Luydens de verklaering van den minister van bin- nenlandsclie zaeken, zyn de aenstaende kiezingen vóór de Wetgeévendc Kamers op den tweeden dynsdag der aenstaende maend juny vastgesteld. Te Luyk is er een vrouwpersoon in de gevangenis gezet, onder de beschuldiging van haere dry kinderen vermoord te hebben de dry lyken waren in den kelder verborgen. Het schynt dat de eerste moord zou begaen zyn over 4 jaeren en de laetste over eenige maenden. Voorleden dynsdag is, by Pousset, den barreelwagter door den treyn van Luyk overreéden. Men-vermoed dat deézen man daer nevens den weg was in slaep gevallen, en scliielyk dóór het gedruysch des treyns ontwaekende, de baen heéfl willen overloopen, 0111 op zynen post nevens den barreel te zynniaer dc locomotive bereykte bent, reed bent over bet lyf, seheydde het hoofd van het licbaem, vermorzelde armen en beeDen, zoo dat de dood oogenblikkelyk is moeten volgen. Eenen koerier van het Spaensch kabinet is eergis teren Brussel doórgereysd; hv moetaen den Spaensehen gezant te Londen, het bevel brengen, zyne pasporten te vraegen en zonder vertoef Engeland te veriaeten. By ministerieel besluyt van 11 mey, zal in de ge meente Meygern (Oost-Vlaenderen) een leerwerkhuys vóór het verveérdigen van elastieke stoffen worden op- gerigt. Den heer Moreseo, te Brussel, zal dit gestigt aenleggen, en heeft zich sehriftclyk verbonden, gedue- rende vyf jaeren, werk te geéyen aen de 25 weevers en de 60 werknteysjes, welke in dit werkhuys zullen worden aengenomen. Persoonen, die dergelyke gestigten zouden willen oprigten, zullen eenige der werklieden uyt het werkhuys van Meygern kunnen bekomen. Te Saint-IIubert is den eersten steen gelegd van de graftombe van den apostel der Ardennen, 'den II. Hu- bertus. Den heer Geels heeft dit monument op 'sKo- nings kosten verveêrdigd. De inwyding is op Siuxendag bepaeld. Men schryft van Rio-Janeïro 1 april 1848: Geduerende de maend maert zyn er van hier 19,096 zakken kalle naer Antwerpen uytgevoerd, tegen 5250 zakken voorleden jaer dezelfde maend. Wegens le Ryssel onstacnc onluslen verneemt men het volgendeDe oproermakers te Ryssel behoorén meest al tot hel gepeupel, en schynen enkelyk op huyt en plundering uyt te zyn; het is hierom 'dat zy de braeve werklieden beletten van voord te werken, en de fabriekanten vervolgen en aenrandeu. Deéze oproermaekers hebben bet werkvolk dat zy uyt de fabrie ken gehaeld hadden, gedwongen op de straet te blyven, en zyn naer eene fabriek in de Celestinenslraet gegaen, en hebben die overweldigd, liet werkvolk der fabriek heeft gepoogd het eta blissement le verdedigen, maer bet is vóór het groot getal en vóór liet geweld moeten wyken. Na aldaer eene halve uer gebleéven le zyn en er lawyl gemaekt te hebban, zyn de oproer maekers gewapend met stokken, en vóórzien van koorden en stroppen, naer de Esplanade getrokken. Onder den weg hebben zy eenen fabriékant, M. Vraut, ontmoet, en hebben hem een strop aen den hals gedaen, en gingen hem ophangen, wanneer hy gelukkiglyk nog is kunnen losgemaekt worden. Om tien ueren is den rappel geslagen, en de nationale garden zyn onder de wapens gekomen, maer wierden alom met sleenen geworpen, en lalryke borgersoldaeten zyn ernstiglyk gewondandere zyn ontwapend, en op veéle plaetsen hebben de nationale garden zich in de lmyzen moeten begecven, 0111 niet omgeb'ragt te worden. Hier en daer hebben de bergers zic.li, met de' hayo'nnet vóór uyt, eenen weg door de zamenrottiugen moeten baenen en wierden met groote stecnen geworpen. De gekwetste en bloedende nationale garden die weggedraegen wierden, wier den dóór het gepeupel nog uytgejbuwd, beledigd en byna mishandeld. FRANSCIIE REPUBLIEK. parts 19 iney. De Nationale Vergadering heeft zalurdag de overige leden der kommissie benoemd, gelast met het opstel len van eene Constitutie'. Den beer Ödilon-Barrot maekt deel van deéze kommissie; van de achttien kandidaeten, dóór den National en de Réforme voorgesteld, hebben er slegls zes de meerderheyd der stemmen verkreegen, en terwyl de oude afge- veêrdigde stelselmaetig van de zoogenaemde volkslysl waren uytgesloóten, zyn er negen of tien benoemd geworden, zoo dat de gematigde party twee derden der stemmen vereenigt. Den National slikt dit pilllekeu stilzwygetid dóór; maer de Reforms is er boos over, zonder in het minst le bedenken, dat deéze uytkomsl de uytdrukking der wenschen is van eene Vergadering uyt het algemeen slemregl geteeld. De misnoegde kunnen bun oud argument, dat de nationale vertegenwoordiging maer dóór een gedeelte der bevolking is gekoózen, niet doen gelden; zy kunnen niet meer zeggen, dat de Vergadering dóór geprivili- gieérde kiezers is samengesteld; maer dit is om het even, en de klaglen, welke zy doen liooren, gelyken veel aen een protest tegen de souvereyneleyt des volks. Wat gevolg moet men daer- uyt trekken? Dat de ultra-revolutionairen slegts hunne denkbeelden voor goed, gezond en wetlelyk beschouwen: wey- nig scheelt het, of dc Réforme beklaegd het mislukken van den boozen aenslag van voorleden maendag. liet regterlvk onderzoek betrekkelyk het complot legen de Nationale Vergadering gééft lot zonderlinge incidenten aenley- ding. De aenhouding of nietaenhouding van zekere kerels; de min of meer begunstigde ontsnapping van sommige andere; de vermoedens van medepjigtigheyd len laste van veéle amb- tenaers, dit alles vormt een otidoórdringbaer geheym. Het schynt wel, dat er allerleyktiyperyén in gang zyn, en dat de groote belangen van Vrankryk daerby op den agtergrond slaen. Den tyd zal leeren, of wy ons deswege vergist hebben. Het ontwerp van dekreet, betrekkelyk de verbanning van al de leden der familie van Orleans, hééft in de bureelen van de Nationale Vergadering groolen tegenstand ontmoet. De oude republiekaenen vinden, dal hetzelve op zyn minst ontydig is; dat dc Republiek sterk genoeg is, om alle pretendenten te trol- ■seéren. Den lieer Llierb. tte heeft voórnaemelyk betoogddat bet onreglveêrdig is, de goederen der familie van Orleans on der sequester te houden, lly heeft gevraegd, dal die goederen verkogt, en de opbrengst der verknoping aen Lodewyk-Philips besteld worde, zoo als in 1832 vóór Karei X is gedaen geweest. VERSCHILLENDE TYDINGEN. Onder de op het Stadhuys gevonden dekreéten is er een, waerby de mislukte voórloopige regeéring aen Duytschland en Rusland bevel gaf het Ijoninglyk Poolen daedelyk te herstellen. De Assemblee Nationale deelt eene nota mede, waeruyt zou blyken, dat Ledru-Rollin het volle bedrag der geheyme fondsen, of 1,232,000 frs. in zynen zak hééft gestoken. DUYTSCHLAND. Te Koburg hééft onlangs eenen oproer plaets gehad, waerby veéle persoonen leéve de Republiek! riepen en hetwelk zoo hoog liep, dal den Hertog genoodzaekt was, op den balkon van zyn paleys te verschynen en daer verklaerde geêrne den troon te willen vaerwel zéggen, indien de meerderheyd des volks eene republiek verlangde. Daerop verklaerde zich eenige vóór de republiek, maer veéle andere vóór de conslituoneéle monarchie, en den oproer eyndigde met eene gedugte onder linge klopparty. Te Mainlz hebben den 21 bloedige gevcglen met vuerwa- pens tusschcu de Pruyssische soldaeleu en de burgerwagt plaets gehad, waerby aen beyde zyden veéle gedood en gekwetst zyn geworden. Den twist was begonnen in eene herberg, naer aen- leyding van een artikel der ïlainlzen Zeilung. OOSTENRYK. ERNSTIGE VOLKSBEROERTEN. weeken, '16 mev.—Gisteren had wederom eene volksbeweéging plaets. De studenten hielden byeenkomsten, waerin hevige redevoeringen wierden gehoudeneen gedeelte der arbeyders sloot zich by hen aen. Des avonds waren de straetèn en pleynen in de nabyhevd van hel paleys, met eene menigte burgers en sludenden gevuld. Het paleys w as dóór militairen bezet. Deaka- demische corporation, die leden der nationale garde zyn, Had den eene petitie in gereedlieyd gebragt; zy wierden dóór eene gewapende menigte vergezeld, in bet paleys binnengelaeten, waer zy aen den minislerraed bun adres overhandigden, bet- welk de volgende punten bevat: 1" intrekking van 'het bevel tot ontbinding van hét comité der nationale garde; 2° intrek king van de kieswet en uylveêrdiging eener nieuwe met eene Kamer, of eene andere samenstelling der eerste, zonder be noeming dóór den Keyzer en met uylsluyting van de keyzerlyke prinsen: 3" vcrwydering uyt de stad van de militairen, die alleen in gemeenschap met de nationale garde de posten bezet ten en alleen, op uylnoodiging van den kommaudant deézer laetste, dienst zullen doen. Dienzelfden dag wierd nog eene bekendmaeking van den minister van binnenlaiulschc zaeken openbaer gemaekt, waerby alle punten der petitie wierden ingewilligd, en tevens kennis gegeéven, dal voor den ryksdag slegts eene Kamer zal worden gekoózen. VLUGT DES KEYZERS. weenen, 18 mey. Gisteren avond, omstreeks 6 ueren, reed Z. M. den Keyzer met zyne gemalin in een open, met twee peêrdeu bespannen rytuyg, liet groetende volk vriendelyk toe wenkende, naer den Mariahilfer-spoórweg; algemeen geloofde men naer Schonbrun. Eene tier laeter volgde'11 eenige ledige keyzerlyke reys-rytuygenelk met 6 peêrdeu bespannen, en 1111 wierd het reeds lo't zekerheyd, dat de keyzerlyke familie Weenen verladen bad. (l)es namiddags.) De tydingen dal den Keyzer Weenen hééft verhielen, bragt de gebeele stad, sedert deézen morgend, in de hevigste beweéging. Alle inwooners hebben zich voor den Keyzer en de handhaeving der Coastitutioneéle Monarchie ver- klaerd. Een paer kwatyk gezinde jongelieden hebben, in de voorsteden van de gisting poogen gebruyk le maeken, 0111 de Republiek uyt te roepenmaer bet volk overviel hen en wilde ben ophangen, en de nationale garde bad de grootste moeyte, 0111 hen uyt de banden der menigte te redden en in verzekerde bewaering le brengen. Alles vereenigt zich, om de wettelyke orde ten spoedigsten te herstellen, en dóór eene deputatie zal aen den Keyzer den algemeenen wensch worden medegedeeld, om terug te kceren. weenes, 18 mey, (des avonds).Het bekend worden van liet verdwyncn des Keyzers veroorzaektc groote verbaezing en ver- slagenbeyd. Eenieder riep: Den Kcyzer is veeg! Men wist niet wat er koude gebeuren. De universiteit zond oogenblikkelyk deputaties naer de voorsteden, 0111 bét werkvolk bedaerd te houden, hetwelk dan ook plegtig beloofde rustig te zullen bly ven. De opstellers van ile Constitution en den Freilmulhigen, die met nng eenige anderen de republiek wilden proclameéren, wierden gevangen genomen. De stad is volkomen rustig. Eene deputatie wilt, onafhanglyk van het ministerie, zicli naer den aertshertog Jan begeéven, 0111 denzelven te verzoeken den troon provisioneel in bezit te neémen, voor het geval dal den Keyzer niet mogt terugkeeren. OOSTENRYKSCII-ITALIAENSCHEN-OORLOG. van de grenzen 16 mey. Het voórloopig hestuer van Milanen heefteen zeer gewigtig besluyt genomen, omdat betoverde toekomst van het land beslissen moet. By eene proclamatie naemelyk, van den 1 i deézer, hééft liet aen alle Lombardische provinciën verklaerd, dat het eenig middel om den vyand te verjoegen en de onafhanglykheyd le verkrygen, daerin bestond, om zich met Piëmont te vereenigen, en dat de nationaliteyt slegts dóór eenhcyd verzekerd kon worden. Den gcnerael Nugent vereenigde zich op den 10 met den onder bevel van den geuerael ii'Aspre slaenden vleugel des hoofdlegers van Verona. Vervolgens rukte Nugent tegen Tre- viso op, en dreéf het leger der opstandelingen in volle vlugt vóór zich uyt. Een Ooslenryksch korps, dat twee ueren van Conegliano stond, ging nu insgelyks over de Piava en vereenig de zyne operatiëti met die van Nugents korps. De Venetiaenscbe en pauselyke troepen, onder de generaels Deila Marmora èu Durando, wierden spoedig verdreéven, en Treviso waer alles op de vlugt was, wierd dóór de Ooslcnrykers bezet. le Venetién hééft de voórloopige regeéring eene proclamatie loeten uylgaen, waerby zy verkiaert by te stemmen alles wat degeéne van Milanen doen zal, om de Ilaliaensche staeten in eenen enkelen bond of staet te vereenigen. Te Genua daeren- tegen, hééft Mazzini tegen de handelingen der voórloopige regeéring van Milanen willen protesteérenmaer vond geen byval, zelfs schreeuwde men langs dc straelen dood aen Maz zini. De Gazctla di Roma verklaerd officiéél, dat den Oostenryk- schen gezant zyne passen ontvangen en dat de regeéring de maelregels genomen had, welke noodig zyn, 0111 zyn vertrek met orde te doen plaets hebben. Te Roomen heerschte wel is waer stilte, maer geene rust. Alleen de agling vóór den persoon van Pius IX boud de gisting der gemoederen van eene woeste nytbersling terug. OPSTAND EN PLUNDERINGEN TE NAPELS. Te Napels lieéft wederom eenen opstand met barrikaden, kanon- en geweérvuer plaets gehad. Na zes ueren strydens zyn de komnglyke troepen meester gebleévenmaer zv hadden vier honderd dooden en gekwetsten. Na den slryd lieéft den Koning twee ueren plundering toegelaeten. Al dc paleyzeu langs de zee zyn puynhoopen. Twaelf franschen zyn aengehoudèn en aen den kouimandant van liet Frauscb eskader overgeleverd. Veéle Napolitaenen, onder anderen zestien leden van de Kamer der Gedeputeerden, zyn op dit eskader gevlugt. Een nieuw ministe rie is onder voortzitting van den prins Gariati opgevormd. Hel schynt uyt terugtreéders le bestaen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Avondzitling van 19. In deéze zitting is het ontwerp van wet, by welkdezegelsderdagbladeren worden afgeschaft, aenge nomen, met 67 stemmen tegen 8. Hebben legen gestemd: MM de Glippele, de Coswarem, de Liedekerke, dc Man-d'Allenrode, de Mcrode, Iluveners, Orban en Thienpont. Er was voorgesteld bet recht van zegel op de advertenlién te bandhaeven, maer dien voorstel is door MM. Lebeau, Rodenbaeh, d'Elhoungne, de Hacrne en Dechamps bestreéden, en dóór de kamer verwor pen.Verder is aengenomen met 47 stemmen tegen 12, bet omwerp van wei, by welk de ell'ekten van koophandel, de b'rief- kens en de obligation en de mandaeten op tenue of van plaets op plaets, aen een zegelrecht zyn onderworpen. Het was elf ueren van den avond, wanneer deéze zitiing is opgeheven, 0111 morgen hernomen te worden. Zitting, van 20. Het ontwerp van wet op de parlementaire hervorming, by welk er word beslist dat geene hoegenaemde ambtenaeren of bedienden deel van de kamers mogen macken, is aengenomen. M. Lebeau had voorgesteld eene uylneéming daer le stellen vóór de leden van bel regterlvk order die ouaf- hangelyk zyn en niet konnen afgesteld worden. Deézen voorstel is verworpen. M. Malou lieéft voorgesteld de bedienaers van eerediensten, zoo als de priesters, enz... wanneer zy dóór den staet betaeld worden, uyt dc kamer te sluylcn. Deézen voorste', is aengenomen. De delïnilieyë stemming over dit ontwerp van wet zal lieden avond, in eene buytciigewoone zitting, plaets hebben. Avondzitling van 20. Om acht ueren en half, is deéze geo pend. Het ontwerp van wet op de parlementaire hervorming word defiuilieveiyk met 60 stemmen tegen 23 aengenomen. MM. Bricourl en Fallon hebben zich onthouden van stemmen. Art. 1. De ambtenaeren en de bedienden die dóór den staet betaeld worden, wanneer zy tot leden van de eene of andere kamer benoemd zyn, zyn gehouden, vóór aleer zy hunnen eed afleggen, te kiezen, tusschen liet manduel van volksvertegen woordiger en hunne ambten en bedieningen. Zoo is liet ook met allen bedienaer van eeredienst die dooi den staet betaeld word, met de benoemde advokaeten by de openbaere administration, met de agenten van den algemeenen kassier, en met de kommissarissen des gouvernements by de naemlooze maetschappyën. Den eersten van den tegenwoórdigen artikel is niet toepas- selyk aen de opperhoofden van de ministerieéle departementen. Art. 2 De leden der kamers zullen lot lol geene belaelde bedieningen van den staet konnen benoemd worden, ten zy ten minsten een jaer 11a bet eyudjgen van hun mandael. Hier van zyn uylgenotnen de bedieningen van minister, van diplomalieken agent, en van gouverneur. Art. 5. By uylbreyding van den art. 40 van de provinciale wet, mogen van de provinciale raeden geen deel maekenDe arrondissements-kommissarissen, de vrederechters, de leden der rechtbanken van eersten aenleg en der boven van appel, als ook de officieren der parketten by de hoven en tribunaelen. De provinciale raedsleden mogen, tydens den duer van hun mandael, niet voórgedraegen worden ais kandidaeten vóór de plaetsen van bet rechterlyk order, dóór den raed van welken zy deel maeken. Art. 4.De incompalibiliteylen, vastgesteld dóór deéze tegen- woórdige wet, zullen niet toepassélyk zyn aen de ambtenaeren of aen de officieren van bel leger, welke nu deel van de eene of andere kamer maeken, vóór den loop van hun tegenwoordig manduel. Om negen tieren en een kwaert, is de zitting gesloóten. Ter wyl er niets meer aen liet order van den dag is, worden de zittingen onbepaeldclyk opgeschorst. MERKT-BERIGTEN. De Rrusselsc.he graemnerkt van gisteren was buytenge- woon wel bevoórraed. Er was tegen alle verwagting eene groote hoeveélheyd rogge te koop geveyld welke aen 4 fr. 55 c. den 1/2 hcctol. verkrygbaer was.—Naer het schynt, word zulks dóór den overvloedigen roggeoogst welken de velden beloóven te weeg gebragt.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3