ZONDAG IAUGUSTY 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N'100- AELST, den 12 August). Schipbreuk van the President. STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoucen op 20 centimen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvecrdige.kIagten of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen beeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen eu dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocimeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal"wor den toegezonden. De naemen der persooncn die ons eenige stukken zouden begeéren mede le doelen, zullen gekeym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons hlad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengact. CüIQl'E SUUM. DEN DENDER-BODE GEMEENTE-KIEZINGEN. Gelyk wy in ous voorgaencle Nr zegden, huugt van den uytslag der gemeenle-kiezingen veel af zoo tot vóór- als tot nadeel eener stad of gemeente; daerom agten wy het eene pligt de inwooners van alle steden eu gemeenten waer ons blad geleézen word, te ouderrigteu noópens de gevolgen die eene kiezing zonder overleg gedaen ten voórdeele van coterien en partyschappen en ten nadeele der gemeynte, moet hebben. De gemeenteraeden, gelyk een brusselsch hlad zeer wel zegt, zyn geene staetkundige korpsen, het zyn vooral korpsen of vergaderingen gelast met het bestuer der stotlelyke belangen van steden en gemeenten'l is slegts by uytzondering dat een vraegstuk met de staetkunde in verband, in hun raidden mag behandeld worden; maer indien de gemeenteraeden geene staetkundige vergade ringen zyn, hunne werking heelt daerom niet te min invloed op den voorspoed en 't welzyn hunner geadmi- streérde. lvn inderdaéd, geef het bestuer eener zelfde stad of gemeentenen bekwaeme of onkundige persoouen, en gy zult die stad of gemeente naer haeren ondergang zkii "daelcn of naer voorspoed slreéven. De kiezers die nen dus uytsluytelyk hunnen keus te vestigen op be kwaeme persoonenop kundige besluerders die de «aegstukken magtig zyn van financiën, van openbaeren sezondheydsdienst, van publieke werken en openbaere weldaedigheyd, kwestiën die heden zoo noodzaekelyk dóór de stads- of gemeente-bestuerdeis moeten begreé- pen worden. Mannen kiezen enkelyk om dat zy ryk, in vloedhebbend, intrigant zyn, of om dat zy aen d'eene of andere heerschende parly belmoren, is van den kant der kiezers hunne eygene belangen en noodwendigheden miskennen, liet verledene moet de maet van het toeko mende zyn; den kiezer moet overweégen of de aftreé- dende leden hun mandaet wel hebben vervuld, zoo niet, zy moeten denken aen vervanging; maer er blyft nog te bezien of de geéne die worden voórgedraegen, in staet Men herrinnert zich nog dateenige jacren geleden, ons gouver nement twee sloombootcn, dc Briliscli Queén en The President had aengekogt; de Kritisch Queén is dóór het gouvernement vóór eenige rcyzen gcbruykl en dan cyndclyk met overgroolc verliezen ve.rkogt; The President, waervan wy hier gaen ge waegen, is op sync toetste reys met man en muys vergaen. M. Coockman, renen der passagiers, had een dagschrift gehou den waerop alles acngcleckend was en vervolgens in eene flesch aen dc golven toevertrouwd, welke flesch op de kusten van y oord-A m er ik a gcvischl is geworden en hel document dat zy inhield in druk gegecven. 'T is 'l geen wy hier laden volgen. Ven 16 maerl, 'smorgens 7 neren. Mynen angst belette my te slaepenbet was als of er bergen niv op bet liehaem lagen. Ik dééd eene venster open, en, toen dit ook niet hielp, klom ik naer bet dek op, en vraegde in myne vcrwerring aen den slucrman, of wy dan niet haest in Engeland waren? Hy lachte my luydkeêls uyt, en ik herstelde my spoedig, 0111 den spot te ontgaen, ca vroeg: Waer wy nu juyst wel waren? lly antwoordde: onder den iagraed van breedte; en ik zugtte, toen in iiet hoenderkot eenen liaeu zoodanig afschuwelyk kraeyde, dat bet myn hert doorsneed, en dóór nieuwen vrees- lykcn angst overvallen, spoedde ik nty weder naer myne hut. li Godwat zal hier gebeuren? Myne lange keêrs van den aenvang afgeknapt, was omgeboógen, en had myne bedgor- dynen in brand gestecken, welke den wind waerschynelyk dóór de openstaende venster had in beweéging gebragi; ik kwam nog even vroeg genoeg om hel onheyl te vóórkomen, en dit en van goeden wille zyn om beter te handelen dan de voorgaende; er blyft te onderzoeken of de nieuwe kan didaeten geene partygeesten, geene vraekzugtigen zyn, die, om hunne onedele driften te voldoen, het welzyn en de eer eener stad of gemeente zouden slagtotfereii. Er dient op dit alles wel gepeysd te worden; gewoonelyk belooft men véél VOOR dc kiezing en NA de zelve word er met de gedupeerde gelachen. Indien de meerderheyd onzer stad niet wilt gefopt worden dóór eene alles be- heerschende coterie, dat zy op haere hoede zy en degeéne welke nulliteyten of verslaetde kandidaeten komen aen- pryzen, beleétdelyk over hun aenbod bedanke en volgens Indien men zich naer Parys bcgeéft, wat oumoet men daer? Eyndelooze oneenigheden die zich van daer over 'l overige van Europa uytspreydeb. Vóór liet oogenblik egter is Parys kalm zonder noglans dit vertrouwen le genieten dat aen een wel opgevormd gouvernement eygeu is. be vrees vóór den volgen den dag bevangt er elkeen, en dit met reden; want de zwak- heyd van liet gouvernement taemelyk groot iszyn byna uyt sluytelyk militair regiem verwekt véél vyandeu welkers onie- vredenheyd liet slegts dóór halve maetregels durft tegenwerken- ken. Van haeren kant, ondersteunt de nationale vergadering het gouvernement slegts wanneer het tegen den reeds gedempteu oproer strengheyd ontvouwd. Wat gaet bet met die duyzcnde oproerlingen doen met welke de kelders en gevangenissen opgepropt zyn en welkers getal tol dagelyks vermeerdert zelfs met Ledru-ltollin, Louis Blanc, Caussidière, al mannen die onlangs nog zoo magtig "waren? Het Ualiaensch vraegstuk ligt op Vrankryks hert; zyne geldelyke middelen zyn te zeer uylge- put; Vrankryk mag niet genoeg op zyne eygenekinderen steunen 0111 in Italiën tussehen le komen, en noglans is de lusschen- komst een vraegstuk van eer vóór bet gouvernement; word zy daergelaelen, Ooslenryk zal Milaneu weder veroveren, word zy bewerkt, geheel Europa loopt gevaer in vuer en vlam te ontbranden. De republiek vind nog tegenkantingen in de lier- opvorming der gebeyme vergaderingen eu in den uytslag der municipale kiezingen. In de departementen zyn het meest de bergbewooners en de legitimisten welke boven liggen. De ver- eeniging dier twee partyën 0111 de republiek omver le werpen, zie daei' 't géén ous als mogelyk vóórkomt. Indien men lot Engeland overgaet, wy zullen liet 111 volle vreugde vinden. En waerom? Omdat iiet met zynen yzeren arm den Ierschen opsiand hoéft kunnen dempen. Wat will Ierland? Het wilt de zelfde reglen genieten ais de Engelsche Natie tevens met deéze vereenigd blyvende. Maer Engeland is bedugt vóór Ierland, Engeland baet de geloofsgezindheyd die Ierland belyd. Daerom ook zyn alle middelen goed voor zoo véél Ierland kan onderdrukl blyven. llaer, O wouderlyke zaek 't is liet catliolicismus dal in lerlaud boven ligl en waer legen Engeland zyne pylch schiet, 'l is dil zelfde caibolicisinus dal geholpen lieéflom den opstand te slillen en le smagten wam de clergé van Ierland wend alles aen 0111 hel volk binnen de paelen le houden, de parly van O'Conuell is buyten de worste ling gebleéven. Gaenwy verder naer Spanién, wy vinden deszelfs hoofdstad ten prooy aen de gistingen en samenzvveëringen der partyën welkers vertakkingen zicli lot in dc provinciën hebben uytge- breyd. Italicn is nog liet meest verwarddank aen limine onccnig- lieyd, ontmoeten de Italianen de eene bloedige nederlaeg na de andere en vlugten vóór de Ooslenrykers die zich geduerig ver sterken. Zonder eenen onverwagien zcgenprael, is Milanen weder heroverd, liet Pieinouteésch-leger herstelt zich wel is waer, hel patriotismus is overal lenhoogstcn geklommen; maer als geheel Oostenryk zyne geschillen van kant legl en naer liet oórlogslooneel snelt, wal kan Karel-Alberi zonder de hulp van Vrankryk. Oostenryk, dal onlangs verlamd schéén, herneemt eensklaps al zyne kragleu" regt zicli wederom op en dreygt Italiën te verpletteren. Van den eenen kant sluyt Ilongariën zicli wederom aen Oostenryk ca. bied 50,000 man nen aen terwyl Boheuien insgelyks onder liet juk der gehoor- zaembeyd weerkeert; van den anderen kant is liadetzky zege vierend in Italiën, en'sryks besluerdcr Johan, ontvangt den gelrouwigheydseed van scliier geheet Duytschland. Zal eene zoo onverwagte goede verstandhouding duerzaem zyn? 'T is te vreezen. Pruyssen verstact slegt de gevoelens eener duytsche vcreenigiug bet ziet met eene ongeruste oog de absolutistische iicygingen der vergadering van Francfort, en vervolgens zou den oorlog van Slceswyk de geesten kunnen afkeeren en de oueeniglieyd in de lalryke slaeten van Duytschland weder ont- sleéken. Waer wy ons ook wenden, overal is gis'ing en angst, oorlog in 'tverschiet of in weézenlyklieyd. Moglcn de kinderen van ons vaderland lessen neémen uyt de ongelukkige gevolgen die de Italianen en Fransclic zich door lniniie oneenigheden op den hals gchacld hebben. had ik aen den kraeyëndeu baen te dankenzoo wonderbaer zvn Gods wegen Twee ueren lang laefde ik myn bedrukt hert aen dit bewys der Goddelyke Yoórzienighcyd, daerop viel ik eyudeiyk in slaep, en in den droom verscheen my myne moeder. Haer gelaet was treurig en verwerd, en in liaere handen droeg zy een doodhemd, dal zy my aenboód. Ik gilde luydkeêls uyt, en ontwaekte dóór eene pyn aen liet lioofd, waermede ik in den angst ergens tegen zal gestooten hebben. Ofschoon ik nu volkomen wakker wierd, zag ik nog allyd die zelfde gedaenle in myne hul, zy zal op de kleyne bank agter de tafel, en liet lykgewacd in liaere banden, zag ik, wierd dóór eene donkere vlam verteerd. Nu ylde ik op haer toe, en toen ik hacr geheel naby was en myne handen naer haer uytslrekte, verdweén zy als eene wolk, aen inyiie handen noglans w as bel als of ik eene ysschots bad aengegreé- penMynen God met welk eenen angst verwaglle ik den mor gen Maer, nu wéét ik wat ons bedreygt; ik wéét ook wat te beginnen. Ik zal den kapiteyn, by al wat hem Iieylig is, bezweè- ren dat hy de revs niet voordzettc maer terugkeere, want onzen ondergang is besloóten,.en op deéze wyze misschien nog af te wenden. 8 ueren. Ieder lacht my uyt, als ik myn nagtgezigt vcrhael, en ter zeiver tyd dat my het bert door angst drevgt le breéken, is alles gewoon en gerust, behaegelvk in de groote zael. Eenen zwaeren dikken nevel zw eeft over de zee. Groote ysseholen dryven ons vóór by, en den kapiteyn staet op de raderkas (padille box), en ziel met verlegene blikken in de zee neder. lederen oogenblik wenkt hy den matroos aen het roef, en eenen anderen digt by de boegspriet, werpt van tyd tot tyd bet dieplood uyt, en roept mei tieesclie stemde kneopen af. Het dof gerugt der machine, gepaerd met bet jammerlyk eeuloonig geroep van den matroos uyt de verte, hééft iets onbe- grypelyks, afgryselvks voor my, en loeli kan ik bet zelve nergens ontioopeii, want, dc lucht is in deézen oogenblik zoo stil als bel graf, waeraen ik onopboudelyk denken moet, waerlienen ik myne gedagten rigtc, want liet qhheylvoói spellend gezigl van deézen nagt vervolgt my allerwege, en iederen volgenden minuet verwagt ik liet doodvonnis van liet onverbiddclyk noodlot. Sedert twee dagen zit eenen groolen zwarten vogel op den top van eenen der masten, van waer by met begerige oogen op ons nederziet. Men zegt, het is eene europescbe raef, die onheyl vóórspeltmaer niemand weél ie zeggen hoe hy is hier ge komen. Daer hy verhaclt my M. Thorndicke, dat sedert juyst zoo veéle dagen eenige groote haeyën ons achtervolgen, die, zoo als ik reeds voor lang wist, hunnen buyt reeds, ais hy nog in leven is, op den reuk kennen, en voorzeker niet vergeefs ons arme zeevaerders omringen. Den kapiteyn heéfl eene halve ucr lang, beneden met den machinist gesproken. Daerop hield het machlenewerk een kwartier uers op te werken, en er worden onderzoekingen be werkstelligd. Men sprak véél van ventielen en van dobbele kragt, Heer des hemels, wal mag dit beduyden? Vraegt men daernaer, zoo word men wel aenhoord, doch bekomt geene antwoord; terwyl ik daer over nadenke, overvalt my wederom eenen vreeslyken angst. Ik wil bidden. iJes nagls 12 neren. Een ontzettend onheyl hééft plants ge grepen niet een, neentwee, dry Onzen ondergang is nu zeker beslist, ofschoon den kapiteyn zweert, dal er >;c!s te vrcezen I is en ous allen bevolen beéli van hel dek af,le blweii.

De Denderbode | 1848 | | pagina 1