FRANSCHE REPUBLIEK. In een kiesbureel van de burgerwagt tc St.-Josse- ten-Noode, hebben de kiezingen geduerd tot vier en half I uere 's morgens - Den minister van justieie bei'igt, dat de collectieve staeten vóór de niaend july 1848, vóór de beambten in de gevangen hu y zen, en van den katholyken eeredienst uytbetaelbaer zyn bv deheeren directeurs der schatkist. De pensioenkas der weduwen en weezen van de officieren van hel belgisch leger is gemagtigd om, voor eene sonune van 20,000 l'r., obligation van de laelste belgische leening ie koopen. Men hcéi't uyl Dinanl hel volgend vernomenMaendag, juysl op den oogenblik dal de kiezingen der borgerwagi kwamen te eyndigcn, isdcn koning, die zich naer zyn landgoed in de Ardennen begeeft, in onze stad aengekomen. De kompagniën gardes civiques hebben zich daedelyk gevormd onder hel be- stuer der overlieden die nauwelyks kwamen gekoózen te worden, en alom hééft men in de rangen der borgerwaglen de geroepen van: Leéve den koning! gehoord. Den koning hcéfl de borgerwaglen van Dinanl in oogbeschpuw genomen, en heeft zich hoogst te vreden geloond, over dergelyk onlhael. In de algeineene vergadering der notarissen van hel arrondissement Korlryk, den 20 mey 1845, was er beslist op de afkondigingen en plakkaélen, nooyt den naem van eenen zaek- waerneémer le melden. Eenen notaris welken hieraen niet had volkomen, is van zyne' medestemming in de aleemeene verga deringen beroofd. Men léést in den Vaderlander van gisteren Eergislt ren, vroeg in den morgend, hééft men van zyn bed epgcligt den genaemden Jan-Bapliste Declerck, welken te Gend inN° 43, in de Lauwerierstael verbleef. Deézen persoon was verdagt van in hel complot van Bisquons-Toul gewikkeld te zyn, en het. is op een bevel uyl hel parket van Brussel afgeveèr- digd, dal J. 13. Declerck isaengehouden en naer Brussel gesluerd. Indien men een fransch dagblad mag gelooven, zou men be- langryke stuks hebben aengeslaegcn by den genaemden Verbae- tc, drukker van het deinokrael weekblad Arleveldc le Gend. Men weet dat men eergisteren eene huyszoeking by deézen drukker hóéft gedaen, welke huyszoeking van vyf tot tien ueren des morgens heeft geduerd. Woensdag hééft hel hof van assisen der provincie Oost- Viaenderen den genaemden Francies Goeminne, oud 3i jaeren, werkman, geboren en wooi e de te Mullein, ter dood veroor deeld, als pliglig aen het schelmstuk van brandsligting. Goe minne had in de maend juny het huys van den pagter Meerhae- ghe, le Mullein, in brand gestoken, had zich vrywillig in de handen der justieie geleverd, en zyn schelmstuk bekend. By minislerieél besluyl, zullen de miliciens der artillery (klasse van 1844) te rekenen van 4 augusty, naer hunne haerd- steden gezonden worden. Voorleden maendag zyn wederom te Gend eenige poogingen tot onlusten gepleegd. Samenrotlingen hadden zich op de vrydagmerkt gevormd en reeds den kassey be ginnen oplebreéken. De poli l ie heeft daedelyk de noodige voorzorgen genomen om die samenscholingen uyt een te dryven en eenige belhamels by den kop te pakken. Ver der is de rust niet meer gestoord geworden. Te Gend schvnen er tacmclyk véél heelekoppen-kUibsgastcn te zyn welke slegls naer de eerste gelegenheyd de beste wagten om "in troebel water te visscben, of in 'tplat vlaemsch gezeyd, om le plunderen, le steélcn, en misschien te moorden en le branden gelyk hunne confraters van Parys onlangs gedaen hebben. IIcl weékblad van Audcnaerde, de Gazellemeld dal over acht dagen, eene vrouw haeren man ging bezoeken die in liet liospiiael le Audcnaerde lag. Aen dc poort van liet hospitael vernam zy dat haeren man overleden was. By het vernemen van dit droevig nieuws, zonk zy neder; men droeg baer binnen en aldacr gaf zy den geest. Er heerscht te Brussel eene grootc werkzaemheyd in de munt; men hcéi't er verledenc wéék voor eene weerde van een tnillioen francs, in stukken van 5 francs en in goudstukken van 25 francs geslaegen. Men schryft uyt Turnhout: De kiezingen vóór de garde- civique zyn afgeloopen. Zonder ter plaelse le zyn geweest, zoude men zich mocyelyk een denkbeeld kunnen vormen van den geestdrift, die iedereen bezielde. Er hééft zich van alle kanten eene partyschap opgedaen, waervan men te vergeefs voórbeélden zoude tragien op te zoeken, in de annalen der kic- zingen, voor gemeenlen-raed, provinciale-slaleu en zeil vóór de kamers. Haesten wy ons egter er by le voegen, dat deéze partyschap vremd was aen hel politiek. Te oórdeclen naer don geestdrift, waermede zich eene onielbacre menigte kandi- daetcn hééft vóór gedaen, de voórloopige vergaderingen en de kiezingen bygewoond, zoude men besluylen dal er een groot Yracgpunt van leven of dood ging beslist worden. In eenige kompagniën is den keus vóór officieren gevallen op menschen, die de zaek ernstig inzien, en met bekwaemheden hegaefd, zich voorzeker hunner benoeming zullen weèrdig toouen. In andere heeft men er tot officieren benoemd, die noch dóór maélschappelyke betrekkingen, noch dóór persoonly- ke bekwaemheden, den 'minsten invloed op de massa kunnen uy toefen en. Zonder twyfel zullen er veéle, lader, hun ambt neerleggen, wanneer zy zullen zien, welke verantwoórdelykhcyd op bun rust, en welke studie en.bekwaemheden, de wel uytdrukkelyk, van ben vordert, om den bekomen graed le kunnen blvven be houden.—Wat er van zy, den geestdrift is groot en welgemeend. In weérwil van den nedrigen kiel, is men over bet algemeen van gedagt, dal cr een goed en, misschien eenigzins schitterend korps is op te rigten. Men oefent zich in den wapenhandel, men studeert de theorie en zelfs schynt er plan te beslaeii of bestaen te hebben om eene keur-kompagnie op te rigten. Zes-en-dertig jonge heeren uyt do twee harmonie-gezelschappen deézer stad, hebben zich ver- ecnigd, en eene petitie opgesteld, ten eynde een muziek, het welk voorzeker luysterryk zyn zal, te mogen oprigten. Den gemeen te-raed van Vervicrs hééft een besluyt ge nomen, aengaende de heeren Goflin, professor der instrustrieele schóól en Humblet, professor der avondschoól, welke deel inaeklen van de republikaensche maclschappy te Vcrviers. Den heer Golfin had berigt dat liy, wat er ook gebeuren zou, lid blééf der inaetschappyden lieer Humblet dat hy, aengezien zyne lalryke familie, die maetschappy zou verladen, als den racd besliste datdit behoorde. Wat doel den raed? Hy hééft ze beyde van hunne posten beroofd! Is dat willekeurig handelen of niet? en dat geschied in het vrye Belgiën waerde constitutie alle opinion vry vcrklaerd.... Men moet van veéle zeggen, vogelvry vcrklaerd Eenige jaeren geleden vertrok den heer Anlhonie naer Rusland, vestigde zich te Sl.-Petersburg, en oefende er het vak van juwelier uyt. De foiTuyn was hem genegen en hy zag dagelyks zyne bezittingen vermeerderen, zyne schitterende nyverheyd meer en meer bloeyën, tot dal hy eyndelyk hof leve rancier wierd van den keyzer. Zyn keurig werk was dus bestemd lot vorstelykc siersels te strekken. Den gelukkigen Belg had eene dogter, die hy innig lief had, en wie hy de gewoonten en deugden van zyn geboorte-land wilde inprenten: hy zoud haer dus naer Belgiën, waer zy sinds jaeren eene opvoeding genóót in een onzer pension na ten. Vyf jaeren waren er verloopcn, sinds den vader zyne dogter niet meer gezien had. Thans meende hy hacrc opvoeding vol- maekt en nam de rcys naer zyn oud-vaderland om zyn kind te haelen en haer in het nieuw vaderland van zyne fortuyn le voeren. Het zalig gevoel van aenstaende geluk was helaes van kor ten ducr. Hy Ls slegls gekomen, niet om zyn kind, na zoo lan gen lyd afwezigheyd, aen het herle le drukken, maer slegls om op zynen geboorte grond het eeuwige met hel aerdschc le verwisselen. lly is in een hotel deézer stad plotseling overleden. (Anlwcrpsch Handelsblad.) Hel gouvernement der fransche republiek hééft voorgeno men dry groole standbeelden le doen verveèrdigendeéze standbeelden zullen moeten voorstellen de personificatie der fransche republiekaensche spreuk: Vryhcyd, Brocderlykheyd, Gelykheyd. Om die dry godinnen wel kcnnelyk le maeken, en haer dc de zinnebeelden te geéven welke zy moeien hebben, heél't een blad van Parys den volgenden voorstel gedaen, en hem ter over.weéging van alle de beeldhouwers, die in het groot concours gaen deel neémen, aengcboódeu: De Vrylicyd zal moeten gemuylband zyn, en hacre armen en voelen zullen met ketenen moeien belaedcn worden. De Broederlylihcyü zal geene guillotine meer moeten niet zich hebben, maer zal op geweêren en op kanonnen rusten, aengezien bet by middel van deéze wapens is geweest, dat de Franschmans hunne broederlyke vriendschap jegens eikande ren hebben betoond. De Gelykheyd zal niet moeyelyk zyn om te verbéélden. Den beeldhouwer zal slegls het portret van Proudhon of van Louis Blauc moeten voorstellen. Die apostels der gelykheyd zullen met vodden moeten bekleed zyn, ten eynde te bewyzen waer hun stelsel van gelykheyd of commuuismus naer toe leyd. ITALIËN. rersoonen van Desenzauo aengekomen zeggen eenen talry- ken troep Oosten ryksche gevangenen ontmoet te hebben, ge volgd dóór verscheydene slukkken kanon. Men geleyddc ze naer Breoscia. Men zegt dat het getal gevangenen lol 10,000 beloopt; een groot getal kanons en vaendels zyn veroverd geworden. Hel provisoir gouvernement hééft doen afkondigen dal er geene ollicieéle tyding gekomen was. (Langs Duylsehland.) De 'uer, welke over het lot van Italiën beslissen moest, is geslaegen. De berigten, die fransche en duylsehe bladen heden medebrengen, verzekeren, dat in de omslreéken van Somma Campagne eenen beslïssenden slag geleverd is, die aen de Italiaenen vóór altyd hunne onafhanke- lykheyd van de Ooslenryksche monarchie verzekert. De Gazelle nationale Suisse verkondigt de tyding als volgt: De uyt Milanen van 26 july onivaugene berigten, melden dat de Ooslenrykers een groot verlies geleden hebben, en dat 12,000 gevangen, 50 kanonnen, 12 vaendels in handen der Ita liaenen gobleéven zyn. Generael Nugent zoude gevangen gc- maekl zyn. Dit kort berigt word ook in de duvtsche bladen bevestigd, die hel volgende melden: Milanen 26 july, 11 ueren des voórmiddags. Zoo even ko men van alle kanten reyzigers, koeriers en ook eene estafette aen de regeéring het volgende berigt, waerin alle instemmen, brengen: Het oosteuryksch korps, hetwelk zich gisteren tus- scln n de Mincio en Somma Campagna bevond, is op laestge- •uoemde plaels totacl verslaogen geworden6 a 7000 man ge vangenen, veéle kanonnen (men zegt 50), -12 ooslenryksche vaenen zyn de krvgsiropheën van hel italiaensch leger. Particuliere brieven, te Frankfort uyt Milanen dd. 27 july, ontvangen, melden dal de berigten wegens de bchaeldc overwin ning der Piëmonleèzers van grond onlblool zyn. Karei Albert is integendeel geslaegen en lol Quito Icruggcdreéven. De grootste verslacgenlwyd hecrschl le Milanen. Alle beschikbaere troepen en zelfs de nationale garde hebben zich in alleryl ter verster king des legers op march moeten bcgeéven. Morgen zullen wy waerschynlyknadereophelderingen w egens het tegenstrydig der berigten ontvangen. Hier liegt men algemeen geloof aen de nedei'laeg van Karei Albert. VOÓRLAETSTE GEWIGTIGE TYDINGEN. (Over Vrankryh.) De zaeken zyn te Milanen plotselings ver anderd. Den 23 wierd een gedeelte van het piëmonteéseh leger onverwagts aengevallen en was gedwongen te wyken.Den 21 snelde Karel-AIbert zelf naer de plaels des stryds en behaelde na 8 ueren veglcns een aenzienlyk voordeel op de Oostenry- kers. Den 25 beschoot de piëmouteésche artillerie de oosten ryksche korpsen, toen zy plotseling ter zyde wierd aengevallen door een korps verschc manschappen, die uyt Verona gelrokken waren, waer Radelski alle maglen van Levnago en Vicence geeoncenlreérd had. Die beweégiughad totoorzaek de over- gaef ceniger positiën der Lombarden, en het verraed der Mo- deneézen. - De Piëmonteézen moesten terug wyken op Villa- l'ranca; des nagts weéken zy opGoilo terug met zich voerende 2500 gevangenen, het schitterend bewys van moed op den 24 getoond.—De blokkeéring van Mantua is op opgeheven ge worden. Te Milanen is volkomen verandering in de dcnkwyze. Men schreeuwt verraed, en vraegt de interventie van V,rankryk. De Démocratie paci/ique zegt in haer beurs-bulletin De ncérlaeg der Piëmonleèzers is bevestigd; dóór eenen buy- tengewoonen koerier, den heer Grurieri, die dc ondersteuning en hulp van Vrankryk komt vraegen. Zoo het schynt is Ae interventie in den franschcn minisler- raed besloóten. Byzondcre bevelen zyn gezonden aen admirael Bruat te Toulouze en aen lvarel-Albert. Uyt Turyn zyn tevensonrustbaerende tydingen. Den alge- meenen kreét isMarcheéren wy legen denvyand! Het volk vraegt eene nieuwe kamer. Het nieuw ministerie hééft zich geconstitueérd. Het ministerie Mamiani hééft zeer zeker zyn ontslag gegeéven. Men zegt dat den paus den oud-minister van Vrank ryk, den heer Rossi, bad verzogt een ministerie samen te stellen en zelf dc portefeuille van binuenlandsche zaeken te behouden. Den heer Bossi hééft niet aengenomen. DUYTSCHLAND. De berigten over Duytscbland ontvangen, bevestigen het berigt noópens hel gebeurde in de zitting der kamer van gede- puieérdendcn 19 july, teRoomen. De menigte drong met een onsluymig geweld de zael binnen, en eyschte, dat men eene petitie aen den paus, in de zitting van den voórigen dag opge steld, onmiddelyk aen Z. II. zou overhandigen, daer men ten spoedigste het antwoord van den II. Vader op liet daerin ver vatte verzoek om eene oórlogsverklaering aen Oostenryk, wilde crncémen. Den president verklaerde egtcr aen de kamer, dat zy onder den invloed van geweld niet koude beraedslaegen en verdaegde de zitting tot d'en volgenden dag. De burgergarde nam oogenblikkelyk maelregelen lot bewaering van de rust in de stad, en wilde zich meester maeken van de poorten en het kasteel St.-Angelo. d.vntzig, 22 july. Het laelst gewoed hebbende orkaen, hééft in Poolen veéle verwoestingen aengerigt, vooral onder den te velde staende oogst. In de provincie Lublin hebben 150 dorpen al hunne veldgewassen verloóren, vee is gedood, wouden zyn ontworteld en huvzen vernield of van hunne daken beroofd. Men vreest vóór den naderenden herfst, en de pryzen van alle graensoórten, zoo wel als van de andere veldvrugten zyn plot seling aenmerkelyk gesleégen. Waerschynlyk zal deéze gebeur tenis beletten veel tarwe uyt te voeren. Leipzig, 28 july. Er hebben hier onlusten plaels gehad, om reden der aenliouding van den volksman Krauze. Het gevegt is hevig gewéést. Een vytiental huyzen zyn vernield. De stad was den 27 in de magt des volks. iNSPRLCK, 28 july. Volgens een nieuw legerbulletin van Radelzky heél't generael Welden, Cremone ingenomen en dit stormenderhand. Den vyaud bad Piesclicra veriaeten en was ie» gcéne zyde van het mcir Garda gewcéken Z. M. den keyzer hééft aen Radelzky bet groot-kruys van bet Maria-Theresia-orde ;ezonden. ENGELAND. Berigten uyt de graefschappcn Kilkenny, Carlow, Cork, Gas bel, verzekeren dat Smith O'Brien aen liet hoofd was van 3 a 4000 opstandelingen. Na eene ontmoeting met de troepen te Boulagh, zyn deoproerigen verslaegen, veéle gedood en gekwetst. O'Brien zoude de vlugt genomen hebben. Men dagt hem des avonds aen te houden. Doheny, O'Berly en Dillon deelden, naer men zegL aen den stryd. Den laetslen zou gedood, den eersten gevangen zyn. De catholvke geeslelykheyd Iragt alle bloed storting te vermyden. O'Brien Iragt alom liet volk op te ruyën. Zaturdag was by te Kilkenny met 2 of 5000 man. Toen hy aenkwam tuydde de klok en de boeren snelden te wapen. Men zegt dat dal O'Brien, in de omslreéken van Urlingford slag leveren wilt opdat dc mynen hem tot wykplaets zouden kunnen dienen, in geval van ncérlaeg. Er zyn thans meer dan 50,000 man kouiuglyke troepen in Ierland. De laelste tydingen nvt Ierland zyn rustig. In het gevegt dat zaturdag geleverd is, hééft men Iweemael op Smith O'Brien geselioóten, doelt hy is niet gedeerd; eenen oproerling, die eene piek zwaeyde, naest hem, wierd dóór een dier scholen gedood. Egter is O'Brien den 50 gekwetst dóór het pistoolschot van eenen policie-offieicr. Men vervolgt hem en men wilt hem dood of levend bemagligen. Men zegt dat het op- roer-hoofd deels zinneloos is van opgewondenheyd. parys, 31 july. Maendag beeft den heer Manguin op nieuw interpellation gedaen over dc buytenlandsche zaeken. Hy be weert er in dat de agenten der republiek by den vremden het wantrouwen verwekt hebben. Aengedrongen die agenten ie noemen, maekt hy die van den Piëmont en Napels kenbaer, die gebeyme zendingen haddenden laetslen aengaende het vrae gen van scliadeloostelling. Generael Cavaignac v/aegde te zeg gen, dat hy hierin niets beschuldigends vond, hetgeén dóór een: Dat ejael unicl aen! dat was onder het vorig gouverne ment! beantwoord wierd. De woeling was hevig in de ver gadering en schoon men burger Manguin wilde beletten te spreéken, hééft de kamer beslist dat by de zaek openbaeren zou by zegt dan dat den franschen agent, te Napels aldacv den oproer gewapend en de barricaden hééft leeren oprigten. Sinds den lactsten opstand hebben iederen dag traencn gevloeyd op het graf van deéze of geéne kinderen des vader lands. Het laetste is thans, generael Damcsme. Den 25 juny trof hem eenen kogel naby de linkerzyde, by den aenval eener barricade aen den Panthéon. Toen hy viel, riep hy uytIk kan niet verder gaenik ben gewond. Eenen geneésheer, zynen vriend, die zich by hem bevond deed hem naer het hos pitael Val-de-Grace voeren. Den kogel had hem het been verbry- zeld. Dcheelkundige bewerking viel zeer gunstig uyt en de wonde was in staet van" geneézing. Hy is gestorven toen men hem gered waende. Den 26 jnny 's nagts had men te Lyon geschreévenc plak- kaerten aengeplakt waerop 6toud: WERK OF DE DOOD! De stads-sergeanten hebben die des morgens 27 afgescheurd.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3