ZONDAG 24 SEPTEMBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N'106. AELST, den 23 September. Dit blad verschynl des Zalerdags in den namiddag onder de dagleekening van den daërop volgenden Zondag.Den |>rys der inschryving, by trimester, is bepacld op 1 l'r. 50 c., (lien der annoncen op 20 centimen. den drukregel. De persoonen die vóór een geheel .jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in T algemeen belang ie doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De nuemen der persoonen die ons ceriigc stukken zouden begeêren mede te dvielen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeogact. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE BERIGT. Den inschryvingprys in den De.nder-bobk kost par trimester 1 fr. 50 centimen; elk nummer afzon derlijk kost 20 centimen. Sedert omtrent dry wecken is de benoeming van eenen professor by de boogeschoól van Luyk de drukpers ko men in beweéging brengen. De drukpers, welke wy be doelen, is de onaïhanglyke drukpers, want er hier in ons Belgiën nog een ander slacli van drukpers bestaet naeme- lyk de gehuerde waerin slegts huurlingen schryven uyt- sluytelyk om 't volk te blinddoeken, om hunne patroonen te bewierooken en derzelver heerschzugt te verschoonen en te voldoen. Weihoe! Wy hebben in ons midden bekwaeme, ja zeer bekwaeme mannen die met een waer nationael karakter bezield, zich dóór hunne hoogc talenten doen ohdersciiey- den, en M. Rogier zal op die mannen aen ecne fransche médiocriteyt, aen M. St. Beuve, eenen vremdeling, den voorkeur geévenü Ja, Belgen, dit gaet zoo, en nllyd zal het zoo gaen zoo lang de waelen de staetsteugels zullen in handen hebben. Bloed trekt, zegt men gewoonclyk, en niets is meer beweézen; 't is eene uytzondering heden in het ministerie eenen vlaeming M. Rolin, te zien; macr welhaest zal men ondervinden dat hy, even als 31. Vevdt, dóór Waelenstreéken zal genoopt worden zich te verwy- deren. Jlaer, veriaeten wy ons onderwerp niet.De be noeming van den professor S'. Beuve, die allen treffely- ken dagbladschryver afkeurt, heeft, volgens de Nation van Brussel, ecne geheele andere bestemming, want 31. S'. Beuve jaerlyks 5000 fr. zou genieten om dóór zyne medewerking aen den opstel der Indépendance het volk helpen in slaep te wiegen Het gouvernement roept dus, volgens dat blad, de hulp in van eene vremde pen, om aen dat ministerieel blad eenigen luyster van letterkunde en denkbeelden te geéven, die het inderdaed ook ruymschoots ontbreéken. Het gouvernement bewyst hierdoor, dat de redactie der Indépendance niet behendig genoeg meer de zaeken kan omsluyeren, en voorzeker vraegt den aenstaenden winter hiervóór eene nieuwe byzondere kennis en bekwaemheyd. Den heer St. Beuve, gekend om zyne nevelagtigc denk beelden, is dus eenen engel der toekomst vóór het ministerie Rogier. Doch zegt het Antwerpsch Handels blad, men heeft wel gelyk gehad, indien het nieuws der Nation zich bewaerheyd, eenen vremdeling te kiezen om hier aen de ministerieéle rarekykkas te staen; wanteenen nationaelen schryver van verdiensten, eenen eerlyken Belg, zou zich het oog zoo niet laeten verblinden door i het stofgoud, om de zaeken te doen beschouwen, zoo als de Independance tot zending heeft. Dat is den huer- ling opgedraegen. En, wie zou het gelooven, dat er vlaemsche bladen zyn die in de Indépendance alleen hunne ingeévingen gaen putten en aldus de vlaemsche kwestie helpen bemod deren. Dit komt eenigzins zeldzaem voor wanneer men de zack o ppervlakkig beschouwd, macr dieper ingezien, is zy gemakkelyk om uytleggen; inderdaed van die vlaem sche bladen zyn er die onder het onmiddelyk bestier staen der partygangers van 31. Rogier en die, by gevolg, op geenen anderen toon zingen dan er hun word opge- gcéven. Te Aelst hebben wy hiervan het treffendste voorbeeld, want in d'oogen van 't Verbond van Aelst, is 31. Rogier wel god en half. En hoe zoo? Dit laet zich immers oplossen, 't is onder den waelscheu invloed dat dit bladje opgesteld is, 't is dóór den ootmoedigen die- naer van 31. Rogier dat het bestierd word etc. Andere vlaeinseho bladen die het ministerie De Theiix hebben tegengewerkt en omvergeworpen in hóóp dat 31. Rogier en de zyne onze Vlaenderen zouden gered en het slaets- bankroet afgekeerd hebben, hadden van een ministerie Rogier gouden bergen beloóld, doch, ofschoon er nu zelfs nog geene aerden bergen van komen, konnen die bladen zoo gauw hunne kazak niet koeren; den Vader lander probeert van tyd eens, macr wy gevoelen dat hy daedelyk by den toom getrokken word wanneer hy wat 'te verre zou klappen. Reeds zyn er veertien maenden verloopen in ydele beloften, en andermael zien wy den vreesselyken winter naderen tydens welken de honger dood meer als een slagtoffer zal eyschen, en wat zien wy doen of wat is er gedaen vóór het eerevraegsluk, tie redding dei' Vlaenderen, waerop alle gerekend hadden en welke 31. Rogier als by eede beloofd had Ongeluk kige vraegen die dóór eenen vreesselyken NIETS moeten beantwoord worden God gave dat onze staetsmannen wat min klapten, wat min beloofden, en wat meer dec- den; God gave dat zy zich eens wel overtuygden dat armoede vlyt en gespaerzaemheyd moet veroorzacken, datvlyt en gespaerzaemheyd eer en schatten zullen baeren. 31. Rogier is met de zyne opgetreéden niet om den libe- rael te speélen, met rcuzenfeesten te geéven, triomph- wagens te doen maeken, soldaetje te speélen en andere beuzelingen te verrigten, maer om, gelyk zy beloóld hadden, het vraegstukder ellendeenarmoedeoptelossen; doch eylacs, 't is al ware het eene noodzaekelyke ziekte; vóór dat zy aen 't roer waren, konden zy alles, wilden zy alles, zouden zy alles etc. maer nauwelyks in de mi nisterzetels geraekt, verandert alles, zy konnen noch willen noch zullen iets goeds doen tot dat zy eyndelyk gelyk hunne voorgangers weggeschopt zullen worden. (Berigt aen wie het aengaet. EEN WEYNIG BEKEND VOORVAL IN HET KAMf VAN BOULOGNE. Op eenen morgend, dat Napoleon zyne verzamelde legermagt, waermede hy voorneémens was in Engeland Ie landen, in oogen- seliouw nam, kwamen in hetzelfde oogenblik dry officieren van den groolen generalen staf hy den konunandant van Boulogne en verklaerden van den keyzer in last te hebben, om 't groot buskniydmagazyn te inspecteéren en zich van deszelfs toestand te overtuygen. Aen zulk eene vordering wiérd oogenblikkclyk gevolg gegeéven en de genoemde heeren begaven zich, verge zeld dóór eenen officier van het garnizoen, naer het kriiydina- gazyn, dat, om alle mogelyke schade by een onvoorzien ongeluk 'voor te komen, van de stad en hel leger verwyderd, digi hy den zeekant gebouwd was. He heeren namen alles met de grootste nauwkeurigheyd op; lieten verscheydene kisten openen onderzogten nauwkeurig naer de kwaliteyt, enz. en teekenden alles in hunne zakboeken op. Toevallig bemerkte eenen soldaet der wagt, die met eenen sergeant in het magazyn den dienst had, dat eenen deézer officieren iets blinkends in eene der kruydkislen legde, en het er niet weder uytnam. Toen de inspectie geëyndigd was en de officieren zich weder verwyderd hadden, verhaelde den soldaet aen den sergeant, wat hy had opgemerkt, en dat hetgeéne hem het meest verwon derde was, dat den officier het voorwerp niet weder uyt de kruydkist had genomen, ben sergeant, in wiens handen zich in dien oogenblik de sleutels nog bevonden, keerde met den sol daet naer het kruydmagazyn terug, en na eenig zoeken vinden zy inderdaed diep onder patroonen verborgen een klcyn gcsloó- ten voorwerp, hetwelk men aen den konunandant, wien men het voorval berigt had, overhandigde. Deézen tragtte het voor werp, dal de grootste overeenkomst had met eene gesloótene horlogie, te openen en deszelfs inhoud te onderzoeken. Maer alle aangewende raoeyle was vergeefs; niemand kon de opening bewerkstelligen'en den kommandant gaf bevel dat men het op eene vrye plaets in den luvn leggen, en deszelfs waersehyn- lvke werking afwaglen zou. Na dertien ueren hoorde men op die plaets eene sterke ontploffing, men snelt derwaerts en vind dut van uyt het punt, waer deéze kleyne machine gelegen had, een slraelvormig vuer brandde, hetwelk alle poogingen om het zelve te blusschen wederstond, en na eenigen tyd gebrand te hebben van zelf uytging. Het was nu dnydelyk, dat men misleyd was geworden, en dat Daer het tydstip naekend is waerop ons eenen burgemeester en Schepenen zullen benoemd worden en onze nieuwe regec- ring in bediening zal tierden, mogen wy aen d'opslellcrs van onzen confrater liet Verbond, die zich zoo dikwils en zoo gcèrn met evangelische deugden bezighouden en de zelve telkens zoo behendiglyk aen de kopstukken der Alliance weélen toe te passen, aenkondigen dal zy eerlang eenen overvloed van dusdanige stof voor hunne colonnen zullen vinden; want, zoo het hier alom gekend is, zouden zommige leden van onzen nieuwen regeéringraed uyt d'Aliiancegesproólen, voórneémens zyn het evangelie zoo sliplelyk na te leéveu rial ze tul de joóden toe die den Zaligmaeker begekt, bespot en geslaegen hebben, zullen navolgen, Immers, eeltige der gekoózene leden hebben laeten hooien dal zy den agtbueren lieer Van Sluiten die. in weerwil van al hun bedrog en geweld dóór de Irell'elyke kiezers met het mandart van stedelyk raedslid is bekleed, dóór allcrlcy sóórten van liairklieveryëu, muyltrckkingen, riiupel- neuzen en wy weélen niet wat nog al hunne vergadering zul len beu maeken; eenen anderen iicéft op zich genomen hem in liet aénzigt te spouwen; jeenen van hunne grofst gespierde zou op zich konnen neémeii van liem de kaek-of vuyslslagen iu'taenzigl toe te dienenWaerlyk dit zal vewe gaen; dat men dan die kerels de koperen mutsen onzer veldwaglers op het hoofd zette, en wat zal er nog ontbreéken om (Ie passie onzes Heeren zoo nalucrlyk te zien verbeelden als deéze over een paer jacren op de Keyzerlykc plaets alhier verbeeld wierd. Alen vcróórlove ruis hier in voordeel onzer stad eene racdgeé- ving, naemelyk, dat men liet nieuwsgierig publiek ten pryze. van 25 cent. den toegang lot deéze comedie toesta en wy mogen onze regeóring verzekeren dat zy in deéze opbrengst eene bron zal vinden om de schulden te dekken in de Welke ons voórig bestuer rloór onkunde en ouvcrschilligheyd gelyk het joóden blad, bet Verbond, zegt onze stad gedompeld bcél't.Couragie Aelstenaers de g'allieérde zyn boven alles wat zy zullen voort brengen tot muylpeêren toe zal aen uwe stad tot winst ver strekken. PLUK DElï HOPPE. Het tydstip van den hopoogst is daer, wy neémen deéze gele- genlieyd te baet om de kweekers vaii hoppe onzer streéken kragtdacdiglvk aen Ie porren zich vooral op eenen zuyveren pluk toe te' léggen. Dat zy zich het spreékwoórd wel berrinnc- ren, naeincl\¥, dal dikwils de wysheyd dóór de gierigheyd bedroógen wórd: plukken zy hunne hoppe zuyver, zy zullen, wel is waer, 4 a 5 ponden par honderd min in gewigl hebben, maer wat niet min waer is, is dat zy ook vóór hunne znyvere waere liglelyk dry a vier guldens per honderd ponden ineer zullen ontvangen dan van slegt geplukte of met steelen en andere vuylighevd vermengde hoppe. Bovendien, verliest ons gewas dat ailezins op dit van andere streéken den voorkeur de gewaeude officieren van den generalen staf, niets anders waren geweest als Engelsche officieren of verspieders, die doói het in de lugtspringcnvan dit groot huskruyd magazyn onlwy- felbaer eene groole schade, zoo al niet de geheele vernietiging der naestby "gelegen schepen, van het leger en der slad vóór hadden. Aenstonds na de inspectie waren de heeren verdweénen, en zy kwamen ook nimmer weder te voórschyn. Dit voorval dééd den keyzer besluyten tot hel neémen dei- strengste maetregclen tot veyligheyd van het magazyn. In de nabyheyd van hetzelve kruysllen zich vier wegen. Op ieder derzelve wierd op zekeren afstand eene schildwagt geplaets met hevel ieder, wie het ook zyn moge, die deéze wegen wilde gaen met geweld van wapen terug te wyzen. Van de stad voerde een voetpad naer een dorp, dat, zoo ik vermeen Klcyv-llouloyac heet, en dit pad liep digi langs lu i kruydmagazyn. Langs deézen weg bereylu men het dorp in een half uer; maer volgt men den ryweg, dan lieéft men daerloe een uer en half noodig. Op eenen morgend om half vier komt eenen mcnSch in nagl- gewaed gekleed met haestige schreden de stad uyt en slaet hei hoven bedoelde voetpad in. Toen hy het kruydmagazyn nadert,

De Denderbode | 1848 | | pagina 1