ZONDAG 16 JULY 1848. TWEEDEN JAERGANG.Nr 96. AELST, den 15 July. STAETKUNDIG MENGELMOES. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr.'SO c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoenen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen'in ons blad doen plaet- »en. Indien iemand regtveérdige klagten oi' gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleencn en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewaegön van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, elc. wacrvan een afdruksel aen deszeli's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoenen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen'wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden, De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet, m CüIQUE SÜUM. DENDER-BODE BEKENDMAEKING. Te beginnen van -1 July is den inscheyvingsprys op den Dender-bode bepaeld op 1-80 by Ji ioicslcr, vóór de geéne die regtstreéks op ons bureel ingew 'ireéven zyn. UYTSLAG DER KIEZINGEN VOOR DEN PROVIN CIALEN RAED, VAN 12 JULY 1848. Het Zuyd- en Noord-kanton van Aelst telt 1040 kiezers; slegts 718 hebben tegenwoordig geweest én hunne stemmen op de hieronder slaende kandidaeten verdeeld als volgt zynde de volstrekte meerderheyd 588. STADSBUREEL. BUK. VANBÜYTEN. 390 stem" 525 stem" MM. De Witte, adv' Aelst. 323 271 Evit, Notaris id. 336 270 Dommer Th. fab. id. 285 195 De Keyzer, burgem. Oordegem. 278 209 De Putter, id. Lede. 286 183 V. D, Bossche, adv'. Aelst. 101 65 De Kerchove Ernest, Lede. t, 71 12u Limpens, Nol'. Oordegem. 65 44 i. B. De Coninck, lab'. Gend. 66 30 Beeckman, Nol*. Wichelen. 44 115 V. D. Noot, burgem. Moorsel. 10 5 Het geen wy voorzien hadden en waervan wy, om zoo Ie zeggen, voorop verzekerd waren, is geschied. De Alliance heél't baere lysi geheel en gansch doen doórgaen, evenwel dit mael zonder die openbaere geweldeuaeryën le gebruyken welke haer by de laelste kieziug vóór de volkskauier den zegenprael heb ben gegeéven. Ook eerbiedigen wy thans den keus cn willen in geener voege den zeiven beknibbelen. Enkelyk zullen wy hier opmerken dat een derde der kiezers zyn t'huys ge- bleévcu welke de waerschynelvke vernieuwing der geweldige dwangmiddelen vreezende, zich hieraeu nimmer hebben willen blootstellen. 'T is ook deéze dacdzaek die ons dééd vóórzien 't geen nu werkelyk 'is gebeurd en die ons tot den laetsten oogen- blik toe wcderltoudeu had kandidaeten op tegeéven.'T was slegts op 't dringend verzoek van eenige onzer politieke vrienden dat onze geagte kandidaeten er in toestemden hunne naemen le laeten voórdraegen. Wat er van zy, nu hééft de openbaere denkwyzc, wel dat zy eenigzins dóór partygeest is misleyd, haerc uylspraek gedaen en 't is titans aen ons niet meer haer hiervan eenig grief te maekenkwylen de nieuw gekoózeue wel hunne pligten, behértigen zy wei de belangen van ons kanton, met een wóórd, beantwoorden zy weêrdigiyk aen de beloften die het Verbond in hunnen naem gedaen hééft, 't zai ons aUeraengeiiaemst zyn hun lof le mogen loezwaeyën cn ons jegens hun te gedraegen op zoo eene wyze wacrtoe zommigé bladen die door dweepzugt en partygeest aeiigedaen, uyt hun nen aerd oubekwaem zyn. Dit zal de ondervinding leeren, maer levens voegen wy er hy dat, indien de nieuwe raedshecren hun mandaet kwamen te bevlekken, 't géén wy geenzins verlioópen noch denken, wy ook zullen daer zyn om hunne akten aen de kiezers bekend te maeken en ze openiyk af te keuren. Noglans denke men niet dat partygeest of spytig vraekgevocl onze pen zal gelevden; neen, dit kennen wy niet, dit willen wy niet kennen «n verzoeken welkdanig blad het ook zy, ons niet te spaeren indien men ons met eeuigen grond dergelvke zaeken kan te laste leggen. Maer nog eens herhaelen wy liet, cuique süum elk het zyne is onze leus, elk liet zyne geéveti is onzen gedragsregel waervan wy nooyt by onze weéle hebben afgeweé- ken waeraen wy willen getrouw blyven. M. DUMORT1ER EN DE MINISTERSPENSIOENEN. Deézen agtbacren vertegenwoordiger die onder meer dan een betrek de trouw des volks verdient, zou begeêren dat de pensioen Ivst herzien wierd, doch dat de pensioenen der minis ters die twee jaeren en meer de slaetsteugels hebben in han den gehad, en hier vóór van vier tol zes duyzend lr. jaerlyks trekken, in deéze herziening niet begreépen zouden zyn. En welke reden gééft den heer Dumorlier ter staeving van zyn stelsel Hy zegt dat liet toestaen der ministerspensioenen eene hoogst demokratieke wet is, dal hy altyd gèdagt hééft dat deéze die geeoe fortuyn bezittendezich hebben opgeofferd ter ver dediging van s lands belangen, zoo mio van eenig pensioen moeten beroofd blyven dan welkdanige amblenaers die gedue- i'ende véél jaeren van hunne bedieningen hebben geleefd, verder wilt ivï. Dumorlier datweikdaenigook de fortuyn zy van iemand wiens talenten de kroon bewoógen hééft lot minister te roepen, in staet zy deézen jiosl te bedienen. Dit is al wel, maer indien iemand dóór zyne talenten eene ministers portefeuille bekomt, cn onderstellende dat hy weyni" dóór de fortuyn begunstigd is, moet M. Dumorlier zich "wei hemnnereu.dat er aen die portefeuille EEN-EN-TWINTIG Dl'YZEND FRANKS vast zyn, zonder te rekenen dat den mi nister noch aen onkosten van vuer of licht, noch aen onkosten van buyshuer en konderde kleynigheden hoeft te denken? Wy onderstellen dat eenen minister niet kan leéveu gelyk eenenge- ringen burger, maer daerom ook trekt hy eene rykë jaerwedde van 21,001) ff. waerinede men nog al iets verrigten kan. Ten tweeden, eenen minister die geduereude dry maenden wel bestiert, bestiert dikwils 't overige der jaeren slegt, en vóór die slegte bestiering moet hy ook 4 a 6 duyzend fr. levenslang pénsioen hebben; is dit redelyk? Als eenen minister wel be slier!, niemand spréékt van hem uyt zynen zetel te slooteu bestiert hy slegt, 't is met reden dat hy verwyderd worde, maer is liet wel zoo billyk dat hy dan gepensionnerd worde om de be langen des lands 't zy verwaarloosd, 't zy miskend, 't zy al dikwils bestoólen te hebben'1 Van den andereu kant, den mi nister, zoo lang hy zyn ministerschap bekleed, word als minis ter belaeld, maer als de belangen des lands zyne verwydering vereysschen, waerom moet hy dan nog als gepensionneérden minister belaeld worden? Hééft hy dit pensioen verdiend? Neen, want vóór 's lauds belangen verwaerioosd te hebben om dikwils s' lands sclialkist te hebben helpen benadeeliugen of besteélen verdient men niets ten zy diepe veragtinggen no"- tans, zou het niet konnen gebeuren dat intrigante en scliyn- heyiigen 't hoog betrouwen verwerven en dóór eene zekere heusche doenwyze zich in eenen 'ministerszetel vycéten te drin gen, zich daer bedektelyk op hun gemak stellen en dan no» bovendien een jaerlyks pensioen van 4 tot 6 duyzend fr, beko men wanneer men gedwongen is hun af te danken? Men zal ons zeggen dat iemands treil'elykheyd verdenken 't werk eener cerlooze ziel is; ditiswacr, maer daer waer voórbeélder. en daedzaeken spreéken, hoeven alle andere argumenten te zwy- gt n. Men hééft gezien wilt er verleden jaer in Vrankryk met de geweézene ministers Teste, Cubieres etc. is voorgevallenmen hééft gezien dal die mannen voor een handgeld van 100, 200, en meer duyzende franken hunne eer verkogten en de schat kist benadeelden. Nu, 't géén in Vrankryk is voorgevallen'kan hier en elders ook gebeuien, en als dergelyke akten konnen verborgen blyven dan zouden de ministers die er zich aen gemackt hebben, niettemin gepensionneérd worden. at er M. Dumorlier ook vati denke, de ministerspensioe nen geéven, is onrechtveërdigbeyd, en dóór de zwakheyd die iiy omlrent dit vraegpunt hééft getoond, hééft hy zich in d'oo- gen van ai wie begrip heeft, berispelyk gemaekt. Hééft hy den misslag helpen bedryven, hy, als diepen slaetkundigen en vernuften redenaer zou deéze gelegenheyd liebhen moeten te hact neémeu om zyne schuld te belyden on den misslag te her stellen door eene daedelyke wederroeping van zyn werk; g'lieel hel land zou hem deswegens in hoogere agiiug gehouden lieb hen. 1 is immers wysheyd zyne eygenémisslagen le konnenzien, 't is grootmoedigheyd de zelve ,ta belyden, 't is errarenbeyd deéze weéten te herstellen. Nooyt genóót ons Vaderland zoo véél vryheden als inr nooyt wierd iiel meer dóór de natiën geëerbiedigdnogtans is zyn tegenwoordige hedenkelyk. Vóór 24 i'ebry waren wy mm of meer acu Vrankryk vastgeketend. Voorzeker zouden wy de hervormingen die wy thans verweézenlykt hebben, niet hebben konnen aanvangen zonder ons den al'keer ja den toorn van M. Guizot op den hals le trekken. Sedert hebben wy ons op de hélling des voortgangs laeleu afreyzen, en geene mogend- lieyd maekt er ons een grief van. Niets belet ons den gehaenden weg te volgen; nogtans is het hoogst noodzaekelyk dat de wysheyd ons tydelyk doe slaen; want er is altyd een punt aen welks eynde ziel) eenen afgrond bevind. YVv zullen dien ver- myden indien wy onze grondstellingen niet le buyten aaen indien wy die van zommigc onzer lydgeuoóten veragten dié naer eene Demokratieke en Sociale Republiek hellen, indien wy de gouverneinenlale verkwistingen vermyden die de schat kist uylputten en het lol der gedrukte burgers altyd rampzali ger maeken. Als \rankryk en Engeland gespaéraaemheden zoeken, dat Belgien wei ngt geéve deéze uyt het oog niet Ie verliezen met eenen bekeurlyken luxe. aen tien tla<»' te leotreu Wie zou durven zeggen dat van alle sjptkundige gebeur tenissen de besle aen Belgien, dank aen zyne w'yshcvd en een- diagt, niet zai ten deele vallen. Onzen toestand is zoodani" dal de slaelen welke wy eerlyds als onze vyanden aeuzagen" de eerste zullen zyn om ons le verdedigen indien ooyt d. roede mutsen tegen ons kwamen opstaen. En ondertusschen, waaneer de botsing zal geschieden die noodzaekelyker wyze moet plaets hebben om aen Europa zyn evenwigt wéder te geéven zai onzen heldenmoed tocli ook van eenig gewigt zyn. Den toestand van Parys is gelyk aen dien eener oproerige stad die nog siddert voorde bcdreygingen der overwonnene en die stérke hand leent aen eenen dictator welken haer dóór de noodzaekelyklieyd is opgedrongen, in de tegemvoórdmlieyd der strengheden watrtoe den generaei Gavaignac zich ge dwongen ziet om nieuwe barrikadeopwerpingen te verbind ren, mag men zeggen dat Vrankryk weder gebukt gaet onder de wetten die dóór de omwenteling waren vernietigd. Den slaet van beleg blyfl aenhoudend te Parys duereu; de opscbor- ting van zekere dagbladen word géhandhacid, andere worden nog dagelyks gedaen. De wet op de borgstelling der dagbladen is hersteld; gedtierig worden er aenboudingen bewerkt. De overwonnene party yreékt zifh door lafhartige moorderyën kruypt in 't donker en hedieygt van l'herbeginnen. Eene egel magt van 50 a 80 dwyseiid mannen is le Parys en in doro- streéken op oóriogsvot' Eiken dag ontviugien geheele familiën dit arsenael van onP'üten en moorderyéu. Onder den P»i/S en zyne ministers is tot lieden nog geene goede verstandhouding. Den opstand te Praeg is geheel gedempt. De Sardinisehe vloot hééft bevel ontvangen den blocus van Trieste Op te heffen. Het Piemouteésch leger hiyft de hooa- leiis van Rivoli bezetten. Den Zwitsershen landdag is op 3 deézer te Berne geopend De openingsrede rolde byzonderlyk op de volstrekte onzydiu- heyd die Zwitserland moet houdèOI P Het pruyssisch miimsterie is al wederom gewyzigd. Den Russischeti keizer heél't verklaerd dat zyne troepen de

De Denderbode | 1848 | | pagina 1