(ill neci verkleefd zyt, lioeft gy niets te vrcezcn; doch wan- „jer gv deéze zélf durft of iael aentaston, schrikt en beeft voorde gevolgen, want gewoond yk is eeneondraegelykc slaverny de vrugt cener ongetrouwigheyd welke dan meest in 't bloed uwer broeders word uytgewasschen. Maendag II. had dc publieke prysdeeling plaets aen de sc.hoó- lieren van den heer Van der Slraeien alhier, welke wierd voór- gegaen door verscheyde declamatie stukjes en een kort macr welgepast looneelstukje, waerin de jonge schoólieren van den verdienstryken ondcrwyzcr veélbeduydende proeven van voort gang hebben gegeéven. Nauwelyks is dit gestigt een jaer ingc- rigt en reeds is het in vollen bloey, een zestig a zeventigtal jongelingen zyn aen de zorgen van M. Van der straelen, gehol pen door M. J. Verleyzen, toevertrouwd welke bcyde, zoo wy verneémen en zelfs meermaels hebben ondervonden, alle moey- le aenwenden om meer en meer de agting die hel gestigt geniet, te verdienen, door eene nauwkeurige waekzaeinheyd, een doel- mactig en volledig onderwys, en vooral door het bewerkstellen eencr byzonder gemakkelyke methode van instructie die aen M. V. D. S: eygen is. Wy wenschen dat de ouders dit wel begry- pen en er voor 't geluk hunner kinders gebruyk van inaeken. Met niet minder genoegen woonden wy des anderdags de plegtige prysdeeling by aen de jonge schóól iersters van joffrouw Annette Van der Speeten welke ter deézer gelegenheyd heeft doen zien hoe zeer zy de opvoeding haerer leerlingen ter herte neemt. Een tooneelslukje dat wy in pensionnaeten van rang nog hebben zien vertoonen, wierd door de jonge dogterkens van 't gestigt in kwestie met zoo veel kunde, juyslhcyd eu ge voel gespeeld, dat wy opcnlyk durven zeggen het nergens zoo wel uylgcvoerd te hebben gezien. De verdienstelyke en levens zedige onderwysler verdient hier allen lof en voórnaemelyk aenbeveéling wegens haere zuyvere en opregte fransche uyl- spraek die elkeen er heeft konnen bemerken't is ook 't geen wy voorleden jaer zegden en dit jaer moeten herhaelen om lot narigt der ouders te dienen. Met veel voldoening hebben wy gezien dal het getal leerlingen taemelyk wel is aengegroeyd het welk een bewys oplevert dat de ouders de goede meesterssen weéten uyt te kiezen. Uyt Ninove hebben wy verscheyde brieven ontvangen die alle om het meest de luyslerryke prysdeeling verheffen welke voórlaelsten donderdag aen de leerlingen der kostschool van M. Van Hauwermeeren aldaer is gedaen. Deéze plcgtigheyd had plaets op de zael van het stadhuysen wierd door de tegen woordigheid van de geestclyke en burgerlyke overheden van Ninove en omliggende plaelsen vereerd. Het siadsmuziek was ook niet ten agtcr gebleéven om de bekroonde leerlingen te begroeten. Dry wel geschreévcne brieven die wy, om derzelver uytgebreydheyd niet konnen opneémen, juyehen voórnaemelyk ioeaen de merkweêrdige uylvoering van hel treurspel getiteld, Thomas Moiius, welke meermaels de traenen uyt de oogen van liet treffelyk gezelschap hééft gerukt. Deéze uylvoering, zegt den brief van eencn ons welbekenden bekwaemen liefhebber, is den toetsteen der bekwaemheyd en groote zorgen die den agtcnsweêrden ondcrwyzcr bezit en moet werkstellig gemaekt hebben 0111 eene zoo moeyelyke taek zoo eervol dóór eerstuyt- -pruytende planten te hebben konnen doen volbrengen. Wy zwaeyón voigeèrne hulde en lof toe aen wie zulks verdient, zegt eenen tweeden brief, en verzekeren den heer Van Hau wermeeren dat de stad Ninove trotsch is en zich gelukkig agt eenen zoo delïigen ondcrwyzcr in haer midden te bezitten die niets mag verwacrloosd hebben om dóór jonge kinderen zoo veel indruk zelfs op de best geoefende akleurs te weeg gebragt te hebben. Vóór wat ons aengaet, het spyt ons aen de minzaeme uytnoodiging van d'liecr van Hauwermeeren niet te hebben konnen beantwoordenop een ander tyd zullen wy er tragten den tyd af te doen en hem dankbaer zyndc, kondigen wy voi geèrne dc nacmen af der leerlingen welke het meest in 'tstuk hebben uylgemunt zynde: MM. lt. De Deyn, Cli. De Mets, M. De Mol, A. De Schampheleer en F. Van Opdenbosch. Geeraerdsbergen, den 7 September 1818 Mynheer den Opsteller Ik verzoek UI. Mr. deéze regelen in uw gcagt blad opteneé- inen gy zult hier dóór verpliglen eenige vrienden van opvoe ding en goed onderwys Deéze wéék hebben wy bygewoond de prysdeeling in het pensionnael te Deflinge, bestuerd dóór de Eerw. Zusters van den H. Vincentiusa Paulo, en met genoegen mogen wy aenslip- pen den grooten voortgang dien wy in dcszclfs leerlingen be merken eene zuyvere en gemaYkelyke uytspraek kenmerkt van over lang dit pensionnaet: de Declamation die wy gehoord hebben, Mp, verre van ons van ditgedagt te doen wederkomen, hebben heweézen dat derzelver zuyverheyd nog meer aengroeyt: Hoveudicn hel gevoel en de beweéging met welke de stukken zyn uylgcvoerd, de houding der leerlingen, den iever welke men in haere meesterssen bemerkt, hebben den eerbied en de agting van alle de toehoorders weggedraegen, zoo dal wy met volle overluyging dit gestigt mogen aenwyzen als onder alle opzigtens de aendagt der ouders verdienende. Wy mogen niet eyndigen zonder iets te zeggen van den zang met welken het agtingsweèrdig gezelschap vereerd is geweést; dejuystheyd en den smack die de stukken vergezelden, doen ons zien dat de leerlingen ook wel beantwoorden aen de lessen haer in dit vak gegeéven. Onzen stadsgenoot, M. J. Carreer, komt zyn examen als kandidact in dc regten vóór den grooten jury van Brussel af te leggen. De plegtige prysdeeling in 'sRyks leegere opperschoól alhier zal maendag aenslaende, ten 2 ueren namiddag, plaels hebben. De jaerlyksche prysdeeling aen de leerlingen der kost school van d'heer Ilanssens te Hcrzele, zal woensdag 13 deézer maend 0111 2 ueren na middag plegtiglyk gedaen worden. Te Ayghem, by Aelst, is een huys met stal, schuer en al de graenen die dezelve inhield, de prooy der vlammen ge worden: LAETSTE ÏYDINGEN UYT VRANKRYK. Het gouvernement is besluyteloos noópens eene te neémen gedragslyn in de Italiaensche kwestie terwyl liet vredewoórden uytspreékt, maekt het ontzaggelyke oórlógstoebereydsels. Te Weenen aenziet men het aenbod van fransche bemiddeling niet als ernstig aen. Rusland verbergt zyne inzigten; van d'eene zyde reykt den Keyzer de hand aen Vrankryk toe en van de andere zyde betuygt hy zyne groote agting aen Radetzky. Louis Bonaparte laet zich als kandidact vóór de aen slaende kiezingen voórdraegen word hy gekoózen, de ïoode republiekanen zullen zich waerschynelyk onder zyn vaeudel schaeren en mogelyk zou Yrankryks toestand hier dóór allernetelagtigst konnen worden. Respice finemaenziet liet eyndc. VZERENWEG. Het publiek word verwittigd, dat het kon- vooy dat ten half elf des voórmiddags van Brussel vertrekt, eiken maendag zal stil houden te Wichelen. M. Ferd. Evit, notaris alhier, is benoemd om deel te mae ken van de kommissie belast met voorstellen vóór te draegen en wyzigingen aen te toonen, welke in de bestaende wet op het notariaet behooreu iu voegen gebragt te worden. Eenige Brusselsche dagbladen kondidigen aen en een brugsch blad bevestigd hetgeen volgt: Buyten de burgerwagt van Brus sel en van een of twee hoofdplaelsen zullen de andere niet ge wapend wordenWaer toe dient dan de wet op de burgerwagt? Is het 0111 met de Belgen te lachen, of is het gouvernement be vreesd de burgers te wapenen Het ministerie, zegt den Observalcurschynt al het wet tige en al het pynelyke, dat in de verwagting van het volk gele gen is begreépen te hebben. De wetgeévende zitting zal eene maend vóór hel gewoone tydslip geopend worden, zoo dal de discussie van den budjet, welke dit jaer veel belangryker zal zyn dan die der vcrlcdene jaeren, de kamers niet zal beletten zich met andere zeer noodige werken bezig te houden. Wy zien, dóór de militaire biefwisseling van een Brus selsche blad, dat den minister van oorlog voórneémens is, als maetregel van spaerzaeniheyd, vóór zyn departement, dc af stelling der provinciebevel hebbers vóór te stellen. Deézen nut tigen maetregel hééft reeds een begin van uylvoering gehad by minislerieéle beslissing, in dagteekening van den 27 july, hééft den kolonel Dens, bevelhebber der provincie Henegauwen het bevel op zich genomen van de lc brigade der 4C afdeeling voetvolk, tevens zyne tegenwoordige bediening behoudende. Volgens de Emancipation, zou Vrankryk de reklamen van ons gouvernement betrekkelyk de premién van uylvoer op de fransche geweéfsels, en welke op aenvraeg onzer wolspinners en fabriekanten gedaen was, van de hand hebben geweézen. De veroordeelden van Bisquons-Toul zyn, nacr men zegt, thans meer gelaten in hun lot. Zv hoópen dat, in cassatie, den wind des noodlols hun gunstiger moge weézen. Den advokaet Tcdesco is egter neêrslagig, en niet zonder redenzyne geheele zoo véél heloóvende toekomst, hééft hy eensklaps verbryzeld gezien; Tedescois jong, by zegt het zelf: Delestrée hééft den tyd van vóórzien in cassatie in wevgering laeten voórbygaen. (Handelsblad.) Den minister der openbaere werken maekt bekend, dat dc reyzigers, draegers van geweren, niet in de konvooyën van de yzeren wegen van den staet zullen toegelaeten worden dan na het bewys gegeéven te hebben, dat hunne wapenen niet gelaeden zyn. liet schynt dat den minister der binnenlandsche zaeken besloóten heéi't 0111 den onmiddelyken keus der legioens-kom- mandanten van de burgerwagt den koning vóór te stellen; doch dal de benoeming der adjudanten-majoors, kwartiermeesters en officiers-rapporteurs slegts laeler zal geschieden, na de chefs der korpsen hierover geraedpléegd te hebben. Den minister der openbaere werken hééft aen de post- bureclen en aen die van den yzeren weg een officiéél bevel gegeéven, 0111 voórlaen, wal er ook terug te geéven zy, de bankbriefjes van twintig en van vyf franken in betaeling te aenveêrden. De kompagnie kanonniers der garde civique van Brussel, is reeds in den wapenhandel verre gevoorderd, en hééft, vóór- leden zondag, zich in dien wapenhandel gcoeffend: De militaire overheyd hééft tien stukken kanon ter beschikking van de bor- gerwagten gesteld. Verscheyde officieren der artillery woonden die wapcnocffeningen by, en hebben hunne tevredenheyd over de oeffeningen der borgerwagten te kennen gegeéven. Indien men een brusselsch dagblad gelooven mag, zou er toegeslaen worden aen de detachementen borgerwagten, welke de feesten van september zouden begeéren by te woonen, gratis langs den yzeren weg te mogen ryden. Er is niet vcél vet aen het bywooncn dier feesten te betraepen. Met genoegen hééft men vernomen dat, op alle de merk ten van de provincie West-Vlaenderen, de pryzen d#r merkelyk gedaeld zyn. Assenede, is lot kanonik der hoofdkerk benoemd, 111 vervanging van vylen jv"—ut* 'M. Van den Hecke, vikaris generael te Versailles, is tot liono- rairen vikaris-generael van St. Baefskcrk benoemd, in vervan ging van wylen M. Pycke-de Ten Aerde. De kleyne grondeygenaers van Brugge hebben eene pe titie opgesteld en aen den minister van het inwendig gezonden: By dit rekwest vraegen de petitionnarissen dat er onmiddelyk maelregelen genomen worden om den uvtvoer der graenen te beletten. Hel ministerie gaet een ontwerp van wet voórdraegen om veranderingen aen de wet op de miiicie, en naemelyk op het plactsvervangen, tot stand te brengen. Het oudste peèrd van geheel Brugge, gekend onder den naem van Coco, en welk eenen knegl uylsiuytelyk tot Zynen dienst had, is in den ouderdom van 74 jaeren overleden. Den eygenaer van dit peèrd was sterk vóór dit dier genegen, en als hel gcenen dienst meer konde doen, hééft hy hetnooyt willen verkoopen, rnaer hééft het zorgvuldig doen oppassen. Het is aen die menigvuldige en aenhoudende zorgen dal men het lang leven.van dit peèrd moet toeschryven; liet is met zyn vel be graven. Een kind is in de Lcopoldstraet te Gcnd, dóór hel omval len van eene zwaere yzeren plael, gedood. Ilct zyn andere kin deren welke de schuld van dit ongeluk zyn, daer die kleyne jongens voorgenomen hadden eene deézer piaeien te verplaet- sen, en by hel van den muer trekken, aen de yzeren plaet het evcnwigl hadden doen verliezen. Tc Audenaerde is den vryheydsboom, welken den 2 Octo ber 1850, met véél luysler geplant wras, op bevel van den bor- gemeeslei', afgezaegd. Den borgemc *ter beweêrde dal deézen vryheydsboom hel zigt van hel stadhuy,. elemmcrde. By gelegenheyd van hel uyibreékc van eencn muer te Thiel, in Gelderland, in het huys van den timmerman Shroot, te Deil, ontdekte men eene blikken doos in den muer gemet seld. By de opening van dezelve, vond men daerin 515 stukken goud van verschillende weèrde en verschillende tyden. Er waren daeroqder goude dukatons en dubbele gouden ryders munten met het jaerlal 1602 en andere. De weèrde van deézen schat word op meer dan fr. 2000 berekend. Men gist, dat de ininelseling van dit goud zal plaets gehad hebben omstreeks het jaer 1672, hebbende er toen tydens de veroveringen der Franschen een gevegt plaets gehad in de omstreéken van het dorp Rumpvst. Wy leézen in het Thouroiiïs blad: Deézer dagen begaven zich twee onbekende landloopers, eenen bejaerden man en eenen jongeling van 25 jaeren, ter hofstede van den landbou wer Gunst, te Couckelaere, om eene schuylplaels vóór den aenkomenden nagt te hebben. Gelyk zulks dikwils gepleegd word, zy bragten den nagt in de schuer over, alwaer eenen zak schoongemaekte tarwe stond. 'S morgens vroeg ontdekte Gunst, in eenen waterloozen gragt, zyne hofplaels omringende, hel lyk van eenen ouderling, regt zittende, tot op zyn hemd ontkleed, hebbende de helft van den zak tarwe nevens zich. Geene leekens van geweld zyn op den overleden gevonden, zoo dat hy eene naluerlyke dood gestorven is, en vóór wat de naeklheyd van het lyk aengaet, dit laet zich begrypen, wanneer men wéét dat op eenigen afstand van daer men de lompen van den jongeling, die verdweénen is, gevonden hééft, die waer schynelyk de betere klecderen van den dooden zal aengelrok- ken hebben. De dagbladen van Namen kondigen nog eenige byzonder- heden af betrekkelyk het on weder welk in de omstreéken van die stad hééft gewoed. Talryke peerden zyn ernstig gekwetst, en hebben zoo véél bloed uyt hunne wonden vcrloóren, dat zy in eenen zeer deêrnisweêrdjgen toestand zich bevinden, liet waren geene hagelsteenen die deéze wonden vcroorzaekt heb ben, macr ysklompen. Dry deézer kantige hagelsteenen of stuk ken ys, zyn opgenomen, en alszv gesmolten waren, leverden zy een gewoon bier-glas water op. Men kan dus gemakkelyk over de grootte deézer hagelsteenen oórdcelen. Dc maeyërs en de dienstboden die op het veld waren, zyn zeer gevaerlyk gewond. Eencn vader die sterk uyt het hoofd lag te bloeden, is dóór zy nen zóón nog gered. Eene struyssche twinligjaerigc dogier 'is dood gebleéven. Het Handelsblad van Antwerpen verval het géén volgt Het is gevaerlyk vóór kinderen met vuerwapenen om te gaen; maer men mag dit spreékwoórd ook soms op volwassenen toe passen. Eenige mannen onzer garde civique oefenen zich in dc vuer-exccrciliën buyten de Mechelsche poort en men hééft er gisteren hel eerste bewys gegeéven van Tbovengemelde. Eenen dier persoonen had de onvoórzigtigheyd, zynen laedslok op het geweer te laeten, schóót zyn wapen af, en den kommandeéren- den officier der troepen hoorde en voelde den zugl van den naest zyn Ivf vliegenden stamper. Waerom laet men toch met poer speélen. Uyt de omstreéken van Turnhout en in het algemeen uyt geheel de Kempen, word gesehreéven, dal de besmetting der aerdappclen op verre na zoo groot niet is als men w el wilt doen geloovenwel hééft men hier en daer landeryên gevonden, die aengetast waren, doch slegts in geringemaet. Wat het voordloo- pen der ziekte betreft, daervoór behoeft men niet véél te vree zen dewyl de besmette aerdappelen niet róttenmaer in zich zeiven versteenen. Deéze daedzaeken zyn dóór proefneéiningen heweézen; doch de spekulatie schynt hier weder eene voórnaeme rol te speélen, dewyl men by zommige landbouwers nu reeds meer komt te bieden dan de aerdappe len op de merkten kosten. liet volgende is in een der voórgeborglcn van Gend voorgevallen, en zou tot les aen veéle vaders van huysgezinnen moeten strekken Twee kinderen bevofiden zich dynsdag in de slaepkamer hunner ouders, buyten dc Dampoort, en dm--'•'V" gen, nauwelyks tien jaeren oud zynde, van zynen vader aen den nmer^»- 'den ïp Ü-«ïft nieyskeii welk dit zag riep dat de pisloól £Un$fien was, maer dat hy mogt schieten, dat het zaed toch dóór haeren voorschot niet dringen kon. Inderöaed, den jongen loste de pistool af, en gerlukkiglyk vlóóg hel zaed nevens het meysken, en drong in den muer. Men kwam aenslonds op het hooi en deézer scheut toegesneld, en men agtle zich zeer ge lukkig van geene onhcylen te beweenen te hebben. Vaderl Te Luyk word ei- handel gedreéven in doodkisten; er zyn magazvnen van doodkisten in die stad geopend, en dagelyks léést men de annoneen van die magazynen in de luyksche dag bladeren. Men vind er kisten van alle pryzen en van alm grootte en hoedanigheyd, volgens den keus van den kooper. Den uylvoer van graenen, de haver uytgenomen, is m Poólen wéér icwgoiaoten. in alle zeehavens houd men zi/J' Yfi methetinschcépen van graenen bezig. Mendenkt dat dellïellUen maetregel in Rusland zal geno«wm Hoewel den oogst van 1818 niet zoo véél opgebragt heeft als

De Denderbode | 1848 | | pagina 2