FRANSCHE REPUBLIEK. - -0 - - - - - t; - Uyt Roomen schryft men, dal al meer en meer eene span ning ontslael lussclien den vredelievenden Pans i n hel oórlogs- gezind ministerieinacr dal het volk ihans meer de party nm den 1 ans heginl le kiezen, dacr de geduerige ligtingeu van troepen en de hooge oorlogslasten het land lastig beginnen te vallen. D - Men schryft uyt Warschau ijuly De talryke gevangen- neeimngen, in verschillende oorden van Polen, hebben ten gevolge gehad, dat men eene opruyming hééft moeten doen. ten 40-tal is des nagls naer Modlin overgebragt, om naer Sibc- rién verzonden te worden, waer vier hunner door spitsroeden hebben moeten loopen. Mazarzki, die inMaegdenburggevan»en genomen, en aen de Russische regeéring overgeleverd is heeft men tot 1000 slagen, eencn tweeden tót 800, eenen derden en vierden lot 500 slagen veroordeeld. Toen men Mazarzki 800 slagen had toegedeeld, kou hy niet langer op de boenen slacn waerom men hem, ten eyndc do zoo vaderlyke Russische gere«- tigheyd niet le kort te doen, op een wagentje legde, en hem alzoo het liem schuldig gebleévene toedeelde. Men meende dal hy zyne goneczing niet overleéven zou; zyncn rug was geheel opeiigereéten. (De Hoilandsche geêselpael hééft wel iets van die vaderlyke kastyding.) Een regt treurig onheyl komt de stad Orleans (Vrankryk) te bedroeven. Jufvrouw Duhamel, moeder van dry jon "e kin deren, had dezelve voórlaetsten donderdag ten acht"ueren 's avonds dóór de meyd doen slaepcn leggen. Zy lagen in een kabinet zonuer schouw, paelende aen de slaepkamer hunner moeder. Ten hen neren begon jufvrouw Duhamel eenig lyn- waed te stryken, en stelde liacr komfoor in liet kabinet der kinderen. Door eeue Ongelukkige onbedagtheyd sloot zy deur en vensters. De bezorgde maer onvoórzigligc moeder vreesde dat de koele nagllucbt de gezondheyd liaerer kinderen mogt hinderen. Des andercudaegs 's morgens stond de meyd op hel gewoone nor op; zy treed in de kamer haercr meesleresse; het bed was met afgetrokken. Zy wilt in het kabinet der kinderen dringen; maer wierd dóór eenen sterken kolendamp getroffen. l)e deur stond aen; er lag iels legenzy sloot ze open en vind jufvrouw Duhamel ter aerde liggen. Zy roept om hulp. De gebueren komen toegesneld, Men neenit jufvrouw Duhamel op. Zy was buyten kennis. Men ylt naer de beddekens der kin- derenalle dry waren dood Het regterlyk onderzoek, betrekkelyk het dobbel complot van 15 nicv en 25 juny, is er verre af van gccyndigd te weézen' maer word integendeel met alle vlyt voortgezet! Zes instruc- ueregters zyn in het fort Ivry gestadig werkzaem. In dit fort bevinden zich opgesloóten de oversten der barrikaden de voor tfaemste oproerlingen en de vermoedely-kc moordenaers van den generael Bréat en den kapilevn Mangin. Een diër gevangenen, oversten der barrikade van Fontaine- hleau, verbadl met afseiiouwelvkc onbeschaemhcvd dat toen den generael bespeurde, dal by in eene liinderlaeg 'was -elokt liy tol hem kwam, hem de band vatte en hem zeydc: Vriend red myen ik zal u allocs als eenen vader beschouwen hel is u zoo gemakkelijk, my le redden. Een kwartier tiers daer'n i was den generael -in een waglhuysgesleept, en stortte dacr neder door meer dan dertig kogels getroffen. Dien zelfden barrikadc- overstcn bad betseyn gegecven, en hel eerste selioi losgebrand Men zal zich herinneren, dal den generael Bréat, toen hv zich by de oproerlingen uenmeldde, om te parlenicntcéren by zich had zyne adjudanten de kapitevns Mangin en üesnia- relz. Deezen toetsten kon zich aen de woede der rebellen ont trekken, kruypende onder een ledekant. Van dacr wis hv geluyge van het ysselyk toonool, hetwelk dóór de móórd van den generael en zyncn adjudant evndigde. Thans is hv de moordenaers komen verkennen, en hy heeft de genoemde liain Nournt en Maiilard aen de jnsticie aon'gcweétcn. De instructie! regters hebuen reeds 800 gevangenen onderboordzv hebben er nog 700 te onderhooren. Vei sclieydene oproerlingen hebben liet besluyt genomen, openbacringni te doen. Dóór hunne aeu- wyzingen geleyd, zyn er gisteren 2;>0 inandaeteu van acnbren- gmg uytgevccrdigd tegen logementhouders, wvntappors, kroce- houders en eenige persoQiien van rang. Het dagblad van den burger Proudbon, den Représentant du Peuple, is opgeschorst, en met anuerc bladjes van zelfden kali ber ouder het dak gestoken. Deézeii maeti egel is uvlgelokt dóór een voor den eygendom drejgeml artikel.' RurgeV Proudbon die de bcrugle spreuk: den eygendom is eenen die fat alheeft uylgevonden, wilt nog niet verzaeken aen de toepassui»'zvner verwoestende leerstellingen, lly hééft dus in zyn dagblad een ontwerp van dekreet afgekondigd, hetwelk de Rationale Ver«a- dertng door bet volk zou worden aengeboóden, niet ais een verzoek, maer als een bevel, en hetwelk de betrekkingen van de eygeuaers met limine huerders en paglers merkeivk zaui hebben gcwyztgd. Den uylvindcr van dit dekreet gael uvl van dit zon derling grondbeginsel, dal de rente der aerde. een onverqcld pri vilegie is, hetwelk tic maetschappy kan herroepen, dicnsvoh'ens strekt bel dekreet, 0111 aen al de evgenaers een derde hunner inkomsten af le neémen; den Stoet zou do helft, of een zesde van liet totael vóór zich houden, en de andere helft aen de paglers of huerders overladen. By voorbeeld, iemand heél't 90U frs. inkomsten van een luns of land van deéze inkomst zou liy 500 frs. moeten afstaen, te weélen 150 aen den Stiet en 150 aen den buerder of pagter. Dit was al te revolutionair' om ongemerkt voórby to gacn; liet herinnerde aen de belasting van duyzcnd millioenenwelke Barbes en zynen aenlian" den 15 mey dekreleérden. Ook verzekert men, dal aen de Nationale vergadering magtiging gaet worden gevraegd, om Proudhon regterlyk te vervolgen. Dit is nog niet al, en den slaet van beleg verliest geenen tvd om zyne werking te doen gevoelen. De lléforme is' in besla" genomen Ja, de lléforme, welke den ganselien spaerpol van Ledrti-Rollin heeft opgeëéten. Wy willen met deéze twee mili taire execution legen de drukpers geen medelyden hebben- zy verdienen er geen; wel ten tegendeele, wv lachen er liever uiede. Den toestand van burger Proudbon is toch aerdig Ilv is njgeieoer van een dagblad, men néémt hetzelve in beklag eri verbied er de uytgave van, regtuyt dit is aenslag tegen den eygendom. Maer meester Proudhon tol grondbeginsel hebbende, dat den eygendom eenen diefstal is, mag hy de regeéring bedan ken, die hem vriendelyk dwingt zyn ontslag van eyyenaer te gecvcn. liet is waer, dat Proudhon aen de Nationale Vergade ring voorstelde, al de liuer- en pagilooneii met een derde te verminderen ten behoeve van de koffers der Republiek, de huerders en paglers; maer de regeéring hem willende doen zien en gevoelen hoe knellend dit zou weézen, schept den ganselien Représentant du peuple op. Ziet den leézer hierin geenc slot, om eens hertclyk lachen, en dal in deézen droe ven lyd. Maer den minister van financiën, die voórneémens is, de succession of erfdeelen met een regt te slacn, hetwelk in zekere gevallen lot 20 per cent bedraegl, meent hy, dal hy geen Proudhonisch regt heél't uylgevonden? Trouwens, wat is'een regt van 10, 15 a 20 Niels anders dan eene afknapping van liet kapitael, en men moet maer vyf of zes keeren probeéren, om dit ongelukkig kapitael geheel in te slokken. Indien ik egter eene keuze moest doen lussclien het systeem Proudhon en liet systeem Goudchaux, dan zou ik aen het toetsteden voorkeur geévcn, om de doodeenvoudige reden, dat den minis- ter van financiën met liet vyfde van niyneerfenis zou tevreden zyn, tervvyl den republikaenschen burger niets minder dan het derde begeert. VERSCHILLIGE TYDINGEN. De eygenaers van de l'resse hebben besloólen by den generael Cavaignoe een protest in te leveren legen het dekreet, waerby dit blad word opgeschort. Zy willen beloogen, dat deézen maclregel onwettig en eenen aenslag legen den eygendom is, en dat talryke liuysgezinuen door deeze opschorsing van hunne broodwinning verstoken zyn. De Presse had 20 opstellers, 25 klerken, 70 correcteurs en letterzetters, 20 mecaniciens en drukkers, 00 dragers, 04 vouwsters en 500 ronddeelers. De schatkist verliest hy deézen maetregel 2200 frs. per dag, en de fabrikanten van inkt, papier, letters enz., eene dagclyksclic constitutie van omtrent 4000 frs. Het hert van den generael Négrier, in eene zilveren doos besloólen, is met vcél plegtigheyd van het Stadhuys naer de kerk der Invaliden gedraegen en daer begraeven. Den generael Duviyier is den zesden generael, welke de gebeurtenissen van juny aen Vrankryk gekost hebben. Een der dagbladen maekl hierby de juyste opmerking, dat in geenen veldslag, noch tydeus de. Republiek, noch tvdens het keyzer- rvk, behalve den moorddadigen slag by de Moskowa, zoovcéle generaels zyn gesneuveld of gekwetst,' als de vier dagen van juny, waerby zes de dood en even zoovcéle wonden ontvangen hebben; want by den slag van Arcole, die dry dagen duerde, wierd slegls eenen generael gedood en zes gekwetst; te Ma rengo verloor men eenen generael en wierdeu er vier gekwetst; le Auslerlilz sneuvelde' slegts eenen generael en wierden el ection maarschalk en zes generaels gekwetst; de bloedige dagen van Leipzig kostten aen Vrankryk slegts tien generaels, die gedood of buyten gevegt gesteld wierden; eyndclyk, in den slag van Waterloo, sneuvelde slegts eenen generael op liet slagveld, en eenen wierd na den alloop dóór de Pruyssisclie huzaren om bet leven gebragt. Wv vinden inden Siècle eenige bclangrykc inlichtingen nopens de dood van den generael Duvivier. Den kogel, die hem gelroU'en heél't, hééft hel leder van zyne leérs niet doorboord, alleen heél't hy hel leder mede binnen gedrongen, dóór liet gebeente van den voet. Gedurende verscheidene dagen is den dapperen generael slegt verzorgd geworden, en, \an bet stadhuys naer zyne wooning gebragt, wilde hy den trap naer de vierde verdieping opklimmen. Weynige dagen daerna, ontstak zynen voet zoo danig, dat geheel zy n iieliaem lievig leéd. Dan wierd eerst M. Raudeus, opper-geneésbeer van bet Val-de Grace, geroepen. Hy deed eene insiiydiug en zag weldra bet kwaed dat den kogel gedaen bad. liet gebeente van den voet lag bloot. «Doctor, zcyde den generael aen M. Raudebs, gy kent my sedert langen lyd, en gy weet of ik de pyu vrees; wel nu! ik verklaer u'dat ik ten eyude beu, en dat gv my oogenblikkelyk moet verkwik ken. Doe al wat gy wilt, als gy myne pvn maer verzagt. Den generael wierd in eenen diepen slaep gedompeld dóór middel van ebloroforme, en naer liet Yal-dc-Grace gevoerd, waer volgens bet stelsel van AI. Baudens, de wonde met ys omringd wierd. Er volgde eene geliecle verkwikking, eene worden. Geenen beschuldigden zou ter dood veroordeeld wor den. De pligtigstcn even als de galeiboeven, zouden tot de deportatie veroordeeld worden. Alle overige zouden slegts vervoerd worden, na hunne verhooren en zonder eenig vonnis onderslaan te hebben. V\y gelooven niet, dat men in Vrankryk, welke magl het ook zy eene strai kan opleggen zonder veroórdeeling. Den krvgsraed is voor het vonnissen ingesteld, en men hoopt dan ook dat den president van den nnnister-raed, nietlegenslaende den langen duer der vcroordeelingende voórgeschrevene paeien niet zal oversellryden. waere gelukzalige gesleltoms op. Den generael nam de hand van den opper-geueéslieer en drukte de zelve grimlagchende, wal voor bun die hem kenden, zeer zeldzaem schéén in verge- lyking met de gewoonlyke slrengbgyd van zyne wezenstrekken. Des anderdaegs zeyde den- generael Duvivier aen iemand, die hem van vvege den generael Gavaignac kwam bezoeken: lk Iyde myn geheel lichaem dóór, juyst alsof ik slagen bekomen had, zoodanig hééft de pyn my geschokt; docli ik lyde in my-iieu voet niet meerer is slegts myne wonde die my geéue pyn veroorzaekt. En indcidaed de wonde was in goeden stael, en is allyd zoo geweest. Maer den generael was zoo opgehitst geweest, hel zenuwstelsel had zulken schok ondergaen, hy luid zoo vcél kraglen verloóren, dat hy welhaesl in ylhoofdig- lieyd verviel. Doctor zey de hy dikwy Is, verstrooy my, belet my plannen temaeken. Hoewel ik de oogen loe doe, léés ik toch op uwe mueren. Die ylhool'dighcyd, in welke dikwils omstandigheden van onze toetste'onlusten met die van de veldtochten van Al giers, gemengd wierden, is langzamerhand, dóór eeue groote zwakheyd, dóór eeue aengroeyënde kragteloosheyd vervangen, tegen welke alle de geneesmiddelen vruchteloos zyn geweest. Den generael is gestorven dóór uytputling van zenuw-kragten. ONDERZOEK VAN DEN OPROER. De zonderlingste geruchten zyn in omloop over liet onder zoek der juny-zaek. Volgens zoinmigen, zou hel onderzoek eene geliecle inaend d neren en ook zoo lang zoude den slaet van beleg gehouden worden. Het getal gevangenen dat eerst 14,000 beliep, is nu reeds tot 17,000 geklommen, ten gevolge der aan houdingen in verscheidene steden der departementen. Men spreekt van een groot plan, dal aen den minislerraed zou zyn voórgedraegen. Volgens dit plan, zou allen die niet gewigtig gecompromelleérd is, na de verhooren in vrylieyd gesteld Brussel, 6 July 1848. Aen den Opsteller van den Dender-bode. Mynheer! Gelief in liet eerstkomend nummer van uw weekblad eene plaets te vergunnen aen den volgenden brief, welken de re dactie van bet Verbond van Aelsl geweigerd heeft mede te deelcn, en waertoe ik voornemens ben het regterlyk le dwingen. Ik ben mei achting enz. PIIOVÉ Aen Mynheer den Opsteller van het Verbond van Aei.st. Mynheer! Gy hebt goedgevonden van twee artikels uittegeven, betrek kelyk myn kand.daetschap voor de kamer der Volksvertegen woordigers: liet eene in uw blad van 11 juny, liet andere in nummer van 18 der zelfde. Aengezien deze artikels vol van laster en logen zyn, zal hel niemand vreemd voorkomen dat ik my genoodzaakt aclite om acu dezelve le antwoorden. in den eersten zegt gy dat ik le Geeraerdsbergen alle mogelvke poogmgen aen wendt om my als kaïididael voor liet arrmidis- semenl van Aelsl te doen aennemen. Indien dit nu gegrond ware, wat kwaed zoude er toch in bestaen lk keil de reden niet om welke ik my diens opzigtens zou moeten schamen. Wat voor dryfveer kon my beletten om aen het verlangen myner vrienden le voldoen? Zv die aen mvne kandidatuur den voorkeur wilden geven, hebben ten minsten even zoo veel regt als die plompe zatlappen van Aelst welke tot Herzele die veraehtelyke onbeschoftheid durfden plegen Evenwel is dit hier niet bel geval. Uwe aentyging is valscb. De eenige poogmg door my aengewend, was, dat' ik, den oproep myner vrienden willende beantwoorden, aen twee voorloopige byeenkomsten, de eene le GeeraerJsbergen.deanderc te Ninove ben tegenwoordig geweest. Buitendien heb ik wel een naer visilen gedaen, met zoo veel om myne kandidaluer le doen gelden, dan om liet eerloos uitwerksel le vernietigen der lasteraren die my als een repiihlikeinsclie kandidaet hadden willen bevlekken. I we eervvaerde patroonen welen dit overi gens zeer goed. Het is bun bekend dat de laster altyd gretige ooien vindt, en bet was bun gemakkelyk om mv in afwezigheid ais eenen radicalen losbol le doen doorgaan. Het is in dit sctmndelyk mzigt dat alle mogelykc pougingen zyn aengewend geweest. Verders zegt gy dat ik wel zoude geschikt zyn om nevens MM. un den Bossche en Delwarde le pronken. Die volzin is niets beduidend alhoewel gerigl om byteud te zvn. Trouwens, ik weel niet dat het min eerbaer was' Om my in gezelschap le bevinden met die beide kandidaten dan wel voor ambtgenoot te hebben een man aen wicn men bel berucht vers moei loepassen van Je chante les vaingueurs dcsvainqueurs .de la lerre en onniiddelyk liet ellendig schouwspel lieel'l opgeleverd van in den aenvang zyner redevoering eene scbielykc ongesteldheid te veinzen omdat liy den drttcd zyner gedachten Verliest I n zekere stad noemt men ilit eeue appelflauwte, en die is gewis belagchclyker dan nevens d'hceren Van den Bossche en Del- warde le pronken. Doch spotternjën aen de eene zyde geplactst, die overigens in dezen gevalle met gepast zy n, zal ik my echter wel wachten 0111 de ernstige zyde aen te raken. Trouwens het slyli der Den dervallei is reeds te veel geroerd, en hetzelve seliyntmvle vuil om er my ne pen in te besmeuren, liet eenigste dal mv behaegl met ernst op uwen volzin le antwoorden, i& dat het* myns dunkens niet min eerbaer moet schvncn van in de hoofd- stad nevens d'beeieu ltoussc] en Simoüis te pronken, dan te Aelsl nevens MM. Bruneau en Van Gleemputle. Nu blvven er nog uwe benamingen van trouweloosheid weinig vvreerenddubbelhartig en verwardheid na eisoh te beoordeelen. Zien wy eens met kaltnen gemoede wat een mensch is van slechte trouw: Het is zeker wel zulke die in zyn eigen belang de zaken keert, en bun den draei voor algemeen welzyn geeft llcn ik pligtig van die lafheid? Geenszins; maer even uwe patroonen welen daervan te spreken. Ten eersten bedekt cn vcrvalscht gy bet getal der stemmen die my door de kiezers gegeven zyn, en dit met bet trouwloos inzigt van mvne kan didalner in misachting te stellen. Gy tracht onbezonnen mv als een rcpublikcinsche kandidaet te doen doorgaen terwvl gy volstrekt van liet legcnslrydigc overtuygd zyt. Myne'geloofs- belydenis luidt alsvolgtNooit zal ik myne hulde verleenen nooit zal ik door my ne wenschen helpen, om liet monarchiek Belgie in een republikeinsch België te veranderen Die geloofsbelydenis was u bekend en nogtans gy en de uwen geven my voor als republikein! Wie is'dan de'mensch met slechte trouw.' Uwe lczeren zullen voor my antwoorden. Eveneens is liet met den cerloozcn aenval gelegen Ik voor my heb niemand aangevallengeen enkel eigen naem is door my uitgesproken; ik heb legen uwe kandidaten geene enkele vyandlykheid geloond. Gy liegt dus op eene schaemteloozc wyze, dat ik my van eenen irouwloosen aenval heb pligtig ge mackt. Gy lastert my dan met te zeggen dat ik eene weinig eerlyke rol gespeeld heb. Om wat reden tracht gy my aen uwe iezeren hatelyk te maken? Voorzeker omdat ik naer de nvDcn van M. Dommer niet heb gedanst! Omdat ik in de kieziiiscii myne onafbankelykbeid heb willen behouden, en het bemfd met heb gebukt voor d'heer Bruneau. Ernstig voordwendsel, op mvn woord! HetsraetB yrv va*

De Denderbode | 1848 | | pagina 3