VLUGTIG STAETKUNDIG OVERZIGT. 2LS /alten er byvoegen dat hy nog zeer novilie in de evangelische teer zyn moet, aengezien hy 't verleden jaer op een enkel ver moeden dat cenen van hem afhanglyken kiezer niet gestemd had volgens beliefte van M. Cuniont, des anderdags zyn werk ontnomen wierd. Wat meer is, vvy hehheu van eenen geloof- wcérden persoon vernomen dat een lid der Alliance eenen kiezer bedreygd heelt indien M. Cninont niet gekoózen wierd, hy des anderdags al zyn werkvolk zou hgbbcn afgedankt, En dergelyken mensch heel hel Verbond een zinneheéid van regl- schapenheyd I)al M. Cuniont zich haeste 0111 zelf vergiffenis tevraegen en een vast voórneénien maekezich lebeleren. Het Verbond van Acht kondigde zondag laelsl hel volgendeaf: De mede opsteller uitgever van Den Dender-bode die allyil zoo gesloft heeft over zynen eerbied voor de wellen lieefl verleden dynsdag een schoon bewys van den eerbied gegeven. Dc man ofsehoon geen kiezer zynde en Ier spyt van de wel welke den toegang der kiesbureelcn uytdruklielyk verbiedt urn alwie liel slcmregt niet bezitheeft zich veroorlofl in een dier bttreclcn binnen te dringen. Een onafhankclykc kiezer der stad dit bemerkt hebbendenam den overtreder by den armbragl hem voor de tafel van den voorzitter alwaer hy stond te kyken gelijk eenen afgclckten boterham, en IJyl wierd, na dat dc overtreding beslatigt en er proces-verbael van opgesteld was, schandelijk en onder het gejouw der menigte, acn de deur gezel. Celyk wy voorzien en verwagt hadden, is deéze daedzaek voor de 5/1 vcrvalsclit en ontaerd; de vvaerheyd in het Ver houd van Aelst aenlreffen, is cene zeldzacmheyd; 't is ccne ui tzondering aen zynen gevvoonen regel die is ailyd te liegen. Doch wy gaen hier van dit artikel zeggen 't géén naer is. Dal vvy in 't kieshureel waren binnengedrongen, is iels w acrover den rechter zal te beslissen hebbenwy, wy honden bestaen dal wy tegen de deur des bureels stonden van elkeen afgezonderd, dat de kiesoperatiën gingen eyndigeu want er hoogsten nog een dertig a veertigtal bulletins af te leézen wa ren. Voor wal dien onafhangelyken kiezer betreft, wy zullen hem met naem en stuk noem'en, 'l was eenen alliance'man PROSPER GOVAERT, eenen lieer die van geheel de stad ge kend is; 'twas by die, even als eenen PI1AR1ZÉ, door nyd en vraekzugt opgezwollen, zich niet schaemte aen dien vuylen en woedenden herlslogt den vollen toom te laelen. Hadden vvy op 't zelfde oogeublik vraekgierig willen te werk gaen, wy zouden een vyfta! persoonen die geene kiezers waren hebben konnen aenwyzen die zich niet aen de deur, maer te midden der kie zers bevonden. Naer luyd van *t Verbond, zou dien zelfden PROSPER GOVAERT, op ons dc hand hebben gelegd, wy zul- ien hierop zeggen dat liet wel waer is dat hy ons in de zael hééft getrokken, maer dat by 011s by den arm vóór liet bureel lieéftgeleyd, is ecite leugen; dit was niet noodig, wy hebben zulks zonder tegenstand, uyt cygene beweéging gedaen, en wal meer is M. P. G. is niet goed genoeg om op ons dc hand Ie mogen leggen in weérwil zynergewaendeouafhanglykheyd. Wy oyndigen deéze regelen met te zeggen dat het Verbond aen 't kieshureel, waeronder den agtbaeren voorzitter M. C. Evil, als ook aen al de aeuweczige kiezers veel eer doet met te zeggen dat M. BYL onder 't gejouw der menigte schandelyk aen de deur gezet wierd. Of dit waer is, daerover zal den heer voor zitter zelf henevens al de kiezers oórdeelen en dit gezegde na weerde schatten. Wat er althans waer is, is dal M. P. GOVAERT door cenige quidams van zynen deessem omringd, gejouwd hééft. Dit vergeéven wy hem uyt den grond des herten en zyn daerom op hem niet liet minste gesioord, doch wy hebben 111e- delydeu met zyn vraekgierig en nydig hert, 0111 dat wy gezien hebben dat het zich verkwikte op het zigl van eens anders ongeval. Waerschynelyk zou zyn hert gebloed hebben en flauw geworden zyn had hy onzen zegeprael geboord. Dit is de nalucr der gieren die van vuyüglieyd gevoed en van welriekendlieyd gedood worden. Geheel de Alliance was in volle vreugd op het hoeren onzer zoo gezegde overlrcéding; lot 's' avonds toe wierd er GALDEA- MLiS 0111 gezongen. Eene omstandiglieyd egler dient hier Ie worden aengeslipt. Toen de overweldiging der Alliance gekend i n dal er luyd op victorie geroepen was, sprak den*Secre taris der Alliance, mede opsteller van '1 Verbond M. den AÜVO- GAET DE RVCK DE ME1RE op de volgende wyze: «MlI. na den zcgcnpracl moeien wy edelmoedig zyn, il; stel vóór eene in zameling Ie doen om de boel van BYL ie bcluelen. Nu, wy neé- moii dit voorstel gretig aen, out dat liet dóór eenen geboren persoon gedaen is, te meer om dat hy thans dobbel /b/fc'is inge zien hy Nli ook kiezer is geworden, Wy zouden dit voorstel als een affront hebben aenzien, had liet ergens door eenen kaelen advocael gedaen geweest; wam hel is doórgaens nog al de gewoonte dal kaelbrockeu die meer- maeis met honger in de kaeken loopen om ccne schoone kazak op den rug te krygen, de eerste zyn om nedrige en soms wel ook treffelyke burgers te hescliimpeu en lot spot van een ander ie stellen.' Zulke stoffers hebben gewoonelyk vveyuig zout in hunne hreynkas en gelyken de hongerige doggen d'ie véél wors- sleu mengen ai zyn ze bcslykt, en die wel pensen eélen al zyn ze in gceuen wyn gekookt. Maer elkeen weet dat zulks hier dc kwestie niet is daerom vvagten vvy naer de opbrengst der inza meling en zullen er den agtbaeren lieer de Ryck onzen herte- Ivkeu dank over hetuygen. Even als cenen mensch die lang iu de dpysternisscn hééft verkeerd onverduldiglyk naer een lichlslraelije wagl, vvagten wy dat den slaelkuiidigen gezigleynder zich opklaere. Maer tot dus verre verschynt er niets dat ons uyt d'onzekerheyd kunne Hekken. Van waer koml onze onrust? Iedereen wéét hel. Zoo lang rankryk en Diiytschland aen hunne inwendige beroerlens geen cynde zullen gesteld hebben, zal Belgiën voor zyn eygen zeiven hediigl zyn. De opschudding heerscht nog geduerig voort; men zamenzvveërl, men reiielleért, men dood elkander zonder mecrmaels le weélen vvaeroni. Overal schynl men meer genegen om zich onderling te verscheuren dan om den vredekus' le geéven. Welke kraglingspanning zal er noodig zyn om uyt die ongehoorde crisis le gerackeu...! 'le Boomeii heslaet er een gezag dal dóór deu paus word afge keurd en 't welk vrugtelooze poogingen aenwend om hem aen zynen wil vast le heglen. Z. H. hééft verklaerd eene volstrekte jnzvdigheyd te willen behouden in de oneeniglieden die Europa verselieureu. De Romeynsche vrywilligers hebben eene nieu we nederlaeg ondergacii. Vicenca is hun dóór de Oostenrykers ontrukt. Van eenen anderen kant is liet Piëmonteéscli leger meesier vali Rivoli eu rukt tegen Verona op om er den mar schalk Radet/.ky Ie belegeren. Triest is dóór de italiaensche vloot geblokkeerd. De unccnighcyd lusschen Spaniën en Engeland word dage- lyks meer beduvelend dóór den afreys van den gezant deézer eerste mogendheyd. Tussehen de Nationale Vergadering en het uylvoerend be wind in Vrankryk is geene verstandhouding. Deéze daedzaek vermindert hel krediet, moedigt den opstand aen, doeL de be lading der imposten weygeren en bedreygl den slaet met. cene bankbreuk. Alles is er om te ernstiger én zeldzacmer. 'T is I,. Ronuparle die zyn ontslag gééft van volksverlegenwoórdiger; 't is den opstand van veel sleden schier alle vóór verschifiigè beweegredens die hel bloed doen stroomenliet zyn sameurot- lingen van luyaerds en werkelooze arbeyders die dóór geschreeu- w_en voortgang volgens hunne inbeeldingen eyschen 't is de impopulariteit die 51. De Lamartine komt "treilen; 't zyn eyndelyk de akelige lydingen die men uyt de volkplantingen van Guadeloupe en Martinique ontvangt. Gód bewaere Vrankryk? Den toestand van Duylschland is niet heler. 'T is als een lieliaem welks lidmaeleu verlamd zyn. Magl of gezag Ner"ens. Te lierlyii is er yerdeeldheyd iu de" burgerwagt, zwakheyd en ministerieéle crisis; onlusten dan gedempt dan zegevierend. Alle dcnkwyzen huygeu vóór liet vólk; met een woord, de op standelingen alleen doen voortgang. Te Eisenach gact er een Congres gehouden worden dóór afgeveêrdigtie studenten uyt al de hoogschoójcn van Duylschland. Zal deés Congres de wet vourscliryvou aen dat van Frankfort? Met voórloopig bewind van Praeg (Bohemen) is omgeworpen, de stad is gebombardeerd.— Altyd dezelfde crisis in Öostenryk. DeZweédsehe en Norweégsche slrvdkragten hebben zieli met de Dcénsclic verecnigd: 'T is haerhlykelyk tegen Duylschland. De edelmoedige liandclswys van51. Maerlensdie zyneschade loosstelling, welite hy als volksverlegenwoórdiger ontvangen lméft tydens hel jaer 1847-1848, afslaét word algemeen loe'gc- juycht te Brugge en dóór geheel de provincie, en dit zoo véél le meer, otn dat M. Maerleis eenen der yverigsle en werk- zaemsteal'geveèrdigdcn gewéést is, cenen der al'geveërdigdcn die liet meest op hunnen;phst waren. Men vraegt'nu aloin of 51. Broneau die.allyd onpasselvk en ziek zynde, wcynig in de kamer was, ook eenen afstand'zal doen van cene sehadeloos- lelliug, welke hy onder geen betrek bójêgenaemd verdiend heeft. '">Kn deèflyk ongeluk is voorleden maendag ten lmyzc van Al. Pecrreboom, schilder alhier, voorgevallen. Den genaentden D. \an der lleyden, metsersknegt, was iu den pompput gedaeld om de oorzaek van deszelfs stin kend water te onderzoeken. INadat hy er omtrent twintig minneten in gewerkt had met eene koorde aen I vf legen alle ongeval, klom hy weer na boven om van kleëding te veranderen. Nauwelyks wederom in deu put gedaeld zonder zich de koorde te hebben laelen aen '1 Ivf vast maken, iu weerwil de uytdrukkelykc bevoelen des mees- sters, liet hy een angslgeschrey hooien en viel van de ladder zonder nog eenig gerugt te maeken. Men vermoed eene verstikkende gaz welke zich welligtdoór eenen aen- paelendcn beerput in de diepte had samengesteld bevan gen is geweest en daedelyk gestorven. Wat er van zy, men heelt den ongelukkige» met schippersboeken uyt den put moeten haelen, en, in weerwil van allerspoedig ste loegebragte zorgen dóór de geneésheeren jleerschuid, De Graeve en Lievens, en AI. V.D. Herreweghe apoteker, kon men geene de minste teckens van leven in den onge- hikkigen meer ontdekken. l)ii is eene les zoo vóór liet meermaelsongehoorzaam werkvolk als vóór de meesters: dc vooreerste om in '1 vervolg altydnaer 's meesiers raedte luysteren, voor de tweede otn nimmer hunne knegtcn by een zoo gevaerlvk werk alleen ie bieten. Van der Heydcn laet eene ongelukkige en gebrekelykc weduwe naer, vóór welke men ons vorzogl hééft eene inschryving ten onzen bureele te openen. Wy willigen die vraeg volgeêrne in en herigten aen alle medelydendc 'herten dat wy de ge ringste giften zuilen aenvcêrden om na behooreii aen de ongelukkige weduwe Ie doen bestellen. Een knuinglyk hesluyt van 19 Mcv 1848, vergunt aen de tTgeériug onzer stad cene itulpsom van '9000 ft'., om de oukos- ieu te helpen dekken van vcrscheydene afaerdingen en kalsy- ding welke zy voórneétnens is te doen, ten eynde werk aen de arme te versebalfcn. Het is nu zeker dat den koning in persoon de ka mers den 20 deézer, om een uer des namiddags, zal openen. 5Ien verzekert dat de ontbinding der Provinciale Baeden eerstdags zal worden uytgesproken. De Kiezers zouden legen 10 July hy een geroepen worden en den 18 der zelfde maend zouden de nieuwe Provinciale Baeden hunne zittingen be ginnen. De Emancipation, den Journal dc Bruxellcs, den Politique etc., verzetten ziclt ook tegen dc tusschenkomst der ambie- naeren in dc kiezingen. Het schynl dat zulks overal plaets gehad hééft, en dat wy eene weynig verdienstelyke doelt zeer versheide kamer zullen hebben, llyna in aile dislrikteu zyn de deftigste en meest ervarene representanten verstooten welke, véél dóór nuliiteylen en mediocrileyten zyn vervangen. Dc werken zullen vvy afvvaglen en uyt deéze de nieuwelingen leeren kennen. 1 i— '!et gouvernement van Vrankryk lieéft slegts nog 15 millioenen in kas, en lieden begint de betaeling van den semester der 5 par centers, die beloopt tot 19 millioe nen. Iloe zal den slimmen Duelerc uyt dien sleglen stap geraeken? God wéét het. Te Parys en te Berlyn baeren de beweégingen der Russische (roepen veel onrust. De Republiek van Vencliën vraegl onderstand aen de Republiek van Vrankryk. VY at gaet er volgen uyt deéze vraeg Volgens zommige gcrugten zou er in Vrankryk eene ministerieéle crisis op handen zyn. De laetste tvdingen uyt Vrankryk zyn zeer onrustbae- rend. Parys is wederom overgeleverd aen woelingen, samenroltingen, oproerige geschreeuwd) en allerley wan orders. Eergisteren daverde de trommel tot in de natio nale vergadering waertegen men eene volksbetooning vreest. Ter zeiver tyd is liet diplonnitisch korps beangst wegens de 500.000 nationale garden die liet fransch bestuer mobiliseert. Laetste tydingen uyt Praeg van 16, 17 en 18 Juny De beschieting der stad is op nieuw begonnen en drymael onderbroken; veéle huyzen en versterkiiigsplaetsen waer de opstandelingen zich verschansten zyn vernietigd. Eenen Imogen molen waerop véél volk was, is iu' gruvs gescltoóleu en al wat er zich leévend op bevond heeft er de dood gevonden. De stad heél't zich eyndelyk moeten overgeéven. Thans is de stad rustig, de martiale wet is er uylgeroepen, de burgers cn studenten hehheu de wapens neergelegd. MEUKT-BERIGTEN. De nieuwe aerdappelen welke thans ter merkt gebragt worden, laeten niets te wensehen over. Derzelver over vloed begint den prys te doen daclen en doet vermoeden datzy binnen weynigen tyd aen zeer geringe pryzen zullen verkogt worden. Dc graen hebben gisteren te Gend, te Brussel en t'Antwerpen weynige of geene verandering ondergaen. M. Prové welken zich in '1 arrondissement Aelst als kandidaat vóór de volkskamer had aengeboóden, heeft zyn ontslag als lid van de Alliance van Brussel ge- gecven, omdat, zoo als hy in zynen brief zegt, hy geen deel van eene repitblikaehsche societeyt wilt maeken. Berigt aen 't Verbond cn zyne opstellers. Ivoninglyke besluyten van 15 Juny verleenen 1000 fr. aen de gemeente Mooreghem om hacr de onkosten le helpen dekken der kalsviliiig van den buertweg van Mooreghem naer de provinciaele haen van Audenacrde op Devnzc; 1000 fr. aen de gemeente Nederhasselt om de Paellepélstraet aldaer te helpen kalsyden. Al. Finnin Rogier is tot gevohnagtigden zaekge- lasligden van Reigién by het fransch gouvernement be noemd. Af. Carolus, algemeenen konsul te Keulen, is, als legatie raedsheer, Af. Firmin Rogier toegevoegd. Aien is in alle ministeriën bezig met te werken aen het in voegen brengen van spaerzaemheden. Er is spraek van een ministerie, te wcétenliet ministerie van open- haere werken. De attributiëu van dit ministerie zouden ouder den minister van financiën en onder deézen van huyteulandsehe zaeken, verdeeld worden. Wy hebben hierover in den tyd gesproken. Het ministerie schynl ook voorgenomen te hébben, ten eynde meer en meer spaerzaemheden in voegen te bren gen, maer eene universiteyl van den slaet, in plaets van twee, te houden. Dc yersehillige administration, naemelyk dc admi nistratie van openbaere werken, zullen insgelyks, zoo men verzekert, veéle veranderingen ondergaen, en veéle nuttelooze bedieningen zullen afgeschaft worden. Er is spraek om van liet bestuer der bruggen en wegen, en van dit der militaire genie, maer een bestuer te mae ken. Eene kommissie is belast met dit vraegstuk van spaerzaemheyd te onderzoeken. 'T word hoog tvd dal er gespaerd worde. Er is spraek van veranderingen in liet belgisch ministerie Ten gevolge der verwydering van M. Veydt, zou er eenen nieu wen minister in het kabinet treéden, die men zegt M. Le Hon le zyn. Er dient opgemerkt te worden, dat dc schikkingen be- Ireifende deu uniform in laken, alleen op de burgervvagt der grootc steden toepasselyk zyn. In de kleyne sleden en iu dc dorpen zullen de burgerwagtcn eenen blauwen kiel draegen mei scharlaken passementen, in plaets van epauletten, cn een schako met gewaschl doek overtrokken

De Denderbode | 1848 | | pagina 2