zulke hardekoppcn vermurwen: Wy weéten het,'t 4s veel ge- raakkelyker tien verstandige menscheu wanneer zy verdwaeld zyn, te doen weérkecren, dan eenen enkelen ezelskop Ie breé- ken; en wat gaet liet zyn als er kwestie is een twintigtal van de hardste advocaelen van schaerbeék te vennalschcu. .1 propos, POLKA, hoe staet het met uwen voorstel? 'T sehynt dat gy zoo ligt zyl om voorstellen Ie doen, gy hebt er al wede rom twee andere gedaeu naemelyk van ons onder voógddy te doen stellen en dan te pelitionneéreu om ons naer Oheel te doen stuercn; den eersten voorstel belrekkelyk de voógddy begeéreu wy niet omdat wy niet gelyk willen slaen met den verligtten heer Iiruiieau die ouder de voógddy der Alliance ge steld is.- (Zie verder); maer wal den tweeden voorstel raekt, te weéten, van ons naer Gheel te stuercn, dien neéinen wy al wederom aen, nogtans onder voórwaerde dat verscheydenc uwer kopstukken die by ondervinding zoo wel den weg van Gheel weéten, ons tot leydsmannen dienen. (tlisloriquc) Al de pylen van 't Verbond worden op den uytgeéver van den eenvoudigen Dender-bode afgesehoóleu, geene worden er gespaerd lot het affaireken van de diplimu toe is reeds Ie berde gekomen. 'T is nog wonder dat er reeds niet openlyk voórge- hragt zy dal hy aen de PAEPEN verkogt is!Maer het zal wel komen als wy een weynig patiëntie hehhen. ben vos gebaerdden uytgeéver van 't Verbond rammelt hl de herbergen en kaveetjes dal de opstellingsbaezen te samen sedert veertien dagen aen eene gcesseling werken die naer den rook niet zal smneken, want zy er een pacr ueren dags aen besteéden. Wy zyn nieuws gierig om de zweeping te zienwy zullen tol dankba'erheyd een eenvoudig epiciers-drogistfleschje gereed inaeken waervan zv alle twee ueren eenen lepel zullen krygen. Verscheydene nieuwe inschryvers hebben ons naer de heke ling van bieten Bruneau gevraegdwy moeten die geaglte in- teekenaers beriglen dat die N" volkomen uylgepul zyn en dal het ons onmogelyk is hun verzoek in te willigen teil miiisleu vóór den oogenblik; wy zeggen vóór den oogenblik, omdat wy ons voorstellen indien zulks pas geeft, die hekeling te herdruk ken en de zelve te vollcdigen. Ter zeiver tyd zouden wy er een hankskeu konnen nevens plaetsen waerop wy zekeren te S'- Nicolaes en te Loven weggeschopten advocaet zullen zetten die eene merkweérdige hiegt zal te spreékeii hebben. Wy ver wittigen zulks voorop, dat het brillemanneken met zyne kleer- maekers manieren oppasse; dat deszelfs groolen raedgeéver uyt zyne oogen zie en insgelyks op zyne hoede zy, want als de hekel uyt den hoek zal gehaeld zyn, zullen er aerdige belyde- nissen gedaen worden; wy hebben nog onlangs eeuige inlich tingen bekomen die ons in staet stellen 0111 dwers door toege- zegelde deuren te zien. Indien wy dit heden voorbrengen, 'l is omdat het morgen kermis is en dat er geene hesp zonder mostaerd hoeft geëéten te worden. ben agtbaeren heer P. Govaert hééft deéze wéék hy hoog en leeg geloopen op dat men hem een artikeltje in antwoord op mis eenvoudig verslag van zondag zou gemaekt hebben. Op verscheydene plaetsen hééft men den jongen proficiat gewenschl en hem fcestelyk buylen gesalueerdeyndelyk hy eenen ver moerden piketter gearriveerd, waer hy óagl zeker l'huys te komen, ontving! hy de volgende schecve antwoordZiet Pros, vóór dergelyke zaeken ben ik geen duyl beter alsgy; als het er opaenkomt 0111 tusschen polen glas te babbelen, prullente vertellen, etc. dan ben ik den jan maer in materie van schry- ven, dit moet ik een ander overlaelen. ISeriyt aen de lief hebbers. De Alliance van Aelsl heeft vóór de kiezingen een bcslnyt genomen kragtens 't welk er alle dry weéken eene vergadering moet gehouden worden waerin er over de parlethenlaire akten van M. Bruneau zal worden gehandeld. Zyn die akten naer deu smack der Alliance niet, dan krygl M. Bruneau eenen buffel en word hem het mot d'ordre gegeéven of gezonden volgens 't welk hy zich in de kamer zal te regelen hebbenmoet er een slaetkundig vraegsluk van eenig gewigt in de kamer op hel tapyl komen, dan is de Alliance van Aelst wederom daer om M. Bruneau eene gedragslyn af te bakenen die hy niet zal mogen ovcischryden. 55 at bewysl dit? Niels anders ten zy dat de Alliance geen vertrouwen heeft in luiere evgeue kamlidaeten want, naer het sehynt, zou dit de voórwaerde zyn geweest zon der welke 51. Bruneau met zyne honderd duyzend in te bussen franks niet zou voórgedraegen zyn geweest. Goeden Hemel wal zal men te Brussel van een paer representanten zeggen die hun mandael niet konnen vcrvnljcn? Wat zal men oórdeelen van twee representanten die het wóórd van orde moeten ont vangen van d'opslellers van 't Verbond ran Aelsleen blad dat zich dóór zyne bekrompenlieyd eu kwaedwillige leugens boven aide prulliladen van't land onderseheyd En nota bené, die mannen noemen zich zelve en dit nog in hun eygeu blad de VF.RLIGHTSTE en deftigste burgers Wy vraegen hel aen allen onpartydigen menseh, kan men wel klaerdcr bewyzen dat men kneukel is wanneer men nog niet wéét quod propria lans sordet, dal eygeu lof slinkt. Iemand die Irelfelyk is, laet dit van een ander zeggeniemand die waerlyk verlicht is, toont zulks dóór zyne akten. Maer wat is hel, een handvol geld is in de oogen van zommige menscheu treffelykheyd en verlichtheyd al was men vóór 't overig den groolsleu schurk eu den mccsleu dommerik. Het hoofdartikel van 't Verbond van zondag, getiteldDe Gceslelykheyd in de tactile kiezingen van het Arrondissement Aelst, is waerlyk merkweérdig wegens deszelfs onnoozelheyd, laetdunkendheyd en vuyle leugentael. Was hel zoo lang niet, wy zouden het zelve overneéincn om allen onpartydigen ieézer te laeteii zien hoe verre de kwaedaerdige verwaendheyd den mensch kan verdwaelen. Volgens dit artikel, heeft de Alliance niets gedaen 0111 liaere fcandidaeien te doen gekeózen wor den; integendeel hééft tic geestelykheyd alle buytenspoórige knyyeryèti en listen tegen ;?rmelde kandidaelcn aengewend en nogtans vraegl het prulblad, ujat is er van gekomen? en 't antwoórd, is den dubbelen zcgcprael van de liberalepro- lieialElkeen zal uyt deéze antwoórd het blad en d'opslellers nae weerde schatten. Maer luysler eens, lieven Ieézer, naer de laetsle zinsnede van het artikel spreékende tot de geeslelyken 1 oór hel toekomende, zegt hel Verbond bieden wy hun met d'eenc band den olijftak, en met de andere liet zweerd. Dal zu kle zen Sakkerloot!, Pastor, pas op, wilt gy uyt uwen bieglstoel niet gerammeld worden, kiest algauw den olyftak, want't zweêrd van't Verhoud is getrokken, en met eenen kap zyt g'uwen kop kwylZou het volgende historietje niette pas komen? Zekeren advocaet blagueur hy uylmuntendheyd, zich over eenigen tyd in een troepje boeren bevindende, wilde aen deéze doen gelooven dat hy hel gras had hooreu wassen en eene vlooy hooren hoesteneenen der omstanders schokschouderde en vreef den advocaet onder den neus dat hy er 0111 lóóg. Deézen stelde zich in colore en beriep den pagter in DUEL. Den paglcr nam 'tvoorstel aen trad binnen en kwam onmiddelyk meteen koppel lange welgesmeérde boterhammen vóór den dag; hy boód den advocaet dergelyken sabel aen die er gretig in beet en '1 spel was uyt. ONTBINDING DER PROMNC1AELE RAEDEN. By koninglyk besluyt van 24 juny, worden de provinciaele Barden ontbonden. De kieskollegiêu van al de kantons zyn tegen woensdag 12 july hyeengeroepen, ten eynde hel bepaeld getal raedsheeren te kiezen. De nieuwe provinciaele Raeden zyn tegen dynsdag 18 july in de hoofdplaets van derzelver respective provinciën hyeengeroepen. liet getal tier opstandelingen welke geduerendc vier a vyf dagen eenen onbescliryfelykcn angst te Parys hebben veroorzaekt, beliep tot 4U,t)00 volgens den Journal des Debuts. Deés getal sehynt niet overdreéven als men be merkt dat er circa 11)0,OflO mannen noodig geweest heb ben 0111 dien vreeselyken opstand te dempen.-Eenen ouden gcnerael zegde dat nooyt zoo véél bloed in eene stad heeft zien of weéten vergieten. Er waren plaetsen agler en vóór de barl ikaden, binnen bestormde Ituyzen en verschansingen waer liet scheen bloed met stormvlagen geregend te hebben!! Den opstand hééft slegts vóór sol daden gehad slegte werklieden, luyaerds, dronkaerds, duyzende losgelaeten of ontsnapte galeyboeven banke- roeliers en andere kerels van slegt leven. De schroomely- ke schelmstukken waervan deéze bende booswigten over al teekens beeft agtergelaeten, bewyzen dat de bar- baorsehste volkeren verre beneden do vreedheden en doortrapte sclielmeryën tegen de gevangene gepleegd, zouden blyven; met een wóórd men bedenke geene snoodheden, geene heuveldaeden, geene dttyvelsehe in- geevingen welke niet dóór de opstandelingen met eene lielsehe raezernv zyn gepleegd geworden. 55 at er dient bygevoegd te worden is de onbegrypelyke vermiftheyd met welke den opstand verdedigd wierd. De barrikaden waren zoo konslig gemaekt dat veéle dóór het grof gesehut niet konden vernietigd worden; geheclc straeten waren de binnenmueten der litiyzen iu- geslaegen zoodaenig dat de opstandelingen van 'teen tot 't ander eynde der straeten met elkander gemeenschap konden hebben zonder op de straet te moeten komen. Ook waren al de vensters der httyzen versperd met meu bels, planken en matrassen dóór welke, als 'tware dóór schietgaten, een aen houdend en wel gevoed vtter op de nationale garden geopend wierd; inden-voege dat 't een huys vóór en 't ander na met geweld moest bemagligd worden en dóór de vernielende vuermnylen ten gronde gebragt. liet ergste van ai was dat den opstand op ver scheydene plaetsen te gelyk uytbrak eu overal met zoo véél woede en manhaftighcyd, dat zulks nimmer is te zien geweest. By zonder e briefwisseling van 29 juny -des avonds: Parys is byna rustig, de winkels zyn heropend den door gang is vry. Duyzende nieuwsgierige gaen de tooneelen der rampen bezoeken. Men zegt dat er vergiftigd lyn- waedplnksel naer de vermaekings plaetsen is gezonden (dit is egler niet te gelooven). Men vreest dat men aen de wanschepsels die zoo voél yslyke moordervën gepleegd hehhen, zal vergeëven, en dal "de nationale gardeen"'! leger op hunne beurt zouden opstaen om eene schrikke- lyke vraek te neémen. LAETSTE TÏDINGEN UYT PARYS, Den slacl van beleg van Parys is nog niet opgeheven. Verscheydene dagbladen zyn nog voorlduerend verboódeu. 51. De Girardin, opsteller van de Presse, zit in 'Igehewn. De beurs van Parys beeft haer werkingen hernomen; de fondsen zyn gckloinmcn. EEN BEZOEK IN DE TUILEKIÉN. Al de koslbaere en rykvercierde zaelen van dit paleys zyn opgepropt met gekwetste, van welke er alle oogeublkken den geest geéven; talryke doode lichaenien zoo der Nationale gar den als der opstandelingen veroorzaeken eenen onverdracgelv- ken get.r in die zaelen. Geeslelyken, genees- en heelmeesters, zusters van liefde en andere liefdaedige persoonen werken er met eene onbeschryfelyke edelmoedigbeyd, de eene om de ver troostingen des godsdienst uyt Ie reyken, de andere 0111 de won den te vermaeken, lidinaelen aftczellen, min of meer gevaer- lyke opera tién te doen; eyndelyk, 'lis een treffend schouwspel te zien met boe groolen iever elkeen arbeyd ten eynde de ge kwetste te troosten elk na behoeven. 5Vy hebben eenen brief van eenen onzer geagte inschryvers ontvangen, meldende verscheydene gespaerzaémheden van eeuige hebben wv reeds inceruiaels gesproken, van andere in den brief vervat, maeken wy geene melding 0111 dat zy ons als onmogelyk en ongrondwettig voorkomen. Den Moniteur behelst een koninglyk besluyt, houdende dat ons gezantschap te Parys voórlaen dóór eenen buylengc- woonen gezant en gevolmagligden minister zal vervuld worden, lerwyl de jaerwedde, aen dit gezantschap verbonden, van 00,000 op 55,000 lis. zal worden verminderd. By hetzelfde koninglyk besluyt, word den beer Firmin Rogier, benoemd tot buytengc- woonen gezant en gevolmagligden minister by de Fransche kepubliek. De jaerwedde van den heer F. Rogier is bepaeld op 25,000 frs. Den beer Carolus, consul-generael te keulen, is benoemd tot legatieraed te Parys, met eeue jaerwedde van 8000 franks. Den kroonprins, hertog van Braband, iicéft zaturdag in de kerk van Laeken zyne eerste communie gedaen. Den wel eerw.Tieer DeConinck, deken van St. Gudulakerk, had den prins dóór een behoorlyk onderwys lot deéze verhevene godsdienstige pligl opgeieyd, en hééft ook den dienst gedaen. Eenigc dagen geleden, vreesde men dat de aerdappelen- ztekle zou hervallen; men bemerkte aemde stengels eenige gc- gekrulde bladeren maer eenen weldoenden regen heeft ze alle kragl hergeéven, en zy beloóven eenen allerovervloedigslen oogst. Den prys, die 20 cenliinen per kil. was, is thans op 10 Cenlimen gcdaeld; nog twee weéken, indien liet weder gunstig bivft, en den prys zal op twee ccnlimeu en nog minder vallen Te Gend zyn valsche vylfrankstukken in 'omloop gebragt. Zy draegen liet afbeeldsel van Lodewyk-Philips, liet jaereetal 1844 en de letter \Y, zy hebben een blauwagtig kleur en zyn lamelyk wel nagebootst, uylgenomen deu rand die ineen- geloopcn is. Men had gemeld dal de klas der milliciens van 1844 moest onder de wapens blyven. Zoo wy verneémen, zullen deézer dagen de milliciens naer liunne hardstedeu terug ge zonden jvorden. Dus zyn de gerugten dat hét leger op eenen gedugten voet van oorlog ging gehoudeu worden, ongegrond. Het volgende is eeu slaellje van de blinde wrevelmoedig- lteyd, welke in liet groothertogdom Posen legen de Joóden heersclit. Eenen jongen kleermaeker van die natie Saul Pack, van Glogau (Sileziën) naer Posen reyzende, om zyne bloedver wanten te vervoegen, boótl zich aen in het dorpje Golezeuw by Wreschen. Hy trad in de eenigste daer beslacnde herberg en vroeg nagtverblyf. Den baes, hem bekeékcu hebbende, las Item bet Duytscli versje op, hetwelk over eeiie eeuw boven al de herbergen en logementen van Duytschland teleézen was. Von Judenund Schioein, komt hier niemand hercyn. Pack troli heen en na 110» hier cn daeraengeklopt te hebben, wierd hv ont vangen bv eenen boer, op weynigen afstand van Golezeuw. Des anderendaegs 's morgens, 0111 dry ueren, brak er brand uyt in een der liuyzen van bet dorp. De boeren kwamen van aile zyden toegesneld en nauwelyks hadden zy vernomen, dat bol een van deliuyzen w as, waer den jongen Jood was komen logement vrae gen, of hy wierd overal opgezogt. Eyndelyk ontdekte men hem boud hem handen cn voeten, en droeg hem in 't midden van liet dorp. Daer riglte men eenen houtstapel op, op welken deé ze barbaereu den ongclukkigen jongeling levende verbrandden! FRANSCHE REPUBLIEK. BLOEDIGEN OPROER TE PARYS VAN 23, 24, 25EN 26 JUNY. i-vitvs, 24 juny. De gisteren begonnen worsteling is lieden te 1 arys den gehecleii dag voortgezel mei eene treurige ver- woedheyd van wege een heyrleger verblinde Werklieden, welke men op 20 a 50,000 mamicii begroot, alle wel gewapend en van kardoezen voorzien. Hunne strydkraglen liepen lanes de beyde oevers der Seine samen, met oogmerk de prefceluer van policie en liet Sladhnys Ie ketnagligen, twee centrale slandplaetseii en sterkten, uyt welke zy hunne dekreélcn over de hoofdstad en Yrankryk zouden hebben gezonden. Den generacl t avaiguac, wien ai de oppermagten zyn in han- den gegeéven, sehynt dit pian ingezien te hebben, en diensvol gens moet hy maelregels hebben genomen, om hetzelve te verydelen. Half tien ucrc s morgens. Den generacl Cavaignac dool de oproerlingen maeneii, dat by bun een half ucr tyd geeft om den stryd te eyndigën; dat dien uylstel verstreéken zynde, liet kanon de barrikaden zal vernielen; dal tol dusverre iéder kan naer buys gaou, zonder verontrust te worden. De oproerlingen weygeren onmiddelyk. Middelcrwyl word alles lot eenen bloe- thgeti stryd klaer gemaekt. Elf ueren. Den tyd der wapenschorsing voórby zvnde worden de vyamletykbedën herval. Het kanon buldert lan-'S allé zydenbet musketvuer hervat met verwoedltcyd. liet werk volk is ill St. Jlery kerk, welke met grof geschut word bcschooten. Een ucr namiddag.Men begint eene groote en sterke bar- rtkadc ut de straet Rambuteau met alle hevigheyd Ie bestormen. Half lure utre.— Den Patlieon, eenen tempel in welken de opstandelingen zich verhansl hadden, en de Sclmól der Rcglen waer zy al wat van weerde was, hadden geplunderd, word door hel 7e ligt voetvolk, het 48" bataljon der mobiele garde, en ver- scheydcue andere korpsen ingenomen, nadat de poorten dóór liet kanon waren vcrbryzeld. Men hééft er meer dan 1200 ge- t augeucn gemaekt, cn er bovendien acht stuks kanon gevonden. 1 ier ueren. Den staet van beieg maekt de gemeenschappen moeyelyk. Men verneemt alleenlyk, dal de batrikade in de Rambuleauslraet na eene moorddadige kanonnade op de storm pas is overweldigd. De nationale garden eenigehunner officieren op den zolder van de Schóól der lleglen opgehangen hebbende gevonden, hebben hunne verbittering niet kunnen bedwingen en vying rebclleu op hel pleyn van den Pantheon dacdehk door den kop geschoólen, van ben 25. Sedert gisteren avond lieéft het kanon- en ge- weervuer met opgehouden. Deu gcnerael Cavaignac hééft heden aen de opstandelingen der Cilé zyn wóórd gehouden. Op den slag van tyvaelf ueren zyn de vrugteloozc aenmaeningen doér kanonkogels vervangen. De rebellen lagen in St. Severinus- kerk, aen den ingang van St. Jacobsstraet verschanst. Het kanon heeft de kerkdeuren ingeslagen, dood en vernieliti" on der de oproerigen brakende. Ten twee ueren namiddag"was daer alles gedaen; maer de razerny der overwonnenen had daer ysselykc grouwelen geteeld, waeruyt blykt, dat den op-

De Denderbode | 1848 | | pagina 2