FRANSCIIE REPUBLIEK. OYERLEÉDENE. VERKOOPING VAN HUYSMEUBELEX, landbouwers-halam, BERIGT. Op 20 deézer des mo'rgends om half tien neren, zoo meld het Anlwerpscli Mieuwsblad, is met den spoór- treyn eenen jongeling van omtrent de 20 jaeren, in onze stalic aengekomen; hy droeg eene zwarte broek, zwart kleed en blauwen kiel, en trad in den Pelikaen, alwaer hy een glas bier vroeg cn hetzelve geledigd hebbende, .ging hy uyt,. begaf zich agter de herberg laVillede Bruxelles en hing zich op; het duerde niet lang, of hy wierd dóór de voórbygangers ontdektmaer eer zy den ongelukkigen hadden afgesneéden, had hy reeds den geest gegeéven. Men berigt lieden, dat den jongeling niet dood is, en dal men zelfs denkt hem in het leven te behouden. Urn Bombardier had den 18 maerl Oostende veriaeten om naer Doggersbank te zeylen, en had levensmiddelen aen boord voor zes weéken. Na eene maend omtrent in die streéken ver- bleéven te zyn, onlslond er een vreeselyk tempeest, en de visscherssloep wierd door den wind en storm weggerukt, en naer de Yslaudsche-zcc geslingerd. Het was alsdan den 17 april, dry dagen was de zee zoo kalm, dat er niet kon ge- vaeren worden; nu te verre van Doggersbank zynde, zeylde de sloep naer de eylanden van Feroë. Nauwelyks daer aenge komen, rees er een nieuw tempeest op, en de vissehersschuyt wierd gedwongen eene schuylplaels te zoeken tussehen de rotsen van de Noordzee, alwaer zy elf dagen moest blyven beroofd van alles. Eyndelyk, niets meer bezittende, en afgemat van honger en gebrek, gingen de mannen nog eens onder zeyl, en wanhoopten van zich te konnen redden, wanneer zy de vis scherssloep van Duynkerke, N° 32, patroon Vannoye, 'onlmoel- teden. Ofschoon Vannoye niet veel levensmiddelen aen boord had, gaf by aeu de uylgehongerde Belgen eene geheele ton beschuyt, en weygerde alle vergelding, zeggende: Del'ransehe vissehers ontvangen nooyl loon of vergelding, wanneer zy on gelukkige visschers, aen welke natie zy ook locbelmoren, hel pen.» Dit gedrag verdient den lof van elkeen. Den Bombardier iteéfl 42 tonnen aberdaen van zyne reys medegebragt. Het blykt uyt de berekeningen dóór den minister Duclerc aen de Nationale Vergadering voorgelegddat sliet eerste jaer der Republiek aen Vrankryk eene ver meerdering van belastingen van 521 miliioencn zal heb ben gekost. Indien Bclgiën thans van Vraukryk deel inaekte, zou het 40 miliioencn belastingen meer moeten opbrengen.Berigt aen de republikaenen Den genaemden Ch. D'hont, oud 30 jaeren, plafon neerde!'te Brugge, overtuygd van brandstigting, is ter dood veroordeeld dóór het hof van assisen. Het arrest schryft vóór, dat de doodstraf op eene der openbaere plaetsen van Brugge zal moeten ten uytvoer gebragt worden. Van vei-scheyde kanten der provincie West-Vlaen deren verneemt mén dat alle de veldvrugtcn eenen aller- ryksten oogst beloóven. In den nagt van den 12 tot den 13 deézer maend, zvn er vier kerels, woonagtig tc.Comen (Vrankryk), met stokken gewapend, op het Belgisch grondgebied geko men en hel ben er Leéve de Republiek geroepen. Zy heb ben op den grooten weg eenen pagter van Wervick mis handeld, en hem medeleydende steeds doen roepen Leéve de Republiek Daorua zvn zy aen eene herberg gaen kloppen, de weêrdin met de dood bedrevgeude, indien zy niet open deed, midderwyl is helden pagter gelukt te ontsnappen. Den olifant van den koninglvkcn Dierenluyn le Londen raezend zynde geworden, hoéft m'cii beproefd, hém met vergil' om" te brengen, doch le vergeefs, en een peloton van vier-éu- fwiutig karabiniers hoéft dit kolossacl dier moeten dood schieten. paüys 18 jcsv.Er word uyt Guéret, departement der Crcuse, gemeld dalde landlieden zich daer gewapenderhand legen hel heffen 45 opceiuimen verzet hebben, en met de dood hebben be dreigd alwie dezelve zou w illen beladen; zy zvn met de nationa le garde handgemeen geweest, aen den kant der boeren zyn vvf- tien dooden en véél gekwelslch gevallenzv zyn verstrooyd, maer hebben gezworen wéér le komen. Deéze onlusten van Guéret zyn eene wreede logenstraffing van de belufie eens onervaren ministers; zy wiilen zeggen, dat een groot gedeelte van Vrankryk die willekeurigeendrukkende belasting verwerpt. De onlusten van Guéret zyn de eenigsteu niet, welke men heden heél'l vernomen. Er hebben ook vegtparlyën plants gehad te Nimes, ter gelcgcnheyd van eene processie, en ten gevolge der aldaer heerschende vcrdceldheyd tussehen Kafliolyken en Proleslanlen. Te Sedan hééft bel gepeupel den uytvoer van eenig graen naer Bclgiën met geweld willen belelleu. Te Rabat zyn de boeren met de gendarmerie slaegs geweést, die de houl- dievcryên wilden beteugelen; twee mcnsclien zyn daer gekwetst. Eyndelyk le I'crpignaii wilde de policie vreugdeschoten belet ten, waeruyl oenen zoo hevigen oproer ontstond, dal die grens stad instael van beleg is moeten gesteld worden. pvrïs, 19 juny.Sedert de opening der Nationale Verga- 1 dering had men de onzekere, wankelende en twyfelmoedige houding van veéle Representanten bemerkt, die tussehen de overdreévcne en gemaetigde republiekaenen aerzeldcn, en nu met deéze dan met geéne stemden. De gcmaeligde republie kaenen zyn meest oude afgevèérdigden, die onder de regeéring van Lodewyk-l'hilips de oppositie uylmaekten, en nu de ultra- revolutionairen legenstaen; het is by deéze gemactigden, dal de wankelende en wcyfelende volksvertegenwoordigers zich hebben aengesloóten. Deéze party houd dagelyks byzondere vergaderingen, in welke moet besloóten zyn, dat men zich niet te zeer zal haeslen, om de ultra-revolutionairen geheel buylen het beheer der zaeken le sluyten. Men zou het uytvoerende bewind van zelve laetcn vallen; menzon detegeuwoórdige regenten laeten uytsluylen, en zich dóór hunne eygene mis slagen in minagling brengen. Zie daer hel plan onzer gemae tigde party, aOndertusscben houd men het vóór zeker, dat als zy aen het roer zal komen, eenen oproer, eenen geweldigen oproer zal uylspreékcn, en dal men zich zal moeten heyveren te beletten, dat dien oproer eene omwenteling worde. ONTWERP VAN CONSTITUTIE. Dit ontwerp is gisteren by de Nationale Vergadering inge diend. Hetzelve beval 159 artikelen verdeeld in tien hooldstuk- ken. De tien eerste artikels zyn eene verklaering der pligten en reglen van den menseh. De pligten zyn samengevat in deéze spreuk: Doet aen de andere niet, hetgeen gy niet zoud willen dal u geschieddehetgeen gij wcnschl dat de menschcn voor u doen, doel dal voor hen. De reglen welke de Constitutie aen alle burgers waerborgt zyn: vryheyd, gelyliheyd, veyligheyd, ondenvys, arbeyd, et/gendom en bijstand. Hierna volgt de eygent- lyke Constitutie, waervan de hoofdbcpalingen zyn de volgende: De welgeévende magt bestaet in eene enkele Kamer van 750 leden voor de gewoone zittingen, en van 900 leden wanneer het de herziening der Constitutie geld. Crimineél of cor- reelionneél veroordeelde persoonen zyn noch kiezers of kies- baer. De volksvertegenwoordigers zyn altoos lierkiesbaer en kunnen geen gebiedend mandael ontvangen. Zy zyn wegens hunne gevoelens in de Vergadering onschendbaer. - Afzelbaere amblenaers kunnen niet gekoózen worden, lenzy zy voor hunne posten bedanken.De dekreéten, buylen het geval van dringendheid, moeten drymacl gestemd worden. De uytvoerende magt word opgedraegen aen eenen president met de volstrekte meerderheyd der volksstemmen gekoózen. Word die volstrekte niet bereykl, dan word den keusl dóór dc Nationale Vergadering gedaen. Den president beschikt over de land- en zeelegers, maer mag er het bevel niet over voeren. Hy word gekoózen vóór vier jaeren; heeft 600,000 IV. jaer- wedde en word ten koste desStaetsgehuysvest. Hy benoemd' de ministers, den prokureur-generael by hel hof van cassatie, den prefect van policie en de mairen van Parys. De Republiek hééft een vice-president, op voorstel van den presi dent, gekoózen.—Den Rued van Staet bestaet uyt 40 leden, gekoózen vóór dry jaeren, en onbepaeldelyk lierkiesbaer, De tegenwoordige departement»- en gemeente-administratie blyft behouden. —De eriinineéle, eorrectioneéle en civiele zaeken worden door jury's gevonnist.De regters by de reglbankeu van cassatie, beroep en eersten aeuleg worden vóór het leven benoemd. De staelsmisdaeden worden door een hoog geregts- hot gevonnist, het welk door de Nationale Vergadering word gekoózen. Allen Franschman is soldacl en nationale garde. De piaelsvervanging bv hel leger is verboóden. De dood- slral is vóór staelsmisdaeden afgeschaft. Dc verbeurdvcr- klacring van goederen mag nooyl hersteld worden.De sla- verny is van V'rankryks bodem verbannen. Devryhcyd van drukpers is gewaerborgd.De eerdiensten worden dóór den Staet bezoldigd.Hel ondenvys is vrv, onder loezigt des Staets.De woouing der burgers is onschendbaer. VERSGHILLIGE TYD1NGEN. Men berigt, dat er véél Russisch goud in omloop is, en men wilt wet ten, dat dit voortkomt van de omkooping van kiezers ten prolyte van Louis Bonaparte. Zeker is het, dat deézen pre tendent geen schalryk man is, en als hy kiezers hééft omgekogt, dan moet hy goud gekreegen hebben van den Russischen prins Demidolf, die met eene zyiier nigten is getrouwd, lieéfl deézen 1 lil dit goud uyt zyncu eygen zak verschoóten, of lieéfl Kcyzer Nikolaes aen de linaiiciële-electorale operatie deel genomen? Zie daer de vraeg, welke het oninogclyk is vóór het «ogenblik op le lossen. Blervaeq, eenen der belhamels van den acnslag te Ris- quons-Tout, is te Ryssel gevanglyk aengekomen. Deézen kerel sehyul over zyne antihouding zeer verbitterd te zynhy beweert slegts onder de medewerking van Ledru-Rollin en Gaussidière zynen aetislag te hebben beproefd; dat zy hem niet alleen wapens, geld, mond- en krygsbehoeflenmaer zelfs een ba taljon der Parysehe garde hebben bezorgd, lly wilt dan ook Lcdru-Roilin, Gaussidière, Delescluze, Pizetle en dry honderd andere persoonen ten zyner ontlasting doen dagvaerdeu, en zelfs bewyzen, dat zy zyne tnedepligligen zyn geweest. Onder hel beheer der repubiiekaetische vryheyd, welke wy het geluk of liever hel ongeluk hebben le geniéten, worden de zotste en dwarste ontwerpen voóriiylgezcL in de kommissie der Constitutie hcéfl een lid voorgesteld, de vrouwen het kie- ziugsregt le schenken; en in heutomité der eerediensten van de Nationale Vergadering hééft men voorgeslagen de bisschop pen dóór al de geioovigen van een bisdom 'te doen kiezen'. Deéze tw ee voorstellen zyn van de hand geweézen. Eenen ougclooflyken stouten diefstal is vrydag laelst op hel lieurspleyn gepleegd. Eenen jongen klerk was inde Bank 70,000 frs. gaen liaelen, die hem in bankbiljetten waren be- taeld geworden. Op het Beurspleyn gekomen zynde, trad hy in eenen tabakswinkel, en om cigaeren le kunnen uylkiezcn, had hy de onvoórzigliglieyd den bundel bankbiljetten iu den agterzak zyns fraks le sleeken. Onmiddelyk daerna trad eenen kerel binnen, die bent waersciiynelyk uyt de Bank had zien komen en lol daer gevolgd was, en vroeg tabak. Terwyl de winkeldogtcr bezig was metweégen, hééft deézen lielt de haud gezw ind in den zak van den liefhebber van cigaeren gestoken, hééft de bankbiljetten geknapt en is weggeioopen. Den dief was reeds verre, eer men eraendagt hem le vatten. Te Caën en tc Lyon hebben dagbladleurders geroepen, dat Louis Bonaparte lol eersten consul der Republiek was be noemd. Te Nimes is liet nog schooner gegaen; daer lieéfl den préfekt eene proclamatie moeten afkondigen, om liet gerugt te logenstraffen, dat Louis Napoleon Bonaparte tot Iveyzer der Fraiisclien was uytgerocpen. in de ómstreéken van Marseille hebben op het oogenblik der kiezingen valschc landmeéters rondgeloopen, de gronden afbakenende en uicétcnde, en aen de verbaesde boeren wys mackcnde, dat zy daerloe last hadden, dat men de landen gc- lykclyk ging verdeden, en dal de Nationale Vergadering daerover eene wet stond te stemmen. ITAL1ËN. van de grenzen, 14 junv. Rivoli is dóór de Piëmontezen bezet geworden. Den oversten Zobel, die dat punt met eene af- deeling Oostenryksche troepen bezet hield, trok, daer hy eene vyfmael grootere mag zag acnrukken, terug, en liet dc hoogte, welke Napoleon eens na een vreeselyk bloedbad nam, byna zonder slag ol stool aen don vyand over. Daerdoór hóéft Koning Karel-Ajbrecht de verbindingsiinie tussehen Tyrol en Verona bemagtigd. Oiidertusschcn verneéint men van eene andere zyde eene slegte tyding: Vicenze, dóór Ronteynsche volonlairen bezet, heélt vóór dc Oostenryksche overmagt moe ten kapituleéren deézen aenslootzou légen de voórdeelen der Piëmontezen eenigermaetc opweëgen. Door de tusschcnkomst van Engeland en den Paus, zyn thans iu liet leger van Karel-Albrecht nieuwe vóórslagen tot den vrede gedaen maer deézen tragi die op de lange haeu te schuyven, tot dal hy ook liet besluyt van Venetian, leu aenzien van zyne aensluyling met Piëmont, zal kennen, in welk geval hy minder ongenegen zal zyn, om den vrede mei Oostenrvk te sluyten. Over Marseille iieéft men beriglen uyt Napels ontvangen lot den 2°. en over Milanen tot den i".van bevde zyden word de regeéring van Koning Ferdinand voorgesteld, als haer bepaeld eyude met rassche sclireden naderende. BUR-GEKXYKEEr-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 ,A Vrouwe'lyk 4 HOUWELYKEN. Basilius Roeland, wedr. van Maria Mertens, oud 59 j wc- versgasl met Joanna Hendrickx,jonged., oud 25 j., kantwerkster Lud. F rans Meyers, jongm., oud 26 j„ dienstbode met Calh De Valek, jonged., oud 22 j., dienslmevd. Henricus Ver hofstad, jongm., oud 25 j., twyndersgast met Calliarina Collin jonged., oud 21 j., kantwerkster. Joannes Gobbaert jongm.' oud 55 j., broodbakker niet Virginia Verbert, jonged. 20 i particuliere. J'' llelania Schollaert, oud 4 j., Mylbeék. Judoeus Euycx, wedr. van Maria Elisabeth Meert, zonder beroep, oud 8Ï j., Leopoldslraet. Carolus Lud. Coppens, daglooner, oud 22 i Schaerbeék. Joanna Colella Bosschacrt, naeyslcr, oud 22 j.' Nieuwslraet. Maria Lud. Van den Abeele, oud 5 niaenden Hoogstrael. Josephina De Bom, oud 8 j., Neerhof. Domi nions Van der Hoyden, man van Isabella Anlonia Van der Eecken, melserSgast, oud 47 j., Nieuwslrael-poorl. Joanna Mar. Le Meersman, vrouw van Dominions \an Langcuhoven 'land bouw sier, oud 72 j., Mylbeék. IN icolaes Joseph Lienard, man van Jusiina De Loose, winkelier, oud 57 j., Zoulslraet. Leopold Adolphe i'rans Lainbin, oud 5 j., Ponlstraet.Jacobus Joseph Hainaut, wedr. van Amala Aldégondis Joseph Desplan- ques, deurwaerder, oud 84 j., te Brussel overleden. J M Terrau, oud 1 j., Moiendries.— Joanna Petron. De Smet, wede. van Henricus Dc Groot, kantwerkster, oud 57 j., Ponstraetpoort. Brand- en ander Hout, Hoog, Slrooy, gelvy uf' Dek- strooy, eenen Stal en Schuer om afgebroken te worden twee jonge Melkkoeyen en Yrugten te velde, te Moorsel in den Tinnenhoek, den Vrydag 30 Juny 1848, om 9 uren voormiddag. Den Zaekwacrnemor BEECKMAN, te Moorsel, zal tien Vrydag30 Juny 1848, leu 9 uren voormiddag,'namens de gebroeders Theodoras en Anseltnus Coore.man Land bouwers te Moorsel, ten hunnen Hove aldaer in den Tin nenhoek door bevoegd ampt openbaer verkoopen op tvd tan betaling, mits borgstelling, alle de ten hunnen lltiyze te bcvindo Hnysmettbelen, en Landbouwers-Ilaln'ni bestaende wel namelyk in Tin- Koper- Yzer- Gelever en Aerdewerk, Talels, Stoeien, Kassen en Seliapraevcn eene staende Horlogie, Kordewagens, Haelkuypen, Rie ken, Schuppeu, Gaffels, Meslliaken, hand-en wind Van eenen Zwingelmolcn, eene Hekel, Brand- en ander Hout' Berd, Ilooy en Strooy gelny of üekstrooy, eenen Stal en eenen Schuer om afgebroken te worden, twee jonge Kalfkoeyen en de volgende Vrugteu te velde 1°. 3 koopen Koorn op het Arendsveld en den Cecr. 2°. 1 koop Masleluyn op den Hof. 5°. 1 koop Haver op het Arendsveld. 4". 2 koopen Boekweyt in de VVolIebroeke». 5°. S koopen Patatten iu de Wollebroeken. (i°. 2 koopen Klavers in de Wollebroeken. De borgen moeten woonagtig zyn in het kanton van Aclst. De geene die in vorige verkoopingen gekogt en nog niet betaeld hebben zullen met aengenomen worden. Den ondergeleekenden, Medecinte Doctor, heden ver nomen hebbende, dat versclieydene buyten lieden naer zyne woonst zyn komen vragen, en claer deze bv hem niet geweest zyn, waerschynclyk om dat zyne woonst hun slecht is aengeduyd geweest, heeft d'eer hot publiek te verwittigen, dat zyne woonst is, in dc Geeraerdsberst- straet of Zoutstraet-poort N° 216. Aelst den 20 Juny 1848. J. B. DE WINDT.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3