spin by middel van eencn stempel op de merkten konnen on- derseheyden worden, en hieraen zal men misschien voldoen als er nojj jacren zal over geschrcéven en geklapt zyn, als er nog een derde meer arme vlaenderlingen om brood naer Brus sel zullen gacn, met een woord, men zal welligt een middel beproeven dat, wy weélen niet waerom, door ai de ministers is verworpen, wanneer de nyverheyd die de eenige weézenlyke nyverbeyd onzer natie is, haeren laetsten snik zal gegeéven hebben. Wy beveélen aen de aendagt des geagten schryver der hierboven gemelde brochuer de verzameling van artikels welke wy hieragtcr acnkondigen en die hem op veel punten zal verlichten. 1 Men vraegt aen de politie of het wel geoórlofd is dat er des avonds benden van "0, 80 tot 100 werklieden langs de straeten loopen, onder het zingen van vuyle facm- en zedeschendende liederen? Men vraegt ten tweeden of deéze benden zich vóór <le hnyzen van wie het zy mogen ophouden om dóór de eerlooste gezangen etc. groot en kleyn te bederven? Wy verhoópen vastelyk dat onze stedelyke politie deéze vraegen zal in aendagt neémen, want 't is eene scliande vóór Aelst dat dergelyke zaeken hier tocgelae- ten worden. Vóór de volgende vraegen heeft men ons nvt Dender leeuw eene plaels in ons Nr. van heden verzogt. Naer het sehvnt, moeten die vraegen met JA beantwoord worden. Men heeft ons verdere inlichtingen gegeéven waervan wy op tyd er. stond zullen gebruyk maeken, wy waglen eerst naer stellige verantwoórdelykheden. Berigt aen die het aengaet. Is het waer dat den gemeente Secretaris van Dender leeuw in de laetste afgeloopene kiezingen eene aerdige rol gespeeld heeft? Is het waer dat deézen heer de kandidatuer der twee beste raedsleden heeft tegengewerkt en doen mislukken om dat deéze zich tegen eene verhooging van zyne jaer- weddc verzet hebben? Is het waer dat er aerdige dingen gebeurd zyn eerst noópens de verwerping eener verhooging en dan wederom noópens de aenneéming? Is het nog waer dat er nu twee simpele knikkers de plaets vervangen der twee dóór listen afgevoisde raeds leden? Is het waer dat den Secretaris op zyne hoede moet zyn want den gouverneur welligt vaa allé zaeken in kwestie zal onderrigt warden? Zou het eyndelyk ook niet waer zyn dat den agtbaeren heer Burgemeester te véél verblind 'is opzigtens de akten van zynen rappen Secretaris. AENHOUD1NG VAN LOUIS BLANC. Ten gevolge eener beslissing der nationale vergadering Was er tegen deézen bekenden woelgeest een aenhou- dingsmandaet uytgeveèrdigd liet welk hem daedelyk Parys dééd veriaeten. Louis Blanc is een gewezen lid van het voórloopig gouvernement en hééft gansch Vrankryk in rep en roer gesteld met hersenschimmige ontwerpen noópens de inrigting van het werk, en schynt in de aen- slagen op de veyligheyd van den stael betrokken te zyn geweest. Wat er van zy, L. Blanc is zondag naer Gend gekomen alwaer liy dóór eenen franschman erkend en aengeweézen wierd. De polilie op het spoór van den vlugteling, hééft hem aengehouden en naer den Mamme- iokker geleyd; daedelyk verklaerde hy wie hy was en protesteerde tegen deéze aenhouding. Niettemin moest hy blyven, doch ontving bezoeken van de voórnaemste ambtenaers van Gend en is na eenige neren op bevel van het gouvernement, op vrye voeten gesteld. .Men leéslin den Messager de Gand van 29 augusty: M. bonis Blanc is gisteren avond om 6 urren naer Oostende vertrokken, liet gouvernement had liem een zekerheydsbrief iitmf-conduü) gegeéven. Toen hy uyt den Mammelokker geko men is, is eenen werkman uyt de menigte gcvloógen, en heeft hem eenige wóórden toegesluerd. M. Louis Blanc heeft hem de hand toegereykt, en broederlyk gekust. Oin de toeloopende menigte te ontgacn, heeft hel rytuyg, waerin zich M. Louis Blanc met een afdeelings-hoofd van 'het ministerie bevond, eene andere rigting dan die van de statie genomen. Een ander ry- klampen. Omstreeks eene uer kapten wy de ladingslouwcu voóren van het schip af, op het welk nu onafgebroken onze blikken gevestigd waren. Toen wy op ongeveer vier mylen van het zelve in zee waren, zagen wy dóór onze verrekykers, in dc rigting waer het zich bevond, een zeer helder schynsel, en óórdeelden nu, dat het schip in volle vlam moest staen. Den kapiteyn had de beyde sloepen aen het vlot doen vast binden, op dat wy niet van elkander zouden airaken en ons weerkeerige hulp bieden konden. Toen nu onze getalsterkte opgesteld wierd, zagen wv met bedroeving, dat wy nog slegts tachtig in getal waren, en derhalve vyftig onzer in den oogen- blik, toen wy hel schip verlieten, verpletterd of verdronken waren. Wy konden ons niet weerhouden van te gelooven, dat de ramp, die ons getroffen had, dóór de dry ellendelingen, die, ua hunne, op den opperbootsinan gepleegde, inoord'dacd, in hel hol opgesloóleu waren, was aengerigt geworden, en die, vermits zy hy hunne aenkomst geene genade te verwagten hadden, vóór het minst zich, stervende, nog vreéken wilden op degeéne die hen aengegeéven hadden. Indien zy werkelyk een zoo verschrikkelyk opzet gevormd hadden, zoo hekben zy hunnen wrevel vreeslyk te boeten gehad, want in de algemeenë tuyg, waerin M. Masui, bestuerder der yzeren wegen, plaets genomen had, volgde het eerste op. Beyde begaven zich naer de Coupure en van daer naer de static. Daer het konvooy van Oostende slegts eene halve uer laeter vertrekken moest, besloot men 51. Louis Blanc naer Drongen le voeren, waer het konvooy is blyven staen. MERKT-BERIGTEN De graenmerkt van Antwerpen was tamelyk vóórzien. De pryzen waren in daeling. De tarwe wierd verhandeld tegen Bet. 16-10 st. den zak of 1 1/2 hectoliter. Dc rogge, zelfde maet, Bet. 8-10 a 10. Des middags waren er slegts vyf zakken van beyde graensoórten verkogt. Er was meer haver ten verkoop gesteld, dan in de verledene wéék. Men betaelde 10 a H fr. den 1/2 hectoliter. Te Brussel zyn de graenpryzen insgelyks aen eene ligte daeling onderworpen geweést. Laeislc tijdingen uyt Vrankryk en Ilalicn. Eene bloedige worsteling is te Montpellier onlstaen. 'T zyn de Legitimisten die zich aldaer beginnen le uyten. Te Marseille en in verscheydc andere sleden van Vrankryk is ook gisting in de gemoederen welke doel vóórzien dat eerlang nieuwe onlus ten zullen uytbersten. Ongelukkig Vrankryk! lioe zeer gael gy gebukt onder 't juk der rampen welke gy u zelf over den hals gehacld hebt. Ooslenryk wilt van geene fransche tusschenkomst weélen deéze mogendheyd zou liet als eene eerkwetsing aenzien indien het zich dóór de bemiddeling van hvee andere mogendheden welke zy niet grooter dan zich zelve aenziet, de Lombardische provincie liet ontfutselen. Dc Republiek (een dagblad) berekend dat de Juny-dagen aen oorlogsbehoeften, kosten van gewonden, lykplegiighed'en, gevangenen, pensioenen, processen, deportatie, verliezen dooi de stacking der zaeken, enz., aen Vrankryk eene som van 70 milliocn francs kosten. Deéze wéék zyn dóór de polilie deézer stad aengehouden, en ter beschikking van den Prokureur gesteld, Franciscus De .Mol, en zyne huysvrouw Antonia Saegerinans, van alhier, verdagt van diefle en misbruyk van vertrouwen, ten nadeele van Jose- phus 5Iaencns, herbergier en fabrikant in tabak, binnen deéze stad. Den lieer doctor Dc Windt hééft ons verzogt te berigten dat hy de plaels van adjoint-doctor van het 2de bataillon'der burgerwagt, niet aenveèrd. Eenen onzer vrienden die ons uylsluytelyk vóór 't staet- kundig overzigt behulpzaem plagt le zyn/ heéfl opgehouden zulks te doen. Er is nog eene nieuwe lange lyst afgekondigd van per- soonen die den 20 september liet landbouwkundig kongres te Brussel zullen komen bywoonen. Onder de Vlamingen bemerkt men: 5151. V. Dc 5Ioor, veearls le Aeisl; Vandcrbruggen, grond- eygenaer, te Bellein; Lcirens, geheymschryver der inaetscbappy van Bolaniek, le Gend. De landbouwkundige ïnaelschappyën van Ronsse, Vcurne, Thourout, Tbielt, Waeregbem, Lichter- velde, Nieupoort, Brugge en Dixmude, zullen er ook vertegen woordigd zyn. 5151. Spilaels, Vyver.s en Galens zullen er de landbouwkundige kommissie van Oost-Vlaenderen vertegen woordigen. Vcéle vremdelingeu van aenzien zullen ook het kongres komen bywoonen. Onzen landgenoot, den berugten violonist Vieuxlemps, heéfl de eer gehad zich vóór den Suilan te bieten hooreu. Zyne hoogheyd hééft aen den kunslenaer 20,000 lurksche piasiers (5,000 fr.) en de decoratie van '1 keyzerlyk order van Nichan Iftihar geschonken. De gemeente van Eessen (West-Vlacnderen) hééft ons hv de laetste kiezing vóór den gemeente-raed, een zeldzaein en missschien ccnig voorbeeld van eendragt gegeéven. Er waren 9 ieden te kiezen 50 kiezers namen aen de kiczing deel en de negen gekoózen leden hebben ieder 49 stemmen bekomen. In het Waelenland, van boven Genappe, is den oogst zon der een druppel regen binnen geschuerd; wy zyn zoo gelukki" le verneémen, dat de pataterplaeg ook aldaer'niet ingevallen is*! Uyt deéze dobbele omstandigheyd kan men derhalve veylig beshiyleri, dat de terugkomst van'de acrdappelziekle voóra'l moet toegeschreéven worden aen de koude vogligheyd van 't jaergetyde. Inlusschen verneemt men met genoegen, dat de plaeg slegts op eenige landen heerschL (Journal dc Rruxellcs.) Zondag 11. hoorde men te Ormeignies, digi by Ath, eenen werkman, die in eenen diepen put arbeydde, flauwelvk om hulp roepen; hy was aen het verslikken. D'oór spoedig aeiige- hragte hulp is hy gelukkig gered. verwerring dagt men er niet aen, hen uyt liet hol le haelen, waerin zy lagen, en zy zyn dus vermoedelyk levend verbrand. Na verloop van vyf dagen liep onzen ïeéflogt ten eynde, en wy waren ten prooy aen al de verschrikkingen des hongqrs, zoo als aen alle kwellingen van eenen dorst/ die dóór niets le lesschen was. Wy namen toevlugt lol onze urine, om de he vige pyn te stillen, welke wy aen liet strottenhoofd gevoelden, dat, geheel verdroogd, ons soms kramptrekkingen veroor- zaekte; dien middel verhoogde egter meestal slegts de hitte, welke wy in liet darmkanael en in de luchtwegen gevoelden. Daer, op den zesden dag, de lucht eenigermate betrokken was, brcydden wy onze kleederen en het linnen, dat wy be zaten, uyt, om den regen op te vangen, waermede wy ook ver scheyde vaten vulden. Daer den honger ons by voórdduering martelde, beproefden wy leder te eéten, doch slegts weynige onzer vonden zich daerd'oór verligt; onze, dóór langduerige onthouding verzwakte, macgeu weézen dit grof voedsel terug. Vcrscheydene malroozen kwamen op den inval, stukken van oud linnen in water le weeken, en wanneer zy als tot een deeg geworden waren, zich dezelven dóór de keêl te vringen. Een taemelyk groot aeutal passagiers volgde bun voorbeeld: ik myuerzyds, bevond my wel daerbv. Ilct Handelsblad van Antwerpen van gisteren vervat het volgende: De debatten vóór ons bof van assisen zyn geêyndigd, na ruym dry vreéken geduerd le hebbenzy zyn geêyndigd met deler dood veroordeeling van zeventien beschuldigden en dc vry- sprack van vijftien. Onder de eerste bevind zich .Mellinel, eenen dry-en-lachligjaerigen grysaerd die den bloey zyns levens met eere in den krygstand lieéi't doórgebragt, en als generael de eereteekens van Belgiën op zyne bórst zag.schitteren, en die thans aen den oever des grals zich als zamenzweérder veroor deeld ziet;eene vlek op de lauweren, die hy in zyn krygs- leven Vergaderde. Wy hadden niet gedagt, dat eenen'grysaerd zoo moedig dc sciirikkciykc wóórden der veroórdeeling kon doórslaenIiy had liet iioofd opgeheven en wy zagen geene andere ontroering op zyn geiaet, dan dat een ligte blos de gerimpelde wangen kleurde. Generael 5Iellinet eyndigl droevig zyne schitterende loopbaen van soldaclzyne zon 'zal ondergaen in de sombere gevangenissen vóór politiek misdryf, in plaets van in het stille graf, waerop Belgiën anders gewis, tot dank- baerheyd, bloemen zoude gestrooyd en zynen naem geschreé- ven hebben. Zyne lolgenoóten waren even kalm als by. Er zyn jeugdige hoofden onder, die eenuiael de maetschappelyke samenleving tot eere iiadden kunnen strekken, en die thans eene dwaeze gedagte, in de jeugdige hersenen opgeweld, van de wereld scheyden zal, met bet merk van ter dood veroórdeeling op liet voorhoofd, dat slegts dóór de genade zal uytgcwischt worden. Gelukkig, als eenmael dc hand der bermherfigheyd de deuren des kerkers zal openen dat dergelyke veroórdeeling niet schand vlekt zoo als menige andere. De overige ter dood veroordeel de zyn Spilthoorn, Delcstrée, I'érin, Mathieu, De Rudder, Balliu, Tedesco, Camel, Guelton, Jouanuin, Calonne, Bacleus, Nonkel, Coopmans en Bourgeois. 51. J. B. Dc Corte, oud-professor van poësis in liet kleyn seminarie te Rousselaere, en oud-principael van liet bisschop- pclyk collegie van Brugge, is pastor te Doltignies benoemd. 51. Walract, onderpastor te Eecloo, is tot onderpastor van Sl.-5iarteuskerk, te Bonsse, benoemd, en le Eecloo ver vangen dóór 51. Van de Velde, proost van St. .Macharius, te Gend. 51. Slocquart, onderpastor van Sl.-Marle»skerk, te Bonsse, word onderpastor te Solleghem, en den legenwoórdigen onder- pastor van Sotteghcm, 51. Bcatse, is lot proost van St.-51acha- rius-kerk, in liet Spagniaerds-kasteel, te Gend, benoemd. Hel is nu definilievelyk vastgesteld dal er, tydens de fees ten van september, een allerluyslerlykst hal zal gegeéven wor den, op welk alle de arlisten en alle de persoonen die het landbouwkundig kongres komen bywoonen, zullen uytgenoodigd worden. Het is in de overdekte Magdalenamerkt dat deéze leest zal gegeéven worden. Men leest in den Impartial de Smyrne Zoo als wy aco- gekondigd hebben hééft zich woensdag, den burggraef Eugène de Iferkhove de Varent, zaekgelastigden van Belgiën, verzeld van den lieer Henry, tolk-secretaris van legatie, naer de Porte hegeéven, waer den minister van binnenlandsclie zaeken liem een pragtig halscieraed in brillantcn hééft ter hand gesteld, welk den sultan aen de koningin der Belgen ten geschenke gééft. 5Ien schryft uyt Gend 29 Augusty. Men heeft in deéze laetste nagten eenen zeer aenmerkelyken diefstal gepleegd in liet buys van den heer De Potter-Socnens, die zich op zyn buyleugoed bevind. Men hééft er eene groole geldsom en ai de juweclen van mev. De Polter geroofd. Het sehvnt dal deé zen diefstal bv middel van valsche sleutels is gepleegd, want men heeft geene braek ten zy aen de meubelen ontdekt, waer- uyl de voorwerpen gestoólen zyn. -Men spréékt op nieuw van eenen'nieuwen gouverneur vóór de provincie Oost-Vlaenderen. De eene beweêren dal men ons 51. den baron de Vrière bestemt; volgens anderen, zou men 51. deJaegher, nu zaekgelastigden van Belgiën in Spaniën uyt Madrid hebben terug geroepen, om hem 'als gouverneur van Oost-Vlaenderen aen te stellen. Inderdaed, de lydiug belrekkelyk 5f. De Jaeger, is heden bevestigd. Hy is reeds te Brussel 'aengekonien, enden .Moni- leur heeft zyne benoeming als gouverneur der provincie Oost- Vlaenderen reeds afgekondigd. Te Sterrebeeck is, deézer dagen, den donder gevallen, en hééft eenen ernstigen brand verwekt. Dertien huyzen met de scluieren en stallen zyn afgebrand. Het vee uyt eenen enkelen stal is konuen gered zyn. Zondagavond omtrent II ueren hééft een nicysjevanIS jaeren, woonende le Antwerpen, 5Visselstraet, zich vrywillig in de Schelde geworpen, alwaer zy ongelukkig het leven hééft verloren. 5Ien hééft het daegs daerna opgevischt. Dit meysje lieéft zeer lang in liet gasthuys geweést, en het is hekend'dat zy in stael van zinneloosheyd verkeerde. Vermits, egter, ons linnen niet eeuwig dueren kon, wierd hetzelve zigtbaer dóór het verbruyk verminderd, en met angst- schrik zagen wy liet tydslip te gemoet, waerop wy zouden ge- noodzaekt zyn elkander le verslinden. Doch den 'goedertieren Hemel behoedde ons nog tegen deézen uyterslen graed van onze ramp. Het Deénseh koopvaerdyschip, dc Gouden Sier, het welk in weétenschappelyk belang eenen reys naer Borneo deed, sluerde terstond op ons toe, zoodra het de zeylcn onzer sloepen was gewacr geworden; weldra onlwaerde het in ons schipbreuke lingen, en spoedde zich, ons aen zyn boord te neémen. Geene beschryving is in staet, eene voorstelling te geéven van de vreugd-vervoering, welke wy by het zien van dit schip gevoel den, dat ons aen eene even zoo zekere als verschrikkelykc dood ontrukte. Twee vrouwen verloóreri haer verstand. Daer meer dan dertig onzer alle hunne klecderen opgeëten hadden, waren zy geheel nacktvermagerd, bleek, kragteloos, met strakken blik en zwakke slem, ontbrak hun zelfs de kragt om hunne vreugd uyt te drukken, en men moest hen in manden aen boord: van de Gouden Sier ophyScheu.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2