Hekeling van Dicten Brimeau. (vervolg.) Den Pensionnaris.Dicten, om op de permanente deputatie cn den provinciaelen raed terug te komen, stel ik u de volgen de vraegen vóór, maer zie wel toe dat gy niets bewimpelt noch verzwygt, want gy zit nu reeds met 20 kiiogrammen aen uw Ivf en deéze zouden gemakkelyk kunnen verdobbeld worden. ,\Tu, Dicten, bebt gy aenhoudénd in de permanente deputatie op uwen post geweest? bebt gy soms niet gebeele weékeu ja geheele maenden afweézig geweest? waer en wacrmede hebt gy dan uwen lyd overgebragt? Dicten. M. den Pensionnaris, ik zie wel dal gy slrengelyk rekening vraegt van al myne akten, ik gevoel dat ik er geene kan verduyken, myn hert is toegeslropt van de pyn en om bier daedelyk van die pyuelyke hekel te geraeken ga ik op die dry vraegen openliertiglyk antwoorden; luysler, M. den P. Neen, ik heb niet altyd op mynen post geweest; ja ik heb zelfs geheele maenden afweézig geweest; ik heb reyzen riaer Spanién en naer Engeland gedaen, ik zou wel zeggen dal ik die gedaen heb vóór myne gezondheyd, maer ik schrik die lompe gewiglen die andermael zouden aengebragt worden, indien ïk deéze lastelyke leugen uytsprak; ten anderen M. den P. gy weet het doel myner reyzen, ik bid u, spaer my deéze bekentenis zy valt my zoo bard. Den P. ziet Dicten, ik ben niet geheel ongevoelig aen uwe smerten, ik wéét dat gy liever op een malsch kussen zond zitten; ik gevoel dat deéze bekentenis u hard zou vallenmaer, waer- oni trekt gy dan den mond van den Dcnder-bode open noópens die kloostergoederen? Waerom zyt gy zoo onbedagt die snaer aen te raeken Dicten. M. den P. ik beken bet, 't is eene b..stigbeyd in myn blad dacr over te schryven, ik zou veel beter gediieu heb ben dit potje gedekt geladen te hebben. Den P. Nu, Dicten, 't is nog al wel, maer er zyn nog zulke grove zacken te bekennen en deéze zyn zoo menigvuldig dat ik waerlyk niet wéét boe en waeracn eerst te beginnen, nogtans het is noodig want de instructie is bcgonst. Dan, het verleden jaer, in weerwil gy zoo naelaelig den post van provinciael raedslid als ook dien van lid der permanente deputatie bekleed hebt, hebt gy te Aelst en omliggende dóór duyzende schoone beloften en listen de Kiezers weéten uwe candidalucr voor de volkskamer te doen bewerken; gy beloofde hun den yzcren weg; gy beloofde hun afslag van contribution, gv beloofde hun dat gy in de kamer onafhanglyk zoud gewéést zyn, dat gy moedig de belangen van het land in 't algemeen en van oils ilistrikt in't byzonder zoud hebben voórgestaen; immers gy beloofde bun gouden bergen, en als het er op aenkwam, wal hebt gy gedaen Zie daer 'l géén wy gaen onderzoekenals ik eroppeys, word ik waerlyk beschacmd en toornig en ik zal op myn zclven véél geweld moeten doen om de uylersle streng heid 't uwen opzigte te kunnen vermyden. Nu, Dicten lc Vraeg noópens den yzcren weg: Als de beraedslaeging van dien weg, ter bekomiug van welken Aelst u voórnaemèlyk naer de kamer gezonden had, op liet lapyt kwam, welke argumenten, welke zoo fync redevoeringen, die men van u vërivagtte en die uwe loftuyters beloofden, licht gy bygebragt of uylgesprokeu? Wat middelen hebt gy gebruikt om de zoo billyke vraegen onzer regentie en medeborgers te ondersteunen. Dicten gepakt en niet weétende wat antwoorden, zivygt stil. Den Pens. Dicten, zwygen is wel eene deugd, maer niet altyd, ik vraeg u eene categoriekc antwoord, zoo niet, zie ik heb de bel in d'handdin, din, din, din, Cipier, brengt 20 kilogr. hangt er tien aen den rug en tien aen de borst van den patient. Dicten. Zcemenit God 1 M. den P. ik zal dwars dóór d'hckel vallen, ik zal liever klappen. Och cipier blyft maer weg niet uwe gewiglen. Den cipier. Hoort, weetje wel wadde Hkeu hem van a geen orders t' onlfungen, zie hier de kilogr. Dicten. M. den Pens. als ik regtuyl op deeze vraeg ant woord zult gy toch die geivigten afdoen ik gevoel dat ik zal kwaelyk vallen. Den Pens. Neen, Dicten, dit is bier geen kinderspel, ik vóórzien dat er nog al zullen by kómen. Hiegl voort, wal argu menten, wat redevoeringen heblgy in 'l midden gebragt Dicten.—.Geen enkel argument, geene enkele redevoerin»' ik was AFWEÉZIG Den Pens. - Zoo dan, gy ivaerl AFWEÉZIG, wat gelykt dit aldus uw mandaet te verwaerlouzen; maer zeg my eens," als de muend ten eynde geloopen was en dal er voor eiken volksver tegenwoordiger '200 vette guldens op te stryken waren, waert gy dan ook afweézig Dicten.pinnen 's monds, neen, II., dan was ik PRESENT; die guldekens blinken zoo schoon. Den Pens. Alzoo gaet bet, als men de belangen zyner mandanten vertvacrloosl, is men nog schaemleloos gcno.'g om hier vóór nog bovendien belading te ontvangen. HelNvalgt nty u daer te zien zitten. Maer nog iels; gy hebt toch eens ge klapt; 't is gy, niet waer, die de vctkoekën ten nadeele der landbouwers en van den slaet, hebt doen opslaen; 't is gv, niet ivaer die de rechten op de zyde hebt doen afslaen ten nadeele van den staet en ten voórdeele van eenige uwer voórstaenders; hoekonlgyzoogeveynsdzyndeézcakten in uw schynheyligblad' als weldaeden te doen doórgacn? 'T is gy, niet waer, die alle uylgaeveu van den staet hebt toegestaeu om aen 't ministerie te behaegen; 't isgy, niet waer, geen die enkel wóórd vóór de gespaerzacmbeyd hebt gelost, die met een wóórd, de inkomen van den staet ten voórdeele uwer aenhangers bebt helpen ver minderen cn de uytgaevcn vermeerderen; boe wilt gy dan de drukkende lasten die op de borgers weégen verliglen. Geef rekening van uwe handelwyze of er gaen nog gewiglen komen. Dicten. Krylendc. Ach! M. den Pension naris,' ik was de meest aen 't ministerie verslaefde ziel die er in de kamer was, ik heb voor leeningen en alles gestemd om consequent met myn «elven te zyn, want ais ik vóór alle uylgaeveu gestemd bad moest ik ook vóór middelen stemmen om die uytgaeven te dekken. Den P. Deéze belydenis is openhertig en logiek, maer ik begin zelf moede te worden, ik ga nog eenige vraegen doen met verzoek van reglzinnige antwoord. Dicten. Ik wil wel gelooven M. den P. dat gy moede zyt, maer laet mv spreéken, die bier op eene scherpsteékende hekel zit, met it) kilogrammen gewigt aen myn liehaem, en met eene verscheurde ziel van alles hier in 'topenbaer te moeten belyden. Den Pensionnaris. Als er kwestie was van de twee mil- lioenen borgtoglc te vervrcnnlcn die geschikt waren om in bet Arrondissement dat gy vertegenwoordigde te verwerken, hebt gy u legen die vervremding verzet? Hebt gy doen zien boe onbillyk liet was die vervremding vóór te stellen ten profile ecner waelen-maetsehappy, er ten nadeele van uw Arrondisse ment? Ilebtgy doen uylscbynen hoe schandelyk het zou ge wéést zyn HONDERD DEYZEND Frs. 's jaers te ontrukken aen uwe arme en van ellende vergaende broeders der denderstreek, en dit nog ten voórdeele eener ryke waelen maetsehappy etc Wat hebt gy hier legen ingebragtf Dicten.Ach! M. den Pensionnaris die vraegen doorgrieven myne ziel, maer toch, zie hier eene antwoordIk bad gepeysd dat de verbeurtverklaering zou worden uitgesteld, en ik heb daer een doeksken aengedaen met te zeggen dat de twee mit- lioenen mogten gercclaineérd worden zoohaest er eene andere maetsehappy zou opslaen om den yzeren weg der Denderval- ley te ontginnen, en de verbeurtverklaering is weézenlyk uitgesteld Den Pens.Dit was voorzeker eenen lisligen trek; gy waert in het hert en ziel overtuygd dal er geene andere maetsehappy zal o( kan besfaen; want als de maetsehappy der Dendervalley geen vertrouwen in luiere eigene onderncéming heeft, bewys hier van dat de aclionarisseü geene tweede geldschieting heb ben willen doen, hoe wilt gy dat er eene andere maetsehappy zich opvorme. Als eenen familievader die voorzeker den staet zyner zaeken nu et kennen geene trouw in zyn eygen huys- houden hééfthoe wilt gy dat er een ander trouw in hebbe? Dus antwoord calegoriekelyk, of anders ga ik liet vuer doen aensleéken, Dicten. M. den Pens. ik zie dat het hier onmogelyk is iels te verduyken. ik was wederom AFWEÉZIG als de belangen van Aelst en deszelfs arrondissement te verdedigen waren. Den Pens.0 schande 'tschynt dat het uwe gewoonte is van telkens dat de belangen van Aelst op bet spel staen, AF IN EEZIG te zyn 'k wil hier van de rede weéten. Dicten. Zie ze hier M. P. ik wist voorop dat het voorstel van vervremding der tivee milliocnen zou doórgegaen zyn; ik wist dat de maetsehappy van Jurbize en die der Dendervalley hier dóór 100 DEN ZEND FRANKS 's jaers, dus op twee jaeren, 200 DEN ZEND franks zou gewonnen hebben; nu, daer ik deii voórnaemsteu aelionnaris cn bestuurder der beyde maetscbap- pyên ben, moet ik noodzaekelyk het grootste déél dier TWEE HONDERD DUYZEND franken opstryken. Het scheelt my weynig dat er arme menschen te Aelst, te Ninove, te Geeraerds- bergen zyn die dóór den honger,'ziekte en gebrek zullen ge- lolleid zyn, ik zal toch L geld inkassen. Chacun pour soi, ze"l den ivael. Den Pensionnaris. Ja, chacun pour soi, onbeschaemden wael, maer Dieu pour tous, voeg ik er by. Elk zvne beurt zal niet te véél zyn; de Kiezers zullen nu zien wie gy zyt, welken man zy angesleld hebben; zy zuilen nu ook een óórdeel vellen. Cipiers, ligt den patient volgens de gewoonte, by het hair van de hekel. De Cipiers. M. den Pensionnaris gy spréékt gemakkelyk van den patient by liet hair van de bank te ligten, maer er staet geen hair op z.yncn kop. Den Pensionnaris. ligt er hem verslade wy wel, dan anders al, en lact hem verslade my wel, loopen, waerschynelyk verslade my we', zullen de Kiezers hem ook laeten loopen. AEN DE KIEZERS VAN IIET DISTHIKT AELST. Den dag, op den welken den keus die gy te doen hebt gaet bepalen nadert. Vele van die Verbond-mannen, of beter gezeyd warme aenhangers, der eene of andere zelfzucht party, zullen zich ten uwe liuyze aenbieden, en u door valsche beloften door schoone, maer levens, straffende woorden iraglen te overwin nen Indien gy naer hun luistert, zeker moogtgy zvn van nooyt te kunnen zegepraleniederen weidenkenden Kiezer, is niét weynig maer grootelyks overtuygd, van de slechte handelwyze en voorgaendc bedrieg middelen die zy gebruikt hebben,'om hunne nooddruftige medeburgers Ie kunnen verdrukken en hun alzoo aen werk te onlblooten. En indien zulks voortging wat zou er met al van komen? Het een ongeluk zou bel ander volgen, Ja-, onheyl op onheylen, gy zoud den grievenden slag op u trekken, met voor mannen te kiezen die alleen voor hunne eygene belangen zorgendie zich weynig bekommeren met het tot hunner nalui rgenooten, die, zeg ik, daer alleen in de kamer zitten voor het een of ander verderl'elvk stelsel van hunne vrien den te doen aennemen; en niet, om de vryheydsreglen die aen eiken burger, vriend der samenleving lol een zoo groot nut kunnen strekken, te verdedigen, Kiest, herhael ik, mannen die door vaderlandsliefde bezield zyn; die door hun roemweêrdi" gedrag, door hunne deftige handelwyze, door bet doen verbe teren der nyverheyd en landbouw, aen hunne beloften zullen beantwoorden; wanneer die met een woord, hunne medebur gers met langer willen verdrukt zien. En wie zyn die, zult gy vragen? Dit zvn.de beeren VI DEN BOSSCHE, DELWARDE en VAN DER NOOT Eenen Kiezer Aelst, den 8 Juny 18-48. Aen den lieer Opsteller van den Dendcr-bode. Ter zaek van politiek geenzints verslaefd om eenen party geest denwclken by vele vergenoegd om rechtmatige en bil lyke akten te laken en zelfs te bespotten, lerwyl zy voor het tegenstridig geval onbezonnen en vermeten genoeg zyn, liunne goedkeuring ja toejuyehing te verleenen aen daedzaken de welke by eiken burger, voorslaender eens edelmoedig en recht schapen gedrag verachtend zelfs als verfoeyend voorkomen; neb ik, zulk geveynsd en tevens flauivmoedig gedrag uyt alle myne kragten verzakende om slechts bezielt te blyven met een waer rechtzinnig oordeel wyzigende alles naer loon en verdiensten, inde lactste kiezing van 8 Juny 1847, mvleenemael onzydig gehouden; alsdan overtuygd, dal de belangen onzes ai rondissements by het staetsbestuer beter konden vertegen woordigd worden, heb ik van myn karakter niet afwykeude vooraleer myne verkleefdheyd of myne verwydering by dé nieuw gekozene te veropenbaren, eerst ook hun gedrag naer naei'de tu len schatten; maer thans M. den Opsteller, dat den yd my heelt onderwezen, om andermael een .rechtzinnig en billyk vonnis uyttespreéken, gesteund op de verledcue daetl- zaken de welke in uw geëerd blad nog gestadig maer al te k.aer worden aengcduyd om de vrymoedige voorslaenders van den voorspoed cn de welvaerl onzes arrondissements over zulk gepasseerd gedrag te verontweerdigen; verklare ik u, dal al myne verlichting die ik deswegens heb konnen bekomen Dins dag acnstaende door my aen de kiezers myner kennis (welkers ge al nog al aenmerkelyk is in de kantons Geeraerdsbergen en vol legem) en die teil dien opzichte nog mogten onwetend zyn of eene verkeerde denkwy ;e zyn ingeblazen, zal worden mede- „cdt.eld, op dat zy teenemael overtuygd hunner wczendlvke belangen, derzelver stem vergunnen aen de door uw geëerd blad voorgedragen kandidaeteu voor het Senaet en de Kamer tier Volksvertegenwoordigers. Dengenen die bet recht en de billykheyd verdedigt, beant woord aen don roep van zyn geweien. Ik heb de eer mv mol achting te noemen, P. J- AMEYE. Ninove, 8 Juny 1848. Aen M. den Opsteller van den Bender-bode. De eensgezindheyd die in Ninove wegens de kiezingen heerscht, is zoo wonder als zelden; allen hebben de candidae- ten uws blads cenpariglyk aengenotiicn cn allen zien meteen onuytdrukkelyk genoegen den grooten byval die deze verdien- stetyke candidaeten in geheel 'tdistrikt verkrygen. Degenezelfs die door persoonelyke intresten of verpligiingen (zy zvn in zicl' niet durven uyten, al eene geveynsde onver- scnilligheyd te toonen, kunnen dikwyls hunne onparlvdice overtuiging niet verschuilen. Den naem van Alliance alleen is bekwaem om ieder een te verontweérdigen. Indien niets den slaet van zaken komt veranderen, het geen wy niet denken, dan zoude men zonder een oogenhlik te twyi- leien mogen verzekeren dat de candidaten der Alliance niet zonder moeyle 10 stemmen in geheel Ninove zullen verkry gen. Indien zy van Ninove niet veel prys maken, dat zal hun toch niet veel goeds bybrengen. Door de smelting van -kaïholvke en liberale partven beun- pen een groot gedeelte der kiezers van het distrikt"Aelst, dat beden het grootste doelwit, benevens bekwame, regtziunice en onparlydige volks- en voortgangminnende vertegenwoordi gers te kiezen beslaet van zich van soeieteyten te omrukken die, maer te dikwyls den gebeyligden en vryen keus der kie zers onteeren. Inderdaed, wy bekennen zeer geern dat een jaer geleden de Alliance niet nutteloos of doelloos was, maer beden wal ls haer nutwelk eynde bedoelt zy Is bet de verlichting den voortgang Maer hare middelen die zy beden gebruikt om hare impopulaire eaudidaelcn te doen lukken bewyzen bet geheel tegenovergestelde. In placlsvan de wóórden Refd- m.iKK, Repuelikaes, ivaervan hier in ons iand nooyt serieuss kwestie zyn kan, daer te laeten, is de Alliance schaemleloos genoeg om zich van deéze woorden als een sehrikluvg te be dienen ten eynde de candidaten die zy vreest le doen mb- lukkcn. T' is niet om dat de Alliance deze gezindheden al beurt, maer omdat zy wcét dat dezen naem heden den meesten schrik in de geesten der onverlichte klasse ontsteekt en den meesten afkeer in de burgerklasse vind. Indien zv duride, zy zou zeil zeggen dat MM. Delivarde, V. D. Rossche en zelfs den ecnv. heer De Ilaerne ruslstoordersgeluké zoekers, landverraders zyn, want alhoewel zy liet niet uyt- drukt daer is den eenigsteii zin dien zy achter den genen van repubtieaen verschuylt. O! Allianceke van Aelst, gy die een jaer geleden de kallio- lyke party met den titel van retrograde benoemde is dit niet waerlyk ret rograderen-! liet Verbond van Aclsl spot met de provisoire kiezing die tot Ninove plaets gehad heeft omdat er maer 24 leden tegenwoor dig waren, alhoewel bel getal meer dan nog zooveel beliep zegge ik dat deze 24 persoonen welke de verschillige gezind heden onzer stad uylniaekten, geheel zeker als liet algemeen gedagl onzer stad mogen aenzien worden. Lach maer Verbond van Aclsl, maer een oud spreekwoord zegt, die 't lactst lacht lacht liet zekerste. Mynheer den Opsteller. Ik heil zoodanig vol van Lcberatismus dat ik er schier van overloope. Gy kont denken boe dul ik ben op al dat vryheyd schendend is, en hoe colerig ik my zondag gemaekt heb in oim byeenkoinst l' Ilerzcle. Daer komt daer n'en jongen fis binnen lin t dry persoonen die wy aen hunne kleediug en houding arQzagen voor dry treffelykc landbouwers... Nauwelyks binnen, of lis vraegt voor hem en zyn gezelschap een plaetseken alleen; men bediende bun van een kannc bier en daermé poef de deur was toe. elhaest verscheen de fis, en hy vermengde zich niet de me nigte van kiezers die daer vergaderd waren, en dan trok hv wederom eens in bet kamerken; dat gebeurde zoo vyf z{^ kecren, maer nooyt zag men eenen van de dry mannén te voorscbyu konten. Enfin dat wierd bemerkt, d'een en d'ander zeyde daer al een woordeken op den eenen dit, den anderen dat, een vies man cie by my slond, die zey dat dien lis waer schynelyk met die dry mannen ten looge ging, gelyk eertvds met d'osagen en Kessels met zynen ualvisch. Dat was nu nè keer 0111 te lagclien. Ja maer liet kwam uythet schynt dat dien fis niet anders was, als den zoon van eenen secretaris die deel raaekt van d'Alliance, en die den 28 Mey zoo geweldig op

De Denderbode | 1848 | | pagina 2