ZONDAG 10 SEPTEMBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.— N' 104. AELST, den 9 September. toristra'^^.i™ r,eLby> J,esuiten' dv? R-edemp: Dit blad verschjnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag,—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 i'r.'tiO e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoouen die voor een geltccl jaer insebryven, mogen alle dry maenden kos teloos eeue annonce van lO drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdigè klagten of gegronde rekla- men in 't, algemeen belang Ie doen hééft,' by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleeneu en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwacgcn van alle brocli ueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons ccnigc stukken zouden bcgeéren mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Gecne stukken waervan wv de 0|)stellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich mét al wat deu druk acngaet. CLIQUE SUU.M. DEN DENDER-BODE ALGEMEENEN STAETKUND1GEN OOGSLAG. YRANKRYK. De kwael waer aen Yrankryk sedert eenige maenden lyd, wel verre van te verbeteren, schynt alle dagen te verergeren en zoodaenig te verergeren, datwelligt laeter alle hulpmiddel kragteloos zal worden. En waerom? Om dat de grondstellingen van God- en regeéringsloosheyd alle dagen dieper wortels schieten, by zoo verre, dat eer lang het gezag van alle grondzuyl zal beroofd zyn. Yrankryk, zegt men, hééft vóór zyne" vryheyd geslreéden, 't hééft het jok van een willekeurig bestuer afgeschud en den standaerd der Republiek opgeheëschen in 't gedagt dat liet zou gelukkiger geweest zynMaer is dit wel waerheyd? Wy zeggen openlyk neen. "1' zyn geheyme ontwerpen die in den boezem der goddeloooslteyd uytge- broeyd, onder denschyn v-avryheydsliefde eenigzinszyn verweézenlykt en misschien Iaëter' hun volle uytwcrksel zullen hebben. De inzigten der kopstukken hebben eeni- gen tyd pen 't oog der verdwelmde natie ontsnapt; maer nauwelyks is den sluyër opgeheven of men deynst van schrik terug op het zigt van al de eerloosheden en duy- velsche plannen waervan Yrankryk vroeg of laet de ge volgen zal ondergaen. Zeggen wy het regtuyt, de regeé ringsloosheyd is in den geest der fransdie natie, dien geest word geduerig dóór toomelooze driften aengeblae- zen; de drukpers die vóór 't staetkundige gemnylband is, mag straffeloos al haer venyn tegen 't. weynig' zedelykc en godsdienstige dat er nogbestaet, uytbraeken; tegen die twee steunpilaeren der maetschappelyke orde word er van alle kanten gebombardeerd, en eyndelyk wat moet en zal er van geworden ten zy eene herneéming der schriktooneelen van 95. Een dagblad van Montpellier, IJIndépendant, over de al- daer ontstane onlusten gewaegende, vind geene smaed- woórden hard genoeg om de kiezingen die aldaer ten voórdeele der gemaetigde party waren afgeloopen, te laekenten prooy aen eene dolle' woede, vaert den Indé- pendant zoo hevig uyt tegen 't gcén hy de Legitimisten noemt, dat geenen rèdelyken mensch zonder walg de uytdrukkingen kan leézen; integendeel, een ander dagblad uyt de zelfde stad, den Écho du Midi, zegt ronduyt dat de ultrademokraten van Montpellier de aenranders ge weest zyn, en dat zy vóór gewoonte hebbende volgens de pratyk hunner party te werk te gaen, de gewcldenaery hebben gebrnykt wanneer zy hunne nederlaeg in de kie zingen ontwaerd hadden. Zouden zommige zich zoo noemende liberalen van ultrademokraten van Montpellier niet mogen zy de bedreygingen van onlusten vooï 1 laeten hooren? Hoe véél kiezers hebben, ond'éiMjiy1'®- vloed der vrees een stembriefken, dat tegen hunne over- tuyging was, in de bus gesteéken? Hoe schandelyk waren dë uytvallen van hunnen tolk, het Verhond van Aelst, tegen al wat rustminnend, godsdienstig en zedclyk was? Hoe eerloos waren de aentygingen en leugens welke dit blad naer 't hoofd van onberispelyke persoonen wierp? Hoe uytzinnig, hoe valscli, hoe dwaes is wederom het laelste hoofdartikel van liet Aelstersch schandblad? Ja de liberalen, zegt liet Verbond, hebben ons land van eene omwenteling bevreéden; en waeront? Omdat zyaen't tvJ warenZoo dat zy even nis de ultrademokraten, ot, zoo ,nen wjjj J,, roode republiekaenen van Montpel lier, onlusten cu Tconordura zonden gcpleégd hebben haddenzv'aen 'thoofd niet geweest... Landgenoóten, wat zegt gy van mannen die, om aen 'thoofd tegeraeken, hun vaderland ten vuerc en ten bloede zouden stellen? De pen ontvalt ons van spyt en scliaeinte by liet over- weegeii dal onze stad, kanton en arrondissement onder de beheersching eener zoo geweldige party gebukt gaen. Het Verbond legt schaamteloos aen de gemaetigde party ten laste dat zy zich met de afgeloopene kiezingen be- mocyd hééft!! En de party van het Verbond, wat hééft zy gedaen? Wy zyn moede van het te zeggen, haer geweld haere bedreygingen en schandelyke middelen zyn te véél bekend om er verdere plaets aen te verlcencn. Wy zetten thans ons overzigt voort. ROOMËN. Alle dagen word den toestand des gouvernements van den Paus bedenkelyker; de oproerige of overdreévene geesten mikken geduerig om den Heyligen Vader van zyn tydelyk gezag te beroovenin clubsen word er meer- maels over dien pligtigen acnslag beraemd, en, bezat Pius IX geen onwankelbaer karakter dat in staet is het hoofd te bieden aen de stoutmoedigste ontwerpen, van over lang was het met zyn bestuer gedaen. Tot dus verre blylt den groeten man zyn gezag behouden en zal, zoo wy verhoópen, die geweldige tempeesten te boven komen om meer als te voóren te schitteren. SAR DIA 1 EX. Ivarel-Albcrt heéfs vast besloóten na eyndigen van den wapenstilstand, de vyandlykheden te herneémen, hier toe maekt den koning van Pieniont groote toebereydsels en rekent met een leger van 100,000 mannen te velde te trekken.is nu zeker dat Oostenryk alle bemiddeling van Yrankryk geweygerd hééft en hardnekkig de her overde Lombardo-Venetiaensehe provinciën wilt behou den en onder deéze voórwaerde over don vrede met lva- rel-Albert alleen handelen. Nogtans scliynt het stellig dat Yrankryk in het Lombardo-Venetiaensehe vraegsluk op d'eeue of andere wyze zal tiisschenkomen, indien gelyk men gevoelt, Karel-Albert slegls aen zich zeiven denkt en zou genegen zyn vernederende voórwaerden te aen- veérden. Zie daer eenen ldeynen vorst die dóór ouver- wagtte zegepraelen eene der grootste mogendheden had doen beéven, eensklaps op het uyterste gebragt; hy ver gadert al wat hy kan om eenen laelsten wanhoopigen slag te leveren en zelfs met gevaer van zyne erflyke stae- ten te verliezen nogmaels het lot des oórlogs te waegen. Maer zou dit welgemeend zyn? 'T is te denken van neen aengezicn nten vermoed dat Karel-Albert in heymelyke betrekkingen of met Radetzky of met 't Oostenryksehe bestuer is, en dat zy onderlinge aen hun evgeu bestaen zullen werken zelfs ten nadeele der Ilaliaensche onaf- hanglykheydWat er van zy, Karel-Albert strekte over eenige weéken tot verwondering aen gansch Europa wegens zynen moed, onverschrokkenlteyd en verdediging der vrylieydmaer wat gebeurt er Eene ongehoorde schending der godsdienstige vrylieyd in zyne staeten komt zyne faem bevlekkenzvn gouvernement neemt een wóórd, van alle ^na' m?t uyt de sardinische staeten verbannen t.. "t^ goederen verbeurd verklaerd worden. Dry dagen imY-'l schandelyke vryheydsinbretik, wierd den'grooten veld slag by Custozza geleverd alwaer Karel-Albert, te voóren zegevierend, bet lot zag veranderen en teenemael op de vlugt gedreévcn wierd, verliezende op eenen dag de vrugt van verscheyde maenden arbeyd en overwinningen en ziende zyne,staeten dóór den vremden bedreygd. Dit zyn daedzaeken die wy aenhaejen die toepasselyk zyn aen alle bestucren maer naemelyk het geweézen bestuer van Lodewyk-Philips raekén liét welk getuyge van de eerlooste en onregtveêrdigste vrybeydsschendi'ng tegens de Catholyken van Zwitserland, eene pligtigeonzydiglieyd heelt gehouden. Dit zelfde bestuer heeft er ook de vrug- ten van geplukt. ZWITSERLAND. In byna al de kantons word er met eene onvermoeye- lvke hevigheyd niet alleen tegen de geestelyke gestigten gewoed die schier reeds alle afgeschaft en derzeïver goe deren aengeslaegen zyn, maer men begint bier en daer de parochie-pastors te vervolgen en uyt hunne pastorvën te verdryven. De Catholyken van Zwitserland hebben schoon te protesteéren, de godsdiensthaeters worden dóór den landdag ondersteund en de Catholyke allengs- kens gedwongen zells hun gejammer te smagten. Men herrinennere zich dat die zelfde godsdiensthaeters de liberalen zvn die, over eenigen tyd, zoo luydruglig dóór 't Verbond van Aelst, dóór een anlwerpsch blad en eenige zich zoo noemende liberale gazetten van Brussel en Luyk tocgejuycht wierden. Zwitserland kan welligt in't kort de vrugtcu zyner vryheydsschendende akten inoogsten. PRUYSSEN. Y'oór de vrylieyd van het onderwys is hier niets meer te verhoópen zoo min als vóór het geeslelyk toezigt over de schooien welke alle onder de onmiddelyke afhanglyk- hevd van den staet gaen gesteld worden. SICIL1ËN. Het parlement komt de afschaffing der Jesuiten orde benevens de verbeurtverklaering van derzeïver goederen ten profyte van den staet te decreteéren. De vremdelin- gen die zich onder dit orde bevinden, gaen verbannen worden en 't zal zells verboóden zyn voórlaen die klee ding te draegen. Dit heet men aldaer vrylieyd, voóruyt- gang en verlichting BELGIËN. Wat moeten wy uyt al de hier aengehaelde vervolgin gen geweldenaeryën en vryheydsschendende akten op merken? Naemelyk dry zaeken1" dat al waer de zich zoo noemende liberalen, voóruvtgangers of verlichters aen 't hoofd geraeken, zy hun bestuer aenvangen met een schandelyk despotismus ofalleenlteersscliing waervan wy hier te Aelst en elders reeds het treffendste voorbeeld hebben, wyl hier niemand tot eenigambt bekwaem word geagt ten zy hy deel maeke van eene kliek die alles volgens haeren wenschen voorop in eene herberg regelt; 2° Dat overal eerst de hand op al wat catbolvk en gods dienstig is, gelegd word, zonder aen te zien of's lands wetten de vrylieyd der aengerandde zaeken waerborgen 5° Dat dergelyken staet van zaekeu noch dueren noch baeten kan vóór 't gemeen welzvn maer steeds moet eyn digen met twisten volksoploopen bloedvergieten en meer andere ongelukken die dóór de vredelievende meerder- heyd moeten geboet worden.... Mogt Relgiën liet geluk hebben zyn bestaende order van zaeken te behouden en dien algemeenen schok vermeyden dóór standvastighevd aen zyne instellingen, dóór eerbied vóór godsdienst en wetten en dóór eene diepe veragting vóór dien nog in 't donker werkenden geest van verderf die allongskcns zal poogen in d'herten te sluypen om hier gelyk by an dere natiën slagtoffere te maëken; mogt Relgiën, zéggen wy, die waerheyd wel begrypen en de zelve wel te baet neémen; het zal Voortduerend aen gansch Europa tot —««uuuidering en voorbeeld strekken en zyu geluk weéten te bewerken. Eenen anderen weg inslaen, ware zich on- vermvdelyk blootstellen aen zynen ondergang; wy weé- ten het, en het dient aen elkeen herrinnerd te worden, Iner ook zyn bastaerdkinderen die eenen onverzoenlvken haet tegen onze bloeyënde godsdienstvryheyd en andere oorregten in t herlc voeden en slegts eenen gunstigen oogenblik afwagten om hunne woede tegen de zelve los te laeten Belgen, weést op uwe hoede; zoo lang gv uwe instellingen tegen wclkrfaenige inbreuken handhueft

De Denderbode | 1848 | | pagina 1