Sieur Pelrus Dierickx, landbouwer te Eecloo, heeft zich weileden jaer met eenige landgenoólen naer de Vereenigde Slaeten van Amerika begeéven met inzigt aldaer een Land- bouwgestigt op te regten. Alen zal met belangstelling den bier- volgenden brief leézen, waerin by verslag doet over de eerste uylkomslen zyner onderneéming it De Vlaemsche landbouwcolonie is gevestigd in den Mis souri slegts twee mylen van Jelfersoncity, boofdplaetsvan dien Stael. De oppervlakte der streek is door kusten onderbroken en is min elfen dan in Vlaenderen; maer de leegtens en de effene gronden zyn buytengewoon vrugtbaer, en* men mag zeggen, zelfs zonder overdryving, dat de landouwen gelegen langs de rivieren en watervallen welke deéze gewesten doórsny- den, de rykste en vrugtbaersté zyn die men op den aerdbol vinden kan. De streek vloeyt over van hoornvee, verkens en schaepen. Alle sóórten van graenen, kemp en tabak worden cr voor den uytvoer bebouwd. Hel land is ryk in lood- yzer- en andere melaelmynen. lie molensteenen welke hier getrokken worden, zyn de beste •der Vereenigde Staeten. Wy hebben bier ook in de nabyheyd stoom- water- en windmolens benevens brouw- en stoókeryën. Den wvngaerd geeft overvloedigere en betere vrugten dan in Europa. De groole vrtiglbaerheyd van den grond en de een- voudighéyd der Eindbewerkingen maeken van den arbcyd bel grootste kapitael uyt. Er zyn geene ineslvetten noch kostelyke akkergèrieven noodig. Eenen planter kan zyn buys opgebouwd en in behoorlyk order gesteld hebben voor 15 dollars (omtrent 85l'r.)twee ossen kosten 16 dollars, een peèrd 23, en eene koey met haer kalf, 6. De weerde van den grond veranderd volgens de verbetering die liy ondcrgaen hééft, volgens zyne hoedaenigheyd en limmeringen die er zich op bevinden. Vóór 50dollars koopt men 40 gemeéten grond; er zyn nog 80,000 a 100,000 gemeéten indeomslreéken van Jelfersoncity verkrvq- liaer. Een gemeél brengt gewoónelyk 20 schepels koorn, '50 boekweyt, 40 spaenscbe tarwe (inais) en 1500 ponden tabak op. De onkosten van den overtogt afgerekend, zyn 1100 franks toereykend om er zicii wel te vestigen. Er hecrschen geene galkoortsen; den gezondheydstoestand der volkplanting is er allyd allerbest gewcésl. De bevolking groeyt er op eene onge hoorde wyze aen. Myne gezellen en ik hebben er rèeds eene groole loealiteyt geopend, en ik mag u verzekeren, zonder ons te vleyën, dat onze planleryën reeds lot model vóór de nieuwe aenkomelingen konnen dienen. Jelfersoncity, zclel van liet gouvernement en des welgeévend licbaems van dien Stael, is maer twee bclgische mylen van bier afgelegen, en, wal no" t toer is, wy zyn bier in de uabuerighejd van den Missouri en i de Osage, twee bcvaerbaere rivieren dagelvks dóór talryke stoomboólen doórkruysl; andere rivieren en waters vcrgemak- kelykeu buytengewoon de handelsbetrekkingen. De planters vry en ónafhanglyk, lecven hier gelukkig en te vrcdeu gelyk Leopolds, zeggen zy. De 16" sectie van elke vlek is door oenen akt van het con gres toegestaen om liet openbaer onderwys te ondersteunen. Tot voordeel deézer volkplanting, zyn de gronden der 16" sectie uiet alleen zeer vrugtbaer, maer van eene buytengevvoone weerde ingezien hunne ligging op den boord van den Missouri en van den samenStroöm dei- Osage. De evangelische onder- rigling word ons gegeéven dóór* oenen onzer landgenoólen, M. den abbé F. Delias d'Iluddeghem, geboórlig van Cend' welken reeds vier groole kerken, Iwee in steen en twee in bout getimmerd hééft die de versehillige parochiën van iwee tol twee neren afstand van élkanderën zullen uvlinaeken. «Te Baltiihora ontscbeépt zyude, hebben wy langs 't binnen land moeten reyzon en den stroom van de Óbio Vojgen. 'T is den gevaerlyksten, den ïnoevelykslen en roöniacnielyk den kostelyksten weg. Het is oueymlig beter te New-Orleans le onlscheépen, egter vermydende Ier oorzaek der geëlkooris, zulks te doen in Augusly, September en October. Niels is voórdeeliger ouder betrek der gezondheyd en belangen, dan zicli nergens op te houden noch te verblyven, maer na de «ntscbcépiug den weg tol de beslemplaels toe voort te zetten. Men zou om zoo te zeggen, zonder den voet op land le stellen, uyt de haven vim Antwerpen of Oslende tot Jelfer soncity toe konnen vaeren. De lente is het voórdeeligsle tyd- slip om te vertrekken en gewoonelyk komt men hier in ïuey aen. <t Wy hebben bier een slolfclyk bestaen naer wenscli gevon den, gemak in voóruytzigt, vooral eene weézenlyke ona'fhang- lykheyd en waere vryheyd. Onze landgenoólen die ons zouden willen volgen, zullen hier eene brocilerlyke outhaeling ont moeten by oude laiidgenoóten begeërig óm hun met daed en raed ter lnilp te komen. Indien hel Belgisch gouvernement van gedagt ware dat wy hier als bemiddelaers konnen dienen als persoenen van vertrouwen om handelsbetrekkingen aen le knoopeu, zal ik my verhaesten zyne inziglen te beantwoorden. Aenveérd etc. P. Dierckx, Eygenaer te Jelfersoncity, Noord-Amcrika. FRA1YSCHE REPUBLIEK. Het komité van financiën hééft het vraegstuk beraedslaegd der confiscatie van de goederen, toebcboorende aen den geweé- zen koning Lodewyk-Pbilip. Ciloycn Thers hééft ten voór- deele der familie van Orleans gesproken, en hééft doen opmerken dat de confiscatie van goederen afgeschaft was, en by gevolg dat Vrankryk geene onregtveêidigbeyd ten opzigle van Lodewyk-Pbilip kon daerslellen. De booze en vrecde opstandelingen die den generael Bréa en zynen aide-de-caiup hebben vermoord, zyn byna allen aenqe- houden, en zyn in bet fort van ivry ofjfeslóólen. By eenen der opstandelingen hééft men eene huyszoeking gedaen, en er de wapens van den vermoorden generael ondekt. Er zyn wederom onruslbaerende gerugten uytgestrooyd onder bet volk. Er word verzekerd dat bet herneémen van den opstand die in juny mislukt is, in augusly zal plaets hebben. Reeds eenige deézer uylstrooyërs zyn aengeïiouden. Men herinnert zich dat den 26, geduereude deu nagt, eene pooging van ontsnapping plaets bad onder de opstandelingen, die in de Tuilcryën waren opgesloótcn, en dat door eene onge lukkige misvatting verscheydeue nationale wagten elkander dood schooien op de plaels van den Larroussel en degeéne van bel Palais National. Opdit. laetstepuul, duerde bel geweêrvuer meer dan twintig minueten. De marinewagt, die van dienst was in het binnenste van het paleys, meeneude dal zy aenge- rand wierd, gal een hevig geweêrvuer, en doodde verscheydeue opstandelingen, die de vhigt namen; ongelukkiglyk dóódde zy ook eenige nationale wagten Men raepleeerst dè lyken der nationale wagten op, die gedraegen wierden naer de ambulance van het Palais-National; de andere wierden overhoop gesmeé- len in eene ker, 0111 ze naer hel kerkhof van den Monl-Parnasse te vervoeren. Den krygskommandant van bel paleys en deu policie-kominissaris van den wyk waren met deéze werking belast. Zy baeslten zich de droeve blyke der gebeurtenissen van den nagt te doen verdwynen. Deeds lag een deel der dooden op de ker, wanneereenen soldaet der marinewagt, die de bediening van lvkbidder vervulde, de hand, zoo liet schéén by geval, op de borst van een der lyken leyde, en voelde dal bet bert nog klopte, Deézen is niet dood, riep hv uyt, zyn hert klopt nogDen kommissaris van polieie wilde er zich spoedig van overluygen, en by voelde ook iiiderdaed eene ligle beweéging aen bet bert van den gekwetsten, lly dééd deézen ongelukkigen, reeds gedeeitelyk met andere lyken overdekt, van de ker haelen en naer de ambulance van hel Palais- National draegen, aiwacr by nog lang lag, zonder verdere teekens van leven te gecven. Men dagl dal hy ging sterven, want zyne hoofdschedel was dóór eenen sabelhouw geopend, en dwers door het bloedig schnyui, dat zyn aengezigt bedekte, oudersclicydde men uauwelyks zyne onbeweéglyke en glasag- tige oogen, gelyk degeéne van eenen dooden. Den geneesheer, die van dienst was, hein ouderzogl hebbende, verwyderde zieli in de overtuyging dat zvne zorgen toch nutteloos zouden weézën. Om acht ueren, dat is vyf lieren daer na, kwam den zelvcn geneesheer terug naer de ambulance, en, eenen ge kwetsten naderende, die by den anderen lag, vroeg hy hem hoe by zich bevond. «Eeiï weynig beter» *anlwoórdde met eene ilauwe stem den man dien men dood geloofd bad. Den geneesheer sprong op, en keerde zieli om, by kon zyne ooren niel gcloovcn. Den ongelukkigen begon uyt den doodschen slaep, waerin bet verliezen van zyn bloed hem geslort iiad, le lierryzen. Men verzorgt hem, men oudervraegt hem, en men verneemt met verwondering dat dien man, zoo wonderlyk aen eene ysiyke begrafenis ontsnapt, eenen armen nalioiialeu garde was uyt de omslreéken van Parys, dien men vóór eenen op standeling had genomen, om dat by, met eenen blauwen kiel gekleed, zynen hoed in bei gewoel verloóren bad op welken liet ii ii in nier van zyn bataljon en den nacin van zyn dorp geselireéven stond. Nu is den man op voel van goede genezing. De Nationale Vergadering beeft beslist dat liet standbeeld van den aerlsbisschop van Parys in marmer zal gebouwen, en in O. L. V. kerk geplaels worden. Er is eene somme van 50,000 francs geglooid om dit werk le bekostigen. Er zal een concours onderdo beeldhouwers geopend worden. Voorleden donderdag, wanneer ciloycn Lucien Mural langs de Ghaittps-Elysées reed, hééft men op hem gesehoólen; twee kogels zyn in hel ryluyg gebleéven. Ciloyen Murat was eenen der gedeputeerden die moesten vermoord geweest zvn, hadden de opstandelingen de overhand bekomen. Gisteren morgend hielden de gedeputeerden zieli vóór liet ryluyg van citóyeu Lu cien stil, om de gaten le beschouwen welke de kogels in bet ryluyg hadden gemaekt. Proudlion, den communiste, gacl nog alle dagen geweldiger voord ill hel uylbreydeu zyner revoiulionare leeringen, 'liy liiuid nog allyd slaen dal deu eygeiidom aen den siaci toebe hoort, dat allen proprictaris eeuen dief is, en dal hem zyne eigendommen moeien algeiiomen worden. Deéze leering wil lende in prulyk leggen, heeft eenen Imeraer aen zyuen buys- mcuster geselireéven: Ciloycn Dnrarid, dief van hel buys N" 17 in destruet... le Parys, ik laet u weten dal ik u voórlaen niel meer zal bclaeien. Moeten de eygenaers niet verblvd zyn van eene zoo i'raeye republiek te hebben? 1 an 19. Parys is kalm.Marrast is, in vervanging van ciloyen Marie die lot minister vaujuslicie benoemd is, lot voorzitter van de Nationale Vergadering benoemd. Fris eene somme van 15,000 Ir. Ier maend vóór den generael Gavaignac gevraegd. Den generael Gavaignac beeft zyne salons geopend, en de receptie is zeer luysterlyk geweest. Mgr. Sibour, bisschop van Digne, is lol aerlsbisschop van Parys benoemd. MOORD 01> EENEN SIOR1ELE GARDE GEPLEEGD. Op 16 's morgens, wierd een detachement mobiele wagt, te Courbevoie gekazerneerd, naer Monl-Valéricn gerigt om een konvoy buskruyd le vergezellen, dat vóór bet Palais National en hel sladbuys van Parys bestemd was. Hel balaillon in den bosch van Boulogne gekomen zyude, verliet eenen soldaet zyne kompagnie, stapte deu bosch in, op de plaets die men de dreef van Passy noemt, en leyde zich neder. Den kapileyn beval hem terug le kecren, en zicli by de kompagnie te vervoegen. Den mobiele garde antwoordde dat by dóór de vermoeyenis en de hitte afgemat was, en dat by liever, zoo zulks zyn moest, veer tien dagen ill de policie-kamer zat, dan nog eenen stap verder te gaen. Don kapileyn moest hem laelen liggen. len 6 ueren was het bataillon in zyne wyk terug. De eerste zorg van den kapileyn was naer den agtergebleéven te verneé- mrn; hy was in de kazerne niet terug gekeerd. Op het appel was by ook niet tegenwoordig; dan begon men ongerust te worden. Hy kwam des nagls ook niet terug; deézen morgend verlieten acht zyner gezellen den wyk om zich naer de plaets te begeéven waer by bun verladen had. Daer zagen zy een afgrys- lyk tooneelhet licbaem van den ongelukkigen mobiele glirde lag, door zeven messteéken gewond en reeds dóór de dood yskoud geworden, op de plaets waer by daegs te voóren in slaep gevallen was. Zynen moordenaer luid niets medegenomen zells met hel weynig gemunt geld dal hy in zyne zakken had. In de aeuklagt over die ongelukkige gebeurtenis aen de over- heyd gedaen, hebben versclieydene mobiele garden, eenen kerel, wiens signalement zy gegeéven hebben, als daeder van dit schelmstuk aengeklaegd. Dien kerel had in het dorp Suros- ne met hun twist gehad, en bad hun als rooyers en dieven uytgescholden. DE TWEE ZUSTERS VAN LIEFDE. Ten allen tyde hadden wy een gevoel van vereering en diepe dankbaerheyd voor de liefde-zusters, die edele en heylige vrouwen, zoo aenvallig van ziel en hert, die uy-l overtuyging en zelfsopofl'ering, al de vreesagtige zwakheden van haer geslacht afleggen, om juyst van pas le komen overal waer er ellende of gevaer is, ten eynde de lyders te troosten, te helpen en te ondersteunen, en de stervende dóór de zoete wóórden van geloof en bermherlighèyd te bemoedigen. Zy zyn het waer bééld der weldaedige Voórzienigheydzy, vóóraf, vertoouen ons hel verheven schouwspel van de" beoefening der broederlievende evangelische deugden. Wy waren dus gelukkig, uyt den mond vaii eenen geloof- weérdigen ooggetuygen de twee kleyne episoden le verneémen, welke wy hier doen volgen: Gedtierende de hevige en rampzalige gevegten van den 25 juny wierd eenen kapileyn der mobiele garden krygsgevangen genomen dóór de opstandelingen, en overgevoerd naer het binnenhof van '1 klooster der liefde-zusters, in hel tweede arrondissement van Parys gelegen, lly was op liel punt van doodgeschoóten te worden, toen de overste van dat gestigl, aengevuerd door dal gevoel van zelfverloochening en zielskragt welk God in liet bert der dóór hem gezegende vrouwen uytstort, zich onbeschroomd vóór den loop van bet geweer plaelste, uytroepende Houd opgy zyt hier in bet linys Gods? Eene misdaed zou het bevlekken, de dood van deézen mensch zou ongeluk over u trekken. Gy hebt gelyk, mynezusler; allyd waert gy zoo goed voor ons, dal wy u volstrekt geene smerl willen veroórzaekenwy zullen den gevangen mede neémenen hem op slrael fusileé'ren; dan zult gy dit niel zien. Neen, myne vrienden, dien man behoort my toe, by zal hier niet uytgaen. In naem der diensten, welke wy u beweézen hebben, uyl naem uwer vrouw en kinderen, eysch ik hem van u. Dal, by onzen gevangenen blyve! Geduereude twee ueren worstelde de moedige en menseh- lievende zusier, zonder eenen oogeublik rustens, legen die woestelingen, welke zy niel overluygen kon, doch wier mis daed zy belette door haer byzyn en kragldaedigen tegenstand, toen eensklaps een levendig uuiskelvucr haer ais eene boven- aersche magt ter bulpe kwam. De overste maekte gebruyk van de eersle ontroering en beweéging om den armen officier in de apotheék-kamcr le geleyden, welker deur zy achter haer digi sloot en, hem van kleedereu doende verwisselen, ontrukte zy dit slaglollër aen de bloeddorstige moordenaenL En terugkeerende in't midden der opstandelingen, sprak zy, met eenen zngl op de lippen en een gebed in 't bert LaclonsGod bedanken; by hééft den gevangen gered Op eene arniere plaets vond eenen der opstandelingen dron ken en verhit dóór den brandewyn en kruydreuk, langs zynen weg eene zuster van liefde die eenen gekwetsten byslond." Met dreygende woorden, zette h v haer de byjonnel op ile borst. De zuster zag hem vlak iu deoogen, zonderzich in '1 minste tc ont stellen, en de bajonet met eene verontwcêrdigde beweéging afwendende, sprak zy. Denkt gy dan, vriendje, dat ik bevreesd ben vóór eene bajonet? Ik vrees God alleen Eu, baeren weg vervolgende, zonder haer hoofd tcdraeyën, begaf zy zieli by eenen stervenden, welken op eenige schreden van haer af, door eeuen kogel doodchk getroffen was. Wy hebben ons geene moeyle gegeéven om de naemen deézer twee vrouwen le vraegeu. Zy draegen er geenen. By God, die haer kent, zyn hel twee engelenby ons, twee liefde-zuster. (hrmpenacr.) PROVINGIALEN RAED. Eerste zitting van 18. Na dat den heer Gouverneur in naem des konings de sessie geopend hééft verklaerd, worden cr dry kommissiën aengesleld om de kiezingen te onderzoeken en verslag over de zelve te doen. De kommissiën begeéven zich naer haere bureelen, en de zitting is eenigen lyd onder broken. Alsdan word de zitting hernomen, en alle de kiezingen zyn bevonden in regel te zyn gedaen, en al degekoózeue wor den aengenomen, en leggen den vereyschlen eed af. Nu gaet men over tot bet zamenstellen van een definitief bureel. Dry versehillige stemmingen zyn dan geschied, en hebben zeer lang geduerd. Zy hebben den volgenden uytslag opgeleverd Tot voorzitter is M. Croverman gekoózen, met 61 stemmen tegen 65. M. Giet is tot onder-voórziller benoemd. Tot geheym- schryvers zyn MAL Platteau en Alaertens benoemd. AL D'Huyvelter verzoekt de nieuw gekoózene hunne plaels aen bet bureel te komen neémen. Na dat de leden van het definitief bureel plaets hebben genomen spréékt Al. den voór ziüer eene korte redevoering uyt waerin hy zyne medeleden opwekt de voetslappen hunner voorgangers te blyven bewan delen; den redenaer uyt den wenscli dal de raedsleden zich allyd wel herinneren dat zy de afgeveèrdigde van deéze of geéne loealiteyt niet zyn, maer wel de vertegenwoordigers der gcheele provincie welkers belangen zy te behertigen hebben. De redevoering van den lieer voorzitter geëyndigd, moest den raed de vier kommissiën benoemen tot welke alle de zaeken die den raed hééft te verhandelen, moeten gezonden worden. Alen laet deéze benoeming aen bet bureel over. De leden van het bureel verwyderen zich, en de zitting word nog eens onder broken. Een kwartier uers nadien, treéd den voorzitter met de andere leden weder binnen, en maekt den zamenstel der vier kommissiën bekend. Zie bier uyt welke leden die kommissiën zyn zamengesteld Eerste kommissie. Tydelyk van den godsdienst, openbaer onderwys, fraeyé kunsten, besluer van weldadigheyd: AIM. Dellafaille-d'Huysse, Blomme. Rombaut, V. Vanden- lleeke lleynljëns, te Deynze, Van Cauwenbcrgbe, Vermeive, De Block en De Pelichy. Tweede kommissie. Communale belangen, landbouw, koop handel, fakrieken, myne», enz.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3