STAETKUNDIG OVERZIGT. de handhaeving der Vryheyd, de verlichting des volks, 't bestrallen van politieke wandaeden en vooral de verdedi ging dei' regtveêrdigheyd. Eenen voórstaender der Alliance vertelde ons by ma nier van spreéken dat wy toch tegen haer niets vermogen aengezien haere voórstaendeis by deéze laetste kiezing meer dan 400 procuration hadden van groote eygenaers en heeren waerby zy de pagters of huerdcrs mogten dwingen vóór de Alliance te stemmen. Deézen voór staender voegde er by dat er veéle hun land zullen wor den afgenomen om dat zv een ander briefken in de stembus hebben gesteéken dan hel géén hun gegeéven was Uit heet de Alliance liberael zyn Dit heet zy Irelfelyk handelen Dit heet zy de vrvheyd eerbie digen Nu, dat wy eens aendagtiglvk de kieslisten, de logens en lasteringen hebben gehoord, gezien en ondervonden, zullen wv tragten maetregels te neémen om die vryheyd- eer-en faemschendende werkingen in 't vervolg" tegen te gaen; wy zullen eene petitie naer de kamer stueren waerby wy benevens talryke allertreffelykste getuygen etc. tegen die haeteiyke lumdelwyze zullen protesteéren; de kamer moet het weéten op welke wyze onze afgeveér- digde in haer midden geraekt zyn; zy zal zelve moeten oórdeelen of liet de slem des volks is of de geweldenaery dieonsdistriktvertegenwoordigt.Wy zullen eerstdagsaen die petitie denken en de zelve ter onderteekening doen aenbieden. Wy willen de vryheyd en de grondwet let- lerlyk handhaeven. Men hééft ons verzekerd dat er pligtige aenslagen tegen onzen persoon en ons bureel gesmeed waren indien de Alliance niet zegevierde. Wy konnen dit maer moeyelyk gelooven, nogtans, kwame dit gezegde zich dóór ontdek kingen bevestigen, wy zullen er de politie kennis van eéven op dat dergelyke aenstoókers nae verdiensten onnen beloond worden. Vóór wat ons betreft, wy verde digen ons met de pen, en met de pen alleen, op per- soonen die tot domme vuystkragt hunnen toevlugt neémen om over staetkundige vraegstukken te beslissen, zien wy met de grootste veragting néér. Men zegt dat de reden van dm sterksten de beste is, maer of zulks in een beschaefd land, in een land alwaer de drukpers vry is, in ons be schaefd Aelst met een wóórd, toepasselyk is weéten wy niet. Wat er van zy, den Dender-bode heeft zyn rigtsnoer te weéten Cuique Suum elk het zyne en by gevolg wy het onze; men mag ons aenranden zooveel men wilt, men mag ons gcessejen zoo véél men kan, maer als men dan ook gehekeld word, mag ergeene kwestie zyn van gewel dige middelen, want dergelyke handelwyze is eensdeels beiachelvk en andersdeels 'onwettig en' haetclyk. Het Verbond, hééft eenen geheelen reessem opstellers'en me dewerkers, en wy, wy zyn alleen wat men er overigens ook van zegge of denke; dus indien iemand over on- gelykheyd te klaegen hééft, 't is wel den Dender-bode; doch, verre zy van daer, welkdaeuigen bal men ons ook loewerpe, zullen wy dien tragten wéér te slaen, wy zul len onzetegenstreévers altvd met de zelfde munt bctaelen; komen zy met geesselen vóór de pin, onze hekel is altyd gescherpt; komen zy met apotekersraedwy zullen er doctoórsraed tegenleggeu; Willen zy advocactenlisten gebruyken, wy zullen ons procureurstreéken veroórloó- ven en.... zoo.... voorts.... Doch 't beste vóór hun zal, gelooven wy, braef te zyn. ËS»>v^-5HC< Wy hebben het groot genoegen dat hel Verbond metal zyn geweld en logens de candidatuer van den agtbaeren heer D'hane De Potter niet hebbe kunnen doen" misluk ken. Deézen verdienstelyken senateur is van den eersten tour met 1011 stemmen doórgegaen. Nogtans, was hy van den eersten keer niet uytgeroepen, wy durven zeggen dat de verdobbelde woede, het verdobbeld geweld en bedrog der aenhangers plaetszoekers eenen zoo agtens- weêrden man insgelvks zouden nyt den senaet gedrongen hebben. 'T is te verhoópen dal er aen de schandelyke akten van die vuyge verkogtle weézens in 't vervolg pael en perk zal gesteld worden, en dat den keus vry zal konnen gebeuren gelvk de grondwet :.ulks uytdrukk'elyk waerborgt. Men hééft ons de volgende vraogen gedaen Is het waer dat den hoofdbedienden van 't distrikl commissariaet eenen burgemeester met afstelling hééft bedreygd indien hy in den zin der alliance niet stemde? Is het waer dat geheel het irureel van 't distrikl com missariaet met handen en voeten heeft gewerkt om de candidaeten der alliance te doendoórgaen? Is het waer dat den dislfikt-eommissaris zelf niet vremd is aen alles wat dóór zvne onderhoorige ten voordeelt' der alliancemannen is gèdnen? Is het waer dat hv ook onder duvms zyn beste gedaen hééft? Indien deéze'vrao gen met ja moeten beantwoord worden, vraegen wy of dit wel treffelyk is vóór den lieer distriktscommissaris? Of hy zich over deéze schandelyke kazakkeering niet zou kotme» berouwen? Of dit wel liberael of cutholyk, repu- blicaensch of democratisch handelen is? Of dit niet weér- haenagtig is? Met een wóórd, of dit wel 't vertrouwen inboezemt dat zyne agtbaere familie sinds lang geniet? Misschien zouden heer distriktkommissaris antwoorden dat hy geheyme bevelen ontvangen hééft; in dit geval zouden wy zwvgen op zyne rekening, maer zouden geene wóórden hard genoeg vinden om de bron te schandvlek ken waeruyt dergelyke vryheydschendende orders zouden voortvloeyèn. En waerom? om dat wv nyt de voórgaende handelwyze van den lieer distriktkommissaris weéten en overtuygd zyn dat deéze zyne overtuyging niet is. Wy wagten naer verdere inlichtingen doch zeggen voorop dat dit capittel nog niet geëyndigd is. Naer het schynt, is de alliance over de schandelyke dwangmiddelen, over de vraekroepende lasteringen en leugens onder welkers schaduwe haere candidaeten in de kamer zullen sluypen, eenigzins beschaemd geworden. Wy zullen haer zeggen dat zy alle reden hééft van be schaemd te zyn, dal zy alle reden hééft van eens agteruyt te zien. liet verschiet dat zich vóór haer opdoet, is niet zeer gunstig en den afgrond waerin de middelen dóór haere voórstaenders plaetszoekers gebruykt haer wclligt zou konnen dompelen, peylloos. Dit heet niemand zegeprael maer wel voórbeéldelooze gewcldenary waervan zy eerst zou 't slagtoffer konnen zyn. Lombardiën hoéft besloóten zich met den Piemont te vereenigen; de Venetiaensche provinciën zullen waer- schynelyk 't zelfde besluyt neémen. Uyt deéze ver- eemging zal een maglig koningryk opstaen het géén aen de aenpaelendestaeten misnoegen zal baeren. Radetzky l ragt I yd te winnen en schynt eene nederlaeg te dugten vóór zyn leger thans den eenigen steun van Oostenryk dat nog onlangs zoo onlzaggelyk was. liet wanorder heerscht dóór geheel Dnytschland. De regeéringsloosheyd bereyd er rampen zoo wel als in Vrankryk. In Oostenryk is de slavonsche bevolking tegen de Duvtsche in oorlog. De eerste stelt haeren steun op de vergadering van Franckfort, de laetste op Rusland. De Slyriaenen hebben aen Weenen 30,000 mannen belóóf om deszelfs vryhedeu te handhaeven.Den toe- stand van Pruyssen is zoo ernstig, dat men allen oogen- blik vóór eene volksberoerte bevreesd is. De Pruvssi- sche troepen zyn vóór de Deenen geweéken. De laetste kiezingen van Parvs stellen een zoo aerdig mengelmoes daer, dat er alle partyën ter uytzondering van hel gouvernement in vertegenwoordigd zyn. De regeéringsloosheyd alleen hééft gezegevierd. Dage- lyks is Parys dóór samenrottingen ontrust; men vreest er insgelvks de herstelling des koningdoms. De meest aen elkander strydende vivats en oorverdoovende trom melslagen verontrusten aenhoudend dié groote stad. Tusschen de nationale vergadering en de uytvoerende magt bestaet er geene de minste eensgezindheyd. Kan dit dueren De oneenigheyd is in alle raeden gesloópen, zy bestaet onder de nationale garden, in het leger, onder het volk. 'T is erger dan regeéringsloosheyd 't is vernie tiging Lodewyk Bonaparte, den ongelukkigen held der pooging van Strasburg en Boloniën, den pretendent tot de kroon van Napoleon, is als lid der nationale ver gadering uytgeroepen. By deézen uytslag liet de Repu bliek alarmkreéten hooren. De uytvoerende magt besloot zyne verbanning; maer zie,de nationale vergade ring stemt met eene groote meerderheyd zyne aenveér- ding. 'T is de terugwerking tegenhouden, 't is de Re publiek aen de aeiysiagen der Bonapartisten en het leger aen harde beproevingen van getrouwigheyd blootstellen, flieruyt moet noodzaekelyk eene nieuwe wapenopneé- m ing voortspruyten welligt om aen andere pretention plaets, te maeken. Mogten onze nieuwe kiezingen aen dergelyke rampen vóór Belgiën den weg niet baenen. T is te verhoópen ja vueriglyk te wenschen dat onze kamers nyt conservatieve elementen samengesteld zyn dat er partygeest en dweepzugt geene zetels bekladden en dat de eer-en zelfzugt verre uyt haer midden verdreé- ven worden'T is vueriglyk te wenschen dat Eeniragt, Cespaerzaemheyd, Voortgang zonder inbreuk benevens ons onschendbaer Koningdom op het vaendel van geheel de vertegenwoordigde natie geschreéven zyn. Er is in den kiezingsuytslag op te merken dal, in weérwil al het. geweld, alle leugens, alle bedreygingen, den heer V.D.Bossche 10 stemmen meer had dan M. Bruneau; dat er bovendien nog 10 a 13 bulletins nietig verklaerd zyn om dat zy slegts deeze wóórden vervatte- den den advocaet V.D.Bossche. Hieruyt blykt dat M. Bruneau 23 stemmen mis had dan M. V.D.B. en dat slegts het geweld tydens de balloteéring en den reeds diep ingevallen avond oorzaek zyn dat M. V.D.B. niet gekoózen is In liet vervolg zouden de operatiën vroe ger in den mörgend dienen begonst te worden; de kie zers die van 6 a 7 ueren verre komen, konnen daer naer niet blyven wagten. Dit zyn omstandigheden die kwaedc vermoedens zouden konnen doen opryzen. Het Verbond van Actst maekte over dry weéken een dondersch lawyt om dat zyn Nr in eene enkele herberg gestoólen was. Wy schokscliouderden wanneer wv die onnoozelheyd lazen; maer thans zullen wy eens zeggen dat volgens oiitvangene berigten, de Nrs van den Dender- bode wel in vyftig en meer herbergen dóór de voórstaen ders plaetszoekers der Alliance zyn geëscamoleérd ge worden. Waerom Enkelyk omdat de kiezers dóór den Dender-bode te zeer verlicht wierden en om dat de Alliancemannen zelve dompers en lichtverdoovers zyn. BERIGT. De persoonen die vóór den aenstaenden trimester op ons blad inschryving neémen, zullen de N" tot 1° July kosteloos ontvangen. Voórtaen zal den abonnements prys van den Dender-bode zyn 1 fr. 50 cmeD. per dry maenden vóór de persoonen die hunne inschryving op ons bureel hebben genomen; vóór degeéne die zich op de postkantooren laeten inschryven, kan onzen prys niet verminderd worden. Met een enkel briefje franko gezon den, kan men inschryving bekomen. De berigten die wy heden uyt versehillige streékeu van 't arrondissement ontvangen noópens de gepleegde geweldenaeryën zyn zoo véél beduydend, dat wy openlyk durven zeggen dat indien de opge'drongene candidaeten met eemg ee.-gevoel bezield zyn, zy dergelyk mandaet niet zullen durven aenveêrden. De kiezing van Aelst brengt eene smaedvlek aen 'tarrondissement toe die niet ligt uyttewisschen zyn zal; ook verzekert men ons dat het ministerie reeds van alles onderrigt is of staet onder ligt te worden. 'T ware vuriglyk te wenschen op dat er in 't vervolg maetregelen voórgeschreéven worden die zulke schandelyke werkingen tegengaen. De merkpryzen hebben heden en gisteren weynige verandering ondergaen. Den veélbeloóvenden oogst, houd de graenpryzen leeg en doet dezelve eerder naer daeling dan naer ryzing hellen. Zie de merkten op 't eynde van ons blad. Ch. Louis Coppens, 22 jaeren oud, zóón van Dom. en van Col. Klinkspoor, van Oerdegem, en alhier woo- nende, was zich gisteren middag in den dender gaen baeden en is deêrlyk verdronken. Hy kon niet zwemmen. Ter gelegenheyd der kermisse zal er in de gemeen te Erembodegem, op donderdag 22 deézer maend in den namiddag eene volksfeest plaets hebben met het zangge- noótschap de Dender-broeders van Erembodegem en ver- scheyde zang- en muziek genootschappen zullen er zich vereenigen om die feest te verluysterlyken. (Medeg.) Men meld ons lieden liet volgende In den nagt van 13 lol 14 deézer is het hol' van J. B. Van Dooren te Sb-Anlelinckx door den brand verslonden geweest; niels is konnen gered worden; in min dan eene uer was alles in eenen puinhoop veranderd. Twee peérden, na dat men hun den teugel óf hand had al'gesneéden, hebben zich zeiven gered met door den gang van hel buys te loopen. Er zyn twee peérden, een veulen met 8 koeybecslen en 3 groolc verkens tol assche verbrand. Geluk- kiglyk vóór J. 11. Van Dooren waren het hof met de beesten tegen den brand dóór eene maetschappy verzekerd. Hoe den brand er is in gekomen is nog niet gekend. Op den spoorweg van Antwerpen naer Gend is gisteren eenen wagon met koopwaeren gelaeden in brand geraekt; gelukkiglyk is bet vuer nog tydelyk ontivaerd geweest en is deii wagon van den treyn afgehegt en gebluscht. Te Brugge hééft eene samenrolling van ISO a 200 werk lieden plaets gehad. Het waren al ongelukkige zonder werk die brood vroegen. Eene doórgaens wel onderrigle bron berigt dat M. De La- martine besloóten hééft zich van het stactslooneel te verwyde- ren. Hy durft de verantivoórdelykheyd niet draegen der aen- veérding van Prins Louis Bonaparte. Wy verneéraen dat men in het ministerie van jus titie wetsontwerpen bereyd, welke aenzierilyke spaer- zaemheden zullen verweézentlyken. Vóór eerst, zou liet hoog-krygsgeregtshof worden afgeschaft, en over de vonnissen der krygsraeden zou men slegts in zekeren graed konnen beroepen vóór dry hoven van appel. De boven van assisen zouden voórtaen in de lioofdplaets van elk arrondissement worden gehouden. Er zouden ook veranderingen komen in de bemoeyingen der korrektion- neéle rechtbanken en vredegeregten. Deéze en andere schikkingen zouden toelaeten liet persooneel der boven van appel en der rechtbanken van eersten aenleg te ver minderen,,en gevolgentlyk ook de uytgaven vóór het departement van justicie. Er is grootelyks spraek van het bestuer van den vzeren weg en dit van den brievenpost onder eene ad ministratie, onder eenen direkteur, te vereenigen. Den Journal du Limbourg Beige berigt, dat den graef de Theux of hy gekoózen is of niet aen zyn pensioen van minister zal verzaeken. Zullen de andere ministers dit voórbeéld navolgen? 'T is te hoópeD, wy zulle» dit afwagten.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2