Meü léést itl den Ami de l'Ordrc Toen zaterdag laetsll. ■den koning van zyn landgoed van Ardenne terug kwam, dééd Jiyzyn rytnyg in liet plcyn van Anhée stilsta™, om aen eenen maeyêr een handvol koornlialmcn te vraegen. Z. M. heeft zorg vuldig die koornhalmen medegenomen en pryst derzelver schoonheyd. Den werkman van zynen kant is zeer verheugd terug gekeerd over die eer, die hy gehad hééft van den koning -dit aen te hieden, en over Z. M. .goedheyd. Te Brugge, in het bureel van den Impartial, slaet cenc stembus geplaetst waervan de dry sleutels aen dry der trelfe- lyksle stemopneémers toevertrouwd zyn: elkeen mag er zyn stem brieften gaen insleéken, en de 25 persoonen die de meeste stemmen zullen bekomen hebben, zullen als kandidaeten voor -de definitieve gemeenle-kiezing voórgedraegen worden. Deéze mogen voorzeker als de uytdrukking der openbaere deukwyze aenzien worden. 'Uyt Basseveldc meld men dat er twee peêrden, die zich tegen de byènkorveu waren gaen vryven, dóór de byën zyn dood gestreeld. In het weekblad van Audcuaerde, de Gazelle, léést men wal volgt: De bruggen der verslerkingswerken worden nog alle dagen opgetrokken en vóór niemand geduerende den nagt nedergelaelen. Dit streng bevel levert aen veéle persoonen, zoo als notarissen, geneésheeren, vroedvrouwen enz., veéle onaengénaeinhedcn op. Zekeren dag deézer wéék, hééft eenen man eene uer lang de schoonste wóórden der wereld gespro ken oin de bruggen neder te laeten, ten eynde eene vroedvrouw of heelmeester te konnen baden om zyne vrouw te verlossen, ■die niet alleen in harens- nmer ook .in "stervensnood was. Alles és vrugteloos geweést. Men verzekert ons dat de vrouw hulpe loos overleden is. Te St.-Truyën zyn geene officieren van de borgerwagt konnen gekoózen worden. Alle de gardes civiques hebben witte briefjes zonder naemon in de bus gesleéken. Volgens een dagblad, van de franse lie grenzen, is den oogst aldaer.zoo overvloedig, dat op de merkt teValencyn, verleden vrydag, de nieuwe rogge en geérst aen 7 franken den hektolitër zyn verkoglzgeworden. Eenige der helden van Risquons-Teut zyn zaterdag II. ■te Parys, vóór de regtbauk van correctionneélc politie ver- sclieónen. Fosse, acnvoerder der bende zon Ilocsang verweiden hebben dathy het belgisch Gouvernement de plaels had aengetoond, waer liet legioen liet best kon gemitrailleerd worden. Hocsang van zynen kant beschuldigde Fosse van 2500 franks gcstoóleu te Iiebben, welke hy van liet voórloopig Gouvernement vóór liet legioen ontvangen. Over deéze beschuldiging ten hoogsten vertoornd, hééft Fosse ■Hocsang geslagen. Deézen bietsten heeft eene klagle vóór de regtbauk gedaen, waer Fossc tot 50 fr. boete veroordeeld is geworden. Den heergraef Damesnil, ryken franschen grondeyge- naer, diegroote kapilaelen gebruyken wilt in den akkerbouw, aerz.elde tussehen de lieyden omslreéks Bordeaux en die van Ardennen, en hééft thans aen deéze laclste den voorkeurgegeé- ven. Hy heeft aen den minister van binnenlandsche zaqken omtrent 500 hectaren onbebouwden grond gevraegd, in de ■nabyhèyd van Bouillon, welke hy voórnèémeiis in een tydperk van vyf' jaeren te ontginnen. Eenen jongen welken, op St.-Pielers te Gcnd hy het los branden van een kanontje zich sterk aen hel hoofd gekwetst had, komt aen de gevolgen deézer wonde te overlydc'n. Nu dat het kalf verdronken is, poogt de communale overheyd den put te vullen. Fris aengeplakt dat er in de slracten dier slad geene vuerwapens meer mogen losgebrand worden. Eenen der gekoózene 1" lui tenanten hééft een slaelken willen opleveren van z.yne genegenhcyd vóór zync onderhoori- gen. Toen in den avond', om tien neren, de garden kwamen om hun tweede opperhoofd geluk te wensehen* was den 1» lui te nant reeds te bed, en riep aen de geiukwenschcrs uyt de ven ster dat den luyteiiaut reeds slaepen was. De gardes drongen aenmaer, den officier met zyue slacpniuts en in zynen tab- haerd, riep; Ilompez vos rangs! En met deéze pil mogten de mannen wegtrekken. Den debut van deézen luylcnantbe looft aerdige scènen. (Vaderlander) Med. Art. Een kind van omtrent de 1 a 5 jaeren is sedert eene amend te W- terlóo. Hel spreekt vlaemsch, is roshairig en heel Augustus. Volgens lielgcén men van hem verneémen kan, hééft hy het laetst by (wee tauten gewoond, waervan de eene Pelagie, dè andere Cornelia heel. Dengenaemden Frans Bouvry is zaturdag laelstleden dóór het hof van assisen van Henegouwen ter dood"veroordeeld voor moord op zyne vrouw gepleegd. Te Bergen hééft deézer dagen een droevig tooneel plaels gehad. Dry soldaden hadden hun arrest verbroken. Zy wilden zich zelve hierover aenklaegen hy hunnen kapiteyn. Deézen wilde hen doen vertrekken, doch daer zv niet gauw gingen, dééd hy de wagt roepen. Toen deéze gekomen was en men de dry soldaden buylenbragt zag men dat eenen hunner gekwetst was. Den kapiteyn liad hem verscheydene sabelslagen op het hoofd toegeliragt. Den gekwetsten kon niet meer règt- staenhy viel neder. Op zyn geschreeuw vormde er zicli zamen- scholing die zeer verontweérdigd was eenen soldaet aldus te zien mishandelen. Den geneesheer Montegnies is terstond toe gesneld en hééft met behulp van den heer Hutsage, apotheker, den gekwetsten de eerste zorgen toegediend. Den Journal du Limbourg zegt van goederhand verno men te hebben, dat in de gemeenten eene zekere volkstelling hééft plaels gehad om te iveéten, hoeveel belgisclie troepen daer konnen worden gelegerd, en dat, sedert eenige dagen, twee belgisclie regimenten zyn aengewcézen om zich op de grenzen van hel hertogdom Limburg te begeéven, zoodra er van deéze van Duylschland spraeke zal zyn om duytsche troe pen naer de zelve grenzen te doen oprukken. Volgens den Limburger, hebben de paters redemptoristen die nu te Willem gevestigd zyn, liet lokael genaemd liet Uie- zenhuys, te Tongeren gekogt, en zullen er gaen woonen. Het klooster van Wiltem zal dienen tot schuylplaetsvan de Jesui- ren die nvt Savoyën en den Piëmont verjaegd zvn. Volgens dagblaeden van Brugge zoude de commissie, dóór den provincialen raed van Viaendcren belast met het onder zoek betrekkelyk Vlaenderen, zich by de volgende maelregcls bepaclen 1". De de buytenlandsclie kolonisatie, in taemelyke uytge- streklheyd, bel eerste redmiddel is, dat met vrugt voor liet pauperismus kon voorgesteld worden. De commissie cysclit eene kolonie onder nationale vlag, onder cengetcmpcrde lucht streek, in een wóórd, in de beste voórwaerden, die men zoude kunnen bedenken om te gelukken. 2°. Dat de binnenlandsche kolonisatie, maer in mindere uylgeslrektheyd, een nuttig middel is, niet alleen om de bevol king van Vlaenderen te verminderen, maer om door verloop van tyd eene nieuwe provincie daer te stellen. 3". Dat men, om de oude linncnnyverheyd te doen herleven, een stelsel van maetregelen moet gebruyken, waervan het grootste gedeelte reeds dóór de vlaemschc pers voorgesteld zyn, en die voórnaemenlyk bestaen in een regt op den uytvoer der linnen, in premiën van landbouw,—in kostelooze uytdee- ling van vlaszaed aen de weevers, volmaektcre werkluygen en andere middelen niet deéze ovoreenkomende. De commissie zonde goedvinden dat er aen de bebouwing van vlas eene premie van 50 0/o verleend zoude worden. Deéze 50 0/o zouden dóór den vremdeling, die deéze noodzaekelyke stol komt koopen, terug helaeld worden door een regt van 30 O/o dat den uytvoer van vlas zoude treilen. I UW.SC lit: REPUBLIEK. Parys, 7 augusty. Wy lcézen in den Journal des Débats Verschillende geruglen verspreiden zich over den inhoud der telegrafische beriglen, welke liet gouvernement heden ontvan gen hééft. Sommige zeggen dal koning Karei Albert, van naliy gevolgd door liet Ooslenryksehe legér, zich onder de mueren van Milancn bevind, waer hyziclt gereed maekt eenen laetstcn en beslissend™ veldslag aeii maersehalk Badetzky te leveren, andere beweéren dal het gouvernement de tyding van de vol- komene ontriiyming van Lombardiën dóór Karei Albert en de Piëinontecschetroepen, ontvangen had. Wv weéten niet welke deézer twee tydingen de waere is, nmer wat wy met genoegen kunnen bevestigen, is liet geloof en algemeen vertrouwen in de waerschvnlykhevd van eene be middeling aengeboóden te Wecueutü/ Ie Turyn, dóór de Engelsche en fransche gouvernement™/ Men léést in liet zelfde blad Het Ooslenryksehe leger, 80 a 00,000 man sterk, trekt in dry korpsen legen Milanen op liet midden korps, onder hel bcvefvan Radelsky, en uyt 50,000 man zamengesteld, vervolgt het Piëmonteésche'leger in zynen alïogtden regter vleugel trekt tussehen Brescia en Milanen op en de linker vleugel is, langs den regter oever der Pó, in de rigling van Panna en Plaisanee in optogt. Burger Bastide moest dynsdag in de vergadering het wóórd neémcu over de interventie van Frankryk en Engeland in de zaeken van ilaliën. Men is verwonderd geweést dal hy er geen gewag van gemaekt hééft; doch men begreep weldra dat nieuwe beweegreden hem zulks beletten. De tydingen van de net lerlaeg der Italianen zou de oorzaek zyn van de slilzwygeudlicyd van den minister. Niettemin was deézen avond liet gerugt verspreid dat reeds een verdrag tus sehen Engeland en Vraukryk was aeugegaen en dat, zoo Oos- tenrykde intervenlie van Vrankryk weigerde, of met Italiën als overwinnacr wilde bandelen, geueraef Cavaignac omnidde- lyk gewapender band zou tussehen komen. Den heer Emile de Girardin belooft in zyn dagblad La Prrsse alle peisoonelyke beledigingen te vergeélen; vervolgens werpt hy eenen oogslag op den toestand der republiek, en zegt: Ook het gouvernement van 1830, bad z.yne april, junyen mey-dagen, naerin het dry keeren de overwinning behaelde helgeén egter niet belette dal het inde february-dagen onder de vierde proefneéming beziveék. Drymacl is "de Republiek wonderbaer ontsnapt aen de poogingen van de april-, mey- en juny-dagen; zal de Republiek den vierden keer ook zoo gelukkig zyn? Men moet bet wensehen, maer men mag er niet te slejli" op betrouwen.» Er is gezegd dat generael Cavaignac het noodig geoor deeld Iteéfl het huis dal zich tegenover zyn hotel bevind, dóór soldaeleu te laeten bewaeken.—Men zegt dat deézen maclregel genomen is om zekere onrustwekkende voórteekenen. Generael Lamoricière zoude dezelfde voorzorg gebrui kt Iteb- ben in den omtrek van het ministerie van oorlog. Een aental bewooners der Yannau-, Babylone- en Varenne-straten, in de nabyheyd van den onmeclely'ken hof van generael Cavaignac, verhuyzen onophoudelyk in de voorzeker ongegronde vrees van eenen aenval legen het' hotel of inbrack der huyzen. PARIS, 8 augusty. Men sprak deézen namiddag van geheel andere besluiten, die een gedeelte van het verslag van de on- derzoekingg commissie zouden bepaelen tot eene vraeg van vervolging legen de liceren Louis lllanc en Caussidière. Den heer Ledru-Rollin zoude liuyten zaek gesteld zyn, en de termen van het verslag zouden ten zynen opzigle slegts uyt een "e- schiedkundig oogpunt beschouwd worden. Gisteren heelt men in de Vergadering een schriftelyk voorstel uylgedeeld dat naer liet comité van justicie verzonden is. Dit voorstel vervat het volgende Ik vraeg dal de Vergadering vervolgingen tegen my loelaete. (get.) LAMENNAIS. Den harcel van Roule is eergisteren avond het tooneel van eenen ntoorddadigen aenslag geweést. Eenen persoon rigtte naer eenen jongen mobielen garde een pistool met twee Ioopen; maer, dank aen de tegenwoordighei d van verscheydene persoo^ tien, lieéft hy zyn helscli voórneémen niet ten uytvoer knnnen brengen. Den moordeuaer isaeustonds aengehou'denennaerde wagt geleyd. Ingevolge der op hem gedaene onderzoekingen, heeft men nog by hem bevonden: Een ander geladen pistool met twee loopen, twee scheermessen, eenen poiguaerd, kogels en kruyd. Volgens liet ministerieel blad van Parys, zynDen markies Brignole-Sale, sardinischen afgezant te Parys, en den markies A. Ricci, door generael Cavaignac, voórziltcr van den raed, ontvangen geworden. Men verzekert dal in die byeenkomst den sardinischen afge- zai' aen het opperhoofd der uylvocrcndc magt, officiéél de (in"nu,,,ivke lusschenkomst van liet fransch leger in Italiën gevraegd 'V;ft. Op die vraeg heeft generael Cavaignac, naer men zegt, geav,vo^r(| gat jc republiek reeds in die loevallig- lieyd voorzien heen, jat z.. n0pCns Jii vraegpuut, niet En geland onderhandelingeu qengeknoopt heeft. Den uylslag diër onderhandelingen zal zyn, in-- aci bod van eene lusschenkomst, van nege Engeland en YrankryX itat aen (taliën en Oostenryk zal gedaen worden. Men zegde dat den grondslag deézer lus schenkomst reeds tussehen de twee kabinetten hepaeid is, en dat deéze besloóten hebben, iedereen regt te do™, ten eynde eenen algemeenen oorlog te vermyden. Paris, 9 augusty.Het Engelsch kabinet, om de interventie in de zaeken van Italiën aen Oostenryk te doen aen neen,™, heeft besloóten de fransche republiek officiéél te erkennen zelfs vóór de stemming der grondwet. De grootste voorzorgen zyn genomen vóór het vervoer der eerste veroordeelden, noópens de zaeken van junv. Zy waren 3 aen 5 gebonden en men luid ze uyt de forten gelnieid zonder hun te zeggen, waerlieén men hen vervoerde. In iedere stand- plaets wierden zy van ryluyg veranderd, zoodat dezelfde kerels nooyt langen tyd by elkander bleéven. HOLLAND. Haarlem, 6 augusty.lil den afgeloopen nagt is eene zwaere misdaed gepleegd in de nabuerige gemeente Velzen, op Beec- kenslein, liet buytenverblyf van den gepensionneérden generael Jhr. WF. Boreel. Naer helgeén wy daeromtrent verneémen, is den generael, omstreeks een uere, in zyn slaepvertrek, het welk gelegen is in de beneden-verdieping van bel gebouw, op zyne legerstede gevonden, badende in zyn bloed en zeer zwaer aen het hoofd gewond, terwyl den huyskncgt, dieop het roepen zyns meesters ontwaekt en toegesclioólen was, tevens een raem van dat vertrek vond opcnslaen en verscheydene voorwerpen van meer ol' minder weerde vermiste. De wonden schoenen met eene byl, of dergelyk voorwerp, toegebragt te zyn; boewei zy van zeer ernsligen aerd moéten weézen, vleyde men zich, dal den toestand van den hoogbejaerden generael niet lioópeloos was. Er zyn onverwyld alle naspoóringen gedaen, om den daeder of de daeders te ontdekken. ITALIËN. - De liandelwyze van den Paus draegt reeds liaere vrugten eenen vriend van Ciceronacliio is aengcrand en doodclyk ge kwetst, den abt Ximénès, opsteller van de Cassandrinois ver moord geworden. (Langs Vrankryk). Er is natiy Milanen een afgezonderd kamp gemaekt. Reeds zvn veéle troepen gekampeerd. Den koning is gisteren van Meieguano aen de poorten van Milanen aengekomen. Hy hééft zich te Saint-Georges néér geslagen. De tydingen van liet leger zyn gerustellcnd. Het voetvolk lieél't ecnigzins geleden; liet hééft hulp en 5 a G dagen rust noodig. Den vyand is nog niet naer Brescia teruggekeerd. Al zyne poogingèn wenden zieli op Milanen. Hy zou te Plaisanee de Pó willen overtrekken; doch de Italianen bezetten dien posi nogaltyd. Tydingen uyt Milaencn van 4 Augusty, zeggen, dal Mar schalk Badetzky onder de mueren van Milanen gelegerd was. Wy kennen geene omstandigheden; sedert de nederlaeg der dappere Piëniontezers aen de Mincio, ontvangt men geene ty dingen uyt liet kamp meer. Men kondigt geene bulletins meet af, men sehryft geene brieven meer, in een wóórd de grootste slilzwygendheyd blyft licersclicn. Milanen is dóór de commissie van publieke verdediging den 5 Augusty in slaet van beleg verklaerd> den groots ten angst lieerschte in de stad. De bevolking schynt besloóten te bebben een beleg te onderstaen en bet voorbeeld van Sarrogossa te volgen. Marschalk Radetzkv lieéft eene korte en dreygeude proclama tie aen de Milancczen gezonden. Zie hier er een uyllreksel van Gy hebt uwen vorst verraeden om een revolutionnair gouver nement aen te hangen; keert lot uwe pligl terug of schrikt voor de bestraffing. VOÓRLAETSTE TYDINGEN.OVERGAEF VAN MILANEN. De Oostenrvkers zyn te Milanen binnengetrokken. De stad lieéft zicli overgegeévcn na een bloedig gevegt. DUYTSCHLAND. Het Frankfurter Journal spreekt van hel daerzyn eens plans, om tevens met de staelkundigc eenheyd, ook die der kerk in Duylschland te herstellen en alzoo by den voóruytgang in den cirkel des tyds, geheel lot bet standpunt van de zestiende eeuw terug te keeren. Het ontwerp zou gevormd zyn door den zich thans te Frankfort ophoudenden professor Gfrörer, van Frei burg, die de tveder-opbouwing der oude Duytsche Boomsche Iiatholyke kerk als een der gevolgen van de herstelling van het Duylsche ryk proclameert. Tol bereyking van bet doel, stelt hy voor, dat dóór den tegenwoórdigen paus Pius IX, zoo in zynen naem als in dien zyner opvolgers, aen de protestanten, die in den schoot der Koomsclie kerk zouden willen terugkeeren, de volgende reglen zouden worden toegezegd 1° bet avondmael, naer verkiezing, in den eenen of den anderen der beyde vor men te mogen gebruyken; 2° den Duylschenbybel tegebruyken; 5U vereenvoudiging der kerkelyke ceremoniën en beperkte ge- bruykmaeking van het latyn by de godsdienstoefening; 4° mag- liging aen de bisschoppen, tot afschaffing van zoinmigevoór de protestanten aenstootelyke zaeken, zoo als onder anderen het ten toon stellen van reliquiën; 5° erkenning der houwelyken van getrouwde protestantsche predikanten, die met hunne ge meenten lot de moederkerk zouden overkomen; 6° Uytsluyting van de Jes ui eten-orde uyt Duylschland; 7° vryën keus in den vorm van de biegt. «Wilt den paus, dus besluyt professor Gfrörer, ons deéze punten toegcéven, zoo kunnen wy protestanten met eere over- gaen.» Het Frankfurter Journal meent egter van zynen kant, dat slegts zeer weynige protestanten vermeenen zouden, dat- geéne met eere te kunnen doen, wat professor Gfrörer met zyne eer bestaenbaer agt. DEHLYN, 6 augustus. Men léést in de 7.eilungs-}ln}lrWy

De Denderbode | 1848 | | pagina 3