ZONDAG 15 OCTOBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.Nr 100. AELST, den 14 October. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de. dagleekcning van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der insehryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. óO c., dien der annoncen op 20 een li men den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand reglvecrdigc k lag ten of gegronde rekla- men in 't algeméén belang te doen heéfl, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broohucren, schriften, boeken, prin ten, etc. w.tervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begoéren mede te doelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zulien in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. l).e redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. CUIOOE SL't'M. DEN DENDER-BODE. Enne verergerende daedzaek doet ons heden de pen scherpen; er is wederom kwestie eener verjaeging of ge weldige uytdryving van Belgische werklieden uyt de Fransche spinderyën en fabrieken. Zie volgens eenc brief wisseling van het Organe des Flandres hoe de zaek is toegegaen Maandag laetstleden hééft de overheyd van Tourcoing, aengezet, dóór de klagten van een gedeelte der werkende klas, die geen werk in de fabrieken meer hééft, de spinde ryën onderzont, en er al de llelgen uyt doen vertrekken. Des namiddags lieéft men een dertigtal van onze landge- noóten, op twee wagens dóór gendarmen begelegd, mo de grenzen gevoerd. Onder hen bevonden zich geheele huysgezinnen, mannen, vrouwen en kinderen. Te lioubaix hebbennaer men zegt, gewelddaediglieden van den zelfden aerd plaets gehad. Zullen MM. Rogier en Chazaï die twee geboren Franschmans zyn en hier met het zweet dei' Relgen in pragt en weelde leéven tegen deéze onbillyke handelwyze kragtdaediglyk protesteéren? Zullen zy aen 't gouver nement der Fransche Republiek doen opmerken dat hier schier de helft der meest winstgeévende ambten ten nadeele der Belgen dóór Fiansolunans Bekleed worden? Zullen zy eens aen 't Fransch bcstucr herinneren dat ons land krielt van Franschmans die hier de Belgen exploi- teéren? Zal er eens aengestipt worden dat het mecsten- deelder ministerieéle dagbladschryvers fransche huer- lingen zyn die hier vóór geld hunne pen gebruyken om alle akten van 't ministerie te bewierooken en elkeen de knie vóór Baal te doen buygen? 'T ware te hoópen dat ja maer 't is grootclyks te vreezen dat neen; het algemeen spreekwoord dat deri Franschman slegts is sibi sapiens, genegen vóór zich zeiven alicnu rapiens en grabbelagtig voor eens anders, is maer al te dikwils dóór de onder vinding bewaerheyd geworden. Ondertusschen diene zulks tot narigt onzer vlaemsche volksvertegenwoordigers die zich meennaels dóór Franschmans laeten imposeéren en om den tuyn leydcn. Maer met dit alles zyn er wede rom zoo veel braeve Belgen van hun b.estaen beroofd en als misdacdigers schandelyk dóór dievenleyders op de schouders van hun reeds zoo zeer gedrukt vaderland geworpen hetgeen egler acn cene tallooze menigte franschmans en franskillons, ten nadeele zvner eygene kinderen, den kost en kiekskeusleven verleent. DE ZEDEN VAN SYBARIS. Men maekt, in deéze slad, geen onderscheyd lusschen de weelde en den nood; men verbant al de kunsten dieeenen genisten slaep zouden konnen stoorenmen gééft pryzen, ten koste van liet publiek, aen die geéne welke nieuwe genugten konnen ontdekken. De inwooners herinneren zich alleenlykdc snaeken welke hen vermaekten, en hebben vcrgcélen de wet houders die hen bestierd hadden. Men misbruykt aldaér de vrugtbaerheyd der aerdc, die er cene eyndelooze overvloedigheid voordbrengt en de gunsten der goden, op Sybaris, dienen slegts om de weelde aen te moe digen, en de verwyfdlieyd te vleyën. De manslieden "zyn zoo verwyfd, hunnen opschik is zoo gelyk aen dién der vrouwen, zy schikken zoo wel hun gelaetskoleur op, zy kroezelen hunne hairen met zooveel kunde, zy gebruy- Sybaris, slad van Lucanién, ten zuyden, op de golf van Tarentcn, dóór hacrcn rykdom en den wellust haerer inwoon- ders, vermaerd. Sybaris dóór de Crotonialen vernield geweest zynde, wierd ouder den uaem van Thurium herbouwd. Laefcr maekten de Roincyneu er zich meester van, en noemden het zelve, Copia, uaém eener rivier van Eucianicn, samenvloed des Crailtis. Heden Coscilê, Den Journal de Tournai zegt het volgende: Wy verneémendat den minister van oorlog zyne begrooting vyftien honderd duyzend francs denkt te ver- mi tideren. Eenen onzer vrienden, hoog geplaetsten ambtenaer, heeft ons deéze wéék gezeyd dat den minister van oorlog hem eygenmondig had verzekerd dal er eene gespacr- zaemhPvd niet van 1500 duyzend franken maer wel van io a 14 nniïïoenen op den oórlogsbudget ging verweézen- lykt worden. Deéze aenzienelyke bezuyniging zon gevon den worden in de vermindering der kaders van het leger, in de afschaffing van tallooze sinecuren in 't departement van oorlog, als onder andere in die van 't hoog militaire gereglshof't welk aen den stael 60 a 70 duyzend fr. alleen kost, in de vermindering van talryke te vet betaelde pos ten etc.etc. Zonder op ministerieele beloften te steunen, (want eenen gebroken solferstek is sterker dan eene der- gelvke belofte) zullen wy hier eene daedzaek aenhaelen waer tegen sinds lang moest geprotesteérd zyn gew-. est. Men leéze en men oórdeele. GEZONDIIEYDSDIEXST VAN LEGER EN GEVANGENHLYZEN Den hoofdinspecteur, M. Yleminckx geniet eene jaer- wedde van 14 duyzend franken; hy trekt 4 a 5 par cent voorde inspectie der medicamenten aen militaire hospitae- len en gevangenliuyzen geleverd. Den opbrengst deézer 4 a o par cent kan nagenoeg lot eene som stygen gelyk aen zyne jaenvedde, naemelyk 14 duyzend franken, dus 28 duyzend franken; voeg hierby 15 fr. par myl wanneer deézen ambtenaer tweemael by jaere zyne omreyzen doet om gevangenliuyzen, depots, leger etc. te inspectcéren, en men zal al wederom een sommeken van 4 a 5 duyzend franken vinden welke by de 28 duyzend gevoegd, eene verbaezende som van 52 a 55 duyzend franken 's jaers zal daerstellenWy vraegen het, als M. Yleminckx afzon- derlyk vóór reyskosten en inspectiën bctaeld word, ten welken titel trekt hy dan 14 duyzend fr. vóór jacrwedde? Gelyk men ziet, word het hoog tyd dat die geldverslin dende gebruyken zoo niet twee derde ten allerminste de helft worden afgesnoeyd, want 't is eene onuytwischbaere smaedvlek vóór een uytgeput gouvernement dat lionderde duyzende zyner kinderen dóór armoede en ellende laet verkwynen, met liandvollen gouds naer 'thoofd werpt van rykc ambtenaers die meermaels geenen enkelen cent tot onderstand hunner noodlydende broeders te missen heb ben. Wy zullen afwagten of de belofte van M. Cliazal geene wóórden in den wind zullen zyn. ken zoo veel tyds om zich in hunnen spiegel te verfracyën, dat het schynt dat er maer een geslacht in geheel de stad is. Wel verre dat de menigte der vermaeken aen dc Sybaristen meer teederheyd gcéve zy konnen niet meer een gevoelen van een ander gevoelen onderschcyden. Hunne ziel onbekwacm dè vermaeken te gevoelen, schynt slegts aendoenlykhcyd vóór de smerten te hebbeneenen bor ger wierd den gcheelcn nagl vermocyd dóór een roozeblad, dal in deszclfs bed gesloópen was. De zagthcyd heeft zoodanig hun lichaem verzwakt dal zy de geringste lasten niet zouden konnen bcweégen; nauwelyks konnen zy zich op hunne voeten steunen; de zagtsle ryluygfn vcroorzaeken hun eene bezwyming; toen zy op een gaslmael zyn, ontbreekt hun op eiken stond, hunne maeg. Zy brengen hun leven op omgeworpene zetels dóór wnerop zy verpligt zyn geheel den dag te rusten zonder vermocyd te zyn; zy zyn afgemat als zy elders gaen kwynen. Onbekwaem het gewigt der wapens te draogen, beschroomd vóór hunne medeborgers, lafhertig vóór de vremdelingen, zyn zy slaeven geheel bereyd voor den eersten meesier die zich aenbied. DE GRIEKEN EN DE ROMEYNEN. Wat er van zegge eenen der oórdeelkundigste schryvers der oudheyd welken i>oogt den roem. der Grieken te verminderen, BELGIËN BY DEN VREMDEN. De Engelsclubuylxchc eu Fransche dagbladen sehyncn on derlinge eenc taek op zich genomen te hebben; de cene om onzen handel, nyveihoyd en aengroeyënden voorspoed hemel hoog te verheffen; de andere om onze p neg li ge reuzen feesten en ongepaslte geldverkwislingen te pryzen; de derde cyndelyk schetsen onze naiioualiteyt, gelukkige instellingen en vrede onder zoo scbilterende kleuren af, dal wy ligtelyk eene soón van jaloersehbeyd in hunne ronkende artikels zouden denken le zien doórslraeien, waren wy niet overtuygd dat men van eenen huerliug alles vóór geld géschreéven krygt. .Maer valt te weélen of onze ministers met die vremde waer- schynelyk gekoglte loftuytingen tegen den aenstaeiiden winter iets weézenlyk goeds aen de rampzalige Vlaenderen zullen konnen toebrengen; of zy den handel en de nyverheyd die ten gronde gekrenkt zyn, hier dóór zullen opbeuren. 'T is waer, wy leéven onafhanglyk en vry, en onder dit betrek zyn wy verre het gelukkigste volk van geheel Europa; maer 'lis niet min waer dat noch vrybeyd noch onafhanglykheyd de honge rige maegen vult, noch hloode lidmaeten tegen de guere koude beschutten. Wal hact hel eene schoone kazak op den rug te draegen, als men schier van honger en kreveért geene mid delen hééft om dien te doen ophouden Wal baet liet dat men overal solcmneéllyk gesalueerd word cn, verkond en hon gerig l'huys komende, eenen dooden liaerd en ledige seha- praey vind Dit zyn wel eenvoudige bemerkingen, maer wy denken dat zy hier te pas komen oin de onhezonnene loftuy tingen van vremde broodschryvers over Relgiën's onafnanglyk- keyd cn vrybeyd naer weerde te doch schatten dóór elkeen die weet in welkqn ongelukkigen toestand het land verkeert. Ove- rigeus zullen wy er byvoegen dal, konden de tcgroole armoede en weézenlyke ellende van België» door lofartikels of uylge- roeyd of ten minsten eenigzins geheeld worden, er genoeg gazetten in 't land bestacn om die taek te vervullen, de vremde huerlingcn zouden wy niet noodig hebben. De Gazelle van Aelsl zegt van goeder hand te weélen dat onzen nieuwen gemeenteraed besloóien hééft al zyne zittingen openbaer te houden. Deézen maetregel, vóór welken wy in den tyd geschreéven hebben, zou voorzeker dc algcmeene goed keuring verdienen en wegdracgen, om dat eiken kiezer zich persoonelyk zou konnen overtuygen of dc geéne aen wie hy zyne belangen hééft aenvcrlrouwd dezelve behertigen of be- kwaem zyn zulks te doen. Eene tweede schikking waer van de gazelle spréékt en waeraen zy le regl haere volle goedkeuring geeft, is dat het gebruyk der Vlaemsche Tael in dc beraedslae- gingen zal worden ingevoerd hel welk, volgens ons, niet alleen eene hoogst lolfelyke maer zelfs eene billyke schikking zyn zou. Wy verhoópen dat deéze twee ontwerpen zullen vcrweé- zenlykt worden; wy en de gansche slad zouden er onzen her- telyken dank aen ons bestuer over bctuygen. (Wy zullen hierop tcrugkeeren.) trekt hunne geschiedenis hunnen hyzonderen luysler geenszins uyt den geest, cn uyt dc kunde der groote mannen die de zelve geschreéven liEbbqp. Kan men de oogen op geheel dc grickscln* natie slaei», en niet bekennen dat de zelve dikwils zich boven de kragten des inenseheudoms verheft? Men ziet somwylen dat geheel een volk grootmoedig is, zoo als Themistoeles, en billyk zoo als Arislides. Zou Sallustlus loochenen dat Marathon, de Thermopylen, Salamina, Platea, Myeales, den aflogt der tien duyzend, en zoo veéle andercheldcndaeden inden boezem zelfs van Griekenland uytgevoerd, geduerende den loop van dcszells liuyssclyke oorlogen niet boven de loftuytingen zyn die de ge- scliiedschryvers bun loegezwaevd hebben? De Romeynen heb ben slegts dc Grieken dóór de Grieken zelve overwonnen. Doch wat zou de fortuyn dier overwinnaers geweest zyn, zoo in steé van den oorlog aen Griekenland te- doen dóór duyzende boos heden bedorven, eu dóór deszclfs baet cn inwendige verdeeld heden verzwakt, zy hadden daer deéze kapiteynen deéze sol- daeten, deéze wethouders, deéze borgers gevonden welke over Xerxes wapens gezegevierd hadden? Den moed zou dan aen den moed tegengesteld geweést zyn, de tugt aen de tugt, de mae- ligheyd, de kennissen aen de kennissen, de liefde der vrybeyd, des vaderlands cn des roems, aen de liefde der vryheyd, ilc> vaderlands en des roems. Eene hyzondere lofluvlins dóór Griekenland verdiend, is. de

De Denderbode | 1848 | | pagina 1