ZONDAG 25 JULY 1848. TWEEDEN JAERGANG.— N'97. AELST, den 22 July. STAETKUNDNj OVliRZIGT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. Den prys der inschrvving, bv trimester, is bepacld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdi'ge klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon iën verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewacgen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, elc. waervan een afdrukselaen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen dei'persoenen die ons cenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acn«aet. CUiQUE SLIM. Een kldcr wóórd over de mogelylte gespaerzaemheyd in den budjet van oorlog. By het leézen van dit opschrift zal misschien iemand ?ggen dat wy altyd op de zelfde stof wederkeeren, liet géén wy moeten bekennen; doch sedert weynigen tyd zien wy met genoegen dal veel dag- en weekbladen ons gevoelen omtrent het leger beginnen te deelen als wy zeggen ons gevoelen, 'tis 0111 te doen verstaen dat wy van in don beginne onzer verschyning de zaek hebben beoordeeld gelyk zy nu algemeen beoordeeld word. Maerwie luysterde toen naerons? Niemand; weynige of geene dag- of weekbladen wilden verstaen dat bet leger moest verminderd wordenalle scheéneu goed te keuren dat Belgiën, zelfs in den volmaeksten vrede, een effectief leger van 80,000 mannen moest betaelen. En nogtans wie zou gelooven dat die zelfde goedkeuring ons sedert IS jaeren 175 millioenen franken gekost heeftniet eenen van al de ministers van oorlog welke wy sedert ons nationael bestaen gehad hebben, heeft gewild dat Belgiën zyneu oórlogsbudjet op eenen voet bragt op welken wy hem konden onderhouden zonder ons te rui neéren; alle hebben tot heden toe die schandelyke geld- kwisting van de kamers geëyscht en altyd hééft de kamer die toegestaen. En waerom om dat men beweerde dat een gedugt leger onze nationalitevl moest handhaeven en doen eerbiedigen; omdat men beweerde dat een gedugt leger ons by den vremden moest doen gelden Eyndelyk, omdat, volgens M. Chazal, een gedugt leger de Belgen zelve moest in toom houden, even als of wy kwaeddoe- ners en oproerlingen waren! Neen, M. Chazal, de Belgen zyn geene muyters; de Belgen zyn getrouwe en vredelievende onderdaenen, zy lyden, zy sterven zelfs van honger en zy zwygen. Wy mogen hier niet dieper ingacn, want wy zouden geene woorden hard genoeg vinden 0111 de smaedredens van eenen frauschman die zich in ons land komt verryken,te schandvlekken. Den wy- zen Micipsa, koning van Numidiën, die voorzeker meer verstand van landsbestuer bad dan M. Chazal, zegde op zyn sterfbed aen zyn kinderen: hel zyn noch de legers noch de schatten niet die de steunpilaeren van den troon zyn: 't zyn de vriendendie men zich noch door 't geweld noch ten pry ze van geld kan moeken; zy zyn de vruyt van goede diensten en getrouwigheyd (1). Dat M. Chazal en de ka mers zich wel van deéze waerheyd doordringen en zy zullen beginnen Met het getal generaels op de helft te brengen; want 't is waerlyk met de Belgen den spot dryven van met hun zweet 60 generaels in de weelde en wellusten te lae- ten leéven! Ja, Belgen, gy moógt liet weéten, gy onder houd 63 generaels, en daeronder zyn er die jaerlyks 27 duyzend franken trekkenZy zullen beginnen met het al te groot getal onnoodige officieren van hoogeren en leegeren graed te verminderen die thans zelfs met twee dry en vier peêrden dóór het volk onderhouden worden; met een wóórd de kamers zouden dienen te eyssclien dat het leger met deszelfs kaders op een effectief van 40 duyzend mannen gebragt worde om aldus den onzettend gezwollen budjet kragtdaediger wyze te verminderen. Ohzal misschien iemand zeggen, ziet gy niet dat de tydsomstandighedcn te bedenkelyk zyn, dat wy alle dagen konnen revolutie hebben, dat wy geene uer zeker zyn van de aenvallen der fransche plunderaers 011 brandstig- (1) Non exercitus neque thesauri praisidiaregni suntverum amici quos neque arinis cogere neque auro parare queas officio et iidc pariuntur. (Zie Sallust. Bell. Jugurlh.). teis etc. etc. Dit zyn al schynredens waervan men zich bedient om het geld uyt onze zakken te kloppen; wy hebben gezien dat een paer honderd mannen vergenoegd hebben 0111 de kwuciidociiei's van liiscjuons-1 oul on ue vlugl te dryven en ons volkomen gerust te stellen; vóór wat eene inlaudsche revolutie betreft, daer voor hoeft het gouvernement niet te vreezen, maer, wel te verstaen, als het wel bestiert, als het de laetsle duvt van den Bel»- niet afperst om ambtenaers in weelde te laeteu leéven, om kiesagenten in nuttelooze plaetsen te steéken, 0111 troetelkinderen, kozynljes etc. etc. te bevoórdecligen. Vrankryk had een zoo magtig leger, en nog wierd in twee dagen Lodewyk-Philips weggejaegd, wierden zyue ministers verdreéven en zelfs met de dood bedrevgd. Een volk dat wel bestuerd word hééft liet grootste be lang om zyn bestier te behouden en de inwendige rust gebandliaeld te zien; liet bemint zyn bestuer en zou alles ter verdediging van 't zelve verpanden; 't is slegls wan neer het ziet dat het uytgeput word, wanneer bet oiit- waert dat de slegte besluerders zynen ondergang ten hunnen voó.deele bewerken, dat het de gedagle krygt tegen de overheden op te staen 0111 een ondraegelyk jok af te schudden, en in dit geval zal een groot of een kleyn leger evenveel te weég brengen; want eens dat een slegt, een geldverkwisteud of dwingelandig bestuer het gedagt eener revolutie in 't hert van een constitutionneél volk hééft doen opryzen, geen geweld zal groot genoeg zyn 0111 die te wederhouden; het volk is soms wel gedulde, het wagt, het hoopt, het wenscht naer beternis maer eyndelyk word die niet verweézenlykt, de volkswoede breékt los en 'l géén noch met smeekingen noch met voorspellingen te bekomen was, word dan met geweld cn zonder aenzien van persoonen genomen. Mogten onze volksvertegenwoordigers eens wel naden ken over 't géén hun nu ten overvloede vóórzegd word, zy zouden het ministerie dwingen den wensch des volks in te willigen. Den vrede van Europa is verre van voóruyt te gaen. Het noorden begint te gisten, terwyl het zuydeu vruglelooze poo gingen scliynt aen te wenden om de kalmte weder te bekomep. Den opstand van Moldavien en Wallachiên brengt bet rus- siscb leger in optogt en de Ottomauischè Porte in onrust. Twee groole keyzerryken zyn daer tegenwoordig. Een ontzagwekkend koningryk vormt zich langs geéue zyde der Alpen op. Niet alleenelyk hebben de Yenetiaensche pro vinciën en Lombardiên zich met den Piemont eu Sardiuiëu vereenigd, maer de Siciliaenen komen bovendien den hertog van Genua, tweeden zoon van Iiarel-Albrecht, tot hunnen koning te verkiezen. Er blyfl nog over de Ooslenrykers te ver- jaegen en eenen diplomatisclien oorlog zal aenvang neémen want de mogendheden zullen over deéze zaek zoo ligtelyk niet slappen. Men aenziet den opstand der Montemolinisten in Spaniên als teenemael gedempt. Een ernstig geschil komt thans tusschen Zwitserland en Duylschland op te ryzen. Den berugten republikaen ISecker mislukt hebbende in bet Groot-Hertogdom Baden de republiek uyt te roepen, is naer het kanton Bazel gevlugt alwaer men hem bet burger eereregt toeslaet. Het duytsch Verbond vraegt zyne verwydering aen den Zwitserschen landdag; deéze laetste vergadering aersell deéze vraeg in te willigen. Het Engelsch gouvernement onderdrukt do iersche drukpers. In Ooslenryk zelfden slaet van regeéringsloosheyd; verande ring van het ministerie in eén meer demokratisch cabinet. Den Hongaerscben landdag is op 5 deézer geopend. De tydingen uyt Paryszyn vveynig geruststellend.Dcnstaetvan beleg blyfl aenhoudend voortdueren. De kwaedwilligheyd zoekt er de treurigste gerugten teverspreyden. De politieke vraekzugt levert zich dagelyks aen de lafhertigste moorderyên over. De gevangenissen zyn opgepropt. De drukpersvryheyd is nog altyd geboeyd. Van al de dagbladen is den National het eenigste waerdoór het gouvernement ondersteund word. Den geldelyken toestand van den staelis vvanhoópig. Bedriegers en valschaerds exploiteéren den handel met voórbeéldelooze stoutmoedigheyd. Het ministerie is gewyzigd. Al deszelfs leden zyn harde repu- blikaenen, en nogtans moet al de strengheyd van een wille keurig stelsel worden aengewend om den opstand gedempt te houden. Het is wel waer dal al wie vyand van 't communismus is, zyn best dóet om den generael Cavaignac te ondersteunen, maer T is min uyt overtuiging dan uyt vrees van die schriktoo- neelen te zien herbeginnen. De tydingen uyt de departementen zyn even min geruststellend. 'T is onmogelyk dal dien slaet van zaeken blvve ducren. ie zal \rankryk dan uyt die ongelukkige gisting verlossen? M ie zal verstandig of sterk genoeg zyn 0111 dit ryk te behou den? Sedert vyl'maenden hebben wy de grootste talenten dooi den roem van bunnen naem ons zien begoochelen en ons doen hoópenmaer hunne sterren schitteren nauwelyks aen den staelkundigen gezigtrynder, of zie d'eene of andere donkere, wolk komt de zelve benevelen. Alle volgen eikanderen •ge zwind opalle spannen t'samen met den donderscherm om den bliksem te onlinagtigen, maer den bliksem sterker dan hun geweld, verpletterd hunne faem. Indien er reden bestaen die bewyzen dat de republiek aen 'l Frausch karakter niet gelykt, bet koningdom gelykt aen t zelve even mingetuyge hiervan de geschiedenis eener halve voórbygevloógene eeuw. Men zal altyd waerheyd spreéken met te zeggen dat geene regeéring mogelyk is by een zedeloos volk gelyk men teParysvind. Weihoe! Parys, de meest be- schaelde, de beleéfdste stad der aerde, is bet looneel van wanorders waertoe slegts de wildste volkeren bekvvaem zyn!! Wie zal den verlosser van Vrankryk zyn? M. Cavaignac doet zynen proeftvd; M. Thiers hééft den zynen gedaen. Wy hebben hem den geweézen koning, Lodewyk-Philips, langs over du barrikaden op eenen troon zien leyden welken dóór den op stand verbryzeld is op versehillige tydstippen hebben wy in hem den meest oórlogzugtigen van alle ministers gezien; wy hebben hem als verdediger van 't Zwitsersch radicalismus zien optreéden, tot groole verergernis van al wie geencn God van het toeval maektwy hebben hem opperhoofd gekend van 't laetste ministerie uitgejouwd, weggejaegd en met de dood bedrevgd om dat het den ongelukkigen graef van Parys ais koning wilde uytroepeuwy hebben hem eyndelyk tot hel repu- blikanismus zien overgaen. Is M. Thiers dan eenen weérhaen? Dat zyne talenten den vrede aen Vrankryk en aen de wereld wcérgeéven, dit wenschen wy vueriglyk, maer in zyne grond stellingen hebben wy noch trouw noch lioóp. My hadden gepeysd dat het ministerie van openbaere werken dat dóór de aftreéding van M. Frère-Orban was opengevallen zou gesupprimeerd zyn geworden en dat deszelfs werkingen aen du lalryke bedienden van 't een of ander ministerie zouden opgelegd geworden zyn. Hierdoor bedoelden wy sleglseene aenzienelyke gespaerzaemheyd te weég te brengen welke in deéze tydsomslaudigbeden zoo dringend als prysbaer zyn zou men denke niet datwy hier eene onmogelykheydzonden gewild hebben, neen, verre zy van daer, maer er was goeden wil, werkelyke ueyging tot gespaerzaemheyd van den kant van t ministerie noodig. 1 geen in 1835 .mogelyk was als onzen slaetsbudjet slegts tot 80 millionen fr. uylgaeven beliep waerooi zou dit nu onmogelyk zyn Men leéze bet volgende bei

De Denderbode | 1848 | | pagina 1