zondag 4 juny i848. TWEEDES JAEHGANG. Sr 00. AELST, den 3 Jtiuy. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag'onder do dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving,c by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 e., dien der annonêen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer insebryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- senl Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenenaen deéze zullen wv plaets in onze kolon- nen verlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdèr gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. - De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden bcgeeren mede te deelen, zullen gelieym ge houden worden, ten zv wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe to zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. COMBINATIE DER KANDIDAETEN YOORSTAENDERS YAN GESPAERZAEMHEDEN, ECONOMISTEN. Den heer VAN DEN BOSSCHE, Advocaet te Aelst, oud-lid der Volkskamer treed op vóór Geeraerdsbergen «n omliggende alvvaer hy zoo wel als te Aelst bekend is en alwaer men zyne oude diensten nog niet vergeéten heeft. Den heer DELWARDE, Advocaet te Ninove, lid van den Provincialen Raed, zou Ninove en omliggende ver beelden. Eenen derden candidaet zullen wy na de beslissing- der voórloopige 'kiesoperatiën van Ilerzele en Ninove voórdraegen Wy hebben een volle vertrouwen in de egt vlaemsclie Kiezers egler durven wy ons veroorloven hun te bezweê- ren hunne stemmen vereenigd te houden op dat egoïsmus of zelfbelang, verslaefdheyd en valseli liberalismus uyt de Kamer verdreéven worden en dóór regtzinnighoyd, onafhanglykheyd en waer patriotisnms vervangen. Eene hervorming in de ontelbaere misbruyken, eene allerge- strengste gespaerzaemheyd zyu van de dringendste nood- zaekelykheyd wilt men hel land van zynen ondergang bevryden. Agtbaere Kiezers, overtuygd in ons geweéten dat wy u nooyt anders dan de waerheyd hebben voor gehouden, dat wy steeds het geluk van ons geliefde va derland beoogd hebben en verstaen in 't vervolg te bewerken zoo veel het in ons is, bczweêren wy u ander- mael uwe stemmen vereenigd te houden, moetgy het offer van eenige persoonelyke vriendschap of tegenheyd doen om uwe sterkte te behouden om het lot van Belgiën te verbeteren, welaen 't is op 't altaer der vaderlandsliefde dat gy dit oll'er zult neerleggen, 't zyn de yzeren banden der slegte grondstellingen die ei- moeten verbroken wor den willen wy vóór ons vreédzaem Belgiën gelukkigere stonden zien opdaegen. Des DENDERBODE stelt aen 't VERBOND Van Aelst deéze kwesties voók waekop wy eese kategobie- KE AHTWOÓnn VRAEGEN. Is het waer ja of neen dat de vervremding der borgtogt can TWEE MILLIOENEN FRANKS aen ons arrondis sement buytmgewoon voórdeelig is JA, antwoord het VERBOND, niets is nuttiger, niets is wenschdyker, niets is vóórdeliger.!! Welnu, waerom hééft uwen patroon M' Bruneau, dien gy als kandidaethebt opgegeéuen, er niet oór gestemd en waerom hééft er JU. Gleemputle tegen gestemd'! 2° Waerom verbloemd het VERBOND de waerheyd opzigtens die zoo tastelyke en zonneklaere zaek te weétendat er niets aen ons distrikt naedeeligcr, niets onreehtveèrdiger kan uytgepegsd worden dan het wetsont werp dat aen eene Waèlen-maetschappy HONDERD RUYZEND FRANKEN laet winnen ten nadcele van ons mgehikkig en dóór armoede geteysterd arrondissement? Wy porren het Verbond aen wel zyne consciëntie te ondei-zoekoB on dan regtzmniglvk te antwoorden, wy zeggen regtzinniglyk op dat wy, tegen onzen dank, niet zouden gepraemd zyn zelf te antwoorden. Den praet'tegen den opsteller der Gazette van Aelst wegens zyne brood- schryvery, zyne seheêle oog, zyne eerweêi'de paters en meer andere ongerymdheden, begint ons te verveélen, 't word tyd dat die walgelykheden ophouden dit alles heeft geen betrek met de verlichting der kiezers welke taek de zyne is zoo wel als de onze is. Zoo haest mogelyk zult gy, confrater, op onze vrae- gen gelieven te antwoorden, zonder faut zulde. Den Dender-bode hééft de candidatuer van den heer Bru neau, dien de Alliance voórsleld en het Verboot van Aelst opheldert met zyne voórledene handehvyze inde Kamer te verdedigen heslreéden, en wel voóruaemelyk ujt hooide van die zeilde handclwyze. liet nieuw ministerie heeft aen het volk openhertiglyk doen kennen den afgrond van schulden waer in het voórgaende den slaet gedompeld had, en het zou aldus een prysbaer werk vur- rigt hebben had het ter zeiver tyd gespaerzaemheden inge voerd maer het hééft in tegendeel de uylgaveu vermeerderd en aldus het volk grootere en grootere opofferingen voorge speld, zoodaenig dal liet schier voor eene générale bankbreuk vreézen moest. Nu, M. Bruneau zonder eenige gespaerzaem heden vóór te stellen of eenige voorstelde te ondersteunen, hééft al de oude eh nieuwe door bc'. ministerie voorgemelde verkwistingen aengenomen, en met eenen droogen JA he- anlwoórd. Was M. Bruneau voor de eerste mael in eene beraedsiagendc vergaedering verscheénen, men zou het aen eene bedwelmdheyd die het zigt van eene menigte omstaenders en het denkbeeld "dat al uwe woorden vóórhel publiek zullen worden afgekondigd maer al le dikwils vóór eenen nieuw eüög veroórzaeken, mogen loeschryven, maer M. Bruneau had reeds lange jaeren van de provenciaele slaeten en zeils van' de per manente deputatie deel gemaekt; dusdanige veronlschulding kan hem dus niet worden toegepast, men moet vervolgens noodzaekelyk al zyne stemmen tegen de intresten van het land gegeéven, in weerwil van zyne hooggeagle talenten en kennis sen aen een gebrek van óórdeel en begryp of, in weerwil van zyne geroemde onafhangelykheyd, aen eene blinde verslaefd heyd vóór de heeren ministers, loeëygenen. De budjetten van uylgaeven gestemd en bekragtigd zynde moest men in de middelen vóórzien om aen al die uytgaven te voldoenden budjet van ontl'angsten was niet vergenoegende om do noodwendigheden van het. land le beslryden, bel was noodig, al waren er geene byzondere en onver wagte om- standigheden te gemoet gekomen, tot nieuwe geld ontleeningen overtegaen. In dergelyken stand moet iederen bevatten iioe noodig het w as van alle imposten, alle middelen van ontvangst te behouden vóór zoo véél de zelve niet te drukkende waren vóór liet algemevii, want om eenen impost te verminderen moet men noodzaekelyk eenen anderen vermeerderen of eenen nieuwen inbrengen. M. Bruneau hééft eene vermindering van liet invoer recht op de zyden-garens en van het uytvoer recht op de raep en lyn-koeken voorgesteld en weéten le doen aen- neéinen, waer dóór hy de nyverheyd van inlandschen zyde- kweek en ook den akkerbouw benaedeeligt, zoo en gelyk den Dender-bode reeds ten overvloede beweézen hééft, by hééft ter zeiver tyd de ontvangsten van oen slaet verminderd en dat in eene omstandigheyd waer men niet weet van welk hout pylen maeken om in de noodwendigheden te vóórzien hy hééft vóór de afschaffing van het zegel-recht op de nieuwsbladen gestemd, én de onkosten hunner verzending vóór de helft helpen vermin deren, en aldus aen de zoo noodige ontvangsten van den slaet, zonder eenige aenmerkingen te maeken, een half millioen helpen ontrekken, die men dóór drukkender imposten nood zaekelyk zal moeten vinden. -Is dit wel eenige voórzienigheyd aen den dag geleyd, die eenen volksrepresentant en aenbe- veélen, en nog naer de Kamers kan doen terug zenden?Doch vóór dit alles kan hy als inenseh, noch akkerbouw, noch ny verheyd, noch s'lands intresten" gestudeerd of overwoógen hebbende, zich hebben laelen ver ley den. Maer M. Bruneau schynt eenen anderen maetregel bewerkt te hebben, waer in zyne byzondere belangen, tegen te belangen van het land, en veórnaemelyk de belangen van aas distriU, dat hem den voorleden jaere naer de Kamers gezonden hééft, hebben geze- gepraeld. Wy willen spreéken van de leening, der borgtogt van de Maetsehappy der Dendervalley waer van M. Bruneau den opperbestierder was en welke maetsehappy als nu ontbon den is, aen tie maetsehappy van den yzeren weg van Jurbise, naer Doornyk waer van men zegt den heer Bruneau secretaris en gröoten aclionaris té zyn. Men zou sidderen hem deézen aki te laste le leggen, had het Verbond, de gazet van d'Alliance en van M. Bruneau, en hy zelfs in de vergaedering dor leden van d'Alliance van Aelst van zondag lest, den zeiven zoo halsstarrig niet durven verdedigen, vcrreglveérdigen en als eenen maetregel van buytengewoon voordeel 1 vóór hei. distrikt van Aelst. en geheel de Dendervalley afschilderen. Hel Verbond hoéft, in zyne voórgaende iNrs en wol voórnae- melyk in zyn iV van 28 mey de argumenten van M. Bruneau doen gelden, als zynde de zelve diegcmelden heer in de vergae dering heeft voórbragt. Zy verdienen, leézers uwe acutlag- lighevd, wy zullen ze onderzoeken. Léés en let op Zoodqenig zegt hel Verbondschéén ons de nultigheyd van het onlangs aengenomen wetsontwerp betrekkelijk de borg logt van. de compagnie der dendervalley klaerblykend en voor de minst toegeévendc verslanden lasschyk le zyn dat uy gemeend hadden op hel zelfde niet meer le zouden moeten terug komen. Het schynt iiogtans dal hel er alzoo niet mede gelegen is. Leggen wy dus op nieuw al. lui voordeel aen den dag van de wet welke de leening van hel bedrag dcézer borgtogt aen de compagnie van den yzeren weg van Jurbise loeslael. Zonder deéze wel konden de- twee milliocnen alle oogenblikken ten profyle van den Slaet ver beurd worden, want de compagnie van DnJiois-Nioul was met hel vertils van at havrc rechten bcdCcygdJhans door ele over eenkomst aengegaen lusschen den minister van opcnbacrc werken en de compagnie van Jurbise blijven 'deéze geduerrndc ten min sten twee jaeren, als onderpand vóór den yzeren weg der Den dervalley behouden. Aldus, eerste voordeelonmogclykheyd van hel verstek uyt te spreéken en derhalve, behoud der twee milliocnen vóór den yzeren weg der Dendervalley. De maetsehappy van de Dendervalley hééft twee milliocnen franken in actiën a 5 gestort in de kas van den Slaet, lot waerborg van de uytvoering cener zyde vaerl aen den Dender priniitivelyk geconcedcérd aen M. DuBois-Nioul en eenen yzeren weg van Ath naer Dendermonde en Gend. Deéze vaerl en yzeren weg moesten voltrokken zyn binnen de dry jaeren, vervolgens in deés jaer 1818, zoo niet rnogl de maetsehappy vervallen" van luiere rechten worden verklaerd, en de borglogie verbeurd ten profyle van den slaet, welken met dit tydstip den eygendom bekwam van hel Capilael der borglogie, en liet geniet der in tresten. Tot dit tydstip blééf liet Capilael aen de borgtogt onder hevig maer dcf maoischappy blééf er de intresten van genieten te weéten 100,000 franken 'sjaers. De maetsehappy vervallen en de borgtogt verbeurd verklaerd zynde, moest den minister de Kamers raedpieégen en deéze hadden te beslissen wat er met die borgto'gle diende verrigt te worden. Doch vooreen werk in de Dendervalley gegeéven zvn- de vereyschte de onwederspreékeiyke biilykheyd dat die borg- togte zoo capilael als intresten, inde Dendervalley zoude be steed worden. W at hééft de wet le wege gebragt? Dat de maei sehappy nog ïiict vervallen verklaerd is noch haere borglogie verbeurd vervolgens dat de maetsehappy van de Donderval lev haer recht tot de intresten blyft behouden, vóór zooveel zy niet hééft toegestemd in een deel der zelve aen de maetsehappy van Jurbise aftestaen. Vervolgens zal dóór de wet het land van Aelst twee jaeren beroofd blyven van het capilael te genieten, en twee'jaeren intresten difinilivelyk verliezen, daer in hestae! het eer sie voordeel volgens het Verbondvoor M. Bruneau en zyne maetscliappyëii, en het eerste naedeel, volgens den Dender-bode, en vóór het land van Aélst. De overeenkomstgaet het Verbond voort, brevet vervolgens ook mede dat in hel geval dat. eene andere compagnie zich u.en- boód om de werkingen van den yzeren weg der Dendervalley vyt te voeren, de compagnie van Jurbise vcrpligl zoude zyn deéze werkingen binnen de dry maaiden te beginnen, zoo niet moei zy de twee milliocnen aen de nieuwe compagnie terug ka ren.Tweede voordeelpremie van twee milliocnen ucngcboódcn aen alle compagnie welke de gemelde werkingen zoude willet, onderneem en. Is dit duydelykIs de nutligheyd onzer overeenkomst vóór de Daidtrvalley niet zonne' lacr? En moet men niet ten tiy(er st en bekrompen van geest of kwaedwillig zyn om hel tegenover-

De Denderbode | 1848 | | pagina 1