STAETKUNDIG OVERZIGT. naele gevoelens in n of verslapt of uytgedoofd zyn. Ten anderen, al ware het maer om aen min vermogende nutteloose onkosten te spaeren, hebt gy te voél begryp om Alliatfcegrillen te voldoen. Volgens beriglen van zommige nieuwsbladen, zou bel locb waer scliynen dat bel fransch bestucr voórneémeris is dé on kosten die het ter bewerking van Belgiëns onafhanglvkheyd gedaen licéfl, teeyschen. Circa 15 1/2 millioenen IV. zonder ile intresten te rekenen, zou ons uylgeput land aen Vrankryk moe ten betaelen, kwame de republiek haere vraeg te doen gelden. Dit ware oenen slag dien Belgiën gemakkelyk zou afkeeren om dat de Fransche in onze verwikkelingen zyn tusschcn "eko- men meer len hunnen voórdeele dan ten voórdeele van Belgiën. Wy denken dat de meerderheyd der nationale vergadering dér- gelykeu onregtveërdigen eysch niet zal ondersteunen. De ontvangsten op onzen yzeren weg voor de zes eerste maenden deézes jaers, vergeleéken met de zes eerste van liet voorleden jaer, zyn omtrent een millioen verminderd Men be- merke dat deéze vermindering zieh daerslelt in tyd van vrede; wat zou het zyn, indien ons land de schokken moest gevoelen die thans geheel Europa ontstellen. De exploitatie des yzeren wegs is een vraegpunt welks oplossing M. Frère-Orbaen aen M. Rolin heél't overgelaelen. Gélyk wy van over lang zegden, is M. Rogier over de kwestie van Vlaeuderens pauperismus ten eyndevan zyn latyn. Deézen staelsman, van hoe goeden wil hy ook zy om dien vreesselyken kanker te heelcu, zal vrugtelooze poogingen aenwenden om werk en brood te verschatten aen een hall' millioen uylgeputle Belgen zoo lang hy, gfclyk zyne voórzacten, de heropbeuring der oude lynnyverhevd verwaerloost. Thans néémt M. Rogier zvn en loevlügt tot de provinciale raeden van Oost-en West- Vlaenderen welke hy eenigzins durft beschuldigen van zich niet genoeg op het vraegstuk der Vlaendersche ellende te heb ben toegelegd Hét is van iedereen bekend dal er gebrek ja overgroote armoede in Vlaenderen heerscht, 't is niet min be kend dat het verval der oude lynwaednyverheyd hier van de voórnaeme of de eenige oorzaek is; nu, waerom de oorzaek niet tegengewerkt, waerom zich altyd met dwaeze theoriën bezig gehoudenWy, van onzen kant, hebben de middelen aengeweézen, wilt men ze volgen, men moet en zal er goede vrugtcn üytlrekken. Allen onpartvdigen en kondigen vader lander leéze de verzameling der artikels welke wy op't eyndc van ons blad aenkondigen, en oórdeele. Welligt te laet, als den woedenden partygeest zal gekoeld zyn, zal men die vaderlands lievende racdgeévingen naer weerde schatten. Den staelkundigen toestand is sedert 8 dagen weynig veran derd; overal onrust; nergens een hoópslraellje voor eene aen- staende kalmte. De oproerige neyging zwelt op, en wilt woe dend losbersten; maer eene onzigtbaere hand wederhoud ze. Ontbreekt bet dan aen groole mannen, bekwaem om Europa uyt dien wangeest te trekken welken het oproerig verstand gebaerd heeft Voorzeker neen Duytschland vloeyl er van óver, en noglans is geheel de natie dóór rcgeéringsloosheyd aengedaen. Om de rust te zien herboren wordenzullen er groole gebeurtenissen moeten ontstacn. De wederkeering tot het zoo zeer geschokte order zal zonder gedruysch gcene plaels tonnen hebben. Waterloo woóg tegen Austerlitz opÓ Indien wy nadenkende voorspellingen doen 't is tegen onzen dankde ernstigheyd der gebeurtenissen vereyscbl dat wy de naekte waerheyd zeggen. De tusschcn Roomen en Spanién zoo lang afgebrokene di plomatische betrekkingen zyn hernomen. Den Hcyiigen Vader blyft voortduerend weygeren deel te neémeu aen den oorlog tegen Ooslenrvk. Er is volkomene oneeuigheyd tusschen den Pans en de Roëmsche staeten. Pius IX heeft klaerlyk het uyterste zyner loegeévingen afgebakend. Hy bekragligt al wat hy heeft toegestaen, maer verklacrt ter zeiver tyd dal niets ter wereld zal bekwaem zyn om hem zyne souvereyne niagt te doen afslacu. Indien men in 't verheven versland van Pius geene trouw heeft, geen gezag is mogelyk. Overigens schynen de zulke kerels aen dezelve tafel niet céten. Oh den braven OktodurerEn ik had hem durven verdagt houden Myr. kleyn tafeltje was rykelyk met spyzen vóórzien, Vier schotels maekten het eerste gerecht uyt; en in het midden stond een beefsteak, welk zckerlyk een engelsch beefsteak zon beschaemd hebben gemaektMynen weerd bemerkte dat die schotel myne aendagl bezig hield, lly fiuyslerde my in het oor: 11edereen zal er niet van eélen. Maer waf is dit beefsteak? Beërenvleeschniets anders. Ik had het waerlyk liever vóór rundvlcesch gehouden. Ik bezag met onverschilligheyd dit zoo zeer geroemd vlecsch, welk my de ongelukkige dieren te binnen bragl, die ik, nog kleynen jongen, gezien had, vuyl en smerig met eene keten aen den neus en ecnen man aen het eynde der keten, op de straeten te peèrd ryden op eenen stok gelyk bet kind van Virgiliusik hoorde het dol'geluyd der trommel, en dit alles was weynig in stael mynen eetlust optewekken. Ik had het beefsteak op myn bord genomen, en had my overluygd, dat hel de eygenschap bezat, welke de schaepcn van jongvrouw Seudery zoo onge lukkig maekte. Echter aerzelde ik nog. Ik dracyde vyf-en-twin- tjgmael het stuk vleesch om, eer ik het waegde een allerkleyn- stc stukje daer van te proeven. Ik vond het vleesch kostelyk, ik nam eene tweede beet. Hoe? is dit beêren-vleeschvroeg ik. Dit is het, mynheer. Voórwuer? Oostenrykers meer voóruyt te gacn dan de Italiaenen. By den aenvaug des oórlogs handelden Roomen, Napels, Florenciën, Malanen en Turyn te samen; thans draegen den Pietnont en Lombardiën schier alleen hel gewigt des oórlogs. De Denen hebben de vredeoffers van Pruyssen noópens de sleëswyksche kwestie verworpen. De Russen hebben den 10 de Moldavisehe stad Jassy bezet. Dan bernglen Chamil, aenyoerder der Circassiers, hééft op de Russen dry a vier sterkten genomen. Het Russisch leger lyd véél van den Cholera. Geheel de voórledene week verwagtte men zich aen cenen algemeen™ opstand in Ierland. Eene wyd vertakte sainen- zwecring bestond, men is er zelfs handgemeen geweest. Dry graelschappen naemelyk Dublin, Cork en Waterfoord zyn in siaet van opstand verkiaerd en geheel Ierland word ontwapend. Het systeem van Engeland is slegls de vryheden te boeyën in de uvtterstenoodzaekelykheyd. Men kan niet omzigtigcr te werk gaen. Maer hel ongelukkig Ierland heél't regl tol de billykste rcklainen. Men zal deszelfs gevangenissen opproppen; men zal het in de slaeverny dompelen onder de aenhoudende vrees der kanonnen; maer het zal altyd gelyk cenen worm 't hert van 't liotsch Engeland dóór knaegen. De nationale vergadering hééft eene leening van 200 mil lioenen en wetten tegen de elubsen gestemd. Alles seliynt in Vrankryk verlamd. By de vergelyking van denstaet der zaeken vóór de february omwenteling met den tegenwoórdigen, mag men zeggen dai het wóórd republiek eeniglyk met naeme be sloet. E. Napoleon dóór een ander departement tot volksver tegenwoordiger benoemd, heél't zyn ontslag gegeéven. Hel Parlement van Frankfort ontmoet véél tegenstand in Duytschland byzonderlyk in Hanpver en Pruyssen. liet heél't verkiaerd dat het Liinburgseh deel zich van Holland zou af scheiden. De weensche volksvergadering is reeds van haere opening af naer den smack der natie niet. Men beschuldigt haer van slavosche neygingen terwyl die der bevolking duylsch zyn. Sedert 1 Janry tot 50 Juny, dus op zes maenden, zyn er in de apotheek der arme onzer stad 9647 recep ten besteld. Dit verbazend getal aengeboódene voór- schryvingen vergeleéken by dit van andere jaeren, geeft sloffe tol ernstig nadenken. Inderdaed, by de voórige jaeren was bet hoogste getal voórschryvingen van 3500 tot 4000 op een geheel rond jaer, en nu is dit getal met tw ee derde op een half jaer vermeerderd. lly de opdelving tot het leggen der goót aen de Leopoklstraetpoort alhier, hebben de werklieden eenen poignard of dolk benevens eenige spaensche geldstukken dagteekenende van het jaer 1600 en eenige aerde pypen, gevonden. Wy hebben met genoegen vernomen dat de aerd- appelplanten die dóór eene sóórt van verdrooging wa ren aengedaen, op nieuws uytschieten, en dat slegts het loof ofkruyd deézer aerdvrugten hier en daer eenigzins was aengetast het welk nu welhaest dóór eene nieuwe uytschieting teenemael zal verdwynen. Overal is de rogge en reeds veel tarwe ingescliuerd. Nog eenige dagen droog weder en den overvioedigen graenoogst zal volkomen binnen have zyn. Wegens den aerdappelen- oogst mag men véél ja zeer veel hóóp koesteren; de vroege sóórten zyn dit jaer onverbetcrlyk en leveren buytengcwoon veel opbrengst. 'T is te denken dat de laete sóórten insgelyks aen onze hóóp zullen beant woorden Naer men zegt, zullen de kiezingen vóór de ge- meenteraeden binnen de twee eerste weéken der maeud Augusty aenstaende plaets hebben. De inwooners van steden én gemeenten konnen van nu af beginnen te den ken aen 'tgeén er hun vóór deéze belangryke kwestie té doen staet. De correclionneéle regtbank van ons arrondissement hééft by vonnis van 2 juny 11. verweézen, den genaemden Petrus Eranciscus De Wilde, bakker en meesterknegt in de fabriek van d'heer Flaorman-Cambier, te Calkcn, tot eene boet van 50 francs en de proceskosten geschat op 57 francs 50 centimen, vóór te weéven gegeéven te hebben aen werklieden die niet Op myne eer. Wel liet is allerbest. Den weërd zag my met sntaek eéten, en zegepraelde nu over myne ongeloovigheyd. Als ik het beefsteak op een vierde na opgeéten had, sprak den weërd Den beer waer van gy het vleesch eét, was eene ontzag^ lyke beest. Ik nikte met hét hoofd. Hy woóg dry honderd twintig ponden. Schoon gewigt? En ik verloor gcencn tyd om te céten. Men is hem niet zonder moeyte meester geworden. 'K geloof het welantwoordde ik, en bragl de laetsle bcét aen mynen mond. Dien kerel hoéft de helft van den jaeger die hem geschoó- tcn heeft verslonden. Myne hand wierd, als of het dóór eene veêr geweést ware, ternggekaetst. Den drommelriep ik uyt: hoe kunt gy eenen man die eét, dergelyke boertcryen vóórhouden? Hel is geene boertery, mynheer, bet is de waerheyd. Ik voelde myne tnaeg walgen. Het was, voer mynen weërd voord, eenen armen boer van het dorp Fouly, genaemd Willem Mona. Den beèr waer van nu niets overig blyft als het kleyn stukje vleesch dat op uw bord ligt, kwam alle nagten zyne peren stcélcu; want, vóór zulke dieren is alles goed. Egter scheen hy byzondere genegenheyd te hebben vóór eenen boom die met vóórzien waeren van regelmatige boekskens ingevolge de wet van 10 november 1845, art. en 25, en van het art. 1, der wet van meert 1818. LAETSTE 'LADINGEN.—TOESTAND VAN IERLAND. Men schryft uyt Dublin 25july: Het dagblad de Natie kondigt een artikel al ten titel draegende liet leger en den bundin dit artikel drukt den dagbiadschryver zich als volgt uyt 10,000 iii het graefschap Meath, 12000 in dat van Cork even zoovéél in Dublin, 10,000 in het graefschap Lime rick, 50,000 op de hoogte van Slievenanon, maeken de zwaere niagt uyt van de verdedigers van Ierland; in 8da gen zullen 100,000 wervelingen zich by den bond voegen en in de volgende wéék zullen nieuwe steden haere toe stemming geéven. Dan zullen wy ongeveer hel vierde van een millioen menschen tellen, gereed om vóór de vryheyd te slryden en eene worsteling met hunnen ouden en onverzoenbae. en vyand te beginnen- Wy kunnen noch moeten onze clubs opofferen; integendeel vernauwen wy dezelve om ze meer kragt te geévenvermeerderen wv hen alom. MEXICO. REGEÉRISGLOOSHEÏD EN WANORDE. De beriglen uyt Mexico loopen tot 22 juny. Den vrede met de Yereeiiigde-Slaeten is officieel afgekondigd." Paredes heél't zich meester gemaekt van de stad Guanaiualo ett zich aen liet hoofd gesteld van eenen opstand; hy heél't blykbaer van geene zyner aenspraeken afstand gedaeninet yver werkt hy aen de omwer- piugder tegenwoordige regeéring en vereeuigt alle misnoegden om zich, ten eynde ze als werktuvgen ter bevordering van zvne monarchale bedoelingen te gebrüyken. Eene der ernstigste de monstraliën is die geweest van Jaraula, te Lagos; aen liet hoofd van een vry zwak detachement hééft hy het stadje overrompeld en er binnengedrongen onder de kreélen Lccve de monarchie! dood aen de Liberalen! oorlog acn de Yankces! Voorts heeft hy zich van den prcickl meester gemaekt en eene proclamatie uytgeveêrdigd, waerin hy acn hel tegenwoordige congres alle niagt ontkend en verklacrt, dat de staeten hunne souvereynileyl herneémen om den oorlog voort te zetten. Ily is voor met zyne bemoeyingen voort te gaen en hééft gedreygd zonder genade alle prefeklen en gouverneurs te zullen laetcn ophangen, welke mogteu weygeren mede te werken lot verdelging der Vankees. In liet binnenste des lands draegen de inauwes taliën eene minder politieke kleur, maer zy zyn ongemeen vreedaerdig. Allen, die de Amerikaenen wel ontvangen hebben, staen aen de hevigste vervolgingen bloot; vooral worden de vrouwen, die eenige genegenheyd vóór de overwinnaers beloond hebben, ten ysselyksle mishandeldmen brand haer de letters F. S. United States, Vercenigde Staten) op het gelaet, scheert haer de hairen af en snyd haer de ooi en dóór. De vrees hééft dus een aental mexikacnsche vrouwen doen vlugten en men bere kend, dat niet minder dan 2000 vrouwen uyt dien hoofde liet amerikaensche leger volgen. Den Journal du duché du Limbourg zegt dal Holland slegts vóór 't geweld zal wyken om zich aen 't licsluyl van 't duylsch parlement noópens 'de verbrokkeling van Limburg te onder werpen. Te Waremme zyn M. Eloy de Burdinne en te Ath Prins de Eigne, tot senateurs gekoózen te Gcnd is M. Holin tot volksvertegenwoordiger, uitgeroepen, en 11. Allard-Piquereau te Doornyk. Volgens een brusselsch blad lieéft den opvolger van den heer Frère-Orban, aen zynegendsche vrienden verkiaerd, dat hy de portefeuille van openbae're werken, slegts vóór zes maenden hééft aengenomen. Indien dit waerheyd is, dan is de toetreéding van den lieer Rolin zoo zeer niet tóe te juyehen dan er gedaen word. De inrigting der garde-eiviek, gael te Gcnd nog al ducr aen de stad kosten. Men zegt dat 1500 mannen op den kost der stad moeten gekleed worden. Deéze kleeding zou dus eene bagatel van 75,000 fr. acn de stad kosten. Eene algemeene vergadering van al de bisschoppen van Belgiën zal den 31 deézer te Mechelen plaels hebben. De scherven glas, kristael en spiegels van het oud Palais-Royal te Parys weégen 25,000 kil. Men kan hierna berekenen wat schade men hééft toegebrag in de vertrekken en kelders van dat paleys. krassaen-peren belaedon was. W ie zou geloovcu dat zulk een dier vernuftig genoeg is, om gelyk den niensch aen sappige vrugten den voorkeur te geéven? Ougelitkkiglyk had den hoer van Fouly de krassaen-peren ook lief. Hy dagt dat hel welligt kinderen waren, die zyncn boomgaerd plunderden, lly nam zyn geweer, laedde hel met grof zout, en ging zich op dén loer stallen. 'S avonds, om elf ueren, hoorde hy een gebrul uyt de bergen komen. Goedsprak hy, er is cenen beêr in de omstreek. Tien minuten laeter lioordp hv wederom brullen, maer inet zoo véél kragt, en zoo naby hem, dat Willem wanhoopte den lyd te hebben zyne wooning te bercyken, eïi hy zich plat ter aerde wierp, aengezien hem maer eene lioóp meer overig blééf; naemelyk dat het dier vóór zyne peren kwam, en niet voor hem. En inderdaed, het dier verscheen aen den boomgaerd, ging op tien schreéden afstand van Willem voórby, en begaf zich regt- streéks naer den boom, den welken by beklom, en waer van de takken onder zyn gewigt kraeklen. Hy at eene dusdanige lioe- veélheyd peren dat het te vermoeden was, dat twee zulke bezoeken een derde zouden onnoodig gemaekt hebben. Als het dier verzadigd was, kwam het langzaem naer heneden, als of liet spyt had nog iets overig te moeten laetcn. Het ging wederom den jager voórby, aen wien zyn geweer met grof zout gelacden niet veel kon dienen, en vertrok naer de bergen toe. Dit alles bad eene uer lang geduerd, en dien tyd had meer den man dan den beêr verveeld. ("T eynde hier na.)

De Denderbode | 1848 | | pagina 2