ZONDAG 3 SEPTEMBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N105. AELST, den 2 September. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryveri, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet sen. Indien iemand reglveèrdige klagteu of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleeüen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc.. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen dér persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen gehcyin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Deu Vaderlander meldende dat er wederom spraek is van de verwydering van M. De Maussy, minister van jus- ticie, zegt dat dc portefeuille van dat departement reeds aen eenige persoonen is aengeboóden maer dóór allen geweygerd. liet blad geeft hieromtrent ee'nigen uytslag welken, ingezien den aerd van het blad, nog al aerdig ja zelfs als veélbeduydend voorkomt. De voórnaemste reden om welke de portefeuille van 't departement van justicie moeyelyk eenen deftigen en bekwaemen acn- veêi'der zal vinden, is, volgens den Vaderlander, dat het ministerie Rogier eene geweldige oppositie in de kamers staet te ontmoeten indien het aen zyn pro gramma van liberale grondstellingen, en aen zyne Beloften van gespaerzaemheyd niet getrouw blvlt. Tot hier toe, gaet het gendsche blad voort, hoort men nog weynig van bezuynigingen, en nogtanshet zyn bezuynigingen die men alom eyscht. Van eenen anderen kant, de kwestie der Vlaenderen blyft nog allyd eenen stronkeisteen, en zoo lang men blyft draeten, aerzelen en tasten, als het er op aenkómt de beyde 1 laenderen te redden, is er het ministerie geen lang leven te vóórspellen; en wie zou zich willen stagtofferen om, binnen eenige maanden, vóór eene vijandige meerderheyd der kamers te ■moeten wykenMen mag liet zich niet ontveynzen, het vraegstuk der Vlaenderen is ernstiger dun ooyt geworden; en den naderenden winter schijnt van geenen aerd te zyn om elkeen gerust te stellen. Zekerlyk zullen de sacrificiën die men vóór de Vlamingen zal moeten doen, groot 6e- hooren te wezen, maer niemand zal weygeren zich aen die sacrificiën te onderwerpen, indien men voorop wéét waer toeky zullen dienen, en welli doel men wilt bereyken. De zaek is niet gemalikelyk om oplossen, maer het ministerie hééft meer dan een jaer gehad om zich te beroemen en om alle inlichtingen te neémen; indien het nu nog geene defi nitieve beslissing kan neémen, dan blyft er het ministerie niets anders meer over dan zich te verwijderen, en het 6e- stuer aen anderen over te loeten Ons dunkens, begint den Vaderlander, die het mini sterie Rogier met deszelfs liberale programma en belof ten zoo zeer bewierookt bad, te zien dat ditzelfde mini sterie ons fopt. Ja, de Vlaenderen moesten geholpen wor den, derzelver redding was een vraegstuk van eer, M. Rogier had ontwerpen in 't hoofd die buyten twyllel de overgroote ellende zouden te keer gegaen zyn, met een wóórd, de twee Vlaenderen moglen Hosanna roepen zoo SCHIPBREUK. VERBRANDING VAN DEN ANISOOÏS'. .Vervolg en cynde, zie N" 102 van den Dender-bodc. haest M. Rogier aen 't hoofdwas. En, O schande! Hue véél anders klaerziende dagbladen hebben zich dóór dit onbekookt gezwets laeten verleydenhoe véél gazetten hebben geluysterd naer de ioftuytiugen en ydele drogre- j deus der belaelde fransehe en waelsche schryvers van het j ministerieel blad Vindépendance!!! Wat hééft het mini- sterie nu gedaen? 'T heeft een jaer tyd gehad om de hoold- kwestiën tegen het vlaemsch pauperismus te sludeéren, en wat is er met dien kostelyken verloopcn tyd gewon nen? NIETS, volstrekt NIETS. M. Rogier en zyne ambt- genoóten hebben elk 21,000 franken opgestreéken, zy zyn ten koste van 't land gehuysvesl, gewarmd, verlicht en meermaels gevoed geweest, maer wat zy gedaen heb ben ten voórdeele van 't land, ter redding der geteysterde Vlaenderen, is nog een raedsel. Vóór wat de gespaer- zaetnheden betreft die met zoo veel ongeduld verwagt waren, deéze zyn eene doode letter geworden; den win ter staet vóór de deur, den geringen burger is uytgeput dóór de leeningen contributiën en verval van allen ban- del, en wat staet er te gebeuren? Dc arme, de noodly- dende en rampzalige Vlaenderlingeh zullen zyne deur komen bezetten, hy zal moeten geéven of zyne ongeluk kige broeders van gebrek zien bezwykenü Waer toe zullen de schoone beloften der ministerieéle loftuyters dienen? Om by de smerten der Vlaenderen nog eene bittere beschimping te voegen Ondertusschen zegt den Vaderlander: er blyft aen 't mini sterie niets anders meer over dan zich te verwyderen, en het bestuer aen andere over te laeten. Ja het bestucr aen andere overlaetenIs dit daer mede genoeg? Waerom hééft M. Rogier en al deszelfs loftuyters zoo veel geweld gedaen om aen 't roer te geraeken? Waerom hebben de zich zeggende liberalen alles aengewend om liet beheer over het land in handen te krygen? Is het. misschien om, naer hetvoórbeéld van andere die zy beschuldigd hebben, de schatkist te zuyveren? Is het 0111, op hunne beurt, eenen zoo gezeyden gelieymen invloed uyt te oellenen en alles onder hunnen wil te doen bukken? Is liet eyndelyk om 't weynige dat er nog over blyft teenemael in te slok ken en dan liet land aen den meestbiedenden te koop te veylen? Is het maer genoeg gevraegd; wy zullen den uytslag der zaeken afwagten en binnen korten tyd zullen wy wcéten waer geheel de thans heerschende party henen wilt; zy kan nu niet zeggen dat zy ergens dóór belem merd, xs byna overal vind zy luiere voórstaenders aen 't hoofd, en, daer waer zy ze niet vind, kan zy er dezelve plaetsen. Op tyd en stond zullen wy deéze stof hervatten. Voórledene wcék hebben de graenpryzen op al de merkten van België» eene aenzienelyke verhooging on- dergaen en baeren overal véél vrees en onrust. Den vryën uylvoer der graenen en de aenzienelyke opkoopen welke reeds vóór Engeland en andere streéken gedaen zyn, is voorzeker de grootste oorzaek der prys veriiooging. Wy bemerken dat den midden prys der tarwe thans tot 19 l'r. 50 c. den hectoliter geklommen is welken prys wy in den tyd aenstipteu als konnende voor den landbouwer voordeel opleveren en dóór den burger wel betaeld wor den. Ingezien het werk ontbreekt, ingezien de aerdappe- lende meeste opbrengst niet geéven, ingezien de armoede overgroot is, en vooral, ingezien Belgiën's producten tot deszelfs onderhoud niet vergenoegen, zouden wy nuttig, ja noodzaekelyk aglen dat het gouvenementaen middelen dagt om eene al te groote duerle der graenen zoo véél mogelyk te keer te gaen. En hoe hier in vóórzien Eenvoudiglyk met den vryën uytvoer der graenen te beletten tot dat de omstandigheden weder Ibelaeten dit verbod in te trekken. De schatkist, die tegenwoordig in droeven staet is, zou er gedeeltelyk by winnen het geen zy in den winter aen dearmeehnoodlydende Vlaen deren zal moeten toewerpen willen wy geene iionderde mensehen aen gebrek zien sterven den reeds te veel uytgeputten burger zal ten minsten brood aen redelyken pi-ys eéten en den landbouwer zal eenen falsocnlyken prys van zyne waere trekken. Toen <leu dag aenbrak bevonden wy ons nog in den zelfden toestand, bevalen onze ziel aen God, en verivagtende op ieder oogenblik de dood. Het vuer had vrecslyk de overhand geno men, doch zoolang wy den kapileyn de scheépsmanoevres niet zyne gewoone beradenheyd kounuandeéren zagen, blééf ons nog eene rest van lioóp over. De eerste straelen der zon ver toonden ons onze gesteldhcyd in luiere gelieelc vreeslykheyd diglc rookwolken die ailenskeus zich niet eene zonde tint verfden, drongen met geweld door de poortluyken.en uyt de schansen van bet agterdecl des schips, en uiaeklen den arbeyd aen de pompen onnmgelyk. kien moest dien staeken. Den kapileyn gal' ons' te kennen, dal hy een vlot zou doen maeken, en dé sloepen in zee brengen wilde; dat egter eerst de vrouwen, gryzaerds en kinderen het vlot beslygen mogten. Deéze wóórden dcéden onder de manschap de levendigste be weging ontstaen. daer nu niemand zich meer de grootte van Het schynt dat de speculatie vóór een groot dee! de graenpryzen doet verhoogen. Men berigt dat er in de omstreéken van Gend veel opkoopers vóór den vremden rondloopen welke by alle boeren binnen trekken om de graenen op te koopen. Deéze en meer andere hier boven aengehaclde daedzaeken doen vrees ontstaen vóór het toekomende, nogtans is liet in 't belang van Bclgiën dat wy zoo goedkoop leven hebben als mogelyk op dat alle oorzaeken van onlusten die zommige roode mutsen hierin zouden zoeken en vinden, vermoeden worden. Het minis terie hoeft op deéze kwestie wel te denken om niet ge dwongen te worden dezelve opte lossen wanneer zy welligt teenemael verwerd en vóór geene oplossing vatbaer zyn zou. Er is ons eene fransehe brochuer toegestuerd welke het vol gende opschrift dracgt: IS DE hCROPBEURlNG DEU LIXXWERHF.ÏD IX DE Vl.AEXDEREX XOG MOGELVK? Den schryver van dit stukje beantwoord deéze vraeg met JA en haell meest al de middelen aen welke den Dender-bodc van over een jaer en hall' hééft aengeduyd. Even als wy, wilt den schryver voórnaenielyk dal de lynwaeden van zuyver handge- het gevaer ontveynzen kon, zoo daglen zy tlians verder ook aen niets, dan aeii de laetste nog overgebfeéve lioóp, en hiel den op, zich bedwang aen te doen, en hunne gewaerwordingen te onderdrukken; liet stenen en jammeren brak aen alle kanten uyt; andere sloegen, om bevreesd de hen wagtende dood te trotseéren, een vat rum aen stukken, en zongen héén en wéér waggelende hun laetste couplet. Deéze dranklielden vonden egter weynige navolgers. De mannén van egten moed scliaerden zich intusschen ron dom den kapileyn, en verzogten hem om zyne beveélen, tot redding van allen. In minder" dan eene uer hadden zy uyt al de planken, die zich op liet, tot dus verre nog door de vlammen verschoond gebleéven gedeelte van liet schip bevonden, een groot vlot getimmerd, waer op met gemak tachtig mensclien zich plaetsen konden. Zy omringden het met vaten en tonnen, en lieten het, dóór middel van aen den boógspriet en de bram- strengen gevestigde louwen, in zee af. Middelerwyd sclioóven twee oude malroozen het eenige stuk geschut, dat wy bezaten, op het dek, en losten onophoudelyk noodscheuten, in de lioóp van dóór het een of ander schip, dat zich op deéze wateren i iilogt bevinden, gehoord te worden. Na dat den kapitevn allen leéftogt, die zich in den bak be vond, en die ongelukkig niet zeer overvloedig was, op liet vlot bad doen brengen, gaf hy bevel, cm bet zelve oogenblikkelyk te doen afvaeren, vermits hy vreesde, dat het schip in de lucht springen zoude. By deéze gelegenheid wierd ons de ongemeene koelbloedigheyd waer van hy ons reeds zoo véél bewyzen ge- geéven had, in den lioogsten graed nuttig. Zyn eygen behoud uyt de oogen verliezende, was hy slegls op dat der óverigen bedag't, en blééf den allerlaetslen op liet dek, terwyl de passagiers en de matroozen, groepsgewyze naer liet vlot yldcn. Eenen der masten, die van onder door de in het ruyrn woedende vlammen verbrand was, stortte plotseling dwers op het dek neder, in den oogenblik toen nog de manschap, naer de stem van liaercn kapileyn luysterende, eenig order en tugt in agt nam. Daer dien niet voórzicnen toeval de dood van elf mensclien te weég bragt, verspreidde den zeiven schrik en ontzetting ouder de menigte. Vyftig a zestig passagiers sprongen, op hel gevaer af, om armen en beenen te breéken, op liet vlot. om maer zoo spoedig mogelyk van den Anisoon neg te komen, welken zy niet iederen oogenblik vreesden in de lucht te zien springen. De overigen volgden hen onmiddelyk, het zy dooi den zelfden gevaerlyken sprong te doen, bet zy dóór zich aen de tralie of aen liet tot dat einde beschikte touwwerk vast te

De Denderbode | 1848 | | pagina 1