ZONDAG 8 OCTOBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.— N108. AELST, den 7 October. ALGEMEEN OVERZIGT VAN BELGIEN. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoden die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochüeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeraen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gehevm ge- houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogi alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aetfgact. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE OORLOGS-BUDGET—GESPAERZAEMHEYD. Belgién is kalm, maer Belgiën is arm, ja zeer arm. Op eene bevolking van vier millioenen inwooners, is een derde zonder broodeen ander derde moet zwoegen en zweelen, zich de grootste beroovingen opleggen, ja zich meermaels het onont- heêrlyke onttrekken om zync schulden te betaelen, om allyd de gaepende gouvernemenlskas met den opbrengst van zyneu arbeyd en bekommernissen te vóórzien en aldus de ryke amb- tenaers in hunne weêlde te helpen onderhouden. Elk jaer heeft men bet getal van betaelende burgers of cohtribuabelen zien verminderen en by gevolg het getal arme en noodlydende vermeerderen, en nogtans heeft nog niet een van al onze ministeriën willen hooi en van gespaerzaemheyd. Brussel heeft, door de zorgen van het hedeudagsch ministerie, eene geheele week in kavalkaden, reuzenfeesten0 dans- en kwistparlyën doórgebragt, om het aendenken onzer duer gekogllenationaliteyt te vernieuwen; dit alles ware wel en zeerwel indien men hier door den verslindenden worm dooden kon welken geduerig aen BelgiëiTs herte knaegt. Volgens opgaef van Brusseische en Luyksche bladen, zullen al deéze vermaeken ZEYEN HONDERD DUYZEND FRANKEN kosten en, alles is verdweéneu... Maer het géén nog te komen is, is den vreesverwekkenden winter. Wanneer, een jaer geleden, de ontzettende noodkreéten der uylgeputte Ylaenderen tot in de weêlde- en overvlóedszablen onzer ministers weérgalmden, wierd er een half millioen fran ken uylgcsteéken om eenen geheelen winter een half millioen van honger en ziekte stervende Ylaciningen ter hulp te komen, en nu word er meer verkwist in eene enkele wéék aen minis tersgrillen en beuzelingenMaer nogtans, wy hebben al over zoo véél verkwistte millioenen moeten slappen, stappen wy nu nog eens over deéze zeven honderd duyzend op siraet geworpenc francs, doch dat den edelraoedigen geestdrift en opregt nationale gevoelens, met welke eene lallooze menigte Belgen deéze bedekte beschimping van 's lands ellende heb ben aenschouwd, M. Chazal doen verslaen hoe hoónend, hoe onregtveérdig, hoe schaemteloos zyn gezegde was toen hy in de kamer durfde uylspreéken dal hy een leger van zeventig duy zend mannen noodig had om hel Belgisch volk intoom te houden!! Nogtans mogten de rust en orde, waerin dergelyke voórbcélde- looze volksfeesten zyn afgeloopen, aen M. Chazal en zyue ambl- genoóten leeren hoe zeer de Belgische natie aen haere instellin gen verkleéfd is, zy zouden zich verhaeslen den ondraegelyken oórlogsbudget van 50 millioenen op de helft te verminderen en aldus middel te vinden om de rampvolle Ylaenderen te redden. Wy hoópen dat er in de kamers volksvrienden zullen gevonden worden die zulks van de ministers zullen vraegen en desnoods afeyschen. BESTUER DES YZEREN WEGS—GESPAERZAEMHEYD. Het geldverslindend bestuer van den yzeren weg is, *zcgt zeer wel hel Organc duprogrèsgelyk aen de bodcmlooze ton der Danaïden die verzwelgt na maete er in gegoóten word. En inderdacd, als men overweégt dat deéze staetsonderneé- ming jaerlyks 15 millioenen franken opbrengt en dat er de natie, de intresten der uytgeschoótenc kapilaelen afgerekend, nog dry a vier millioenen aen toelegt, wie zal niet bekennen dat deéze onderneéming benevens den oórlogsbudget het finan- cieél gebouw van den staet ondermeynl en eyndelyk zal doen instorten De redactie van het Organe du progres zegt dat niemand vóór hacr den geldverslindenden kolk van het be stuer des yzeren wegsgepeyld had; wy zullen hier opmerken dat wy sinds lang ons peyllood in dien gaependen afgrond hebben laeten neérzinken en daedzaeken ontmoet die ons van schrik deéden terugdeynzen, doch nimmer verwagtten wy ons aen zoo schreeuwende verkwistingen van welke hel gou vernement zelf de gordyn komt weg te schuyven. Want zie uyt de rekening decs Jaer gedaen, blykt dat er wcézenlyk 257 millioenen 774 duyzend, 107 franken uyt de stadskas "is, ge- geéven vóór de daerstelling deézer onderneéming die wcrkelyk maer eenen onkost gedekt hééft van 160 millioenen, 161 duy zend 874franken, bedrag der bekostiging van dc geheele staets- lyn x\ldus, merkt gemeld blad op, heeft de ontzettende som van 77 millioenen franken slegts gediend tot valsche onkosten, verlies van intresten, etc., en om eenige gunstelingen te verry- ken! Enwatnog hel schandelyksle is, is dat er gegromie vermoe dens bestaen dat de alzondeiïyke nyverheyd door de werkhuy- zen des bestuers dermaetè onderkropen word dat deéze onderneémingen vóór halven pryze durven aengaen hoe wilt men dan dat de afzonderlyke nyverheyd in Belgiën bloeye, als zy dóór den Staet zelf onderdrukt word? Wat eyndelyk t herte doet bloeden, is dat er sommen van honderd duyzend franken verspild zyn geworden ten profyte van.eenen uytviuder alleen, en dat nog onlangs den heer besmerder der yzeren wegen eene somme van 50 duyzend fr. vóór eenen diërge- waende uytvinders najoeg, buylen de duyzend fr. die hy ont vangt vóór elke machine welke hy aen de bezonderc nyverheyd levert, en onbegreépen de jaerwedde van 15 duyzend franken welke hy geniet, en dat aen dien zelfden uytviuder eene bylaeg gelyk aen zyn jaerlyksch traktement is verleend; reken dan ook de reyskosten welke men aen die mannen toestaet en die hunne jaerwedden evenaeren, de verkwistingen veroorzaekt dóór hel gieten van standbeélden tot vercieriug hunner zaelen, de grati- licatiën die soms wel lot 10 duyzend franken beloopeu, het verveêrdigen van-koningiyke rytuygen die lot 80 duyzend fr. kosten etc. etc., en gy zult overtuygd zyn dal het bestuer der yzeren wegen vóór de siaelskas eene bron van rampen is die niet hacstig genoeg kan opgedroogd worden. Wat zullen wy uyt deéze tweede ovêfvveéging besluiten? Dat het ministerie eene volkomene hervorming in dit bestuer hoeft in te brengen, alle misbruyken uyt te roeyën, de jaerwedden merkelyk te verminderen, de sinecuren af te schaffen en, met een wóórd, zoodaenig te handelen dal den Staet uyt de onderneéming vier a vyf millioenen profyt trekke in placts van er zoo véél aen toe te leggen. OPENBAER ONDERWYS. GESPAERZAEMHEYD. Nog een vraegpunt het welk staet-en huyshoudkundig inge zien, dient vry te zyn maer aeiigcmoedigd te worden zonder nogtans dat er de natie millioenen aen opolï'ere gelyk zy tot heden gedaen heél'l en dit zonder de minste vrugt. Ycéle der hédendagsche liberalen willen, dat den staet een onderwys inrigle en bezoldige; dit is van den eenen kant ongrondwettig wyi het tastelyk tegen de gevvaerborgde vryheyd des onderwys stryd en geduerig tot oneenigheyd en zelfs tot nadeeligere gevolgen kan en zal aenleyding geéven; vader Willem hééft er immers de ondervinding van gehaden van den anderen kant, is zulks al wederom met de slaetshuyshoudkunde strydig aen- gezien er reeds ten overvloede beweézen is dal ai de ^en het onderwys verspilde millioenen het zelve geenen enkelen stap hebben doen voorderen. PENSIOENEN, JAERWEDDEN ETC. GESPAERZAEMHEYD. Hoe véél ambtenaers vergaderen met hunne overtollige pen sioenen en schreeuwende jaerwedden grootc forluynen lerwyl de contribuabelen hoe langer hoe armer worden? Zullen 'onze wetgeévende kamers nog lang verdraegeu dat eenige uytverkoó- rene des gouvernements voortduerend met hel zweet en bloed der burgers blyven paradeéren? Zal die schandelyke pensioen wet niet herzien worden? Helacs dagelyks ontmoeten wy in den MonitcurDien of geénen is toegelaelcn om zync regkn op het pensioen te doen gelden, en onderlussehen zyn zy nog in den bloeyhunnerjaerenbekwaem om hunnen dienst nog langen tyd waer te neémen...En die volksonteerende minislerspcnsioenen, zullen zy gehandhaefd blyven? 'T waer te wcnschen dat neen, maer'tis grootelykste vreezen dat ja, en als die blyven bestaen, dan is er weynig hóóp dat de veéi te ryk belaelde jaerwedden zullen afgesnoeyd worden; nogtans, dal onze volksverbeélders tegen de aenstaende sessie hierover eens denken, dat zy over 't ongelukkig lot van zoo menigen burger eens inediteéren en zy zullen zich eene pligt opleggen aenzienlyke verminderingen in alle budgetten te eysschen, 't ministerie zal vóór hunnen souvereynen wil moeten bukken, en het volk zal den lofzyher verlegenwoórdigers zingen.' (In andere Nrs zullen icy up deéze slof lerugkeeren. De benoemingen van Burgemeesters en Schepenen vóór de sleden van ons arrondissement zvn als volgt: Aelst. Burgemeester G. De Gheest. Schepenen, Ch. De Witte, Th. Dommer. Ninove. Burgemeester, P. Yan Ypcrscele. Schepenen Ch. Cools, G. Galliot. Geeraerdsbcrgen. Burgemeester, A. Van Santen. Schepe nen, R. Spitaels, P. Vranex. PLEGTIGE INTREÉDE VAN ONZEN NIEUWEN BURGEMEESTER. DEN HEER GUILL. DE GHEEST. Deéze buylengcwoone omstandigheyd is voorleden donderdag alhier met buylengewoonen luystrr en geestdrift gevierd. Zoo pragtigen statig was den blik der stad, dat nog nimmer van menschens geheugen zulks by ons is te zien gewéést. De stiae- ten langs waer den nieuwen Magistraet zou dóórtrekken, waren met boompjes beplant, met zegeboógens bezet, mei jaerschriften, rvmen, welkomgroeten wimpels, vlaggen en andere vreugdeteekens vercierddc huyzen met festoenen, groentens, alierleykleurige vaentjes, tapyten, schilderyën stan- dacrds etc., omhangen, leverden eenen groolschen aenblik op en beweézen de herlelykste deelncéming in de zegevcriénde intreéde van dien welken met der burgers vertrouwen vereerd, hun dóór den Koning als oppervoógd is gegeéven. Eenen pragtigen en best georganïseérdon triumphstoei was ter afhae- ling van den heer Burgemeester tot eene halve myl van dc stad gereédenal de Muziekgenoólschappen, Gildens, Schut- hrssecieteyten, hesluerende vergaderingenNapoleonisten, immers alles wat hier by ons eenige corporatie geheelen word, maekte van den luysterlyken stoet deel; voegdaerby een zeer groot getal treffelyke rytuygen benevens eene deftige compagnie best uylgcdoschtc burgerruyters en hyna geheel de bevolking deézer stad en omliggende plactsen, en men zal zich een ig deuk bééld van deéze alhier voórbeéldelooze afhae- ling konnen rnaeken. Om dry ueren kwam den nieuwen Bur gemeester aen de afspanning den Schaepstal aengereéden alwaer hy is gekompliaiteerd en den eerewyn aengeboódeu de twee nieuwe Schepenen hebben nevens hunnen eersten Magistraet in 't praelryluvg placts genomen en vervolgens hééft den stoel zich naer de stad begeéven alwaer de nieuwe regeéring om vier en half uere onder het speélen van den heyaerd, het luyden der triumph klok, 't gebulder des grofs geschuts, de /algemeene loejuyehingen en vreugdegeroepen ten sladhuyze is afgestapt. Daedelyk is ter grootc zael den nieuwen Geineente-raed dóór eene korte acnspraek des nieuwen Burgemeesters geopend en hebben de hceren schepenen en verdere raedsleden den eed afgelegd. Vervolgens is den heer Burgemeester in plegtigen stoet naer deszejfs wooning, op de Yaert, geleyd, die dooreen groot aeulal voórtreff^yke zegeboógeus, welkomgroeten, stand- hcélüen, schilderingen, groentens, drapperyën en wapperende eerevaendels als in een aerdsch paradys of wellusthof herscha pen was. Zwaeyën wy hier vooral aen de inwooners der Yaert den welverdienden lof toe wegens de zoo pragiige als smaek- volle toebereydsels welke zy gemaekt hebben om het nieuw opperhoofd deézer stad zoo weêrdiglyk te ontvangen. Den blik van de Yaert was zoo verrukkend, zoo statig, dat wy het ons niet zullen waegen er een beschryf van te geéven, althans zullen wy zeggen dat erdiegebuerten zich nog mogen mede bemoeyën. By het aenbreéken van den avond is elks verwondering* ten top gesleégen; honderde veélkleurige lampioenlens kwamen de belooverende blikken der algemeene vreugdeviering ver meerderen; tal ryke pektonnen en voerbaken zwaeyden hunne vlammen in de loeht, en leverden een zoo verrukkend gezigt opdat wy er rond uyt van afzien hel zelve eene benaeming te geéven; voeg by dit alles de allerschoonst en veelkleurig ver lichtte bargie van M. De Nooze welke lot vóór dc wooning des heeren Burgemeesters kwam aengedreéven, en waerop hy tus- schenpoozen een zoetluydend muziek het naiionacl a/rde Bra- banconffc, liet hooren en dan eensklaps dóór een donderend geschut deéze vreugdetoonen kwam afwisselen, en men zal met ons overeenstemmen dat nog nimmer dergelyke onder- scheydene vreugdebetoon ingen in onzestad hebben plaels gehad. Tot laet in den avond hebbeivhet beyaerdgespel en 't luyden der triumphklok zich aenhoudend laeten hooren, de voorgevels der inwooners van geheel de stad alsook der publieke gebouwen zoo trelfclyk verlicht geweest, dat onze ganschc gemeynte aen eene schitterende lanteêrn gelcék en waerlyk tol eer aen Aelst verstrektnadien hééft een volksbal op de graenmerkt aenvang genomen. Eene fraeye en smaekvolle estrade was aJdaer opgeslaegen, gansch in '1 wit behangen met lampioencn verlicht en met een vefmaekelyk muziek bezet. De dansers en dansseressen zyn ten acht ueren begonnen en hebben hunne leute tot diep in den nagt voortgezet waerna alles in de beste order en rust is uytcengescheyden. YVy hebben, dank aen de waek- zaemheyd onzer politie en aen den goeden geest waermede onze Aelsfcnaers bezield zyn, niet gehoord dat er ergens de

De Denderbode | 1848 | | pagina 1