ZONDAG 11 JÜNY 1848. JAERGANG. Nr 91 AELST, den 10 Juiiy. Dit blad verscliynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den jirys der inschryving, by trimester, is bepaeid op 1 fr.' 75 c., dien der annoncen op 20 cenlinien den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryvcn, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen piaet- sen. Indien iemand regtvccrdigc klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft* bv mag op onze onpar- tydigbeyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwacgen van alle broclmeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. -De naernen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèrcn mede te deelen, zuilen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SU CAI. ZEER BELANGRYK BERIGï AEN DE KIEZERS. De wet van 1 April 1845, artikel 17, schryft uytdruk- kelyk vóór dat de naemen der candidaeten vóór den Senaet op liet zelfde stembriefken moeten staen waerop de candidaeten vóór de Volkskamer gesehreévcn zvn niaer er dient opgemerkt te worden dat de naemen "der candidaeten vóór den Senaet do eerste moeten staen en dacronder de naemen der candidaeten vóór de Volks kamer. Aldus zullen de onafhanglyke, opregt vader landsminnende kiezers bun stembriefken met inkt schry- ven VOOR DEN SENAET. M. DTIANE DE POTTER, uyltreédende lid, te Gend. M. Den Bnrggraef MOERMAN d'flarlebeke, cygenacr te Gend. VOOR DE VOLKSKAMER. M. DELWARDE, Advocaet te Ninove. M. VAN DER NOOT, Burgemeester te Moorsei. M. VAN DEN BOSSCHE, Advocaet te Aclst. KIEZERS VAN 'T A RItONDISLËMENT AELST. Nog een paer dagen en gv bevind UI. vóór de stembus; nog twee dagen en gy gaet gevolmagtigde rentmeesters uwer stollelyke en zedelyke belangen aenstellen; uw herte klopt wanneer gy denkt dat gy gerekend word onder die leden van 't volk waeraen de grondwet alle magt toekentuw herte klopt, zeggen wy, en niet zonder reden, wanneer gy de verantwoórdelykheyd uwer stem ming overweegtdes niettemin de magt is u gegeéve», het behoort dat gy ze gebruykt. Maer, geagte Kiezers, waere Belgen, het oogenblik is gekomen op het welk gy grootendeels kont medewerken om ons voorheen zoo gelukkig en thans zoo rampsaiig land van zynen onder gang te bevryden. De overgroote lasten waeronder Belgiën gebukt gaet, de kwyning van alle nyverheden en koophandel, de verwaerloozing der belangen van den landbouw hebben de knellende kwael der armoede niet haere gevolgen te weeg gebragt welke alsijeenen vuerigen kanker een groot deel onzer ongelukkige bevolking hééft ten grave gesleept en een ander nog grooter deel aen de klauwen der zedeloosheyd ten proey geworpen. O! Kie zers, mogt gy eens wel begrypen en en nimmermeer vergeéten dat eene opregt vaderlandsminnende kamer, dat onbaetzugte, regtzinnigo volksverleiders alleen be- kwaem zvn om dien vrceselyken stroom die Belgiën lieén on weer slingert te wederhoudenmogt gy eens wel begrypen dat een land gelyk het onze kan en moet geluk kig zyn wanneer het wel bestierd word, gy zond voórtaen die walgelyke landverraders welke u dóór listige oorblae- zeryën Candidaeten komen aenpryzen die geenzins uwe belangen ter herte hebben, Candidaeten dien alles beloofd hebben en niets gedaen ten zy vóór hun eygen zeiven. Ge- tuyge hiervan het gedrag van M. Bruneau van welken wy met'reden veel mogten verwagten en welken ook véél be loofd had en doen beloóven. Ons distrikt dat voorzeker een der meest dóór de armoede geteysterd is' ziet zich on- bermbertiglyk eene som van HONDERD DUVZEND FRANCS 's jaers ontrukken, en dit waerom? Eylaes! ons herte bloed van spyt eene zoo schandelykc afkcering te moeten aensfippen. Die HONDERD DUVZEND Fns., opbrengst van den intrest der twee millioencnborgtogt zui lentwee ryke Waelen-mactschappyën inkassen, en onder- tusschen, hoe menigen bedrukten Belg, hoe menig eerlyk hert zal er met het acnstaende guere wintei'getydo aen koudeen honger in ons distrikt omkomen!! wy zeggen in ons distrikt, om dat die millioenen bestemd waren om er aen werken van openbaer nut die aen veéle arme het brood zouden verschaft hebben, te besteédenwy zeggen dat de aenslipping dier schandelykc -afkeering ons herte van spyt doet bloeden om dat onzen voórnaemsten afge- veêrdigen, M. Bruneau deel maekt der gcénc die deézen walgelyken akt hebben helpen bewerken, om dat M. Bruneau uyt die vervremding een ruym aendeel zai bekomen. Kiezers, wy bekennen liet regtzinniglyk wy zyn zoo wel als gy m onze verwagting bedroógen j'nooyt hadden wy durven onderstellen dat M. Bruneau eene zoo schan- delyke zellzugt zou hebben durven ten toon sprayden. En nogtans, wie zou het gelooven dat er nu nog ver- kogte zielen zyn die dergelyke akten poogen te bebloe- men en by onze ongelukkige teleurstelling nog de geveynsdhevd durven voegen met ons te willen doen gelooven dat deézen rampzaligen akt ons voórdeeiig is. Ja, M. Bruneau zelf is schaemteloos genoeg om zulks in t openbaer en in zyne gazette, het Verbond van Aelst, te verdedigen. Maer wy verhoópen vastelyk en hebben een onwankelbaer vertrouwen dat de Kiezers van ons distrikt hunne oogen reeds geopend hebben en een vonnis zullen vellen dat M. Bruneau uyt de kamer zal verbannen om er nooyt meer in te komen. KIEZERS DER CANTONS NINOVE, IIERZELE EN SOTTEGHEM. Gelyk wy het u donderdag in ons afzonderlyk bulietyn waerschouwden, zou het Verbond van Aelst, waervan den genaemden Benedictus Bruneau, hoofdopsteller- bestierder is, al zyne gal tegen uwe kiesopëratiën hebben uytgebraékt om dat den man daer VYF stemmen hééft bekomen. Alle leugens, spotternyön en slegte berekeningen zyn aen 't Verbond in zyn supplement van woensdag goed genoeg geweest om uwe voórloopige kiezing belachelyk te maeken, om u vóór sukkelaers en domooren te doen doórgaen, immers er is in dit boterpa pier niets gespaerd om u te beledigen, om u als volkomen magteloos uyt te schelden, 0111 u allen smaed aen te doen dien men zich zou schaemen te pleégen ten opzigte van eenen hoop straetjongens en vaertkapoenèn. En nogtans, gv hebt de woede, het spyt, de nydigheyd gezien van de aldaer vertegenwoordigde Alliance. Het Verbond van Aelst zou niet weynig verlegen zyn indien gy aen des zelfs aanhangers eens vraegde waertoe al dit geweid strekte als de vergadering zoo onbeduydend, als de vergadering zoo belachelyk was'? Maer in redeneéringen treed dit walgelyk blad niet, als het geneépen word, keert het de kwestie af en bepaeit zich by de schande- lykste loftuvtingen jegens mannen die onder den dekman tel van 't land en 't arrondissement vóór te staen en te bewaeken, er slegts op uyt zyn om vóór eygene intresten te werken. Nu, Kiezers van gemelde cantons, gv ziet het, als men u uwe stemmen' met bedrog, dóór verleyding, dóór de snoodste leugens kan ontluisden, dan zyt gy goede brae- ic landslieden, dan zyt in de oogen van die plaetszoekers alles wat gy wilt, maer als die walgelyke handeldryvers zich by ui. eene blauwe schéén loopen, dan vindeu zy gecne uytdrukkingen veragtelyk en smaedvol genoeg om zich te vreéken. O boozen drilt van een nydig en galvol hert! O laffe vraek eeuer verkogte ziel! Kiezers van Ninove, Hcrzele, Sottegcm en andere streeken, gy hebt de roede 't uwer beschikkingem die zoo diep in't modder verzonkone weézens te kastydengv hebt het middel in d'hand hun te toonen dat wanneer zv zeggen zonder u!te konncn zege-vieren, zy vonder den weêrd rekenen. Aen hun seliandelyk geschryf legen ai wat agtens weërdig is moet pael en perk gesteld worden, zy verdienen met eene vöórbeéldelooze schaemte overdekt te worden; hunne walgelyke akten moeten hun met den vinger aengeweézen worden, want de driften dermaele hunne oogen benevelen dat, zy denken aen hemel en aerde te konaeu gebieden. Het Verbond in zyn laetste Nr allusie maekende op eenen apotekers raed aen eenen onzer Candidaeten te geeven. Om deézens lieethoofd te koelen, klapt nog al wel, maer het zou beter doen indien het van doetoórsraed klapte. Als by voorbeeld, dat M. Benedictus eens zyn' schoonvader racdpleégde om te weéten wat er hem te Goen staet om die geduerige onpasselyklieden te beletten oio hem verhinderd hebben in de kamer te zyn als de belangen onzer stad moesten verdedigd worden, of no0, andermael ais hy eens tegenwoordig zynde en begon te klappen,daedelykaen eene appelHonwte"ton proey wierd. Wy weéten van goed part dat eenigè volksvertegenwoór- oigers van den beroemden Phcnix de uytgestrekste talen ten verwagtende, niet weynig verwonderd waren dat Meester Benedictus dóór eenige teekens van afkeuring gepakt, seffens van bleek dat hygewoonelyk is, groen wierdzoodaenig dat hy de tribuen moest veriaeten en zvne antratie gaen uytkrytén. Indien er over derge lyke raedgcéving in 't Verbond eens gehandeld wierd dit zou iets gclvkenmaer Benoiken is te rap, "t zyn zot ten zegt, die aen roggebrood den voorkeur op boterkoe ken geeven, hy eét decze laetste liever zelf. Berigt aen de heihebbers. Het schynt dat het Verbond van Aelst ons toch gene gen is, het néémt een artikel over 't welk wy 't verleden iuer op rekening van onzen derden eandidaet M J Van Der Noot, volgens inlichtingen uyt twee naemlóoze brieven, hebben afgekondigd. Op het speur dier naem lóoze brieven geraekt, zouden zy uyt de pen van twee voórstacndèrs der Alliancemannen gevloovd zvn die vóór zeker gcene vrienden van d'lieer Van Der Noot zyn. Nu" daer wy dien heer onweétend hebben miskend 'gééft het Verbond ons de schoonste gelegenhevd om eene reparatie jegens M. V. D. N. te doen. 'Wv bedanken hei Verbond over zyne genegenhevd.

De Denderbode | 1848 | | pagina 1