ZONDAG 21 MEY 1848. TWEEDEN VERGANG. Nr 88. AELST, den 20 Mey. STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit lilad verscbynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 2Ü centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van lO drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien igmand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begcéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, len zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. Al w ie met eenige kennis van zaeken, zonder partygeest maer enkelyk 's lands welzyn toegedaen, den gang van het voórgaen- de ministerie aendagtiglyk naspeurde, gevoelde de dringende noodzaeketykheyd dat er eene verandering aen het besluer toe- gebragt wielde. Devoórige minislerién De Theux, Nothomb etc. hadden aen het laetste ministerie den weg van geldverkwisting van noodlottige en vryheydskrenkende staetkunde gebaend, welken weg ook dit laetste tot op het eynde heeft bewandeld, daervan is elkeen overtuygdwant van gespaerzaemheden heeft men nooyt gehoord, de verkwisting scheen eene noodzaekelyk- lieyd, en van weynige ja zeer weynige akten van goede staet kunde konnen wy thans de vrugten plukken. Nu, van deéze uoodzaekelykheyd van bestuerverandcring kwamen wy en ko men wy nog overeen, maer iets wat wy met schaemle en spyt zien, is dat de dagbladen die zich, de tolken van 't liberalismus oórdeelen, de dwaesheyd zoo verre dryven van te zeggen dal de verandering van ministerie, de verandering van 8 juny ons land van eeue omwenteling bevreéden heeftHad ergens een joódsch of franskillons dagblad deéze ongerymdhevd uyt- gekraemd, wy zouden ons de moeyle niet geévcn er een enkel woord tegen te schryven, maer het verveéit ons lol walgens toe zulke domme als vóór het liberalismus schandvlekkende rede- neéring in byna alle vlaemsche bladen aen te treden. Te be ginnen van 't Verbond van Aelsl, dm Volksverdediger, de Gazelle van Lokeren en meer andere tot den Vaderlander toe zyn niet beschaemd hunne kolonnen daer mede te vervuylen. Doch on derzoeken wy eens de zaek. Er zou ter gelegenheyd der fransche gebeurtenissen, in Bel- gicn eene omwenteling zyn uytgeborslen, had den 8 juny het ministerie De Theux niet omgeworpenEn waerom is deéze omwenteling nu niet voorgevallen? Is er aen het besluer van De Theux wel eene stoffelyke verbetering toegebragt? Zyn er gespaerzaemheden ingevoerd Neen, integendeel de uytgaeven zyn vermeerderd, en wat meer is, de ontvangsten zyn vermin derd, zoodaenig dat men gedwongen is geweest tot twee buy- tengewoone leeningen over te gaen. Het liberael congres had de wederroeping van al de reactionnaire wellen geéyseht, de voórnaemsle welke onder het ministerie De Theux is gegeéven, naemelyk de geéne die aen 't gouvernement de benoeming van Burgemeester en Schepenen toekent, is gebleévcn. Heeft het ministerie meer vóór den armen werkman gedaen dan al de vourgaende minislerién? Al wederom neen. Dus zyn al de grieven die men aen de voórgaende ministeriën te verwyten kad, gebleéven, en men durft bestaen dat het ministerie Rogier het land van eene omwenteling heeft bevreéden En wie zou deéze omwenteling hebben bewerkt, had De Theux aen 't hoofd gebleéven? Zouden de catholyke bet geweest hebben? Voorze ker neenZouden het de liberaele geweest zyn Indien men volgens de redenecring der aengehaelde gazetten en volgens deéze waeruyt dergelyke argumenteéring getrokken is, moei oórdeelen, dan moet er noodzaekelyk worden beleéden dat de iiberaelen hier hel vuer eener omwenteling zouden hebben sengestoóklZulks onderstellen, ware het bclgisch liberalis mus bezwalken en schandvlekken. Wy hoópen dus dat voórtaen geenen onzer vlaemsche confraters dit argument nog zal in 't midden brengen, want het oorzaek zou konnen zyn dat min Uaerziende eenen afkeer zouden opvatten en voeden vóór eene zoo agtenswcërde gezindheyd als het liberalismus. De Poólsche zaek is in sleglen toestand; ten zy er buytenge- woone gebeurtenissen ontslaen, zal Poolen zich niet heropreg- ten. De regeéringsloosheyd te Posen, en de verraedery in Gal- liciën zyn gunstig vóór Pruyssen en Oosienryk. De verlossers balailions zyn verspreyd en hebben slegls lot onderstand eene hoópstrael in Vrankryk. Te I'arys is men jegens de Poolen zeer wel gesteldmen vraegt er den oorlog ten hunne voordeele, men verwekt er den opstand om den oorlog te mogen onder- neémen, maer deézen ware onmogelyk zonderde strydkragten met die van Rusland te meélen en dit nog na Oosienryk te hebben gedempt. Oudinot en zyn Alpisch leger branden van begeerte om de schoon llaliaensche pleynen te zien; de paryssche klubsen spannen alles ir. op dal het bevel uytgeveêrdigd worde van op te trekken. Indien bet Lombardo- Piemonteésch leger weynig voortgang doet, 'l is reeds eenen zegeprael de Oostenrykers te konnen toornen. Kwame Karel-Albrecht geslaegen te worden, 't ware dan nog lyd vóór Oudinot, dien arend van 't keyzerrjk, hem ter hulp te snellen om Radetzki te verpletteren. De Alpen overtrekken vóóraleer deéze daedzaek voltrokken zy, ware de grootste onvoórzigligheyd begaen, De tydingen uyt Roomen zyn bedroevend. Den Paus uytge- daegd om den oorlog aen Oostenryk te verklaeren, weygert zulks te doen, en op deéze .veygering, heeft den volksleyder Circervachio met zyne aenhangers zich van het besluer mees ter gemaekt en doet hel paleys van den Paus en de poorten dei- stad bewaeken. Doet Pius IX wel of slégt?Ishetaenons de akten te beoordeelen van dien man welken alle natiën der aerde als den wysten en groptsten aenzien? Den vyand is verre van aen de poorten der chrislene stad te zynPius heél't slegts met eeue uyldaeging te doen noópens eene oórlogszugt die heet hoofden hem aentygen. Voorzeker zyn de nieuwe Gracchus niet meer verlicht 0111 dat zy vermetene en oproeriger zyn. Zoo lang de zaeken van Loinbardiën niet verslegten, zullen wy aen 't besluyt van den Paus loejuyehen, want hy aldus handelende, geen voorwendsel of oorzaek zal geéven aen de Fransche om de Alpen over te trekken en doórdien geheel Europa ten vuer en ten bloede te stellen. M. Oschenbein, voorzitter dan het Zwitsersch directorium heeft zyn ontslag gegeéven. 'T is egter eenen radicael van zuy- veren bloede. Zweden spant te samen met Denemerken in den oorlog van Duytschland. Den vrede is gesloóten tusschen de vereenigde Staeten en den Mexico. Te Madrid is eenen nieuwen opstand uytgeborsteu doch ty- delyk gedempt. N. B. Wy zegden in ons laetste Nr dat men zich aen nieuwe onlusten te Parys mogl verwagten, maer dat den zegenprael van korten duer zyn zou zoo lang de Nationale Vergadering zich op de Nationale garde zal steunen. De uytkoiust des laetsteu oproers komt dit bewyzen ter zeiver tyd eenen doodelyken slag aen '1 Sociaiismus toebrengende KLEEDING DER BURGERWAGT. Nu dat de wet op de burgerwagt verpligtend is moet er nood zaekelyk aen de kleeding gedagl worden. Wy komen diesacn- gaende eenen voorstel doen welken wy al onze vlaemsche con fraters verzoeken te overweégen envinden zy dien goed, te ondersteunen. Wy zouden willen dat, in 't belang onzer kwy- nende lynwaednyverheyd, de burgerwagt geheel Belgiën Uoór in 't lynvvacd gekleed wierde en dat er hiertoe geen ander lyn- waed dan het geen met de hand gesponnen is, verbruykt wierde. Deézen maelregel zou niet alleen eenen magtigen onderstand aen deéze nyverheyd byzetten en véél thans ledigloopende spin sters en weévers vóór eenigen tyd brood en werk verschaffen, maer bovendien zou hy de burgerwaglen niet verpligten zich eene andere kleeding te bezorgen die voorzeker dobbel zoo niet meer zou kosten. De Kouingin van Engeland gééft ons een tref- felyk voórbeéld met al haere staetsdames te verzoeken zich nooyt by haer aen te bieden ten zy -uylsluytelyk gekleed met stoffen die in Engeland verveèrdigd zyn. Dergelyken geest van nationale liefde zouden wy dienen toetejuyehen en bezonderlyk goed te keuren met er hel voórbeéld van na te volgen. Indien onze vlaemsche confraters zulks goedvinden, zouden wy door een algemeen petitionnement aen de kamers willen vraegen dat er opzigtens dit vraegstuk eene wet worde gestemd die het hiervoóren aengehaelde zou voórschryven. Eenen brief is ons toegezonden waerin den schryver oiis zyne verwondering betuygt dat onze Koophandel-kainer ioi nü toe niet gepelilionneérd hebbe tegen de vervremding <b mil- lioenen borglogt gestort dóór de maetschappy van den yzerci weg der dendervalley, zy (de Koophandel-kamer) die reeds zoo véél moevte hééft aengewend om den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst te doen ontginnen. De nalaetigheyd onzer Koophandel-kamer in dit stuk, komt ons ook aliervremdst vóór; en inderdaed, welke betere gelegenheyd kan er zich aenbieden om 't recht van ons Arrondissement te doen gelden? Wanneer zullen er nog eens twee mil!ioenen beschik- baer zyn die vóór werkingen in ons dislrikt bestemd waren? Wanneer zal men met meer reden konnen of mogen vraegen dat den stael eens aen onze verlaetene streek zou denken? JNaer het zeggen van den schryver, zou den heer Bruneau als Sekretaris der Koophandel-kamer dit pelionnement tegenhouden omdat hy persoonelyk belangen hééft in het aenneémen van den mi- nistcrieélen voorstel. Waerlyk indien deéze zaek zoo ware, dan zouden wy met den schryver niet alleen onze verwondering betuygen, maer ter zeiver lyde ons innig spyt te kennen geéven dat onze Koophandel-kamer die ingerigt is om over het welzyn van ons Arrondissement te waeken, haer aldus laet verleyden om de algemeene belangen te slagtoffercn vóór die van haeren Secretaris. Vóór het oogenblik onthouden wy ons van verdere bemerkingen, wy zullen de beraedslaeging van dit ontwerp afwagten. De Émancipalion vervat in haer Np van 46 deézer eene nota in antwoord op eenen brief uyt Aelst, welken brief het wetsont werp ter vervremding der borgtogt der maetschappy van het Denderdal tegen sprak. Nu, deéze nota is gezonden dóór de maetschappy van Jurbize die de borglogt geerne zou mcdesleé- pen, maer derzei ver inhoud wie er ook den opsteller zy, riekt al teveel naer zelfbelang om dóór 't geringste óórdeel niet be- greépen te worden. Wy gaen er twee wóórden over zeggen De maetschappy van Jurbize zegt in haere nota dat het geene somme van 2 millioenen is die de borgtogt uytmaekt, maer en kelyk eene weerde in renten ten capitaele nominael van 2 mil lioenen, zynde slegts eene weézenlyke weêrde van 1,300,000 fr. Dit is vóór het oogenblik waer om dat de slaetsrenlen in weêrde gedaeld zynmaer wie zal er uytzinnig genoeg zyn om als hy renten gekogt hééft het oogenblik te verkiezen dezelve weder teverkoopen als deéze al te sterk in weêrde verminderd zyn. Hééft de maetschappy van Jurbize geld noodig,dat zy het ga zoekende staetsrenten zullen altyd aen dien leegen prys niet blyven, en om die maetschappy te voldoen zou er eene som van T li?

De Denderbode | 1848 | | pagina 1