ZONDAG 17 SEPTEMBER 1848. TWEEDEN JAERGANG—N'105. AELST, den 16 September. AERDIG VOORVAL VAN FREDERIK WILLEM, Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van ilen daerop volgenden Zondag. —Den prys der insehryving, by Irimester, is bepaeld op 1 IV. SO c., dien der. annonccn op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inscliryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveèrdige klaglen ol'gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen vcrleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, elc. waervan een afdruksel aen deszelfsopsteller zal wor den toegezonden. De naemen der pei^oonen die ons eenige stukken zouden begeêreu mede te deeieti, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Iedereen betreurt en beklaegt de arme Vlaenderen, on ziet angstvol den toekomenden winter te gemoet, alle willen dat den minister middels in 't werk stelle om de behoeftige van den bedelzak al te trekken, en den minister zelf, met zyn aankomen, hééft stellig beloofd dit alles te bewerkstelligen; maer wat heeft men tot heden gedaen om dit oogwit te bereyken Niets, vol- komentlvk niets. Men spreekt van maetscbappyën op te regtën om den koophandel te bevoórdeeligen en den minister wilt groote sommen van den staet bcsteéden 'thaerer aenmoedigingandere willen onze consuls in de vreinde streéken met liet vertier onzer nyverheyds voortbrengsels belasten; men wilt nieuwe nyverheden in voegen brengen, onzen minister hééft onder andere tot liet stroo-weéven toe aenbevoólen; alles vrugteloos ziende, licéft. men zelfs zien voorstellen, nae de mislukte eolonie van Santo-Thomas, andere coloniën in het woest Amerika op te regten. Zal men niet eyndelyk begrypen dat den eeuigsten middel die de Vlaenderen redden kan, liet aen moedigen en ondersteunen van liet viassen-liand- gespinis?Den minister wilt den landbouw bevoór- digen, en óórdeelt dat daer mede den armen liet brood zal hebben! doch hoe wiü deézen voórstaen Met luysterlyke tentoonstellingen van alle soorten van vrug- ten, beesten en bouw-werktuygen; tentoonstellingen die zekerlyk nuttig zyn, maer niet in evenredigheyd van 't geen zy kosten, 'en weyniger nog aen den behoeftigen, van alles ontbloot, en dien men vóóraf dient te onder steunen, konncn bv bréngen. Wilt menden landbouw ondersteunen, men' moet den prys der graengewassen op eenen behoorlyken trap tragten te behouden, de tarwe dient twintig franken den hectoliter te gelden; en deézen prys kan men in geene omstandigheden waerborgen, ten zy met evenredige invoer-regtcn op de vremde gewassen te stellen; daer in bestaet, indien niet den eenigslen, ten minsten den voórnaemsten aenmoedigingsmiddel vóór den landbouw. Veéle sehyneii de onderdrukking van den armen aen de duerte der graen-gewassen en der andere mond-behoeften toe te sehryven en te denken dat de armoede verdwynen zou mogten al de eétwaeren goedkoop zyn maer wat zal den armen doen indien hy geen werk hééft en geen geld kan winnen om zieli die goedkoope eétwaeren te verschaffen bedelen als voór- deézen. - Den armen moet werken eu geld winnen en lot dat den staet hem werk zal bezorgd hebben, zal hy van alles ontbloot blyven en eyndelyk in zyne miserie vergaen. Deézen ellendigen toestand is met geene ydele woorden of met hersenschimmige ontwerpen te heelen, men moet daer toe kragtdaedige en daedelyke middelen in 't liet werk stellen. Den Dender-boile heeft deéze by eene reék artikelen van in liet begin van het voorleden jaer reedsaengeweézen en dezelve tol verlichting zyner landgeuoóteii en des staets besluers by een verzaemeld, en onder den titel van Lynwaed-KwestieArmoede, in 't licht gegeéven, en tot hier toe hebben wy niets ontmoet het géén de vóór- gestelde hulpmiddelen vervangen kan. Maer deéze hulpmiddelen schvnen uvtsluytelyk ten voórdeele van den armen te zyn bygebragt en de baet- zugt van eenige invloedhebbende ryke tegen te spreéken. Zy worden van de mecanik spinners, die de waere mede dinging van het handgespin dugten, van de Speculators in aenkoopen van heyden en gronden die wy willen in den eygendom van den' staet behouden of brengen, ver worpen en tegengesproken, en liet staeltbestuer durft er alzoo zyne aendagt niet op vestigen, in weerwil men vrugteloos alle andere hulpmiddelen zal werkstellig maeken. In dengraedwaer toe de armoede in de twee Vlaende- ren gevallen is, zyn er groote geldsommen noodig om deé ze te lenigen, en nog meer om de bedelary uyt te rocyën. KONING VAN PRUÏSSEN, MET EENE JONGE BOERIN. Zal men zeggen dat de staets-kas ydel is, en dal men de bestaende eontributiën niet meer mag verhoogen? Dit is het gevoelen der menigte, ook spreéken al de volks vrienden van gespaerzaemheden in te voeren en 't moe ten deéze zyn die de kamers kragtduediglyk moesten verdedigen. Gespaerzaem heden zyn noodzaekelyk geworden, zy zyn ook mogelyk, als men wilt, men kan twintig millioenen in de kosten van den staet bezuynigeu, zonder eenige hoegenaemde belangen van het land te krenken,of te verzuymen. Den heer volksvertegenwoordiger David, heeft in de sessie van 1847 voorgesteld de onkosten van den budjet van oorlog op twintig millioenen te bepaelcn en in 1848, na de verzekering bekomen te hebben, dat de fransche •epubliek ons luiere vriendschap biyft behouden en dat wy geene vremde, vyanden meer te vreezen hebben, kan deézen voorstel worden bekragtigd. Zal den minister, gelyk als dan, als nu zeggen dat wy een leger van zeven- tigduyzend mannen noodig hebben 0111 de inwendige ruste- te handhaeven en te verzekeren? Maer wat is er in Bel- giën vóór onrust of beroerten te veezen? De zoo gezegde- liberalen hebben sedert february honderdmael uvtgeba- zuynd, dat zonder hunnen zegenprael op de zoo gezegdft catholyken, Bclgiën, even als Vrankryk, eerie omwente ling zoude ondergaen hebben, en niemand hééft deéze gevoelens bestrcéden; maer nu dat zy zegenpraelen in alk- de kiezingeu en in liet staetsbestuer alleenheerschen is. er vóór geene omwenteling noch oproer meer te vreezen. Vóór de inwendige rust te handhaeven is een leger vol- komenlyk nutteloos de locale policie is daer toe vergenoe gende, de borgerwaglen die men inrigt mogen daer toe zelfs als eene overtolligheyd gehouden worden; wy hebben den behoeftigen, wel is waer, maer dat mendeézen werk en brood vedeene; en men zal noch legers noch wapens noodig hebben om hem in toom te houden. Wy hebben een leger van doen voor de pragt, en den Freuerik wiu.em, Koning van Pruysscu, vader van den Groo- trin Frcderjk den II, had, in weerwil van zyne uytsteékende hoedaéntgheden, twee liyzondere zwakheden, met welkers in volging liy zich geduerende zyn leven lang heeft bezig gehouden. De eerste was 0111 onder zyne soldaelen allyd kerels van eene ongeinéene grootte te willen hebben, zoo dat cencu lompen kerel van zes voeten eu zes of zeven duymen lengte, by hem altyd den voorrang bad, boven den kunpsien en besten so'ldact, die maer vyf voeten en dry of vier duymen groot was. Dc ande re zwakhcyd was, dat hy liet geld boven alles beminde, en alle middelen in 't werk stelde 0111 zoo véél er van in zyne schatkist te brengen, als maer mogelyk was. By dit alles was bv egter zeer gezet om dc agting en bet vertrouwen van zyne onderdaencu te bezitten; en, om le beter onderrigt te weézen van bet geen er omtrent zynen persoon en regeéring gezegd wierd, liad hy de gewoonte van dikwils alleen, in eene geinecne kleeding, uyt te gaen, en zich overal by le voegen, als hy eenige menschen by elkander zag staen. Dikwils ging hy, zonder iemand by zich té hebben, op liet land en in de dorpen wandelen, maekeude één praetje met elk dien hy ontmoette. Op zekeren dag, in den omtrek van Potsdam rydende, welke plaets als eene soort van gevangenis was vóór de groote kerels, die liy met geweld had doen pressen, of dodr bet geévcn van groot handgeld in zynen dienst gekreégen had, zag hy eene jonge boerin van byna zeven voeten lang in liet land werken. Zoo haest hy dit vróuwspersoon in 't oog kréég, maekle hy reeds by zich zeiven een plan, overeenkomstig met zyne manier van dénken, te weéten, om baer te doen trouwen mét eenen grooten manspersoon, dewyl hy hóóp had om, dóór het tiyltrouwen van groote mannen aen groote vrouwen, iloór den tyd een reusagti: geslacht in zyne landen voort te loeien. In die gedagle stapte den Koning van zyn peèrd, en zich met de boerin in gesprek i n laelende, was hy uytermaeten verheugd ie lioorcn dat zy nog ongetrouwd, en maer negentien jaeren oud was. Terstond liacl- de hy zyn potlood uyt den zak, en schrééf aen den Kolonel van zyne gardes hel volgende briefje cc Óp den oogenblik moet gy de brengster van dit briefje doen cc trouwen met den grooteten grenadier onder mync gardes. Ik cc wil dat die plegtiglieyd, op slaendeii voet en in uwe legen- cc woórdiglieyd, zal geschiedengy moet my verslag doen van cc de uylvoering van dit bevel, en de minste vertraeging zoude cc u myne ongenade verwekken. Vervolgens zevde hy legen de boerinGa eens naer den kolo nel van 's Konings gardesbreng liem dit briefje, dat van veel belang is, en gy zuil teel voldaen weézen van hel géén gy vóór die boodschap ontvangen zult. Wel verzekerd zynde, dat zyn order stipt zoude uytgevoerd worden, vervolgde by gerust zynen weg, en kwam zelfs laeler dan naer gewoonte t'liuys. De boerin onderlusschen, liet zy dat zy den Koning kende, of niet van liaer werk af konde gaen, verkoos liever het geld, dat zv daervoór meende le krygeu, niet iemand te deelen, eu dóór eën ander de boodschap té laeten doen. Met dit oogmerk begaf zy zich naer eene oude vrouw in liaer buert: een mensch, dat reeds lange jaeren weduwe was geweest, en er ook ganscb niet voórdeelig uytzag. Zy verzogt liaer, dat zy dit briefje terstond by den kolonel van de gardes zoude brengen, met byvoeging, dat zy 'er wel voor beloond zoude wordendie vrouw, blyde zynde dat 'er gelegenheyd was 0111 wat te verdienen, ging in al- lerhaest naer Potsdam, en bragl het briefje by den kolonel, die, hetzelve geleézen hebbende, ten uytersle verwonderd stond. Hy herlas het nog twee of dry maelen, bekeek de vrouw van het hoofd tot de voeten, en vroeg haer het een en ander; maer kon er zich geen begryp van maekendan, aen den eenen kant, wee lende dat hy roet eenenKoning te doen had, wiens bevelen stipt moesten uitgevoerd wordenen, aen den anderen kant, denken de dat 'er iets agter zat, waerom Zyne Majesleyt dat houwelyk zoo uytdrukkelyk begeerde, zond by terstond om den grenadier, aen tvelkeu by's Konings orde bekend maekle. Dien kerel, liet oude vrouwspersoon ziende, viel vóór zynen kolonel op de kniën en bad, dat by toch niet mogie verpligt worden 0111 zulk een oud leelyk Wyf te trouwen, eu zwoór dat hy nooyt iels gedaen had, waérdoór hy 's Konings ongenade konde verdiend hebben; maer het mogt niet helpen, liet order was uytdrukkelyk en moest gehoorzaemd worden. Terstond ontbood den kolonel den predikant Van het regement en de noodige geluygen, in welker legenwoórdigheyd dit belagchelyk houwelyk voltrokken wierd, tot groot verdriet van den grenadier; maer tot een onnytspreé- kelyk genoegen van de oude vrouw, die niet ophield van den Koning te zegenen vóór het goed, dat hy aen eene arme wedu we deed. Den Koning ondertusschen van zyne wandeling terug geko men zynde, en niets van belang te verrigien hebbende, beval dat den jonggetrouwden grenadier, met zyne vrouw, vóór hem zouden gebragt worden; maer hoe groot was de verwondering van den Monarch, toen hy zyn' grooten grenadier, in plaets van met eene jonge boerin, met een oud wyf van zeventig jae ren vóór den dag zag komen. Op den eersten oogenblik zwoór hy het den kolonel betaeld te zullen zetten, en dééd hem aen- stonds roepen; doch dien officier ontschuidigde zich, in de eerste plaets, met het uytdrukkelyk order van den Kolling; en. ten anderen, met de sterkste verzekering, die hem liet oude wyf gegeéven had, datzy dezelfde persoone was, die het briefje gekreégen had van imm, dóór wien het geschreéven was. Den Koning was over dit voórval geweldig vertoornd, en den grenadier, die er ook niet mode in zynen schik was, bad den Koning, dat hy zyn houwelyk wilde vernietigen; doch dien vorst, die nooyt gegeéven orders introk, wilde zieli hiortoe niei verstaeu; maer gaf hem eene vereering, om hem tevreden ft- stellen, en liet hem met zyn vrouwtje henen gaen.

De Denderbode | 1848 | | pagina 1