VLUGTIG STAETKUNDIG OVERZIGT. menschen konraen wel eens gefopt worden, maer niet eene tweede mael", wy ook, wy bekennen het, zyn eenigzins gefopt, geweest 't is daerom dat wy nu openlyk de kandidatcur van M. Bruneau bestryden. Eene rdeeldheyd heerscht onder de leden der Al liance noópens de dry op te geéven kandidaeten. Het schynt dat ryp en groen daer wilt kandidaet zyn. Wy verlangen vóór •ons deel, dat de voórgedraegene kandidaeten rechtzinnig zyn, onbaetzugtig, bekwaem en wëézenlyk 's lands welzyn toege- daen; dat de kiezers hun wel onderzoeken, en, vei dienen zy den voorrang op de onze, er vóór te stemmen. Met reden klaegt den handel dat by het aenneémen des ont- wérps over de afschaffing van het zegelrecht op de dagbladeu, de handelseffekten met een zegelrecht geslaegen zyn. Den han del lyd inderdaed genoeg en maer al te veel dan dat hy dóór andere imposten benadeeligd worde. De uyigeévers en eygenaers van dagbladen hebben nooyt tegen dit recht geprotesteerd, enkelyk zouden zy gewild hebben dat de moeyelykheyd van zich altyd gezegeld papier te verschaffen, opgeheven wierd en de opbrengst der bezegeling op eene andere wyzc dóór hun kon belaeld worden. Dóór het afschaffen van het zegelrecht, zullen de uyigeévers niets winnen aengezien zy alle den prys der inschryvingen zullen verminderen, maer den handel zal er veel dóór lyden en den kleynen neêringdoenden persoon zal zich meer dan eens in netelingen toestand vinden. De ka mer moest deés vraegsluk hebben uytgesteld en beter onderzogt. Vrankryk geniet eene oogenblikkclyke kalmte. De oproerige kuyperyën der minaers van regeéringsloosbeyd en der reaction- nairen zyn gedwarsboomd dóór de mislukking des aenslags van 15 iney, en verdoofd door de vreugdegeroepen der eendragl- feesl die komt plaets te hebben: Dcéze grootc feest zal voórze- kor de grootste buide of tóejuyehing zyn die men aen de Repu bliek zal doen. Er blyft haer slegts over zicb te grondvesten hel geen nog zoo ras niet gebeuren zalwant de nationale vergade ring ziet zich dikwils gedwongen tegen haerc innige overluy- ging te stemmen. En waeroin? Om onheylvoórspellende geschil len te verinyden; hierin doet zy wel. Nogtans, boe belreurlykis dien staet vanzaekeu! men ziet het kwaed end'hulpmiddelenen men mag zeniet gebruyken? Hoelang zal dit dueren?Zoo lang de kiezingen volgens de inziglen en wenschen des' lands niet zul len geschieden; als men zal overtuygd zyn dat hel volk onge dwongen, zonder verleyding, maer u\l vryën wil zal gehandeld hebben, alsdan zal er mogen gezeyd worden dal zyue slem de stom van God is, vox populi, vox Dei. Maer als men weet dóór welke haelelyke kuyperyën zekere heerschzugtige mannen zich doen kiezen, dan ontbreekt alle vertrouwen. De beweégingen der Reformisten in Engeland worden met meer regelmaeligheyd voortgezet. In Spaniën is alles rustig maer de drukpers gemuylband. In Lombardiën volgen zich zegeprael en nederlaeg on derling op. De Staeten van Parma en Placentia, hel hertogdom van Mo dena en Lombardiën gacu zich met Piëmont vereenigen. Het behoud van llaliën vraegde dit sinds langen lyd. Te Weenen is eenen nieuwen opstand uylgeborsten om eene nieuwe grondwet te bekomen. Alles is toegeslaen, maer 'tininis- terie is ontbonden. (Zie verder.) De martiale wet is uytgeroepen in Croatiën en Slavoniën (Oostenryksche bezittingen). Te Pesth, hoofdstad van Iiongariën, zyn volksberoerten uyl geborsten; den militairen bevelhebber had wapens aen 't volk geweygerd't volk hééft zich zeiven gewapend. Den 18 deézer is 't parlement te Frankfort geopend. Een groot getal Calholyke priesters maeken er deel van. Te Berlyn is het ministerie geduerig dóór volksbetooningen overvallen en benauwd. ii Ninove, 21 Mey 18-18. AEN MYNIIEEREN LEDEN VAN DE SOG1ETEÏT IIER A I.i.l NCE VAN AEI.ST In uwe zitting van zondag laelst, zyt gy tot de kiezing uwer candidaleu overgegaen. Ik weet, mynheei'en, dat deze lysl maer dient om aen eenige formaliteiten te volkomen. Het is nogthans uyl deze lysl dat men zondag dry candidaeten defini tief zal kiezen. Ouder dees punt beoordeeld, heeft ieder een dezelve hier als belagchelyk gevonden, en ik moet u zelfs zeggen dat men hier niet al tevreden is. Inderdaed, wanneer men in eene lysl van tien, twaelf candidaleu samengesteld, meer dan de helft vind die ieder zonder Iwyffelen onbekwaein tol deze bedieningen oordeelt, moet men dan waerlyk niet denken, of wel dat gy de weerdigheyd dezer hooge bedieningen de moyelyke laek eens volksverdedigers miskend; of wel 'dat liet district van Aelst zoodanig arm van geest is, dat het geene tii n bekwame volksverdedigers kali voordragen, ofwel, zoo ve e denken, dat het eenen arglistigen trek der bestierders der alliance is, om hare geprefereerde caudidaten zoodanig boven de andere te doen uytspringeu, dat de andere leden geen oogen- blik kunnen twylfeleu wie zy moeten kiezen. AYaerom willen mannen voorstellen die in het geheel onbekwaem zyn om de bedieningen van volksvertegenwoordiger te 'beklecden Moet men daeruyl niet denken dat eenige leden zoeken verdeelingen te brengen, ten eynde hunne geprefereerde caudidaten te beter te doen aennemen. Mynheer Bruneau heeft den heer Chazal voorgedragen. Mv dunkt dal dit geene reglzinnigheyd is en dat den heer president der alliance veel meer door de hoop van zich aen hooge per- sonacdjcs aengeuaem te maken, dan door de overtuiging dat M. Chazal, minister van oorlog aen ons district zoude kunnen nuttig wezen, aengepoord was. Zonder een oogenblik aen de bekwaemheden van M. Chazal te Iwyffelen, denk ik nogthans dan hy geheel onbekwaem zoude zyn, om de intresten van een district van landbouw en nyverheyd even als het onze te ver dedigen. AYaerom, als Aelst, Geeraerdsbergeu, Ninove bekwame mannen aenbicd, ivaerom dezelve onder ministers (t) gaeu zoekenAA y bekommeren ons weinig of wy wel of slecht spre kende mannen, orateurs of rbeteurs gekozen hebben. Het geen ivy willen; zyn reglzinnige, onparlydige, bekwame mannen, en ten voorkeur, altyd mannen van het district om dal dezelve volgens mv de beste de intresten hunner kiezers kennen, en dezelve des te beter kunnen verdedigen. Eenen Kiezer. (1) AV'y konnon ons niet overluygen dat M. Brunean zulke divacsbeyd hebbe voorgesteldden geagten sehryver des briefs zal ons toelacteu dal wy den voorstel van AI. Bruneau als eene mystificatie aenzicn welke men hem misschien heeft willen w vs maeken. Ten zy hy er zelf tegenwoordig geweest en zulks zelf gehoord hebbe, zullen wy deés gezegde niet gelooven, want de dwaeshcyd van den voorstel is te groot. AVeshalve verzoeken wy onzen inschryver ons hier omtrent inlichtingen te willen geéven, wy zullen er dan twee wóórden over zeggen. De redactie. JNRIGTING DER BURGERAVAGT. Den Moniteur van eergisteren behelst een koninglyk besluyt bepaelende, dat de gemeente-bestneren zonder uylstel zullen overgaen tot deopschryving der persoonen geroepen om van de burgerivagt deei te ntaeken, en dat geene andere reden dan den krygsdienst van den dienst zal versehoonen. De registers van opschryving zullen den 8 jttny gesloóten worden. De leden en secretarissen der opneétningsraeden zullen ondertusschen dóór de bestendige deputation en gemeente-raeden benoemd worden. Deéze opneémingsraeden zullen den IS juny vergaderen, om omtrent de vraegen van uytschrapping en vrystelling te beslissen. Alles ivat dóór de kamer ivas aengenomen is dóór den semiet goedgekeurd. Daer er niets meer aen 't dagorder was, hoéft den senaet zyne zittingen opgeschorst. De nationale vergadering van Vrankryk heeft het be sluit genomen wapof hier den inhoud De nationale vergadering port de commissie van uit voerende magt aen voort te gaen als gedragregel aen "te neémen de eenpeerige wenschen der vergadering in te willigen besloóten in deéze wóórden Bondsverbrpedering met Duytschlandherstelling van Poolen in eenen vryën en onafftanglyken staetontvoóe- ding van Italiën. B y M. den graef d'Andelol, die alhier lot senateiir was ge- koózen, hééft eenen brief doen afkondigen, by welken hy ver- klaert dat zyne zwakke gezondheyd hem niet meer toelaet zich te laeten gekoózen worden. In den zelvcn brief bedankt M. d'Andelol de kiezers van het arrondissement Aelst, vóór hel vertrouwen welk zy in hem zoo lang gesteld hebben. Ter gelegenheyd der Aelstersclie kermis, zal hier eenen nuiziekalen festival plaets hebben waervan wy hier agler het programme afkondigen. Beter laet dan nooyt. -'T is evenwel gelukt dat onzen regeéringsraed aen het herstellen van den gevel onr.es raedhuys gedagt heeft. Sedert eenige dagen is men aen die hoogst noodzaèkelyke werkingen begonnen. Wy waren dikwils beschaemd als er vremdelingen in onze slad kwamen en den schurftagtigen gevel van het voór- nacmste onzer gebouwen bezagen. In den afgeloopen nagt hebben dieven circa 20 roe den jonge aerdappelifu ton nadeele van pagter Maesschalk op St.-Job uytgedaen. AVy berigten dit feyt aen de poli- cie, des te meer daer de bende gewapend was en den eygenaer bedreigde dood te schieten indien lty haèren strafbaeren handel wilde beletten. Een smertelyk, onherstèlbaer verlies komt de in- wooners van S'.-Lievcns-Essche te treilen dóór het on- verwagt afsterven van den zoo te regt geagten heer Alexïs Van Den Bossche, Burgemeester dier gemeente en lid van den Provincialen Baed; ook heeft men aldaer nog nimmer een treuriger schouwspel bvgewoondals wel de lykstaetsie van deézen opregten volksvriend; den diep- sten rouw slond in de aengezigten der ontelbaere me nigte geprent welke den overleden tot zyne laetste rust- plaets vergezelde; en, de algemetne weeklagt, nooyt kry- yen wy zulken brueven en verstandigen Burgemeester wéér! ontroerde de herten der onverschilligste vremdelingen. Den heer Aran den Bosscite, zonder regtsgeleerden te zyn, bezat egter uytgebreyde kennissen die met een buitengewoon gezond óórdeel gepaerd gingen hy was naemelyk eenen ktindigen bestuerder wars van allen trots, maer openhertig, gemeenzaent en vredelievend, was hy tevens onaengezien zyn aenzienlyk vermogen, den dienslveêrdigen raedsman, en by de minste oneenighevd, den getrouwen bemiddelaer van de armste gelyk van'de voórnaemste zyner ingezetenen, terwyi de vrede en het algemeen welzyn hem steeds nauw aen het herte lagen deézen verdienstvollen man is helaes, te vroeg gestorven 1 Medegedeeld. By koninglyk besluyt van 24 mey, is het ontslag van M. M. De Breyne, notaris te Maria-Audenhove aengenomen. Citoyen Bellocq is als afgeveerdigden en gevolmag- tigden minister der Republiek by Z. 31. den koning der Belgen, benoemd. liet getal kiezers vóór de wetgeévende kamers is te Brussel van 5,664. De dagbladen hadden aengekondigd dat deOosten- rykers Treviso hadden ingenomen; deéze tyding word geleugenstraftten anderen verzekert men dat de Uostenrykers eene aenzienelyke nederlaeg vóór die stad hebben geleden. De wet welke het zegelrecht op de dagbladen en andere periodieke schriften afschaft, is gisteren dóór den Moniteur afgekondigd. De politie van Sehaerbeék by Brussel, hééft eer gisteren eenen kerel aengehouden dfie sinds eenige weé- ken valsche munten uytgaf in de omstreéken van Brussel en voórnaemelyk te Etterbeek. Den valschen munter had. op het oogenblik zyner aenhonding, tien valsche stukken van 5 francs op zich. Dagelyks houdt men te Brussel nog zeer veéle bedelaers aen. Bynaallen komen uyt de A'laenderen Ten gevolge deézer aenhoudingen is de bevolking in de Petits- Carmes zeer aengegroeyd. lieden moeten te Brussel vóór de korreclioneéle rechtbank verscliynen, verscheyde klubsgasten, en onder deézen Kats en Pellerin; deéze persoonen zyn betigt van in openbaere plaetsen, dóór oproeringen, het volk tot opstand aengestouwd te hebben. Er zyn 22 getuigen gedagvaerd. Men mag vóór zeker en stellig houden dat AI. A'eydt zich uyt het ministerie verwydert. Al. Frère-Orban hééft toegeslaen zich ad interim niet de portefeuille van liet ministerie van financiën te belasten. Men had gesproken van Al. d'Elhoungnc in het ministerie te zien treedon, inaer deéze tyding verdient geen geloof. De volgende tyding verdient de aendagt van elkeen te vestigenAIM. Joltrand en Gendebien zyn sedert verscheyde dagen, te Parys, en men verzekert dat dcéze twee kopstukken der belgische republiekaenen met eenige leden van het provisoir gouvernement verscheyde onderhandelingen hebben. Al. den abbé Verbcke, gewézen lid van het national kon- gres, en nu pastor te Meulebeke, is dóór den typhus aengerand, en zynen toestand baert ernstige vrees. Hel is na de laetste sakramenten aen een arm huysgezin, van welk vil' persoonen dóór den typhus ivaren aengedaen, gedrae- gen en toegediend te hebben, dat Al. Verbcke dooi' de besinetle- lyke ziekte is aengerand. Tivee dagen nadien, hééft men den pastor van Meulebeke moeten beregten. M. de. Bonne hééft eenen brief in de brusselsehe dagbla deren doen afkondigen, in welken hy te kennen gééft, il'at hy hééft voorgenomen zich van de kamer te verwyderen, en hééft de kiezers verzogl eenen anderen afgeveerdigden in zyne plaets (e benoemen. AI. de Vos, onderpastor tc Gecraerdsbergen, is in de zelf de hoedaenighéyd, tc liousse benoemd. Al. den pastor van St-Jan-in-Eremo, AI. de Lens, is, op den oogenblik dat hy ging mis leézen, schielyk overleden uau- welyks 51 jaeren oud zyude. Het schynt dal de dekreéten op de rupsen-ivering verwaer- loosd worden. Eenen onzer inschryvcrs, zegt den Vaderlander meld dat langs den steenweg van Gend op Aelst, de hoornen niet gezuiverd zyn, en dat de rupsen, niet alleen die boomen zullen beschadigen, maer de aenpaelende hoven en boomgaer- den gedeeltelik zullen verwoesten. Het ware te wenschen dat men eens dit voorwerp in aendagt nam. Alom waer men de acrduppelen, vóór aleer die te planten, in hel kalktvaler 24 neren hééft laeten wecken, heeft men den besten uylslag gehad. Op dat dit kalkivaler zyn ge- ivenschl uitwerksel zou hebben, moet het zamengesteld zyn uyt zestien declen water en een deel kalk. Alen leest in den Vaderlander van 20Gisteren was het gerugt in deéze stad verspreyd dat, in de Brandstraet,, een geheel huisgezin vergiftigd was. Inderdaed, verscheyde per soonen zyn ernstig onpasselyk gewcést. en vertoonden alle de Icckens van eene vergiftiging in eenen tamelyk verren graed. Aenstonds heeft men de hulp der geneésheeren ingeroepen, en dóór de toegediende zorgen hóópt men van de zieke per soonen nog te zullen redden. Het schynt dat deéze vergiftiging is veroorzaekt dóór het céten van soep die lang in eenen ko peren onvertinden ketel geslaen had. De miliciens der klasse van 1847 die eerst den 26 deézer maend moesten inkomen, moeten nu maer den 6 der aenstaen- maend juny onder de wapens komen. Dagelyks worden er verlofgangers naer buys gezonden. Deézer dagen vond men dat de Heusden eene steenen buys, of waterleiding, verstopt was, en men ging die openen. Tot het ontstoppen deézer buys nam men eene lange perche nuter, hoe groot was de verwondering niet, wanneer men ont dekte dat eenen overgrooten snoek in die buys nas gedrongen Deézen visch had de lengte van eenen meter 15 centimeters. Den krygsraed te Brugge hééft zich bezig gehouden met de zaek van den belgischen soldael welken op de grenzen eenen fransehen kaporael onlangs heeft doodgeschoóten. Den belgi schen soldaet is onpliglig verklaerd, en aenstonds in vryheyd gesteld. Deéze vryspraek was te vóórzien, en hééft te Brugge veel voldoening gebaerd.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2