrokken, waeronder zich den veldprediker Koszuski, die niet gewapend zich hy hen bevond, zyn gevangen "genomen. De kavallcrie der opstandelingen is insgelyks met groot verlies lernggeslaegeiihel zelfde lot trof eene aenzienlyke menigte ter hulp aenrukkende zeysenmanncn Den 4 deézer rukte den gcnerael von Ilirsclifeld naer reschen, dat hy meende onbezet te zyn. In de nabyheyd ge komen, zag hy de digle massas der Poolen gcschacrd staen; hy trok terug, doelt vervolgd en acngetast zynde, liet hy met het zwaer geschut met schroot of mitraillc gelaeden op hen vueren. De slagling, daerdoór onder de Poolen aengerigt, was vrceselyk. Ieder huys in Wrescheu is een hospitacl, in een ituys onder anderen liggen 20 edellieden aen wie beyde heenen zyn afgc- schoótcn. Alle Poólsehe geneesheeren zyn derwaerls ontboóden De Pruyssen verloóren 8 mannen, de P'oólen nagenoeg 5 a 000 mannen dooden. ITALIÈN OOSTENRYKSCH-ITALIAENSGHEN OORLOG. Van Koning Karei Albrecbl word gezegd, dal hy op nieuw plan hééft P'eschicra aen te lasten. Eenige brieven verzekeren, dat 4000 Ooslenrykers, den 24 uyt Mantua vertrokken, om te fonrageéren, zoodanig geslaegen wierden, dat slegts 200 terug keerden, 3000 moeten gevangen zyn genomen en 800 zyn ge sneuveld. Het Piëmontesche leger naderde langs de geheele linie. Karcl-Albrecht bad zyn kamp te Yaleggio gevestigd, Legnano, Verona en Mantua luidden onderling geene gemeen schap meer. De Zwitsers van den Paus hadden een korps Oos- stenrykersuaby Legnano verslaegen. Den onverschrokken Save- t io Griffini had zicli op nieuw aen het hoofd zyner Lombardyers ondcrscheyden. Al deéze vóór de zaek der Italianen gunstige bcrigten hebben nadere bevestiging noodig. De Gdzetta Piiimontese behelst een' legerberigt uyt het hoofdkwaertier van Santa Ginstina, op 50 april, meldende wel geene overwinning, maer loeit een aenzienlyk voordeel, dóór dc Piéinontezers behaeld, Hun doel was dê Ooslenrykers uyt Pastrengo leverjaegen. Dit doel is volkomen bereykt. Den aen- val wierd bestuerd dóór den generael Sonnaz, en naer eenen stpyd van vyf neren rukten de Piëmontezers te Pastrengo bin nen. Vier honderd Ooslenrykers, van welke vyf officieren, bloé ven hunne gevangenen; maer aen beyde zyden schynen niet véél dooden te zyn gebleéven. DEMONSTRATIE TE ROOMEN. van de grenzen, 4 mey. Berigten uyt Civita-Vecchia mel den, dat dc volksbeweéging, welke te Roomen hééft plaets gehad, ter voldoening der vrienden van de Italiaensehe zaek is afgeloopen. Den generael liertog van Rynano had aen den Paus laeten weélen, dat hy op de burgcrwagt geenen slaet kon rnacken, dat al de posten bezet waren en de wooningen der kardinalen in bet oog gehouden wierden. Doria, Corsini Mamiani en andere heeren zvn den 11. Vader gaen smeekeu toe te geéven. Eerst blééf Pius IX volstandig weigeren, doch eyndelyk liet liy zielt overreéden. Mamiani is toen het volk gaen aenkondigen, dal het ministerie, hetwelk zvn ontslag gegeevcn bad, aen bet roer blééf, behalve den kaï ditiael Anlo- nelli, welken hy, Mamiani, vervangen ging. Het ministerie heelt volle magt voor alle lydelyke zaeken, daeroudcr begreé- pen den oorlog. De officiële Gazclta di Horna hééft deéze beslissing van Pios IX den 1 mey bekend gemaekl. Al de brieven der kardinaelen zyn in beslaggenomen, en op belCapiloliuni door eenen sena- leur aen het publiek voórgelcézen. Mamiani tot bet volk spreé- kende van bet balkon van den Casino, heéi'l de volgende verklaeringcn gedaen 1" Geenen priester zal tot cenig welkdaenig openbaer ambt beroepen worden. -2" Uyldrukkelyke oórlogsverklaering aen Ooslenrvk. 5° Pius IX aen liet hoofd der regeéring. 4° Dugelykseen ambtclyk bulletin van den grooten oórlog. 5° Aenmoediging der jeugd, op dat zy zich wapeue en Italiënvan de barbaren ga helpen verlossen. Hel Romeynsch volk is volkomen eensgezind De kardinaelen, ziende dat de vlugl onmogciyk is, schaercn zicli rondom den Paus: men zegt, dat alles veèrdig was vóór het vertrek van den Paus zelve, aeu wie Ooslenrvk had wys gemaekl, dat de Duyl- sclte hisschoppcn met eene 'scheuring in de Kerk dreigden, indien hy Ooslenrvk den oórlog verklaerdc. Eenige aeuhoudingen zyn bewerkt. Men spreekt van degeéne van den gouverneur van Aneoua. in die stad moet eene samen zweering ontdekt zyn, ten duel hebbende plundering van de huizen der ryken. Vier hoeken der stad waren ondermynd. De myn moest springen op hel oogenblik van den inval der Napelschc troepen. De sautenzweèring ontdekt zynde, wierden er daedely k verscheydeue kopstukken gegreépen, onder andereu zekeren booswigt Slelluti. PRUYSSEN. BF.Ri.vN, 7 mcy. De berigten uyl het groothertogdom I'oseu hangen liet treurigste taiercei op van den aldacr hcerseltenden slaet van zaeken, welken de koninglyke troepen, slegts dóór het geweld der wapens, kunnen tragi™ Ie verbeteren. Byna alle dagen vallen er gevegtcn vóór en dan steéds met verlies van beyde kanten. Eergisteren wierd in Ruk gestrcéd™, dat eyndelyk dóór onze troepen ingenomen is. Heden morgend zou eenen acuvul op Obernik .plaets Itehhcn; vróégtydig egler gewaerschouwd, hééft men een sterk detachement daerheén gezonden. Ruk wierd toch vóór dat de opstandelingen aftrok ken, geheel uitgeplunderd, en den geheelen omtrek van dit. placlsjc slaet in opstand hel is geenen oórlog, het is eene algcmccne moord, bloed en niets anders dan bloed. Luydens blieven uyl Xion, zyn van dc opstandelingen by den slag op 29 april jongstleden gesneuveld 855, terwyl 752 by den gclyktydigen brand dier stad om het leven kwamen. Van de ongeveêr-5000 man naer Schrimm gehragtc gewonde oproerlingen zyn reeds 185 gestorven. Maer ook van dé Pruys sen zyn op het slagveld 120 gebleéven en 181 gewond. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 8. lieden heeft de Kamer een ontwerp van wet, betrekkelyk den invoer van vremdc rnacliiénen of ntekanieken' aengenomen. Morgen zal er over eene nieuwe uitgave van bankbriefkensderalgemeenc Maelsehappy beraedsiaegd worden. Zittingen van 9 en 10De beraedslaegin'govcr hel wetsontwerp betrekkelyk eene nieuwe uitgave van twintig millioeiicn bauk- briefkens der algemecne maelsehappy is aen 't order van den dag. Den verslaggeévcr, M. D'Elhougnc, bad als conclusie ge nomen dal bel voórdccliger zyn zou eene nieuwe uytgaefvan bricfkcns toe te staen dan eenen sursis of opschorsing van be laeling aen dc maetscliappy te verleenen. Na eenige ae'umerkin- gen word de algemeene beraedslacging gesloótcu en tol die der afzonderlyke aertikels overgegaen waervan den eersten word aengenomen luidende als volgt Art. 1. Het gouvernement mag eene nieuwe uytgaef van baukbriefkcus der Algemeene Maelsehappy veroórloven. Deéze uytgaef cnkelyk bestemd vóór den dienst der spaerbankvan die Maelsehappy, zal geschieden volgens dat de noodwendigheden zich zullen doen gevoelen. De somme van briefkens die vóór dit voói'werp mogen uytgegeéven worden, zal de 20 millioenen niet mogen overtreffen. Deéze bankbriefkens zullen door den staet gewaerborgd worden. Zittingen van 11 en 12.— De kamer hééft gisteren en lieden de beraedslacging over de artikels betrekkelyk bet uylgeéven van nieuwe bankbriefkens voortgezet en gcéyndigd. 'liet wetsont werp is in zyn geheel met 61 tegen 50 stemmen aengenomen De kamer lieéft slegts nog eenige dagen aen dc werkingen der sessie toe te wydon; het oogenblik haercr ontbinding j*

De Denderbode | 1848 | | pagina 3