LAETSTE TYDINGEN UYT PARYS. grcn7.cn niet zullen overschryden dan wanneer de duvtsche monarchie bedrevgd zoude zyn. Den beruglen carlistischén generael Cabrera hééft in Cata- loniën het opslandelingsvaendel opgestecken. Den aertshertog Julian is bestnerder van 't duytscli keyzer- ryk benoemd. Deéze Lydingis gunstig ontvangen. Schieting met den stoelen Icruysboóg. Voorleden zondag, groot kermis, lieéfl deéze schieting plaets gehad welke eenigzins dóór het slegt weder is verhinderd geweest, doch de pryzen zyn kouneu afgc- schoóten worden en behaeld als volgt Oppervogcl, zes zilveren servicen. Dóór de maetschappy van Audenaerde; 4 zyde-vogels eiken van twee zilveren servicen, zyn geveld dóór de heeren Cli. De Witte, Fr. De Vidts, Van Santen en Hogiers, alle deézer stad. Ter gelegetiheyd hunner benoemingen als provinciale raedsheeren, hebben de beeren De Witte, Evil cn Dommer luysterryke serenaden van de muziekgenoólschappcn deézer stad ontvangen. De gevels der gebuerlen van de nieuw gekoó- zene waren fraey verlicht. Te Ninove zyn MM. Delwarde en De Deyn vader, en te Herzele MM. Van Den Bossche doctor te St.-Ante- linckx en Verbrugghen, burgemeester te St.-I.iev.-Ilan tern lot provinciale raedsleden benoemd. Te Geeraerdsbergen zyn de heeren Cyrille Spitaels, bankier, en Germanes, burgemeester te Grimmingen, als leden van den provincialen racd gekoózen. Te Sottcghcm zyn de heeren Van Aelbrouk schepen diër gemeente, en De Gock, burgemeester te Ilillegem, insgelyks provinciale raedsleden benoemd. Deéze week hebben wy slegts twee Nrs van het Antwerpsch Nieuwsblad ontvangen. Berigt aen den heer uytgeéver. Binnen eenige dagen zal M. Frère-Orban definilie- velyk de ministeriëéle portefeuille van openbaere werken neerleggen om zich gansch toe te leggen op het bestuer van het departement van financiën. Het ware zeer doel- maetig, zegt de Emancipation, dat het ministerie eens wel onderzogt of het niet mogelyk ware het ministerie van openbaere werken afteschalfen en de werkingen by een ander departement te voegen. Den Dender-bode heeft dit gedagt al lang voórgebragt en wy gelooven dat zulks zeer gemakkelyk ware, 't heeft nog aldus geweest. De hoofdstad is sedert eenige dagen aen ecne nieuwe benauwdheyd ten prooy. Er loopen gerugten dat de ver- slagene woelgeesten wederom eeneu aenval beraemen ont zich over hunne nederlacgte vreéken. Niemand kan zich een denkbeeld maeken van de buytenspoórige en barbaersche inzigten welke zy durven uyten. Met kragt en geweld wilt'men den evgendom schenden doch vóór 't oogenblik schynt er geene overtuyging dan om de 011- schendbaerheyd te handhaeven. Op alle andere punten heerscht het wanorder en is de regeéringsloosheyd aen de deur. Men spréékt van het parysch beleg tot augusty aenstaende te verlengen. M. Girardin, opstel ler der Presse, is in vryhevd gesteld. De Ere nouvelle zegt dat de oproerlingen eenc nieuwe samenzweêriug hebben gesmeed en slegts moordery en brandstigting in zin hebben. Deéze samenzweêriug is tegen de leden der nationale vergadering gerigt. Volgens l'Avenir national, zou de z.amenzweêring dóór de politie onderschept en verydold zyn geworden. In de voórlaetste vergadering der assemblee natio nale heeft M. Drouin verslag gedaen over ecne petitie van zekeren M. Ghatard die voorstelde Belgiën aen Vrankryk te vereenigen. De vergadering hééft gelagehen en is tot haer dagorder overgegaen. Meester Ghatard is dus met zyne zotte petitie dóór de mande gevallen en Belgiën hééft hier dóór een nieuw bewys gekreégen dat alle overweldiging van grondgebied geenzins in de ge- dagte spéélt van 't fransch bestuer. ZAMENZWEÈRING VAN RI£QUO.NS-TOUT. Het getal persoonen welke in deéze zaek betrokken en voor dn assisen van Braband verzonden zyn, beloopt tol 43, waervau de voórnaemstè zyn: K. L. Spillboorn, advocaet, te Gcud. Perin, kleermaoker te Brussel. A. F. Mellinel, generael ma joor, te Sl. Josse-ten-Noode. J. De Rudder, vleeschbouwer, te Brussel.F. Ballin, koopman, te Seliaerbeek.V. Tedesco, advocaet te Luyk. Fosses, oud officier van 't peèrdevolk. F. Blervacq, koopman in wyurn.C. Graux, drukkersgast, en verders kleennaekers, weévets, koperslagers etc. etc. van Brussel, Gend, Antwerpen, Brugge, etc. Den akt van beschuldiging, welken zeer ivydloopig is, be helst hoofdzaekelyk liet volgende. Na de rnlusien van 27 feb. II. welke, omniddelyk beteugeld wierden, had den beschuldig den Spillboorn zich naer Parys begeéven, onder voorwendsel van een adres van bet demokraliseh genootschap aen de voór- loopige regeéring aen te bieden; maer men loefde niet, de ivacre reden deézer reys te kennen, daer zekere vrouw De Bie, in dato 7 niaert, uyt Parys schrééf: Hier zyn dry afgcvecrdig- den aeugekomen, die de Belgen moeten terugzenden, om by ons de Republiek te "stiglen en Leopold te verjaegen. Eeuen der dry is den advokael Spilthooru; ik bebbe er zelve legen gesproken, en by beél't my de verzekering gegeéveu, dat de "oldaeten met bel volk zullen zyn; dat zy hunne wapens zullen wegwerpen, en dat den koning zich zal haesten liet land te ieHaclen. Men hoéft reeds twee dnyzend man opgesehrcévcn; zy zullen dertig duyzend geweéren vinden aen de grenzen en op Brussel marcheéren.» De eerste gedagte, om dit legioen in te riglen, behoort aen eeuen oud-oflieier der vrykorpsen, met naeme Felix Becker, van Rheims, die in 1851 onder den generael Mellinel diende, en die reeds den 27 Feb. de Belgen bad opgeroepen, om zich met hem te vereenigen De beschuldigden Blervacq en Graux hadden zich vervolgens by Becker vervoegd. Spillboorn vond dierhalve by zyne komst te Parys, de kern van een op- slands-degioen. Hy was bevriend mei Imbert, gouverneur der lmrgei'lyke invaliden, en bekwam door deézons voorspraek levensmiddelen en wapenen vóór bel legioen. Het reglcrlyk onderzoek laelgeen hel minste twyfel omtrent de revoluliounaire kuyperyén van Spilthoorn. Dit blykt nog uaedet' uyl cenen Griet", welken Delestrée eenige dagen na liet vertrek van het legioen aen Imbert schrééf, en waerin hy klaegde over den gebiedenden loon van Spillboorn, cn dat by geklapt bad over de middelen toegestaen, om in Belgiën te kunnen vallen. Eenc kopy van deézen brief is by Delestrce gevonden, loen liy den 2(i maert des avonds ie Brussel wierd uongehouden. Spillboorn verliet den 20 maert Parys, en Delestrée den 21. Deézen laclslcn had eeuen aenbeveéliugsbriel' van doctor Bornsledl, kommaiidanl van liet Duytsch legioen, die insge lyks in Belgiën de gaslvrylièyd had genoólcn. üeleslrée zegl in eene notm dat liy naer Brussel ging en Spiliboorn naer Gend, mei een uoel dal spoedig genoeg zou bekend zyn; maer toen Spillboorn op de grenzen aenkwam, wierd by aeugelioudcn. D.ézen beschuldigden iragt oudertussehen de onwederspreé- kelyksle bewyzen te loochenen, en beweert, dal hy nooyl de omwi i ping van liet koningschap in den zin hééft geluid. Blervacq, die, in lici kommando van liet Belgisch legioen, Becker vervangen had, was met hetzelve don 26 maertte Scclyii, by Ryssel, komen legeren, cn men wist niet, wanneer by in Belgiën zoude vallen. Den generael Fleury-Duray, die aeii.de grenzen hel bevel voerde, wierd zelfs verrast, daer den opiogl van Blervacq Item slegts den 20 maert ten 7 ucre 'sinor- bekend wierd, en dat hel gevegt een half uer later begon; ook wierd de bende dóór e :ne enkele voorhoede op de vlugt ge slagen. En noglans hadden oproermakers van liet binnenland, heler ouderrigl dan liet Gouvernement, tegen den avond van denzelldeu dag eene plundering ingerigl. Daegs te voren had den zv in Brussel briefjes gestrooyd, waerop stond Woensdag 20 maert 1818, ten (i acre 's aronds, zal men in massa naer Itel Jesuielenldooskr trekken. Yuer cn bloed zyn de vcrzamclings- voorden. Deéz.e omstandighcyd verpligüe de justicie de schuldigen, zoowel binnen als buy ten 's lands, te zoeken, en de acnhouding van den kleermaeker Perin bragl liaer welhaesl op hel spoor. Deézen was met zekeren Dujardin.van Parys naer Brussel; maer in slede van reglstreéks den spoorweg le volgen, hadden zy sacmen twaelf a veerlien inylen langs binnenwegen le veld gegaen. Den generael heeft zyne tegenwoórdiglieyd in de herbergde Union te Brussel niet kunnen loochenenmaer eenen brief van Becker beeft hy willen uy Heggen, als gold liet slegts betuygin- gen, om de nationale onafhanglykbeyd le verdedigen. Maer dit komt niet overeen met eenen anderen brief van Becker aen den generael, waerin onder anderen gezeyd word: liet is eene gebiedende pligl zich te haesten. llcgrypt gy dan niet, dal als men nog eenige dagen tragi, om de republiek in Belgiën uyt tv roepen, dat bel met de Belgische nationaliteyt gedaen is Mellinet bad reeds twee handlangers uyt liet legioen ontvan gen den kleermaeker Perin, en eenen werkman, die hem vergezeld bad; hy had nog betrekkingen mei Malbieu, die hem eeuen brief van imbert medcbragl. Matliieu is voorlvluglig, en moet ook dergelyke brieven overhandigd hebben aen den advokael Joltraud, den ex-represenlaut Casliau en andere mannen. Maer deéze twee heeren moeten gezeyd hebben, dal men eenc dwaze onderueémiilg aenving en alle medewerking aen dezelve hebben afgezegd. Den aki van beschuldiging treéd hier in byzonderlicden, om de medepligtigbeyd van Ballin, De Rudder en vooral den ad vokael Tedesco le bewyzen. Deézen bietsten bad reeds beproefd om in november 1847 te Brussel oproer le stiglen, en den 20 februaiy had ily in liet Cour de ltru.relles regt oproerige rede voeringen gehouden, en liet volk aengespoórd, gewapend op de strael te komen. Hy zelf had een pistool in zyneu zak, toen by uyt delierberg den Willen Leeuw kwam. lly bad toen cenen kiel acn en eene klak op, en liet pistool uyt zyneu zak gevallen zymle, liaeslle hy zich hetzelve op te raepen en scherp rond le kykeu. Hy sloud ook op dc lysl der voórloopige regeéring. Tenvyï men aldus binnen sTands de beweging inrigle, ston den dc benden van Fosses en Blervacq by Ryssel, waer zy levensmiddelen, wapens en soldy ontvingen. Den beschuldigden .1. Farnel, koopmansklerk, geboren teYaugirard en woonagtig te Parys, beeft om treilt den aeuslag van 29 ïnacrl bclabgiyke liyzonderbeden medegedeeld. Hy verbaelt, dat by eerst tot dynsdag te Coudecour gelegen hééft. Tusschen 8 en 9 ure 's avonds te Seelyn teruggekomen zvnde, zyn de benden naer Ryssel opgerukt; zy zyn de stad links omgetrokkendan zyn zy langs eene groole baen gggaen, tol zekere plaets waer zy dry wagens met geweéren en twee met buskruid vondendeéze wagens stonden daer in liet mid den van den weg, en loonden, dóór hunne riglingen, dat zy van Ryssel waren gekomen. Twee kwcekcliugeh uyt de Poly technische schóól zyn op de wagens geklommen, en hebben de geweéren cn kardoezen uylgedeeld. l)e benden zyn vervolgens langs zoo kleyite binnenwegen, dat nauwelyksecn man er kou staen, naer de grenzen gelrokken, waer men seffens met de Belgische troepen handgemeen wierd. Carnal voegt hier by dat er 17 kompagniën Belgen en 4 kom- pagnicn Fransclten waren. Volgens men Item lieéft gezevd, kwamen de wapens uyt bet kasteel van Ryssel en de manschap pen ontvingen dagelyks van den komntissaris Delescluze 1800 rantsoenen brood en 35cenlimen soldy. ily bevestigt, dat de verlossers in kolom marcheerden, dat Fosses, Blervacq en cenen derden beuevens dry kweekelingen der Polytechnische school, aen hun hoofd stonden. Ten slotte beweert hy van de ontwerpen van Blervacq niets te hebben geweéten, terwyl deéze ontwerpen voor niemand een gehcym waren, zoo als bly kt uyl eenen brief van zyneu medebeschuldigden denschoen- macker Baeten, waerin deéze aan zyuen vader faet weélen, dat hy den 28 maert mei de bende uyt Seclyn opgerukt was, en dat zy dood vóór dood in Brussel wilden komen. Carnel kende den gids niet, welke de benden gelcyd hééft. Dit is eeuen ouden smokkeleer, genaemd Lahousse-Delmolte, le Douay hy verstek veroordeeld, en wien don kommissaris- generael Delescluze een olDcieël vrygeleyde vóór vier-en-twintig tieren had doen gcéven. Dit stuk dracgt den zegel der prefec tuur van liet Noorder-departement, en betuygt de medepligtig beyd van dien Delescluze in den aeuslag van Risquons-Tout. De overige beschuldigden zyn aldaer gevangencenigen met de wapens in de hand. Sommigen beweren, ter hunner ver ontschuldiging, dat zy de bende tegen dank gevolgd zyn, en niet le hebben geweéten welk hel doel der expeditie was. Anderen zeggen, dat zy na de eerste schoten zyn gevlugten nog anderen eer liet vuer begon. Dc debatten van liet proces zullen de gegrondheyd deézer voórgeévingen uytwyzeu. Ten slotte zyner akte van beschuldi ging eysclu den prokureur-generael de toepassing der artikels 87, 88, 89 en 00 van liet strafwetboek op de beschuldigden. Deéze artikels spreéken de doodstraf uyt. Den minister van justicie berigt aen de belangheb bende dat er aenbiedingen zullen aenveêrd worden om in de krygsgevangenhuyzen nieuwe nyverheden in te brengen of wel nyverheden welkers voortbrengsels vóór den uytvoer zouden konnen geschikt zyn. Den Moniteur kondigt de voórwaerden af onder welke de exploitatie diër nyverheden zou konnen plaets hebben; nogtans zy het goed geweéten dat zv in gezonde werkin gen moeten bestaen, geene mekanieke beweégkragten vereyssclien en Van aerd om geene al te groole lokaelen le vergen. Men léést in de Broedermin Het budjet van ons leger, daeronder begreépen de pensioenen, beloopt ongeveêr tot 32 millioenen franken. De bevolking van Belgenland op vier millioenen inwooners rekenende, maekt dit juyst 7 franken 50 eentimen per hoofd. Wilt gy nu weéten, tot hoeveel de som beloopt, welke dóór geheel ons ryk betaeld word vóór liet leeger onderwys, zoo dóór den staet, de provinciën en gemeenten als dóór de bureelen van weldaedigheyd, al te samen genomen 't 83 eentimen per inwooner. (Rapport van 1448.} Den 21 deézer zal den verjaerdag der inhuldiging van den koning, met de gewoonélyke plegtigheden, al hier, en in alle de steden, gevierd worden. De peêrdenloopslryden die jaerlyks ter gelegen- lteyd van de gi'oote kermis, te Brussel gegeéven worden, zullen den 48 en den 20 deézer, plaets hebben. Te Parys zyn valsclie S fr. stukken in omloop met do beéldlenis van Lodewyk Philips en met het jaertal 4840. Men gelooft daer dat deéze geldstukken in Ilel- giën gefabriekeérd zyn. Nagebootste bankbrieven van 400 franken zyn insgelyks dóór de politie ontdekt. De naboólscrs zyn gevat en ter beschikking des geregts gesteld. De aenzieuelyksle en rykste lamiliën van Brussel hebben onder el kandoren besloóleii zoo véél te laeten werken als het mogelyk is, en dus bezigheid acn de ambagtslieden te ver schaffen. Mei genoegen ziet men dat de ryke familiën onder eikanderen wedyveren omhel meeste getal werklieden te ge- bi'uyken. Het ware le wenschen dal elke geforluneérde familie alom dit voórbeéld volgde. De Brusselselte maetschappy, genaemd der Zes, hééft zondag eene feest ten behoeve der arme werklieden gegeéven. Den koning en de koningin hebben die feest met hunne tegen woórdiglieyd vereerd. Den koning hééft eene soumie van 300 fr. acn deéze maetschappy doen toekomen. Dynsdag avond keerden iwee persoonen in eene vigilante van Laeken naer Brussel terug. Aen dc Laekensclie brug komende, zyn de beydc heeren afgestapt, om de brug te voet over te gaen, dngtendè zy eenig onheyl; nauw elyks waren zy uvt liet' rytnyg, of den volslagen beschonken voerman, de teugels opvattende, dééd liet peérd eenen halven draey maeken in de rigling der vaert. Man, peérd en rytuyg, alles tuymelde er in. Den voerman is er ongehinderd iiylgebaeldmaer de vigi lante is inerkelyk beschadigd en het peèr is verdronken. AVat aengaet de twee persoonen, zy hebben zich mogen verheugen, dank hunne voórzigtigheyd, eene gewisse dood le ontsnappen. Men beweert dat er eene tyding van BrusSel le Berlyn is aeugekomen, dat een groot getal persoonen, komende van Parvs, langs Brussel naer Berlin zullen trekken, om er onlusten le verwekken. De brugsclie kies-mai tschappy YUnion Libérale, hééft, in hacre laelste zitting, beslist, dat zy zich ontbond. Er nas by de 500 fr. in kas, en' deéze somme zal aen liet bureel van wel daedigheyd gegeéven worden. - De plaets van gouverneur van Henegauw is aen M. I,e Hon aengeboódcn, en deézen lieer heeft die plaets geivcygerd. Er zyn aen de franschc douaniers strenge bevelen ge geéven om te belelten liet [invoeren van een nieuw slach van geweéren, die ofschoon maer eenen loep hebbende, twee scheu ten geéven, en met twee kardoezen gelaeden worden.Het schynt dat ïleéze geweren le Luyk gemaekt worden. Men schryft uyt Audenaerde, 9 July: De grazingen, die reeds verkogt zyn, oiider den naem van beékmeerschen, zyn aen eenen minderen prys dan op andere jaeren verbleévcnen veéle partyën heblien zélfs geene koopers gevonden. Van men- sclien hclteugen hoéft men nooyl liet rogge- en tarive-strooy aen zoo eenen leegen prys gezien dan lieden. Het word alhier verkogt legen cenen centiem het pond.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2