De Alliance en M. Bruneau. gestelde 'te famiden staen? Wy bcgrypêri volkoirienlyk mei welke i ti gig ten men deéze overeenkomst mei zoo veel bilsighcyd aenrand; t is dal er nydigaerds zyn welke, door dit middel, eene hinder- pacl tragten te stellen acn de herkiezing van onzen aglhaeren volksvertegenwoordiger M. Bruncau. Zy die zich de weérgalm- luygcn maeken van deéze kwaedwillige vertolking, weéten, zoo wel als wy, dat zy liegen, macr zy volgen deéze liefdaedige leer: Lasteren wy, lasteren wy altoos, er zal toch iels van overblijven. Dat den minister de borgtogt verbeurd verklaerd had, en de zelve aen het land van Aelsl besteed, zoo en gelyk de billyk- heyd vereyschl; liet land van Aelst zou twee jaeren lang 100,000 franken aen de noodigc verbeteringen van den Dender hebben konnen verwerken, en de premie van twee millioenen, nog gelykelvk aen alle compagnie aenbicden. Is dit duyde- lyk Is de noodloltigheyd deézer overeenkomst vóór de Deu- dervalley niet zonneklaer? En inoet men niet ten uytersten bekrompen van geest of kwaedwillig zyn om ze durven te ver dedigen? Wy begrypen volkoinelyk met welke inzigten men deéze overeenkomst zoekt te bebloemcn, 't is dat er party geesten zyn, die dóór dit middel den weg tragten te baenén tot herkiezing van M. Bruneau. y die zich lofluyters maeken van eene zoo schandelyke overeenkomst, weéten zoo wel als wy dat zy liegen, macr zy volgen deéze leer: Liegen wy, liegen wyschaemteloos, wy zullen toch eigens eencn onnoozc- iu len onze strikken krygen. Dat eenige domooren zich laeten bedriegen en zienelings in den put leyden, dat is bcgrypelyk, raaer dat een geheel genoót- schap welks leden voorzeker al geen domooren zyn, zich door ecnen persoon alleen laet by den neus leyden, is iets waeraen wy volstrekt niets verstaen. Wel boe, de Alliance van Aelst is onbezonnen genoeg geweest om M. Bruneau andermael als kandidael vóór de aenstaende kiezingen vóór te draegen en te aenveêrdenü Indien dit geene dwaesheyd is, dan kennen wv geene dwaesheden; hadden wy er als leden tegenwoordig ge weest, wy zouden niet alleen tegen dergelyken aki geprotesteerd hebben, tnaer wy zouden bovendien den voorstel gedaen hebben M. Bruneau daedelyk uyt het genoótscbap te verbannen. Leden der Alliance, verstoet ons wel, vóór d'eer des genoótscbaps zouden wy geen oogenblik geaerzcld hebben de verwvdering van uwen voorzitter te vracgon, wel verre van hem als kandi dael aen te geéven: En waerom? 1" Om dat hy niet regtziuuig is; 2° om dat by dóór egoïsmus of zelfzugt bcmeesterd is; 3» om dat hy een ander durft bemorsen om zyn haetelyk gedrag eenigzins te vcrreglveêrdigen. Wy vroegen bet u'regtzinnig- iyk, beeren der Alliance, zyn dit hocdaenigheden die in eenen volksvertegenwoordiger mogen gevonden worden? Neen, ant woord gy ons; nu, indien wy u bewyzen dal gy dergelyken kandidael in uwen voorzitter hebt, zult gy de eer en de belan gen van ons distrikt slagtoffer™ om aen uwen voorzitter Ie believen? Zulks onderstellen, wareul. oneer en schande aen- gedaen, en verre zy van ons dit te benogen. Wy hebben over eenige dagen aen een der agtbaersle leden uws genoólschaps, vóór wie wy veel agting hebben, openlvk gezegd dat wy ver hoopten dat de Alliance verstandig genoeg zou geweest hebben om M. Bruneau nimmer vóór te draegen, wy hebben er nog 'i eenen ander bygevoegd 't geen wy hier onaengeroerd zullen laeten, in lioóp dat dit agtbaer lid zyn beste zou gedaen hebben om zich legen liet voorstellen van M. Bruneau als kandidael te verzetten; en nogtans, boe zeer zyn wy bedroegen. Doch, waeraen zullen wy dcézen misslag der Alliance toe- schryven? 1° Aen het vooringenomen vertrouwen der leden in hunnen voorzitter; 2° aen de doórsteépene behendighevd die dcézcn zoo wel weet te gebruyken om niet alieer den zwakken tnaer soms wel ook denredekundigen te beheerschen. By ons spreuken de werken luyder als de wóórden en 'l is uyt de wer ken dal wy M. Bruneau hebben leeren kennen. Laet ons eens zien of wy de de dry hierboven aengehaelde punten konnen bewyzen. 1" D it M. Bruneau kikt. Regtzinnig is. Onder voorwendsel van den landbouw te bevoórdeeligen, droeg M. Bruneau in febry II. eeirwetsontwerp voor by welk do rechten op den uytvoer van bet raepbrood van 11 franks oj) 1 li-, 10 c. verminderd wierden. Dit ontwerp is ongelukkiglyk doór- gegaenII. Bruneau beweerde dóór Verbond dat den akker man er alle voordeel moest uyt genieten aangezien hy meer van zyn zaed trekken zou!! Nu, wy hebben hieromtrent eene beredeneerde rekening gedaen en onwederleggelyk beweézeu dat het zaed hoogstens eenen halven franc den zak kon ryzen terwyl bet lynmeel noodzaekelyk dobbel en meer in evenre- digbeyd in prys moes-t verhoogen, wy hebben doen zien dat liet raepbrood reeds alsdan veel te Imog in prys was om dóór den landbouwer vonrdeeliglyk te konnen gebruykt worden vóór 't mesten zynor landen etc., nu dat de raapkoeken bv de 10 fr. op 1000 kilogr. in prys verhoogd zyn.watzal bet nu zyn? Deéze vraeg vervat liaiér evgeti antwoord. En nogtans dit noemt M. Bruneau den landbouw bevoórdeeligen. Onafïianglyk dat deézen list den landbouw hoogst nadeelig is, is hy ook aen de schat kist nadeelig en slegts aen eenige zyner vrienden, de olieslam pers, voórdeelig. Kiezers van buyten let hier wel op, gy kont ei' zoo w el of beter als wv over oórdeelen. is M. Bruneau hóór zelfbelang of egoïsmus aengedaen JA. De maetschappy des yzeren wegs der dendervalley bad twee millioenen in de banden van den staet gestort als borgtogt, welke zou verbeurd verklaerd Zyn, indien de maet schappy op eenen bepaeldcn tyd dien yzeren weg niet voltrok. Nu, dien tyd verloopen zynde, draegt den minister van open- baere werken een wetsontwerp vóór strekkende om die borg togt ten voórdeele der maetschappy van Jurbize in't waelsch, en ten nadeelc van 't arrondissement Aelst, te vervremden. Wie heeft die onbillykheyd aen den minister ingegeéven? M. Bruneau? Dit durven wy niet zeggen, inaer als men eens wel overlegt dal 51. Bruncau eenen der voórnaemste actionnarrissen en misschien bestuerder der maetschappy is, dan zal men misschien anders denken, doch elkeen denke hoe by wille, wy komen lot een feyt dat vóór den minst klaèrziendcn begrypelyk is. Deéze twee millioenen bestonden in aktiën welke vyf ten honderd opbrengen dus HONDERD DUYZEND 1?RS. byjaere; den staet mogt deéze twee millioenen verbeurd verklaeren; en wat zou er rechlvecrdigcr geweest hebben dan dat zy verbeurd verklaerd wierden en besteed acn werken van openbaer nut in een Arrondissement voór't welk zy bestemd waren. Waerom moeten die millioenen met de helft van der zeiver intresten naer 'l boold eencr waeleu maetschappy geworpen worden? De helft dier intresten geduerende twee jaeren, zal HONDERD DUV/END FltS. uytmaeken welke moedwillig aen ons van ellende vergaende land van Aelst ontrukt zyn om ten profvte eener maetschappy te dienen; O ourechtvcêrdigheydEn wal beeft M. Bruneau hierop gezeyd, zal iemand vraegen? NIETS volstrekt NIETS, zullen wy antwoorden, zyne eygene belangen waren hierop liet spel, den man zal, als actionnaris en be stuerder, uyt die intresten zyn paertje trekken. MM, De Clip- pele en Cleempntte hebben zich tegen die schreeuwende on billykheyd verzet en in dit stuk deftig de belangen hunner mandanten voórgestaen. Maer vóór wal M. Bruneau betreft, dcézen lachte met de belangen van Aelst en der geheele den derstreek en verwyderde zich uyt de Kamer. De hebtzugt schynt aen zomtnige zielen zoo vast gesoudeérd, dat ze dóór geen scheydwater af te neéinen is. Zien wy thans ofhctwaer is dal SI. Brunéau een ander durft bemorsen om zyn gedrag te verrccbtveêrdigen Waerom hebben wy afgeveêrdigde in ons distrikt voorde kamers te kiezen Om er onze belangen dóór hun te verdedigen, om ons aldaer te vertegenwoordigen. Nu, hoéft 51. Bruneau dit gedaen? Stellige vraeg. Waerop wy eenen nog stelligeren NEEN ten antwoord geéven. Elkeen is overtuvgd dat de ver- vremding der twee millioenen een onrecht en haetelyk feyt is ten aenzien van ons distrikt, 51. Bruneau hééft dóór zyne af- weézigheyd medegewerkt aen de vervremding om dat hy er persoonelyk honing uyt te zuygen heeft; maer iets wat nog al aerdig is, is dat hy aen geheel de Alliance hééft weéten wys te maeken dat de vervremding der twee millioenen acn ons dis trikt hoogst voórdeelig is35cl duyvcl, 51. Bruneau, ais gy daer gesteld zyt om ons voordeel te doen en onze belangen wacr te ncémen, waerom slemtgy Y( 101, die vervremding niet? In de Alliance hebt gv allyd alleen zoo veel te zeggen, en als gy iu de kamer zyt, word gy onpasselyk of zyt gy onpasselyk en dit eiken keer dat de belangen onzes distrikts op het typyt komen. In devergadering van Zondag wacrt gy al wederom den predikant om dóór listige wóórden te doen gelooven dal.de vervremding der borgtogt ons allervoórdeeligst was, gy scliaem- de u niet dit uyt te kraemeii in de legenwoórdigheyd van 51. (deeinptittc wiens gedrag gy hierdoor nimmer meer kont af keuren en bezwalken. lloe meer gy zegt dal de vervremding der twee millioenen ons voórdeelig is, hoe pligtiger gy zelve word met er niet vóór gesterad te hebben, en boe meer gy ook de hiindelwyze van 51. Cleempntte schandvlekt die er tegen gestemd hééft. 55 y moeten die onverdraegelyke redeneéring plotselings afbreek™ waerin slegts bedrog en valschheyd doór- straelenmaer wy moeten u zeggen en dit ronduyt dat indien gy eenigzins eergierig wacrt, gy nimmer zoud durven peyzen om u in de Alliance nog te vertonnen verre van nog als kan didael te durven optreéden. De geagte Kiezers zullen ons ge lieven te verschoonen indien wy heden wat bitzig zyn T is eène reohtveerdige verontweèrdiging die ons eenige harde wóórden ontrukt heelt, nogtans buide aen de waerbeyd, verlichting der Kiezers en dringend verzoek aen de Alliance daedelyk M. Bru neau van de kandidaelen lyst te schrappen, is het eenig doel 't welk wy vóór 't welzyn onzes distrikts beoogd hebben. ■fl'M'f'llJJJj'l' d-nm, EENE EENVOUDIGE BEMERKING. Onder dit opschift kondigt het Verbond van Aelst in een buytengewoon bulletyn de volgende onnoozelheyd af. De candidaeten van den Dcnder-bode zvn5151. Dehcacrdc welken, in bet nalionacl Congres, vóór de Republiek ecstemd beeft. lk Ilaernc, voortyds een der warmste aenhangers der leer stellingen van M. de Lamennais die thans deel uiacklvande Republikaensehe vergadering in Vrankryk. En Van den Bosscheopsteller van deu gemelden Dcnder-bode door den Débat Social van Brussel gerangschikt onder de Repu blikaensehe dagbladeren van ons land. 5Vat willen die beeren? Welke zyn huiine grondbeginsels, hunne leerstellingen? De weynige voorstaenile regelen beant woorden deze vragen op eene genoegzaem beslissende wyze. Nu, Kiezers, gy ziet dat het Verbond slegts ingebeelde dwaes- heden tegen onze kandidaelen in te brengen heeft. Ware die onnoozelheyd niet te groot, ware de bedwelmheyd waermede 't Verbond geslaegcn is, niet te tastelyk, wy zonden er op ant woorden, maer nu zouden wy ons zelve beiachelyk maeken. Nogtans terwyl er van eene eenvoudige bemerking kwestie is, zouden wy ook wel eene maeken, zie ze hier. ZEER EENVOUDIGE BEMERKING. De kandidaeten van het Verbond van Aelst zyn 51. Bruneau, hoofdopsteller-bestierder van gemelde Verbond, bestuerder- aetionnaris der 51aelschappy van Jurbise, lid van andere mact- schappyén welke alle voor doel hebben haere eygene belangen te bevlyligen, immers den man dien wy liiervoóreu hebben aengeduyd. 2° 51. Van Cleempntte, wiens verdiensten niemand kent: 3° 51. Cumonl-De Clercq lid der opstellings-commissic van het Verbond, voórstaender der mekanieken die ons \ond BiggnpB gomaekt hebben, dcelende in alle puntende staelkundezyns ambigenoóts, M. Bruneau, zeer verlichtten akkerman!!!??? 5rolgcns het Verbond. Cod wéét of hy tarwe uyt rogge, pataters uyt sloorplanlen, klavers uyt loof zou onderkennen. 5Vy twyfe- len er allerslerktst aen, doch deézen heer beeft het verslaefd en betaeld Verbond van Aelst ten zynen dienste dus kan liy zich zeiven bewierooken zoo véél hy wilt; ook onlbreék by er niet aen, by hééft gelyk den man dat hy van zich zeiven spreekt als er niemand anders van hem spreekt. Men vraegt ons of het waer is dat het Verhond van Aelst alleenelyk is ingerigt ont persoonelyke belangen te verdedigen in plaets van die onz.es arrondissements De handel- en schryfwyze van 't Verhond antwoorden zelve dat JA. - Men vraegt of het waer is dat eenige heetekoppen in eene herberg hebben uytgekraemd dat, indien de kie zingen naer den wensch der Alliance niet alloopen, zy alles zullen over hoop smyten Er zou konnen véél volk komen naer kyken. 5Vy ook hebben iets te vraegen naemelyk, of liet waer is dat er op rekening van den lieer Advocaet Van den Bossche in het Verbond van toekomenden zondag eenen zoo vreesselyken artikel gaet versehynen, dat alle lioóp van gekoózen te worden vóór gemelden advocaet zal verloóren zyn 'T is grof zey Piere la la sa 't is grof. Is liet waer dat eene lange tong van de Alliance met dien artikel in zynen zak geloopën hééft en denzelven aen Peeter, Jan en Paul, getoond Is bet waer dat er dus op zomtnige noodzaekelvk ege- lieymhoudingen niet mag gerekend worden Is het waer dat dit zoo onnoozel is als de eenvoudige bemerking van 't Verbond 'Ie Lokeren tvoont eene oude sloore die op haer voor hoofd de volgende letters draegtGazette van Lokkrkn; dit bladje dat by eencn vermaerden liefhebber van heete koeken en smiutlbollen word uytgegeéven, was Zondag boos geworden om dat den Derider-bode de stoutigheid gehad hééft van Ie zeggen dat het lot oneer van de libe ral len strekt van durven te beweêren dat, zonder den zegeprael van 8 Jttny 11. Belgiën eene omwenteling zou ondergaen hebben. Waerlyk de oude kaerlekvkster van Lokeren poogt met luieren forsigen kop dóór eenen nietaelen muer te booren; andere gazetten die zulks met haer hadden gezegd hebben de juystlieyd van ons aen- gevoerde begreépen en slillckens gezweégen, maer de l.okersclie sloore heeft gepeysd dat liet. beter Avas een handvol rimram te vertelfën over taelkunde, spelling en rymery dan haere dwaesheyd le bekennen. Maer zoo gaet het, gelyk den vogel is zoo legt hy eyers, en eerder zal men op eenen heétcn oven doen gras wassen dan eene kaertekykster haeren stiel doen veriaeten. Eenen onzer vrienden vraegt ons of het weézenlyk waer is dat het Verbond van Aelst de kaertekykster van Lokeren over den uytslag der aenstaendekiezingen gaende racdpleégen, verwonderd tvas die oude sloore in eenen versieéten k.kstoel te vinden zitten Is het Avaer dat het k.korakel van Lokeren maer eene slegte voorspelling aen 't Verbond gedaen hééft, en sterk aengeraeden van met den Dender-bode te transigeêren V Eenen onzer geagle inschryvers merkt ons op dat de kies- billetten of uylnoodigingsbrieven in 't fransch zyn opgesteld en dus dóór alle Kiezers niet konnen verstaen Avorden. \Ni zullen aen iedereen opmerken dat men geenzins gehouden of verpligt is vóór de aflrecdende leden 5151. Bruneau en Cleem- putte, le stemmen; hun niandaet is geëyudigd dodh in gecner voege eervol gelyk zy beloofd en wy verwagt hadden. Kiezers, bestudeert den brief van den heer "De Haerne, lééstdieH van

De Denderbode | 1848 | | pagina 2