minste wanorders of ongeregeldheden zyn gepleegd; den dag van donderdag is in de volUomensle rust afgcloopen en zal nog lang in 'l geheugen onzer inwooners en dit van ontelbacre toc- gesiroomde buytenliedén der omliggende gemeentens blyven. De benoeming van M. G. De Gheest als Bui'gemeesler, lieéft óns zeer wel voldaen; rondborsligen en regtzinnigen Vlaeming, voor elkeen toegankelyk en vyand van onreglveérdigheden, zal den nieuwen Burgemeester, zoo wy vastelyk verboópen, zich boven allen partygeest weélen te stellen en zich legen zommige akten verzeilen die reeds min of meer ontworpen en gekend zyn. Ronduyt, de benoeming van M. De Gheest is nacr onzen smack, maer ook ronduyt merken wy hem opdat hy zich zal te wapenen hebben legen heymelyke listen en intriguendie reeds in zommige vrackzugtige herten opwellen en die hem voorzeker zyne popularilcyl zouden beneémen indien hy er gehoor moest aen verleencn. Wy verhoopt n dal de schepenen, voórnaemelyk den eersten, den nelelagtigen loesland van den heer Burge- meeslcr zullen erkennen en alles zullen aenwenden om hem in zyne moeyelyke lack te ondersteunenacn den tweeden schepen bcveélen wy vooral de gemaetfgheyd en onparlydig- heyd aen, want 'tzyn die hoedaenigheden welke heden het meest onontbeèrlyk zyn. Wy, van onzen kant zullen waeken en ons eene strenge pligt opleggen alles wat er zal gedaén worden nauwkeuriglyk te onderzoeken, liet goed ie loóven en kragtdaediglyk te ondersteunen, hel kwaed, kwame hel zich opdoeii, ic la eken en moedig ie bcvegten. Het Verbond van Aelst kondigde zondag het volgende af: De uitgever van Den Dcnderbaudet wordt hel niet moedeby elk nummer dat hy in de wereld zendt, verheft hy zyn troetelkind M. V. S. V". D. W. al honger en hooger: hy is jegens 31. V. S. hel gene Orgon jegens Tartufe ivas. Wy wmschen acn 31. V. S. dat hy er maer niet van af home gciyk dezen eersten; maer wy vreezen voor iets dat nog veel slechter zou kunnen zyn. ïnderdaed in zyn nummer van zondag laelststelt Den Dcnderbaudet 3f. V. S. ten loon als eenen marlelacrniet a's een gemeen martclaer maer wel ter deeg als een martclaergelgk acn Christus zelve, en even als den Zaligmaker begekl, hespol en geslagen (sie) Dat 31. V. S. maer wel toezie dat hy niet in den draeiwind van den draeibode geraekl want het is meer dan waersehynlyk dal, indien iemand den uytgever van Den Dcnderbaudet met ccnpacr vy(franks tukken de oogen uytsteekt, hy de eerste zal wezen om 31. V*. 8. aen de kalon te binden en le gecsselcn en vervolgen te roe pen: kruist hemkruist hem Moesten daerom de opstellers van 't Verbond dry dagen in permaneneic zitten om zulke magere wederlegging voort te brengen! Waerlvk zy zvn (gelyk acn den berg in baerensnood die, na een gcdruysch dat hemel en aerdc deed kraeken en beéven, eenc belachelyke muys vóór den dag bragl. Wy wisien wel dat zy veel op de Yacri en de St-Annebrug verkeerden, maer wy wisten toch niet dal zy reeds tot op de Verkcnsmerkt geraekl waren alwaer verwylingen voor argumenten dienen. Met Dcnderbaudet, lage ziel, vijffrankstukken en meer andere prullen is er nog geen enkel onzer aengehaeldc daedzaeken weerlegd, weshalve wy aen 't Verbond vraegen of het waer is ja of neen dat er onder de nieuwe gekoózene leden zyn die voorgenomen hebben M. V. S. hunne vergadering beu fc mae ken? Of het waer is Ja of neen dat eencn der voórnaemste dien wy met naem en stuk konnen en zouden noemen, gezegd hééft dat hy hem in 'l gezigt zou spouwen? of het waer i§ja of neen dal cenen hunner grofst gespierde de taek zou konnen op zich neémen hem de vuyslslagen toe le brengen en of hy er zich niet reeds in geocffend heeft? Dit zyn daedzaeken waerop wy rédeneéren en die wy zouden willen beantwoord hebben, terwyl hel Verbond allyd op ydele onderstellingen voorlgael. Wat nu de aenhaeling van Orgon en Tartufe aein ael, dit is eene historische aenhaeling die des le dwaezcr is, om dal zy van de 9/to der leézers van liet Verbond onbekend is. Waren de opstellers van 't Verbond niet al te ma ger van hersens of Tarlufagiig zy moeslen zoo verre niet loopen om eene toepassing in de historie le gaen zoekt n; hadden zy B. V. gezegd Dal V. S. wel toezie dal hy er by den Dcnder baudet niet van afkome gelyk hy er hy ons is afgekomenover eeniyc maendtn lia ldcn wy ycene lofluytingen genoeg om hem toe te zwartgatcn thans vinden wy ycene roeden hard genoeg om Item tc gccselcn, on waoi'om-i 1 vraegen wy aen 't Verbond, en als liet ons geene andere reden kan geéven wacrom liet zoo zeer tegen M. V. S. .verbitterd is, dan om dat liy een treffelyk man is, dan zuilen wy volgeênie over dit punt zwvgen. Overigens weet liet Verbond dat wy gecne geesselaers zyn dal zy het inte gendeel; zyn zy hebben immers 51. Y. D. i'. in denlydgegecsseld, zy hebben in de sehandelyksle artikels de adininislralielcdcn der liospiciën gcgeesseld, zy hebben in de walgclyksle lasterar- likels de Jcsuilen gegeescld etc. etc. maer ongel ukkiglyk vielen de gcessclslagen op hun terug. Wy eyndigen dcéze wcynige regelen met le herhaelendat wy geene geesselaers zyn, maer dat wy hekelen, cn voorder zullen hekelen als zulks zal noodzieke- !yk zyn, doch niet met mcirsche argumenten of zotte onderstel lingen vanAls de loehl inruil zyn al de musschen dood, gclvk het Verbond zyn knoeyartikcl met een pacr vijffrankstukken eyndigt, maer met daedzaeken die wal dieper zuilen dringen als oppervlakkig gezwets. Ruylea elks verwagting 'hééft het Verbond zondag 11. de ant woord van M. V. S. opgenomen. Maer elkeen heélt hicrin kon nen opmerken hoe Turtufaglig dit blad zyne schandelyke las teringen hoéft hérroepen, Ine geveynsd liét zyne kwaed'acrdigc en voórbedagle gedrukte leugens hééft gedraeyd cn gekeerd om de liglgcloovige te foppen cn zyne schande te verduyken. 'Tzyn laffaerds die, op hector daad van opgezetten snooden laster en leugentacl betrapt, gecne opcnbacre hclydenis durven doen van hunnen misslag, maer den zeiven verdraeyën cn zoodaeuig keeren dat de Tarlu/fery langs alle kanten taslelyk is. Maer zoo gaet het, den hoosaerdigen is als eene kool, kan zy niet branden zy zal toch tragten zwart te maekën. Celieel het arti kel van 't Verbond gelykl zeer wel acn de pleylredens van deu fameuzen Spillhooru die in zyne verdediging alles vóór 's lands welzyn beweerde gedacn te hebben, doch desniettemin, dóór de jurés ter dood veroordeeld wiérd Hier zyn egter geene jurés noodig, den cenvoudigstcn leézerziet hier dat het Verbond zyn eygen zeiven veroordeeld. Pabïs, 1 October. In haerc zitting van den 29 september lieéft de Nationale Vergadering met eene sterke meerderheyd heslist, dat de kiezing der volksverlenwoórdigers zal plaets hebben in de kanlons-hoofdplaetsen, en zy heeft hierin wysse- lyk gehandeld, want de stemming per gemeente zou de oorzaek zyn geweest, de kiezingen bloot tc stellen aen den plaelselyken invloed, en de onregelmatigheden nog doen aengroeyên. 'T ware te wensehen dat in Belgiën hetzelfde besluyt genomen wierd, dan zonden al de kiezers gemakkclyken toegang tot de stembus hebben cn meermaels dóór de afgelegenhcyd der arrondisse- rnents-hoofdplaets niet verhinderd zyn hunne gehcyligdsle regten en hurgerpliglen te volbrengen. Gewoonelyk hlyft een derde der kiezers le buys. ZOU HET WAER ZYN Een lli'iisselseh blad, de Nation, lieéft deéze wéék eene daedzaek in 't licht gebragt, die, kwame zy zich bevestigen, het ministerie Rogier met eene eeuwige schande zou overhedenen waervan is er kwestie? wy zullen eenvoudiglyk de zaek verhaelen gelyk het Handelsblad die uyt de Nation overneémt Men liecft het ministerie in het begin van meert, beschuldigd, hel zoo veel gerugt gemaekl gebbende arlikel, over hel nationael beslacn, in de Démocratie Pacifique, tc hebben doen placlsen, legen billylte vergoeding van ongcveCr anderhalf duyzend francs, voor den heer Victor Considcrant, redacteur van gemeld blad Thans beschuldigd men hel op nieuw van iets dergelyks in den vremdenDe Nation zegt ronduyt, dal de laetste bewondering van Duytschland, niet over den Itliyn le zoeken is, maer slegts ir. hel studeervertrek van den lieer Wolters, te Loven, die dóór den lieer Rogier belaeld word, om den blocyënden loesland met de lecvcndigslc kleuren in de Kölniscber Zeilung te maclcn. Den Messager de Gand die dit insgelyks overneémt, voegt er eene nieuwe aenlyging by: Dewyl wy alle middelen zoeken om bczuynigingen le doen, schynl het ons, dat wy den budjet van bewondering, dut wy acn byna alle dagbladschrijvers van Europa betitelen, konden afschaffenTc Brussel,in de provinciën, le Parys, tc Londen, lol zelfs in Bucharest loc, koopen toy de komplimenten zeer ducr. Die bczuynigingen konden eene som beloopen die niet ligt zou le vu:orunden zyn. oo word te Londen, den Belg, die voor Belgiën de bewondering in naem van Engeland gémaekt heéfl, in den Times, behield van de 80,000 fr. onzer ambassade. Eer wy onze bemerkingen maeken wagten wy tot dat deéze zaek bewaerheyd of gelogenstraft word. Den Vaderlander meld dat er eenige koelheyd tusschen de hoeren Rogier en Rolin komt te önlstaen; M. Frère zou zich meer naer de zyde van deézen hotsten keeren. Maer zou dit geenen waelentrek zyn om, gelyk wy het reeds gezegd hebben, den Vlaemschen minister zyn ambt beu .te maeken Wy wagten naer den uytshg. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN ITALIËN De nationale vergadering is thans bezig met te onder zo-ken of den voorzitter der republiek dóór de verga dering moet gekoózen worden of wel dóór de algetneene stemmen van Vrankryk. Te Parys zeggen de eeneindien men ons den keus van onzen 'Voorzitter ontneemt, dan zullen ttnj do volksvertegenwoordigers die aen dien akt pligtig zyn, verdrijven; andere antwoorden indien gij de verkiezing van den Voorzitter aen de algetneene stemmen overlaet, gy begraeft de Republiek en doet weder om 't koningdom opstaen.Deéze daedzaek verdient de ernstigste overweéging. Te Lyon zyn zwaere onlusten ontstaen. Karei Albert houd alles'in gercedheyd om met kragtdaedigheyd en zonder uytstel het vvandig leger acn te tasten, ingeval do vrëdeonderhandelingen niet wel uytvallen. Iels wat ernstiger is, indien het waer is, is dat Ooslenryk de Fransche bemiddeling zou verworpen hebben. Hoóp'en wy dat deéze tyding valsch zy. Ter gelegcnheyd zyner benoeming als Burgemees ter, lieéft liet muziékgcnoótschap al Groeijend Rloeijend gisteren aen M. G. De Gheest eene luysterlyke serenade gegeéven. Men vraegtaen de politie of slegt en miskweekle honden, cn voórnaemelyk deéze welke geene stadsreglen belaelen gelyk dien van Krol Tdie over wcynige dagen byna eene vrouw op den Molemlricsch geheélen lieéft en woensdag een raer hondje van groote weerde gedood, niet dienen afgemaekt of ten minste van de slracl gehouden tcworden (Medcg.) Zoo men verzekert zal do expositie te Brussel, tot den 15 deézer maend open blyven. By de landbouw-expositie zag men niet minder dan 30 nieuwe verscheydenheden van tarwe. Men schrvft uyt Rousselaere: Den 5 lieéft eene kalvakade van zeven persoonen, den burgemeester aen do stand plaets afgehaeld om hem naer het installatie- banket te gcleyden. Dry inteekenaers namen deel aen dit feest, behalve de elf raedsheeren. Men zegt dat eenige voïksverwoórdigers, in den loop der aeustaende sessie, het voorstel gaen doen om de rampspoedige wet, dóór welke er een pensioen van 6000 fr. word toegestaen aen eiken minister die twee jaeren aen het bestier is geweest, af te schaffen. - Wy ontleenen aen den Slandaerd van Brugge liet volgende uyttreksel eens briefs, dóór cenen jongen missionaris uytNoord- Amerika geschreéven aen zyne ouders, in Vlaènderen woon- agtig- Detroit, 15 february 1848. Zfeer lieve ouders, broeders en zusters. Den slaet van Michigan lieéft alle de voordeelen welke men vóór het beslacn des lichaems wensehen kanniets ontbreekt er van al het géén in Europa is. Zyne landen in liet algemeen zyn zoo goed dat men om zoo le zeggen, niet vet. Ja zelfs dat, in veéle plaetsen, als men vruglen wilt opdoen, niet vetten mag. De landen brengen al de vruglen voort die men wensehen kan; noglans men vind hier weynig of geen vlas, koolzaed, koniyne en olielle. De beste vrugt voor den hoer is de tarwe, zy is er ten minsten zoo goed als in Belgiën. Hun gedoen is dit vóór liet bewerken der akkers; zy hebben een of meer ploegen met twee steêrlen, waer tusschen den boever gaet als hy werkt; hy werkt tamelyk wel, dry of vier vingers diep is 't regie, 'tis regte; is 'tkrom, 'tis ook wel, het water zal le meer speélens hebben. Als het oogst is, men macyt liet koorn cenen of twee voelen boven den grond af met een zeyssen van acht voeten lang; ecnen man maeyl alzoo van dry of vier gemeélen daegs. De daghueren in oogst "zyn 10 of 15 francs daegs. Den oogst ïn- gezacmeld z.ynde, men dorscht hem af in acht dagen als men maer van G lot 800 zakken gracn te dorsclien heelt; voor het werktuyg dal men tot liet dorschen gebruykt, moet men van 8 tot 16 peërden hebben. Ziet hier hoe het gemaekl is Verbeeld u eenen gelanden trommel, die geduerig en ras rond draeyt, hovende tanden is er eene yzeren plaet omtrent tegen de tan den, tusschen dc plaet en de tanden steekt men hel koorn zoo ras mogelyk het strooy is zeer beschadigd maer liet gracn is ongehinderd. Den prys der tarwe is mi van 16 tot 22 franken den Itousselaerschcn zak. Deu hoer inaekt veel geld van zyne appejs zommige hebben boomgaerden van 20 tol 40 gemeélen, zy verkoopen de beste en maeken cider van deéze die min goed zyni'Koeyën, zwyns en schaopen zyn goed koop; zy kosten niet veel van onderhoud, men jaegt ze le boscliwaerts in en zy wagten henzelvcn, gelyk de hennen in Belgiën. De peërden brengen veel op, het is niet raer, Iroepen van 20 tot 30 peërden tesaemen te zien. Geducrende den winter liet byzonderste der landslieden is hoornen kappen, konen en splyten; liet hout naer de stad brengen, '1 welk zy duerder verkoopen dan in Belgiën. Iedereen moet vóór zyn zeiven werken, er zyn weynig hoeren werklieden. Het beste" land is van twee of dry mylen van de stad; eene schoone wel bebouwde bolstede van 300 gemeéten kan verkogt worden voor 7000 francs. Het gemeét is van 300 voeten (van 12 duymen), vierkant. Als men land koopl, men betaelt niets aen den Slacl; het regl van enregis- trement is nooyt haoger dan 8 franks. De landen naest de rivie ren en groote wegen worden duerder verkogtdan de afgelegene. Het boeren halam is hier in overvloed'. Èencn goeden lileer- maeker wint geld gelyk liooy; de hakkers konnen van 50 tot 100 francs ter maend winnen- Over eenige jaeren kogt eenen grondeygenaer vier kleyne paglhoeven in liet slegsle gedeelte der provincie Luxemburg. Getroffen dóór de werkzaeine en verstandige nyverheyd zyner hueraers, stelde hy liun't volgende voor. Yersclieydene ïicklaren heydegrond, die brack lagen, maekten deel van iedere liove, doch waren op den huerhrief slegt voor memorie gebragt. De kosten om deéze geheel onvrugtbacre vlakten te ontginnen, wierden hy onderlinge overeenkomst geschat, en den evgcnaer hoód aen de paglcrs hel lienoodigde geld om de dezelve' le ver- beleren, op voórwaerdc dal zy vyf ten honderd intrest zouden geéven, zonder verhooging van 'pagten. Deéze overeenkomst wierd gretig aengenomeii, en zie hier den uytslag dacrvan'. In vier jaeren tyds was-alles onlgonncn eii bebouwd. Dc opbrengsten van dien nieuwen grond hebben de pagters in slacl gesteld, niet alleen om rcgelmaetig den intrest der hun versclioólen gelden le belaelen, maer zelfs deéze laetste by jaerlyksche gedeelten in Ie korten, zoodanig dal iederen boer het oogenblik le gemoet ziet, waerop zyne hoef verdobbeld zal zyn van landeryën, zonder vermeerdering van zynen pagt, en zonder dat zulks lietn iets gekost hebbe dan zynen arbeyd, terwyl alles is belaeld geworden met de produklcn der be werkte heydegronden. Ook den eygenaer, die zyne versclioólen gelden terug lieéft be komen, zal eene groote hoeveéllieyd vrugibaeren grond in plaets van dorre hcyden bezitten, eii geheel het land zal eene vermeerdering van daglooneii en levensmiddelen geuielen zoo dal hierhy iedereen wezenlvk zal winnen. (Écl'aircur). Wy leézen in de Gazette van Gceraerdsbcrgen Eene kantwerkster, Joanna Buyens genaemd, oud 39 jaeren, alhier in liet Wolveustraetjen woonende, had de gansehe ver- ledene wcék zeer vlylig gewerkt, en verheugde zich zaterdag 'snagl zoo herlelyk, toen zy omtrent 3 ueren liaërc laetste spelde gestoken had en haer sl'uk kant voleyndigd zag. God dank zeyde zy, den kant is af, maer ik ben zoo moede Zy verzogt toen liaero huysgenoóte een tasje kaffe tc berejv den toen dit veérdig was, en deéze zich naer Joanna keerde, vond zy haer dood op den stool zitten. Den langduerigen arbeyd - had haer zoodanig afgesloofd en verzwakt, dat dc levenskragten zich begeéven hadden, en zy ongemerkt gestorven was. By besluyt van den 50 september worden de provinciale gouverneurs gemagtigd om een laelcr tydstip le bepaelen vóór de instelling der nieuwe gemeente-racden in die plaetsen, waer de nieuwe "burgemeesters nog niet zouden benoemd zyn vóór den 5 October of vóór dien dag hunnen eed nog niet afgelegd mogten hebben. Alle jaeren op het ivdstip, dat de landbouwers hun vee naer de weyde zenden, worden veéle deézer lieeslcn dóór eene buykzwellingziekle, waervan er veéle sterven, aeugedaen. Er beslaet vóór dcéze ziekte een geneesmiddel, dat zeer eenvoudig is, en meestal gewcnscliten uytslag heéfl. Wy denken eenen opreglcn dienst te doen met hetzelve af te kondigen Men moet, indien het een rund is, een lepel ammoniak-liquide in eenen liter water doenen het derde van deéze hoeveélheyd als het vóór een scliaep is; indien liet de eerste mael geene werking doel, gééft men la of 20 minuten daerna, nog eens eene zelfde hoeveéllieyd in. Eenen jongen landbouwer van Melle is eergisteren avond aen hel hoolu getroffen geworden dóór een voórby snellend koovooy ijesyzenvegs: hy is dood ter plaels gebleéven.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2