IT.AXSCHE REPUBLIEK. Over hel algemeen liegt men weynig belang aen de open- baeriugen van slaepwaiidclarcssea en gemagnetiseerde per soenen. Ziet hier eene dacdzaek wacr uyl blykl dat dit wange loof gegrond is. Twoe meyssens, uyt het Hotel tic llrabanl, te Brussel wien men ecnig geld en juweelen had ontsloólen, had den zich vervoegd by de slaepwandelarcs van den magnetiseur Montius, en deéze had vermoedens doen vallen op den persoon die hel heil naesl het hacr betrok. Deézcr dagen heéfl men twee bcfaeinde dieven gevat, en by dezelve de voorwerpen gevonden, welke in gemeld hotel waren gestoólen. Eergisteren morgend was er eenen koopdag van meubelen en andere goederen, in de lUcyne Gulden Voort, te Antwerpen. Daererdes morgens niets verkogt wierd, braglen dearbeyders het goed op de slraet, om wat meer volk uyt te lokken. Ouder .anderen hadden zy eenen sclioouen spiegel met eene vergulden lysl legen eenen commode gezel, en waren een glas bier gaen drinken. Intusschentyd, zoo meld het Nieuivsblud, was eenen baen met zynen harem allengskeus genaderd. Den haen voor den spiegel gekomen zynde, meende waersehynlyk daer eenen incdevryêr in Ie zien; want hy stelde zich seffens in slael om Ie vegteu. Daer den gewaenden medevryër zich cgler niet weg- inaekte, en zich ook in positie stelde, vloog hel haenlje tegen hem op, en arbeydde zooveel met hek, spoóren en vleugels dat den gehcclen spiegel weldra in scherven lag, onder hel alge meen gelach der omstanders, welke de blinde woede des vogels zeer verlustigde, ilaer den spiegel was omtrent veertig franken ivcèrd en de vraeg is nu te wcélen, wie het gelag bctaelen zal. De advokaeteu rekenen aen hel verwikkeld proces eene niel klcync peuzeling te vinden. Van den 1 january 1848, lot den 8 september, zyn te Ar- doye 508 pfersoonen gestorven, en maer 64 kinderen geboren. Deézedaedzaek alleen bewysl dat den aengroeyênden voorspoed van papa de Theux, dóór den liberalen ltogier nog niet is ver anderd. Er is in de stad Korlryk oórlof loegéslaen, om een peloton ruytery der garde civique inlcriglen. Dit zal wel koelen zon der blaezen. ïe Veurne en te Thielt, zyn de tentoonstellingen van hof- en landbonw-produkten allerluystcrlykst geweest. Te Veurne was op de Grootemerkt, eene tent opgesfaegen, en aidaer hoéft een banket van 115 persoenen plaels gehad. Twee kouvooyën, het een van Ryssel en hel ander van Duynkerkc komende, zyn verleden zondag legen elkander ge stoomd digt by de statie van llazebrouck. Gelukkig is den schok, hoe hevig ook, zoodanig verzagt kunnen worden, dat de reyzigers met de vrees en eene geweldige schudding aen liet gevaer ontsnapt zyn. Te Vlissingen zyn eene hollandsche en eene bclgischc sloep hy ongeluk overvoeren geworden dóór de amcrikaensrhc brik Tiranlo. Dé schui tjes zyn ligielyk verhryzclddoch dcr- zelver bemanningen als door wonderwerk gered geworden. Men heeft uyl Limburg vernomen dat al'daer den oogst der veldvrngten allergunstigst is. De aerdappclen vooral zyn er goed en overvloedig, en worden aen leegen prys verkogt. Eene dobbeie vadermoord heél't voorleden zondag mor gend in de stad Coulonibicr de hevigste onslcltenis veroorzaekl. tenen landbouwer, den heer G. Rin tweede houwelyk, liadvan zyne eerste vrouw eenen zóón, wiens slegt gedrag en geweldig karakter dagelyks den vrede van zyn huishouden verstoorde, en hem zelfs vóór zyne eygene veyliglieyd dééd bcdugt zyn, iets wal hy reeds aen zyne gebueren gcklacgd had. Tcrwyl zynen vader was uylgegaen, kwam den boosaer- digen zóón zondag morgend onverwagts by zyne scboonmoeder en wilde haer met geweld geld afdwingen. Hier dóór omstond eene worsteling, waerin dien cllendigcn haer mei eenen lim- iners-passer elf wonden toebragldenkende dal zy dood was, liep hy naer buyten, om zynen vader op te zoeken. Meer dan eene uer had hy ai' ie leggen, alvoórens hem Ie vinden, en in plaets dat dien loop zyne woede bedaerde, sclicén hy hierdoor nog razender geworden. Na eene korte en hevige w oordenwis seling, werpt den booswigl zich insgelyks op zynen vader, en kwetst dien zoo lang met denzelfdeii passer, lot dat den onge lukkige» ouderling den laetslen snik iiad gegeéven. Eenen jongen Orang-Oulung (grooten baciarn of Marteko), •die onlangs in den plantentuin te Parys is aengekomeu, is het voorwerp geworden dcralgemeene nieuwsgierigheyd. Nog maer zes maendeu oud, loom hy in al zyne manieren de gewoonten van een dryjacrig kind van een ernstig en overpeyzend karak- ler. Geene enkele overbaeste heweéging nocli onsluymige gc- liaerden merkt men in hein op, evenmin als die onverschillige gedachteloosheid, welke liet arpengeslac.hl kenmerkt, lly is kafm m vol toegenrgenheyd en gééft de hand aen zyne bewaekers, die hem voórby wandelen, met dat half plègligc geloei van een ouden Arabier. Hy ontvangt keurig voedsel. Men geeft hem ebokolaed, ge braden vieesch, wyn, en zelfs likeuren. Aengezien hy uyt eene enne luchtstreek komt, ncénil hy de grootste zorg tegen de verhoudingen, en legt zieli te sloepen tusschen eene groote kat «i eenen ruyghairigen hond, na die Iwee beesten, even als kan zeiven, met eene dikke wollen deken omwikkeld te heb ben. Geducreude den dag is hy gekleed in eenen kiel met roude boordsels, gestikt in den grickschen smack der gordynen van bet keyzerrykhy draegt eene lange broek zoo als de jonge ten-leerlingen. Wy maeken hem geenszins verantwoórdelyk vóór de keuze deézcr kleedy. De dierkundige studiën kun nen veel' nut trekken uyt de tegenwoórdighcyd van deézen zon derlingen aep. Volgens een dagblad van Berlyn, zon keyzer Nikolaes xrklaerd liebben, dat indien de Franschen de Alpen overtrok- wii, hy met twee honderd duyzend mannen daer den Rhyn zou /tukken. Eenen ryken bankier van Oxford, den lieer Wootton, is 'Antwerpen overleden, lly lact eene fortuyn na van meer dan 'M.OOÜ ponden sterl. of 12 1/2 millioenen franks. Rbïs, 12 september. De regtbank van eersten aenleg van <t departement der Seine, beéfl versclieydenc veroórdeolingen, 'irrkkelyk de drukpers, uytgesproken. De genaemde Dueliesne, verantwoórdelyken opsteller, en Boulé, drukker, zyn beyde tol eene niacnd gevangenis cn eeene boet van 200 francs veroordeeld om, zonder waerborg, een nummer van liet dagblad Ic Peuple als specimen, iiylgegcéven te hebben. Den lieer Charles Thorez, veraiilwoórdelyken opsteller van de Peuple Francais, is vóór hetzelfde feyt "lot dezelfde straf veroordeeld. Eyudelyk den lieer Aubry-Foucault, die den lieer Thorez, ais uylgeéver van de Peuple Francais, vervangen beeft, is tot 300 francs boet veroordeeld vóór liet onvoldoende van verklaering; noópens liet uytgeévcn van dit dagblad. Abt de Guerry, paslor van St-Eustache, en kandidaet voor hel departement der Seine, by de aenstaende kieziugen, heelt gisteren in de kies-vergadering, de klubs Bonne Nouvelle, gesproken, lly dééd eene geloofsbelydenis gelieel volgens de leering van Fourier, en verklaerde zich vóór de aenstaende afschaffing van de wcczcnlyke inkomsten en de Iceuiug op intrest. Deézeu morgend kondigde de Democratie Pacifique de kandida- tuer van abt de Guerry als zeer roemryk af. Men bemerkt op de Boulevards, van de slraet des Tempels af lot aen de Magdalena-slract, 117 winkels, die te luieren zyn. Vóór de february-oniweuteling waren er slegts 10 die onbe woond waren. liet bof van assisen van Yendéc heéfl in zyne zittingen van dcu 20 en 27 augusty eene schrikkelyke zaek behandeld. Zekeren Pieler Ducbié, koopman in echels, te Bournezeau, leef de in twist met zynen vader, om dal deézen, volgens er gezeyd wierd, wilde trouwen. Op eenen vrydag, om dry ueren 's mor gens wilde den vader uytryden, maer den zóón wilde niet in spannen; den twist wierd heviger, en een gevegt had plaets, in het welk den zoóii zynen vader met eene schup het hoofd kloof. Den nioordenaer wist eerst niet wat doen met bet iykhy om wond liet hoofd met lynwaed en droeg liet in den stal, vérvol gens maekle by vuer in den bakhoven, slak er liet lichacm van zynen vader in, en liet liet byua geheel opbrandenlly begraef- de vervolgens de assclie en het oversehot der beeneu in den grond; om te doen gelooven, dat den ongelukkigcn vader dóór een ander op den grooten weg vermoord was, leydde liy aidaer het rylnyg en hel pcérd den slok en den mantel zyns vaders, dééd eenen endvogel dooden en slrooyde liet bloed op den grond nevens eenen bedelaerszak, waerin hy slegle schoenen, stukken brood cn solferstekken geplaels had'! Deéze schrikkelyke om standigheden zyn dóór den vadermoorder zelf bekend gemaekl; maer liy hééft houdensiaen, dal hy zynen vader geslaegen had, om dat deézen op liet puilt was van hem met een geweer dood te schieten. Het is anders heweézen geworden, dal hel trouwen van den vader valscli was. Doórdcjurés pligtig verklaerd, is Ducliié tol de vadermoorders-doodstraf verweézen geworden. Het gerugt is verspreyd dat liet gouvernement aen de Nationale vergadering een ontwerp zal voordraegen, strekkende om prins Louis Bouapaile van hel grondgebied der republiek le bannen. H y rvcvlcn zeer stellig dal er in den ministcr-raed, sprack geweest is, orrr hel herstellen van hel zegelregt op de dagbladen. Den Journal des Dcbats, zegt over de vrvheyd van de drukpers, dal de vryheyd hedenduegs overdaed is! Men verhacll, dat gcnerael C.avaignaé liet presidentschap zou weigeren, ingeval de vergadering liem dit inogle aenbie- den, na de benoeming dour liet algemeen kiesregt verworpen te hebben. Een aniandemcnt, welk reeds voórgesleld is, slim al de pretendenten, de prinsen en hunne familie buyten (ie keuze voor liet presidentschap. Heden licéft zich liet geloofwcérdig gerugt verspreyd, dal de IVausch-engelsehc bemiddeling in de italiaeusche kwes tie dóór liet kabinet van Weenen zonder eenige voorwande aeiigenomen is. ITAL1ËN. Men leest in de Gazelle van Genua7 September Men had le I.ivoruo eene proklamalic aengcplakt, diedever- eenigiug der politieke cirkels verbood; er waren hydieplak- kaerten policie-agenlcn geplaetsl, op hevel van den groot-hcr- loglykeii kuinmissaris, om dezelve te heveyligen. Eenen jon geling wilt een van die plakkaertcn afscheiiren en word aen de hand gekwetst dóór eenen policie-agent; eene worsteling be gint, de policie geél't vuer, dood 5 burgers en kwetst verscliey denc anderen. De troepen komen toegesneld, en schieten hunne wapens in de lucht af. Het gevegt word heviger. 112 soldaden zyn doodelyk getroffen. De soldaden zetten hunne wapens in bundels, en geéven zich over en verbroederen met liet volk. Andere vluglcu met den groot-herloglyken konimissaris naer de sterkte. Het volk wilt dezelve stormenderhand inneémen. Een voórloopig gouvernement is onmiddelyk ingesteld. BOMBARDEMENT VAN MESSINA. Den Journal des Dcbals gééft de volgende beriglen over de worsteling der Sieilianen en de Napolitaenschc troepen. .Mes sina is nogmaels gebombardeerd geworden. De lydingen uyt Siciliën, den 30 augustus le Napels aenge- komen, hebben eene hevige opschudding verwekt. Men kon digde aen dat te Palermo het voórloopig gouvernement onder presidentschap van Ruggiero Sellimo omgeworpen rvas; dat een republiekaensch gouvernement ingesteld was; dat ver scheidene provinciën des cylands, openlyk vyandelyk aen de republiek, met voldoening «ie expeditie "zouden beschouwen van der, koning van Napcis. Den 50 was de expeditie besloólen. Tien stoomschepen cn een fregat koózen zee, met 5509 man troepen aen boord, waer- van twee regementeu Zwitsers. Er was geestdrift onder de soldaelen en officieren. Den gcnerael die le Palermo komman- deérde lydens den oproer, had gevraegd in die expediliete dienen ais simpel soldaet. Dit is hem geweygerd. Den 50 liebben twee stooniers de overbrenging der troepen naer de citadel van Messina bewerkstelligd. Men schat het gar nizoen op 9 a 10,000 man. De stad beeft een schrikkelyk aenzien. De verdediging zal yselyk zynmaer den uylslag scliynt niet tw vfelagtig. De positie der citadel en deszelfs sterkte geéven aen d'e N'apolilaenen een wezeniyk voórdeel, Den geestdrift is by de Sieilianen lot dweepzugt overgegaen. Alle huyzen zyn onttakeldmen heéfl er slegts matrassen gela ten om de mannen te bescliermcD, die uyl de vensters zullen schietenal liet overige is naer buyten gèbragt; de straelen zyn opgebroken cn met barricaden bezet. Mannen van alle klassen, priesters, monniken, kinderen, werken dag en nagt; maer zy liebben nocli ondervinding, noch bestier, nbcli leer meesters en die veéltallige vestingwerken zoo slegt getimmerd, zullen niet lang weerstand bieden aen hel kanon. Het gevegt zal bloedend en verbitterd zyn. Maer de Sieilia nen, besloólen om te slryden lot den laelsten levenzugt, liebben geen opperhoofd, hunne wapens zyn slegt, hunne forten slegt verdedigd en even zoo geplaetst. Zy hebben niets dan hunnen moed en den liael tegen de Na- polilanen. Sinds een uer dondert liet kanon van de beyde zyden. Men beschiet de stad van op liet kasteel. De stad beantwoord ferm, liaer geschut is goed, egler bersten veel bommen in de lucht. Het lort lyd weynig dóór de bommen uyt de stad geworpen. Aen de ooslerzyde beproeven de Napolitanen insgelyks eene landing. Gelukt zy, dan is Messina tusschen dry vlieren en men kan zich slegts kortstondig en wanhoópig verdedigen, of wel zoude den heldenmoed, de inwooners wonderen moeien doen verriglen. Den Conslilulionnel gééft de zack der Sieilianen minder droevig op. Hy deelt eene proclamatie mede van liet opperhoofd van het uytvoerend bewind Ruggiero Sellimo, en eene nota. De laetste luyd als volgt, na verslag le hebben gegeéven van den acnval en gezegd le liebben, dat de Zwitsers het hardnek kigste streëden. De Sieilianen hadden de overhand. Het volk hééft de citadei aengevallen en een gedeelte der vesting, beschermd dóór 40 kanonnen, buyten stact van verdediging gesteld. Om eene redoute te verdedigen, wierpen de Mcssinezcn zich lot het mid den in het water. Geheel Siciliën marcheérl als eenen man, om zyne nationale onafhankelyklieyd le verdedigen. Uyt Venetiën scliryft men van I september, dat de pausselyke troepen op bevel van Pius IX terug geroepen worden. Indien dit waer is, word Venetiën aen zvne eygene kragl overgeladen, en dus zal liet oumogeiyk worden, dal liet zvne laudposiliën behoud. Milanen bied het droevig schouwspel aen, van eene ncërslag- tige stad, en die byna gelieel verladen is. Den schouwburg, de openbaere wandelingen, de kerken zelfs zyn verladen, liet ver bod, dat vóór de revolutie op Milanen woog, de consumptie van den la hak, is hernieuwd, dóór eene geheynie samenzwering des volks. De paleyzcn van edelen en ryken zyn gebezigd als hos pitalen ol militaire administration. Zoo is lid paleis Rorromeo veranderd in een hospilael voor huidziektende schoonste zael is de doodeuzacl. DUYTSCHLAND. berlyn, 9 september.—Al de ministers, hebben gisteren hun ne demissie acn den koning gezonden. Z. M. zal hierover be slissen. Den lieer Grabow president der Nationale Vergadering, is lieden morgen le Sans-Souci ontbonden. Des middags, zegt de Zcilungs-llalle, een ultra-oppositie blad, was hel gerugt verspreyd dal den koning de demissie slegts on der zekere voorwaerden had aengenomen, en als de Vergade ring hier legen zoude zyn, zy zoude onthouden worden, zelfs indien hel moest zyn met de hulp van het kanon of de afkondi ging der krygswel. Wy waerborgen die gcrugleu niel. eenen, 10 september. De Iiolln. Zeilung zegt, dat het antwoord van den keyzer ac:i de hongarischc deputatie,'zoo weynig voldoende is "geweest, dat al de afgcveèrdigden naer Presburg vertrokken zyn, met roode pluimen op hunnen hoed tot teeken van de scheiding van Hongariëu met Oostenryk. Misschien word reeds heden in liongariën de dielatuer gepro clameerd. Tydingen uyl Pruyssen berigten dat den cholera te Ber lyn groote vorderingen maekt. Van den 8" op den 9' zyn er 75 persoonen dóór acugetastvan 9 op 10, 59 persoonen; van 10 op H, 52; en van II op 12, 102 persoonen. Men telt op deéze eyfers 52 sterfgeval Ian. ONDERNKÉM NIETS, ZONBEIl ER TE VOÓREN DE CEVOLCEN RYPELVH VAN TE OVE1IWEÉGEN. Eenen tarlarischen Clian reéd eens met zyne grooten op de jagt. Onderwege ontmoette liy eenen dervis, die versciieydene ïnael agtereen luyd uyt riep. Die my honderd goudstukken geeit, dien zal ik eenen goeden rand geéven! Den Cban wierd nieuwsgierig en vroeg den dervis, waerin zynen goeden raed bestond. Gy zult hem liooreu, lieer, antwoordde den dervis, als gy liet bevel gééft, dat my tie honderd goudstukken geteld avoi- den. Den Chan liet hem de som ter hand stellen, en den dervis zegt met eene maenende stemOnderneem niets, zonder er eerst rypelyk de gevolgen van te overweégenDaerop ging hy zynen weg. liet gevolg van den Clian lagle en spotte over den raed van den dervis, dien hy zicli zoo duer had laeten belaelen. Maer den Clian legde daerover eene geheel andere meening acn den dag. Den goeden raed, zegde hy, dien den dervis my gegeéven heéfl, is wel eenen zeer geAvoonen voórzigtigheydsregel. Maer juysl omdat hy zoo algemeen is, word hy liet minste gevolgd en het was misschien daerom, dat den dervis er eenen hoogen prys op stelde. In het vervolg zal by my nooyt uyt liet geheugen gaen. Hy zal boven alle deuren van myn palcys, acn alle m'ue- ren myner vertrekken en op myne raédzaelen met duydelvke letters gesdireéven worden. Na eenigen tyd, vatte eenen beerzugtigen stadhouder bet voórneemen op, den Clian van kant te maeken en zelf op den troon le klimmen. Hy kogt den geneésheer vóór eene groote somme om, en deézen beloófde, zoo haest de gelegenheyd zich daertoe zoude opdoen, den Clian met eene vergiftigde lancet te zullen aderlaeten. Deéze gelegenheyd boód zich zeer spoedig aen. Maer toen de wóórdena Onderneem niets, zonder le roóren de gevolgen rypelyk le overweégen,n welke in liet zilveren bekken stonden, waerin hy het bloed meest opvatten hem In de oogrn

De Denderbode | 1848 | | pagina 3