FRANSCïIE REPUBLIEK. - dien van 18 47, is hy loch zoo groot dal men nog over een aen- zienlyk deel kan beschikken, des le meer, omdat den voórraed van 1817 nog niet geheel verbruykt is. Den uytvoer zal dus heden zoo veel te voordeeliger zyn omdat de pryzen gereézen zyn. Sedert dry jaeren hebben de groote eygenaers hunne in komsten verdubbeld. De kleyne eygenaers hebben veel gewon nen zelfs liet lot der boeren is verbeterd. Het verbruyken der vremde eétwaeren is in die sircéken aengegroeyd, lol bewys van de verbetering van den stand der bevolking. Men schal dat er sedert het eynde van 1815 omtrent duyzend millioen (milliard) geld in Rusland en Poolen gebragt is dóór den graen-handel. Volgens inlichtingen die wy als stellig mogen aenzien, zullen de havens van de Zwarte Zee, en bovenal die van Odessa, zoo goed niet vóórzien zyn als de havens der Baltische zee, mits den oogst er niet aen de vcrwagting voldaen heeft. Den handel heeft berigten gekreégen niet in graenen, van kusten, te speculeéren. - Gelukkig dat Poolen, Noorder-Rusland en de Vereenigde-Stac- ten voldoende zyn om het gebrek aen te vullen, dat wy reeds op de merkten van Europa vóórzagen. Men schryfl uyt Zwol (Holland): Een vierjaerig kind wandelde in den hof zyner ouders, waer nevens schoone nagtschaduwe Belladonabloeydc, ten ge- bruyke eens apothekers. Deéze vergiftige plant draegt aenlok- kende zwarte krieken. Het kind wierd bekoord die le^plukken, en at er van. Onmiddclyk wierd hetzelve acngelast dóór de hevigste pynen, en is in weerwil der kunslhulpmiddelen, des anderdags gestorven. IT ALIEN. Uyt Roomcn word medegedeeld, dal den koning van Napels zich ernstig by den Paus heeft beklacgd, wegens de hevige aen- vallen waeraen hy zich, van de zvde der romeynsche drukpers ziet blootgesteld; hy heeft hierby de bedreyging gevoegd, dat, ingeval den Paus zulks niet mogl kunnen verhinderen, hy middel zou vinden zich regt le verschaffen. Veéle willen hierin eene aenduyding vinden, zoo niet van ccne op handen zynde oórlogsverklaering van de zyde van Napels, althans van zeer gevoelige représailles legen het hof van Roomcn. Deézer dagen is aldaer inede eenen koerier uyt het hoofdkwartier van Radezl- ky acngekomen, met dringende depêches aen den paus, aen wien dezelve eygenhandig waren af le gcévcn. Noópens derzel- ver inhoud is niets uytgelekt. De Gazelle dc Gênc.s heeft tvdingen van Livorno ontvangen. Eene stoomer den 29 te Genua acngekomen, bragt het volgende .aen: Na de wapens opgenomen te hebben heéfi hel volk zich naer het poermagazyn begeéven. Dit gebouw was dóór een de tachement der burgerwagt bezet, dat op het volk vuergaf. Hier op volgde een gevegt waerin dry mannen van het volk gedood en verscheyde andere gekwetst wierden. Dit. zou de droevigste gevolgen gehad hebben, zoo den dominicacn Melloni er niet in gelukt was den twist te stillen. In eene zitting van de kamer der afgeveêrdigden van Roomcn heéflden minister van binnenlandsehe zaeken, op eene interpellatie van den heer Sterbini, noópens dc houding van het pausclyk gouvernement tegenover de Oostcnrykers, geant woord De redding van hel vaderland is lieden in den opstand der menigte gelegen. Er is niets te hoópen van vrede-onderhande- lingen en diplomatie. De volkeren willen zich wapenen en zich naer het slagveld begeéven: duyzende mannen zyn bcreyd tot hetverdryven van den vrecdeu verdrukker. Vrankryk, Spaniën Bologna, Milanen hebben roemryke voórbeélden gegeéven. Het volk gewapend vóór de vryhevd, hééft den vyand van hel va derland overwonnen. Die kragtdaedige wóórden hebben eenen hevigen geestdrift en eenpaerige toejuyehingen in de Vergadering verwekt. Men spréékt op veéle plaetsen in Italiën van niets anders -dan van vroedheden welke dóór de Oostcnrykers zyn gcpleégd. Een dagblad van Venetiën kondigde, in een zyner laetsle num mers, het volgende af, welk eenen ooggetuyge, Zilio Bragadin, met zynen naem hééft onderteekeud. Ik heb eenen brand dc slreékcn van Jalmico, Privano Zu- liamo, Ragnaria en Fauglis zien verwoesten; ik heb geheele familiën zien vlügten en zich verslrooyën, om aen de beledi gingen van het zweêrd der Kroaten le ontkomen. Te Jalmico is eene dame verkragt en verbrand gewordenen zuygelingje wierd van de moederborst gerukt en in het vuer geworpen, en den Ivroaet, de wanhoop der moeder beledigende, riep met eene helsche spollcrny: Pius IX zal het u redden. Te Pra- dimano is eenen priester verbrand, om dat by weygerde met de heyligc oliën, de schoenen van eenen Kroaet te smeêren. De heylige hostiën wierden onder 't voedsel vóór de peêrden gemengeld of in de kerk onder de voeten getrapt, dóór die bar- baeren, welke ten toppunt van godelooshcyd, de heylige béél den met vuyügheyd bezoedelden. Vrouwen van allen ouderdom, wierden verkragt, gedood, verbrand; jonge nieysjes, in leederen ouderdom, wierden onlheyligd en geworgd. Een kind van twaelf jaeren wierd vermoord, om dat hei onnoozcl, aen die welken vroegen wien zynen souvereyn was, zeydePius IX hebben TsPÓrlcn van levensmiddelen geroofd en geplunderd te IY ril '1 d,! slagtoll'ers van hunne roovcryPins hael van die eerioo^ë "y het her- om dat den walg in het hert opwelt. Ik zal^ïxi!^1?^^/S' n'fae' aeif te halen, het welk zal doen begrypen, welke0s<$r/l\e.J oorlog deéze hedendaegsche Wandalen ons aendocn. Men wéét dat Palmanova geduerende 57 dagen gebombacr- deérd wierd dóór 820 bommen. Op het eynde van die lange belegering, bevond ik iuy op eenen bastion, en hoorde eensklaps dóór oostenryksch muziek, le Visco gelegerd, (Tic residentie van den ooslenrykschen gcnerael) eene symphonic uylvoeren, Op gegeéven leeken, hield dat muziek op, en de mortieren be gonnen op de forteressen le donderen. Ten 8 ueren zweég het kanon om dóór muziek vervangen te worden en dit duerde voord zonder ophouden tot middernagt. Is dit niet eene woeste navolging van liet gedrag van Nero, lydens den brand van "'i~ zegt dat den paus eenen of twee afgevecrdigde zal zenden naer v wn„,. hot lm van Italiën moest beslist worden: Binnen eenige dagen zullen 14,000 romeynsche vrywilligers van Roinaniën vertrekken. parys, 5 september. Het aenhouden van den slaet van beleg verwekt véél onrust in Parys. Men denkt algemeen, dat nieuwe rampen van samenzweêring of burger-oórlog boven Vrankryk's hoofstad hangen. De tyding van eenen opstand le Livorno word officiéél bevestigd. De toebereydselen tot verdediging worden te Veneti ën met yver voorlgezet. Men léést in de EstafetteMen spréékt van groote onee- nigheden, die in den ministerraed zelve, ter gelegenheyd van het italiaensche vracgpunt, ontstaen zyn. Een deel van hel ministerie zou willen waglen om de vyandlykheden te beginnen totdat de onderhandelingen, lusschen Karel-Albert en Radetz- ky aengeknoopt, verbroken worden. Het ander deel zou de troepen willen doen optrekken zoodra Ooslenryk dilinitiefde lusschenkomst zal geweygerd hebben. Men verzekert, dat de meerderheyd in hel ministerie die laelste denkwyze goedkeurt en er deel in néémt. In het arrondissement Clermonl-en-Dunosie, hééft het volgende kiesfeyt plaets gehad. Den genaemden D..., die geèrne municipaelen raedsheer zoude zyn, rigtte zich niet tot hel geweéten, maer tol de maegen. IIv leyddc eene vette veérs dóór de stad. De veêrs was opge sierd met drykleur vlaggen. Op den voorkop hing een schrift, met de volgende uytdagende wóórden: a Die my lief hééft, zal my eélen. Het slagtoffer stond op den dorpel van hel gemeen- te-huys stil. Die welke hetzelve gevolgd hadden traden binnen en legden eene belangzugtige slem in de bus. Op hel eynde des dags w ierd den naem van I)..., zegepralend uytgerocpen. Den appel- en peèrcndrank stroomde in de kelken, vierendcelen vleesch kistten boven het vuer, en de vrienden van den nieuwen raedsheer voldeéden hunnen eetlust, vóór welken zy hunne slem verkogt hadden. Men prolesteért tegen die kiezing. Een dagblad verzekerd gisteren morgend dc tyding uyt Italiën ontvangen te hebben, dat het oostenryksch legcrWic beweéging legen Plaeenza gemaekt, en aldus den wapenstil stand zou geschonden hebbeu, dóór Radetzki te Milanen ge- sloóten. Men Ieésl in den NouvelUslc van Marseille. De 20'' en 25,: linie-regimenten, vormende ccne brigade, hebben bevel ontvangen zich gereed te maeken om deézen avond ingescheept te worden met ccne battery artillerie en eene kompagnie der genie. De plaets hunner bestemming blyft nog een gelieym, sommige spreken van Venetiën; andere van Roomcn. M. Girardin mackt de volgende grondige en voórüytziende bemerkingen ten voórdcele der drukpersvryheyd welke alle dagen in Vrankryk meer gekrenkt en beperkt word: Diegeéne, welke onvoórzigtiglvk de vryhevd van de drukpers laeten aenranden, bicden reeds blindelings den beul hun hoofd aen. Die den dag ziel vcrdwynen zal weldra de duysternis zien toeueémen; zoo ook alwie de vryheyd van de drukpers ziet op houden, zal ook welhaest het politieke schavot zien opriglen. Onthoud dit welDe vrees is het pcêrd, waermede het schrik bewind in vollen loop komt aangerend. Gy denkt dóór dc vrees hel gevacr af te weren, en het is de vrees die u in hel gevacr brengt. Gy wéét dat gy, dóór de omwerping der vryheyd, de orde meent daer le stellen. Vrankryk kan zich alleen dóór dc vryheyd, redden! Geene vryheyd vóór Vrankryk, zoo er geene vryheyd vóór de drukpers is. Een nieuw dagblad, kleyn fonuaet, is gisteren morgend verscheénen. liet voert vóór titelL'impilotjable, journal dl tüus les abl's pi'blics. (liet onverbiddelijkDAGBLAD vóór alle publieke MISBRl'YKEN. Men is tegenwoordig bezig met in de nationale vergade ring over hel ontwerp van constitutie te beraedslaegennu, er zyn reeds een honderdtal amendementen noópens het ontwerp ingezonden. Indien dit zoo voort gael, zullen er meer amende menten voél gesteld zyn, dan er artikels in de grondwet slaen. Vrankryk rekende over eenige dagen op Engeland, om den tegenstand van Ooslenryk le overwinnen en dit land, om zoo le zeggen, le dwingen, de bevrediging aen te ncémen. Daer om had het fransch gouvernement aen Engeland voorgesteld, Venetiën gezamentlyk le bezetten; doch Engeland weygerde, onder voorwendsel dat om de rol van bevredigers aen te neé- men, men alleen den vrede van Italiën en üostenryk moest beo ogen.- Men ziet dus wel dat Engeland voórncémens is geheel onzydig te blyven, en legen de l'ransche interventie, zoo die plaets heeft, te prolesteéren. Den National stelt, voorde kiezingen van 17 september, den heer Emile Boucholte, in vervanging van den heer Dornès, aen de kiezers der Moselle vóór. Dit dagblad gééft zync kandi- daloen vóór Parys nog niet, waer dry vertegenwoordigers moe ten genoemd worden. De heeren Benjamin Delessert, en Fould stellen zich aen de conservateurs vóór. Den Constitulionnel gééft den heer Royer (van het Noorden) en den Siècle den heer Horace Say, als kan- didact. u De hevige republikaenen stellen met véél eensleminigheyd Cabet en Raspail als hunne kandidaeten vóór. DUYTSCIILa^. frankfort, 2 september. Den baron Bernaru p heeft een rytuyg uytgevonden, dat in beweéging gebragta\m" dóór zamengeperste lucht en in minder dan eene uer eenen af stand van acht myleu aflegde. De drukking der lucht stond gclyk met die van 50 atmospheéren. Dit stelsel van ryluygen is zoowel op gewoone als op spoorwegen loepasselyk. Uyt het wurtembergsche en andere zuyd-duytsche staeten word gemeld, dat ten gevolge van den buylengewoon gezegen- den graenoogst en den nog zeer belangrykcn voórraed van het voórigc jaer, de graenpryzen bestendig vallen. Er gaet over het geheel weynig om in dien tak van handel, daerby den leegen prys der effecten en aendeelen in spoorwegen véél speculanten hunne kapitalen met oneyndig meer voordeel hierin acnleggeu. Dit gaet zoo verre, dat onlangs te Heilbronn, dóór eenen buy- lenlandschen graenhandelaer eene belangryke party van buyten aengevoerde boekweyt tot uylcrst leege pryzen hééft aengekogt 0111 dezelve weder den Necker en Ryn af te voeren, langs welke deéze graenen, het vorige jaer, in Wurlemberg ingevoerd wierden. Men schryft uyt W'eenen aen de Kölln Zeitungdat het misnoegen aldaer immer hooger en hooger stygt. Dc tweedragt lusschen meesters en dienstboden néémt dagelyks toe. De nati onale garden zyn in de laelste dagen in de voorsteden zeer mishandeld geworden. Men hééft deézer dagen eenen municipa- len garde vóór zyn huys vermoord gevonden. De fabriekanten die deel maeken van de nationale garde, bevinden zich in eenen neteligen toestand legen over hunne werklieden; zy agten zich niet veylig in hunne huvzen. Den constituëérenden ryksdag hééft het vertrouwen der hoofdstad verloóren. W'eenen, o September.—In onze diplomatische cirkels is het gerucht in omloop, dat Rusland de franschc republiek er kend en een gelieym verbond met haer hééft aengegaen: Rus land zou slegls aenschouwer zyn van eene fransche interventie in Italiën in geval van oorlog tusschen Vrankryk en Oosten- ryk, zal Rusland geene opwerping maeken tegen de herstelling van de oude grenspaelcn aen den Rhyn: Van den anderen kant hééft Rusland zich de vryheyd van handelen behouden in de Donau-vorstendommen. ENGELAND. londen, 4 september. Op de graenmerkt van heden was er eene aenzienlyke daeling op de graenen. De inlandsche tarwe is 4 a 5 sh. per quarter gedacldde vremde graenen hebben eene daeling van 2 a 5 sh. per quarter ondergaen. De maïs is sh. afgeslaegen. Louis Blanc hééft aen den Times de volgende nota gezonden: Verscheydene persoonen die in Engeland de denkwyze van Louis Blanc hebben, schynen dien heer eenige openbaere blyk van symphathie te willen geéven. Louis Blanc bied hun zyne opregte dankbetuygingen aen, maer denkt, ten zelfden'tyde, te moeten verklaeren, dal hy wenscht alles te vermyden wat eenig- zins het engelsch gouvernement zou kunnen kwetsen, lïy hééft besloóten in de rust van de studie en de eenzaemheyd te wag- ten, tol dal betere dagen vóór zyn vaderland zullen komen, en het zou hem groolclyks spyton, dat den gedwongen oproep, dien hy aen de gastvryheyd van Engeland gedaen hoéft, de oorzaek van wanorde zelfs, maer oogcnblikkclyk, zou zyn. De gencésheercn, apothekers en drogisten van Londen, met nvdige oogen ziende, dat dc andere beroepen des zondags rusten, komen te beslissen, voórlaen hunne kanlooren, winkels en magazynen, des zondags van 11 ueren 's morgens lot 6 ueren 's avonds gesloóten le houden. De ingezetenen der engelsche hoofdstad zullen op dc zondagen zorg te draegen hebben, dat zyde consulten, fleschkens, pillekens en drogeryën der facul- teyt niet van noode hebben. Tl RKYËN. Woensdag 16 augusty, ten 7 ueren des avonds, is te Konstan- linopolen in den bazar van gedroogde vrugtcn, eenen zwaeren brand uytgebrokenin een kwartier uers breydden de vlammen zich over eene aenzienlyke ruymte uyt, dóór naemelyk aen de éene zyde naer een groot olie-magazyn, en aen de andere zyde naer eene groote bewaerplaels van timmerhout over te slaen; deéze laetsle had een vierde myl lengte, honderd voet hoogte en vyf honderd voet breedte. Ten acht ueren stond dit alles in vollen gloed. In de nabyheyd waren veel schepen geankerd, en den wand van verscheydene met olie, tarwe en hout beladeue turksche schepen vatte vuer. Steeds verder en verder verspreyd- de zich het vuer, dat eenen heuvel opliep en kiosken, hangende tuynen, paleyzen, enz., vernielde. Ten elf ueren sloeg dc vlam in de moskée, die op dc kruyn van den heuvel prvkle en op eene myl afstands lag van de plaets, waer den brand ontstaen was. De poogingen der Turken, om den brand te blusschen of te stuyten, waren geheel vrugieloos; zy gaven het dus op en bepaelden zich tot het nederhaelen der gebouwen. Yeél der bewooners van de brandende huvzen, wierden zoo onverwagts dóór de vlammen overvallen, dat zy zich niet meer konden reddenmen zegt, dat meer dan 20 persoonen verbrand zyn. Ten 2 ueren, in den morgen begon het vuer, by gebrek aen voedsel, te verminderen, en ten half vier ueren in den morgen was er geen gevacr meer. Volgens genomene opgaeven zyn 7 moskeen, 17 schepen, 2,500 winkels en 500 huvzen, waeron- der 40 pragtige paleyzen, in asch gelegdDe schade word dóór sommige geschat op 24 a 48 miUipen guldens, andere schatten ze wel op 60 millioenDit aenzienlyk verlies spruyt voort uyt de groote hoeveelheden kostbaere koopwaeren, die by deéze gele genheyd vernield zyn, als: ryst, speceryëu, olie, koffy enz.' Den sultan hééft zich incognito naer de plaets des ongeluks begeéven en vervolgens post gevat op eenen stoomboot: Bv het afzenden deézer berigten wierden weder noodschoten gelost en zeyde men, dat op nieuw eenen hevigen brand was uytgebroken by de Zeven Torens. Ninove, 7 September 1848. Mynheerden Opsteller Dc artikelen van zondag in het Verbond van Aclst uyt Ni nove opgenomen, hebben ray zekerlyk ten hoogsten voldaen om dalzy boven eenige welverdiende schimpen aen eenen schaera- teloozen ambtenaer eenen rampzaligen schryver na verdiensten geloond hebben; nogtans den eersten dezer artikelen bevat eene uytdrukking die ik opentlvk wil tegenspreken. Deze uytdruk- -••»«* Maior k'Lrahlar die ik almrwla In Uotnalfclo btu<l ont moet had doet my denken dat den schryver of kinderagtig of onverstandig te werk gegaen heeft, kinderachtig, indien by den schryver van over eenige weken heeft willen napoetsen, onverstandig, indien hy den opsteller der twee artikeleu ware. Dat men niet denke dat partyschap, of zotten drift my hiertoe aendringen; neen, want ik zelve heb tegen den gekozen major gestemd. Maer het betaemt niet, het is zelf zeer verachtelyk, en alle goede reden verzetten zich hier tegen van na de kie zingen den zegepralenden eandidaet onmielyk komen te be-

De Denderbode | 1848 | | pagina 3