FRAIVSCHE REPUBLIEK. Oóstendegael hex'Jwxirbeckl van Brussel volgen; Oostcndegaot eene feestgeéven die zoo luysterlyk en zoo koslbaer als die der hoofdstad vve&efn «al. Niels gael verivaerloosd worden om di e .feest pragt by le«euen. Er zal op zee een zee-gevegt verbeeld worden; en een indiaenscli dorp of vlek, welk men op hel strand gaet opregten, zal in puynen gcsehoólen en gebombardeerd worden, tot dat bet ten vollen opgebrand zal zyn, By koninglyk besluyt zyn er maelrcgclen van voorzorg voórgeschreéven, opziglclyk de letjuipagiën der gche|ien die van landen komen wacr den cholera zich hééft vertoond. Tc Nieupoort en te Oostende zyn er gezondheyds-kominissiL'U in gesteld. De regende va» Deornyi beeft eene somme van 12,000 fr. uylgesteéken om "liet deel te betaelen der gedwongenc lee- ping van geringe borgers, welke met moeyte bun deel konnen betaelen. Maendag 11. is men, in -eenen der geaglste estaniinets van Gcnd, getüyge geweest, van eenen voorval die ecncbezon- •dere melding verdient. Eenen der aenweéxige beeft bel vol gende hier over acn den Vaderlander medegedeeld Een licsken, gekleed a la Polka, en met véél wina, maer, zoo het seliynt, met niet veel pykens, kwam in eenen groolcn estaminet, en dééd zicli een beafstek op zyn engclscli, met ajuyntjes en cornichous, enz. gereed maeken. De garpons waren au petit join, want zy daglen dat Mynlieer.of citoyen, op geenen krom men dobbelen zou gezien hebben. De tafel wierd gedekt, de ooodige toebeliódrten wierden er op gerangschikt, en eenen garron kwam met het lekker beafstek acn, en plaelstc bet vóór Mynheer, terwyl eenen anderen gtrreon,, met de servet wilder dén arm gereed stond om lot de kleynste grillen van Mynheer te voldoen. Het fiesken sloofde zyne mouwen op om zyn fyn- wacd d'unc enlière blancheur te hielen zien en elkeen zeyde Dat is toch eenen ryken heer. Maer ziet, eenen gemeeneu man, eenen braeven borger, dieallesgelyk eene vink had afge- duyslerd, stond op en kwam tot by denTies die waterbckte van gocst, om zyne lekkere karbonnadc binnen te speélen. Zonder véél komplimenten zette dcézen borger zich acn tafel, nam, bet beafstek van voor dén neus van Mynheer, en zeyde Kadé, ik zal de karbonnade voor u opëeétcn, en dit zonder eenige observatie van uwen kant. Als gy my zult be- tacld hebben, eét dan karbonnaden zoo veel gy wilt, maer be gint eerst te leggen. Hier mede begon den borger le snyden, en smulde bet lekker beafstek binnen, terwyl Mynheer' met beschacmdc kaeken al drupneuzendë wegging. Eenige jongelingen hadden, deézer dagen le Gend, «enen groolen boutgehuerd om te gaen visschen, en, nvt hoof de van liet slegt weder, hadden zich in den roef begééven, en bleéven aldaer byna opeen gestapeld. Onderlussclicn was liet deksel toegevallen, en kon langs binnen niet geepend worden, en nu moesten die jongelingen in dit plaetskcn van eenige voe ten vierkant, verstikken. Reeds was eenen in bczwyaiing ge vallen, en geen geroep van de anderen kon gehoord' worden. Er wierd dus eenen laelstcn middel aengewend, en met geweld stampten de wanhoópige een gat in den wand, en aldus is liet bun gelukt van eene zekere dood verlost te worden. Men spreekt van eene bcsmellelyke longziekte of plaeg onder liet hoornvee. Doorlegen is niets beters" dan de stallen met zoulzuer (chlorc) le berooken, en dit 2 of 5 mael ter wéék en bovendien, het eéten der beesten te zouten, en in den drank yzer-oxide le mengen. (Senlinctles des Campagnes.) Den 16 deézer, lieéft eene krankzinnige, de genaemde Maria Clara Henry van Gilly, luier buys verhielen, zonder dat baere familie wéét wat Yan ïiaer geworden zy. Zy is 56 jaer oud van gewoone gestalte, mei kort en zwart liair én eene jak van zwarte merinos en eenea zwart gedaemden halsdoek. Zy heeft daerenboven op hei hoofd nog eenen puperen neusdoek en op den rug eenen blauwen wollen rok, zy draegt gestrikte schoen en en zwarte koussen. Al wie eenige inlichtingen acngaende decze ongelukkige kan geéven, is verzogt dezelve acn den bur gemeester van Gilly te zenden. Den Journal van Charleroi wacruyt wy de voórgaende regelen onlleenen, verzoekt alle dagbladen dezelve over te neénten. Eene kommissie wus belast geweest met het voorstel van eene belgische polyteknieke schóól op le riglen (bevattende de burgerlyke genie (génie civil) van Gend, de inyncnschoól van luyken de militaire school van Brussel). De kommissie aerzelt maer op een punt, dat isde incensinellïng van de burgerlyke met de militaire genie. Het is le hoópen dat de ministers zieli tullen boven het cgoïsmüs der groole ambienaers kunnen stellen. M. Green hééft deéze week te Antwerpen met Zynen talon-monster eene luchlreys gedaen, welke niet den bésten «ytslag is bekroond geweest." Het is op de Esplanade dat de toebereydselen voor de luchlreys zyn gedaen. Den toeloop van nieuwsgierigen was buytengewoon groot. Den luchtbal is by <le zeven duvzend engelsche voeten hoog gewéést, en is lus- schen Ryckev'orsel en lloogstraeten neder gekomen. Nog dagelyks vertrekken er van Antwerpen schepen die met graenen geladen en voor Engeland bestemd zyn. Fruiten en groenseis worden ook met dp sloombooten medegenomen. Den 20 augusly lieéft men in eenen boscli, in de gemeente iieninglicist omtrent Yperen, een mans-geraemte acn eenen boom opgehangen gevonden. Volgens liet verslag der geneés- bccren moet die zelfmoord reeds sedert eenige maenden be- gaen zyn. Zondag laetstleden spéélde liet zoontje van eenen fruyt- koopman, uvt de straet Yerneuil te Charleroy op de eerste ver dieping van liet buys, by zat sclirylings In de venster, toen hy betevenwigt verloor en langs buylen viel. Hy zou ongetwvfeld op den grond zyn dood gevallen of ten minste zich zivaer gekwetst hebbenmaer dóór een gelukkig toeval wandelde zynen vader op de straet; deézen zynen zóón ziende vallen, snel de toe en ontving hem in zyne armen, zonder dat een van bey- de het minste leed gebeurde. Men hééft aen de Baden van Quineonces (Vrankryk) eenen bchendigen vervalscher aengehouden, die zich voordeed onder den naem van Bossel. Die Hossel is een Amsterdammer, 50 jaeren oud; en beet eygenlyk Jan Spreyt Van Opstal. In 1847 verliet dien kerel de Nederlanden. Na hem lang gemist leheb- ïeii, verstlieéu hy iu febraary weder te Parys. Hy vraegt eene paspoort onder den naem van Huischter. Hy vcrvalsclit zynen naem indien van Huibergeren begeeft zich naer Genua, wacr hy den neêrlandschcn consul 1265 fl. aftroggelt. Te Boulogna krygt liy eene nieuwe paspoort onder den iiuein van Vassy en begeeft zich naer Florenciëii waer Ity kennis macht met Signora Tonieri. Ily vertrekt met liaer naer Livorno, truggelt daer even a.'s te Genua, de consul zyncr natie, 800 fr. af, én vlugl naer Marseille, wacr by den naem van Hossel aenneénit, en gact le Quineonces liet Café ehdnlant honden. Signora Tonieri bewoon de met hem dat badgestigt, PARIS, 27 augusty. De dagbladen van Parys van gisteren zeggen byna niets over de belangryke beslissing van de Natio nale Vergadering. Wat noópens die groole gebeurtenissen het wonderste is, zyn de bemerkingen van de llcfofme acngaende de zittingen van 25 en 26: Wy werken allen aen de lykplcglig- lieyd van de republiek. De Republiek! ziehier hare balans na een bestacn van zes maendenTien duyZend mail in de gevan genis, den honger die onder de massa woed, de wadhoóp, de bekommernissen dieoveral liccrselien, de vryheden gekluysterd, den roem afweézig; de dichtkunst, de kunsten en weélenscliap- pen verdrukt; eene vergadering die immer vermindert in getal, burgers die oproerig worden e.u lyden, en dan vóór alle lioóp eene grondwet die te midden van al die oubeyien zal bloeyën. Zie daer wal wy tot nog toe bezitten om die groole republiek voort te zetten. de gesneuvelden van february zyn de eenige marlelaeren niet! Den gekenden eigendom van Voltaire, het landgoed Van Ferney, word in 't kort'deiiuiticf vertogl. Dit goed is 200,000 frs. ingezet. By de stemming vóór de vervolging van Louis Blanc heb ben züch Laniartine, Arago, liazo, Ducoux, Di.'pont (de l'Eure); Galy-Gazalct, Garnier-Pagès, Pagnerre, euz. onthouden. Pierre Bonaparte en Napoleon Bonaparte hebben tegen de vervolging gestemd. Op een wilde eénden-jagt lieéft den heer Sl.-AKiegonde, by ongeluk den prins de Beauvai dood gcsehoólen. paris 29 augusty. M. Proudhon hééft een nieuw voorstel acn de nationale vergadering gedaen, om de inkomsten der eygenaers tanielyk te belasten, en aldus de miserie wat ter hulp le komen. De parysche dagbladen behelzen den volgenden brief van Louis Blanc: Vervolgd niet als pligtig (dit was onmogclyk) maer als vyand, dóór mannen in wie de slaeikuudige driften alle regt- gevoelen deédeu zwygen, verwyder ik my om des te beter tegen de gevolgen van den belegeringslaet en liet bestucr des gewelds te prolesleërcn. Ik kan niet gclooven, dat Vrankryk genegen zy nog lang le verdroegen dat den regelmaetigen loop van'liet regt onderbroken zy. Wanneer den dag der bepleytingen ge komen zal zyn, zal ik daer zyn. 23 augusty 1848. Louis-Blast, Louis Bonaparte na twee achtereenvolgende demissien, piactsl zieli op den rang der kandidaten hy de aenslaende kie zingen. Binnen eenige dagen zal generacl Cavaignac een omwerp van decreet aenbieden om de juny-oproerlingen naer Algcriên te vervoeren. Volgens statistieke opgaven hebben de nationale werk huizen van Parys 14,174,907 francs gekost aen hel gouver nement. Een Lyonseh blad meid, dat liet Alpen-leger gereed is de grenzen over te trekken. De division tellen GO,000 slryders. De kavalerièisgoed gemonteerd. Er komen voorlduerend aenzicn- lyke krygsniassa's op de grenzen van Savoyêu aen. Van Lyon naer Ponl-de-Beauvoisin, zyn alle liuyzen vol soldaetcn: Gre noble is opgepropt van iroepen. Men léést in de LiberieHeden was hel gerugt verspreid dat men zcerslogte tydingen uyl Italiën en Weenen ontvangen bad. HetOostcnrykscïi kabinet zou, op den racd van maerschalk Radclzky en ten gevolge van den ryksdag van Francfort, Loiu- bardiên en gelicel Opper-Ilaiiën eyschcn, terwyl Karel-Albert zou bësloóteu hebben de onafliaugelykheyd van Lombardiëu te vraegen, en by liet eyndigen van den wapenstilstand, den oorlog voort te voeren. Men beweerde neder dat de fransclie bemiddeling niet aengenomen was geworden. ITAL1ËN. De fransche vioót lieéft bevel ontvangen om, in geval van nood, Venetiën te gacu verdedigen. Berigtcn uyt Hoornen, van 20 deézer, melden, dat hel volk en de nationale garde zieli in massa naer het Quirinael hadden begeéven, om den paus le zien. Hel volk riep hem toeHoud moed, heyligen Vader! Ten gevolgen van den onderschepten brief, dóór generacl Welden geschreéven omtrent zynen aenval in Bologna, waerin dien generacl zelfs zyn oogmerk te kennen gaf lot Hoornen door le dringen, lieéft de romeynsche kamer van al'geveërdigden, in haere rcgtveêrdigdc verontweêrdiging liet volgende besluyt genomen1°. Dat de kamer tien leden benoemen zal, die, in den tyd van dry dagen, liaer alles zullen mededeeien, wal aen het ministerie en de kamers zou kunnen voorgesteld worden, om op eene afdoende en onmiddelyke wyze den algemeenen tegenstand legen de Oostenrykers te verzekeren en het welzyn van geheel Italiën te bevorderen. 2" Dat liet ministerie zal uyt- genoodigd worden, om aen al de italiaensclie regeéringen te scbryven, ten cynde ze op te roepen, om, na hunne respectieve parlementen gerocdplccgd te hebben, de beste middelen te ge- bruyken ter verdediging van ilalicn en ter verzekering van zyne onafhankelykheyd. Voorts heeft de kamer een wetsontwerp aen genomen, waerby al de Israëlilen, in de pauselyke slaeten woouagtig, van den 5 juny af bekleed worden met liet volle en algcheele bezit der burgerregleu. De Corriere Livorncse deeld het volgende voórvai uyt Roo- men mede: Den 8 deézer gaf den paus aen graef Campello, met de volgende wóórden zyn afscheida Gy hebt my sedert eenige dagen meer proclamatièn gemaekt, dan een geheel ministerie in een jaer! Gy proclanteért in woedende edicten den oorlog tegen Oostenryk dien ik niet wil noch mag loestaenGy hebt tuyne beste ambtenaeren uyt het ministerie verdreévenUw geheel pulitiek loopt tegen myne beginselen iu en ik verzoek u alzoo, dat gy uwe demissie neemt! Campello antwoordde daerop, dat hy de porHTenitle, niet eygen opoffering, om het algemeen welzyn aenveërd en gehandeld, had volgens zyne cy- gene, genoegzaem bekende grondbeginselen; overigens had hy nooyt liet brood der Mastaï of der regeéring geëéten en zou dus- altyd graef Campello blyven en met onbevlekte eer het kabinet kunnen verlacleu. Den paus was vertoornden hel geheel kabinet nam zyne demissie. Graef Pasolini durfde zelfs open- lyk zeggenGeen man van eer kan voórlaen minister van Pius IX zyn. OPROER TE ROOMEN. De Opinlonc Van Türyn van 24 augusly, liaelt aen volgens de Gazelle de Génes van 25, dat te Roonien eenen oproer uylgebor- slen is. Dry kardirt&elen zyn gedood en de andere zyn naer Civita Vecchia gevlugl, van waer zy naer Malta vertrekkeen zyn met eenen engelschen stoomboot. Die tyding is le Genua dóór den stooiner Arno Van Civita Vecchia aengebragt. Men sciiryft uyt Roomen dal men ceii oogènblik gevreesd heeft Vóór de vryheyd, ja zelfs vóór het leven van den paus. Kardinacl Ferrelti, ncéf van Pius IX, was om die rede naer Malta vertrokken, draeger van den afstand van den paus in geval deézen door de Romeynen zou mishandeld worden. Te Venetiën bereyd men zieli lot eenen hevigen weder stand. De positie van Osopo word dóór de Italiaenen kloekmoe dig verdedigd. Generacl Cavaignac lieéft acn eenen gcloofweèrdigeu persoon de verzekering gegeéven dat Italiën niet aen de Oosten rykers zou worden overgeladen. DUÏTSCHLAND. weenen, 28 augusty. Over eenige dagen bad alhier eene groole parade placts; bet garnizoen en de nationale garde, de konslituëérende vergadering, de burgerlyke en militaire over lieden, geheel de stad was hiertoe uylgenoodigd. Den keyzer en liet hof kwamen ten negen neren aen, namen plaels onder eene tent lusschen liet veyligheyds-koniiteyt en de konstiluéó- rende vergadering. De linietroep défileért liet eerste, en hierna de nalioualc'jardc, dan komt het legioen der studenten aen, en trekt sombe en slilzivygegid voórby den keyzer en liet hof maer onder liet geschal van het revolutionaire lied Ca ira! Zooliaest zy regt over de konslituëérende vergadering komen, laeten de studenten de geroepen lioorcn vanl.céve de nationale ver gadering! Den keyzer ontstelt zich en verbleektde grootste slilzwy- genlicyd lieerscht rondom hem. Hel voórbeéld der studenten word gevolgd; 72 katailjons trekken voórby den keyzer en het hof, in de grootste slilzwy- gendheyd, en roepen slegts: Lcéve de nationale vergadering, als zy dezelve naderden. In onze stad is eene groote krisis aenslaende. Al de win kels zyn gesloóten. Eene onlclbaerc menigte werklieden doór- kruysscn de stracten. Zy vraegen de intrekking van liet besluyt dal hunne daglooncn vermeerdert, ofwel spreéken met luyder slem van al te samen naer Selioeilbrunn te vertrekken, en met hel keyzerlyk liof, dat zy als de oorzaek van alle hunne kwae- len aenzien, een cynde te maeken. Den 20, lelde men 8,000 persoonen iu de demokralische ver gadering van Naumbourg (Saxe). Daer hééft inen professors, studenten, en boeren hooren spreéken ten voórdeele der repu bliek. 'S avonds was er een groot vriendenbanket, en screnaden. krakau, 21 augusly. AVy verncémen uyt Sl.-Pelersburg dat den adel zieli verzetten zal legen de oproeping der rekruten en liesloólen hééft legen de troepen te slryden. Daerom hééft keyzer Nicolaes de troepen uyt Poolen terug onlboóden, ten cynde de oproerigen le beteugelen. ENGELAND. Londen, 29 augusty. Voor Liverpool is een allerdroevigst scheéps-ongeluk gebeurd, liet schip de Ocean Monarch, dat met 549 persoonen, meerendecls landverhuyzers, wegvoer, is nog kort by de reede in brand gerockt; de zich in de nabyheyd bevindende jagt de Queen of The Ocean en het Rrazilische sloomfregat Afl'outo zyn daedelyk ter hulp toegesneld en hebben aen veéle liet leven gered, maer toch liet verongelukken van een 170 tal niet kunnen beletten. Zaterdag laetstleden lieéft den lieer Guizot, te Yarmouth, een banket bygewoond, ter gelegcnheyd van de inhuldiging van dc Sl. Nikolaes-kerk. Den president bragl eenen toast toe aen den beroemden vremdeling. Den lieer Guizot heeft hierop geantwoord dóór betuyging van dankbaei'hcyd. Hoe zal ik my, zegde Guizot, van de pligt kwyten, ik die slegt engelsch spreek 't Maer als myne wóórden niet juyst zyn, weést verzekerd van de opregllieyd myner gevoelens. Ik ben tweemael in Engeland geweest. Eens als afgezant van eenen magligen koning: de tweede mael als banneling. De eerste mael dat ik uw land zag, was Europa rustig en voorspoedig; den vrede lieerschte en men stelde vertrouwen in de toekomst. De tweede mael was myn land, en Europa in het algemeen, ten prooy van onrust en storm; inaer ik vond Engeland rustig. Het genóót in zyne diepe kalmte van alle zyne vryheden, van zyne conslitutie, van zynen zedclyken, intelleetuëélen en stoffelyken voórspoed. Ver bannen geniet ik er dezelfde ontvangst als afgezant, dezelfde symphatie, dezelfde vriendschap. lloe zoude ik niet getroffen zyn geworden dóór dat edei schouwtooneél van nationale omzigligheyd Hoe zoude ik niet getroffen zyn gewéést over de eerbewyzen, welke ik hier ont moet Om die reden bevind ik my lieden onder u. Tot heden toe had ik alle uytnoodigingen en de eer van de feesten en groote vereenigingen by te woonen, geiveygerd. Ver van myn dierbaer vaderland, overgegeéven aen eene diepe droefheyd, ben ik genegen en gevoel ik my verpligt, afgezonderd te leven; maer deéze pmstandigheyd was geheel byzonder. Dc herstelling van den tempel Gods, de godvrugt der bevol king, tie welspreékendbeyd der weêrdige prelate», hééft my

De Denderbode | 1848 | | pagina 3