ZONDAG 23 J L A Y 1848. TWEEDEN JAERGANG.— N 95. AELST, den 24 Juny. Dit Mail verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, l>y trimester, is bepaeld op d IV. 75 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand reglveè'dige klagten of'gegronde rckla- men in 'l algemeen belang It, doen beeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wa ervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zv wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaet. CUIQUE Sül'M. De grondwet waerborgt aen eiken Belg de vryheyd van denken, aen eiken kiez.er de vryheyd van zynen keus; geene wet laet toe deéze vryheyd te krenken, en nogtans wat hebben wy hier in ons distrikt gehoord en gezien? Wat hebben wy uyt andere distrikten vernomen? Op de eerste vraeg zal den Dender-bocle antwoorden, de Iweede zal den Journal de Bruxelles uytlcggen. Zie dus verder. In ons distrikt hebben wy onzen arrondisseménts- kontmissaris zynen invloed zien gebrtiyketi om de Burge meesters en hunne onderhoorige vóór de zich zoo noe mende liberale party te doen stemmen; den hoofdbedien den uyt het distrikt-kommissariaet hebben wy benevens eenen hoofdbedienden uyt het gouvernement te Gend, van d'eene gemeente naer de andere zien rydende andere bediende uyt ons kommissariaet hebben wy alle met eygene oogen zien rondloopen om stemmen te bede len met die en geéne komplimentende Alliancemannen van hunnen kant, hebben geene dwangmiddelen gespaerd welke hun de fortuyn in handen geeft om de aflianglyke kiezers tegen hunne overtuyging te doen stemmen en aldus hun geweéten te kwetsen, met een wóórd, «-n ver- schrikkingsstelsel is hier en elders gebruykt waardóór de gewaende liberale party de hooge staetsteugels in handen heeft gekreégen, en welligt Belgiën naer den af grond zal heen voeren. God gave dat deés gezegde niet verweézenlykt worde.... Maer, eylaes! al wie getuygen hééft geweest van dien boozen prieslershaet, al wie ge tuygen heeft geweest van die grondwetschendende gewel- denaeryën, van die lieersch- en geldzugtige woede die de plaetsjacgers der Alliance hebben ten toon gespreyd, zal met ons móeten bekennen dat er naer absolntismus of alleenhëersching gestreéfd word. En wat zal het zyn wanneer dien rampzaligen partygeest zich teenemael van 't gezag zal meester gemaekt hebben? Wat liet zal zyn? Woede en vraekzugt zonder paelcn, verkragliug van alle wetten en schandelyke dwingelandy, waeruyt noodzaeke- lyk volksberoerten wanorders en verdere rampen zullen voortvloevën die moeten eyndigen met liet vreédzaem en kostelyk Belgenland voor altyd aen den vremden over te leveren.Meermaels hebben wy het gezegd en wy her- haelen het heden, 't zyn geene staetkundige driften die heden tot spillen dienen om welke hét kies-mceaniek ronddraeyt, 't zyn goddelooze driften die welligt op de kerk eene lieyügschendende hand zouden leggen en nog eens die vreeselyke tyden van bloed en vervolging in 't geheugen brengen. Een volk dat zyne .wellen verkragt of laet verkragten baent den weg tot regeéringsloosheyd die, op haere beurt, zwanger van alle schelmstukken, rampen baert die dikwils te laet niet bloedige traenen beweend worden. Wy willen hier niet te verre gaen, doch ofschoon wy slegts geringe weékbladschryvers zyn, zullen wy ons ge stadig by d'alarmklok houden om daedelyk te kleppen indien men de hand op onze constitutie durft leggen die ons alle wenschelyke vrvheden waerborgt. Wy stellen ons betrouwen op bet volk aen 't welk alle magt gegeéven is; het volk zullen wy verlichten en tydelyk waerschouwen zoo liaest eene donkere wolk van overheersching zich op den staetkundigen gezigteynder zou vertoonende over- lieerschers zouden in ons aenklaegers, bekampers, en 't volk verdedigers vinden. Nogtans, wy verhoópen dat de zaeken zoo verre niet zullen komen, ook willen wy heden slegts den eersten vryheydskrenkcnden slap van den siaet en der Allianeen schandvlekken op dat zy ontwarrende dat er nog vryheydsminnacrs zynde, zich zouden wagten in 't vervolg "hun vernielingsstelsel van onwettige acn- matiging voort te zetten, want den val is eerder voor gekomen dan hersteld wanneer hy is gedacn. UY'TTREK UÏT DEX JOURXAL DE B1WXELLES VAN 18 JUNY. Wy ontvangen uyt verschillige arrondissementen brieven die de poogingen aenslippen gedaen dóór'l géén men de libe rale party lieet om den val onzer voórnacme staetkundige vrienden te bewerken. In weerwil de stellige verklaeringen van bel cabinet, in weerwil zyne belofte van zich in de kies- worsleling onzydig te houden, hebben verschvdene zyner agen ten hunne officieéle positie gebruykt om de meest agténsweèrdc leden der geinaetigde denkwyze uyt de kamer te verdry ven. 55 y zyn gansch bereyd te gelooven dat die amblenaers de inzigten van 'i gouvernement hebben miskend, en dat liet gouvernement genoegzaem de nationale belangen verslael om de vcrwydering te betreuren van moedige en talentvolle mannen die den par tygeest aen de welgeéving ontrukt. .Maer 't is niet min zeldzaem dat amblenaers geóórdeeld hebben stralleioos een zoo groot deel te mogen neénren aen daedzaeken welke wy niet aerzelen als noodlottig vóór 'l land te lieetcn. lloe beweenelyk ook de ingerigtc wapening tegen de mannen onzer denkwyze zy dóór eene party die, nog dags te voóren, ons ter liaerer hulp riep om de republikaensclie kandidaeten te verwyderen, wy zouden ons bepaeld hebben by de klagten en de protestatiën die wy reeds hebben laden hooien, indien wy de verzekering niet kwamen te verneémen dat slegle middelen door d'cer en wclbegreépene vryheyd gevloekt, in verschillige distrikten gebruykt zyn geweest. Te Yperen lieéft men afgekondigd dat 51. Malou de Ylaenderen geruïneerd lieéft, dal liy de gepraemde geldleeningen lieéft ingeblaezen cn doen aenneémen, en dat hy voórneémens was nog eene groole ver hooging van lasten te vraegen. Deéze domme lastering lieéft véél byval ontmoet, voórnaemelyk by de buytenkiezcrs. De vyanden van M. Malou zyn zelfs vóór geene vervalsehing van karakter leruggedeynsd. 55 y wagten naer verdere inlich tingen etc. lu liet arrondissement Doornyk lieéft men ook walgelyke ktiyperyën gebruykt om de kandidatuur van M. Dumortier ie doen mislukken. Openbaere amblenaers hebben er openlvk deel aen genomen. 5iaer hel verschrikkingsstelsel is nergens op eene zoo groole scliael in 't werk gesteld gewéést dan in T arrondissement Marche, alwaer de vyanden van 51. Orban zyne voórslaenders met de brutaelste vraekneémiiigeu hebben bedrevgd indien zv M. Orban hefköózen. Een groot getal kiezers hóeft zich naer Marche niet durven begeéven, omdat liet gerugt overal versprei d was dal, indien den uylslag gunstig was vóór M. Orban, ile kicsbureclen zouden verwoest, de stemming vernietigd en de buyten kiezers mishandeld en geweldiglvk uyt de slad gedreé- ven worden. Men zegde dal er kalseysleeïien óp de bovenslagién der liuyzen gedroegen waren om de vrienden van M. Orban aen Ie tasten, 0111 nog den alarm en de ontmoediging te vermeerde ren, wierd er een pistoolschot aen de deur der kicszael losge brand, en de slemopueémiug was nog niet geëyndigd, wanneer bet klokgeluid dat de nederlagvan den gemuctigdeu kandidaet moestaenkondigeo, reedsgehoord wierd. Nictlegcnstacnde deéze oiinoemelvke kuyperyêu, lieéft den tegenhanger van 51. Orban slegts eene meerderheyd van 15 stemmen bekomen. Zie daer de omstandighedendieonsuyt dit deel van 't Luxem- burgsche toekomen. De treflelyke menscben van alle denkwv- zen zullen strengelyk een dergclyk gedrag afkeuren dat de vryheyd van keuze verkragt, en dai den ernsligsten aki van 't politiek burgerleven in een liaetelyk lachspel verkeert. Verre van de klagten die men ons toezend te overdriven ivy yerzagten dezelve om dat het ons walgt dergelyke httyten- spoórigheden af te kondigen, en omdat wy misinoedigd zvn Ie zien op ivelke wyze het oud liberalismus' hel vretraktaeïver- staet liet welk wy met eene patriotieke verhabsling naren bygelreéden. 55 y hebben hier oenen misslag aen den Journal de Bruxelles te veruiten te weétcn, dien van in de zich zeggende liberalen de minste trouw gehad te hebben; dit allezins reglzinnig blad moest weéten dat er aen den aerd der wolven noch Veranderim' noch verbetering toe te "brengen is, dat zy zich slegts onder schaapsvellen verbergen om te geinakkelyker de vrcédzaeme kudden te konnen verscheuren. 55 y hebben er hier te Aelst ook een voorbeeld van gezien, maer, dank God, wy hebben er de dupe niet van geweest. Hebben eenige kiezers zich hier hieten verblinden, vei schrikken en verleyden, 'l is onze schuld niet geweest, wy hebben onze pliglen gekiveélen en hun de naekle waerheyd voorgehouden. Alen hééft ons verzekerd dat liet iiier welligt zoo erg zou toegegaen zyn als men te Marche had uylgcstrooyd, had den zegeprael aen de kandidaeten der gemaetigde party met geweld niet kennen ontrukt worden. 55 y hadden ons ingebeéld dat de mannen van 't Verbond doortrapter waren, wy dagten dat zy om hunne overweldiging zoo liaest mogelyk te doen vergeélen, den uylslag van 13 juny stilzwygend of ten minste zonder groot rumoer zouden hebben vóór by gegaen. Maer neen, lofluylingen, vreugdegezangen, zegeprael gmjoepen etc. etc. daermée is hun N* van zondag op gepropt waf meer is, zy dryven de schaemtelooshcvd zoo verre van te durven schryven dal' hunnen zegeprael eené'wacrborg is voor de liandhaeving ONZER NATIONALITEIT, ONZER CON STITUTIE EN ONZER BURGERLYKE ONAFHANGLYKHEIT En dit durven zy in hoofdletters schryvenIs het om dat zi hier aen gelik allen reglschapen en vaderlandslicvenden Belg met hert en ziel verknogt zyn'? Verre zv van daer, maer deéze schoohc wóórden zyn slegts een schaepsvel waeronder zy zich als grypendc wolven verschtiylen, eenen dekmantel waerondet- zy bun republikanismus verbergen. Getuige hiervan de open baere verklaering van eenen hunner hevigste aenhangers: je suis RKruBi.ii.iiN, zegde hy in eene herberg, qui M'£MPf.cnEiu BK i. ÉTBF.getuige hier van "liet uytkraemen van eenen anderen aenhanger: si ü;s i.ibKbaux ne tbiomphent pas, le i.enbemain nous pboclamons ia bKpuiiuque getuyge hiervan den mcr^weérden brief van den agtbaeren lieer De Haerne die hen ronduyt zegde dat zy vermomde republikaenen zyn, brief van welken zy geen enkel ivoórd hebben konnen iveérleggengetuyge hiervan die bedreygingon van oproer en de gepleegde gewéldenaeryën die dóór geheel bet arrondissement gekend zvngetuyge hiervan de vraekzugt ivaermede zy bezield zyn en die allen vreesagtigen burger heeft doen beéveri. 5Vy zouden nog meer beivyzen kon nen aanbrengen dat de Alliancemannen 'onder den schoonen naem van liberalismus het republikanismus verduiken zv zullen dit wel loochenen, maer moet u dit verwonderen als gy ziet boe schaemteloos zy de waerheyd hunner geweldenaery- tn durven bebloeinen niettegenstaende geheel het distrikt er oor- en ooggetuigen van is geweest? moet liet u nog verwon deren dat zy de waerheyd noópens de livee millioeneu borglogle hebben verkragt cn deézen schandelyken en aen ons arrondis sement allcrnadeeligsten aki als eene weldaad hebben afge schetst? zal het u nog moeten verwonderen dat zy,na u de bietste duit te hebben helpen afpersen, u als eene weldaed zullen afschetsen van hy elke kicziug onder de venster van M. Bruneau een handvol centen le mogen komen grabbelen? 'T zal n nim mer moeten verwonderen dal zy liet eene weldaed zullen heelen wanneer gy lot bedelzak gebragt, uw geld niet meer zult moe ten bewaeren. etc. etc.... burgers, óverweegt wel 't geen den Dender-bode u zegt; liet is geen verwyt, maer eene ivacr- schouiving. Het Verbond van Aelst rammelt dat wy bt oodschryverszyn, en nogtans hebben de alliancemannen by ons ongehoord geweld gedaen om ons ten hunnen dienste te krygen; het beeft noch aen beloften, noeli aen offers, noch aen vcrleydende slreëlingen ontbroken om onzepen aen de verdediging httuncr verderfelykc stellingen (e vcrslaeven. 55 y wisten met welke sóórt van men scben wy zouden te doen geluid hebben, en daerom hebben wv hun de wydste opening van ons buys getoond. En nu, wie is er met den opstel van dit joóden-blad belast? Eenen reessem kuoeyërs met holle hersenpannen geschikt 0111 dommcrikkcu en vreesaglige te begoochelen en le verschrikken. Het Verbond zegt in zyn N' van Zondag dat M. Cumont de gedoogzacmlieyd ofde vergiffenis dcroverwinnaers ten voórdeele der overwonnene lieéft ingeroepen cn dat deéze zoo EGT EVANGELISCHE wóórden met een donderend gejuich wierden beantwoord. 55y tJkllenaen M. Cumonl zeggen daler niemand hoeft vergiffenis te vraegen om hem zyne stem gewevgerd te hebben; dat by M. Cumonl, veeleer vergiffenis zou (Henen le vraegen over al de sehanddaeden, geweldenaerycn, logons, be drog en lasterlael welke hy, ondervoorzitter der Alliance, door der zeiver aenhangers plaetszoekers hééft laeten pleégen. 555

De Denderbode | 1848 | | pagina 1