FRAIVSCHE 11EPLRL1EK. By kouinglyk besluyt van 17 july, is den minister van binnenlandsche zaeken gemagtigd aen le koopen de gronden, benoodigd ter uvivocring der oniworpene werken, om hel Vnj- geiveyd lot bebouwing geschikt-te maeken. In geval van geschil met dc evgenaers, zal de onteygening der gemelde gronden, om reden van openbaer nul konnen plaets hebben. L)ii Yrygcweyd is eene heydc, in de omslreéken van Thouroul, hebbende eene oppervlakte van 400 hectaren, en op welke eenige buysgezin- nen van Zwevczeele, Uuddeiwoorde, Lichter vel de enz.vryelyk hun vee wevden. Men zal beginnen, met de werken ter be- gproeying of delving van gragten vóór 150 hectaren vóór reke ningvan hel gouvernement. Na deéze zullen de geéne komen welke de particulieren, na het verkoopen der gronden, willen acnvangeu, en deéze werken gedeeltelyk alle jaeren moetende vernieuwd worden, zullen in dit gewest eene bron van welvaert vóór de arbeydende klassen openen. Eenen zonderlingen voorval heeft te Brussel in hel paleys van jusiicie zaterdag 11. plaets gehad. Eenen deurwaerder was belast met M..., gekend dóór zyne lalrykc processen aen te houden. Den deurwaerder had vernomen dat den schuldenaer bezig was met zelf eene zaek die hem aenging, vóór het hof, te pleytcn, en ging den schuldenaer aen de deur, langs welk hel publiek moet uylkomen, afwaglen. Maer, den schuldenaer was liet gewaer geworden, en trok eenen loge van eenen advocaei aen, en, met een pak papieren onder den arm, ging by langs den bezonderen uylgang weg. Den schuldenaer was byna eene 'uer 'thuys, wanneer den deurwaerder slegts gewaer wierd dal hv gefopt was. Vóór de kommissie van hel tuglhuys van St-Bernards en verzekeringshuys van Antwerpen, is aen besteed, de levering van 220,000 kilogr. aerdappelen vóór Sl-Beniard. Dry inschry- vingen zyn ingeleverd. De leegste was die van M. de Baey, van Antwerpen, ter sommc van 15,000 fr., 42,000 kil. aerdappelen vóór het verzekeringshuys van Antwerpen, wierden aengeno- doór M. Verhuist van Antwerpen, Ier sommc van 2105 fr. Er waren 4 inschryvingen. Men schryfl uyt Evergem aen de Broedermin sedert een paer dagen zyn wy hier gcluygen van een onmenschelyk schouwspel, welk iedereen mei de diepste droefhevd vervult. Een arm en behoeftig huyshouden uyt vader, moeder en acht kinderen, dóór werkgebrek buylen stael om de huyshuer te belaelen, is dóór eenen ongevoeligcn cygenacr op slraet gezel. Geduerende twee naglen verblyven diepongelukkige ver- stootelingen onder den bloólen hemel, blootgesteld aen regen en onweder en weynig vóórzien van de noodige levensmiddelen, waerdoór reeds een der kinderen ziek ligt. Den moed ontbreekt ons, by zulk afgryslyk verhael op dit oogenblik eenige overwcégingen te maeken. Den beroemden Belgischen muziekant Vieux-Temps schryft uyt Odessa, van den 28 juny, wal volgt: Ik meende hier véél volk le vinden, en ik vind de stad ledig. Den cholera hééft er zich verklaei'd. De vrémdelingen vlugten de slad. De welhebbende inwooners verlaelen dezelve.. Het is een algemeen sauva qui peul. Eenen gelukkiggeren oo genblik afwagtendc, heb ik besloólen naer Constinlinopelen te gaen. Ik vertrek heden met den stoomboot. Ik zal binnen dry of vier weéken te Odessa terug komen, maer ik zal van by de Turken schryvcn hoe zy mvne vioól bcoórdeeïen. Ik hóóp, dat men voord du rend vrede en rust houd in Bclgiön; ik weusch dit uyt al myne zielskragl. Ons vaderland geél't een schoon en eJel voorbeeld aen geheel Europa. Overal weuschl men my geluk, om dat ik Belg ben. Hel isM.Sancke, avokaet le Brussel, welken M. Spilthoorn voorde assisen le Antwerpen, gaet verdedigen. Het geen de Gazelle van Audenacrdc opzigtelyk MM. Eeman, van Gend, en Liefmans, van Audenacrde, gezevd hééft, is dus benevens de waerheyd gewéést. Den generael Chazal hééft Brussel verlaelen, om de versterkingen van Charleroy en van Philippeville te gaen in oogbeschouw neémen. In september 4847 had den heer Olbrcchts, koopman in oudheden te Leuven, zich naer den yzeren weg begeévende, eene som van 5900 francs in bankbriefjes, verloórenniettegenslaen- de al zyne opzoekingen, had men den persoon niet kunnen ontdekken die dezelve gevonden had. Eenige dagen geleden zegde eenen armen en ongelukkigen verwers-tadden genaemden Marton Trappen hersaen den heer Guslaef Vandengheyn, klerk van den heer Druart-Lyftocht, bywien Trappeniers werkte, dat hy verleden jaer eene som van 5000 fr. in bankbriefjes gevonden had. Den heer Vandengheyn wendde alle poogingen aen, en gelukte er eyndelyk in le ont dekken dat de bankbriefjes die van den heer Olbrcchts waren. Den armen doch eerlyken werkman gelukkig den eygenaer van die briefjes gevonden le hebben, haestte zich de briefjes te haelen, en dezelve zvnen meester tebehandigen, die dezelve aen den heer Olbrechts ter haud gesteld hééft. Deézen toetsten om den eerlyken werkman te beloonen die, oiettegenslaende al zyne heroovingen van verleden winter, geenen centiem had agtergchouden van de gevondene som hééft hem 500 fr. geschonken. Den heer Druarl van zynen kant hééft beloofd by deéze som liet noodige le voegen om Trappeniers een buys te koopen, en deézen zal jaerlyks zoo vcél moeten te- vuggeéven als hy nu vow zyne huyshuer belaell. Den heer Hendrik Schuermans, doctor in de regten is laureaét uytgeroepen van den universilairen kampstryd van 1848, vóór het hedendaegsch regt. Men léést in den Journul dc Liege: Ten gevolge van de schcyding van hel hertogdom Limburg inel Holland, dóór de Nationale Vergadering van Franckforl uytgesproken, is de stad Maestricht in staet van beleg verklacrd. De vestingen deézer slad worden met kanon gewapend. Eenen koopman van Hal, M. De Kegel, was, over eenige dagen, met eene kruysnet gaen visschèn, en, terwyl zyne net iu het water lag, viel hy in slaep. Eenen oolyken dief was ondertusschen gekomen, en terwyl den eygenaer sliep, is met de net weggegaen. Dry dagen nadien, kwam eenen kerel by M. Kegel, en boód eene net te koop. Den visscher vond de nel I goed en schoon, en kogt die. Maer, nauwelyks was den verkoo- per weg, of den kooper herkende zyne eygene net, en ging den dief aenklaegen, die daedelyk is aengehouden. iïfieiÈuÈa 1» Vraiikryk begint rnen wederom de zaek van Risquonsr Tout le onderzoeken en te vervolgen. Blervacq, Jaspin de Deiecluze zyn naer Parys onlboóden, om aen de kommissie van onderzoek uytleggingen le komen geéven. Op den weg van Bergen in de omslreéken van Soignies, is, deézer dagen, dén bliksem op eene bolstede gevallen, en hééft iu de zelve brand doen onlslacn. Geheel het paglhof is afgebrandnauwelyks hééft men de beesten uyt de siaiien konnen redden. Men leest in een blad den Écho de Rcnaixde volgende bemerkingen; Den lioogen prys der graencn is niet alleen nadeelig vóór het volk, maer ook s.chadeiyk vóór de landbouwers en paglers; alleen de groote grondeygenaers trekken bier voordeel uyt. Seder eenige jaeren zyn de pagthueren aeninerkeiyk verhoogd ja, dry dobbel vermeerderd gewordenzoodanig dat den prys der graenen tol 24 a 25 franken den hectoliter moest slaen, wilt den pagler uyt den verkoop cenig profyttrekkendoch tegenwoordig is den graenprys zoo zeer gedaeld, dal men vóór 00 tot 75 centiemen eene roede van de beste tarwe te velde koopt, Dit is niets meer dan den pagtprys. Zal hel gouvernement in byzyn deézer onlzaglyke vermindering, tusschen beyde ko men? Zulks kunnen wy niet aenraedeu. De pagters zyn thans reeds als verpletterd dóór de drukkende huercelen; de leege pry zen moeten derhalve uoodzakelyk op de eygendommen terug werken en de grondbezitters gevolgenlvk hunne pagten ver minderen. Den gemeente-raed van Charleroy hééft 2 professors van het kollegie weggezonden. De kommissie van openbaer onder- w ys heeft zich daertegen verzet. Den gemeen te-raed hééft zvne beslissing behouden, en al de leden der kommissie hebben iiun ontslag gegeéven, en zullen hunne beweégredens openbaer bekend maeken. parys, 25 july. Gisteren sprak men in de zael der Pas- Perdus over eene zonderlinge tydiug ran Brest en Toulon aen- gekomen. Het sehynl dat de kostgangers van zekere stiglingen, den welke men levenslang werk verzekert, sinds eenigen tyd lot leus hebben aengenomen: Dood aen de eygenaersDen cy- gendom is eenen diejs all Eenen man wilde deézer dagen te Reims eene wedding aeugaen vóór 50 fr. dal binnen dit en den 4 augustus generael Cavaignac zoude vermoord zyn. Men hééft dien persoon aen gehouden. Den wynhandel in Champagne lyd véél. Den voórraed is zeer groot, doch er zyn geene koopers. Den wyn die 5 en 4 fr. de llesch verkogt wierd, verhandelt men thans fr. 4.75 en 2 fr. De Engelsche speculeéren zeer op dien toestand. Den beroemden prediker Ventura zal le Roomcn delyk- rede uytspreéken over Mgr. Alfrc. Den mair van een dorp uyt hel departement der Eure heéfldc volgende afkondiging doen aenplakken: Beminde medeburgers, De mobiele wagt trekt morgen onze mueren binnen om vangen wy die dappere verdedigers der rcgecringloosheyd! op eene weèrdige w yze. Eenen der gedecorcérdcn van dc mobiele garde, den jongen Georges, van bel 2° balaillon, is deézer dagen le Si. Cloud verdronken. Hel is dien dapperen jongeling, wiens ge drag in het balaillon als voórbcéld wierd aengehaeld, die, den moordenaer van generael Damesme dood geschoólen hééft, toen deézen generael nederviel, liep Georges hevig naer de barricade van het pleyn der Estrapade, beklom dezelve niet- tegenstaende de kogels, legde op den oproerling aen, die zich nog over zyn schol beroemde, en schóót hem by na met de tromp op de borst, dood. Georges was 18 jaeren oud. Geheel het balaillon was diep getroffen over (fe ongelukkige dood van dien jongeling, wiens naem met die van de andere gedecorcérdcn in den Mouitrur is afgekondigd, en die zelfs het gelukniel gehad heéfldc zoowel verdiende decoratie le draegen. Zyne lykplegligheyd heélt te St.-Cloud plaets gehad. Geheel het balaillon had willen bydraegen tol de kosten van zyne begraefenis; doch de 8e kpmpagnie, waervan hy deel maekte, hééft zich dit laelsleen droevige voórregt voorbehouden. Be velhebber Clary, die, even als de officieren, de lykplegligheyd van den vrywilligcr Georges bywoonde, heél't eenige gevoclT volle wóórden gesproken over hel schoon gedrag van dien jongeling en over zyne vrocgtydige dood. Men herinnert zich den vermaerden hond Barricade nog wel, die in de february-omwenteling, by den aenval van hel Chateau-d'Eau, gekwetst wierd dóór eenen kogel en eenen sabelslag, liet arme dier is dóór de republikaensche wagt aen genomen, en hééft dezelve sedert nimmer veriaeten. In de juny-dagen hééft Barricade, dié zeker zeer oórlogs- zugiig is, zvne kompagnie gevolgd op de plaeiseri waer zy geslreéden heéfl, en wel byzondere in den aenval van den Petil-Pont, waerhy wéér ceneii sabelslag ontving, terwyl hy aen het hoofd van zyne kompagnie dc barricade opsnelde. Dien hond is nu in de kazerne der Celislynen, waer hy dóór al dc soldaelcn onlhaeld word. Eiken morgen, drinkt Barricade zynen kofl'y daerna een glasje brandewyn met een stuk suyker, dat hy ernstig op eét, als of hy overtuygd ware van zyne weér- digheyd. Eeue wondere zaek, doch waervan w y de waerheyd waer- borgen, is dat terwyl de republikaensche wagt legen de oproer lingen strééd, Barricade aen hel vegten was legen eenen an deren hond, en dat, hoewel hy op dit oogenblik gekwetst wierd, hy toch zynen legenstreévcr niet los liet dan na dat hy hem afgemaekl had Men zegt dat verscheydene regeipenten bevel ontvangen hebben, naer de grenzen van Italiën te vertrekken. Meer dan 500,000 geweren worden in de departementen gezonden om de nationale garden te wapenen. Men verzekert dat er tusschen de parysche en londen- schc kabinetten onderhandelingen zyn aengeknoopt, om Oosten- ryk gewapenderhand te dwingen, zich in Italiën aen vredevoór- waerden te onderwerpen. -NOOHDKlt DEPAliïEMENT. Maentfaglaetsileden zyn vier douanen by het gehugt Maris, gemeen ie Loroine, dóór vyf tabak-smokkelaers aengetastdie kerels hebben zich op de amblenaers geworpen, alvorens bemerkt te warden. Eenen dou- aen heélt eenen der aeuvalicrs eene bajonnelsleék loegebragt m de bil en hem aldus buylen gevegt gesleld. In een oogenblik waren dc 4 douanen ontwapend en de smokkelaers gebruykten de geweren vóór knodsem De douanen iraglten zich niet den sabel te verweren, maer in die worsteling, die meer dan een halve uer duerde, sloeg men eenen der douanen het hoofd in; eenen anderen ontving aen den neus eene diepe wonde; eenen derden verloor zyne oor. De smokkelaers de beambten niet kunnende ten onderbren gen, hebben hunne wagt veriaeten en de vlugt genomen, de geweren medeueémende. Men heéfl tot heden toe die wapens niet kunnen terug vinden. DUYTSCHLANB. Berlyn, 25 July.Toen den koning eergisteren roet den prins van Pruyssen en prins Karei, op Charlottenburg aen- kwam, verzogt het schuttersgilde den koning, hun korps te inspecteéren. lerwyl hy hiermede bezig was en zich met eenige leden van het gilde onderhield, trad eenen man op' hem toe, ouder den uylroep In den naem Gods vorder ik, datgy de kroon nederlegt. Den man wierd terstond in hechtenis geno men en by onderzoek bleékby eenen halfkrankzinnigen dvvee- per le zyn. St.-Petkusburg. Van I tot 14 July zyn 8477 persoonen te St.-Pelersburg dóór den cholera aengetast geworden, 4585 zyn er van gestorven. Den 44 hleéven er 5955 onder behandeling; 692 nieuwe gevallen; 219 geneézingen; 596 overleden, waervan 2*4 in hun huys. Den 42,4012 zieken onder behandeling; 606 nieuwe gevallen; 220 geneézingen; 586 overleden waervan 245 in hunne wooning. Den 15,4000 onder behandeling; 054 nieu we gevallen; 279 geneézingen; 409 sterfgevallen, waervan 229 in hunne wooning. Op 44 july waren er nog 5972 onder be handeling. ENGELAND. Londen 25 July. De kamer des lords hééft heden dc bill ontvangen, strekkende om de akte van het habeas corpus in Ier land te slacken; deéze hill is in hel huys der Gemeenten aen- genomen. Lord Lausdownc vroeg de ontniddelyke aenncéming. Ily Iiaelde lol bewys van noodzackelyhheyd eenige feyten aen. die beweézen dal den oproerigen geestin lei'land meer en meer vooitgang maekte. Een dagblad hitst openlyk bet volk aen om de 10,000 engelscbesoldaeten die zich in Ierland bevinden, te vei moorden. Den graet Ellenborough heeft staende gehouden dat de voorgestelde maelregeleu, over drv maaiden, de orga nisatie der klubs hadden kunnen beletten'; thans is dit le lael en kan volgcns.hem niet meer beletten, dal den nproeruytberst. i-onden, 2(1 july. De tydingeu zyn onrustwekkend. Den 10 ol 11 augusly zal waerscliynlyk den oproer losbersten. Den narin der koningin word in d'c openbaere schouwburgetx ge- lloóten. De proclamalieii des gouvernements worden niet vuvl- nis bestreélen, ais liet volk dezelve niet kan afscheuren. Overal inaekt men pieken, en den echo in Ierland is aenboudend: Ic uapm! 1EKLAND. tiüBLis, 25 july. Gisteren veérdigde den lord-luytenant van Ierland eene proclamatie vóór de slad en liet graefschan Dublin uyl, waerny aen alle persoonen bevolen word, vóór of op 50 july by den policie-bureau alle in bun bezit zynde gewe ren, pistolen, degens, pieken, kruyd, kogels enz. over te le veren, op straffe van twee jaeren dwangarbeyd voor de over- trééders. De policie nam reeds eergisteren een aental pieken en geweren in beslag. In den Dublin-Evening-Htrald leest men het volgende Zonder noodelooze uylweyding of iufeyding, maeken wy zoowel de regeéring als oazeleézers opmerkzae u opdevolgende vernntrusteóOe leylen. v hebben tie vryheyd niet, te melden door welk kar 1 wy er kennis van gekreégen hebben, maer wy mogen verz. -u dat men zich op de nauwkeurigbevd kan verlaelen. De mededeeling is ais volgt lil de voórige wéék kogt den Dr. Dov-le-GIttb, waervan den beer Dully president is 80 geweren; 20,000 buylen gebruyk gestelde inlanterie-geweren (met steensloóten) zyn te Londen voor de insurgenteu gekogt en zullen liv. 10,000 kosten. Gis teren avond wierd eenen grooten wagen bespannen met vier pcérden, onder bet oog van eenen inspecteur van polieie, met musketten gelanden vóór de deur van zekeren gewccrmaeker, by wieu de liefhebbers schietoefeningen houden. Tevens ver trok den berugten piekenmaeker Hyland gisteren van Dublin met eene groote hoeveclheyd pieken naer Carlow. De rebellen liebben eene kaerl van Dublin geteekend, ver deeld iu districten, in ieder van welke zyn aengestipt de punten waer de clubs zullen byeeukomen en barrikaden moeten wor den opgeworpen. Er is nu bepaeld, dat wanneer Dully vóór den regter gebragt en veroordeeld mogt worden, de clubs dóór eenen onntiddè- lyken opstand de ui tvoering van liet vonnis zullen verhinderen ITALIËN Volgens de Gazelle Piémonlaise van 21 july beeft generael Bava te Gavernolo eenen veldslag gewonnen op 2000*Oostcn- rykers, die hy een vaendel, 2 stukkeu kanon en 500 man ont nomen heéfl. PliOVLNClALEN HAED. De rekeningen van ontvangsten en van uytgaeven van de provinciale penningen vóór 1845,1846 en 18i"7, worden goed gekeurd, als ook het toeslaen van de provinciale studie-borzcn. Buggenhout heeft eenen onderstand van 4000 fr. bekomen, om eenen steenweg tol aen den kassydeweg van Dendermonde voort te leggen. De vraeg der bewooners van Westrcm, om eene afzonderlyke commune le mogen uytmaeken, is met 45 stemmen tegen 22, verworpen. Erembodeghem, AVelle en Denderleeuw, vraegen om aen het kanton Aclst vereenigd le zyn. lieden is de permanente deputatie vernieuwd. Zyn benoemd: MM. Aug. De Cock, Van Butsele, Marin-Verhaegben, De Peli- chy, Aug. Verkest en Giet.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3