GEMEENTE KIEZINGEN. Een koninrjlyk besluyl onder dagleeltening van I Augusly be- paelt de byeenroeping der kicskolïegiën op dynsdag22 deèzcr macnd. Van den uytslag der gemeente kiezingen hangt dikwils veel al zoo tot vóór- als lot nadeel eener stad of gemeente: den regeé- ringsraed eener plaets moei de zenuw zyn van hel. goed order, den beschermengel der zwakke den bemiddelaer in onecnig- heyd, hel voorbeeld van trelTelyken handel. Om zoo eenen ge- meenteraed samen te slellen, dienen de bui'gers kiezers rypelyk te overweégen aen welke persoonen zy hunne stemmen schen ken. welke persoonen zy als bestuerders der slolï'elykc en zede- lyke belangen der gemeyntegaen aenstellen; de burgers zullen zelve de verantwoórdelykheyd hunner stemmen te draegen hebben, want weynige of geene zyn er die by tyd niet eens den dienst hunner vertegenwoordigers benoodigen. Er zal hier in onze stad alles aengewend worden om geheel den thans nog bestaenden regeéringsracd te verwyderen en den zelven op te vormen uytsluytclyk volgens den zin en geest der Alliance; geene middelen zullen gespaerd worden om, al wie dóór de Alliance niet word voórgedracgen, van kant te zetten, hoe treffelyk, hoe wel geschiki, hoe onpartydig en onaf- hanglyk den voórgedracgen ook zyn moge. Nu, dit is de zack der burgers; onze stad is niet te groot om al de inwooners niet min of n eer te kennen; indien de meerderheyd goedvind zich teenemael dóór de Alliance te laclcn geleyden, wy hebben er niets logen in te brengenmaer't geen wy zouden begeêren, en dit om weêrdigheydswille der burgers, is dat zy zich dóór geene partygeesten of hecrschzuglige persoonen laelen verley- den of dwingen, maer volgens hunne overtuyging en tot welzyn onzer stad stemmen of het vóór de Alliance of vóór eene andere party zy. VLUGTIG OVERZIGT DER WÉÉK. In schyn isEuropa taemclyk rustig ingezien de omstandigheyd waerin de volkeren zich bevinden; maer weézenlvk is alles gistend. De gezagvoerders wenden alles aen om de volkeren weder onder de gehoorzaemheyd eii den eerbied der wetten te brengen. Ilier en daer schyni men er in te gelukken. Wy ge- looven aen eene wederkcering niet lot den ouden staet van zaeken, neen, dit is voórby, maer lot de orde en de grondbe ginsels die dóór d'ondervinding ryp geworden zyn. De vryheyd is gewonnen vóór de volkeren welke dezelve zullen weéten te enten op den godsdienst en de zeden. Vrankryk sehynt meer en meer de vreédzacme stactkunde te zoeken. Elf dagbladen zyn nog altyd verboóden. De nationale vergadering heeft een dekreét uytgeveêrdigd om des noods de de klubsen en andere samenscholingen te beletten. Hel open- baer krediet verliest nog altvd voort. In 't koningryk Napels begint de rust te herleéven; de Rooin- sche Staeten integendeel zyn in volle bcweéging hel volk is verdeeld lusschen den Paus en hel ministerie het welk zyn ontslag heeft gegeéven. De kamer der afgeveêrdigde van Turyn heeft de verdryving besloolen der Oblaelen van Si. Carolus Borremeus, en der Redemptoristen. Te Atheuen, is het ministerie veranderd. Ibraim-Pacha hééft als onderkoning van Egvpten den troon zyns krankzinnigen vaders beklommen. De Martiale wet blyft op Ierland wcégen. in Duytschland is ook alles verward. Oneenigheyd tusschen Pruyssen en de vergadering van Francfort; Verwerping der Poólsche kwestie dóór die zelfde vergadering; aenbod aen Oostenr'yk van 50,000 mannen door llongariëu om den oórlo" in Italiën voort te zetten. Voorleden zondag was onze siad van eene statige en welverdiende eerbewyzing getuyge. Onze jonge en talent volle stadsgenoóte, juffer Annette Van den Ilaute, had uaemelyk in liet Conservatorium te Brussel, den eersten prys der zangkunde behaeld welken des te gewigtiger en vóór de gekroonde des te luysterryker is1° omdat liet Conservatorium de eerste liefhebsters van geheel liet land bevat welke alle naer dien prys gekampt hebben en il" omdat deéze eervolle toewyzing met eönpaerigheyd verkondigde de komst van den beêr. Vyf minuien laeter za» Frans hem aenkomen. Maer, liet zy door list, liet zy dat by oenen der jaegers in den neusgekreégen had, volgde den beer liet oud spoor niet; en ging buylen liet bereyk der scheut van Frans voórby, egler ten hoogstcn tien schreden ver van Willet». Deézen blééf onbeweégelyk staen. Men had zelfs konnen geloovcu, dat hy de wilde beest welke hy was komen afwaglcn, niet zag. Den beer scheen den jaeger ook niet gezien te hebben, en ging regtstreéks op den boom toe. Maer op den oogenblik dat by zich op de agterste poolen opregtte, en den boomstam irtet de voórenste vallede, de borst aen dcseheiit van den jaeger voilyk blootstelde, vlóóg eenen blikseaistrael dóór de ïoebt, en het dal weêrgalmde van den slag en liet gebrul van de doodélvk gewonde beest. Er was zeker geenen mensch in liet dorp, die de scheut en bet gebrul niet vernomen bad. Den beêr nam de vlugt op tien schrei»*: afstand aen Willem dien hy niet gemerkt had en die reeds handen en hoofd in den zak verborgen had, voórby. Den gebuer Frans aenseliottwde dit tooneel op zyne knie voorover leunend, de karabyn vast in de regie band drukkend, bleek, én den adem terug houdend. Hy is den inoedigstcn jaeger van het dorp, mynheer, en noglans lieéfl by my verzekerd dat hy in deézen" oogenblik liever in liet bed dan op den loer zou geweest zyn, Het wa$ véél erger-als hy de gewonde beest 'naer liet spoór van den voórigen dag zag zoeken, welk dc zelve regtstreéks op Item toevoerde. Hy maekte een kruys, onze jaegers zyn god vruchtig, hy beval zich God aen, en drukte de hand opden liaen van stemmen dóór befaemde regters is gedaen geworden. Ons ïimziekminnend Aelst heeft de talenten der verdien- stelyke Artiste na weerde geschat; al de muziekgenoót- seliappen deézer stad hadden zich acn 't hoofd van eenen fraeyën rystoet ter afitaeling der gekroonde begeéven, welke geplaelst in een praglig rytnyg nevens de heeren burgemeester en schepen, aldus triomphantelyk de stad is binneiigeleyd. Afzouderlyke rytuygen waerin in onze volksvertegenwoordigers, verdere civiele en regterlyke overlieden zich bevonden, markten deel van den stoeten bragten doói huuhetegenwoórdigbeyd het liunnobyomde zege der uitmuntende zangster zoo veel mogelyk te ver- eerlyken. lleeds van voorleden jaer spraken wy over den verbaezenden voortgang van JuIfer Van den Ilaute, thans zien wy de onwrderspreckelyke uytWerksels van haere aenlioiidende vlyligheyd in de studie; thans zien wy luier de glorieryke palm van luieren onvermoeydlyken iever plukken. Wy weuschen onze kundige inuziekminnae- res veel geluks over haeren beliaelden zcgeprael en ver- lioópen met den aenstaenden winter nieermaels de vol doening te zullen hebben haere talenten in onze stad te konnen bewonderen. Het besmerend comité der landbouw vergadering van liet vyfde distrikl, vervattende de cantons Aelst en Herzele, is samengesteld als volgt; MM. Van Langenliove, Voorzitter, De Moor Victor, Gelieym- schryver; beydedoór den minister van biiiucnlandsclie zaeken benoemd. Verder zyn Zondag gekoózen. MM. Theodore Dommer, ondervoorzitter; P. F. Impens, eygenaer te Aelst, Vcrbruggen Burgemeester te St. Liev.-Hait- tliern, bcydc raedsleden, en V. D. Herreweglic, apoteker te Aclsl, Schatbewaarder. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK. liet verslag noópens de oorzaeken der laetste ontwen- teling aen de nationale vergadering voórgedracgen, is veélbeduydend. '1' is eene beschuldigingsakte in regel tegen Ledru-Rollin, Canssidière, Louis Blanc en eenig- zins tegen geheel liet voórloopig bestuer. Men yst by de gedagte dat zulke gedrogten thans nog van de nationale vertegenwoordiging deel maeken, men schrikt by bet overweégen wat er zou gebeurd zyn hadden die mannen de overhand gekreégen. De tooneelen van 95 hebben vóór de deur gestaen. Wat zal men met die kerels doen Zal men aerzelen ben de eerste tot de deportatie te ver- oórdeelen 't is te hoópen van neen. Wy verwagten den uytslag. liet is zeker dat de Fransebe Republiek in Ilaliën zal tusschenkomen. Eenen welonderrigten correspondent berigt dat de Republiek vóór Ilaliën in 1848 zal doen liet gcén bet koningdom in 1851 vóór Belgiën gedaen hccl't. Verscheydene fransche regementen hebben bevel ont vangen zich in aller yl naer 'l'oulon te begeéven om naer de kusten van Italiën te worden ingescheept. Het Alpen- leger onder bevel van den generael Oudinot heeft zich op 1 deézer in het vuer geoeïfend en is bereyd'allc oogen- blikken in Italiën te rukken. Dóór geheel Vrankryk zyn de gemeente-kiezingen ten voórdcele der genmetigde party afgeloopen ter uylzondc- ring van llyssel en 't voórgeborgte van Lyon. ITALIEN—LAESTE TYDINGEN. Alles is in verslagenhcyd nten verwagt allen oogenblik eenen beslissenden veldslag tusschen 't Piëmonteésch-leger en dit der Oostenrykers; kwamen deéze laetste den zege- prat! te bchaelen, alle hóóp is verloórcn vóór Italiën ten zy Vrankryk tydelyk liet zweêrd tegen Oostenryk trekt. om zeker te zyn dat den zelven gespannen was. Den beêr was reeds op vyftig schreden afstand genaderd, brullende van pyn en zich op de aerde w entelende, om dan w ederom zyiieu loop le lieriieémen. Ily naderde onopboudelyk. Hy was maer dertig schreden van Frans meer. Eenen oogenblik laeter, en hy kwam met tie borst legen den loop van de karabyn van den gebuer stooten. Hy blyft eensklaps slaeu, ademt met geweld den wind in die van den kant van bet dorp wacyde, brult schrikkelyk en loopt terug naer den boomgaerd. Gééf agt op u, Willem! gééf agt op u! riep Frans cn hy snelde den gebuer ter hulp, bet gevaer vergeélende, om slegts aen zyuen vriend Ie denkenwant hy zag wel, dat Willem ver loeren was, indien hy zyn geweer niet wederom gelaeden bad. Den beêr bad Item in den neusgekreégen. Hy kwam te laet; nauwelyks was by lien schreden ver, dat hy eenen sclirikkeiykeh schreeuw vernam. Eenen schreeuw, die iiyt liet iiinigsle van liet bert kwam. Den schreeuw van eenen menscli die daerin zyn bietste gebed aen God dééd, zynen laelslen vaerwel aen de wereld zeydeHulp Alles was stil, geene klagt liet Willem na dien schreeuw nog hooren. I rans liep niet, by vlóógden weg voerde berg af. Hy zag de wilde beest zich in de schaduw van de rots beweégenzy ver scheurde liet lyk van Willem. Frans was na by, dat den beêr in zyne razerny hein nog niet bemerkt had. Den gebuer waegde liet niet le schieten. Hy vrees de Willem le dooden, indien deézen nog in t'leven was. Ily beéf'de zoodanig dat by zyne scheut niet meer in zyne niagt luid. Ily nam eenen steen op, en wierp dien naer den beêr. Den Moniteur van gisteren vervat het volgende men spieékt nog altyd van de aerdappelen ziekte, en 't is zeker dat zy zich wederom hier cu daer op leege en natte gronden vertoond hééft; maer 't geen doet ge- looven dat de vrees diër ziekte weynig ernstig is, is de geduerige prysvermindering die de aerdappelen onder- gaen. Gisteren op de merkt te Brussel, zyn er 525 zak ken roode aerdappelen verkogt ten pryze van 4 fr. 54 cent., het géén eene vermindering van 65 eentimen in vergelyking met den voórgaenden merktprys, daerstêll. -Ten gevolge van eenen herberg twist, zyn de jaegers te pcêrd en het voetvolk, te Brugge in garnizoen, hand gemeen geworden. Wy verneémen dat er dynsdag eenen jaeger gestorven is acn de wonden welke hy in deéze worsteling heeft bekomen. Den Moniteur kondigd liet handels- en scheépvaerts- tractaet tusschen Belgiën en de Beyde-Sicilicn af. Een groot aental getuygeiien van Brussel^Genden Kortryk, en andere plaetsen zullen verhoord worden vóór het hof van assisen van Antwerpen, vóór de zaek van Risquons-Tout. Verscheydene getuygenen uyt Ryssel zullen per diplomatischen weg opgeroepen worden. Al de werktuygen met welke liet standbeeld van Godefried van Bouillon is op zyn voetstuk geplaetsl, zyn weggehaald. Het standbeeld staet nu met zeylen omwon den, en zal den 15 deézer te Brussel ontdekt worden. Het standbeeld van prins Karei van LÓrreyuen, is naer den voórcour van het Museum te Brussel gevoerd, alwaer men loebereydsels maekt om het op zyn voetstuk te plaetsen. M. Lamme, onderpastor der Augustynen-kerk te Gend, komt lot pastor te Melle benoemd te worden. M. Fouck, onderpastor te Waerseboot, is lot onderpastor der parochie van St.-Hermes te ltonsse benoemd, M. De Neve vervangt hem in zyn plaets. M. Sleeman, geweézen onderpastor te Zwvn- drecht, is tot onderpastor te Miclielbekc benoemd. M. Lan- drien, kapellacn van St.-Michiels le Gend, is lot onderpastor te Botteiare benoemd.M. Piuyni, pastor te Melsen, is tot pastor le Baesrode benoemd.M. Dc Causemaker onderpastor le Waclitebeke, word onderpastor le Melsen. M. Naclitegaele, onderpastor le Deynze, word onderpastor te Capryk. M. Wallaert, pastor en deken te Thourout, en geweézen lid van liet natiouael kongres en van de kamer der volksverle genwoórdigers, is te Rousselaere, uaer welke slad hy zich be geéven bad vóór all'airens, scliielyk overleden, in het iiuys van M. den heelmeester Van Dorpe is M. Wallaert dóór eene schie- lyke geraektheyd getroffen, en is, weynige ueren nadien gestor ven in weerwil van alle de zorgen die hem zyn toegediend, M. Wallaert was in juny 1790 geboren. Nog een geweézen lid van bet belgisch nationael kongres, M. don baron Dubois, is op zyn buylengoed, in de omslreéken van Antwerpen, overleden. Een koninglyk besluyl luyd aldus: De garde-civiques zoo als zy kraglens de w el, voóigaende van die van 8 mey 1848 georganiseerd waren, zyn ontbonden. Een brusselscli blad kondigt af dat eenen armen klee: - niaeker van Kortryk eene erfenis van een milliocn en half komt le doen. Hel volgende is uyt Oostaeker zalurdag geschreéven In den tiagl van voorleden woensdag tol donderdag, is er eene stoute diefte te Looehristy gepleegd. De peêrden-knegt van M. De Keghel, nvt de Oude Veldslraet, waren laet in den avond met een voer hooy l'liuys gekomen, en, zeer vermoeyd en afge mat zynde, waren om elf ueren, in de peêrdenslallen te bed gegaen. Stoute kerels zyn in de stallen gedrongen, en hebben alle de kleediiigstukken, tol de holleblokkenloe, medegenomen; en, wat nog aerdiger is en bewysl boe diep de knegtcn sliepen! is dat de dieven dc sargiën en liet bovenste laken van hel bed gestoólen hebben. Wanneer de knegten des niorgeuds wakker wierden, vonden zy niets meer, len zy twee dikke slokken, welken dóór dc booswigten waren agtergelaelen. Het dier keerde zich woedend oin naer dien nieuwen vyand beyde waren elkander zoo naby, dat den beêr zich opregtte ont Frans in zyne klauwen te smoorenden jaeger, voelde de beest den loop van zyne karabyn drukken. Zich zelven onbewust, schóót by hel geweer af. Den beêr slorte agler over ter aerde. Den kogel was dóór liet hert gedrongen en had bent liet 'wer velbeen verbryzcld. Frans liet de beest liggen en liep naer Willem. Het was •geenen mensch meer; neen! zelfs geen lyk; liet was eenen hoop beenen en verscheurd vlecsch die aen de. voeten van Frans lag. Het liool'd was byna geheel verslonden Aen de lichten die hy in de buyzeu héén en weder zag drae gen, vermoedde Frans dat liet dorp in rep en roer was. Eenige boeren kwamen gewapend toegesneld, zy hadden het geschreeuw en de scheuten vernomen. Hel geheel dorp bevond zich in eeuige oogenblikken in den boomgaerd van Willem. Zyne vrouw kwam met de anderen toegesneld. Het was een afgrysselyk schouwspel, alle degeéne die aenweézig waren, weenden gelyk kinderen. Men heeft vóór de weduwe eene lyst van inschryving geopend die reeds tol 700 franken beloopt. Frans stond liaer de beloo- ning der regeéring af, en verkogt 't haeren voórdcele, het vel en liet vleesch van den beêr. Als mynen weêrd zyn verbad geëyiidigd had, trad eenen jongen blonden kerel de kamer binnen. Het was mynen leyds- man voor Chainoogny. Des anderdaegs, ten vyf ueren s'morgens verliet ik Martignv om den Witten Berg te gaen bewonderen, vast voórneéineude geen beèrenvleesch meer te eéten.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2