Alle onat'haaglyke datffïadeii van 'l land verzeilen ziel) legen den aenzienlykcn «uivoer van aerdappelen naer Engeland, eu "t ministerie hiyft doof. M. Rogier wilt altyd dóór wóórden liet lot van diii armen en des werkmans verbeteren, macr daeden hebben wy nog niel gezienby is overluygd dal de aerdappelen bel voéraacaasle voedsel der armen is en tocli word er noch pael noch perk gesteld aen den buytengewoonen nytvoer deézer Onontbeërlyke vrngl wacrdoór slegts eenige gunsteiingen Ininnc beurs aenviilien. En wat zal het zyn wanneer de aerdappelen wegens lmnue hoogc pryzen vóór min vermogende zullen Ouverkrygbacv zyn? Wagt het ai', M. Rogier, den winter is naekend. Met de dood van eenen der professors onzer tcekenakademie is er eene piacls opengevallen en zyn er reeds een groot aental postulanten. Wy verhoópen dat de bestucreude kommissie hier vóór 'l welzyn der akademie en tot voortgang der leerlingen een konkours zal inriglen om die plaels aen den meest verdieu- «telykcn mededinger toe te kennen. Eene gedivongenè afwec/.iglieyd beeft ons verhinderd de eerste openbaere zitting van onzen gemeenteraed by te woonen. In 't vervolg hoópen wy er te zullen konncn tegeriwoórdig zyn. 'T nniziekgcnoótschap van llaltert heél't voorleden zon dag een vóór hetzelve bestemd vaendel ten huyze van M. Van den Herreweghc apolcker en gemcenteraedslid alhier, komen afhaelen, en hééft verselieyde muziekstukjes vóór de wooning van gemelden heer uytgevoerd. 'lor gelegcnhcyd deézer at'hac- liug is liet te llaltert feest geweest. Deéze weékisdoór de policic deézer stad «ongehou den, en vóór den lieer procureur des konings gezonden, Benedietus Bnyl, oud 20 jaeren van alhier, verdagt van catoen diefte ten nadeel» van zyncn moester Henricus Gonvreur, fabricant binnen deéze stad. nuKGEKWAC.T. Dóór koniiiglyk besluyt zyn benoemd: Ilaeltert, M. C. De Sadeleer luytenant adjudant ma jor; M. G. Breepot luytenant, kwartiermeester. Te Denderliautem, M. J. B. Wynant luytenant adju dant-major; M. B. Boelandl luytenant kwartiermeester. Tc Lede, M. J. Saey, luytenant adjudant-major, M. Pilatle, luytenant kwartiermeester. LAETSTE TYDINGEN UYT DUYTSCIILAND. De ernstige te Wccncn plaels gehad hebbende gebeurtenissen mier ran wy hier aylër geivargen, zyn bevestigd in alle punten rnltelyk dient er te worden bygevorgd dat de zaehen veel erger zyn toegegaan dan men zich had ingebeeldHet volk is met de mede moord van den minister van oorlog niet te vrede geweest, dorstig naer bloed, heeft het parlementairs vennoord, al de voor handen zynde persoonen die als monarchisten dóórgingen, zyn verwurgd en op de pub/ieltc plaetsen vermoord. Verder zogt hel volk de aertsherlogin Sophia om deéze aen zyne woede te offeren; met een woord, Wecnen is geduerende eenige dagen in een yslyl; bloedbad of moordkuyl herschapen geweest. Uyt deéze verschrik kelijke gebeurtenis flikkert eene hoópstracl voor Ilaliën hel wellc eerlang volle vryheyd en onafhanglykheyd zou konncn bekomen indien hel deéze gebeurtenissen wel wéét le bael te necmen. De verwijdering of vcél eer de vlugt des keyzers baerl een zoo algemeen misnoegen dal hy wcézenlyk vóór zyn troon te vreezen hééft indien hy niet spoedig naer zync hoofdstad terugkeert. liet Weeiiensch volle heeft besloóten alles te waegenhet is van geheel de stad meester en bezet alle punten met kanonnen. Men zegt dal Jcllachich naer Wecnen oprukt welles bevolking zich lot ir dood loe zal verdedigen. Men hóópt dat de Hongaren Jcl- taeliieli langs agler zullen praemen en dal de stad Wecnen van hat ren kant. legen hem zal werken, dus vcrwagl men zich aen een bombardement. Vcéle familicn verhielen de stad; de franschcn en russischcn ambassadeurs hebben ilit voorbeeld gevolgd. Kenen vrecsselyken opstand is in Illyriën Oostcnrykuyt- geborsten. De opstandelingen vermoordenplunderen en verbran den al waer zy aen of by komen. De ooslcnryksche troepen zyn op de vlugt. Alles is in wannerder. Men léést in de Kolln Xeitung ben 8 ocloher, te middag, was Weenen rustig, liet grootste getal barricaden waren ver hielen. Omtrent te. Wieden, gaveii de troepen ziek aen beklae- gensweèrdige biiylenspoórigAcden over. Yerscfteydene burgers wielden dóór ft™ aengevat en gefusilleerd; eenige tabak-win kels wierden ook geplunderd. De soldaden waren vóór de ftoven van Scftwarzenberg gelegerd. Zy zalen op den muer, tusseften Amine kanons en met den ransel op den rug. Volgens stellige lydingen uyt Hongariën is Jellacfticft generael van Oostcnryk, op de* vlugt naer Slyriën. Hy word dóór 26,000 Hongaren vervolgd. grootste mannen van welke de geschiedenis liet geheugen moet bowaeren, voordgebragt le hebben. Ik zonder liet romeynsch gemeynbest niet uyt, welks staelsbcslier egtor zoo evgen was om de gemoederen op le hitsen, de bekwaemlieden aen te por ren, en deéze in 'tgeheel der zeiver licht te doen verschynen. Wat zal liet zelve aen ecneu Lycurgus, aen eenen Tlieiuislocles, aen eenen (anion, aen eenen Epaniinondas, etc. etc., (egonslel- len? Men kan zeggen dat de grootlieyd der Romeynen liet werk is van geheel liet gemeynbest, Aiet eenen borger uyt Hoornen verheft zich boven zyné eeuwen boven de wyslièyd des Slaets, ten eynde deézen eene nieuwe vlugt en eene nieuwe gedaente legeéven. Eiken Romeyn is allecnlyk wys, is allecnlyk grool, door de wyslicyd en dóór den moed des slaetsbestiers; hy volgt de afgeschetste baen, en den grootsten man voordert slegts eenige slappen meer dan de andere. lil Griekenland, integen deel, zie ik dikwils groote, magtigc en scheppende verslanden, welke den stroom der gomeynschap wcderslaen, welke al de onderscheydene noodwendigheden des Staets begunstigen, wel ke zich eenen nieuwen weg openen, en welke, het toekomende doorklievende, zich van dc gebeurtenissen meester maeken. Griekenland hééft niet een ongeluk ondergaen, dal niet, lang ie voóren, dóór oenen zyner wethouders vóórzien is geweest rn verscheydenc borgers hebben hun vaderland uyt de tnisag- ting getrokken waer bet iti gevallen was, en hebben liet zelve Ih ui.vN.October. Men zegt dat den fteer Arago ftcden ty- dingen van Wecnen out vangen fteéfl, die véél verder gaen dan die, welke dóór ftet publiek gekend zyn. Volgens oenen by- zonderen brief die fty uyt Weenen ontvangen fteéft, is de repu bliek dóór den eonslitucércndcn Ryksdag in de hoofdstad van Oostenrijk geproclameerd. Men schryj'l uyt .1 nlwcrpcnOnze graenmerkt was heden een weynig beier vóórzien dan dc voórige wecken; 82 zakken tarwe waren ter merkt en zyn vcrkoyl legen den prys van 16 gl. V'-t. a 17-5 st. den zak of I 1/2 hectoliter: 155 zakken rogge, waervaneenige verhandeld zyn ain de vershcillèndepryzen van 9 guldens 2 st. a 10 gulden. Slegts 22 zakken haver zyn aenge- voerd en verkogl leg n 10-11 en 12 fr. Men schryfl uyt Wieze aen den Dendcr-bode Zeker klieksken hoéft zondag iaesl in liet Verbond van Aelst, dóór onbedtiydende wóórden eenen agtbaeren borgen onzer gemeente willen beschimpen om zyn blygeestig gedrag op den dag onzer kiezing. Ja dien man, en veéle met hem hebben gul- lierliglyk gelagchen, dit is immers geen schelmstuk was het zelfs om de uederlaeg van het kliekskenmaer wal bet lietlorn aengaet waer van de kneukels gewaegen, dat is een ainbagl in liet welk zv zeer voórdeelig gekend zyn, want in menigvuldige omstaudigliedcn hebben zy met hun walgelyk lakmoes den bygang van onze rustminnende borgers besmeurd. Den rymelaer spréékt van eene buys; by wilt zeker van de zyne gcwacg maeken welke by tol Aspelaer in de kiczing ge- kreégen beeft, en van deéze w elke zyncn vader te Wieze in dobbel forinaet oiitfangon hééft niet tegenstaeude de liberaéle sacmeiispraek tussclien LEX en DAVID. Kazakken moeten bier niet gekeerd worden ten zy de geéne van het klieksken, want zy zyn bel die in voórgaenile kiezingen onzen nieuwen welbe minden burgemeester dóór rogge kuyperyën hebben willen uyl den raed sluyten. Waerlyk om zulke ongerymdlieden te Schryvcii moet men de sebaemlelooslieyd hebben van eenen ver oordeelden libcraelen pensjager by geuaemd den Roycnbacrd. Niet wonder dat den kncukelsbaerd rood ziet want by is van zyne eerste jongbeyd met geêrslen deeg gesmeerden was er iemand die 't gelieym kende om den hoed te kecren waer van Roycnbacrt sedert veéle jaeren overlommerd is, en er de olie plekken uyt te wasschen, hy adresseére zich by den man, by zal eene goede vergelding bekomen. Talryke werklieden uyt den Phaenix te Op lid zyn afge dankt, om dat men bun niet meer noodig had. In dit nyver- heydsgesligt is er maer weynig bezigheyd, en dit bewyst dat. de nyverlieyd kwyut, wat er overigens de vremde lofluyters ook van zeggen. De voorwerpen die vóór den 15 deézer niet uyt de ten toonstelling der landbouw-produclen zouden gehacld zyn, zul len als dóór de eygenaers veriaeten beschouwd worden." Den 10 deézer hebben zich de nationale garden, welke van Parys naer Rrtissel zyn gekomen, ten gevolge het banket van Ryssel, vereenigd, om den beer Quinelle, afgezant van Vrankryk in Belgiën, een bezoek ie geéven. Hun getal beliep omtrent 600. Van den lieer Quincite hebben de paryssclie nationale gar den zich naer den heer Rogier, minister van binnenlandsclie zackcn, begeévcn, om hein hunne dankbaerbeyd te betoonen vóór liet goede onthael, dal men hun in alle sleden van BeL gién bewyst. Den .minister zegde bun, dat liet hem spcét, dat zy niet met de feesten van september gekomen waren; maer dal buytendien zy altyd konden betrouwen op de gaslvryhcyd, die Belgiën altyd lieéft voor den vremdeling. Deéze nationale garden hebben hetzelfde bezoek aen den heer Cliazal, minister van oorlog gedaen, en zyn daerna naer Ant werpen vertrokken, met een byzondcr konvooy dat het gouver nement tot hunnen dienst gesteld lieéft. Zoo gaet bel, in Vrankryk worden de braeve Belgen mishan deld en als schelmen en dieven dóór de gendarmen naer de grenzen gevoerd, en M. Rogier maekt geene scrupulen de kon- voyëti des yzercti wégs ten kosteloozen dienst der Fransclimans le stellen om aen deéze reysjes van plaizier te bieten doen Er is deéze wéék een groot ongeluk op den yzeren weg van Brussel naer Parys voorgevallen, tussclien Valeucyn eu Qiiiévrain toen liet tweede konvooy naer Brussel vertrok. Het locomotief, dóór eene oorzaek welke men nog niet kent, is uyt bet spoor gerockt en verschcydene waggons zyn mcdegesleépl en min of meer beschadigd geworden. De reyzigors hebben min of meer kwetsingen ontvangen. Wy geloovén niet dat er iemand gevaerlyke wonden bekomen lieéft. Het is gelukkig dat tussclien liet konvooy en de rytuygen, waerin zich de rcyzigers bevonden, wagens met koopgoederen waren, welke den schok minder zwacr maekten. doen verschynen mei den grootstcn glans. Hoedanig, in tegen-, deel, is den Romeyn die aen zyn gemeynbest gezeyil hoéft dat deszelfs overwinningen liet zelve tot zyn verderf moesten lcyden? Wanneer liet staelsbestier zyne gedaente verloor, wan neer men de landvcógdrn een gezag overliet dat hen van het jok der wetten moest vrymaekcu, welken Romeyn lieéft voór- zeyd dat liet gemeynbest dóór des zelfs eygene legers zou over wonnen worden Wanneer Roomen wankelde in deszeis verval, welkdanigen borger is lot deszelfs hulp gesneld, en lieéft zyne wyslièyd legen de noodloltiglieyd gesteld, die hem scheen mede le 'leépen. Zoo haest als dc Romeynen ophielden vry le zyn, wierden zy de lafliertigsle der slaeven. De Grieken, dóór Philip en Alexan der dienstbaer gemaekl, wanhoópten niet hunne vryheyd te herwinnenZy wisten inderdacd, onder de opvolgers diër vors ten, hunne onafiiangeiykheyd weer le bekomen zoo duyzend dwingelanden in Griekenland opstonden zoo stonden er ook duyzend Tlirasybulen op. Eyndelyk, oiider liet gewigt zyner eygene partyën en der romeynscne magt verplet, behield Griekenland een slach van overheyd, doch nog zeer aenzïenlyk, op zyne overwinnaers. Des zelfs kennissen en smaek vóór de letterkunde, de wysbegeèrle en de konsten, vreékten liet zelve, om zoo le spreéken, over deszelfs nederlaag, en onderwierpen, op hunne beurt, de Wegens de zaek van den beschuldigden de Meyer, van Gend hééft men nog de volgende omstandigheden vernomen: Onder de gedaene veropenbaeriiigen dóór Karei De Meyer, is er eene, welke hoogst merkweêrdig is, omdat zy van aerd is) een denkbeeld te kunnen geéven van de diepe bedorvenheid! waerin dien ellendigen gedompeld was. Het blykl dus, uyt zyne eygene bekentenissen, dal alswanneer hy over vier jaeren, juf vrouw Verspeyen, vóór welke hy werkte, besloólen lieéft, hy liaer op eenen zondag namiddag met haere dienstmeid ont- ivaerde in Heylig-Kerst en alstoen liet gedagt kréég, 'om liet schelmstuk te pleégen, dat by indêrdaed wel haest uytvoerde. Hy trok aenstonds uyt de kerk, liep eerst naer zyne wooning in de korte Steenstraet, om er eenen dóór hem verveêrdigden sleutel te liaelen, welken op liet slot van de poort van jufvrouw Verspeyen passen moesten yldc van daer naer hetGroenslraet- je, waer hy zyn grouwelstuk volbragl. Vervolgens spoedde hy zich naer de kerk weder te kecren, waer by degeéne die hy kwam te besteélen nog vond, en ivaer hy met eene scliyn- baere godvrugligheyd den dienst van bel lof hoorde. Is liet niet de onzedelykheyd ten top gebragt hebben, als men by zoo véél boosheyd zoovéél schynheyligheyd wéét le voegen? En moet men daer uyt niet beslujt'en dat De Meyer eenen der ge- vaerlyksle schelmen is, waermede dc zamenleving oovt bo- dreygd is geweést? In dc omstreéken van Brussel in 't zaeyën van graenen reeds op véél plaetsen gedaen. De laelsle schoone dagen hebben die verrigting wonder begunstigd. Niellegenstaende de verwoestingen, veroorzackt dóór de aer- dappelziekte, is den oogst van die vrugt, die nu geheel geëin digd is, zeer overvloedig geweést. Men schat dat er per hectare, tenminste 170hectoliters aerdappelen gegroeyd zyndit is eene zeer goede opbrengst, als men dezelve met den oogst van 1845 vergelykt, wanneer men slegts 42 hectoliters per hectaer inzamelde. Eenige landbouwers hebben dit jaer nog eens ongclyk gehad, de aerdappelen uyt le trekken vóór dat zy volwassen waren en liy de eerste wederyerschyning van de ziekte. De ondervinding lieéft op eene stellige wyze beweézen, dat dit juyst verkeerd is, want de aerdappelen oulydig ingeoogst, rollen "véél eerder dan diegeéne, welke men in den grond lael. lil Braband, is het arondissemciil Loven hel meeste begun stigd vóór de inzameling der aerdappelen welke er in menigte en van eene goede sóórt zyn. Den aerd der zandige en drooge gronden van deéze omstreéken, brengt vcél lot die omstan digheden toe. In een wóórd, de inlicftgtinen, overal raekende den oonst genomen, moeten alle onrust doen verbannen. De voeder pla*!!- ten zonder uylzonderiug, hebben even als alle andere levens middelen, eene zeer overvloedige opbrengst gehad. liet schynt nu zeker, dat dc ivclgeévonde Kamers eerst den tweeden dynsdag der toekomende maend, aldus den 11 November, zullen vergaderen. In de statie van den yzeren weg van Valeucyn hééft men eene bael boekwerken aengeslagen, bevattende 1,000 brocliue- ren, van Brussel gekomen en vóór Parys bestemd, met den titelBemerkingen over den socialen en politieke» toestand der volkeren, en vooral over dien van Vrankryk en Europa, dóór M. L. M. D. C. Dit blauw boekje, ditmael in Belgiën gedrukt, en niet nagedrnkl, bevat geweldige sinaed- en schimpwoorden onder een gooëwerdigen titel, tegen de. nationale vergadering en zelfs legen de l'ransche Republiek. Hetzelve doet eenen oproep tot de slegste driften, lu dekiamalie-styl geschreévcn wilt liet dcvolksmasscn tot den opstand aculiitscn eu schrift dè tegemvoórdige ongelukken toe aen de Republiek. Het feodael of leenlieerig adel-gouvernement ivord daerin voórgesleld als liet laelste ivoórd'der beschaeving. enz. Men schryft uyt Eeeloo Hoeveel droevige voórheélden zullen er dan nog noodig zyn, alvoórens wy mogen hoópen de gevaerlyke gewoonte van vuersclioten afgeschaft te zien, welke nu nog plaels lieéft by de minste feestviering. Dit weet ik niet; maer zie hier nog een zeer treurig gevolg daervan ter gelcgenheyd der instelling onzer nieuwe regenlie was eenen werkman deézer stad, Jan Pardacns genaeind' bezig een oud en verroest sink kanon le laeden en ontstak dit! Ily bel afgaen, sprong het wapen; een der stukken bereykle Pardacns en kwetste hem aen den onderbuyk. Eenige oogen- blikken lacter gaf den ongelukkigen den laetsten snik. Het groot banket en volksfeest te Bvsscl zyn byzonder luysterryk geweést. Geheel de stad was met meyboomen en vlaggen verierd en vooral de groote merkt, alwaer liet gast- mael onder den open hemel plaels bad, leverde den verrukkc- lyksten aenblik op. Men rekent dal 60 a 80,000 vremdelingen van alle kanten toegekomen waren om de volksplegtiglieyd te zien of by te woonen. trotsehhevd der Romeynen. Dc overwinnaers wierden de leer lingen der overwonnene, en leerden eene tael die Homer, Pin dar, TliucydideSjXenoplion, Demosthenes, Plato, Euripides, etc. met al de gunsten buns geests vcrcierd hadden. Rcdenaers, welke reeds Roomen verrukten, gingen by dc Grieken dién fynen en kostelyken smaek pullen, ivelligl den zeldzaemsten der bekwaemheden, en deéze geheymen der konst welke aen het verstand eene nieuwe sterkte geévenmet een wóórd zy vormden zicli naer eene verrukkende bekwaemheyd van alles te verderen. In dc schooien van ivysbegeêrte, waer dc aenzien- hkstc Romeynen hunne voóroórdccleu' afleyden, leerden zy de Grieken eerbiedigen; zy bragten in hun vaderland hunne ken nis en hunne bewondering, cn Roomen verligtte zyn jokliet zelfde vreesde de rechten der overwinning le misbruyken, en, dóór deszelfs weldaeden, onilerscheyde Griekenland van de andere provinciën welke het zelve onderworpen had. Wat roem vóór de letteren van het land, dat de zelve bewerkt lieéft te vewyderen de kwaelen waervan zyne wetgeévers, zyne magis- traclen etc. zyne kapileynen het niet hadden konnen beschut ten de letteren zyn gevroken over de veragting welke hun de oniveétendheyd verklaert, en zyn verzekerd geëerbiedigd te worden, als er zoo rechtveèrdigê weèrdëërders der verdienste als de Romeynen zullen gevonden worden. F. Bés.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2