Bomdardement van Messina. Zie hier eene daetlzaek welke een denkbeeld zal géèven van den toevloed der vremdelingcit te Brussel, en van de schacrschhcyd der logementen. Den ejgenaervan eell kwartiers bestaende uyt vyf kamers, op de tweede verdieping zes vensters hebbende langs de Muntplaels, meent inaer eenen gemaeligden prys te vraegen, als by 5011 IV., vóór tien of veertien dagen ver- huering, cyscbt. Meu schryft uyt St-Marlcns-Bodcgcm, dal de aerdappel- ziekte geene vorderingen meer doel, sedert dat den laelsten regen gevallen is; de plekken welke zich aen die vrugt bevin den, worden korsten en vallen al'. De gcdeellelyke afschaffing van de. drukpersvrvbevd in Vrankryk, hééft ecnigen invloed gehad op liet werk der 'boek drukkers-gasten in lïelgiën. Men tlrukle, op rekening van eenige fransche sebryvers, broeburen ten gunsten der kandidaten, die zich voorstelden by de algeloopcne kiezingen. De amerikaonsche dagbladeren kondigen af dat er in Jamaica eene omwenteling is uylgeborslen, en dat meer dan vierduyzend witte door de zwarte zyn oingebragl. Eenige reizigers, den 19 'savoiids, te Keulenaengekomen, zeggen dat den 18 'savonds ten 11 ucren, de rust te Frank fort hersteld was. Te illenhall, (Engeland) beeft eene vrouiv, in eene vlaeg van kraukzinnigbeyd, 2 kinderen (een jungsken van 18 maend,' zyn- I de haer eygen kind, eu een nigljen van 12 jaeren oud) den bals afgesneéden, waerna zy ook zichzelve bel leven poogde te benoe men; zy bragt zich egler slegts eene kleine wonde toe. HOLLAND. Uyt Utrecht schryft men bet volgende. Het schoon weder draegt véél ,'oc lot bet inzamelen van den over hel algemeen gezegendeu oogst. De boekwei t is overvloe dig; van de aerdappeleu is hetzelfde te zeggen. Alleen by die, op leege landen gebouwd, bemerkt men veel bederf; doch dit is niet zoodanig, dalden prys daerdoór veel zal hoeven te stygen. De rogge hééft een goed gewas opgeleverd, even als de tarwe de gerst is over hel algemeen naer tvenseh uitgevallen. RUSLAND. Henen rcyziger te Stettin, van Sl.-Petersburg aengekomen, meld het volgende: Den cholera die te St-Petersburg voóral heersebte onder de arme bevolking, was in aliieéming gedue- rende de maend augusty, toen eensklaps de sterfte weder toe nam. Om den terugkeer der ziekte te verklaeren, verspreidde men hel gerugt, dat de rykedegeneésheeren hadden omgekogl, ont zich van de geringe klas te ontdoen en haer vergif'Ie gèé- vcn. Dan begon men de doctors te beledrgeu alsmede de ivol- gekleede persoonen. Den 30 augusty namen de buytcnspoórig- lieden eene zoo groole uytgebrevdlievd aen, dat de" troepen het volk moesten uyteendryven. Hel volk'rigtte eene barricade op, om zich te verdedigen legen de troepen die het eens waren mei de vergiftigere. Den keizer nu l zyneu adjudant van Pelerholt' komende, verscheen in de straet; de troepen moesten zich ver- ivyderen op bevel des keizers lot op zekeren afstand. Hy be klom met zynen adjudant de barricade en sprak tot het volk. lly zeyde dat den elmlera eene strallc Gods was, wacraen ineii zich moest onderwerpen en dal liet gerugt der vergiftiging valsch was. Die wóórden stelde het volk gerust, dat knielend naer die acnsprack luisterde. DUÏTSC11LAND. Bresi.au, 12 september.Groote verzending van geweèren naer Hongariën uyt Lui k, komen dóór onze stad. Reeds zvn er ongeveer 10,000 langs hier, dcrwaerts gerigt. Er worden er nog ineer verwagt. Van i>e POÓi.sciiE grenzen, 12 september. Volgens brieven uyt Warschau van 2 deézer, bevind zich gracf Nesselrode bin nen deéze stad en houd dagelvksmcl den gouverneur l'askewilz belangryke gesprekken betreffende de binnen- en buvtenland- sclie aangelegenheden van den staet. Tc Warschau zegt men in wel onderrigtte kringen, dal keizer Nikoiaes ernstig* van plan is, om hel koningryk Polen te lierstcllen op eeue ivvze, dat het ingelyfd hlyft by Rusland als omler-koningryk, met eene onaf- hankelykc constitutie, met eigene troepen.' eiiz. In Poolen word over dit onderwerp veel gesproken, terwyl sommige den generael Paskcwitz, anderen den hertog van Leuchieiiberg reeds als onder-koning noemen. De poólsche slactkundige gevangenen op de citadel van War schau, worden met eene buyleugewoone zaglheyd behandeld, terwyl over het algemeen hét gedrag jegens de Poolen verwon dering baertten minste, wanneer men in aenmerking ncéntl, dal zy vroeger met eene grouwzame oiimetischelykhèyd wier den behandeld. Men schryft een en ander toe aen eene aenslaeu- de verandering in den legenwoóruigen stand van zaeken. Men schryftuvtOsnahruck van 11 september: In geheel Hanover en Oldenburg was de rogge dit jaer het beste product; de kwantiteyt was algemeen 1/8 a 1,1 meer dan bet voórig jaer, veéle aerdapjielgronden waren met rogge be- zaeyd en er is dus meer verbouwd dan bet voórig jaer, de' kwa- liteyt is zoo zvvaer «iet als in 1847. De tarwe kan niet de rogge gelyk gesteld worden. De gerst en haver zyn puyk en goed ge- laeden geweest. De boekweit hééft van den wind nogal geleé den, voóral in de Veeuen, doch over hel algemeen 'is liet vol doende. De peérdeboonen zyn ryk gelaeden, dezelve stacn nog veelal buvten aen de schoof. De fruylboomen leveren weinig op; appelen zyn er byna niet, behalve enkele streéken van he't Uldenburgschc, alwaer zelfs veel appelen en peèren zyn; over het algemeen is egter den appeleuoogst slegt en dien der pee- ten taemelykbevde zyn ontzettend duer. De aerdappeleu heb ben dóór de ziekte zeer vcél geleéden, ware dit geval niet ge weest, dan zou de uylkomsl bui tengewoon geweest zyn, doch daer de vroege aardappels veelal tot winter-aerdappels lie- uaerd worden gelooft men algemeen dat er nog ter verzending overblvft. Uyt hoofde van den voórtgang eens oproers, is Frankfort ui slaet van beleg vcrklacrd en de krygswel uylgerocpen. Er is aldaer ontzettend véél blood vergoóten de burgen- verdedigde zich agter barricaden, uyt de vensters en van dé daken wierden de troepen aengelasten hevig bevogten, de wan orde was overgroot en 't is slegts na lievige bloedstortingen dat de woede des volks eenigzins gekalmd is. Men wilt er ten allen fryze den oorlog. FRA1YSCHE REPUBLIEK. parys, 19 september. Eene zekere geest-ontroering hcerscht te Parys. Men zegt dat het gouvernement zeer ernstige tydingen heél't ontvangen uyt Oostcnryk eu Italiën. In llalién wilt Karei-Alben den wapenstilstand niet meer Vernieuwen, welken morgen donderdag zal ophouden te beslaen. Aeumerkelyke wapeningen hebben er dagelyks plaets, en bet seliynl dat den verdediger der llaliaenscbe vryheyd ge- zivoórcn hééft, liever te vergaen ouder de puynhoopen der va- derlaudsche sleden, dan de voórwaerden té onderschryvcn, welke Oostenryk hem o|i wilt leggen. De kieziugeii van den 17, zyn ook het onderwerp van duyzeude gesprekken. liet revolutionaire kics-komiteyt hoéft zich in voortdurende zitting vcrklacrd lot 11a den afloop der kiezingen. De iiineeming van Messina dóór de Napolitancn word be vestigd. Deéze tiding verwikkelt de italiaensche kwestie nog meer en meer. Men vraegl zich alom, welke houding de engcl- sche-fransche vloót aenneénil, by de gebeurtenissen waervan die stad bet tooneel is. as er dan niets te beproeven ten voór- deele van een edelmoedig volk, welk ten allen pryze de onaf- hankclykhcyd wilt, en vóór de vryheyd iveét te sterven Moet de fransche Republiek niet by alle gelegenheid tooncn, dat ook zy edelmoedig, vryheydslievend en onverschrokken is. In de Nationale Vergadering zullen hevige interpellation gcdacn worden over de gebeurtenissen van Messina en wegens de rol, welke de fransche vloólgespeékl hcéftgcduerendedieslad dóór napelsche troepen beschoótcu wierd. \olgens het dagblad La Preste, beslaet er eene protesla- tie van Engeland en \raukryk legen de blokeéring van Venetiën dóór de Oostenrykers. De legilimislisehe party verspreid te Lyon, zonder ecni gen hinder, gedrukte e.vemplaeren van een reglement, dat men het organieke reglement van bel leger van Hendrik V kan noe men. De republikaeneu zyn er de vijanden der orde. Dit document heéltvoór titel: Slalulen van de mactschuppy loór. ae verdediging der orde. Het is verdeeld in dry gedeelten. Voórloopige opmerkingen; regten en pliglen van de zamenle- ving; organisatie der zamenleviiig. Die maelschappy nipel zich uylbreydeu over geheel Vrankryk. Een cciitrael comité word te Parys georganiseerd. Onder-direc teurs zullen in de departementen bestaen. Hel arrondissement en kanton hebben een onder-comité. Eenen eed word geëyschl en de geheimhouding opgelegd. Ieder lid zal eenen fr. per maend bydra.egeu. De associatie is verdeeld in dccuricu, cen- turién eu legioenen. Te Mans riepen de leydcrs ongestoord: Weg mei de republiek! In liet kanton Saverduu (Arriègc) wierden de kiezingen be werkstelligd ouder den kreet vail Leier den koningLee re Hen- dril; I. Weg mei de banier! De klokken luyddeu, terwyl de trommel in de slraeten sloeg, en men zong er hel refrein Rallions-ntnis an drapeau blanc (vereenigen wv ons onder de wille vlag.) In den Lndépcndanl du Midiléést men: In het kanton Ganges heeft eene nieuwe legilimislisehe manifestatie plaets gehad.'De benoeming van den lieer Ricard de Villarel, in den arrondissc- mcnls-raed, hééft plaets gehad onder den kreet van Lcécc Hen- dril; V. Eeucn triomfboog was opgerigt en versierd met een aentalstukken papier, in het midden wil en groen geschilderd. PARTS, 20 SEPT. OFFICIE!.E OPNF.ÉMING DER K1EZI.NGEN VAN DE SEINE. Bonaparte, 107,702 stemmen. Adam (Edm.), 53,489 slem. Fould (Achillc) 77,555 a Bugeaud, -18,195 Raspail, 65,222 Delcsserl, 48,000 Uiibct, 65,230 Girardin (Km.)27,507 n Thorë, 65,157 GervaisdcGaen 10,991 n Roger, 61,218 a Men vraegl zieh af wat de vergadering nu met Raspail zal doen, die nog in den toren van Viucennes gevangen zit, vóór liet overweldigen der vergadering den 15 nicv. Hyinoel eerst in november vóór den tribunael vcrschynen. De boeren in den omtrek van Parys zeggen dal den kei zer niet dood is en hy zyneu neéf zal vergezellen naer Parisl' De rente is in daeling. De dading wierd tocgesehreéven aen de kicziug der socialisten en de weigering van Karei-Alben vóór liet verlengen van den wapenstilstand. Eeue nieuwe zwaerighevd is tusschen Ooslenrvk en Vrankryk opgereézen bclrekkclik het vraagstuk der bemidde ling ui den italiaenschen oorlog. Vrankryk en Engeland beweé- roii, dat dóór de aenveêrding hunner tusschenkoinst Ooslenrvk zich geheel en al liet regl hééft ontzegd om de vyandelykhcden legen Venelien te beginnen; lerwvlOostenryk lendcézen opzigle volhoud vau naer goedvinden Ie handelen. Den lieer Pontécoulanl is dóór de korrectioneéle regtbank te Paris tot 500 franks boet veroordeeld, als overtuigd van schriften onlvremd te hebben in de Tuilleriën. Men verzekert dat Lonis-Bouaparte tot representant is gekoózen in vyf verschillende departementen, en dat het gou vernement deéze lyding per telegraef heél't ontvangen. Men léést in de Assemblee JSalionaleDen uylslag der kiezingen in het departement der Seine, is veélbeleekenend, zoowel als spytig. Hv beivyst de diepte der grenzen, der afgron den, welke de bevolking van elkander scheiden. Den nacm van Fould, tusschen die van Louis-Bonaparle en van Raspail, is een zeer schoon zinnelicéld van de kwael die ons ploegt. Dien naein is hel afbeeldsel van de waere belangen des lands, die dóór deszelfs twee grootste vyanden den geest des oórlogs en den geest der regeéringsloösheyd, aengerand worden. Het is den publicken rykdom, dóór en tusschen de twee dieven van onzen voorspoed gekruist. Er is niet min noodig, dan de'goddélyke tusschenkoinst of een mirakel om derzelver verryzems te dóen plaets hebben. De wagtdervolkskamers is heden versterkt geworden.Hier en daer laelen de socialisten vreugdehetooningen uvlsclivnen over de benoeming van Raspail. M. Marrast is met 'eene groote meerderheid voorzitter der kamer benoemd. Het seliynl dal op de 10,000 mobiele garden die sterniet hadden er 8400gestemd hebben vóór Louis Bonaparte, Raspail en '1 horë, ITAL1ËN. Den stoomboot Palermo hééft de volgende tydingen uvt Livorno te Marseille acngebragt Donderdag, den 7 september, wierd hel bombardement dei- stad Messina dóór de troepen des konings van Napels zoo "e- iieldig voortgezet, dal de stad op onderschcydcue punten in brand kwam en de inwooners aldus genoodzaekl waren dezelve te veriaeten. Al de straeten waren ondermynd, in 't voóruytzigt van den zegeprdel der Napolitanen. Des auderdags, den 8, trokken de overwinnende vvandelykc troepen de stad binnen. Maer de bevolking van Messina ver sterkt door die van het omringende platte land, dééd eene'laet- sle pooging, welke tot uylslag had de vermoording van een groot getal soldaden van den vreeden Ferdinand. Daer zy nogtans de vrugteloosheyd zagen van hunnen held- haftigen wederstand, wecken de Messineézen terug, na eerst de vuerlont gelegd te hebben by de mynen. Dan rukten de vyan den overyld binnen, en wilden gaen plunderen en moorden- doch eensklaps ontploffen de mynen, schier geheel de stad springt in de lucht en bedekt onder haerc puynen 20,000 Na politanen. VERWOESTING VAN MESSINA. Ziehier eenige byzonderheden over Messina uyt den Journal des Dcbals. Tot den G toe was er niets beslissends in den stryd. Ongeveêr 500 Zwitsers die zieh in hel water wierpen, bemagligdeif eene kleyneredoute aen den ingang der stad; maer zy moesten ze veriaeten, zestig dooden ter plaetsc laeiende. Dan had den geestdrift der Messinezen geene paeleuden victoric-kreél weer galmde langs de watervlakte tot by de schepen, die in de haven lagen. Den 6 wierd het vuer hevig voordgezet: van hel kasteel viel eenen regen brandstigtende bommen. Den 7 heersebte de onzekerheid in de staddo groote zack der onafhaukelyk- hcyd viel. Men wilde kapiluleéren. De fransche en eimcl- sclie scheéps-bevelhebbcrs wilden bemiddelen, doch dit vru"t- leloos zynde, begon het kanon op nieuw verwoesting en moord te verspreiden. Weldra kwamen de Napolitanen in de stad en bemagligden dc sterkten. Den 8 heeft het geweervuer op<rehou- denverscheidene wyken der stad stacn iu volle vlam Veéle lannlicn (ongeveêr 19,000 persoonen) hebben bescherming gevonden opdc fransche «n engclsche schepen. Veéle anderen vlugten naer het binnenland. De pen weygert de yslykheden te beschryven die van weêrs- zyden gepleegd zyn lyken zyn aen stukken gesneéden, gebra den en geëélen. Zoo hebben de Siciliaencti een vvfliglal zwil- sersche en uapolilaenscliegevangenen behandeld. Desiciliaenen waren verwonderd over de werkeloosheyd der fransche en engclsche eskaders. Wal was dc zending van die zeemagt in onze wateren Den 9 nas den brand die den voórigen dag de stad verwoestte gedoold en vlakten van pin nen deéden zich dan op. Persoonen en eigendommen worden geëerbiedigd. Mcluzza hééft zich onderworpen, liet grootste deel van het fransche eskader is nog voor Messina. Den onder-admirael Baudin is beter. Den 16 herneémt hy het kommaiido. Het oostenrykschc leger, dat reeds iu [taliën, 150,000 mannen sterk is, zal nog met 50,000 mannen versterkt worden Een groot deel van die bietste versterking is reeds in opto". Eenen brief uyt Milanen van 12', spréékt over de zeer ongunstige gezindheid die aldaer hcerscht. De Lombardiërs dreigen nieuwe onlusten te zullen doen uylberslen, om hunnen Iiaet te voldoen. Er zyn ook eenige Franschen aengekomen. Daegs le vooren had men in de verte eenige scholen gehoord en ter stond had men de poorten van Milanen met kanons gewapend LAETERE TYDINGEN UYT MESSINA. De lolkomenc verwoesting der slad Messina is nog niet bevestigd. Nogtans schuit den wederstand aldaer verschrikkelyk te zyn geneest eu liet napelsch leger moet een onlzaggelyk verlies ondergacn hebben. Volgens een dagblad van Savoyëu zou Messiiia weazènlyk dóór de Napolitanen zyn ingenomen die slegts op eenen jiuyiihoop gezegepracld hebben. Tot den laelsten oogcnblik beëlt de heldhaftige bevolking onverschrok ken haerc vryheyd verdedigd. Men kan zich hierover een denk beeld vormen, indien men iveét, dat, by den bietsten aenval de Napolitanen 4,000 man verloóren hebben. liet Piemonleéseii gouvernement hééft eeue gedwongene leening bevolen, liet zyn de rentiers, grondevgenaers en nego- ctanten die deéze leening moeten belaelcn. Elkeen word dóór liet gouvernement getaxeerd, eu er zyn zes klassen; volgens dat men in de eene of in de andere klasse gesteld is zal men moeten aenstonds belaelen 500, 1009, 5090, 6000, 10,000 of 1.1,000 fr. Van dit alles zal er gecnen enkelen centiem worden terug gegeeveu. MERKT-BF.lilüTF.N. De graenpryzen zyn gisteren ter merkt van Antwerpen ge doeld; de tarwe wierd verkogt aen 17 guld. 10 st. den zak van 11/2 heet. De rogge gold 9 guld. lost. tot 10 guld. 8 st. In weerwil dat er veel aerdappels ter merkt gevoerd waren ver kogt men de zelve van 24 tot 26 stuyvers den 1/2 hectoliter Ninove, 18 September 1848. Minheer P. A, schryver in 't Verbond van Aelsl. Geweld moet ik my zekerlik doen, om op eenen artikel, even als dien van zondag laetst in het Verbond van Aclst, opgenomen, te antwoorden. Ik dacht dat ik met eenen redelyken legenstry- der handelde. Inderdaed, om myn artikel te bespotten, neemt gy eenige woorden die u het meest tegenstrydig schynen. Zon der acht te nemen in welken zin deze woorden gebruykt zyn, en na geheel eenespreékwyze verbasterd, na geheel denzin des artikels gebroken te hebben, bezit gy nog de lafhertigheyd te roepen: Welke redeneériug voor eenen ollicier der Garde Civi- que! Cela n'est pas trop spirituel Gy zegt dat gy in den spotsnacm van Major karakter niets bitsig vind; maer wacrom dan eenen trefrelyken burger, ouder de laegste en domste klasse van rsinove in uw artikel geplaetst? Hef zyn die nieldie bét meest met het woord karakter ie koop loopen, die er waerfvk net meeste in het hert bezitten.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3