berigt: BELANGBYK HEItlGT. GRASVEILIIVGEIV. Yendiiie van Veldvruchten LAAD, le Schellebelle in koop. BESTE SCHELDE GRAS, TE SCHELLEBELLE. De voóruytzigten op den graenoogst blyven in "Engeland hoogst verblydend. Ook de aerdappelen, waer- van dit jacr veel meer dan vroeger is geplant, beioóven eene ruyme inzameling en geen spoor der ziekte vertoont zich aen dezelve. Men komt te berekenen, dat er van de 14,900 En- gelsehe schepen boven de 50 tonnen, jaerlyks 553 ver- gaen. Van de Fransehe schepen vergaen er jaerlyks 346 op dezelfde wyze; van de Pruyssische 40; van "de Bel gische 6; van de Oostenryksche 24; van Breinen, Lubeck Oldenburg en Libau 22. Hamburg en Holland vinden wy niet verantwoord. Onder al deéze verongelukte sche pen zyn er 124 met man en muys vergaen en hebben geene de minste tyding van zich gegeéven. Men meld uyt Bellem, dat er aldaer een beweene- lyk ongeluk is voorgevallen. Het tweejaerig doglerken van den peêrdensmid F. Billet, woonende aen de brug, was eenige oogenblikkcn dóór zyne ouders alleen gehe ten, en is met eenen stoel naer de tafel geklommen, op welke eene volle kan met kalfé stond opgegoóten. Het kind heél't in eenmael gulzig uyt die kan gedronken, en zich doodelyk den mond en de keêl verbrand. Op het .geschreeuw van het dogterken, is de moeder toegesneld, maer alles was vrugteloos. Het kind is in de vreeslykste pynen overleden. üe maetschappy genaemd Caisse de Union, en bestemd om de uytwisselingen van elfekten in geld te vergemakkelyken, is nu definitievelyk te Brussel samen- festeld. De eerste inleekening hééft verre tol bóven het alf mihioen beloopen. Den koning hééft vóór 20,000 fr. ingeschreéven De naemlooze maetschappy te Antwerpen, genaemd Banque Commerciale, heeft eenen sursis bekomen, onder besprek van dóór eenige kommissarissen, dóór de crean- ciers aengestcld, bestuerd te worden. Het schynt dat te Veurne of in de omstreéken, er eene bende brandstigters zich ophoud. Op vier dagen heeft men dry groote brandrampen te betreuren gehad. Men verneemt, uyt Brussel dat den lieer Coxwell, en zynen reysgenoót den heer Washington zondag dóór eenen rukwind in hunnen brandballon opgenomen en weggevoerd, te Hoevenenby Herenthals, provincie Antwerpen, zyn nedergekomen. Deézen afstand van ryf- tien mglen hadden zy in een half uer afgelegd. Deafdae- ling was verschrikkelyk en ware met beweenelyke on- heylen kunnen vergezeld gaenmaer by geluk liep alles tamelykgoed af, behalve dat de twee luchtreyzigers uyt den boot geworpen wierden, waerby den heer Coxwell eenige kneuzingen bekwam, en den lieer Washington eenen arm uyt het gelid wierd geschokt. Den fameuzen Blervacq is te Parys aengehouden, en naer Ryssel gestnerd, om aldaer gevonnist te worden I HAXSCHK REPUBLIEK. parts 11 junyThans is al de aendagt gevestigd op Louis Bonaparte, dien men allen oogenblik te Parys verwaglden naem van Bonaparte en liet onderneéuiend karakter van den prins Louis hebben de Itepubliek in een weézentlyk gevaer gebragt; ten minste is iedereen daermede bekommerd, liet uylvocrend bewind houd de eene raedveigaderiug na de andere. Omtrent 500 leden der Nationale Vergadering hebben gisteren avond ook al beraemd en geraedpleegdmaer noch de uyt- voerende, noch de weigeévende magt kan lot een besluyt komen; de ratten waren niet minder besluiteloos, toen men de kat eene bel zou aenliangende adviezen waren lalryk, maer niemand had lust te beginnen, en dit duerde zoo lang, tot dat meester Tibaert de eene rat naer de ander gevangen en de strot afgèbeélen had. De reilen deézer algemeene besluyteloosheyd is, dat er veel beletsels, belemmeringen en moeyelykheden in den weg staeu. Alle oogenblikken gevoelt.men liet verlangen en de behoefte de wetligheyd te buy ten gaen; maer jegens eenen man gelyk prins Louis Bonaparte is dit niet gemakkelyk. Is liy Frauscïi- man? Is by balling? Heél't by regt om in de Nationale Verga dering te zitten Zoo ja, waerom zou men de hand op liem leggen? Zoo neen, waerom zitten zyne twee kozylis ongestoord inde Vergadering? Zie daer de hool'dkwesliën, wier oplossing door moeyelykheden en gevaereu verwikkeld word. Evenwel meent men, dat er iets zal worden voorgesteld. In ai'wagling zou het ons niet verwonderen, dat de aenkomst van Louis Bonaparte te Parys tol eenige demonstratie aenleyding gave, waerna hetrepubiiekaensch boellje in eens wierd opgeschept. De Nationale Vergadering, welke de meerderbeyd der bur gers nog aenkleéven, zal weldra eenen voorzitter der Itepubliek ie benoemen hebben, en voor zooveel den prins Louis Bona parte de op hem gevestigde aendagt verregtveèrdigl, zal zy mogelyk verkiezen eenen Bonaparte uyt luiere stembus te hae- len, dan hem op de barrikaden te laeten uylroepenwant de genegenheyd voor Lamarlinc is zeer verkoeld, degeéne voor Marrust is niet warm genoeg, en den generael Cavaignac zal voor niets lellen. parys, 12 juny. Men had eerst op de kandidaluer van Louis Bonaparte weynig agl geslaegenmaer men iiad niet gerekend met de openbaere denkwyze, die in de departementen door allcrley middelen wierd omgewerkt. Den schok eens gegeéven zynde, breydde de electrieke beweéging zich snellyk langs alle zyden uyt. Thans is het onloochenbaer, dat liet aeiideukeu van Napoleon ouder de volksschaereu leévend, onder het leger maglig en onder de landlieden tooverend is. Den door Louis Bonaparte gewonnen invloed moet zelfs zoo groot zyn, dat men «yndelyk is bedugt geworden, dat denzelven op bet laelst de jeheele Itepubliek in duygen zou kunnen doen storten. Be daeromtrent ontvangeue tvdingen uyt de departementen stellen Louis Bonaparte vóór, als eer dóór opstand, dan dóór den wetlelyken weg lot de hoogste magt te zullen geraekeu. Te Troves zou een linie-regemenl, dóór de nationale garde te geinoet getrokken, derzelver kreël van Leéve de Republiek! met dien van Leéve den Keyzer! Leéve Louis Bonaparte! Iieb- ben begroet. In het departement der Vonne voegde men agter de stembriefjes op zynen naem de wóórden: Geene Republiek. Te Mans schrééf men agter zynen naem Keyzer van Vraukryk, en ook hier ter stede waren' veéle briefjes ingevuld met dé wóórden: Prins Lodewyk-Napoleon, Kevzer! Dcrgelyke demonstration hadden te Gliarleville plaels; daer is ill den nagt van 8 lot 9 juny in groot getal de volgende pro clamatie aengcplakl geworden Franseben Na andermael de dwingelandy verjaegd te hebben, die ons in july had bedroógen, hebben wy ons wederom laeten bedriegen door eene véél schynheyligere en schandcly- kere dwingelandy, daer deéze zich verscliuylt onder den sluyèr van volksbesluer; in plaets van eenen Koning, die ons uylsclmd- de, hebben wy er verscheydene gekreégen, die zich ten onzen koste vetmesten. ArdennersSnellen wy dus te wapen, ver- brcéken wy onze boeyën, leveren wy een voorbeeld, hetwelk ganscli Vraukryk zich zal haeslen te volgen, en stellen wy aen ons hoofd den eeuigen man, die zulks weèrdig is. Kiezen wy dus Lodcwyk Napoleon Leéve den Keyzer! Men veriiaeil, dat toen Louis Bonaparte in het departement der Charenle lot volksvertegenwoordiger wierd uytgeroepen, de volksmenigte vol blydschap riepWeg dc Republiek! Lecv'c den Keyzer OOSTENRÏK. De overgaeve van Pescliiera is thans te Weenen bekend. De Oostenryksehe bladen wyten zulksaen verraed, zorgloosheyd en onbekwaemlieyd, die reeds zooveel nadeel aen de verrigtingen van het leger hebben berokkend. Pescbiera heél't zich dapper gedraegen, maer men heeft hel gebrek aen alles gelaeteu, en dit was dan ook de oorzack van den val dier vesting. Blykens berigten uyt Napels, die lot 21) mey jongstleden loopen, moeten de geruglen omtrent de jougste vreedaerdige tooneelen aldaer zeer zyn overdreéven geworden. De regeéring had haere goed keuring zoo weynig aen de plundering geschonken, dat zy een proces heeft doen opmaeken tegen allen, die beschuldigd' zyn, dacraen deel genomen te hebben. Even onwaer is het, dat 83 afgeveérdigden gefusileérd zouden zyn; gcenen der afgeveér- digden heél't hel leven verloóren, men heél't hen allen als ver tegenwoordigers des volks geëerbiedigd. Het getal dooden word opgegeéven 1242 te zyn; intusschen bevatten de registers der begraefplaetsen slegls 132 uaemen, daeronder de militairen begreépcu en lien, die laeter ten gevolge hunner wonden over- leden zyn. ÜvtVallegio licéft men van 13 juny liet volgende vernomen: liet Pi.ëmonteésch leger is in optogt om de Oostenrykers le ontmoeten, en hun slag te leveren. Ko ning Karel-AIbrecht lieéft ecu leger van 40,000 mannen en 80 stukken kanon onder zyne bevelen, üe Oostenry kers liebben nog een leger van 30,000 mannen, en kon- nen over 100 stukken kanon beschikken.Verschèyde siciliaeusclie gedepiiteérdcn zyn te Turin aengekomen. om met Ivarel-Albrecht te honderbandelen over de ver- eeniging van Siciliën aen liet nieuw koningryk van ltalicn, over welk koningryk men Karei-Albreebt wilt doen regeéren. DUYTSCIILAND. frankfort, 10 juny.k olgeiis uiededeelingen van eene gewoonlyk goed onyjerrigte zyde, scliynt liet gerugtzich te bevestigen, dat den Koning van Pru'yssen voórneémens is, om van den troon afstand te doen teil gunste van zynen broeder den prins van Pruyssen. Anderzyds scbryft men uyt Lintz, dat daer overal de spraek gaet, da't Z. M. den Keyzer van Oostcnryk plan heél't afstand te doen van de kroon, in allen gevalle beschouwt men het daer vóór zeker, dat wanneer Z. M. in den loop der wéék niet zelf terugkeeren, of geenen afstand doen mogt, te Weenen de bloedigste botsingen zouden kunnen ontstaen. Dit Incisie gerugt is egter weynig waerschynlykwant op 7 juny heél't men te Weenen eene keyzerlyke procla matie afgekondigd, waerby Ferdinand a'en zyne volkeren laet weéten, dat liy besloóten beeft consïitutioneélen Keyzer te blyven, en al de beslissingen der aenstaende staelsregelende vergadering te eerbiedigen, liy noodigt levens de bevolking van Weenen tol de orde uyt op dal hy de vergadering in persoon moge komen openen. roep, oud 66 j. Bisschopstr.Jh. De Raet, man van M. Th. Van den Broeck, landbouwer, oud (i4j., Popenrode.Adr. Wal- graef, man van B. Linthout, zonder beroep, oud 86 j., Ilóonstr F. De Backer, wedr. van C. F. Bjroukaeit, labakwerker, oud' F' Keyzerlykcplaels. Ang. De Koninck, oud 5 j., Gend- sclieslrael. M. Th. De Meyer, wede. van F. A. VVillems, kant werkster, oud 60 j., Mylbeék. J. J. Priem, wede. van Judoe F ranck, zonder beroep, oud 82 j., Hoogslraet. Deurwaerder VAN BEVER, te Aelst, zal Zatnrdag 24 Juny 1848, middag juste, verkoopen al het PEÈRDEN- MESI voortskomende der kanon-peêrdcn, verblvvcnde ter casern van Aelst. Door het ministerie vandenNotaris DE DEYN, teNinove Maendag 19 Juny 1848, om 2 uren namiddag, wegens dc heeren Govaert 18 koopen extra schoon IIooi-Gras te Ninove, in den Gróoten en Kleinen Vyver. Dynsdag 20 Juny, om 2 uren nanoen, wegens M Pieter Gosyns 8 koopen beste Dender-Gras te Ninove, in den Ne- derwyk. Woensdag 28 Juny, om 2 uren namiddag, wegens M Herremans 24 Dagwanden Dender-Gras, eerste klas, te Meerbeke, in den Ivleinen Beirenvoet. EN HOOYGRAS, TE LEDE EN CHERSCAMP.. Door bevoegd Anibtenaer zal ten verzoeke der eyse- miers er op üynsdag 20 Juny 1848, te beginnen om 9 uren s morgens, openbare venditie gehouden worden, van V ELDVRUGTEN en Hooygras, te weten LEDE (wyle Lede zyde omtrent het Ilofsmeer.) 10 roeden Rogge. 50 ld 60 ii Spelt. 30 Haver. 15 Gras. 25 u Sloorzaed. CHERS)A MP, (Tusschenbcke 14 dagwanden goed Hooygras, De verlcooping zal aenvang nemen te Lede, aen het- eerste lot, en op lyd van betaling, mits stellende borg. Den Notaris VAN DER LOOY, te Aelst, zal namens Jacques JESPERS, aldaer, over de Erven Wellekens Zaterdag eersten July 1848, om vyl uren naer middag let herbergo DL COi\ COHDL, te Aelst, aen de "roote merkt, verkoopenEene schoone partye LAND te Schellebelle tegen de Kerke en dc Schelde, groot' bv metinge een heetaris 25 aren 40 centiaren (375 locale maet). Doórde gelegentheyd dienstig om op te bouwen verdeelt m parceelen met reserve van accumulatie gebruykt by Egidius Peleman en kerxsavond aenstaende. cumulatie, en Petrus Rauwens tot BUR.GER-LYKEN-STAND. Van den 2 tot den 46 Juny. GEBOORTEN. Manuelyk 9 Vrouwelyk 4 16 HOUWELYKEN. Carolus Lud. Van der Eist, jongm., ond 50 j., grafmaeker, met Anna Catb. Schoekeren, jonged., oud 45 j., dienstmeyd. Petrus J. Van der Stock, jongm., oud 23 j., kaeywerker, met M. Coleta Schollaert, jonged., oud 18 j., kantwerkster. OYERLEÉDENE. Clem. Verbestel, oud 5 j., Branbandstr. Ludov. Dc Corle, soldael, oud 54 j., Graenmerkt. Begina M. J. Meert, wede! van Michel P. J. Moens, koopvrouw, oud 65 j., Molenstr.M. J. Van Poel, kantwerkster, oud 18 j., Mylbeék.Ros. J. Baudet, vrouw van Jan B. Van den Broeck, herbergierster, oud 56 j., Merkt.Vict. Cailebaut, vrouw van Jan B. Van der Meersche, dagloonsier, oud 38 j., Sl.-Job. Sus. De Leener, wede. van J. Meert, zonder beroep, oud 4-7 j. P. Jan Hellinckx, man van M. B. Deltour, herbergier, oud 79 j., Esplanade. P. Jan Lievens, schocnmaeker, oud 24 j., Leopoldstraet. Joseph St. Gheeraerdts, oud 15 j., Molenslraet. M. Catb. Librecht, kantwerkster, oud 14 j., Verkemerkt. - Tb. De Saedeleer. oud 7 j., Volderstr. J. P. Ceu. zouder be- VERKOOPING VAN CIRCA DE 70 KOOPEN Op Maendag 19 Juny 1848, te beginnen om 9 uren voor middag, zal er door bevoegd ministerie op aenzofek van Mevrouw de Baronnesse Douairière Lecandele de Ghyseghem, geboren De llobiano, openbaerlyk verkoel worden circa de 70 koopen beste Schelde GRAS, was sende te Schellebelle, in dc meerschen genaemd den Grooten Ham. Dit op tyd van betaling en ordinaire conditiën, mits borgstellinge. Geene hoopers noch borgen zullen aenveerd worden die hunne vorige koopen niet volduen hebben. R. PEIRREBOOM-DE PEYSER, meester Schilde,, Verwer en Glazemaeker in de Korte-Zoutstraet N° 120 te Aelst, hééft d'eer het publiek te berigten dathy, by eene buytengewoone vermindering de pryzen, de gëvreé- vene Olie-verwen komt te bepaelen aen 50 centimen den halven kilogr.en 40 fr. de 50 kilogrammen. Gemeldden meester Schilder durft de eerste kwaliteyt zyner Olie-verwen waerborgen, en op dat, ingezien de lêege pryzen, er geene kwaede vermoedens tegen de boedaenigheyd zouden konnen opgevat worden, laet hy toe de Olie-verwen voórafgaendelyk in zyn Magazyn aen eene proef te komen onderwerpen. Verder beveelt hy zich in elks gunst vóór alles wat zyn vak betreft; elkeen zal in de pryzen eene aenzienelyke vermindering ontwaeren en altyd de beste boedaenie- heyd van waere» ontmoeten.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3