geéu wy uyt ollicieéle staelstukken die wy onder de oogen hebben, trekken en aen welks eglheyd er geenzins boeit ge- •tw.jfleld te worden In 1855 was de administratie der openbaere werken onder de afdeeling van het ministerie van binnenlandse/te zachcn begrcc- pen; deés ministerie vervatte alsdanOut/ten de thans bcslacndc divisiën, nog de geene van godsdiensten en koophandel.; deszelfs uylgaeven beliepen slegts lol elf milliocncn fr.; lieden verslind het ministerie van 'l inwendig, zonder de godsdienslen en de divisie van koophandel die nu lol de bwjtcnlandschc zoeken is overgegaen, medelcrehencn, eni onyeminderd de openbaere werken thans lot byzondcr ministerie ingerigl, meer dan 12 miliioenen fr. liet ministerie van openbaere werken brengt eene uylgacf voor van 1 ti mill, fanlcen. Zo» als men ziel kost het ministerie van openbaere werken nn 16 millionen fr. welke in 1855 gespaerd wierden; toen waren koophandel en uyverlievd in lamelyk goeden slaet; toen konden de contribuabeleii gemakkelyker eenen frank betaelen als nu 25 centime»toen was de armoede tot zoo vrccselyken graed niet geklommen als nu toen, met een woord, hadden wy een paer honderd millioen franken min schulden als nu, en de zaeken wierden 7.00 wel afgedaen als heden. YVaerom dan het ministerie van openbaere werken niet afgeschaft in eenen oogenblik waer het volk gekromd onder de te overgroole lasten, smeekt en hid 0111 toch verligt te wor den? Eylaes! er zyn zoó veel waeroms op welke er zou dienen geantwoord te worden. Wat er van zy, de benoeming van M. Rollin is eene vdllrok- kene daedzaek, wy eerbiedigen het besluyt des koning- hel geen ons evenwel eenige voldoening geeft, te weeten, dal dit mael eenen waeren viaeming 111 '1 ministerie treed die groole talenten bezit en die, 7.00 wy verhoópen, de belangen der Vlaenderen niet zal verwaerloozen. Wy wagten zyne werken af. VOOR- EN LAETSTE TYDINGEN UVÏ PARYS. Al de dagbladen van Parys zyn liet eens om de wyze af te keuren op welke dè nationale vergadering liaere zitting van 18 eyndigde. Nooyt, zeggen die dagbladen, woonden zy een zoo beweenelyk schouwspel by. De zitting is zoo voórbeéldeloos woelig gewcést dat zy de zelve niet hebben willen beschryven, nogtans moeten zy deézein de kragtdaedigste bewoordingen afkeuren. En met al dit lawyt wat is er voórgebragt Eenen voorzitter der vergadering, M. Marrast, die op verre na de agting van Vrankryk noch hééft noch verdient. De beraedslaegingen der nationale vergaedering zyn schier onbeduydend en worden traegzaem voortgezet. By het overzigl der werkingen dier vergadering koestert men weynige hóóp voorde handhaeving der republiek, het schynt. dat al die nieuwe mannen véél beloofd hebben maer weynig zullen doen. Ter gclegenheyd der 17 verjaering van 's Konings inhul diging heeft hier gisteren met de gewoonelyke plegligheyd Tc Drum plaels gehad die dóór alle regterlyke burgerlyke en militaire overheden is bygewoond geweest. Vervolgens hebben de alhier gekazerneerde troepen op de groole merkt parade gehouden. Wy zien met veel genoegen dat onze arme zonder werk aen het kuyssclien van de ondetaerdsche sladsgoó- ten en verdere waterloopen gebezigd wordenliet met selen eenet' overdekte goót in den poel, gezegd het oud peêrdewater, aen de Leopoldstraelpöprt, is schier geevn- digd. Den waterloop zal nog eenige voeten onder den kasscyweg worden verlengd. Alen heelt 011s verzekerd dat nog deézen zomer een groot deel van dien grond zal bebouwd worden. De volgende heeren uyt ons distrikt zyn aengeduyd om deel te niaoken van den jury vóór de 1' serie van de 3'"'sessie van het hof van assisen van Oost-Vlaenderen J. Ph. Van Pottelsbcrghe, evgenaer Lede; Joseph De Craecker, id. te Aelst; J. 1!. Van Temsche, landbouwer eygenaer, Hillcghem;P. A. De Winter, advokaet, Dendcr- haulcm; J. Mertcns, brouwer, St.-Liev.-Essche. De liefhebbers van pol-genoffels zullen met genoegen verneémen dal onzen stadsgenoot, M. Martiitus De Bolle, er eene schoone collectie of verzameling van bezit welke by met alle bcleéfdhevd aen zyne vrienden toonj. M. Rolliti hééft eergisteren den eed van getrouwig- heyd in de handen des konings afgelegd. Den eerweerden en alom gcagten heer Du Bnisson, Pas tor te Melle, is deézer dagen aen de gevolgen ecner leverziekte ovérlecden. Al. Du Bnisson was eenen der deftigste predikanten van ons bisdom en was ecu voorbeeld van iever in de heylige bedieningen van zynen stacl. Verledene week is de gemeente Baesrode in d 11 rouw gedompeld geweest dóór 't overlyden van haeren weérdigen en liefdevollen pastor, Al. Petil, welken aen de gevolgen v 111 lipluis komt te overlyden. Onbeschroomd trad dien braeven herder de hutten binnen welke dóór die besmeltelyke ziekte bezogl waren met evangelisehen moed bragl liv overal troost en vrede en toonde dour zyne werken 't géén hy dóór wóórden prak naemelyk, dat eenen goeden herder zyn leven vóór zyne seliae- pen ten beste geeft. Dóór de besmettelyke ziekte aengelast, heeft dien weérdigen gecstelyken ofschoon 65 jaeren oud, aen der- zclver vernieling niet kunnen ontsnappen. Den minister van biimeiilantlsclte zaeken hééft aen de gouverneurs der provinciën eenen omzendbrief ge zonden ten eynde de medewerking der landbouwkundige maetschappyën en der letterkundige gezelschappen van het land, in te roepen vóór het landbouwkundig kongres. In dien brief aenzoekl hy de landbouwkundige maet- scliappyëu afgevet-rdigden naer het kongres te zenden. Het lyd geencn tvvyfel, zegt den Journal de Bruxel- les, of den prys van het brood zal binnen dit en zes weken nog daelen en dat hy zelf leeg zal blyven geduerende den loop des winters. Den vryën invoer zal eene waer1 borg te meer zyn aen den verbrnyfcer. De graenen zyn in Rusland, in Amerika en alle landen van groote voort- brengst in weerde gedaeld. Het géén dit bewyst, is dat den vremden invoer niet hééft opgehouden, in tegenwoór- diglieyd van den grooten invoer van het binnenland. Meer dan 20,000 kil. buylenlandsche tarwe zyn verlede ne wéék in consumptie gesteld. De entrepots van Ant werpen bevatten thans 5 millioen kil. tarwe en rogge. Maendag avond, 0111 11 ueren, is den vlaskoopman Thomas, woonende te Rousselaere, op de Vlasmerkt te liortryk, dóór dry schelmen aengerand, zy hebben hem eene som van omtrent 800 fr. ontnomen. Twee der inisdaedigers zyn aengehouden. Den derden is voort- vlugtig. Den minister van oorlog, om spaerzaemhedeu te verweé- zenlyken, hééft beslist dit jaer geeue troepen naer het kamp van Beverloo te stueren. De reglerlyke overheyd van Brussel is op het speur ge- raekt van verscheyde kerels die hel werkvolk van Brussel opgehitst hebben om zamenrottingen te vormen en onlnslen te verwekken. Eenige persoonen, die aen liet hoofd der laetste woelzieke zaïnenroliingcn geweest zyn, hééft nreu aeiigehouden. Aen eenen deézer aengehoudenen vroeg den policie-kommis- saris wacrom hy lot onlusten aenslouwde, en zamenrottingen vormde? Om dat ik arm ben, en niet eenen centimen meer bezit, zevde hy; ik kan niets winnen, en heb geenoód meer om brood lê knopen.» leen inen den kerel belastte, vond men geld in zyne zakkenen hy wilde niet zeggen waer hy dit geld bekomen had. Den minister van binnenlandsche zaeken herinnert de landbouwers en de hoveniers, dal, ten gevolge van een koning- lyk besluyt van 20 maert 1848, er eene openbaere tentoonstel ling der voortbrengselen van landbouw-tuynkunde en nyverheyd in de toekomende maeud september, te Brussel zal geopend worden. Volgens het reglement en het programma, die vóór deéze tentoonstelling uytgegeéven zyn, zullen er medaliën gegeéven worden aen de schoonste tentoongestelde voortbrengselen; gcldelyke premiën zullen daerenboven toegestaen worden aen de eygenaren van de schoonste pèêrden en hel schoonste vee. Dê persoonen die verlangen deel te ncémcii in de tentoon stelling moeten zich doen inschryven vóór den 1 augusty aen- staende, hy den gehovmschrvver van hunne gemeente, ten zelfden lyde de inlichtingen dóór het reglement bepaeld geé- vende. Men kan afschriften bekomen van hel reglement en liet programma in de 8" afdeeling van het ministerie van binnen landsche zaeken. I11 den Onpartydigcn van Dendermonde léést men dat, voorleden woensdag, eenen grooten zalm zich uyt het water 111 eenen boot wierp en dóór eenen kleynen jongen van eenen schipper wierd gevangen. Deézen zalm is des anderdags, in de vischmyn te Dendérntonde, vóór ti fr. verkogt geweest. Men leest in den Écho de la Frontière Den oogst is begonnen en selivnt zeer goed te zullen zyn. De bel- gisclie werklieden gekend onder den naem van pict/ue- leurs, die het g'raen met eene klevne liandzeyssen af- inaeyën zyn dit jaer niet in zoo groot gelal gekomen als in vèrledé .e jaeren; misschien zyn zy weggebleéven uyt vrees van slegt ontliaeld te worden dóór de nationale werklieden, die slegt liet stelsel van vryheyd en broeder schap verslaende over dry maenden al de vremdelingen wegjaegden onder liet geroepweg met de Belgen Nog tans hééft den minister, vóórziende dat de lmlp van eenige goede vremde werklieden niet nutteloos zou zyn aen al de mairs eenen omzendbrief gestuerd om hem acnlewakkeren de vremdelingen, die vóór den oogst in het land zouden komen, alle hulp te vetleenen. De gevangenen van het centrael tugthuys van Embrun (Vrankryk) de ledigheyd moede zynde waerin zy dóór het afschaffen van het werk gedompeld zyn, hebben oproer gemaekt. I11 de worsteling die tusschen hen en de nationale wagt ontstond, zyn 4 oproerlingen gedood en 24 gekwetst. Eenen deézer is den arm afge- sucéden dóór eene zeyssen; want de inwoouers, toegesneld 0111 hulp te bieden, 'bedienden zich van allerley wapens 0111 de oproerlingen te bestryden. Men léést in de Democratie du midi Men deelt ons eenen brief mede van Yidauban (Vrankryk), die een Z"cr merkweérdig feyt acnhaelt. Eene jonge vrouw is gelegen van een kind met een hoofd en twee aengezigten; een van deéze hééft twee oogen terwvi liet andere slegts een oog !e midden op het voorhoofd lieéft. Dit kind had vier ooren, vier armen en vier boenen; het hééft slegts eenige minneten geleefd, doelt liet is goed bewaérd ge worden. Men wilt dit wonder schepsel naer de akademie van geneeskunde zenden. Te Moscou had de ziekte den 25 Juny haeren lioogsten graed bereykl. Zy verminderde vervolgens een wevnig en van 26 tot 50 Juny, zyn er 2007 gevallen van cholera en 975 overlvdens geweest. Een valyk ongeluk is op het meir St. Front (Op- per-Loire) '(Vrankryk) voorgevallen. Dry nonnen van Montucselas, deédeii met vier leerlingen eene togt op het water in eenen boot. Te véél op den eenen kant hellende is den boot omgeslagen en alle ïerdweéneu in het water. Van de 8 lyken zyn er tot lieden slegts 5 opgevischt ge worden. I11 den Écho du Nord leest men hel volgendeMen ver zekert dat twaelf persoonen gepoogd hebben de grenzen te bereyken. Zy zyn naer Rvssel terug gcleyd. Vier van deéze die gekwetst waren, waren in een rytuyg geplaetst. De acht ande ren gingen te voet, en wierden de handen op den rug gebonden, geleyd. Binnen kort gaet een koninglyk besluyt verschynen, by welk de heyde genaemd het Yrev-gewced, zal ontgind en tot vrugtbaermaeking gebragt worden. In den avond van den 10 deézer hééft eenen afgryselyken brand, te Woeslcn op de bacn van Ypre naer Veurne, plaets gehad. Het schoon kasteel van den heer Lemaire, 'twelk nog maer sedert 1840 nieuwgebouwd was, met al deszelfs meubels i en afhankelykheden, is, in eenige ueren, de prooy der vlam men geworden. Den lieer Lemaire heeft met zyne eglgenoóte nauwelyks den lyd gehad om het vuer, ongekleed, te onlvluglen. De schade word op 175 duyzend franken berekend. Hel kas teel was dóór de maelschappy Securitasvan Antwerpen, tegen brandgevaer verzekerd. De oorzaekvan deéze ramp is onbekend; maer de kwaedwilligheyd schynt aen deézen brand nielteene- mael vremd te zyn. Alen schryl'l uyt BruggeAleer dan twee jaeren geleden, trok men liet lyk van den vcldwagter der gemeente St.-Andries uyt onze stadvest. Hetzelve droeg de icekens van geweldige slagen op het hoofd, en nren sprak van eene moord. Hel geregt beval de lykschouwing, en men verklacrdc dat een toeval de oorzaek van dit ongeval was. Op dit oogenblik schynt de waerheyd in 't licht te zullen komen. Twee losgelaetcn veroordeelden, thans te Brugge aen- weézig, hebben over die dood hel volgende verhaeld Na eene godsdienstige zending in "t tuchthuys van S.-Ber- nard, ontmoeten wy aldaer eenen derden gevangenen, die ons verklacrdc wel ge'biegt te willen hebben, ingeval er geene misdaed op zyn geweéten drukte, welke hy niet durfde belyden, en die hem eene knaegende vroeging veroorzaekte. Na by hem aengedrongen te hebben waerin die misdaed bestond, had hy eyndelvk bekend met twee andere deugenielen dien veldwagler vermoord eu zyn lyk in den gragt geworpen te hebben. De justitie doet neèrstige opspoóringen ter bcstaliging deezcr daedzaeken. Alen léést in de Broedermin van Gend AVy lellen in de beyde Vlaenderen vier honderd vyftig duy zend onzer behoeftige en gebreklyilende broeders. Van dit gelal mag nren er vyftig duyzend aftrekken, welke de miserie reeds in het graf heél't gelegd. Indien het zoo voortgael; indien men nog altyd houd staen, dat wy zonder eeu buylengewoon leger geen gouvernement kunnen behouden, en "levens elders geene spoedige hulpmid delen vinden dan zal de vlaemsche kwestie dóór zich-zelve opgelost worden. - De dood is eenen kragligen geneésmiddel. De dood is eene onverwinbaere politiek. De dood verliest geenen oogenblik. De dood kent geene aerzelingen. Geduerende de vyf eerste maenden van het jaer 1848. telde men in iiet distrikt Rousselaere: 566 geboorten en 1564 sterfgevallen. Geduerende hetzelfde tydvcrloop toekende men op in het distrikt thiclt: 414 geboorten en 1712 sterfgevallen. Alen vind locii altyd gierige en vrekke inenschen, en dit zoowel ten platten lande als in de steden: deéze persoonen schynen maer op de ellende en op hel gebrek te spekulcéren. Eenen ryken hoer, die alles wat hy bezaeyt en bewoont in eygendom hééft, en die, bovendien, nog landen aen andere landbouwers dner verpagt schaemde zieli niét, deézer dagen, te zeggen dat. hy, en veel anderen, geruïneerd 'warenindien de aerdappelciKplaegzieh niet welhaest vertoonde. Deézen boer heklaegde zich om dal alles veel te goedkoop was, en had nog meer dan honderd zakken oud graen ledorsschcn (t aderland.) De kiezingen vóór de officieren der garde Civique, moeten den 51 deézer, ten negen ueren des uiorgends, geheel het ryk dóór, ieder in zyn compagnie plaets hebben. De r.aek van Risquous-Toul is bv besluyt van het hof van cassatie vóór de assisen der provinlie Antwerpen verzonden. Zoo wy verneémen is het den heer Victor Liefmans, ad vokaet te Atidenaerde, die, te samen met Al. A. Eeman, van Gend, hunnen vriend Spillhourn, gewikkeld in de zaek van Risquons-ïout, gaeu verdedigen. Eenen jongeling lcyddc in deomstreéken van Hautefaye, eenen os naer de wevde, en hond het een eynde der koorde met welke hy den os* leydde, rondom zyn lichaem, en maekte het ander tsyirde aen de" hoornen van den os vast. Onder den weg verschrikte hel dier, en begon te loopen. Den jongeling die zich niet kon losmaeken, moest medeloopen, maer viel by ongeluk, en wierd voort mcdegesleépl. Welhaest was geheel hef lichaem van den ongeiukkigen maer ccnc wonde en den os, dóór den reuk van het bloed aengeprikkeld, zette zynen loop met nog meerdere woede voort, en sleurde met geweld den jongeling mede. Den koeywagter is zoodaenig gemarteld dat zyne lidmaeten van zyn lichaem zyn gerukt, en dat men die langs den weg hééft opgenomenAlen heeft zeer groote inoeyte «ehad 0111 lief woedend dier tegen te houden. Als men de ver- spreyde lidmanen van hel lyk hééft begraeven, hééft men eenen grooten toeloop van volk gezien. Elkeen beweent hel droevig eynde van deézen jongeling. Mogt dit beweenelyk voor beeld lot les aen veéle onvoórzigtigen strekken M. Cuizot, geweézen minister van Vrankryk, komt te Londen het slagtoffer van eenen zonderlingen diefstal te zyn. Niet te vredea van hem zyn zilverwerk ontstoólen te hebben, iiebhen de dies en zynen bureau opengebroken en zyne papie ren doorsnuffeld, wclligt in hóóp van er politieke documenten in te vinden wtierVan zy zouden hebben konnen geld maekeu. Door een zonderling toeval is een handschrift aen hunne doórzoekingen ontsnapt; 't is een groot werk over den toe stand van Europa en der fransche omwenteling van February, het welk M. Guii'ot thans voltrekt en waeraen hy al zynen tyi bestcéd.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2