ZONDAG 28 MEY 1848. TWEEDEN JAERGANG. N89. AELST, den 27 Mey. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimcn den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvccrdigè klaglen of gegronde rekla- rncn in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verlecnen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. Van het begin onzer verschyning hééft de rechtzinnigheyd onze pen bestuerdde waerheyd en 's lands belangen voórstacn, was ons voórnacm mikpunt; elkeen geéven wal hem toekomt schéén en schynt ons nog cene onzer byzonderste pligten. Of wy hier van hebben afgeweéken laeten wy den leézer zelf be- oórdeelen, nogtans durven wy ronduyt zeggen dal wy de zoete overtuyging hebben alleenlyk voor 'l algemeen welzyn te heb ben gewerkt. Deéze overtuyging komt zicli dagelyks meer en meer versterken dóór den veélbeduydenden byval dien den Den- dcr-bodc vooral in ons arrondissement ontmoet. Ook wenden wy ons thans in alle vertrouwen tot de kiezers en dracgen hun dry kandidaeten vóór welke allezins de grondstellingen die wy be- lydcn, deelen. Wy willen 1° dat de gespaerzaemheyd in de ka- kamer wortel vatte en zich zoo veel mogclyk uytbreyde, dat alle onnoodige uytgaeven vermeéden wordendat alle overtollige jaerwedden, pensioenen etc. verminderd worden. 2° Dat er on der de leden der kamer eene volstrekfe onafkanglykheyd lieer- sclie die hun toelacte vrymoedig, in geval van noodzaekelyk- heyd, de ontwerpen des gouvernements tegen te gaenwy wil len alle verslaefdhcyd die zelfbelang of voóruytzigt voor draeyspil hééft, gansch uyt de kamer verbannenwy willen dal er opregte vaderlandsminnaers, gespaerzaeme bcsluerders en strenge naspeurders van alle uytgaeven in de kamer komen. De schatkist is immers al le véél uylgeput en de bevolking al te zeer gedrukt onderlasten dan dat den iegenwoórdigenstaet van zaeken nog langer blyve dueren. Verder willen wy dal cr eens wcrkelyk aen den armen gedagt worde 0111 deszelfs zeddyken en sloffelyken toestand te verbeteren; dat koophandel en land bouw weézcnlyk ondersteund en nimmer gelyk wy bieragter zullen zien, bcnadeeligd worden; met een wóórd, wy willen dat alle vryheden gehandhaefd en alle denkwyzen geëerbiedigd worden vóór zoo veel zy '1 gebouw van den stact niet ondermy- nen en 't geluk van 't volk konnen bezorgen. Hier toe draegen wy vóór ons distrikl de volgende kandidaeten vóór welke wy aen allen rust- en vadcrlansminncnden kiezer aenbeveélen. Vóór wat ons betreft, wy hebben er alle vertrou wen in en aerzelen geen oogenblik te zeggen dathun onafhang- lyk karakter, vaderlandsliefde en bekwaetnhevd ons eene zekere waerborg opleveren dat zy hunne zending eervol en lot voldoe ning der kiezers zullen volbrengen. Alle dry deelen'elkanders denkwyze, alle dry mikken voórnaemelyk op gespaerzaemheyd, vryheyd, op verbetering van koophandel, nyverheyd en landbouw. NAEMEN DER KANDIDAETEN. MM. VAN DEN BOSSCHE, Advocaet tc Aelst, oud- lid der Volkskamer; DE HAERNE, Pastor te Moorsel, oud Ieeracr in het Coilegie te S'.-Nicolaes. DELWARDE, Advocaet te Ninove, lid van den Provincialen Raed. KIEZERS VAN 'T ARRONDISSEMENT AELST. Het tydslip nadert allengskens oin van liet souvereyn recht "t welk u de grondwet toekent, gebr'uyk tc maekengy hebt eene taek te volbrengen waervoór gy alle in 't algemeen en elkeen in '1 byzonder verantwoórdelyk zyt; gewcétens- en va derlands pligten leggen 11 op rypclyk de zaek te overweégen uwe eygene belangen en de gezonde reden vraegen van 11 dat gy nauwkeuriglyk onderzoekt of gy in uwe verwagling noópens de dóór u gekoózene afgeveêrdigde bedroógen zyt geworden of niet. Nu, gedoogt dat wy u ten dien eynde eenige bemerkingen voórdraegen. Vooreerst staet er te na te letten of de uyllreédende leden aen welke gy liet voorleden jaer uwe stem van vertrouwen geschonken hebt, weêrdiglyk hunne pligt gekweélen hebben of zy ill de algemeene beraedslaegingcn over de budjetlen, de gespaerzaemheyd in 't oog hebben gehouden; of zy nieuwe middelen hebben voórgebragt'om het land uytden ongelukkigen toestand te helpen waerin het gedompeld isof zy zich uyt eenige welkdaenige beweegreden aen 't ministerie versheid of al te toegecvend getoond hebben; met een woord, dit durven wy nauwelyks uytspreéken, of zy de algemeene belangen des lauds en van ons Arrondissement aen cgoïsmus of zelfbelang niet geslaglolïerd hebben. Wy hoeven liedenslegts het parlementair gedragt van twee leden die zich mogelyk wederom aen de kiezers zullen aenbie- den, naemelyk MM. JSruneau en Cleempntte, na te speuren, den derden, M. De Clippele, kan als vrederechter niet in de kamer zitten. Noópens de kwestie van gespaerzaemheyd en het voorbrengen van nieuwe middelen 0111 's lands toestand te verbeteren, heb ben de twee afgeveêrdigde in kwestie niets volstrekt niets ge- daen, 't is als hadden zy in de kamer niet geweest of als waren dit vraegstukken die hunne aendagt niet verdienden; in volle galop stemden zy'byna alle vermeerderde uytgaeven zonder er de minste aenmerking over le maeken. Vóór wat de.verslacfd- lieyd of blinde onderwerping aen 't ministerie raekt, daerover is M. Cleempulte geenzins te beschuldigen; maer vóór wat M. Bruneau betreft, deézen heeft als aertsministerieélen in alles en vóór alles gehandeld; zyne verslaefdheyd is zoo verre gegacn, dat hy als voórbeéld van verslaefdheyd mag gehouden worden. Al de schoone beloflen die men ons gedaen had, al de hóóp die wy van derzelvcr verweézentiyking hadden ge koesterd, zyn als eenen rook verdweénen. Had het M. Bruneau aen talenten ontbroken, wy zouden over zyn gedrag stilzwygend gebleéven zyn gelyk wy over dat van M. Cleempulte zullen doen, maer M. Bruneau is eenen man van talcnl die, ingezien de weinige reglzinnigkcyd het cgoïsmus of zelfbelang waerdoór hy bemeeslcrd is, des te gevaerlyker in de kamer, is. Wy zeg gen dat hy weynig reglzinnig en daerom zyn talent ook tc ge vaerlyker is, omdat hy onder schyn van den akkerbouw te be- voórdeeligen, een ontwerp noópens de raepkoeken, cn een idem noópens de zyde heeft weéten doen aen leneémendie beyde aen akkerbouw en schatkist zoo nadeclig als zy aen zyne voórstaenders voórdeelig waren; wy zeggen dal hy dóór hebzugt is acngedaen om dat hy verwaarloosd iieéft het ontwerp ter vervremding der borgttogt le bestryden in welks aenneéiniug hy persoonelyk belang had en 'I geen aen ons Arrondissement zoo nadeelig is. Dit egler is nog al natuerlyk en welligt zou hy navolgers vindeninaer waerom ons doen vertegenwoor digen dóór iemand die, ingezien zyne eygene belangen, de onze allyd zal tegenwerken Van den anderen kant 't géén onver- draegelyk is wy zullen zeggen scbandelyk, is dat den tolk van M. Bruneau, lid Verbond van Aelst, ons durft komen wys mae ken dat dit ontwerp aen Aelst allervoórdeeligst isWel boe is bel mogelyk dat het bedrog iemands geest zoo zeer kan ver- bysteren. Uyt het gezegde van 't Verbond is er noodzaekelyk af te leyden of wel dat M. Bruneau de belangen van Aelst en der geheele denderstreek hééft verwaerloosd met vóór gezegde ontwerp niet te stemmen gevoelende dat er zyn zelfbelang zou ingezien worden, of wel dat het Verbond de kiezers poogt te verblinden of te bedriegen met de aen ons Arrondissement nadeeligtste akten van zynen patroon dóór misplaclste loftui tingen te bcwierooken. Wat er van zy, 't is le denken dat M. Bruneau inzyn gemoed overtuigd dat hy hier te recht de vier vyfde zyner agting verloóren hebbende, zich zal ivagten ander- mael ais kandidaet op tc treéden, 't is le denken dat hy toch eenige rechtzinnige vrienden zal ontmoeten die hem tusschen vier oogen al het haelyke zyns gedrags zullen doen zien en al hunnen invloed gebruyken om hem vóór allyd aen de ver hevene en belangryke zending van volksverbeélder te doen vaerwel zeggen. Vóór wat Ulieden betreft, rechtzinnige kie zers, wy gelooven dat gy met een jaer al genoeg hebt van M. Bruneau; gy hebt willen beproeven en g'hebt wel gedaen, maer ongelukkiglyk hebtgy 't uwen koste geleerd. Dat de imvooners van Soignies by welke, zoo men zegt, M. Bruneau als kandidaet optreed, oppassen, dat zy 's mans akten overleggen en denken dal zy gelukkiglyk ten koste van een ander konnen wys worden. fcliciter sapil qui alieno pcriculn sapit. In zyn Nr van zondag, 21 mey, is het Verbond van Aelst zoo overdreéven in zyn scbryven noópens de aenstaendc kiezingen, dat men het zelve zonder schokschouderen niet kan leézen. Deézen tolk van M. Bruneau wilt dóór een slach van ©ngcrymde voorspellingen de kiezers van 't arrondissement den schrik aenjaegenhet blad beeld zich kuyperyi'n, bedreigingen, ver- sclirikkingsstelsclen (sic) van den kant der geestelykhevd, in, en legen deéze zotte inbeeldingen vaert het uvt even als of de wereld ging vergaen, indien de kiezingen naer zynen.lust niet nytvallen. Armen Confrater! waerlyk wy zyn beschaemd in uwe plaels en betreuren dat gy zoo zeer dóór uwe dwaesheden het liberalismus dat gy zegt te belyden, komt schandvlekken. Nog allyd schynt gy overtuygd dal den zegenprael van 8 juny ons land van eene omwenteling hééft bevreédenü Nog eens vraegen wy u wie er de omwenteling zou hebben aengeblaczen? De liberaelen? Neen, zeggen wy u, eenen liberael zou, om zyn vaderland van de rampen eener omwenteling te bevryden. liever het otl'er zyner denkwyze doen. Wie zou dan de onwen- teling hebben aengestoókt? Will gy het weéten, Confrater, welaen wy zullen u antwoorden en zeggen dat slegts de heerscb- zugt eeniger lieelekoppen van coteriën bekwaem is die straf- baere onderneéming te waegen om liaere driften le konnen voldoen. Weet dan Confrater, dat wy en de negentien twin tigste der bevolking met dergelyke overdreévene praetzngt en hersenlooze voorspellingen lachen. Wy hebben gezien wat uwe kandidaeten van 't afgeloopen jaer beoogd en voltrokken hebben, wy hebben gezien wat uwen byzondersten patroon, M. Bruneau, gedaen heeft; meynt gy ons noginaels te foppen, meynt gy de kiezers nogntaels met beloften in slaep te wiegen "Neen, neen, Confrater, facta virutn probant de werken leereu den man kennen, zegt het spreekwoord, den man is nu gekend en zyne werken zelve veroordeelen hem. Raest dan zoovéél 'tu beliefd, hoe harder gy schreeuwt, hoe meer gy de party die gy verdedigd en verbeeld onteerd en schandvlekt en ook hoe min vertrouwen gy zult inboezemen; want de kiezers poogeu te verlevden en willen dwingen, is den eersten slap van uwe nc- derlaeg. Weést dan rechtzinnig en gemaeligd, houd uwe pligten voor oogen, zet partygeest en blinde woede aen den kanl, en men zal zeggen dat gy hoe zeer verdwaeld, toch vóór eenige beternis vatbaer zyt en een vonksken van liberalismus in '1 herte draegt. Men hééft ons verzekerd dat verseheydene der voórnaemste leden der Alliance besloóten hebben hun ontslag le geéven indien M. Bruneau dóór de Alliance als kandidaet voórgedrae- gen word. Elkeen zal de reden van dit besluyt wel bcgryperi en overtuygd zyn dat dergelyke leden genoeg gevoelen vóór welken man zy 't verleden jaer gewerkt hebben. Zommige

De Denderbode | 1848 | | pagina 1